Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO YINCES No. 2917 WOENSDAG 6 JUNI 1923 38STE JAARGANG Uit de Pers. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuitibonw. D© Matiiisrlijte Qenees- methode. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Begrijpelijke spot. Daar z ij n nu eenmaal van die nederige, ootmoedige menschen: Die zichzelf te klein en te nietig, te wurmig achten, om door den hoogen God in den hemel, die er dan nogwel voor nederkwam op aarde, geschapen te zijn. 't Is hun te hoog en te groot. Te veel eer voor hen, meenen ze. Met alle geweld willen ze't zoover brengen, dat ze uit een oorspronkelijke oercel voort» gekomen zijn en het na duizend ontwikke» Iings»fasen eindelijk tot mensch hebben gebrachtwat er verder nog van hen worden wil en kan, daar blijven ze maar af. Bryan, de bekende Amerikaan en een groot bestrijder dezer Evolutieleer, ging hen dezer dagen ook met 't wapen van den spot te lijf.' Darwin, zegt hij, laat ons afstammen van den aap. 4jl Maar dat doe ik beslist niet. T' Want Darwin staat ons, Amerikanen, niet toe, dat wij van een Amerikaansche apensoort afstammenwij moeten voortgekomen zijn uit de ontwikkeling van een Europee» s c h e n aap, en dat wil ik niet, dat sta ik niet toe, daar komt mijn nationaliteitsgevoel tegen in opstand, weg met de gansche evolutieleer Ik laat het voor Bryan's rekening. Maar zoo'n pietsje spot, ja dM kan 't wel lijden. Moderne wijsheid. Wij moeten het maar niet van den hemel verwachten, »preekte« ds. Theesing van Mid» delie, j.l. Zondag te Rotterdam. Men weet wel, de man, die meent dat het christendom 't groote ongeluk voor Europa is geweest. Net wat voor de socialisten. Zulk een dominee is precies hun man. En zoo had dan ook het Religieus Sodalis» tisch Verbond te Rotterdam gevraagdhij moest daar maar es 'n zondag komen pree» ken. Gelijk hij dan ook heeft gedaan. 't Oog maar niet naar Boven slaan, zei hij, want daarboven is het niet. Hij zegt 't maar ronduit en in zooverre is hij eerlijker dan vele vrijzinnige dominees, die zei ds. Thee» sing ook tegenwoordig weer preeken van zonde en zondeval, ja van 's menschen doem» staat voor God, dat 'n eenvoudige, orthodoxe ziel meenen zou, dat 't heel wat was. Eerlijk komt hij voor zijn meening uit. Zijn »gezang« begint aldus: "Laag, omlaag! het hart naar d'aarde, Want daar Boven is het niet!« »Wij verwachten nieuwe hemelen en een nieuwe aarde zegt Gods Woord. »Ik niet«, preekte ds. Theesing. «Het ideale Christendom is niet gericht op den hemel, maar op de aarde. Het Koninkrijk der Hemelen zal komen onder ónseen nieuwe maatschappijvorm zal er komen, waarin liefde en gerechtigheid zullen heerschen Nu zal ik hierop weinig zeggen. Ik kijk alleen achterwaarts, de eeuwen langs die geweest zijnik kijk rondom mij, wat tegenwoordig op aarde geschiedt, en dan zeg ik één dingds. Theesing en de zijnen moeten nooit meer één letter zeggen tegen ons »geloof«, want voor wathy verwacht van deze aarde en óp deze aardenu! ik zóu haast zeggen, daar is nog meer «geloof® voor noodig, niet in den zin van waarachtig zaligmakend geloof, maar dan toch genomen als een soort «wondergeloof®. nóg meer, dan hij óns verwijt, wat wij stellen in de H. Schrift, in Christus en in God. - V' De Noorderzon. »Is het juist« vraagt het Kamerlid Boon. Nu ja! dat is een beleefdheidsvorm. Want het feit, waarnaar hij vraagt is Haagsch en van buitenaf zichtbaar, dus 't mag worden aangenomen, dat het Kamerlid zich eerst met eigen oogen van de juistheid is gaan verge» wissen, anders zou hij, met verlof, al 'n rare snijboom zijn. Nu dan, t geldt het Departement van Oorlog. Aan een zijner gebouwen in Den Haag zijn, volgens den heer Boon 27 markiezen aange» bracht. Dat is niets zeldzaams't loopt tegen den zomer. Maar die markiezen, moeten zijn gemaakt aan de Noordzijde van 't gebouw, waar nooit zon komt, in Den Haag zoo min als elders; waar in géén geval 'tstraaltje binnen» dringt terwijl de ambtenaren er aan den arbied zijn en nu is 't bedrag wel betrekkelijk gering, maar als dit alles zoo i s, dan is de noodzakelijkheid der »bezuiniging« nog steeds niet tot Slier hoofden doorgedrongen. In »Goede Tijding« kwam onderstaand tref» fend stukje voor dat we ook onze jongens die het land gaan dienen ter lezing aanbieden: «De jongens werden ingedeeld, en aan ieder werd zijn plaats aangewezen. De oudere jon» gens toonden in alles hun meerderheid. Vloe» ken en ruwe woorden werden nu over de nieuwelingen uitgegoten. Bij het naar bed gaan knielde een zekere milicien P. eerbiedig neer en deed zijn avondgebed, gelijk als zijn ge» woonte was. En als hij dan bezig was om te bidden, dan werd hij o"zoo vaak lastig gevallen door die anderen met hun satanisch werk het regende vloeken en verwenschingen over dien fijnedan werd er gesmeten met allerlei voorwerpen het was dan een oorverdoovend lawaai. Maar P. deed, als ging het hem niet aan. Hij bad zijn gebedhoe anderen ook raasden. En toen hij klaar was, legde hij zich gerust ter ruste. Wij zullen hem wel krijgen, oordeelden zijn kwelgeesten. En de volgende avond ging het weer net eender, als de vorige. En P. knielde en bad. Maar hij hield volzijn gebed was geen vorm, geen sleur, geen gewoonte, maar hij dacht aan het woord van den HeilandZoo wie Mij zal belijden voor de menschen, dien zal Ik belijden voor Mijn Vader, Die in de hemelen is. De vijfde avond brak aan. Weer knielde de milicien aan zijn kribbe neer, en opnieuw begon het onedele spel, toen plotseling de aanvoerder uitriep Jongens, laat hem maar met vree, hij is echt, hij kan 't vuur verdragen hij is vuurvast «En voortaan kon P. ongehinderd zijn avond» gebed daen.® Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Juni.J Nadruk verboden. Juni: Zomermaand. Moge zij haar zomersch karakter niet verloochenen, want na al den regen is er thans groote behoefte aan warmte. Het vee heett het koud gehad in de weide, en in den melkemmer was het heel goed te merken. In den regel, als er genoeg gras is in de wei, zooals thans gelukkig in de meeste streken het geval was, neemt in 't begin van den weidegang de melkgift der koeien toe, om na 2, 3 weken weer te dalen. Een corres» pondent van de »Tel.« in Dortmund gezeten verhaalde eenige maanden geleden, dat zijn Duitsche gastheer, een groot grondbezitter, er op bedacht was geweest om die aanvanke» lijke meeropbrengst der melk te doen voort» duren, en dat hem dit door een krachtiger, doelmatiger bemesting, vooral ook van stik» stofmest, ook was gelukt, zeer in zijn voordeel. In deze richting schijnt dus nog wat te doen te zijn. Juni is een maand van drukke werk» zaamheden, van wieden en schoffelen, van hakken en aanaarden of verhoogen. Men geve echter wel acht, bij welk weer men dit doet. Is het weer nat, of verkeert de grond in een natten toestand, dan schoffele men niet. De grond zou daarbij worden vastgetrapt en de groei der planten zon worden gestuit. Voor het schoffelen, ter vernietiging ook van onkruid kan een schoffelmachine uitnemend dienst doen, hiermee werkt men goedkoop en vlug. Het eggen der aardappelen, dat in sommige streken gebeurt, achten wij niet doelmatig, dewijl hierdoor licht stengels worden gekneusd of gebroken. Beter vinden we, dat de aardap» pels, na het opkomen, direct worden gehakt of geschoffeld. Wordt niet aangeaard, maar oe vlakcultuur uitgeoefend, zooals in de Veen» koloniën en Friesland veelal geschiedt, dan moet het hakken of schoffelen later 1 of 2 maal herhaald worden. Over het aanaarden 1® j. wat geschreven. Wij willen er nu alleen dit van zeggen: op zandgrond werkt het meestal schadelijkvooral in droge zomers. En waar het gebeurt, moet het tijdig gedaan wordendat is, als de planten zoo groot zijn als een ontbijtbordje. Bij machi» naai rooien der aardappelen is het aanaarden noodig, en ook, wanneer men met een vork of schop rooit, gaat dit bij aangeaarde aardap» pelen beter. In den hof. Nu mogen alle koude en warme planten naar buiten, ook de palmen de laatste evenwel bij gunstig weer Is dit ongunstig, dan wachte men nog liever enkele dagen. Maak de bladen met een spons goed schoon,en giet ze af. Palmen zijn prach» tige kas en gazonplanten. Brengt men bloemen uit den pot in den vollen grond over, dan make men ze eerst goed nat, ze lijden dan minder. Zijn de planten uit de kassen, dan is dit een mooie gelegenheid om de laatste eens terdeeg schoon te maken, 't Glaswerk, zoowel van binnen als van buiten, moet een goede beurt hebben hout» en muurwerk eveneens. Dit staat niet alleen netjes, maar het komt ook den planten, welke gedurende den zomer de kassen versieren (Gloxinia's, Colenssen, Knolbegonia's e.a.) ten goede. Druiven en perziken, die vroeg zijn aangelegd, en goed verwarmd, moeten thans verder worden behandeld, d.w.z. zij moeten worden aange» bonden en van het overtollige hout ontdaan. Bij warm weer besproeie of bespuite men de perziken in de kas, en luchte ze flink, want tegen warmte kunnen ze niet best. W o r t e» 1 e n en sla kan men ook nu nog zaaien, maar men spitte den grond goed om en make hem goed nat. Dan niet direct zaaien, maar een dag laten liggen, en dan na het zaaien een mat er over heen leggen. Komt het zaad op, dan de mat wegnemen en nogmaals gieten 't Spreekt van zelf, dat deze zorg op lagen, zwaren grond niet noodig is. Hebt gij j o n g e asperge»bedden, houd dan nu met steken op, het volgend jaar zijn dan de planten sterker Op de oudere bedden kan men nog wel een paar weken doorgaan. 24 Juni is de datum, waarop men den rusttijd doet aanvangen wat verder opkomt-, laat men doorgroeien. Ging men nog door, dan zou men de planten als 't ware «doodsteken®, en zou men ieder jaar minder krijgen. «De Boerderij® schrijft over Proeven met aardappelvarieteiten Op een proefveld te Staphorst werden met elkaar vergeleken Roode Star, Friesche Eigen» heimers en Kampioen. De poters waren afkomstig van de Friesche Maatschappij van Landbouw. De bemesting bestond uit 400 K.G. chili 600 K.G. Super en 800 K.G. patentkali. De gemiddelde opbrengst was per H.A. be» rekend Roode Star 484.5 H.L. Friesche Eigenheimers 538 H.L. Kampioen 409 H.L. De parallelveldjes klopten heel aardig, be» halve bij de Kampioen. Daar was de opbrengst op 't eene perceel beduidend grooter dan op 't andere. De poters van de Kampioen waren bij 't zetten minder mooi dan die van Roode Star en Eigenheimer. Ongeveer 7 pCt. der Kampioenpoters bleef weg, waardoor de op» brengst natuurlijk werd beinvloed. Op het centraal proefveld te De Krim wer» den eenige variëteiten vergeleken met onder» staand resultaat Kampioen gem. 663 H.L. Excellent gem. 576 H.L. Friesche Eigenh. gem. 604 H.L. Enter Eigenh. gem. 631 H.L. Ideaal gem. 601 H.L. Effect gem. 397 H.L. Hier maakte de Kampioen dus een goed figuur opgemerkt wordt, dat deze aardappel een gezonden indruk maakte, bladrol kwam er niet in voor, twee planten leden aan top» bont en één aan stippelstreepziekte. Effect daarentegen maakte een zeer slechten indruk. Op een paar nabij gelegen veldjes werden nog enkele variëteiten geprobeerd. Daar maakten Thorbecke en Greta een goe» den indruk, zoowel wat opbrengst als gezond» heidstoestand betreft. Een paar varieteitsproeven met aardappels genomen in Oostelijk Frieschland sluiten hier» bij aardig aan. De eerste0 proef werd genomen te Makkinga Onderstaande geeft een overzicht van de resultaten Soort H.L. p. H.A. K.G. zetmeel per H.A. Douwe Jan 487 5257 Kruisling 598 7711 Aurora 610 6882 Ceres 727 6916 Triumph 811 7405 Monopool 674 7192 Excellent 574 6142 Leo 506 5006 Hinke 492 4740 De andere proef werd genomen te Elsloo Soort H.L. p. H.A. K.G. zetmeel per H.A. 669 6446 621 6144 559 5530 464 619 6833 Opgemerkt wordt in het verslag, dat beide proefvelden zeer goed verpleegd werden. Triumph Ceres Excellent Industrie Monopool Vrijdagavond hield de heer A. van Son, in hotel Tabbers te Sommelsdijk, med. can» didaat en Directeur van het Hygiënisch In» stituutvan den Broec, te Antwerpen een zeer inter^sante lezing over de Natuurlijke Geneesmethode. Na een duidelijke uiteenzetting van wat er onder Natuurlijke Geneesmethode verstaan wordt, bepaalde spr. zich hoofdzakelijk tot bespreking van de voorkoming en genezing, volgens deze methode, van ziekten, als typhus, pokken, kroep, cholera, tering en gesiachts» ziekten. De Natuurlijke Geneesmethode staat lijnrecht tegenovei de Medische wetenschap, voorna» melijk de Allopathische. De Medische wetenschap beschouwt de ziekte als een positief element, dat tegenover den gezondheidstoestand staat, de voorstanders der Natuurlijke Gemeesmethode echter zien in ziekte slechts een negatief begrip. Van medicijnen, zelfs van kruiden om ziekten te bestrijden willen zij niets weten. Vele verschijn» selen bij ziekten als, koorts, kramp, brakingen enz. moeten vaak beschouwd worden als onze weldoeners, natuurlijke werkingen die ons ten goede komen om de ziekte te bestrijden. Dik» wijls evenwél zal de Medische wetenschap deze verschijnselen bestrijden, de ziekte daar» door voor ons noodlottig maken, of door hun medicijnen den haard voor een andere ziekte in ons lichaam in brengen. De Natuurkundige Geneesmethode stelt zich op vegetarisch standpunt en acht de alcohol een vijand van de menschheid. Binnenkort zal het Instituut waar Je heer van Son aan verbonden is, een maandblad uit gaan geven. Zij, die meer van de Natuurk. geneeswijze willen weten, doen wel zich hierop te abon» neeren. Vergadering van den Gemeenteraad van ROCKANJE, op 31 Mei 1933, v.m. 9.30 uur. Voorz. Dr. Rambonnet. Alle raadsleden tegenwoordig. De notulen worden gelezen. OUDWATER zegt dat de voorz. op een desbetreffende vraag in de vorige vergadering antwoordde, dat de toestemming van den raad voor het aanleggen van den tuin bij de burgemeesterswoning reeds lang was gegeven. Behoudens deze aanvulling worden de notu» len goedgekeurd. De door Ged. St. in de ingezonden politie» verordening voorgestelde aanvullingen enz. worden z. h. st. goedgekeurd, met uitzonde» ring evenwel van die betreffende de uitvoe» ring van de motor» en rijwielwet. Voorgesteld zal worden de bepaling van de maximum» snelheid op den Boomweg, den Looderland» schen dijk en den Strijpschen dijk niet te laten vervallen doch die snelheid van 15 tot 20 K.M. per uur te verhoogen. Naar aanleiding van een gehouden bespre» king met de besturen der gemeente Oostvoorne en deze gemeente, stellen Ged. St. voor de oplossing der z.g. schoolkwesties (Tinte) te bewerkstelligen door het stellen eener over» eenkomstdeze overeenkomst beoogt dan hoofdzakelijk dat, na verrekening der kosten der beide scholen in verhouding tot het leer» lingenaantal, de gemeente Oostvoorne de openbare en de gemeente Rockanje de biz. school voor hare rekening zal nemen. Opgemerkt wordt dat in een brief van Ged. Staten een cijfer van f 70.000 voor bouwkos» ten der biz. school wordt genoemd. De voorz. antwoordt dat destijds de totale kosten van f 88.000 nog niet bekend waren. Hiermede zal vanzelf rekening behooren te worden ge» houden. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W., om deze nieuwe overeenkomst aan te gaan, aangenomen. In de verordening regelende het verzuim wegens ziekte van het onderwijzend personeel worden, op voorstel van B. en W. en na in» gewonnen advies van het hoofd der school, z. h. s. eenige kleine wijzigingen aangebracht. Tot leden der schattingscommissie worden herbenoemd J. van der Linde Sr., J. Groe» neveld Sr., W. Rietdijk en J. de Vries Sr. Het proces»verbaal van kasopname bij den gemeente»ontvanger wordt voor kennisgeving aangenomen. De Ver. «Voorne's Proeftuin« verzoekt een bijdrage van f 50.— voor het onderzoek naar het zoutgehalte van het polderwater met het oog op veeteelt, tuinbouw enz. Ter wille der bezuiniging stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. KLOK wenscht niet met het voorstel van B. en W. mede te gaanhij stelt voor f 25.— te geven. Dit voorstel wordt met 6 tegen de stem van Klok verworpen, waardoor het af» wijzend voorstel van B. en W. geacht wordt aangenomen te zijn. De Raad protesteert op voorstel van B. en W. ernstig tegen de van Rijkswege opgelegde bijdrage in kosten der H. B. S. te Brielle. De betaling dezer bijdrage kan niet worden uitgesteld doch aan de verschillende omlig» gende gemeentebesturen zal een rondschrijven betreffende deze kwestie worden gezonden om gezamelijk een krachtig protest bij de Regee» ring te laten hooren. Eenige wijzigingen in de begrootingen voor 1922 en 1923 worden goedgekeurd. Over staangeld van koolasch, waarvan de helft van de R. T. M. is terugontvangen, wor» den door OUDWATER inlichtingen gevraagd die gegeven worden. Ingekomen is een adres van mej. Jeronimus» Quartel, houdende verzoek om uitbetaling van het salaris van haar man tijdens zijn op» name in een ziekeninrichting. Nadat in een korte geheime vergadering deze zaak is besproken, wordt in de heropende openbare vergadering op voorstel van B. en W. z. h. s. besloten aan belanghebbende van 1 Maart tot 1 J.uni het gewone salaris (zonder toeslag) te gevende uitbetaling wordt aan B. en W. opgedragen. Ged. St. en met hen de Burg. vinden het wenschelijk het salaris van den ass. gem.» veldwachter Groeneveld op f 500 te bepalen. OUDWATER vindt dat deze ambtenaar overbodig is. NIEUWLAND is er tegen met het oog op de financiën. PILLE wenscht per uur en per dag uit te betalen. De VRIES vraagt of het, zooals de voorz. heeft toegelicht, mogelijk is, de ass. veld. voor het salaris van f 500 tevens de werkzaamheden als bode en deurwaarder der pl. belastingen te laten verrichten. De VOORZ. antwoordt dat dit beslist mo» gelijk is door het in zijn instructie op te nemen. Met 6 tegen een blanco stem van Van Ma» rion, wordt het voorstel van de minderheid van B. en W. n.l. om f 500 salaris toe te kennen, verworpen waardoor het voorstel van de meerderheid van B. en W. is aangenomen. B. en W. stellen voor 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen NIEUWLAND verzet zich tegen deze hef» fing sterk en geeft den raad in overweging eveneens sterk te ageerenhij vindt dat de gegoeden daardoor de gemeente zullen ver» laten en andere gegoeden niet hier zullen komen wonen. KLOK zal er voor stemmen omdat hij aanneemt dat B. én W. wel goed zullen heb» ben berekend dat deze heffing voor het slui» ten der rekening noodig zal zijn. De VRIES vraagt of deze heffing wel noo» dig zou zijn, indien eenige gegoede inwoners der gemeente ook in de P. I. B. hadden bijge» dragen en niet hadden gereclameerd tot het uiterste en daardoor helaas van Ged. Staten, omdat B. en W. de inkomens nu eenmaal niet met cijfers kan aantoonen, afschrijving ontvingen landbouwers zijn nu eenmaal niet te controleeren en de anderen betalen dubbel en dwars. NIEUWLAND zegt dat de rijksadministra» tie dit wel kan en dat de Inspecteur niet de eerste de beste is. KLOK zegt dat de Vries piet alle landbou» wers zoo mag beschouwen en dat de com» miezen vrijwel op de hoogte zijn. Het voorstel wordt met de stem van Nieuw» land tegen, aangenomen. Avondvergadering 31 Mei. Voorzitter Dr. Rambonnet. Alle raadsleden aanwezig. Het voorstel van B. en W. tot voorloo» pige opheffing van het vervolgonderwijs wordt met 4 tegen de stemmen van Oudwater, Pille en Rietdijk aangenomen, nadat Oudwater en Rietdijk de wenschelijkheid van het vervolg» onderwijs betoogden en de VOORZITTER op een desbetreffende vraag van Pille heeft ge» antwoord, dat de gemeente, bij instandhouding van genoemd onderwijs, alleen de kosten voor het openbaar vervolgonderwijs zou hebben te dragen. Met een voorstel van B. en W., om een deel der leening, aangegaan voor de electri» catie der gemeente, naar aanleiding van een schrijven van het dagelijksch bestuur der Mij. »V.P.R.« te converteeren, wordt accoord ge» gaan. De gemeente kan thans toetreden tot den keuringskring Brielle, ter uitvoering van de vleeschkeuringswet. Zonder hoofdelijke stem» ming wordt hiertoe besloten, en wordt de verdere regeling aan B. en W. overgelaten. Aan de orde is thans de eind»afrekening van den bouw der biz. school te Tinte. Al» vorens over de eindafrekening in zijn geheel te stemmen wordt gestemd overhet al of niet betalen van a, de door het schoolbestuur gemaakte reis» kosten al of niet te betalen b, de kosten van meubileering van het ver» gaderlokaal al of niet te betalen c, de kosten, bij de eerste steenlegging ge» maakt, al of niet te betalen. Met 5 tegen de stem van Klok wordt be» sloten deze kosten voor rekening van het schoolbestuur te laten. Oudwater stemde niet mee. Met dezelfde stemmenverdeeling wordt, be» houdens genoemde 3 punten, de eindafreke»

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1