ISBEDMR idenstand Antirevolutionair Orgaan voor de Ziiidfoollandsche en Zeeuwsche Eilanden, IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 13 JUNI 1923 38ste JAARGANG Reclames Mededeelingen. INDIEN UW MAAG U PUN DOET, PROBEERT DIT. Uit de Pers. Binnenland. zaken. T SOMMELSDIJKg akkeesche bus-dienst Melissant RN IS (haven) W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers DIGING >EN E MIDDENSTAIID E-KANTOOR Land» en Tninbotaw. V. H. Klem en V. j. 2919 a1i1 It, I nis Abraham van der en Aagje van der Waal Boere oud 20 jaren er. Aide oud 20 jaren. Eintveld en F. J. v. d en A. v. d. Waal. IVoogt oud 3 jaren z. v ntveldCornells Spruit A. Spruit en K. Polder 8 Juni 1923. oordeeld wegens melk. iter) M. v. d. B. te Stel. I dagen hechtenis. Eisch cht. jxvegens het maken van tot f 3 sub. 3 dagen. ;'-ns het te laat vertoeven ib. 5 dagen. Eisch f 5 wegens het venten te sgen. Eisch f 3 sub. 3 d. vegens zelfde feit, idem gens zelfde feit, idem! gens rijden zonder licht SUi<u 5„^agen- gens zelfde feit f6 sub. 5. 10 dagen. jens zelfde feit f6 sub 10 dagen. zelfde feit f 8 sub. 8 dagen, et venten te Dirksland f 3 sub. 3 dagen, ens venten te Middel, n. Eisch idem. wegens rijden zonder b. 5 dagen. Eisch idem. regens fietsrijden zon. ïn. Eisch idem. te Middelharnis, we. an het verbod op de motorrijtuig te Stad a. was reeds in de vorige dan 15 K.M. gereden v. A., veldwachter te rklaard over een lengte troleerd te hebben en dat bekl. 24 K.M. reed. dagen. Bekl. wordt ïr te Tholen, wegens berijwet. hier meer nalatigheid pel was en eischt f 3 iroordeeld f 2 sub. 2 'ieli we Tonge, wegens ret. r getuigen te hooren. te Middelharnis, we* en gevaarlijke hond. :n hecht. Veroordeeld te Melissant, wegens vet. Eisch f 8 sub. 8 'ld f 6 sub. 6 dagen >8, 5.55 58, 7.35 »0, 7.45 >7, 9.32 [et uitzondering van jaar half geld Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIjKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. inawDBSSSSSi- - - - 1NTROLEEREN der Boeken pSDIJK op WOENSDAG er oprichting van van den Midden. i Is organisatie tot het bezoeken lité, OLLEMAN GENS EEST, Voorl. Sect, Onze lagere School. Daar wordt nogal over gepraat. Die gaat soms over de tong. Mag men de pessimisten gelooven, tjonge dan is 't bij ons maar slecht gesteld. Dan schiet die school in zoo geweldig veel dingen te kort, dat 't is om razend te worden. Nu vond ik dat altijd overdreven. Och, alles blijft gebrekkig hier beneden, maar onze lagere school mocht er, dacht me, toch wel zijnEvenwel»Schoolhervorming is urgentzei men al 10 jaar terug, ik geloof zelfs, dat 't nu pas te Rotterdam ook weer eens is gezegd. En zeker «voortgaande reformatie« b 1 ij f t noodig, zei Kuyper al, toen de doleantie begon en zijn volgelingen zeggen 't nóg, al krijgt de komende Synode van Utrecht nii al ver. maningen in de bus, om vooral niet te veel ineens te veranderen •J - Maar wat nu de school aangaat W' Een merkwaardige passage schreef de voor. malige schoolopziener in 't district Leeuwarden, in 't Regeeringsverslag over 1920—'21 een der bladen heeft er als motto terecht boven, gezetWaar komen al die practische menschen vandaan als de school niet deugt Lees dit stuk proza eens oplettend over »Over den toestand van het onderwijs wordt door verschillende arrondissements. schoolopzieners in hun jaarverslag met waar. deering gesproken, en m.i. niet ten onrechte. Ons lager onderwijs lijdt wel een beetje aan onderwaardeering. Allerlei ijveraars voor volstrekt niet altijd verwerpelijke nieuwig. heden maken propaganda voor wat zij nu eenmaal het panacée achten, waardoor ein. delijk eens aan alle onderwijsmisère een einde zal komen. En nu lijkt wel dit het best propagandamiddel te zijn, dat men het bestaande op alle mogelijke manieren afkamt. De Montesssorianen, de menschen van slöjd, de voorstanders van de openluchtschool, zij, die alleen in een doeschool heil zien, en zooveel anderen meer, zij roepen allen om het hardst dat ons onderwijs niet deugt, en ik vraag mij wel eens af, waar dan toch in vredesnaam al die practische menschen vandaan komen, die met elkaar het maat. schappelijk raderwerk vormen en in gang houden. »lk wil de school niet met al wat haar verkeerds aankleeft in bescherming nemen, maar haar van alles wat verkeerd loopt de schuld te laten gaat toch ook niet. «Op gevaar af, dat men mij beschuldigt van een optimisme, dat tot gevaarlijke con. sequenties leiden kan, houd ik vol, dat onze lagere school nog zoo kwaad niet is en over het algemeen wel bereikt, wat van haar naar recht en billijkheid mag verwacht worden. «Met hen, die mochten beweren, dat de lagere school na zes jaar hare leerlingen kant en klaar voor het leven moet afleveren, kan ik niet meegaan, want dan zou ik de opvoedende kracht van dat leven zelf moeten ontkennen. Veel hiervan beamen we. Hoofdzaak is maar, dat de 1- School de kinders zoo weinig mogelijk ballast meegeeft, maar ze FLINK leert de B. Gesch., het lezen, schrijven, rekenen èn zingen, dan doet onder Gods zegen het leven de rest. De naam en de waarheid. Den «landjonker» noemen de bladen 'm. Zijn naam is mij onbekend. Wie hij is, laat me trouwens onverschillig, want veel moois is 't niet, wat ik van hem las. Hij hoort, in de Middeleeuwen thuis. In den tijd der feodale rechten. Hij heeft er geen hoogte van, dat we leven in een tijd van gelijke rechten, van gelijkheid voor de wet en zooal meer. Op zijn goed hield hij een drijfjacht, ergens in 't Gooi. Kwam er n hond aangeloopen, 'n waarde, vol beest van buurman, maar die 's jonkers jacht ietwat dreigde te verstoren, geen nood 1 hij legt z n geweer^aan en schiet het beest, pang 1 dood. Even later komt diens eigenaar. Jonker draait om de waarheid heen en jaagt tenslotte buurman van z'n heem. En als de zaak voor den politierechter komt, is zijn gedrag daar zóó hooghartig en laat. dunkend, dat de »eischer« zes weken gevan. genisstraf vraagt. De rechter gaf hem 'nboeite maar ook die vond hij hooger beroep, Trouwens, lijks. te erg en ging in de »eischer« insge. Thans is de zaak voor de rechtbank ge. weest. Veertien dagen werd geëischtuitspraak volgt. Waarom ik hier nu melding van maak Wel, ik vind dat die eischers zonder aan. zien des persoons zijn te werk gegaan, maar ik begrijp n i et. waarom de heer «officier» bij de politierechtbank in zijn memorie schrij. ven moest «dat men verwachten moet, dat iemand van den naam van bekl. ook in der. gelijke gevallen de waarheid spreken zou«. Ik vraag, wat doet die naam er toe Ik hèb geen »naam«; Geen naam van ouden of jongen adel. De meeste mijner lezers evenmin. Maar ik durf beweren, dat de heer Officier van mijn lezers en van mij, als we ooit met hem in aanraking komen, ten opzichte van het waarheid.spreken precies dezelfde ver. wachtingen koesteren mag als van dezen heer landjonker. De naam doet hier niets ter zake. Het «adelsmerk» al evenmin. 't Is de vraag maar, of Gods gebod ons ge. brand staat in de ziel, dat we geen valseh ge. tuigenis spreken zullen tegen onzen naaste. Als dat het geval mag zijn, als is onze naam dan nog zoo burgerlijk en onbekend, ja on. geacht, dan kan de heer Officier op het getuigenis aan. Van wien het dan ook komt. Verslag Kijksserum.Ineichting Van de Rijksserum inrichting te Rotterdam is het verslag verschenen over de jaren 1918 —1919—1920 en 1921. Over het laatste jaar vooral willen we iets vermelden. Het aantal dieren, dat met de verzonden sera en entstof, fen werd behandeld, bedroeg volgens bereke. ning 854.000, (paarden koeien, varkens, scha. pen, hoenders e.a.) Er werd aan 387 veeartsen 8.785 K.G. vlekziekteserum en 230 K.G. vlek. ziektecultuur verzonden. De resultaten waren zoowel bij preventieve als bij curatieve aan. wending, onverdeeld gunstig. Ongeveer 602 K.G. borstziekte serum aangevraagd door 197 veeartsen. In het algemeen waren in die ge= vallen, waarin alleen borstziekte voorkwam, de resultaten bij preventieve (voorbehouden, de) aanwending en curatief, in het beginsta. dium der ziekte, zeer gunstig. Door enkele veeartsen werd opgemerkt, dat wanneer pre» ventief ingespoten varkens na enkele weken toch werden aangetast, het verloop der ziekte veel lichter was dan bij niet behandelde. Waar borstziekte te zamen voorkomen met varkens, pest, werd alleen met een gecombineerde in. spuiting der beide sera soms resultaat verkregen Met het serum tegen de virusvarkenspest werd door enkele veeartsen gunstige re. sultaten verkregen, anderen noemden het af. wisselend, terwijl er ook eenigen waren die meenden dat de inspuitingen geen resultaat geven. De resultaten, verkregen met het serum tegen besmettelijke kalverdiarrhee, wa. ren bij preventieve (voorbehoudende) behan. deling uitstekend, bij curatieve aanwending (als de ziekie reeds was uitgebroken) over 't algemeen voldoende. Het serum tegen mond en klauwzeer, preventief bij jonge dieren aangewend, gaf gunstige resultaten. Miltvuurse. rum en miltvuurenstof gaven goede resultaten. In 't algemeen waren de resultaten van de serumbehandeling bij zieke kippen en eenden zeer voldoende, terwijl de preventieve inen. ting in een groot aantal gevallen de ziekte onmiddelijk tot staan bracht. Tegen het be. smettelijk verwerpen bij merriën waren de aanwendingen in het algemeen gunstig. Tegen goedaardigen droes gaf de tijdige aanwending over 't algemeen een goed resultaat, zoowel preventief als curatief. Eén veearts berichtte »Zeer goed, ik pas dit serum steeds preven. tief toe met verrassend resultaatvroeg genoeg aangewend, is dikwijls èèn injectie (inspuiting) voldoende. Serum en entstof tegen de kip. penziekten van Klein werkten goed Ter bestrijding van kaas en botergebreken werd ruim 33 K.G. reincultuur van melkzuurbacte. riën, z.g. zuursel, verzonden. Aan 7471 aanvragers werd het middel ter bestrijding der muizen en rattenplaag (ruim 3700 K.G.ver. zonden. Op een andere plaats (bl. .18, betref, fende het jaar 1918) lezen we, dat van de 1164 ingekomen berichten de uitslag gunstig luidde in 834 gevallen, dus 72 pCt. bij mui. zen alleen was dit cijfer 81 pCt. bij ratten alleen 59 pCt. Ook zieke organen en andere lichaamsdeelen voorts faecus (uitwerpselen), urine, enz. worden aan de seruminrichting onderzocht; in 1921 kwamen 1529 zoodanige inzendingen in van runderen, varkens, schapen, geiten konijnen, hazen, kippen en andere vogelsvoorts 19 zendingen vleeschwaren, 1 zending veevoeder op miltvuurkiemen (er werd echter niets ge. vonden) 121 Monsters water vrerden er onder, zocht, waarvan 15 voor de Gezondheidscom missie te Rotterdam en 2 vischwater. Van de overige 104 monsters werden er 24 goed. en 80 afgekeurd. 463 Monsters ziektestoffen tot onderzoek op tubercelbacillen werden ingezon. denin 60 gevallen of 13 pCt. was het onderzoek positief, dat wil zeggenwerden werkelijk zoodanige bacillen gevonden. Melk werd onderzocht op ziektekiemen en deugde, lijkheid, meestal werd ingezonden in verband met bestaande of vroegere uieraandoeningen met de vraag of de melk weer voor de con. sumptie of voor de kaasmakerij ongeschikt was Soms had men zelf afwijkingen waargenomen, dikwijls was echter de melk door den keurings. dienst afgekeurd. 106 dier zendingen, bestaande uit 702 monsters, kwamen voor dat doel in. Hiervan bleken 52 monsters bij aankomst ongeschikt voor onderzoek, omdat ze zuur waren 80 monsters vertoonden afwijkingen duidende op een uier ontsteking. Een 19.tal monsters bevatte veel vuil, en waren misschien mede om die reden door den keuringsdienct afgekeurd 7 Melkzendingen, bestaande uit 31 monsters, waaronder 2 geitenmelk, werden ingezonden wegens spoedig bederven. De oorzaak hiervan was een gevolg van ondoel. matige behandeling, onvoldoende koelen, daar ze in het laboratorium bewaard, voldoend langen tijd goed bleef. Andere afwijkingen vertoonden deze monsters niet. Wegens het heerschen van kaasgebreken kwamen 17 zen. dingen met 312 monsters in. Meestal kwam het kaasgebrek »los« voor. Enkele dier mon= sters wezen op uiergebreken, andere die sterk gisstten, op bijzondere verontreiniging. C. B. 40 cent per regel. Indien U lijdt aan dyspepsia, slechte spijs, vertering, pijn na het gebruik van voedsel, maagontsteking, hartbranding of aan welke andere maag.aandoening ook, welke het gevolg is van aciditeit of van gisting van het voedsel en meer dan negentig percent van alle maag. aandoeningen zijn het gevolg dezer oorzaken begeeft U dan naar Uw apotheker en schaft U een flacon zuiver Gebismureerd Magnesium aan. Wanneer u dan weder voedsel nuttigt of pijn in Uw maag opmerkt, gebruikt dan een half theelepeltje van dit middel in een beetje warm water en let dan eens op hoe snel alle pijn en ongemak verdwijnen. Scheikundigen verklaren dat het bijna onveranderlijke succes van dit middel te wijten is aan het feit dat door Gebismureerd Magnesium het overmatig zuur onmiddellijk onschadelijk wordt gemaakt en de gisting van het voedsel onmiddellijk wordt gestuit en zoodoende een gezonde, natuurlijke spijsvertering wordt bevorderd. Daar het beslist onschadelijk en goedkoop is behoort dit eenvoudig geneesmiddel in voor. raad te worden gehouden door alle personen die zuinigheid wenschen te vereenigen met goede gezondheid. Gebismureerd Magnesium Depót, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijg, baar bij alle goede Apothekers en Drogisten. Telegraaf Journalistiek. Naar aanleiding van een beschuldiging van de Nederlandsche pers, die omkoopbaar zou zijn, is er veel gerucht gemaakt. De beschul. diging was inderdaad wel wat kras in haar algemeenheid. Anderzijds moet echter erkend, dat onze pers niet meer over de hoogheid van karakter beschikt, die haar eertijds sierde, Ophemelingen van loterij koningen, zooals men die hier en daar kon waarnemen ter wille van reuzesadvertentiesschrijverij van de «Telegraaf» en zijn overdruksel de «Cou. rant« en dergelijke dingen zijn niet bepaald geëigend om den goeden naam der pers hoog te houden. Wat de »Telegraaf« betreft deelt het »Volk« iets mee, wat dat blad in nog schooner licht stelt. Zij is in de «groote» pers het type van het «neutrale» blad, «boven de partijen». Wat dit in de praktijk beteekent, weet men, Het »Volk« zegt er dit van «De beweerde «neutraliteit» is in werkelijk, heid het dienen van elk belang, dat door den eigenaar geacht wordt op een gegeven oogen. blik »populair« te zijn en dus het voordeeligst voor den aanwas van het aantal abonnees, wat tevens den aanwas van het aantal adverteerders beteekent. Toen anti.Duitsche gezindheid po. pulair was in ons land, was de »Telegraaf« anti.Duitsch en het kende daarin geen maat. Zeker werd hier gezondigd «ter wille van het goud« der abonnementsgelden. In hoeverre ook het Ententegoud de richting beinvloedde, onttrekt zich aan een goed gefundeerd oordeel. Bekend is echter, dat de toenmalige hoofdredac. ter zich tegenover derden ontroerd beklaagde over de praktijken waartoe hij verplicht werd mede te werken. Hoezeer de jacht populariteit terwille van de verkoopbaarheid dit beïnvloedde, Jbleek ons het vorige jaar. Tot dusver had «de Tele, graaf» steeds tegen de sociaaldemocratische politiek, die zij huiten de kringen der engere aanhangers niet populair achtte, geijverd en en haar specialiteit was het, deze politiek, in de personen harer voorgangers, belachelijk te maken. Toen kwam het denkbeeld eener katho. liek.socialistische regeeringssamenwerking op en scheen populair te worden. Aanstonds over. woog de »Telegraaf«.eigenaar een zwenking en gelastte een stelselmatig bevorderen dezer samenwerking in zijn black Aan een der redac. teuren werd opgedragen, geregeld in die rich, ting te schrijven. In de katholieke partij werd het samenwerkingsdenkbeeld echter gefnuikt en toen de verkiezingen sterk.reactionair uitvie» len, zag de »Telegraaf« in, dat zij een oogen. blik op het verkeerde paard gewed had. Aanstonds werd het oude stelsel van bespot, ting der sociaal.democratische voormannen weer hervat en bij het naderen der gemeente, raadsverkiezingen werd het geprobeerd met een ondersteuning der vrijzinnig.democratische actie tegen de sociaal.democratische gemeente, politiek, die geacht werd onpopulair te zijn. Ten onrechte alweer naar bleek, maar de ver. gissingen waren goed genoeg bedoeld ten bate der kapitalistische dagbladonderneming.» (Fr. Dagblad.) Het Anti.Rev. «Utrechtsche Provinciaal Weekblad» bestraft met de volgende woorden de Anti.papisterij van sommige predikanten Een boot op strand Amsterdam, eenmaal de residentie van de Hollandsche reeders, thans het bolwerk van het socialisme in Nederland, heeft bij de verkiezin. gen geen schitterend voorbeeld van christelijk Nederland gegeven. De A..R. partij verloor één van de vier zetels en een 3000 stemmen de C.sH. mochten al evenmin op winst bogen. De beide christelijke partijen beschikken, over 7 van de 45 zetels en hebben dus onge. veer 15.5 pCt. van~tk bevolking achter zich. Gezien de beteekenis die Amsterdam dik. wijls in de historie heeft gehad, is zulk een uitslag hoogst teleurstellend. Tel eens de leden die tot de Gereformeerde, Christelijk.Gereformeerd, de Ned. Hervormde en Luthersche kerk behooren en, te meer valt het gering stemmental op. Gelukkig ligt voor ons de waarde niet in het getal. Als het driemanschap in den Raad in beginselvast optreden zijn kracht zoekt, zal het A.sR. beginsel op het Prinsenhof tot zijn recht komen. Doch tegen den uitslag bij de gemeenteraads. verkiezing steekt al heel eigenaardig af de lawaaiactie van een groep Amsterdamsche pre. dikanten tegen de Roomsche kerk. De anti. papisterij schijnt geen enkel ander gevolg te hebben, dan dat de Roomschen in beteekenis toenamen. De negatieve bestrijding heeft positieve resul. taten, doch niet voor de bestrijders. Schokking's woord, in een moment van ge. weldige spanning tijdens een Landdag van de C.sH. Unie toegedonderd aan de Amsterdam, sche opzweepers, «Stel gij tegenover den Roomschen ijver, uw eigen bekeeringsijver«, dient steeds meer ter harte te worden genomen. Amsterdam is ook in dezen een baken in zee De Koningin naar Engeland. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen. drik worden, naar het Vad. meldt, op 26 de. zer in Engeland verwacht. De koninklijke be. zoekers zullen zich incognito rechtstreeks naar Rydal Hall, Ambleside begeven, het landgoed van majoor Stanley le Fleming. De Koning van Noorwegen. De Koningin heeft het volgende telegram van den Koning van Noorwegen ontvangen «Bij het beëindigen van mijn bezoek aan Uwe Majesteit stel ik er prijs op Uwe Ma. jesteit en Zijne Koningklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden op nieuw dank te zeg. gen voor de indrukwekkende ontvangst welke Zij en het Nederlandsche Volk mij bereid hebben. Ik ben er diep door getroffen en zal een steeds levendig blijvende herinnering be. waren aan Mijn bezoek dat de vriendschaps. banden tusscnen Noorwegen en Nederland zal bevestigen«. HAAKON R. Hare Majesteit heeft hierop het volgende geantwoord «Uwe Majesteit dank zeggende voor Haar minzaam telegram, stel ik er prijs op Haar nogmaals de verzekering te geven, dat Wij evenals Mijn Volk ten zeerste hebben gewaar» deerd het blijk van vriendschap, dat Uwe Majesteit Ons heeft geschonken door Haar vriendelijk bezoek, waarvoor Ik Haar nog zeer hartelijk dankzeg. Uw verblijf in Neder, land zal zeer zeker er toe bijdragen om de banden van vriendschap, welke zoo gelukkig tusschen Onze beide Jlanden bestaan, te be. stendigen en nauwer aan te halen« WILHELMINA. ZUID.HOLLAND, De Provinciale Staten vangen hun zomer, zitting aan met een vergadering op 3Julia.s. 's ochtends om 11 uur in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. De begrooting voor 1924. Ged. Staten hebben bij de Staten van Zuid. Holland ingediend de begrooting van ontvang, sten en uitgaven voor 1924. Voorgesteld wordt ter bestrijding van de uitgaven der provincie, voor dat jaar te heffen a. 20 opcenten op de hoofdsom der grond, belasting op de ongebouwde eigendommen over 1924 (raming opbrengst 1923 f 227,000, opbrengst 1921 227,273,39, raming 1924 f 225,000) b. 20 opcenten op de hoofdsom der grond, belasting op de geBouwde eigendommen voor 1924 (raming 1923 f 901.000, opbrengst 1921 f 869,420,23, raming 1924 f 850,000); C. 20 opcenten op de hoofdsom der per. soneele belasting over 1924 (raming 1923 f 1,442,000, opbrengst 1921 f 1,442,717,45, raming 1924 f 1,545,000) d. 2 opcenten op de hoofdsom der ver. mogensbelasting over 1924/25 (raming f 54,000) e. 2 opcenten op de hoofdsom der Rijks, inkomstenbelasting over 1924/25 voor zoover die hoofdsom betreft de aanslagen der belas, tingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Rijksinkomstenbelasting 1914 (raming 1923 f 520,000, opbrengst 1921 f 949,802,23, raming 1924 f 520,000). Voor opbrengst der leges ter griffie wordt f 10,000 geraamd, terwijl voor rechten en loo. nen een bedrag wordt geraamd van f 213,305. Voorts wordt gerekend op een bedrag van f 69,674,94 als uitkeering van het Rijk inge. volge art. 72 der Wet van 17 Juni 1905. Aan huren is opgenomen een bedrag van f 25,000, terwijl aan ontvangsten van verschil, lenden aard en toevallige baten een bedrag van f 350.960,02 wordt geraamd. Ten slotte sluiten de ontvangsten met een bedrag van f 7,399,965,4172 als buitengewone ontvangsten van geldleeningen, verkoop van provinciale eigendommen enz. Bij de uitgaven wordt o.a. een bedrag van f 40,000 uitgetrokken voor het onderhoud van den weg van Rijswijk naar de Vink en van den Barendrechtschen Weg, f 60,000 voor onderhoud van het jaagpad langs den Rijn, f 43,000 voor onderhoud van het kanaal tus. schen Rijn en Schie met zijn aansluiting aan de. gemeente 's.Gravenhage, f 118,000 voor onderhoud van het vaarwater van de Malle, gatsluis te Gouda tot de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, alsmede van de kaden en het jaagpad langs de Gouwe en van de brug over den Rijn te Alphen, f 28,000 voor onderhoud van het Aarkanaal, f 4000 voor kosten van onderhoud der havenwerken van Middelharnis, f 25,000 voor onderhoudskosten der haven van Stellendam, f 6000 voor on. derhoud van den weg Hillegersberg—Berg- schenhoek enz. Onder de buitengewont uitgaven zijn op. genomen bedragen van f 45,000 voor verbe. tering van den waterweg tusschen den IJssel bij Gouda en de ringvaart van den Haarlem, mermeerpolder, f 15,000 voor verbetering van de Otwegswetering en haar waterkeerende boezemkaden, f 140,000 voor buitengewone werken aan het Aarkanaal, f 200,000 voor bouw van dienstwoningen ten behoeve van het sluis, en brugpersoneel. Een Hollandsche juffer. Zoolang er nog ztïlke Kenaus zijn «Nederland gaat nooit verloren De heer N ij p e 1 s, van 't Hbl., die voor zijn krant nu letterlijk overal z'n neus in steekt, maar het tot Z'n lof zij 't gezegd góéd doet en zoowel de eindelooze con. terentie te Lausanna bijwoont als tusschen neus en lippen es gauw even naar Milaan overwipt, om er de internationale bokswed. strijden ga te slaan, verhaalt er van. »Zij« is 'n juffrouw uit Rotterdam. Houdt met 'r man 'n kroeg op den Schie» damschen Dijk en staat er als regel achter 't buffet, maar had de vorige maand als uitzon, dering buffet en kroeg achter slot en grendel gezet en was van de centen harer begunstigers met 'r man een uitstapje naar het schoon Italië gaan maken, waar hun goede kennis Piet van der Veer het om 't kampioenschap voor Europa uitboksen zou met Erminio Spalla, den Italiaan die hèm als men mis» schien weet, de baas is geweest: Maar van die Rotterdamsche kroegjuf ver. telt m'n zegsman dan Tijdens den bokskamp, als de ander Hol» lanctsche supporters een angstig gezicht trok. ken, wanneer die gevaarlijke drecte met de rechtervuist van Spalla weer eens tegen het hoofd van Van der Veer belandde zoo'n slag, waarvan u of ik misschien, doch eerst na een paar weken hospitaal, weer boven.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1