Rechtzaken. Reofames WSededeelsnyesi. Binnenland. Buitesilarsd. Plaatselijk Nieuws. Toen de Voorzitter des v.m. 11 uur de vergadering opende, waren ruim 100 belang* stellenden, vertegenwoordigende alle Zuid» Holl. Eilanden, aanwezig De heer Verhoeven uit Wageningen hield een inleiding over de »Aardappelcultuur«, speciaal betreffende het kweeken van ziekte» vrij pootgoed. Spreker begon met er op te wijzen, dat het niet in zijn bedoeling lag hier een uit* eenzetttng te geven door welke ziekten de aardappelen worden aangetast, omreden ver» ondersteld mag worden, dat alle aanwezigen voldoende hiermede bekend zijn. Wanneer spr. in de Hoeksche Waard komt, wordt hem dikwijls gevraagd, is er nog wat nieuws op het gebied van aardappelziekten. »Nieuws« heeft spr. dezen keer niet veel te vertellen hetgeen naar voren zal worden gebracht, is lang niets nieuws, vroeger reeds bekend geweest, doch de laatste jaren op den ach» tergrond gebleven. Spr. wil bij deze inleiding in hoofdzaak de tijd van rooien bespreken. Vroeger jaren zijn meermalen proeven genomen met groen en rijp te rooien. De resultaten waren bij den nabouw in vele gevallen in 't voordeel van de groen gerooide, doch ook meermalen werden geen verschillen opgemerkt. De oor* zaak, dat de uitkomsten zeer verschillend waren, moet zeer waarschijnlijk daaraan wor» den toegeschreven, dat geen aandacht werd geschonken aan de verschillende ziekten, welke in het gewas voorkwamen. Nadat het vraag» stuk van groen of rijp rooien sedert geruimen tijd in het vergeetboek is geraakt, is men hierop de laatste paar jaren de aandacht gaan vestigen, daarbij rekening houdende met den gezondheidstoestand van het gewas, dat als proefmateriaal dienst zou doen. Dr. Ootwijn Botjes heeft volgens spr. sinds een paar jaar zeer gunstige resultaten behaald met het groen rooien van zijn aardappelen. In de Wilhelminapolder bij Goes werden in 1922 uit een veld Eigenheimers op 1 Augustus en 1 September elk 6000 oogen» schijnlijk gezonde planten uitgerooid en de opbrengst hiervan dit jaar naast elkaar uit» geplant. In den nabouw van de op 1 Aug. gerooide aardappelen werd vorige week 7 en in die van 1 Sept. gerooide 29 zaiekzieke planten aangetroffen. In Limburg werden in 1922 resp. 6 Aug. en half Sept. 100 oogenschijnlijk gezonde Industrieplanten geoogst. De nabouw van de op 6 Aug. geoogste gaf alle gezonde, die van half Sept. gerooide 90 °/o mozaiek» en blad» rolzieke planten. In het Buitenland, vooral in Engeland, wordt reeds veel groen geoogst. Zonder selectie zal men echter met groen rooien geen gunstige resultaten verkrijgen. Selectie moet steeds op den voorgrond staan. Zieke planten, groen gerooid, geven ook weer zieke nakomelingen. Een groote vraag is echter^ kan men op alle grónden gezond pootgoed kweeken. Proe» ven, welke in dit opzicht genomen zijn, wijzen er op, dat zulks in de Veenkoloniale en som» mige zandgronden wellicht niet mogelijk zal zijn. Wanneer men echter nagaat, wat op heden op de Zuid»Hollandsche Eilanden is te zien, dan mag men aannemen, dat deze gronden zeer goed geschikt zijn om gezond pootgoed te kweeken. Over 't algemeen wordt hier echter te laat geselecteerd. De meeste boeren wachten met het verwijderen van zieke planten tot de Con» troleurs de eerste keuring hebben verricht. Een voorname eisch is, dat steeds de zieke planten zoo vroeg mogelijk worden verwijderd. De monsters aardappelen, afkomstig van de verschillende Keuringsmaatschappijen (uit* gezonderd Friesland) welke te Wageningen zijn uitgeplant, geven duidelijk te zien, dat met goedgekeurde gewassen nog teleurstel» lingen worden verkregen. Naarmate men later selecteert, bestaat er grooter kans, dat de ge» zonde buurplanten worden besmet, wat in den nabouw tot uiting komt. De sterke ach» teruitgang van sommige goedgekeurde velden is daarom niet altijd aan minder goede uit» voering van de keuring te velde toe te schrijven Spr. wijst verder nog op de slechte resul» taten, welke worden behaald met pootgoed afkomstig van pas gescheurd weiland. De juiste oorzaak daarvan is nog niet bekend, doch wellicht dat door den langeren groei in den nazomer de bladluizen meer gelegen* heid hebben de ziekte op de gezonde planten over te brengen. Voorts wijst spr. nogmaals met indruk op het nut en de noodzakelijkheid van zuivere stamboomteelt. Niet alleen voor de bestrijding van de bekende ziekten als mozaiek en blad* rol is het noodzakelijk, doch men kan op deze manier andere ziekten bestrijden. In Friesland werd door stamboomselectie een oogenschijnlijk zeer goede stam Roode Star verkregen. Dit jaar is gebleken, dat de knollen, afkomstig van dezen stam, aan kringe* righeid onderhevig zijn. Waar bij de keuring te velde steeds de herkomst wordt vastgelegd, kunnen de nakomelingen van dezen stam, voor zoover zij in de keuring werden opge» nomen, gemakkelijk worden opgespoord en worden afgekeurd voor pootgoed. Ware geen stamboomselecte, doch massaselecte toegepast, dan zou deze stam wellicht belangrijke partijen hebben bedorven. Ook Aucubabont kan door stamboomselectie worden uitgeselecteerd. Omtrent den invloed van de bemesting op den gezondheidstoestand van de nakomelin» gen is nog weinig bekend. In Duitschland zijn door Prof. Remi proeven genomen, welke er op wijzen, dat een zware stikstofbemesting van nadeeligen invloed is op den gezond» heidstoestand van de nakomelingen. Ook is het niet onmogelijk, dat de standplaats van invloed is. Zoo werden door deze persoon proeven genomen met knollen, waarvan een helft in het laag»land en de andere helft op het hoog»Iand werden uitgepoot, waarbij de laatste de minst zieke nakomelingen gaven. In de Veenkoloniën kan men de Thorbecke door selectie zeer goed op peil houden, terwijl dit met de Eigenheimers niet het geval is. De gewoonte is in het algemeen, om bij zaaizaad* of pootgoedverwisseling steeds uit Noordelijke streken te betrekken en niet on* gekeerd. De vraag is echter, of dit voor alle gewassen of voor alle soorten van een bepaald gewas steeds noodzakelijk is. Wanneer op de Zuicfhollandsche Eilanden soorten worden verbouwd, welke niet of slechts met zeer veel moeite op peil kunnen worden gehouden, moet men invoeren uit andere streken. Doch die soorten, welke men in deze streek goed kan houden, moet men zelf kwee» ken. Men kan dan steeds het goede voor zich zelf houden, terwijl bij aankoop de teeler het beste voor zich zelf houdt. Tijdens de pauze werd uitvoerig van ge» dachten gewisseld, waarbij de stemmen uit de practijk los kwamen. De heer van Nes vraagt, waarom Friesland geen monsters heeft ingezonden voor het Centraal Vergelijkingsproefveld te Wagenin» gen. Was Friesland onwillig Uit het antwoord van den heer Verhoeven bleek, dat Friesland niet wilde inzenden, omreden volgens hare ineenig de monsterneming niet door één per» soon voor het geheele land is geschied. De heer Jas vraagt of het juiste tijdstip van vroeg rooien kan worden opgegeven, waarop de heer Verhoeven antwoordt, dat dit nog niet bekend is. doch spr. raadt alle aanwezigen aan, reeds de volgende week te beginnen met eenige gezonde planten te oogsten, zoo ver» volgens met tusschenruimten van 1 of 2 weken te blijven doorgaan en het volgende jaar deze planten naas elkaar uit te planten. De heer C. Hoogenboom zou willen, dat het Centraal Comité het inzenden, van mon» sters verplichtend stelde, waarop de heer Ver* hoeven antwoordde, dat hierin intusschen was voorzien. De heer van Nes vraagt inlichtingen of de meer of minder gunstige ligging van invloed kan zijn op het uitoefenen van selectieteelt. De heer Verhoeven acht het niet onmogelijk, dat in de eene streek de selectie met meer succes kan worden uitgevoerd dan in een andere streek. Voor zoover spr. op 't oogen» blik echter kan beoordeelen, kan op de Zuid» hollandsche Eilanden selectieteelt met succes worden uitgevoerd. De heer v. d. Waal deelt mede, dat het vorige jaar op het proefveld van een aantal Eigenheimerstammen de helft der planten op 14 Juli en de andere helft op 31 Juli zijn ge» rooid. (deze laatste begonnen toen »los te laten.«) Deze aardappelen zijn van eiken stam naast elkaar uitgeplantverschil in ziekte is echter niet waar te nemen. Het aantal zieke en verdachtzieke planten, dat dit jaar in de stammen en vermeerderingsvelden werd aan» getroffen, bedroeg niet meer dan 3 per 1000. Bij de veldkeuring hebben wij sinds eenige jaren de ervaring opgedaan, dat velden Eigen» heimers, afkomsting van perceelen welke het vorige jaar vroeg afstierven, minder zieke planten gaven, dan velden afkomstig van per» ceelen, welke het vorige jaar lang groen bleven. Aan de hand van de bij de keuringen op» gedane ervaringen, meent spr. de conclusie te mogen trekken, dat na 31 Juli de grootste infectie door bladluizen plaats heeft. Spr. is van oordeel, dat het meeste succes met groen rooien zal worden behaald, wanneer dit om» streeks eind Juli of uiterlijk begin Augustus geschiedt. De mogelijkheid acht spr. niet uit» gesloten, dat wanneer de aardappelen af gaan sterven, de door bladluizen aangebrachte in» fectie naar de knollen wordt overgebracht. De heer Verhoeven deelt mede, dat uit de door Prof. Quanjer genomen proeven is ge» bleken, dat de infectie in de plant zelf zich langzaam verspreidt. Ook de practijk wijst hierop, wat blijkt uit het feit, dat meermalen de knollen van één plant gedeeltelijk gezonde en gedeeltelijk zieke planten geven. Soms geeft een in stukken gesneden knol zieke en ge» zonde planten. De heer v. d. Slikke is van oordeel, dat wij geen pootgoed van elders behoeven in te voeren. Spr. brengt hulde aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voor hetgeen zij doet op het gebied van aardappelsectie. Spr. is meermalen in de gelegenheid geweest het kweekveld van de Maatschagpij te bezichtigen. Hij raadt een ieder aan hun pootgoed van dit veld te betrekken. Spr. is tevens van oordeel, dat de Hoeksche Waard niet één, maar mins» tens 3 zulke velden moest hebben. Tevens zou spr. willen, dat meer aandacht werd geschonken aan het kweeken van nieuwe ziektevrije soorten. De Voorzitter brengt den heer v. d. Slikke dank voor de woorden van aanbeveling, door hem naar voren gebracht. Spr. is echter van oordeel, dat, zoolang de boeren niet al het beschikbare pootgoed afnemen, eer tot in» krimping dan tot uitbreiding zal moeten wor» den overgegaan. De heer Verhoeven deelt mede, dat er reeds zeer veel personen zich bezighouden met het kweeken van nieuwe variteiten, doch zoolang men geen -soorten heeft, welke weerstand bie» den tegen de verschillende ziekten, moet men zich met selectie bezighouden. Het kweekveld van de Holl. Mij. van Land* bouw moet niet worden vergroot, doch de telers moeten zelf de selectie ter hand nemen. De heer v. d. Waal is van oordeel, dat het kweekveld, zooals dat op het oogenblik is ingericht, moet dienen als leiddraad voor de telers. Vanaf den eersten tijd, dat voor rekening van de Holl. Mij. van Landbouw ae„ selectie werd ter hand genomen, heeft bij spr. de gedachte voorgezeten, dat dit werk als voor» beeld moest dienen voor de aardappelverbou» wers en dat in de toekomst de selectie door hen zelf zou„ worden uitgevoerd. De heer van Riel bespreekt in 't kort de proefnemingen van Prof. Remi (Duitschland). Spr. waarschuwt tegen te zware bemesting met het oog op het overschrijden der retabiliteits* grenzen. Ten opzichte van het vraagstuk vroeg of laat rooien der aardappelen, deelt spr. mede, dat onder zijn toezicht 4 proefvelden zijn aangelegd bij de Oud=Leerlingen der Land» bouwwinterschool te Dordrecht. Vervolgens werden nog uitvoerige bespre» kingen gehouden, waaraan werd deelgenomen door de heeren Verhoeven, Hoogenboom, Quartel, Vos en v. d. Waal, waaruit bleek, dat onder de aanwezigen proefnemers waren ver» tegenwoordigd, die het vorige jaar een gedeelte van hun pootgoed groen en een gedeelte rijp hadden geoogst, waarbij de resultaten tot heden zeer sterk in 't voordeel van de groen gerooide waren. Tevens bleek uit de discussies, dat men bijna algemeen van oordeel was, dat men op de Zuidhollandsche Eilanden zonder veel moeite en met gunstig resultaat zijn eigen pootgoed kan kweeken, en dat invoer van elders, zoo niet geheel, toch voor het meerendeel over* bodig is. De heer Leeuwenburgh meent, gezien de groote belangstelling welke heden is betoond, in overweging te mogen geven, dat in het vervolg jaarlijks vanwege de afdeeling Hoek» sche Waard der Holl. Mij. van Landbouw een aardappeldag als deze wordt gehouden. De Voorzitter zegt toe dit te zijner tijd in het Bestuur ter sprake te brengen, doch wil thans wel reeds het oordeel van de aanwezi* gen hierover vernemen. Uit de talrijke teekenen van instemmig meent spr. te mogen opmaken, dat het voorstel van den heer Leeuwenburgh wordt gesteund. De Voorzitter is overigens van meening, dat bijeenkomsten als deze, waar ieder in de ge» legenheid wordt gesteld zijn ondervindingen op het gebied van bestrijding der aardappel* |ziekte en het kweeken van ziektevrij pootgoed naar voren kan brengen, zeer nuttig zijn. Spreker brengt dank aan den heer Verhoeven voor zijn gehouden inleiding, daarbij den wensch uitsprekende, hem nog meermalen hier terug te zien. Ook brengt spr. dank aan allen, die er toe hebben medegewerkt deze bijeen» komst naar wensch te doen slagen. Na de pauze, welke van 1—2 uur werd ge» houden, volgden de excursies naar het kweek» veld van de Holl. Mij. van Landbouw en eenige bedrijven in de omgeving van Numans»* dorp en Klaaswaal, waar kon worden aange» joond wat door selectie is bereikt. Teneinde de deelnemers aan de excursies zooveel mogelijk van de voorlichting tijdens de leiding te doen profiteeren, werd het ge» zeischap in 4 groepen verdeeld en de regeling zoodanig getroffen, dat alle groepen elkaar op de verschillende velden opvolgden. Meermalen hoorden wij, dat de deelnemers hulde brachten aan de Regelings»Commissie voor de goede regeling door hun ontworpen. Waar onder» geteekende mede tot de Regelings»Commissie behoort, meen ik, mede namens de andere Commissieleden, deze hulde voor een niet onbelangrijk deel terug te moeten brengen op de deelnemers zelf, die zich uitstekend aan de voorgeschreven regeling hebben gehouden. Omstreeks 7 uur n.m. waren de excursies afgeloopen. Voor zoover wij konden nagaan, keerden allen ondanks de warmte vol» daan huiswaarts. v. d. W. Klaaswaal, 12 Juli 1923. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK, Zitting van Vrijdag 13 Juli. J.v. d. G. 28 j. arbeider»koopman te Dirksland stond terecht wegens verkoop van rijwielen, zonder het bijhouden van een register en van het verkoopen op publieken grond zonder vergunning van den Burgemeester. Eisch voor eerste feit f 25 boete sub. 25 dagen hechtenistweede feit f 5.— sub. 5 dagen hechtenis. Bekl. werd voor eerste feit vrijgesproken, voor 't laatste veroordeeld tot f 10.— sub. 10 dagen hechtenis. A. J., koopman te Middelharnis, staat te» recht wegens het uitoefenen van het voetbalspel op den publieken weg. Eisch f 2 sub. 2 dagen hechtenis, veroor» deeld idem. G. V., 30 j., timmerman te Nieuwe Tonge staat terecht wegens het aanrijden met een motorrijwiel van een fietser. Gehoord werden getuigen J. H. M. 19 j. veldarbeider te Dirksland en M. S. 39 jaar veldarbeider te Nieuwe Tonge. Beiden ver» klaren dat bekl. links heeft uitgehaald. Bekl. bekent dit doch merkt op dat de si* tuatie zoo was, dat indien hij rechts was uit» geweken, er grootere ongelukken hadden plaats gehad, daar getuige J. H. M. den in» druk gaf naar de linkerkant te willen over» steken. Het O.M. rekening houdend met het feit dat bekl. door links uittewijken een ongeluk trachtte te voorkomen en den indruk hebbende dat bekl. geen woeste rijder is, eischt f6 sub. 6 dagen hechtenis. Veroordeeld idem. W. A. 26 j., arbeider te Ouddorp stond te» recht wegens het aanrijden met een fiets waar» door een vrouw kwam te vallen. 40 cent per regeL Bekl. zegt dat een rij van wel 10 of 12 vrouwen, den geheelen weg innamen. Een paar had een paraplue op, waardoor zij niet voor zich uitzagen. Al bellende kwam bekl. nader en toen hij juist op een afstand van 10 M. meende een opening te hebben waardoor hij passeeren kon, werd deze weer door een der vrouwen gesloten, hierdoor ontstond het ongeluk. Gehoord werden getuigen K. M. 64 j. zon* der beroep te Ouddorp en K.A. R. eveneens te Ouddorp. Het O. M. heeft uit dit getuigenverhoor niet den indruk dat bekl. schuldig staat aan het feit dat hem ten laste gelegd is en vraagt daarom vrijspraak. Bekl. wordt vrijgesproken. W. D. 50 j., te N. Tonge, staat terecht wegens melkvervalsching. (23% water). Bekl. zegt dat de melk waaruit een monster genomen werd, bestemd was voor de kalveren. Gehoord wordt get. A. Brand 29 j. keur* meester warenwet, district Dordrecht. Eveneens wordt gehoord get. P. M. 52 j. te Nieuwe Tonge die, in strijd met de ver» klaring van bekl., zegt 's*morgens wel melk bij bekl. te halen. Het O. M. constateerend dat de melkver» valsching op dit eiland den laatsten tijd wel minder is geworden, meent dat hier toch wel een flinke straf op haar plaats is en eischt f 100 sub. 100 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 60 sub. 60 dagen hechtenis. B. v. R., 30 j. machinehandelaar te Stad aan 't Haringvliet, staat terecht wegens het overtreden der maximum snelheid der Gemeente Ooit» gensplaat, met een motorrijwiel Bekl. ontkent harder dan 15 K.M. gereden te hebbanwijst er op nog nimmer verbali» seerd te zijn voor dit feit, niettegenstaande hij dagelijks motorrijdt en in de groote steden van ons land gewoon is met dezelfde vaart te rijden. Bovendien had bekl. zijn vrouw achter op zijn motor, wat een reden te meer is, om een snelheid die gevaar oplevert voor het verkeer te mijden, of men moest een hekel aan zijn vrouw hebben. Get. A. R. v. P., nachtwaker te Ooltgens» plaat, zegt dat bekl. de snelheid van de tram, welke get. dagelijks ziet rijden heeft over* schreden. ITet O.M. zegt dat bekl. in ieder geval den maximum snelheid van 15 K.M. heeft over» schreden en eischt f 10 sub. 10 d. hechtenis. Bekl. wordt volgende week vonnis gewezen. C. d. V. 19 j. arb.J. G. 21 j. arb.P. d. B. 19 j. arb., allen te Oude Tonge en bij ver» stekM. J. B.K. v. B.J. V.K. B. C. d. H. en C. v. L. staan terecht omdat zij bij de schuur van de hofstede van J. S., alwaar Bra» banders gehuisvest waren, bij een groote volks» oploop het rumoer verhoogd te hebben door lawaai en gezang. Na verhoor der bekl. zegt het O.M. nog eenige lichtpunten te hebben bespeurd bij de aanwezige beklaagden doordat zij ruiterlijk hun schuld erkenden, en eischt daarom van hen f 10 sub. 10 dagen hechtenis, voor de overige ieder f 20 sub. 20 dagen. Allen zijn veroordeeld tot f 12 sub. 12 dagen hechtenis. H. L. v. L. 38 j., werkman te Dirksland, staat terecht wegens overtreding der leerplicht» wet. Eisch f 5 sub. 5 dagen hechtenis. Ver» oordeeling idem. G. B. 40 j. metselaar en caféhouder te Mid» delharnis, staat terecht wegens overtreding der drankwet. (Na 10 uur openhouden van een café»sociteit.) Bekl. zegt het recht te hebben 30 dagen per jaar de Sociteit voor het publiek (niet» leden) toegankelijk te stellen, mits aan Ged. Staten en B. en W. van Middelharnis kennis wordt gegeven Bekl.'s inrichting is geen ge» woon café, het bestuur heeft het recht de inrichting ten allen tijde te doen sluiten. In de drankwet staat nergens dat de sociteit om 10 uur gesloten moet zijn. Get. J. L. IT., 20 j.. slager te Sommelsdijk, voorzitter van genoemde sociteit, zegt dat het bestuur niet altijd tegenwoordig is wanneer de inrichting voor niet»leden is toegankelijk gesteld. Op die dagen wordt alles overgelaten aan bekl., met het sluitingsuur bemoeit het bestuur zich dan niet. Het O.M. zegt dat het door bekl's. betoog niet duidelijk is geworden, dat deze z.g.n. sociteit niet valt onder de bepalingen van de drankwet. Er is echter nimmer door Ged. St. een vergunning gegeven zooals door de drank» wet voor een sociteit vereischt wordt en door dit feit is deze sociteit gepromoveerd tot een gewoon café. Door "het gemeente»secretarie van Middel» harnis is een fout begaan door steeds de kennisgeving van bekl., wanneer hij de inrich» ting openstelde voor niet»leden, gewoon te accepteeren, maar dit neemt niet weg dat aan een fout eenmaal een einde moet gemaakt worden. Geeischt wordt f 1 sub. één dag hechtenis. Bekl.. wordt schriftelijk vonnis gewezen. Cr J. P., bij verstek, heeft geloopen over land bezaait met ajuin, eigenaar C. K. 61 j., arb. te Ooltgensplaat, die als get. in deze zaak optreedt alsmede Z. K. 19 j. arb. te Ooltgens» plaat, Beide getuigen verklaren bekl. op het land te hebben zien loopen. Eisch f 15 sub. 30 dagen hechtenisver* oordeeling f 15 sub. 15 dagen hechtenis. P. J. B. 20 j. arb.P. v. E. 20 j. arb.P. K. 20 j. arb. en C. d. V. 19 j. arb. allen te Oude Tonge staan terecht wegens het zingen op den openbaren weg. Eisch idem f 20 sub. 40 dagen hechtenis. Veroordeeld ieder f 12 sub 12 dagen hecht. P. L. 20 j., arb. te Oude Tonge, staat te* recht wegens het rijden zonder licht. Eisch f 5 sub. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. P. v. E. arb. Oude Tonge, idem. W. A. v. E. bakker te Dirksland staat te» recht wegens overtreding arbeidswet. Bekl. zegt uit nood gehandeld te hebben daar er klachten kwamen over zuur worden van brood. Eisch tweemaal f 10 sub. 10 dagen hechtenis. Veroordeeling tweemaal f 6 sub. 5 dagen hechtenis. Bij verstek werden veroordeeld Th. V. wegens het in verboden tijd op een straatweg rijden, f 5 sub. 5 dagen hechtenis. J. v. H. wegens overtreding leerplichtwet f 5 sub. 5 dagen hechtenis. W. A. H. f 8 sub. 8 dagen hechtenis. M. O. wegens overtreding leerplichtwet f 6 sub. 5 dagen hechtenis. A. P., wegens rijden zonder licht, f 5 sub. 5 dagen hechtenis. W. v. D. en A. V. wegens het loopen te Oude Tonge op bezaaid land van een ander f 15 sub. 15 dagen hechtenis. I. M., getuige D. V. 61 j., landbouwer te Nieuwe Tonge vrijgesproken. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Faillissementen. Uitgesproken. L. J. Auperlé, meubelmaker, wonende te Middelharnis. Curatormr. A. Zaaijer te Dirksland. J. A. Frederiks, koopman, Saftleverstraat 17, te Rotterdam. Curator: mr. J. W. van Zanten. Opgeheven. W. van Kassei, wonende te Hillegersberg, Dorpstraat 17. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over deafge* loopen week, eindigende 13 Juli in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 70 fail» lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Juli 1923 2198 faillissementen tegenover 1557 over het* zelfde tijdperk van het vorige jaar. De Burgemeestersvacature te Rotterdam. Naar wij vernemen heeft de regeering den heer Mr. H. van der Yegte te Zwolle, bij herhaling, doch tevergeefs, verzocht zich be» schikbaar te stellen voor de betrekking van Burgemeester van Rotterdam. (N.P.G.C.) ■»De Dag« en Broekhuys. De heer Broekhuys publiceert thans, dat alle redactiesleden van »De Dag«, die Maan» dagmorgen in de Sophialaan te Amsterdam de presentielijst teekenen, worden beschqvjwd als hun contract niet te hebben verbroken. Volgens zijn bewering zullen dien dag alle weeksalarissen worden uitgekeerd, terwijl maatregelen zijn getroffen, dat per 1 Aug. alle salarissen ten volle worden betaald. De heer Broekhuys blijft directeur en is door de aandeelhouders der comm. venn. »De Dag« benoemd tot beheerend vennoot van deze, thans te Den Haag gevestigde ven» nootschap. De heer Beekman is op de meest eervolle wijze ontslagen. Het vöorloopertje van »De Dag« zal nu heden verschijnen. Kerkelijke Herdenking Jubileum H. M. de Koningin. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck heeft als voorzitter van den Raad van Minis* ters aan de onderscheidene kerken medege* deeld, dat de Regeering het op bijzonderen prijs zou stellen, indien op 5 Sept. e.k. de Kerkgenootschappen aanleiding konden vin» den deze heugelijke gebeurtenis plechtig Ker» kelijk te gedenken. (Stand.) Wijnkoop afgezet. Uit Berlijn verneemt »Het Volk«, dat het rapport, dat de oppositiegroep uit de com* munistische partij in Holland aan de Execu» tieve der Derde Internationale heeft gezonden en waarvoor de heeren De Kadt, Van Reesema en De Visser naar Moskou zijn ontboden, besluit met de conclusies, dat het noodzake» lijk is dat de partijleiding in Holland wordt afgezet en door een betere wordt vervangen. De oppositie zou er, naar te Berlijn ver» luidt, volgens het blad niet kwaad voor staan. Secuur Dit is gebeurd in ons secure vadeland 'n Bossche kassiersfirma had te verzenden 4000 gulden aan iemand te Amsterdam, en deed dit per brief. De brief kwam niet terecht. Onderzoek werd gedaan niemand begreep of kon uitvinden, waar die brief, of liever die vierduizend gulden gebleven waren. Deze en gene werd er al op aangekeken. Ieder eigenlijk, die zijn handen aan den brief had kunpen slaan Thans is 't verloren schaap gevonden. En wat bleek nu achteraf? Ten eerste, dat de betrokken firma niet de moeite genomen had een zoodanig bedrag te verzenden per »aangeteekende«. 't Geld was zoomaar losjesweg in een gewoon couvert gedaan en dit daarna dichtgelikt. Zoo nam de »post« de vierduizend gulden mee. Ten tweede, dat dezelfde firma den brief niet gewogen had en hem daardoor te laag had gefrankeerd. De geadresseerde te Amster» dam, die ook niet wist wat er in zat, en nu strafport kreeg, weigerde den brief en zond dus onwetend de f 4000 terug. Ten derde, dat steeds dezelfde afzendfirma verzuimd had, haar naam op de enveloppe te zetten, wat tegenwoordig haast ieder doet, zoodat de brief wél in Den Bosch terugkwam maar de »post«, die geen brieven openmaken mag, in 't eerst ook niet wist, aan welk adres zij hem terugbestellen moest. Later, bij navraag, kwam alles uit. Ik weet den naam dezer firma niet Maar voor geldzaken zou ik er toch eene willen hebben, die wat secuurder te werk ging.' Keizer Wilhelm naar Zandvoort. Men meldt uit Zandvoort aan het ITbl. Prins Eitel Friedrich is thans de gast van Baron von Heydt. En nu heeft in alle stilte de Keizer zijn zoon een bezoek gebracht. KT kwam er per auto. In het dorp was er niets van bekend. Wel trok het de aandacht, dat zangers des avonds hun Duitsche liederen voor de villa lieten weerklinken. Een muziek» gezelschap bracht een aubade. Van de gasten van baron von Heidt was niets te zien, daar alles gesloten werd gehouden. Een anonieme briefschrijfster ontmaskerd. Verraden door postzegels, gemerkt met onzichtbare inkt. Op een zeer handige manier zijn Engelsche postbeambten er in geslaagd, de schrijfster te ontdekken van anonieme brieven, welke in den laatsten tijd te Littlehampton gericht werden aan den gezondheidsinspecteur. Sedert eenigen tijd bestonden vermoedens tegen een zekere miss Swann. Er werd nu een kleine serie speciale postzegels gefabriceerd, onzichtbaar gemerkt met W. E. B. en S. (de initialen van den betreffenden postzegelverkooper en miss Swann). Deze postzegels werden alleen aan miss Swann verkocht en toen werd nauwkeurig de wacht gehouden bij de brievenbus. Twee brieven, door miss Swann zelf gepost, werden onmiddellijk op zij gelegd. De post» zegels vertoonden na behandeling het geheime merkteeken, zoodat twijfel aan de herkomst der brieven absoluut buitengesloten was. Een der brieven, geadresseerd aan den gezondheids» inspecteur James Gardner welke de post» beambten gemachtigd had, alle aan hem ge* adresseerde brieven te openen bleek beleedi» gende en obscene zinnen te bevatten, waarop onmiddellijk tot miss Swann's arrestatie kon worden overgegaan. SOM.MËJLSDIJK. De K'napenvereeniging »Samuël« maakt heden een uitstapje naar Ouddorp. De landbouwersknecht W. C. Vlot is Vrijdag tengevolge van de hitte overleden. De ongelukkige was gehuwd en laat vijf kin» deren achter. De zomervacantie voor de Openbare Lagere School duurt van 4 tot en met 27 Augustus a.s. en die voor de Bizondere Lagere School van 18 Augustus tot en met 10 Sep» tember a.s. De heer P. v. G. die hun kat beetpakte welke voor het onweer bang was geworden, kreeg zulk een krab over den arm dat deze direct opzwol en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. Op eene daartoe ge* houden vergadering van de Oranjevereeniging zijn tot leden van de feestcommissie gekozen de heeren Van As, voorz., Van Hemert, de Haas, Mijs, J. Koert, G. v. Eek, Tiemens, Deijs en J. Boeter. Door de felle hitte der vorige week is de bloesem van de erwten, die te vclae- staan geheel verzengt waardoor de opbrengst veel minder zal zijn. Door B. en Weth. is toestemming verleend aan den drukker C. van Dongen om een gasmotor in zijn werkplaats te plaatsen. En aan J. van Strien tot het oprichten van een smederij in het pand gemerkt B 41 Nieuwstraat. De dienstplichtigen der lichting 1923, J. Pas, G. Wijnhof en H. de Waard, zullen a.s. Donderdag bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom worden ingelijfd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het vervoer van zand naar de Burgemeester Sterk» straat is aangenomen door G. Kasteleijn alhier.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2