m Buitenland. Kerk en School. Biirj Vissclierij. Posterijen- De Staking op Oost-Flakkee. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. I// ning goedgekeurd en de machtiging tot het aangaan van een aanvullingsleening van rond f 5000.— gegeven. Voor kennisgeving worden aangenomen a, cenige beslissingen op reclames H. O. door Ged. Staten b, en meded. van de goedkeuring van wij» zigingen in de begrootingen van 1922 en '23. Rondvraag NIEUWLAND wil de oude tijd voor de schooluren handhaven. Door B. en W. is deze zaak reeds geregeld en wordt daarmede na eenige bespreking ac» coord gegaan. PILLE verzoekt accoord op zijn vraag of de Voorzitter kan zeggen of door den raad het gebruik van de school aan diverse ver» eenigingen is toegestaan. De VOORZITTER zegt, dit nog niet te hebben nagezien, doch zal dit vóór de eerst» volgende vergadering doen. OUDWATER zegt, nagezien te hebben of werkelijk door den raad voor het aanleggen van het plantsoen bij de burgemeesterswoning toestemming was verleend, doch hij heeft het niet kunnen krijgen. Oudwater voegt hieraan toe er dan ook nimmer voorgestemd te hebben. De BURGEMEFSTER zegt, dat dit vóór de zittingsneming van Oudwater gebeurde en dus Oudwater persoonlijk er nooit voor stemde. OUDWATER begint vragen te stellen over de B. en J. kwestie. Er ontwikkelt zich een onprettige woordenwisseling. Aan Rietdijk wordt verweten, dat hij schilderswerk aan P. Moree Pz. wilde opdragen. RIETDIJK zegt, dat de burgemeester dat goedvond. De VOORZITTER ontkeut dat. (Verder zal ik deze zaak niet weergeven. Verslagg.) VAN MARION vraagt nog naar vergun» ningen door de Vereen, voor vreemdelingen» verkeer, voor venten op 't strand enz. De VOORZITTER antwoordt, dat de Mij. »Voorne's Duin« dat uitmaakt, doch wil er met den Directeur der Mij. over spreken. Sluiting. lil! Het bezoek van den koning van Noorwegen De »Eidsvold« is Zaterdag uit Christiania naar Nederland vertrokken metkoningHaakon aan boord. Koningin Maud vergezelde den Koning aan boord en nam daar afscheid. Op verzoek van den Koning waren geen officieele personen bij het vertrek verschenen, dat werd bijgewoond door een groote menigte, die den Koning har» telijk toejuichte. Toen deze in de koningssloep »PIjerne« de eerebrug verliet, donderden van de Akershusvesting en van de »Eidsvold« de 21 gebruikelijke saluutschoten. Op het Engelsche slagschip »Thunderer«, met vlag en wimpel in top, paradeerden de manschappen. Bij de ontvangst van den Koning van Noor» wegen, bij diens aankomst te Amsterdam Dinsdagochtend a.s, ten 11 ure 30 door onze Koningin,1 nadat Koning Haakon door Prins Hendrik van nét oorlogschip «Eidsvold zal zijn afgehaald, zal een breede kring van auto» riteiten aanwezig zijn. Na voorstelling van de autoriteiten aan de Koning door de Koningin en inspectie van de eerewacht der Koninklijke Marine door Ko» ning Haakon, begeleid door Koningin en Prins en verschillende leden van 't Noorsche en Nederlandsche gevolg, zullen door de Konin» gin de in het Ontvangst»Paviljoen tegenwoor» dige autoriteiten aan den Noorschen Koning worden voorgesteld, waarna de Vorstelijke personen in een plechtigen stoet naar het Paleis op den Dam zullen rijden. Bij aankomst aan het Paleis op den Dam, zal de Koning van Noorwegen de vroeger reeds vermelde eerewacht van de politietroepen te voet inspecteeren, waarbij Zijne Majesteit zal worden vergezeld door Koningin en Prins, den kapitein ter zee Otto, en de admiraals Smit en Bauduin. De Vorstelijke personen zullen zich eenige oogenblikken op het balcon van het Paleis vertoonen. Het weer in Mei. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in dc Bildt publuceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Mei Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum temperatuur ruim 2 graden Celsius en het minimum een weinig beneden normaal. De eerste dekade was 3 graden te warm. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 106 tegen 48 millimeter normale maandsom. Andel had 152, Woudenberg 142 millimeter. Het grootste landgemiddelde tot dusverre in Mei voorgekomen bedroeg 91 in 1898, toen Winterswijk 164 millimeter bereikte. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg slechts 114 tegen 203 uren nor» maalhet gerinste aantal sinds 1899 aldaar waargenomen was 130 in 1902. 119 Uit het bezette gebied. De directeuren van een aantal mijnen in het Roergebied hebben opnieuw van de Fran» sche bezettingsoverheid bevel gekregen, be» paalde hoeveelheden steenkool aan Frankrijk en België te leveren. Bij weigering zullen ze gestraft worden met gev. str. tot 5 jaar en geldboeten, die afhangen van de hoeveelheid te leveren brandstof. De staking in .België is beëindigd. In het algemeen kan men zeggen, dat de staking over is, hoewel er hier en daar nog enkele stakers zijn, zooals bijv. te Antwerpen. In verschillende gemeenten hebben de spoor» wegmannen het werk hervat in troepen, met muziek voorop, en met ruikers, waarmee zij de locomotieven versierden. Maar bijv. te Lede» berg, te Antwerpen, te Schaerbeeck en te Brugge, liepen er arbeiders en beambten voor» aan, die bestuurders van het nationaal cyndi. caat waren. Toen zij op hun werk kwamen, verzochten hun chefs hun, naar huis te gaan, omdat zij ontslagen waren. Uit Roosendaal wordt gemeld Het verkeer met België is weder normaal, wat het reizigersverkeer betreft. Goederen naar Antwerpen kunnen vandaag nog alleen expres verzonden worden, wegens de groote ophoo» ging aan de stapelplaatsen te Antwerpen. Bin» nen enkele dagen zal ook het goederenverkeer weer normaal zijn. De communistische beweging in Duitschland. In Bautzen zijn Vrijdag bloedige onlusten voorgekomen. Nadat reeds in den loop van den namiddag botsingen tusschen demonstran» ten en politie waren ontstaan, trok 's avonds tegen 11 uur een groot aantal werkloozen naar de hoofdwacht der politie. Zij eischten o.a,, dat de politie zou capituleeren, dat de wapens uitgeleverd zouden worden en dat de ter versterking der gemeentelijke politie ont» boden gendarmen ommiddellijk zouden ver» trekken. Tegen 12 uur 's nachts werd een po» ging gedaan om het politiebureau te bestormen. Uit de menigte werden vele schoten op de politie gelost. Daarna opende ook de politie het vuur, en er ontstond een geregeld gevecht, waarbij twee personen gedood en zes gewond werden. De gedooden behoorden niet tot de demonstranten, doch waren toeschouwers, die hun nieuwsgierigheid met den dood moesten bekoopen. Eerst tegen 2 uur 's nachts was de orde hersteld Omtrent de oorzaak van de staking der land» arbeiders en landbouwknechts op Oost»Flakkee werd ons van officieele zijde het volgende medegedeeld Reeds vroeg in het voorjaar werd door de leiders der werknemers den patroonsbond ver» zocht om een bespreking over het aangaan van een nieuw collectief contract. Door de patroonsorganisatie werd hierop geantwoord dat een conferentie overbodig was, omdat de patroons het loon op de uiterste grens gébracht hadden en er geen sprake van was dat die grens zou worden overschreden. Zij wilden wel een contract aangaan, maar dan op den grondslag van het aanbod der patroons. De werknemers konden met deze eenzijdig opgemaakte regeling geen genoegen nemen. Zij vroegen daarom aan de patroonsorgani» satie een conferentie om de loonregeling te bespreken. Vaststelling van tijd en plaats werd aan de verkiezing der patroons overgelaten. Van patroonszijde werd daarop weer geant» woord, dat men geen prijs stelde op een con= ferentie. Tevens hadden de patroons te kennen gegeven dat men met de leiders of het bonds- bestuur niet wenschte te onderhandelen. Daarop hebben de leiders der werknemers nog weer gevraagd om een onderhoud echter met het zelfde resultaat. Toen heeft het bestuur der werknemers in een laatste ^schrijven te kennen gegeven, dat wanneer de patroonsor» ganisatie niet bereid was saam te spreken met de werknemersorganisatie, deze laatste het werk collectief zou neer leggen. Wenschten de pa» troons nog een bespreking dan zou hun daar» toe gelegenheid gegeven worden op Dinsdag 29 Mei 's avonds om 5 uur. De patroons echter zijn hierop niet ingegaan. Zij berichten dat er geen reden was om te confereeren daar er geen wijziging was gekomen in hun voorgestelde ar» beidsvoorwaarden. De verantwoording voor de gevolgen schoven de patroons zich van de schouders. Van groot belang is het, hier mede te deelen dat het bestuur der werknemers zich bereid verklaard had, zich te zullen neerleggen bij de beslissing van een arbitragecommissie. Over dit aanbod werd evenwel door de patroonsorganisatie met geen enkel woord ge= rept. De werknemers blijven nochthans bereid, om het werk direct weer op te nemen, indien de patroons slechts besluiten, het geschil door een arbitragecommissie te doen bijleggen. Wat Achthuizen betreft werd ons het vol» gende van officieele zijde medegedeeld Met de patroons van Achthuizen hebben de leiders der werknemers driemaal geconfe» reerd. Over de loonregeling wilden de pa» troons echter ook daar niet praten. Zij bleven bij hun besluit dat de loonen met 20 ver» laagd moesten worden. Zij gaven evenwel te kennen wel prijs te stellen op een collectief contract. Later is er nog een kleine verandering ge» komen in het aanbod der regeling van loo» nen. In Maart wilden zij in plaats van f 1.60 f 1.80 geven. Tevens wilden de patroons aan de paardenknechts óók na 1 November, zoolang het ploegwerk duurde, het volle zo» merloon uitkeeren. Onder die voorwaarden wilden de patroons een contract aangaan. Vóór 15 Maart wenschten zij antwoord. In een ledenvergadering heeft toen de or» ganisatie der werknemers besloten dit aanbod af te wijzen. Tevens werd een motie van af» keuring aangenomen over dit aanbod der pa» troons. Hierop is den patroons geschreven om nog eens te confereeren of anders het geschil te onderwerpen aan een arbitrage» commissie, om erger te voorkomen. De werkgevers handhaafden evenwel hun aanbod. Zij weken van hun loonaanbod niet af, omdat de malaise in het landbouwbedrijf geen hoogeren loonstandaard toeliet. Ongeveer een zelfde schrijven heeft de werknemers»organisatie hier opgezonden als zij richten aan de patroons te Oude Tonge waarop een gelijkluidend schrijven werd terug ontvangen als dat van de patroonsorganisatie te Oude Tonge. Ook zij wenschten geenerlei verantwoordelijkheid voor de gevolgen op zich te nemen. Zoo brak ook hier de staking uit. In Ooltgensplaat heeft de Wethouder Don» kersloot getracht door bemiddeling het geschil op te lossen. Echter zonder resultaat. Reeds het vorige jaar is het loon der ar» beiders en paardenknechts met 10 verlaagd. Het loon voor de arbeiders was toen van 1 April tot 15 Mei f 2.475 per dag 15 Mei 1 Aug. f2.925 1 Aug. 1 Nov. f3.15 1 Nov. 15 Nov. f2.925 15 Nov. 1 Dec. f2. 1 Dec. 1 Maart f 1.80 1 Maart 1 April ...f2,— wat men nu met ongeveer 20 verlagen wil. De paardenknechts ontvingen het vorige jaar f 16.50 per week, nu willen de patroons het brengen op f 14.— per week. De onder» knechts hadden het vorige jaar f 16,— per week. Nu willen de patroons dit stellen op f 13.75 per week. Nog vermelden wij, dat de patroons in hun aanbod het winterloon uitschakelden. Dit wil» den zij later regelen. Rundveesverbetering op Overflakkee en Gceree. In deze streek werd ingaande 1 Meij.Leen Rundveetfokvereeniging opgericht, genaamd »Melissant en Omstr.« en gevestigd te Mèlis» sant, die reeds 25 leden telt en waarvan het Bestuur is samengesteld uit de heeren K. H. van Beek, Melissant, VoorzitterL. Schilperoort MelissantM. v. d. Bosch, Melissant, Secretaris W. Vogelaar, Stellendam, Penningmeester M. den Boer, Herkingen. Als vereenigingsstier is aangekocht de 2=ja» rige stamboekstier »Andries Nico v. Lugten Velt«, eigenaar H. Noordermeer, Hekelingen, voor den prijs v. f 2250 en tevens den eersten prijs won op de Centrale Keuring, te Rotterdam De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeven Geachte Redactie. Mag ondergeteekende een klein plaatsje in Uw geëerd blad bij voorbaat mijn dank. In Uw blad van 2 Juni j.l. komt een na» dere aanduiding voor over het conflict te Oost»Flakkee, U van werkgeverszijde verstrekt. Hoewel ik weinig lust gevoel om alle z.g. »oorlogsberichten« te weerleggen, wil ik toch teneinde bij Uw lezers de verkeerde indruk weg te nemen, wel iets opmerken naar aan» leiding van hetgeen door de werkgevers in deze als oorzaak is aangegeven. De werkgevers dan vestigen de indruk dat het geen loongeschil zou zijn. Dat Jis het wél. En de bewijzen daarvoor zijn voor het grij» pen. Te Den Bommel is terwijl ik dit schrijf nog geen staking stellen de werkgevers een behoorlijk loon, waarvan de menschen leven kunnen, dan komt er ook geen staking. Op de overige plaatsen is nog geen billijk loonaanbod door de werkgevers gedaan. Zij willen een loon wat ongeveer 20% lager is dan het verleden jaar reeds sterk verlaagde loon waardoor het beduidend lager zou wor» den dan b.v. in het aangrenzende Nieuwe Tonge. Men zou nog kunnen opwerpen, dat dan achter dien loonstrijd nog iets anders verbor» gen lag, maar ook dat kunnen de werkge» vers niet volhouden, wijl zij zelfs weigerden om door arbitrale uitspraak het geschil te be» slechten zooals door de arbeiders is voorge» steld. Staking is nu eenmaal altijd een krachtsui» ting maar als er geen ander middel is om re» delijke onderhandeling te verkrijgen wat moet men dan doen. Uit de verklaring van de werkgevers blijkt trouwens duidelijk genoeg, dat zij zelfschul» dig staan aan hetgeen zij de arbeiders verwij» ten. Zij geven immers zelf aan, dat zij ten over» staan van de leiders der organisatie's geen overeenkomst willen maar wat beteekent dat practisch anders dan dat zij de arbeiders zelfs het vereenigingsrecht ontzeggen. Want als men de vrijheid niet heeft om de organisatievorm en de leiders te kiezen die men begeert wat blijft er dan van het vereenigingsrecht der arbeiders over? Wat zouden b.v. de werkgevers er wel van zeggen als de arbeiders eens eischten, dat de werkgevers andere leiders moeten kiezen Dat zouden zij en volmaakt terecht een dolzinnige eisch noemen, maar wat doen ze dan nu zelf? Zoowel werkgevers als werknemers zijn zélfe verantwoordelijk voor de leiders die zij kiezen en hebben daarvan de consequentie's te dragen, maar de wederpartij heeft zich daarin niet te mengen. Zoo gesteld moet het ieder duidelijk zijn dat de oorzaak dan ook anders is dan door de werkgevers is voorgesteld en willen zij dus aan hun bewering vasthouden en anderen liever doen gelooven dat het niet om het loon gaatwaarom dan maar niet de proef op de som gezet? Laat de werkgevers b.v. eens aankomen met een aanbod om het loon van verleden jaar dat toch heusch niet hoog was en hoe» wel ik van niemand een mandaat ontving om dit te schrijven sta ik er voor in dat op het» zelfde moment de staking verdwenen was. Sterker, bij een dergelijk aanbod was er nooit een staking gekomen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat nu de strijd er eenmaal is zich daarom heen geen andere kwesties kunnen bewegen, maar daar» door is het conflict niet ontstaan en wordt het ook niet beheerscht. Het bovenstaande kan door de werkgevers niet ontkend wordendoen ze het toch dan stellen zij de zaak onjuist voor, wat tot niets dienstig is. Juist door aan het geschil een ander karakter te geven dan een loongeschil spitst men de zaak onnoodig toe en daarom zij het hier nog eens nadrukkelijk vastgesteld dat we hier wel degelijk met een loongeschil te doen hebben Wie het anders vaststelt maakt de oplossing moeilijker en maakt zich schuldig aan scherp» slijperij die tot niets dienstig is en daarom meen ik goed te doen die onjuistheid weg te nemen. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dank» zeggend. A. J. LOERAKKER. MÏDDELHARNIS. Met ingang van 1 Juli zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer G. van Eek aangesteld werd als onderwijzer bij de openbare school. Door de groote neerslag van de vele regens hebben de te velde staande vruchten veel te lijden. Bij vele boeren zijn de suiker» bieten niet opgekomen en daarom weer op» nieuw overgezaaid. Ook zijn de boonen bij vele landbouwers bedorven. Van den heer L. v. d. Weide hebben drie geiten een eersten prijs behaald, 2 op de geitenkeuring en 1 op de geitententoonstelling. De correspondent van de arbeidersbemia» deling heeft besloten, wegens het geringe aantal aangiften, voor dit seizoen het bureau te sluiten. DEN BOMMEL. L. Wesdijk heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer ge» meente in de plaats van den heer A. Don» kersloot niet aangenomen. Bij den landbouwer Jac. van Oorschot is een derde veulen gestorven. Het beest is in de put gestopt. D. Kievit der militielichting 1918, en J. Huijzer der lichting 1919, zijn ter herhalings» oefeningen opgeroepen, de eêrste tegen 13 Augustus en de tweede tegen 23 Juli a.s. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat hunne vorderingen over 1922 voor den laatsten Juni a.s. bij de bevoegde autoriteiten moeten worden ingediend. De gezamenlijke leden der Coöperatieve Weegbrng No. 1 deelden een dividend van 4 Naar wij vernemen heeft de heer D. Hermans ontslag genomen als Voorzitter van de afdeeling alhier van den Ned. Chr. Land» arbeidersbond. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagavond 8 uur werden we opgeschrikt door het luiden der brandklok. Weldra bleek dat de woning van J. H. in de Tuinstraat in brand stond. Doordat de brandweer flink werkte bleef de brand tot deze woning beperkt. NIEUWE TONGE. Burgemeester en Wet» houders maken bekend, dat op heden is aan» geplakt en gedurende 14 dagen, van 1 Mei tot 14 Juni a.s. ter secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst van in» kwartiering. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeente» secretarie te bekomen. Heden Dinsdag zal het centraal stembu» reau zitting houden tot benoembaar verkla» ring van een lid van den Gemeenteraad, in vacature S. Koppenaal. Benoemd zal worden verklaard dhr. A. Visbeen. Het zoontje van C. V. viel in de sloot en werd door zijn vader op het droge gehol» penook mej. O. kwam in de sloot terecht Beide ongelukken liepen goed af. De Heeren D. Breesnee, G. v. d. Kroon Kr. Prince, T. Holleman Cz., A. Dorst enA. C. Breesnee, hebben hun benoeming tot lid van den gemeenteraad, aangenomen. DIRKSLAND. Door den Burgemeester is tegen heden (Dinsdagavond) acht uur in het koor der Ned. Herv. Kerk een vergadering belegd van mannelijke ingezetenen boven 25 jaar, waarin besproken zal worden of het 25» jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin» gin feestelijk herdacht dient worden en om hij bevestigend antwoord verdere stappen te doen tot oprichting van een feestcommissie. De dienstplichtigen der lichting 1922' J. Bal en G. L. Warnaer, zullen op 16 Juli a.s. weder bij hun korps worden ingedeeld. HERKINGEN. Het bericht dat de heer van Rumpht als omroeper blijft fungeeren is door hem zelf tegengesproken, deze functie zal door een ander worden vervangen. Is onze gemeente èn van tram èn van bootgelegenheid verstoken, ook de nieuwe auto»onderneming schijnt de moeite niet loo» nend te vinden een station- te vestigen. Of zou ze ook dat nog overwegen Behalve met het onvermijdelijke zooals torenklok en postkantoor, wordt alhier met den nieuwen tijd geen rekening gehouden. Zelfs het klokgelui wat 3 maal 's daags plaats vindt, geschiedt op den gewonen tijd. MELISSANT. Dhr. Jb. Tieleman heeft zijn woonhuis staande aan den Molendijk onderhands verkocht aan dhr. L. J. Keizer. In deze gemeente zal getracht worden een Oranje Commissie op te richten voor het a.s. Jubileumfeest. Tegen de lijst van Inkwartiering dezer gemeente kunnen binnen 14 dagen bezwaren of veranderingen worden ingediend. Door publicatie is bekend gemaakt dat alle vorderingen ten laste van het Rijk de provincie en de gemeente voor of op 30 Juni a.s. moeten zijn ingediend, daar zij na dien datum als verjaard worden beschouwd. Bij de op 16 Mei j.l. gehouden Gemeen» teraadsverkiezing zijn 51 kiezers zonder wet» tige redenen achtergebleven. Zij zullen zich thans schriftelijk of mondeling kunnen ver» antwoorden aan de Burgemeester. GGEDEREEDE. Door den heer G. Tanis is te Maassluis een loggerschip aangekocht om te worden gesloopt. Alhier is een Mannenkoor opgericht met aanvankelijk 19 leden. Directeurden heer T. v. d. Wende Tz. Voor de herhalingsoefeningen lichting 1918 is tegen 23 Juli opgeroepen Jac. van Heest Fz. OUDDORP. De heer J. Kaptein is aan» gesteld als beheerder van de Reddingsboot. De vischkoopman C. Jordaan geraakte in de sloot langs het Waterweegje. Door L. Mastenbroek werd hij op het droge gehaald. Visscher E. Versluys verloor de vorige week zijn vischtuig een schade voor f 300. NIEUWcHELVOET. Zondagavond werd een persoon, die in staat van dronkenschap verkeerde, in het arrestantenlokaal opgesloten. Het is te hopen, dat spoedig de café's des Zondags gesloten worden, dan zal de gemeente van een groote last bevrijd zijn. Door dhr. I. Vermaat zal gedurende de dagen Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week een autodienst op Rotterdam ge» opend worden. Het tarief is naar verhouding met de tram goedkooper. Voor de a.s. feestelijkheden zal men trach» ten een vakoptocht te organiseeren. Deelne» mers kunnen zich bij de feestcommissie op» geven. HELLE VOETSLUIS. Het Gouverne» mentsschip »Wega« dat van hier vertrokken is, is Maandag van Aden vertrokken. Met 't oog op de a.s. Koninginnefeesten zal er een groot gemengd koor gevormd wor» den. Dan zal er een cantabe, onder leiding van den heer A. W. v. d. Linde, uitgevoerd worden. Verder zal er een groot kinderkoor gevormd worden, onder leiding van den heer P. v. d. Doel. Het vermenigvuldigcijfer van de gemeente» belasting is van 1.38% op 1.5% gebracht. ROCKANJE. Aan den heer Commissaris der Koningin in de Provincie is door de vol» gende personen vrijstelling wegens broeder» dienst aangevraagd N.Wageveld, H. G. Kome, A. Langendoen, K. L. v. Toledo, A. Dekker, S. Heijndijk, I. L. Langendoen, W. Kleijnburg, en A. Kleijnburg. Ingevolge bericht van den Minister van Oorlog is aan de grootverlofgangers, die dit jaar zich aan een onderzoek moesten onder» werpen, medegedeeld, dat 't bedoelde onder» zoek niet zal plaats hebben. Aan de in dit jaar te houden herhalings» oefeningen moeten uit deze gemeente deel» nemen J. v. d. Berg, J. Kap, P. H. Kome, J. L. v. d. Velden, J. Beijer, P. van Morion en A. Dekker. In de op Woensdagavond j.l. gehouden vergadering van den Boerenleenbank, is tot bestuurslid gekozen. W. v. d. Polder Lz. En tot lid van den Raad v. Toezicht B. Langen» doen. De heer P. Groeneveld, ass. gemeente» veldwachter, is benoemd tot tijdelfïk deur» waarder der plaatselijke belastingen. Door den Minister v. Binnenl. Zaken is benoemd tot lid in de Commissie tot samen» stelling van de landbouwstatistiek in deze gemeente, de heer W. v. d. Polder. In de maand Mei zijn uit deze gemeente vertrokken 5 mannen en 10 vrouweninge» komen zijn 4 mannen en 4 vrouwen. De heer P. S. I. Exler, Directeur van het z. g. n. »Bad Walestijn«, is failliet verklaard. Als zoodanig zal de stichting weder opgeheven worden, die nu een jaar lang een bron van onrust voor onze gemeente is geweest. Voor de tweede maal staat dan deze grootsch opgezette inrichting geheel renteloos. Dhr. L. Langendoen houdt des Maandags» avonds zitting als kassier van de Boaz»bank. ZUIDLAND. Een nieuwe staking. Werd vorige week het contract eindelijk afgesloten door de Patroonsvereeniging met de Chr. Vak» bond van landarbeiders, thans is een nieuwe staking onder de veldarbeiders begonnen. En» kele werkgevers die zich van de Patroons Ver. hadden afgescheiden en hun werk hadden aanbesteed of tegen lager loon het konden gedaan krijgen, werden gedwongen die zelfde gelden te betalen als het contract aangeeft van de bonden, hetgeen geweigerd werd. Vandaar dat nu bij die ongeorganiseerde patroons het werk wordt neergelegd. Zuidland verkeert daardoor wel in beroering, eerst op kerkelijk gebied, daarna op politiek terrein en in den laatsten tijd weer op sociaal gebied, wat krij» gen we dan daarna? Collecte voor de Geref. Kerk heeft MÏDDELHARNIS. De zending gehouden in de opgebracht f 66,24. Tevens is nog een extra gift gecollecteerd voor de armen van f 10. DEN BOMMEL. Wegens het vervullen eener vacaturebeurt in Stellendam zal er in de N. H. Kerk alleen des voorm. dienst zijn. Vrijdag 1 Juni 1.1. herdacht de heer J. P. Verheul hoofd der Chr. School te den Bommel, den dag waarop hij voor 25 jaar zijn loopbaan als onderwijzer begon. De kin» deren der school kregen 's morgens vrij en in dien tijd hadden enkele dames 2 der School» lokalen keurig versierd. s Middags half twee waren het bestuur der school, het tegenwoordig en het voorgaand personeel, eenige belangstellenden en deleer» lingen in de school samengekomen. Onder het zingen, van Ps. 103 1 werd de jubilaris met zijn gezin en eenige familieleden binnen» geleid. De Voorzitter de heer J. C. Borgdorff opende de plechtigheid met gebed en sprak een hartelijk woord van gelukwensch en waar» deering tot den jubilaris. Ds. Schaafsma, tevens bestuurslid der school nam daarop het woord en verzocht de verga» dering daarna den jubilaris toe te zingen Ps. 134: 3 Hierna volgde tractatie der schoolkin» deren. De kleinen genoten volop van de limo» nade, koekjes en andere versnaperingen. Ver» volgens had de aanbieding plaats van het cadeaueen fraai schrijfbureau, voor deze gelegenheid, door het Bestuur, personeel en ouders bestemd. Nog werd het woord gevoerd door de heeren L. van Pelt, vroeger aan de school van den Bommel verbonden en B. Jongeling, bestuurslid en door Mej. Leeflang, onderwijzeres aan de school. Zichtbaar geroerd dankte de heer Verheul voor deze hartelijke blijken van belangstelling en waardeering, alsmede voor 't stoffelijk aandenken, hem bij deze gelegenheid aangeboden. Ds. Schaafsma eindigde met dankgebed, waarna weer tractatie der kinderen volgde en er besloten werd met het zingen van Ps. 72 11 Inderdaad, was het een onvergetelijke dag voor de familie Verheul. De heer P. Bisschop, onderwijzer aan de O. L. School no. 1. heeft tegen 1 October a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. DIRKSLAND. De in deN. PI. Kerk gehouden collecte voor de zending heeft opgebracht f 39 HERKINGEN. Zonder verhindering hoopt op Zondag 24 Juni a.s. voor de Ger. Gem --y alhier op te treden de Weleerw. Heer Ds. i .Jff Verhage uit Middelburg. Naar men verneemt worden van de zijde der Ned. Herv. Kerk alhier plannen overwogen te komen tot het. aanstellen van een Godsdienst» onderwijzer. HELLEVOETSLUIS. Dhr. C. Moens, on» derwijzer aan de O. L. School (w.n. Hoofd) heeft Donderdag zijn betrekking neergelegd hij is I Juni met pensioen gegaan, na hier 45 jaar werkzaam te zijn geweest. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Poederoijen Ds. A. Pruis te GiesendamNaar Oudënbosch Ds. N. H. Kuiperi em. pred. te Dordrecht; Naar Besoijen Ds. J. G. R. Langhout te Mijdrecht Naar Driel Ds. J. Brinkhout te Ingen Naar Scharnegoutum Ds. J. C. H. Romijn te Panega Naar Sebaldeburen de heer D. Siemekrik Cand.' te Groningen. Bedankt: Voor Wilnis en Arnemuiden Ds. W. J. Kolkert te Eemes Buiten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Spijkenisse de heer tyM v. d. Spek Cand. te Voorburg; NaarEngwierum de heer S. P. Vermeer Cand, te Haarlem Naar Ooltgensplaat Ds. B. Meijer te Ierseke Naar Alteveer de heer J. H. Donner Cand. te GoesNaar Middelburg Ds. H. J. Herder te Vlaardingen. Tweetal: te Dedemsvaart Ds. J. Tonkens Lutjegast en Ds. D. Steenhuis Loppersum. Aangenomen: Naar Klundert Ds. G. Laarman te Scharendijke. EVANG. LUTPI. KERK. Beroepen: Naar Nijmegen Ds. Th. Schar» ten te Gouda. Met inga steller bij Ouddorp, leend. In Je r telefoonkai te zamen grammen. Geborenl naai en NI Gehuwd! dens 31 j. i Overled» weduwe vjj Geborer en T. van man en Gast en Breur en en A. Del man en Al z. v. A. v Ondertri van Somrl 22 jaar. Gehuwd B. Schilpd Overlec gehuwd oud 64 Bestman. Geborej en Elizalj Vliet en Gebore en A. Kl| L. v. d. ter en CJ Getrouj minck singer. Gehord Vogel ei| Grin wis Vogel e| Geloof Hameetel d. v. L. Onder! met Jacij Breederv j. cl. 291 met Maag] rJ J. m. 23 r Getrot Jacomijnl veld j.m| 29 j.; Padmos Overlë we van I j. d. 871 en Lizab kind var] jis de Jij Bevall H. Bre§ Schoord: W. Knö; Ondef M. A. GetroJ en J. tingsvell Overlf van Kal MÏDDELHARNIS. Van de visscherij zijn binnengekomen de vischsloepen Albatros st. C. Koster f 1800, Toos st. H. Groen f 1200 besomming. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van hun bedrijf, verloren de visschers K. v. PI. en A. G. hun vischtuig. OUDDORP. De garnalenvisschers brachten per vaartuig en per dag van 40 tot 80 kilo thuis. Vier zalmen zijn er gevangen in de Ooste» Iijke weer visscherij. MÏDDELHARNIS. Bij Kon. Besluit van 28 Mei 1.1. is de heer C. A. Otten, Directeur van het Post» en Te» legraafkantoor te Midaelharnis, met ingang van 16 Juli a.s. als zoodanig benoemd teGo» rinchem. DEN BOMMEL. Vorige maand verhandeld telegrammen 59, gesprekken 348 en telefoonoproepsberichten 23 NIEUWE TONGE. Aan het hulp» post» telegraaf» en telefoon» kantoor alhier zijn gedurende de afgeloopen maand behandeld: 54 telegrammen, 421 tele» foongeprekken, 3 telefoonoproepsberichten. Totaal 478 handelingen. GOEDEREEDE. Zij, die nog ond»model postwisselformulieren in voorraad hebben, kunnen ze tot 30 Juni e.k. ten postkantore tegen de nieuwe inruilen. De vorige maand werden 51 telegrammen verzonden en 200 gesprekken gevoerd. GeboJ en D. W. Ma boer K. L. Ondc man 24; Getrq kenbou Over| levenlc 't Man! van D.l Zoo de heel

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2