e Stand. lerij. 3> 'ingen. V Buitenland. land. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. V er koopingen Marktberichten. ;?NTEN :n Ds. J. Vreugden» Irecht Ds. H. Kievit KERK. Indië Ds. W. M. I KERK isterdam Ds. H. \tnd. vordt het volgende terdammer« wordt bezield met geest» if aanvaard in de rdam. Hij ziet geen ft wijk te bezoeken, alvast een deel uit n bepaalden avond i in zijn wijklokaal len nieuwen herder n bedoelt. Zoo ze le oproep, dan ge* at hun adres op te Roeken. Nominee gaat naar zijn uitgenoodigd. e, hem verzoekend komen Hoeveel Irv. Kerk te Amster» pelnam, deelde het l?« aschen als Ds. Baks beter doen in Am» te hoeden, dan bhapen van andere |en maar door concen» ook in de groote J veel te redden. |t worden gezoeht Tot positief kennen, |de waarheid Gods zegen des Geestes, $en van allerlei va1» groote bevolkings» verslagen heeft, gewerkt in positieve ig- )1JK G. v. d. Heiden Iv. A. Hoogzand en Jus, z. v. A. Hollaar Li, 29 j. en M. v. J Jjf IEL. |kind van het mans an den Doel en J. jlde Jong oud 80 j. JD. ha d. v. A. van der jiis z. v. Jacob van 7ijnanda Hameete hem en Adriaantfe aeester j. m. 28 en d. 26 j.Marinus en Lena Roodzant Roodzant j. m. 25 20 j. Jong 7 m. d. v. 1 Neeltje Hendrikse. Jmuiden binnenge* ps« st. H. Groen. ijOO kilo per dag en zeven zalmen. NGE ten 10 uur zal de deren. .tinbouw. jouwojuderllnge in 1923 provincie het hier» dbouwers toe Gedenkboek 1898—1923. H. M. de Koningin gaf aan den voorzitter van de redactiescommissie van het Gedenk» boek 1898—1923, W. D. de Bas, welke com» missie bestaat uit de heeren Z.E. Dr. J. Th. de Visser, minister van Onderwijs, voorzitter, mr. dr. F. a. van Lynden Sandenburg, com» missaris van H. M. de Koningin in de pro» vincie Utrecht, W. de Vlugt, burg. v. Am» sterdam, mr. A. R. Zimmerman, oud»burge» meester van Rotterdam, Msgr. Van de wete» ring, aartsbisschop v^n Utrecht, H. Uo ijn, lid der Tweede Kamer en prof. Mr. Vlugt, hoogleeraar aan de Kijksuinive Leiden, secretariaaat, M. ,,.nl;rL schoten, te kennen dat M trdtb3eTagen enW op den dag van Haar jubifeum! de 6e Sept. 1923, ten paleize wordt aangeboden. Prov. Staten Zuid-Holland. Door Ged. Staten zijn ter vaststelling aan» ..„twerpsbesluiten veerrechttarief tus» schen Alblasserdam—Ridderkerk (Nieuwe Veer) RUn kenburg—N ïeuwesluis en Ouderkerk- Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ged. Staten leggen ter goedkeuring voor een besluit mzake ver» betering van den Barendrechtschenweg en wijziging der prov. begrootingen 1922 en 1923. Ged. Staten vragen een bedrag van f 350.000 als leening te verstrekken aan Oud=Rozenburg voor de verbouwing van 't vrouwenpaviljoen, waardoor 64 patiënten 3e klasse meer opge» nomen kunnen worden, benevens den bouw van een vrouwenpaviljoen le en 2e klasse. Ged. Staten vragen machtiging tot 't slui» ten eener overeenkomst inzake den bouw van een krankzinnigengestichtte Noordwijk met 't bestuur der vereen, tot opvoeding en ver» pleging van idioten enz. te Utrecht. Boven hef toegezegde bedrag van f 325.000 (overeen» komst 26 Sept.—18 Oct. 1922) worde thans nog f 175.000 ter leen verstrekt tegen 5'/2 rente. De overeenkomt 26 Sept. tot 18 Oct. 1922 worde zoo gewijzigd, dat niet 6 maar 51/2 gelezen wordt, ingaande 1 Juli 1923. Voorts bevat de overeenkomst een regeling van de aflossing van de tot een totaal bedrag van 5 ton ter leen verstrekte kapitalen. In 1974 zal een laatste bedrag van f 6000 moeten worden afgelost. Een professor per elf studenten. Het jongste jaarverslag van ons ITooger Onderwijs vermeldt, dat er aan de 4 univer» siteiten in de theologie studeerden 204 per» sonen, voor wie er zijn 22 professoren. In Leiden 50 studenten, 5 professoren; Utrecht 102 studenten, 5 professorenAmsterdam 17 studenten, 8 IprofessorenGroningen 35 stu» denten, 5 professoren. Dit laatste jaar kwamen er aan alle univer» siteiten tezamen slechts 48 theologische stu» den ten bij. Deze cijfers spréken. Toch gaat men maar rustig voort en ook door min. De Visser wordt elke nieuwe vaca» Au re weer met een nieuwen theologicus ver» 'uld. Zou 't geen tijd worden, om eens op 'zekere concentratie te gaan zinnen? De Ongevallenwet Het bestuur der Rijksverzekeringbank is voortaan bevoegd, de voorloopige bijdrage, door werkgevers in de administratiekosten te betalen, vast te stellen op een ander bedrag indien zulk een bedrag naar zijn oordeel meer in overeenstemming is met het bedrag, dat als aandeel in de administratiekosten verschuldigd zal blijken. Voorts zal het bestuur van een werkgever een -naamlooze vennootschap of een vereeniging zoolang de vaststelling van diens voorloopige bijdrage nog niet heeft plaats gehad, voor» loopige stortingen in ontvangst nemen in af» betaling op de voorloopige bijdrage. De tijd» stippen en bedragen dier stortingen worden door dat bestuur bepaald, Deze besluiten zijn 13 Juni j.l. in werking getreden. HET MILJOEN. De 72e verantwoording bedroeg f 921.703;58l/2 De 73e verantwoording bedroeg f 4.809.92 Totaal ingekomen gelden f926.513.50'/2 den Loon 71.157,- 69.422,- 67.830,- 112.596,- 138.325,- 83,725,- 260.412,- 121.938- 79.419- 89.120.- den en f 1.093.944.— als lid derT.O. toe alende aan loon meerderde het aan» Inderlinge met .356.— loon. .298.— loon. P.O.C. Overflakkee, EIJZER. van de Koningin. Oen Haag, die onbe» heeft aan den alge» n Bond van ridders e te kennen gegeven, n het regeeringsjubi» en ridders dier orde leer in het bijzonder mstandigheden ver» n van een langdurige ik wil aanbieden. Ministercrisis in België. Omdat de Belgische Senaat het wetsontwerp tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool verworpen heeft, is het kabinet»Theunis afge» treden. Naar verluidt heeft de koning Theunis gevraagd opnieuw een ministerie samen te stellen en heeft deze idee opdracht aanvaard. Men vermoedt, dat Jaspar ook weer minister van buitenlandsche zaken zal worden. Volgens de Libre Belgique spreekt Theunis tegen, dat de koning hem met het vormen van een nieuw kabinet heeft belast. De bladen deelen mede, dat de rechterzijde zich in een bijeenkomst tegen elk ministerie tezamen met de socialisten heeft uitgesproken. Een nieuw proces tegen Geestelijken In Petersburg is een nieuw groot kerkproces begonnen. 65 Geestelijken van verschillende godsdiensten komen op de bank der beklaag» den. Zij worden van contrasrevolutionaire handelingen beschuldigd. Ontzettend drankdrama. Te Pau heeft een jongen van dertien jaar zijn vader, een dronkaard, vermoord, toen deze bezig was de moeder, die als oppassend bekend staat, te mishandelen. Op het oogen» blik, dat de dronkeman zijn vrouw trachtte te wurgen en deze om hulp schreeuwde, heeft het kind zijn vader een vlijmscherp mes in den rug gestoken. Het kind is ontzet over zijn daad en een dokter heeft verklaard, dat de jongen door een noodlottig toeval juist zóó gestoken heeft, dat de wonde doodelijk moést zijn. Bandieten-inval in een Postkantoor. Op een hulppostkantoor te Liverpool traden 's avonds omstreeks 7 uur twee mannen bin» nen. De kantoorhoudster was slechts aanwezig met een jonge vriendin en juist bezig de kas op te maken. «Wij willen je geld hebben«, zei één der mannen. »Zoo«, zei de kantoorhoudster met groote koelbloedigheid, «je krijgt niets». Daarop haalde de bandiet een revolver voor den dag, hetgeen de jonge dame minder fleg» matiek opnam, wat ze ten overvloede bewees door een vervaarlijk geschreeuw aan te hef» 'en. Haar weinig euphonisch gegil bereikte weldra de ooren harer twee broeders, die in een kamer boven het kantoor hun avondmaal zaten te gebruiken. Eén hunner, die het eerst beneden was, sprong tusschen den man met de revolver en zijn zuster in. De indringer gaf vuur en trof den te hulp gesnelden jongeman in het onder» lijf- Deze loop van zaken scheen intusschen de bandieten een weinig af te schrikken, die dan ook niets beters wisten te doen, dan het ha» zenpad te kiezen. Een en ander kon natuurlijk niet afspelen zonder de aandacht der voorbijgangers te trekken. Vooral de jongere en meer avontuur» lijk aangelegde onder hen begonnen dan ook een wilde jacht op de twee individuen te maken. Eén der achtervolgden schoot zijn revolver op de menigte af, gelukkig zonder iemand te raken. Een der meest stoutmoedige knapen sprong tenslotte als een tijger op den rug van den gevaarlijken vluchteling en wierp hem tegen den grond. Een inmiddels ten tooneele verschenen politieman deed het ove» rige. De andere bandiet werd in een andere straat ingehaald en insgelijks gevangen geno» men. Wraak van dranksmokkelaars. De correspondent van de «Chicago Tribune« te New York meldt d.d. 12 dezer aan zijn blad het volgende De «East Side« werd heden in rep en roer gebracht door het hernieuwde optreden van een troep woestelingen. Ook voor eenige ja» ren verwierf dit stadskwartier een groote be» ruchtheid door de wijze, waarop benden woes» telingen daar huishielden. Het geval droeg zich als volgt toe. 'n Zwarte toer»auto, waaruit aan alle kanten revolvers staken en vol mannen, met scherp» geteekende gelaatstrekken, die kappen droe» gen, suisde tegen den middag door East Side. Toen de wagen voorbij was, werden door de surveilleerende agenten drie door kogels door» boorde lichamen gevonden. De inzittenden schenen hun slachtoffers te kennen, want, hoewel zij met een vaart van 50 mijl per uur door de menschenmenigte, die tegen dat uur de straten vulde, renden, schoten zij niet eerder, dan nadat zij hun slachtoffer ontdekt hadden. Er werd een salvo afgeschoten en het slacht» offer viel. Nog t-,Veémaal naderde de «wagen des doods« plotseling het trottoir en opnieuw vielen twee door kogels doorboorde voetgan» gers. Een der slachtoffers sleepte zich nog naar een naburige lunchroom, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, stierf, zoodat hij aan het verzoek der politie, om de namen der moor» denaars bekend te maken, niet kon voldoen. De politie arresteerde niemand, doch ver» klaarde, dat deze moorden een wraakoefening waren door eenige sluikhandelaars in spiritua» liën toegepast op een paar vroegere ontrouwe leden der organisatie. Een nieuw middel tegen tuberculose. Dr. Drager, professor in de pathologie aan Oxford Universiteit heeft een ontdekking aangekondigd welke van zeer veel belang zal blijken te zijn bij het genezen van tuberculo» se en tevens als beschermingsmiddel dienen kan voor infectie. Het is een stap in de goe» de richting, dat hij een vinding gedaan heeft om door een chemische behandeling der ba» cillen welke zich hebben verzameld te verwij» deren. Thans bestaat de hoop dat men gevac» cineerd zal kunnen worden tegen tuberculose en dat tevens een injectie bij eenpatient hem de volledige gezondheid zal kunnen terug geven. Door haar eigen man ontvoerd. Woensdag heeft te Leeds een ontvoering van een jonge vrouw plaats gehad, welke terecht als »niet=alledaagsch« kan worden betiteld. In de genoemde plaats woont met haar drie kinderen een nog jeugdige gescheiden vrouw, mevrouw Brown, bij haar moeder, mevrouw Bayes in. Mevrouw Brown is 30 jaar oud en verdient haar brood als steno»typiste. Woens» dagavond ging zij eenige boodschappen doen. Toen zij na geruimen tijd nog niet was terug» gekeerd, maakte haar moeder zich ernstig on» gerust en, na lange uren tevergeefs op haar dochter te hebben gewacht, wendde mevrouw Bayes zich ten einde raad tot de politie. Óp het politiebureau had men juist even van te voren van een dame de mededeeling ont» vangen, dat zij getuige was geweest van een geheimzinnige ontvoering. Aan het verhaal, dat deze ooggetuige nog denzelfden avond aan een redacteur van de «Daily Chronicle deed, ontleenen wij het volgende «Ik zag aldus de bewuste dame een huurauto staan, niet ver van Roundhaycres» cent. Vlak daarbij stond een heer, die blijk» baar op iemand wachtte. Ik bleef onwillekeu» rig een oogenblik staan kijken. Even later zag ik een keurig gekleede dame aankomen. Nau» welijks was deze in de nabijheid van den huurauto, of de heer, die stond te wachten overmeesterde haar en duwde haar in den auto .welke zich daarop zeer snel verwijderde". Op het politiebureau was men dus geenzins verwonderd over de mededeeling van mevrouw Bayes, dat haar dochter nog steeds niet was teruggekeerd. Onmiddelijk bracht men beide voorvallen met elkaar in verband. Zonder ver» wijl togen eenige bekwame rechercheurs op onderzoek uit. Vóór echter nog dit onderzoek ten einde was, keerde mevrouw Brown reeds in haar moeders huis terug. Het bleek, dat zij was ontvoerd door haar eigen echtgenoot, van wien zij, zooals gezegd, gescheiden leeft. Brown, een 40=jarig robust man, heeft in» middels voor den commissaris van politie te Leeds verklaard, dat hij zóó naar zijn vrouw en kinderen verlangde, dat hij, daar zij op zijn brieven niet antwoordde, besloot haar te ontvoeren. Wellicht zal dit de eerste stap naar een verzoening tusschen den heer Brown en zijn echtgenoote zijn. Een ontaarde vader. Op een aanklacht van de Vereeniging voor Kinderbescherming in de Londensche voor» stad Clerkenwell stond aldaar Donderdag j.l. voor den politierechter een 22»jarig chauffeur terecht wegens mishandeling van zijn doch» tertje van 10 maanden. Als voornaamste ge» tuige werd zijn 20»jarige vrouw gehoord, die het volgende aanrijpende verhaal deed «Dinsdagochtend, bij het aanbreken van den dag, werd mijn man gewekt door het huilen van Mary. Hij vloog woedend uit bed en gaf 't kind een klap. Toen zij daarop noch harder begon te huilen, nam hij een stuk flanel en duwde dit als een prop in het keeltje van de kleine. Het gezicht van Mary zwelde verschrikkelijk op, doch ik dorst niet tusschen beide te komen. Vervolgens stak mijn man een sigaret op en blies den rook in het ge» zicht van het kind. Toen werd het mij te machtig. Ik ontrukte het kind aan den oh» menschelijken beul en vluchte naar mijn moeder". Een inspecteur van de genoende vereeniging verklaarde vervolgens, dat hij den chauffeur reeds een waarschuwidg wegens door hem geconstateerde mishandeling had gegeven, toen het kind nog slechts 3 maanden oud was. Nadien had hij den vader nog vaak gewaaaschuwd. Het schijntechter, dat de man onverbeterlijk is. Na hem een gevoelige berisping te hebben toegediend, veroordeelde de politierechter den onverlaat tot de maximum»straf, n.l. zes maanden gevangenisstraf. 't Friesch Dagbl. schrijft: Goede Raad. De heer H. C o I ij n gaf «goede raad». Enkele jaren geleden splitste »Boaz« zich. De aloude, christelijke werkgeversvereeni» ging van dien naam was wat in de versukke» ling geraakt en om dat te verhelpen, liet men haar het leven schenken aan drie nieuwe vereenigingen de Chr. Boeren» en Tuinders» bond, de Chr. Middenstandsvereeniging en de vereeniging van Christen»(groot»)patroons. Waarop »Boaz« zelf in het mausoleum «Her» nnering« werd bijgezet. En er kwam ook nieuw leven. Alleenlijk, 't had nog heel wat beter ge» kund. Het groote gebrek is, dat nog maar al te veel christen»werkgevers niet inzien, waarom zij zich met gelijkdenkenden, beter gezegd gelijkgeloovenden zouden móeten vereenigen. Zoo bleef de deelname zeer beperkt. En 't is, dunkt ons, zeer goed gezien van den heer Colijn, dat hij den raad gaf om zich een linie terug te trekken en van de drie, waar dat te hoog gemikt bleek, er weer in de p r a c t ij k twéé te maken om midden» standers en groot»patroons nog wel admini» stratief gescheiden te houden, maar ze toch te laten samenwonen in één organisatiehuis. Mocht er nu verdere groei komen! Het bleek zoo, uit de stellingen van mr. Gerbrandy, die hij verdedigde bij de Chr. Middenstanders en uit het debat dat daarop volgde, hoe noodig onze middenstand stelling kiezen moet bij 't licht van Gods Woord ten opzichte van de vragen van dezen tijd. Héél ons christelijk werkgevers»corps heeft daarbij het hoogste belang. Maar dan zal 't begin toch zeker moeten zijn, dat men zich als christenbroeders in eigen organisatie aaneensluiten gaat. Daartoe wekken we gaarne op. Flauwiteits-socialisme. De Res.»bode schrijft dat de sociaal demo» craten de vorige week in de Tweede Kamer weer een flauwhartig staaltje van laf socialisme hebben gegeven. De Tweede Kamer wil zich bij het regee» ringsjubileum niet onbetuigd laten. Natuurlijk. De vijf»en»twintig jaren zijn er, en dergelijke feiten kunnen niet worden weggewischt. Dat weten de sociaaldemocraten zelf ook wel. Troelstra kreeg z'n-ring. Vliegen meubelstukken. Duys zooiets als een klok. En nooit laten de heeren jubilea in de eigen partij ongemerkt voorbij gaan. Ook uit »burgerlijke« kringen wordt dan belangstelling getoond, en men denkt er daar niet aan voor die gebeurlijkheden op den loop te gaan. Wat doen nu de sociaalsdemocraten In de Kamer werd beraadslaagd over een besloten zitting, om daarin een jubileumsadres aan H.M. de Koningin vast te stellen. Alleen reeds bij de gedachte daaraan is den sociaalsdemocraten de schrik om het hart ge» slagen. Zij hebben de vlucht genomen naar de koffiekamer, om niet aan de stemming be= hoeven deel te nemen. K. ter Laan riep hen qat dat ze flauwe ke» reis waren, maar liep ze toen toch achterna, Ziedaar het ongevaarlijke Nederlandsche socialisme. Een socialisme, dat bestaat in een lomp uit «protest'» blijven zitten als het vader» landsche volkslied wordt gespeeld, en dat nu op de vlucht gaat voor een adres dat nog niet eens bekend is: Zoudt ge nu meenen, dat de heeren in het comitésgeneraal van Donderdag hun mond zullen open doen Kun je begrijpen. Daar zit immers geen propaganda in. De zitting is niet openbaar en niemand buiten den besloten Kamerskring zou hetso» ciaalsdemocratische moedsbetoon te hooren krijgen. Men heeft het moeten laten bij eenafdrui» ping naar de koffiekamer. Alsof dit het jubelen van het Nederland» sche volk zal tegenhouden Fr. Dagbl. Onder «dingen van den dagschrijft 't Friesch Dagblad «Zing U maar gerust, dominee Dat zei ik onwillekeurig bij mezelf. Dr. Gunning, haast zei ik «de bekende« de man van «Pniël», schreef dezer dagen in zijn weekblad «Een fijne, halfdoorzichtige mist. «Domi» nee wat doe je nou toch in zoo'n lilleken weer uut te goan zei me een bekommerd boertje, dat ik haast omver liep, zóó weinig kon ik voor mij uitzien. »'t Wordt nog mooi weer, vrindzei ik mijn onbekenden medewandelaar terug, en vroolijk zingend ging ik mijn pad. Dat zingen van me vin» den sommigen, geloof ik nog al bedenkelijk voor een dominee, maar onlangs zei me d'r een «er is niks zóó gek of we kunnen het van jou verwachten«.De man meende 't goed met me, maar ik dacht in stilte ziezoo dat is een goede stap in de richting der vrijheidOnze vaderen hebben er tachtig jaren voor gestreden en ik laat ze mij niet ontnemen door al de.Walchersche formalis» ten bij elkaar». Ds. Gunning zal daar op zijn Serooskerker polderweg wel wat góéds gezongen hebben, daar twijfel ik niet aan, hij, de man die ons volk zijn treffelijk lied «Ga niet alleen door 't levenop de lippen heeft gelegd. En nu spoor ik niet aan tot na»apen. Iemand als G. is een man»a»part. En 't moet geen regel worden, dat huisbe» zoekende predikanten zingende hunnen weg gaan, dat ligt niet in onzen volksaard Maar moeten wij nu a 11 ij d de straat, het het publieke erf aan den flauwsten, walgelijk» sten straatdeun gewonnen geven en waarom zingen we zoo met elkaar onder Gods vrijen hemel zoo zelden of nooit es uit ons chris telijk lied? Het lied, dat van Jezus getuigt Door gas gestikt. Te Bergen op Zoom heeft zich in het gezin van v. L., een geval van gasverstikking voorgedaan. De oudste zoon C. die met zijn broertje in hetzelfde vertrek sliep en lijdende was aan zwakzinnigheid, had een stop, die tot afsluiting van een der gaskraantjés diende, losgemaakt, waardoor het gas in het vertrek stroomde. De ouders, door het gekreun gewekt, haalden onmiddelijk ge» neeskundige hulp doch het mocht niet meer gelukken den oudsten jongen in het leven te behouden. Met behulp van een zuurstofap paraat werd de jongste broer bijgebracht. Dingen die gebeuren, 't Gebeurde deze week in Vlaardingen. Op hooger bevel moesten de kinderen op de Openbare School voor het a.s. jubileum onzer Koningin vaderlandsche liederen leeren zingen. «Wilhelmus», «Wien Neêrlandsch bloed», »'t Is plicht», enz. De kleuters zingen deze liederen gaarne. Uit volle borst. Velen leeren ze reeds thuis, van ouders, broers of zusters. Waarom zouden Ze ook niet? Wat is er nu mooier dan een echt vaderlandsch lied uit de heldere kelen van jongens en meisjes Meester echter dacht er anders over. Meester was rood Vuurrood 1 Meester bedankte er voor om de kinderen liederen te leeren, die in strijd zijn met zijn heilige beginselen Die flauwe dingen! Als de kinderen ouder zijn zingen zij ze niet meer! Dan zijn ze wijzer Aldus meester wilde niet zingen Maarmeester moest zingen Kinderen keken vreemd en begrepen niet Toen het bewuste zanguur gekomen was, bleef meester op zijn standpunt en zong niet Toen kwam de bovenmeester. Die was niet rood En deze beval te zingen Meester werd nog rooder, maar nu natuur» lijk»rood En de bovenmeester verdween. Toen gebeurde het: «Maar kinderen, jullie zult zingenzing maar naar hartelust». Dat was een kolfje naar de hand der jongens en meisjes. Zingen dat ze deden! Uit volle borst! En meester stond met zijn rug naar de klas Dat vonden de jongens best En ze zongen ze zongen «Als Vaderlandsche jongens Beminnen wij den grond Meester zeide niets Niets Maar aan 't eind werd het natuurlijk een warboel van belang. Alles tolde en rolde door elkaar Daar komt bovenmeester binnenstuiven WoedendWat is dat Hij begreep direct En de heeren kregen hooge ruzie De kleinen keken angstig en werden stil Eindelijk verdwenen beiden in de gang. Daar werd het debat voortgezetEn bijna werd 't vechten Ziedaar, iets dat gebeurd isWerkelijk ge» beurd is En dat in de komende maanden wel meer zal voorkomen Een waarschuwend woord voor de ouders die nog steeds denken, dat de Openbare School neutraal iszegt de Rott. Schandelijke profanatie. In het officieele or gaan van een Haagsche voetbalclub stond de volgende toespraak van den voorzitter dier club afgedrukt «Geliefde voetballers I Ook al heeft Hout» rust een golvend terrein, met zeer veel effect, bedenkt dan Lucas 3 5en de kromme wegen zullen tot eenen rechten weg worden en de oneffene tot effen wegen« Vermijdt alle ruwheid in uw spel, want zegt de Catechismus niet, dat gij uwen naaste noch met het woord, veel minder met de daad moogt Jcwetsen En gaat diezelfde regel niet voort «Gij zult ook uzelven niet kwetsen of moed» willig in gevaar begeven«, hetgeen onbetwist» baar op «gevaarlijk spel« slaat, zooals koppen op 'n meter van den grond, als uw tegen» stander trappen wilE11 mocht de bal de doel» lijn gepasseerd zijn zonder dat dit mijn arbitrale aandacht getrokken heeft, zegt mij dan, gij keepers beiderlei elftallen, of dit aldus is ge» schied, want weet, het negende gebod zegt «gij zult geene valsche getuigenis spreken tegen uwen naaste». Ook u, grensrechters, geef ik een welge» meenden raad en wel, niet onnoodig met de vlag te zwaaien, want denkt, gijlieden, aan Psalm 67 «Leer mij stil op paden wand'len, stil verdragen, zwijgend hand'len Maar ook mijn eigen veiligheid moogt gij, spelers, niet verontachtzamen. Want is op den modernen scheidsrechter niet van toepas» sing Markus 14 65«En sommige begon» nen Hem te spuwen, Zijn aangezicht te be» dekken en met vuisten te slaan Na deze eminente toespraak werd de wed» strijd heel kalm gespeeld, want op de spelers was inderdaad van toepassing Handelingen 8 10«En zij konden niet wederstaan de wijsheid en den Geest, door welken hij sprak Ds. Js. v. d. Linden voegt hieraan in de «Geref. Kerkbode» van 's»Gravenhage het volgende toe «Wij kunnen ons niet anders voorstellen, of deze met moeite saamgezoclfte spottaal zal zelfs verreweg de meeste voetballers tot ergenis geweest zijn. En ieder, die uit Christelijke kringen in zulk een omgeving verdoold is en zijn rust» dagen helaas bij de voetballers doorbrengt en die nog niet vergeten is, dat zijn God hem opeischt andere paden te kiezen voor den voet, zal met ontroering, zulke opzettelijke spotternij gehoord hebben en met schrik be» seffen, dat hij, daar toevend, «staat op den weg der zondaren en zit in het gestoelte der spotters«. Op Woensdag 20 Juni 1923, 's morgens 10 uur (zomertijd) te Stellendam ter herberge van F. Troost, van 49 perceelen klavers in den polder Oud Westerloo, op 't land gen. «Fluweelen boord«, in kavels 1 en 21 van den Adrianepolder, in kavels 6, 12, 37, 45 en 31 van den Eendrachtspolder en in kavels 6 en 7 van den Halspolder ten verzoeke van den Heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUIJS. Cp Woensdag 20 Juni 1923, s' avonds 7 uur (zomertijd), te Dirksland, in hotel Van den Doel, van 18 perseelen grasgewas om te hooien, wassend in den Bospolder onder Stel» lendam ten verzoeke van den Heer C. de Rooij. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 20 Juni 1923, te Ooltgens» plaat, in Hotel Hobbel, des avonds ten half acht uur, zomertijd, openbare verkooping van klavers te velde, ten verzoeke van den heer W. Korteweg c.a. te Ooltgensplaat en ten acht uur aldaar, van het grasgewas en de naëtting van de dijken en gorzen van den Weipolder, zooals vanouds, ten verzoeke van Vrouwe D. C. Goekoop te 's«Gravenhage c.s. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 21 Juni 1923, te DirkslancL in Hotel Van den Doel, bij veilingen op Donderdag 29 Juni 1923 aldaar, in Hotel Keuvelaar, bij afslag, beide dagen des avonds ten acht uur, Zomertijd, ten verzoeke van den heer J. P. Nieuwland te Middelharnis, van Een huis met schuur, erf en grond, te Dirks» land, aan den Kerkring, kad. Sectie B, num» mers 214 en 213, tez. groot 6.66 Aren. Verhuurd tot 1 November 1923 aan den heer A. J. van Donge te Dirksland, voor f 390.— per jaar. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 21 Juni 1923, 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel van het Hooigras wassende op het Kraaijensteijnsche gors aan den buitenhaven van Dirksland en op den aan dat gors gelegen dijk; in diverse perceelen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 22 Juni 1923 te Achthuizen in café «Henning», des avonds ten acht uur, zomertijd, openbare verkooping van klavers te velde, ten verzoeke van den Heer Johs. van Oorschot en A. P. M. Jacobs te den Bommel e.a. Notaris AKKERMAN Op Vrijdag 22 juni 1923 des namiddags ten 6.30 ure (nieuwe tijd) te Middelharnis aan het tramstation van Scheepsafbraak, als dekplanken, balken, brandhout enz. Deurwaarder GRÓENENDIJK. Zaterdag 23 Juni 's avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement van Akershoek van diverse perceelen grasgewas en naët onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 27 Juni 1923 veiling bij A. P. de Weerd te Oude Tonge en op Woensdag 4 Juli 1923 afslag bij J. Legierse aldaar; Beide dagen des avonds half zes uur (Wette» lijke tijd) van een huis en erf geteekend no. 6 aan den Molendijk te Oude Tonge, inge» richt als kapperszaak. Notaris VAN ISPELEN. f 'j fi MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 18 Juni 1923. Groenten. Bloemkool le srt. f 10,10 tot f 14,70 2e srt. f6,70 tot f 11,40; 3e srt. f 4,20 tot f6,10 p. lOOst. Peen f 10,10 tot f 13,70 per 100 bos. Kropsla le soort f 3,— tot f 3,10; 2e soort f 2,60 per 100 krop. Rabarber f 3,80 per 100 bos. Aardbeien f 0,48 per pond. Eieren. Kipeieren f 4,60 tot f 5,30 per 100 stuks. Eendeneieren f 4,40 tot f 5,— per 100 stuks. Ganzeneieren f 12,30 per 100 stuks. Kalkoeneieren f 10,40 per 100 stuks. Natuurboter f 0,93 tot f 0,96 per pond. Aanvoer 5673 kip», 257 eend» en 26 kal» koeneieren. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 18 Juni. Ter Veemarkt wa» ren heden aangevoerd 388 vette runderen, 292 vette kalveren, 393 schapen of lammeren, 732 varkens. Prijzen per V2 kilo koeien van 40—55/57'/2 c. tot 60—&2l/2~'65 c. ossen van 47'/2 c. tot 57'/2—60 c., stieren van 47'/2 c. tot 52'/2/54—59c., kalveren van 50 c. tot 60—70/72'/2 c., schapen van 45 c. tot 50 c., schapen voor export f 35—55 per stuk zuig»lammeren f 24—35 per stuk varkens van 36 tot 38—40 c., lichte var» kens (exporthandel) van 37 c. tct 40 c. De aanvoer van koeien en ossen was be» hoorlijk. De handel was zeer lui en de prijzen bleven uitsluitend voor de goede soorten nog hoog. Enkele puikbeste beesten gingen zelfs no% tot 2V2 cent boven noteering. Stieren met kleinen aanvoer en weinig han» del. De prijzen ondergingen weinig verande» ring. Voor een puikbest exemplaar werd nog wel 60 cent betaald. Vette kalveren waren nog tamelijk ruim aan» gevoerd. De handel was nog slecht en de prijzen waren iets flauwer. Bij uitzondering ging een enkel puikbest kalf nog tot 2xf2 c. boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer, kalmen handel en vrijwel onveranderde prijzen. De aanvoer van varkens was niet zoo ruim als vorige week. De handel was wat williger en de prijzen waren iets stijver. Vermoedelijk met afloopende markt. Voor export werden ongeveer dezelfde prijzen besteed. AMSTERDAM, 18 Juni. Ter veemarkt wa» ren heden aangevoerd 339 vette koeien, waar» van de prijzen waren: le kwaliteit f 1,30—1,35, 2e kw. f 1,15-1 25, 3e kw. f 0,90 per K.G. 120 melk» en kalfkoeien f 350—f 500 per stuk 73 vette kalveren, 2e kw. 74—86 ct. per K.G. 71 nuchtere kalveren f 16—24, 63 schapen f 40—50 per stuk469 vette varkens, Overz. en Geld. le kw. 96—98 ct., 2e en 3e kw. 86— 90 ct. per K.G.14 paarden 87 zuiglammeren f 30—40 per stuk. BOTER, KAAS en EIEREN. ROTTERDAM, IS Juni. Zeeuwsche eieren f 5—6,50, Overmaasche eieren f 5—6,50 per 100 stuks. APELDOORN, 18 Juni. Eieren. Aanvoer 135,000 stuks. Prijs f 5—6, gemiddeld f 5,75 per 100 stuks. Handel gewoon. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 18 Juni. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 2,75—3,50, bonte f 2,75— 3,50, bravo's f 2,50—3, poters f 1,20—1,60 Malta's springs 14—15 c. per kg. Tamelijken aanvoer, weinig vraag. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelen. Prij» zen Hand. muizen groot f 7, dito klein f 4,25, overige prijzen onveranderd. Aanvoer 2 la» dingen of 904 H.L. NAALDWIJK, 16 Juni. Groote Veilingen der Vereeniging Westland. Kruisbessen f8,15 per 50 K.G., aanvoer 6810. ROTTERDAM, 18 Juni. B i n n e n I. G r a» nen. Tarwe belangrijk minder ter markt, hoo» ger betaald. Rogge vrijwel onveranderd. Gerst Chevalier hooger verkocht. Haver bijna niet getoont, hooger betaald. Erwten. Kleine groene en bruineboonen niet noemenswaard ter markt. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 18 Juni. Vlas. 2000 kg. blauw, schoon, f 1,05—1,60 2000 kg. wit Zeeuwsch, f 1—1,2010,000 kg. Groningsch, f 1,10-1,60; 8300 kg. Holl. geel, f 1,10-1,60 2650 kg. Dauwroot, f 1—1,30.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3