Plaatselijk Maewws. Dientengevolge zijn er ongeveer 8 groote fa» brieken met 11.000 arbeiders gesloten. De on» dernemers weigeren, verder met de stakers te onderhandelen. Uit het eerste verslag van de speciale commissie voor de vlootbegrooting blijkt dat de sterkte van de marine met 60,000 man- is verminderd, terwijl de kosten aan soldij 5 mik lioen pond sterling hooger zijn dan in het laatste jaar voor den oorlog. De commissie is van meening dat er voor het jaar 1924 stap* pen moeten worden gedaan tot herziening van de soldijen van officieren en manschappen van de vloot en is verder van oordeel dat het administratieve gedeelte van den dienst reorganisatie en bezuiniging behoeft. De corns missie zegt, na de kosten en de sterkte van thans te hebben vergeleken met die van voor den oorlog, dat de stijging in soldijen van officieren en manschappen 120 pet. bedraagt boven die voor den oorlog. Hcewel op het oogenblik de kosten voor het levensonderhoud circa 70 pet. hooger zijn dan toen, is het soldij 150 pet. hooger, terwijl zij bovendien gezins» bijslag genieten. De uitbarsting van de Etna. Aan de Daily Telegraph wordt nog geseind, dat de vulcanische ontploffingen uit de vijf kraters van de Etna tot in Messina worden gehoord. De bevolking dezer stad verkeert in grooten angst en brengt den nacht op straat door. De grootste krater is de Montre Nero, waar de lavastroom zijn oorsprong nam. Zon* dagochtend bereikte de uitbarsting haar grootste geweldigheid. Vijf ontzettende ontploffingen volgden elkaar met korte tusschenpoozen op. De bewoners van Castiglione, die sedert da» gen reeds in vreeze leefden, renden uit hun huizen, en de groote uittocht begon. Een lange stoet van armzalige menschen, die vrij» wel alles hadden moeten achterlaten, spoedde zich langs de wegen. Bij de zware ontplof» Hng waren gloeiende blokken in de lucht ge» worpen, waardoor een stikkende atmosfeer ontstond. Een regen van brandende steenen viel neer en zette wijngaarden en akkers in vuur. Een rampzalige bijkomstigheid is, dat de uitbarsting juist in den oogsttijd is geko» men, zoodat de meeste boeren alles verloren hebben. De steden Linguaglossa en Castiglione zijn reeds ontruimd, alhoewel men hoopt, dat ze gespaard zullen blijven, daar de lavastroom in verschillende vertakkingen is overgegaan en in nevenvalleien afvloeit. De streek rondom den spoorweg, die beroemd is om haar dichte pijnbosschen, is geheel verwoest. Uit Catania wordt aan de Popoio gemeld De streek van Catania is onder de lava gezet, die haar loop ter breedte van één kilometer voortzet De bevolking werd geheel geëvacu» eerd. liet langzaam doch onophoudelijke voort» schrijden van den lavastroom van de hellin» gen van de Etna levert nog steeds een ver» schrikkelijke tooneel van verwoesting op. De vuurstroom heeft thans een breedte van op» geveer 400 K.M. en een hoogte van ongeveer acht meter bereikt. Hij legt per uur ongeveer twintig meter af, terwijl het vloeiende deel der lava alles met zich medesleurt, zoodat de zich voorwaarts bewegende massa's op vele plaatsen twintig meter hoog zijn. De lava» stroom beweegt zich in de richting van Cas» tiglioni, welks station reeds verwoest is. De stroom beweegt zich óp den naar Linguaglossa leidenden landstraatweg steeds verder. Menig» maal gelooft men, dat de lava tot staan is gekomen, doch plotseling kruipen de vuur» massa's weder des te onstuimiger voorwaarts. Groote eiken» en beukenbosschen, evenals uit» gestrekte hazelnoot» en amandel»aanplantingen zijn verdwenen. Het station van Carro is even» eens vernield. Alle landerijen van het stadje Linguaglossa zijn thans bedolven. Te midden van het onheil zijn de beide bevolkingen van Linguaglossa en Castiglioni ten gevolge van een uit bijgeloof geboren legende met elkaar slaags geraakt. De bewoners van Linguaglossa hebben den herdersstaf van hun schutspatroon onder psalmgezang den lavastroom tegemoet gedragen, in het geloof den stroom daardoor te kunnen tegenhouden. De bewoners van Castiglioni vreesden ech» ter, dat de lava door het aangeroepen wonder naar hun gebied zou worden afgeleid en trok» ken daarom naar Linguaglossa om den her» dersstaf van den schutsheilige van deze stad te verwijderen. Hierbij raakten de bewoners met elkaar slaags. In Catania zijn duizend vluchtelingen aan» gekomen. Thans zijn reeds 20,000 bewoners dakloos. De Etna heeft in den loop der eeuwen her» haaldelijk «gewerkt® met de meest noodlottige gevolgen. De eerste uitbarstingen gaan tot het ijstijdperk terug, terwijl de eerste eruptie, welke te boek is gesteld, in 1169 geschiedde en den dood van 15000 menschen veroorzaakte. In 1669 had wederom een uitbarsting plaats, ter» wijl in 1852 de vulkaan gedurende negen maanden werkte. Daarna kwam het in 1865, 1879, 1886, 1892, 1899 en het laatst in 1910 tot uitbarstingen. (Hbl.) De Vesuvius. Naast de vele mededeelingen omtrent de afschuwelijke tooneelen, waarvan de bladen uit de omgeving van Napels melding maken, komt thans het bericht, dat zich op het pla» teau tusschen twee uitloopers van den Vesu» vius, de Monte Rosso en de Monto Rosello Q^QQ9EQBBSffil9^9lBi^HDBBHDHBSS9R2Ë5EISC52«flG9DE3IBE22i£ï3iïG5^S3li^^3EIEfiKB5E »De trein is laat«, merkt Leonie op. Dora wil wat zeggen, maar 't wil niet door haar toegepropte keelze knikt even van ja en gaat dan door met de droge wasch te vou» wen voor de mangelvrouw, die elk oogenblik komen kan snel slaat ze 't oog op naar de pendule knikt nogmaals. 't Is drukkend stil in de kamer. Niets hoort men dan het gekreuk van het goed en 't tikken der klok. Leonie kan 't zoo niet langer uithouden. »'t Zal misschien zoo erg niet zijn«, zegt ze schuchter. »Ze zetten zooveel in de krant Weer kan Dora geen geluid geven. Als Leonie haar vragend, hoog»verwachtend aanziet, haalt ze de schouders op en slikt haar snikken weg goed»houden is 't den ganschen dag geweest, goed»houden voor de kinderen, goedhouden voor moeder, voor iedereen, die ze zag Ironie was de eenige, die er van weet, voor 't eerst mee in 't overleg der vol» wassenen genomen en die daar al 't gewicht van voelend, het leed haar zuster nóg zwaar, der maakt door het voordurend met de tong te betasten. En ze kan zich haast niet goed»houden Nabij de haven dreigt haar scheepje nóg te stranden de kruik, bijna opgehaald, stoot nog stuk tegen den scherpen steenwand. En alles keerde zich ten goede Pa had er eerst weinig ooren naar gehad, om toch dag»en»avond 'n vreemde over de vloer te halen, maar moe had vóórgesproken en pa vond tenslotte ook, dat ze zich al zoo veel had moeten ontzeggen in haar jonge le» ven met algemeen goedvinden had ze een soort waterval van lava heeft gevormd, die over een breedte van tweehonderd meter loodrecht in het dal stort. De grootste Kathedraal. De Amerikanen houden van groote gebou» wen. Zij gaan nu pogen om in New»Yorkde Erotestandsche episcopale kathedraal van Jo» annes de Deo waaraan al jarenlang wordt gebouwd zóódanig te voltooien dat zij de grootste kathedraal in de Engelsch»sprekende wereld wordt. Behalve de kosten voor het terrein is er reeds 5000,000 Dollar aan het werk besteed. Doch nog 17 a 18 jaar en zeker nog 315,000,000 zullen daarvoor noodig wezen. Tot nu toe zijn de krypt, het koor en zeven kapellen voltooid benevens de fun» deering voor de hoofdbeuk. Het kruis op den toren komt 500 Eng. vt. boven de zeespiegel. Er zal ruimte zijn voor 10.000 kerkgangers. Het is dus de bedoeling de kathedraal nog grooter te maken dan de St. Paul te Londen die naar men weet op drie na de grootste kerk is ter wereld. Enkel de kathedraal te Sevilla en natuurlijk de St. Pieter te Rome zijn grooter. De debacle van de mark. De dollar liep te Berlijn tot 170.000 mark op en later weer tot 138.000 terug, terwijl slotkoers van de beurs te NewsYork ongeveer 10.000 punten lager bleef. De »N. R. C."» correspondent te Berlijn zegt, dat men in dit feit opnieuw een bewijs ziet, dat niet het bui» tenland maar Duitschland zelf de lage noteering van de mark veroorzaakt en het »Acht Uhr Abendblatt« beweert, dat de Duitsche indus» trie de schuldige is, die de regeering verhindert om energieke pogingen aan te wenden tot verbetering van de mark. Genoemd blad schrijft, dat de Rijksbank nog over 700 millioen goudmark beschikte, welke goudreserve beantwoordt aan een bil» jettencirculatie van 28 billoen papiermark, ter» wijl in werkelijkheid »slechts« 10 billoen pa» piermark in omloop zijn. De goudreserve van de Rijksbank dekt dus meer dan tweemaal de waarde van de in omloop zijnde biljetten. Indien men daarentegen Wil uitrekenen, welke dollarkoers aan de zich in omloop bevindende hoeveelheid papiermark zou beantwoorden en daarbij rekening houdt met het oude beginsel, volgens hetwelk slechts voor 1/3 deel van de circulatie banknoten gouddekking moet be» staan, dan komt men tot een dollarkoers van ongeveer 25.000. Men moet natuurlijk ook rekening houden met de passiviteit van de Duitsche handels» balans, alsook met de reusachtige moeilijk» heden, waarmede het Duitsche bedrijfsleven te kampen heeft. Maar deze momenten kun» nen geen dollarkoers verontschuldigen, die zesmaal hooger is dan die, welke zooeven werd genoemd. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat, toen men in Oostenrijk maatregelen tegen de depreciatie van de kroon trof, er slechts voor 1/10 gedeelte van de in omloop zijnde bankbiljetten gouddekking bestond. Zou men nu niet, vraagt het »Acht Uhr Abendblatt«, ook 'in Duitschland draconische maatregelen kunnen treffen, zooals men" dit bijvoorbeeld in TsjechosSlowakije heeft gedaan, waar het ruilen van Tsjechische kronen tegen buiten» landsche betaalmiddelen met kerker wordt gestraft, alhoewel de dollar in dat land 34 noteerde. Zeker de Tsjechische industrie heeft door deze maatregelen geleden, maar het land is er door bovenop gekomen. Uit Berlijn wordt verder gemeld, dat een conferentie heeft plaats gehad in het mini» sterie van financiën, waarbij verschillende lei» dende figuren uit de financieele wereld tegen» woordig waren. Besloten werd een -verder inzakken van den wisselkoers zooveel doenlijk tegen te gaan. Blijkbaar in opdracht van de Rijksbank wer» den er, kort na deze conferentie, belangrijke hoeveelheden buitenlandsche betaalmiddelen ter beurze verkrijgbaar gesteld. Een moord=maniak. In den loop van de laatste twee jaren heeft men te Moskou op verschillende plaatsen, in kelders, ruïnes van huizen enz. lijken van mannelijke personen gevonden, die zorgvul» dig in zakken waren weggestopt. Het onder» zoek heeft uitgewezen, dat al die dooden het slachtoffer waren van een en denzelfden mis» dadiger. Oorspronkelijk had men geen succes. De politie wanhoopte er reeds aan, den moor» denaar te vinden, tot men hem op heeter» daad betrapte. Het is een Moskousche aapjes» koetsier, een grijsaard haast, Kamarof geheeten wiens heldere oogen, volgens de »Izwestja«, een teedere uitdrukking hebben. Kamarof praat langzaam, lacht vaak en hartelijk, en geeft den indruk van een bescheiden, correc» ten en goedigen man. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen. Hij verklaart de verschrikke» lijke misdaden te hebben gepleegd omdat hij het leven haat. Alle menschen zijn bedriegers die men moet verdelgen, zeide hij. Op de vraag, hoeveel personen hij wel ge» dood had, antwoordde Kamarof Zeker dertig, misschien wel meer. Ik her» inner het me niet zoo meer. En hoeveel vrouwen Slechts één. Ik wilde nog een zigeunerin dooden. Maar ik heb haar niet kunnen ont» moeten. Waarom een zigeunerin Omdat het allen bedriegers zijn. Kamarof kwam geregeld op de markt. Daar toestemming gekregen voor de studie. Er zou de volgende maand 'n advertentie voor een huishoudster worden geplaatstzij zelf zou haar moe blijven verplegen en tegelijk stu» deeren en zou nu tóch door dat alles nog 'n streep worden gehaald Dora móést even de kamer uitze kón de tranen niet terugdringen, die 't leed naar bui» ten perste. In de keuken bette ze haar oogen en koelde haar slapen afkalm moest ze blij» venvoor Leonie voor Nicolaas, die straks thuiskwam voor haar moe, die elk oogenblik schellen kon ze móést dat snikken bedwin» gen Maar- de gedachten stormden haar door 't hoofd. Booze gedachten, die niet wijken wilden Waarom liet God dit alles nu weer gebeu» ren 't Was haar stil gebed geweest, maanden en -maanden lang, of God een weg openen wilde waarlangs ze haar wensch verkrijgen kon. Dit had God dan nu gedaan. Op haar knieën had ze Hem daarvoor gedankt, 't Was een wonderlijke gebedsverhooring geweest, en haar jong, teer geloofsleven was daardoor niet weinig gesterkt. De Vader in de hemelen, »haar« Vader, als ze 't in de schuchterheid des ge» loofs in de stilte der binnenkamer stamelen mocht, had haar bêe gehoord Maar nu begreep ze T niets meer van. Was dat vaderlijk was dat barmhartig kon dat Gods bestel zijn dat daar eerst het gebouw harer hoop, de tempel harer il» lusiën vlak vóór haar opgericht wordt, onge» dacht, wonderlijk en dat dan, als ze haar voet op de marmeren trede van den opgang koos hij zijn slachtoffers uit onder de rijk» sten. Hij bedreef zijn misdaden steeds vol» gens hetzelfde plan. Wanneer het marktdag was, trok hij er op uit om zijn paard te ver» koopen. Hij bracht den kooper naar zijne woning en tijdens het gesprek met dezen, zag hij zijn bezoeker te dooden met een slag met den hamer op een der slapen. Wanneer de man ineen was gezakt, deed Kamarof hem een touw om den hals, en worgde hem. Daarop sleepte hij het lijk weg en tapte het bloed van den doode af. Kamarof knapte dit alles alleen op. Maar 's nachts dwong hij zijn vrouw, hem te hel» pen. Zij moest, naar gelang van het jaarge» tijde, in de slede of in het rijtuig plaats nemen en doen als een reizigster, die haar bagage bij zich heeft. Kamarof toont volstrekt geen wroeging. Toch hinderde die oorlog tegen zijn mede» menschen hem soms. Tot driemaal toe heeft hij getrachf zelfmoord te plegen. Kamarof is zeer godsdienstig. Hij bad geregeld in de kerk en rfhuis. Toen de politie hem kwam arres» teeren vonden zij hem in den hoek van zijn kamer biddende voor twee ikonen, en toch wilde hij gaarne een priester dooden, een priester en een zigeunerin. Hij beseft heel goed de zware straf, die hem wacht, maar hij wacht haar zeer kalm af, en zegt, dat hij wanneer de rechtbank hem vrijspreekt, in een klooster zal gaan. Hoeveel electriciteit er in de wereld verbruikt wordt. Het statistisch bureau van den Staat New» York heeft gegevens verzameld uit alle Staten van Amerika en door tusschenkomst van de Amerikaansche consulaten ook uit het buiten» land over de hoeveelheid electriciteit die in 1920 over de geheele wereld verbruikt werd. Dat komt neer op 99.456.500.000 kilowattuur waarvan voor verlichting 15.183.300.000, de rest of 84,7 voor krachtwerken. De Vereenig» de Staten bleken de sterkste verbruikers van den stroom, n.l. totaal 49.802.000.000 kilowat» tuur, waarvan 6.870.000.000 voor verlichting en de rest voor het produceeren van kracht in fabrieken, mijnen, voor trams en spoor» wegen en voor den landbouw. Wat betreft het stroomverbruik per hoofd der bevolking komen de Vereenigde Staten eerst in de vierde plaats. Aan de spits staat in dit opzicht Zwitzerland, waar de beschik» bare waterkracht het intensiefst geëxploiteerd wordt. Daar bedraagt het verbruik per hoofd 700 kilowattuur in het jaar. Dan volgen Ca» nada met een stroomverbruik van 612 en Noorwegen met 493 K.W.U. per jaarde Ver. Staten 472, Zweden 364, Frankrijk 147, Duitschland 141, enz. Van de rond 1720 millioen bewoners van onze aarde leven slechts 111.822.000 of 6V2 pet. in electrisch verlichte woningen. De totale waterkracht der wereld, die de U. S. Geological Survey op 430.000.000 p.kr. raamt, heeft de industrie zich nog slechts voor 5,4 pet. ten nutte gemaakt. Gevecht met Zeemonsters. Een Reufertelegram aan de Engelsche bla» den maakt melding van een gevecht met een drietal reusachtige zeemonsters, eenige mijlen buiten de haven van Vera Cruz (Mexico). Het kabelschip »A11 America®, was bezig kabelboeien te demonteeren. Een viertal ma» frozen werkten in een kleine boot aan een boei, toen een groote haai hen aanviel. Ofschoon de mannen in de boot met een riem op de rugvin van de haai losbeukten, konden zij het ondier niet op de vlucht drij» ven Een der matrozen werd door de gewei» dige beweging die het monster maakte, in het water geslingerd, maar kon gelukkig nog juist bijtijds in de boot worden gehaald. Het duurde twee uur, vóór men het kabel» schip weer kon bereiken, waar de bemanning later werden aangevallen door drie reusachtige octopi, die langs een stuk kabel aan dek wa» ren gekropen en met hun lange vangarmen de bemanning bedreigden. Hamers, messen en bijlen moesten er aan te pas komen om de octopie onschadelijk te maken, hetgeen ten slotte gelukte. Een nieuw vliegrecord. Barnard de voornaamste vlieger van de Instone luchtlijn, heeft een nieuw record ge» vestigd door op een dag heen en weer van Londen naar Keulen te vliegen. Hij vertrok uit Croydon met vijf passagiers en bereikte drie uur later Keulen. In den namiddag ging hij met zeven passagiers terug om via Brussel Croydon te bereiken. Ierland. De Northern Whig uit Belfast bevat een geschiedenis van een Sin Fein samenzwering, welke haar lezers de haren te berge moet doen rijzen. Men herinnert zich de aanhou» ding van een groot aantal Sinn Feiners te Londen, eenige weken geleden. Men zei toen, dat de regeering tot dezen stap was overge» gaan om de regeering van den lerschen Vrij» staat behulpzaam te zijn. Volgens het Noord» Iersche blad was echter de ware reden, dat de Sinn Feiners een aanslag op Londen voor» genomen hadden, welke zoo'n indruk op het Engelsche volk moest maken, dat het uit lou» ter afgrijzen Ierland aan de republikeinen zou laten. Buckingham Palace zou verwoest wor» den, zonder op het leven van de bewoners acht te slaan, tegelijkertijd zouden alle brug» zet, alles voor haar oog in gruis geslagen wordt Kan God dat over haar brengen s Als 'n mensch dat deed, zou dat niet neen, ze huivert toch terug van dat woord haar mond, haar ziel kan 't niet uitspreken, maar 't bliksemde toch even door haar geest zou dat niet »wreed« genoemd worden Daar reageerde haar vroom hart toch weer tegenin 1 «Vader in de hemelen ging in stilte haar bede, »leid mij niet in verzoeking, maar ver» los mij van den Booze.® »'tZal zoo erg niet zijn«, meende Leonie. Als aan een stroohalm klemde ook Dora zich bij oogenblikken aan die gedachte vast. 'n Halm, die haar vingers stuk kraakten, waar ze geen houvast aan haddat wist ze ook welMaar toch de draden der hoop zijn taaiMen kón nooit weten 't bericht kón erger zijn geweest dan de werkelijkheid men ziet dat meer Als Pa thuiskomt, zal ze weten Pa had er al kunnen zijn. De trein is buitengewoon laat. Als Pa maar niet Maar neen hoe komt ze toch aan zulke schrikkelijke gedach» ten vandaagis satan haar dan de baas »Daar is Pavliegt Leonie op. Beiden willen naar de deur snellen, doch 't komt er niet van. Ja, daar komt Van Loe- nen aan ginds over 't plein, maar van verre zien de scherpe kinderoogen al, dat alles mis ging- Hij komt daar als 'n geslagen man. Gebogen, slap, en met or*zekeren tred. gen over de Theems worden opgeblazen, de juwelierwinkels geplunderd en de spoorweg» stations bezet. Het blad weet nog verschrik» kelijke bijzonderheden, die het om redenen van staat echter achter houdt. Gelukkig heeft Scotland Yard den aanslag verijdeld. Als de geschiedenis van deze samen» zwering en haar verijdeling eens bekend werd gemaakt, zou zij boeiender zijn dan de boeiend» ste roman. Nu dient zij slechts om het blad gelegenheid te geven tot een hefrigen aanval op de coalitieregeering, die bezweken is voor de moordenaarsbende in Ierlandm. a. yr. er is een leelijk luchtje aan. SOMMELSDIJK. De heeren A. Vis en J. Dubbeld zijn dezer dagen geslaagd voor het examen als kommies. De reparatie aan de Wilhelminabrug is afgeloopen, zoodat het verkeer weder onge» hinderd kan plaats' hebben. De wed. K. werd door een fietsrijder zoodanig aangereden dat zij zich ernstig be» zeerde. Donderdag werd B. d. G., die met een fiets de Langeweg afreed, door een anderen fietsrijder, die uit de Weeshuisstraat kwam aangereden. Gelukkig liep deze botsing zonder ongelukken af. MIDDELHARNIS. I)£ collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht ruim f 25,—. Door M. L. van Splunter is een postduif gevangen gemerkt: België LI 132404 en E. 674 Federation»Grammen. De heer J. Vroegindeweij heeft bedankt als bestuurslid van het Ziekenfonds. Aan de zeemilicien P. Bogerman is voor één jaar vrijstelling van den dienst verleend wegens kostwinnerschap. STAD» AAN 'T HARINGVLIET. Het afbreken van den toren, thans staande op het kerkgebouw en plaatsing van een nieuwe, van den grond op te trekken is opgedragen aan W. van der Welle alhier. De Raad besloot tot het rioleeren van de Burgemeester Sterkstraat en het aangaan eener geldleening hiervoor van hoogstens f 1800. De begrooting van de Gezondheidscom» missie gaf geen reden tot aanmerking, zoodat werd besloten f 26.68 als bijdrage op de ge» meentebegrooting uit te trekken. De Gemeenteraad besloot ook voor rij» wielen niet door mechanische kracht voortbe» wogen een maximum snelheid van 15 K. M. per uur vast te stellen. Het verslag van den toestand der gemeente over 1922 ligt voor een ieder ter secretarie ter inzage. Ten behoeve der gemeente werd besloten een geldleening aan te gaan van hoogstens f 6000, ter bestrijding der kosten van torenbouw. Zaterdag 23 dezer is ten huize van den gemeentegeneesheer gelegenheid voor vaccina» tie. De geloofsbrieven der nieuw inkomende raadsleden zijn goedgekeurd en mitsdien is tot hun toelating besloten. Van het gemeentelijk bouwterrein zijn aan Joh. Knoop alhier 2 stukken grond voor het bouwen van huizen in erfpacht gegeven, Tot bestuursleden van de Coöp. Boeren» leenbank alhier zijn gekozen de heeren J. C. Elvé, C. Magielse en A. J. v. Rumpt. DEN BOMMEL. De heer A. Smeets te Achthuizen is benoemd als Directeur der ge» mengde zangvereeniging »Zanglust« alhier en heeft die benoeming aangenomen. Genoemde had reeds een maand het directeurschap waar» genomen. Bij enkele landbouwers aan den Kranen» dijk zijn een 50=tal werklieden uit Brabant aangekomen. Het werk gaat onder politie» toezicht ongehinderd voort. C. van Vliet heeft de benoeming als raadslid in de plaats van L. Wesdijk, niet aangenomen. Naar men verneemt zal er een auto» dienst worden ingevoerd van Middelharnis— Ooltgensplaat, welke ook deze gemeente zal aandoen. W. Koppenaal, der lichting 1918 en P. J. Driesse, der lichting 1919, zijn ter herha» lingsoefeningen opgeroepen. De op 18 Juni j.l. gehouden collecte voor den gewapenden dienst, heeft opgebracht de som van f 5.97. Het bestuur van de polders loozende door den Bommel, brengt ter openbare ken» nis, dat bij den Secretaris van het Waterschap, gedurende één maand ter visie ligt een ont» werpsbesluit tot aanvulling van het Algemeen Reglement voor de polders in de provincie ZuidsHolland. De vrouw van Lamb Wesdijk had het ongeluk haar rechtervoet zoodanig m et kokend water te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. De dienstplichtige A. C. Zoon, dienende bij de Infanterie te Bergen op Zoom en onder» gebracht bij de opleiding stormtroepen, gaat eerdaags naar 's»Gravenhage voor het examen stormtroepen. De rekening over 1922 van het Spui» en Uitslagsche gors onder den Bommel sluit in ontvang met] f 2824.50 en in uitgaaf met 4749.56 en levert alzoo een goed slot op van f 74.94. Leonie slaat de hand voor 't gezicht en weent. Dora, schijnbaar kalm, gaat naar de deur. Maar heur hart bonst, en de guldene schaal van haar hoop is in stukken gestoo» ten Zwijgend komt Van Loenen binnen. Dora helpt 'm rnet hoed en jas leidt 'm haast als 'n kind naar binnen, waar»ie neer» valt op z'n armstoelneerzinkt of alle schar» nieren breken en z'n lichaam verbandloos ineenzakt. Dora en Leonie staan zwijgend bij de tafel, begrijpen alles, maar wachten Plotseling barst Van Loenen los «Alles is weg»jammert hij. «Geen tien procent zal 'r over blijven. Geen vijf misschien Hij heeft het alles verspeeldVerleden jaar moet»ie al erg gespeculeerd hebben - dat hoor je nu van achter van neef, die 'r z'n geld nog net bijtijds heeft weggehaald hij wist niet, zei»ie, dat ik er het mijne ook nog had staan Nou denk je wat te heb» benals je wat overkomt, dan sta je niet zónder; je kunt je 'n poos redden; of vrouw en kinderen hebben wat in den eersten nood en dan gaat zoo'n goddelooze huiche» laar ouderling was»iestel je's vóór; ouder» lingmet dat geld op de dolste manier speculeeren en maakt 't op. Zoo'n man moes» ten ze ze moesten 'm Al pratend wond ie zich opzat weer rechtwrikte aan z'n halsboord, dat 'm knel» de »Hier, padrink es watkwam Dora. 't Was dus zoo erg als 't kon. Gisteravond waren ze opgeschrikt. Notaris Schuremans te P. was in hechtenis genomen, NIEUWE TONGE. Onze dorpsgenoote Mej. J. van den Ouden Ld. is dezer, dagen naar Noord»Amerika vertrokken. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht de som van f 13,20. A.s. Woensdagmiddag van 2—4 uur en des avonds van 6—8 uur zal de Kerkelijke Ontvanger in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier zitting houden tot het ont» vangen van de huur der zitplaatsen. Teneinde het de betalers zoo gemakkelijk mogelijk te maken, worden de middenstanders verzocht zooveel mogelijk des middags en de arbeiders zooveel mogelijk des avonds te komen. Burgemeester en Wethouders dezer ge» meente hebben den datum van eervol ontslag van den onderwijzer J. Verbrugge bepaald op 1 September a.s. Het Bestuur van den polder »Klinker» land® heeft bij publicatie bekend gemaakt, dat een ontwerp»besluit tot wijziging en aan» vulling van het Algemeen Polderreglement voor de Provincie Zuid»Holland, gedurende een maand ten kantore van den Secretaris, den heer J. P. de Wilde, ter inzage ligt. DIRK.SLAND. Bij publicatie heeft het Bestuur van Polder Dirksland c.a. bekend ge» maakt, dat vanaf 21 Juni tot 20 Juli a.s. ten kantore van den Secretaris ter inzage ligt een van Ged. Staten ontvangen Ontwerp»Besluit tot aanvulling van het Algemeen Polderre» glement. Door den Burgemeester is tegen a.s. Maan» dagmorgen 10 uur een openbare raadsverga» dering belegd. De collecte voor den Gewapenden dienst heeft alhier f 22,— opgebracht. Met ingang van 1 Juli a.s. is door den Commissaris der Koninging tot lid der Ge» zondheidscommissie benoemd, met aanwijzing tot Voorzitter, de Heer L. van der Sluijs alhier. STELLENDAM. Door P. H. alhier wer» den deze week reeds vroege aardappelen ge» rooid. De opbrengst viel niet tegen, doch de smaak was nog niet goed te noemen. De heer M. Jansen, benoemd lid v. d. Gemeenteraad, heeft deze benoeming niet aan» genomen. GOEDEREEDE. Ten kantore van ver» schillende poldersecretarissen ligt gedurende een maand voor belanghebbenden ter inzage een ontwerp»besluit van de Provinciale Staten dezer provincie tot aanvulling van het Alge» meen Reglement voor de polders in Zuid» Holland met het navolgende artikel 117 bis: »Zij (d.i. de Vergadering van Stemgerech» tigde Ingelanden) beslist omtrent het verhalen op de betrokken ambtenaren van de bijdragen voor pensioen en voor inkoop voor pensioen als bedoeld in de artikelen 36, 4e lid en 137, 1 ste lid van de pensioenwet 1922, Staatsblad 240. Bezwaren tegen dit ontwerp kunnen belang» hebbenden gedurende die maand schriftelijk ter kennis van Heeren óedeputeerde Staten worden gebracht. Bij Koninklijk Besluit is aan den heer T. 1 Lodder Czn. alhier eervol ontslag verleenij/yij als dijkgraaf van de polders Oud en Nieuw-"' Westerloo en den Grooten Zuiderpolder, zulks in verband met de overschrijding van den maximum leeftijd van 70 jaar. Op Donderdag 28 Juni e.k. zal door het Bestuur van den polder den Ouden»Oostdijk schouw worden gehouden over het snoeien van boomen en heggen langs de wegen. A. Soeteman alhier is benoemd tot amb» tenaar bij de Directe Belastingen en Accijnsen en is als standplaats aangewezen de gemeente Epe. Tegen 13 Aug. is opgeroepen voor de herhalings oefeningen J. Roos van de lichting 1918. Toen eenige werklieden Dinsdag bezig waren het stormsein»toestel van den toren naar beneden te laten zakken, braken opeens de materialen en viel het met kracht naar beneden. Een wonder mag het heeten dat niemand eenig letsel bekwam. OUDDORP. Woningnood. De heer Direc» teur der H. B. S. te Middelharis, die geen woning aldaar kan krijgen, bewoond eenigen tijd het villatje van wijlen den heer Masj>_j, Inmiddels is deze villa in eigendom overgc»W/ gaan aan den heer Goedegebuure, die tijdelijk de boerderij van den heer Jac. Breen heeft betrokken. Deze boerderij moet verbouwd worden, dus de heer G. moet er uit en kan niet in zijn villa. De Doopsgez. Gemeente heeft nu toegestaan, dat de ledigstaande pastorie door hem tijdelijk kan gebruikt worden. Woensdag 27 Juni des namiddags te 3 uren is er ten gemeentehuize gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie. De collecte voor den Gewapenden Dienst ten behoeve van oude en gebrekkige militairen heeft- ruim twintig gulden opgebracht. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 22 Juni te tien uren, o.m. ter benoeming van een onderwijzeres aan de O. School in den Oostdijk, waarvan de tegenwoordige titularis op 1 Juli vertrekt. Vanaf 25 Juni worden er met tram 2.28 geen postzaken meer verzonden. Een ieder neme hier goede nota van. Het is wellicht tengevolge van den natten zomer, dat wij de plaatsing van een eersten watermolen, om het land droog te kunnen malen, berichten. Het is aan den Noordweg, op het land van den heer A. Padmos. De reddingsboot zou uitvaren toen e lazen ze. Faillissement was aangevraagd Die notaris had indertijd de erfenis uitge» keerdVan Loenen kende 'm van vroeger vertrouwde 'm onbepaald 1 Hij was er vandaag heengegaan. 't Ergste bleek waar te zijn. 't Zou 'n schijntje zijn wat 'r overbleef Leonie huilde als 'n groot kind. Dora bleef aan haar werk met droge oogen. Maar die brandden 'r in 't hoofd. Haar sla» pen klopten haar handpalmen gloeiden. Toch bleef ze kalm, zond haar vader en Leonie vroeg naar bedze zou alléén nog wel op» ruimen wat 'r te doen viel. In de keuken, buiten aller gehoor, snikte ze haar leed uit't snijdende leed stond ze altijd weer voor dat onbegrijpelijke raadsel waarom moest dat nu zóó 't Werd dag toen ze te bedde ging «Door je houdt je ferm prijst Van Loenen den volgenden avond»'t is voor jou op 't oogenblik 't ergst, kind »'t Vergroeit wel, pa!« zegt ze met een pijnlijk lachje. Twijfelend kijkt hij ze aan. Uit Dora kan»ie nooit goed wijs worden Toch is»ie maar blij, dat ze zich 'r zóó goed overheen zetten kan. (Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 4