Gemengd Nieuws. J-Lwiüt -ia Is een buitengewoon prachtig werkend middel tegen slapeloosheid of on» rustig slapen. Het is absoluut onschadelijk. U kunt het evenwel scheikundig laten onder. Marktberichten. Correspondentie. lastingen moeten worden opgebracht, maar door een productief beheer van de overheids» bedrijven. Deze moeten aldus worden gere» organiseerd dat zij met winst arbeiden. In de memorie schijnt er geen sprake meer van te zijn, ook de spoorwegen aan particulier be» heer toe te vertrouwen, hoewel een dergelijk plan vroeger herhaaldelijk is geopperd. De bladen bevestigen, dat volgens de memorie het Duitsche particuliere bedrijfsleven 500 millioen goudmark zou kunnen opbrengen. 40 pet. van dit bedrag zou in dat geval door de industrieelen zelf worden betaald, indien de voorwaarden die zij stellen, zouden wor» den aanvaard. Verder rekent men er op, dat 120 millioen goudmark door de rijksbank zouden kunnen worden ter beschikking ges steld, terwijl de rest door de andere takken van het bedrijfsleven met inbegrip van het grondbezit zou moeten worden opgebracht. Enkele conservatieve bladen zeggen nog, dat de industrie den acht»urigen werkdag niet uit de wetgeving wil laten verdwijnen. Zij wil echter de arbeiders het recht verleenen overeenkomsten met hun patroons betreffende de verlenging van den werkdag te sluiten. De bezetting van het Roergebied. Te Bochurn zijn thans de communisten aan het muiten geslagen. De ordeverstoorders heb» ben geplunderd en gevochten tegen de brands weer, die als politie dienst doet, nu de politie door de Franschen afgezet is. Ook verschik lende kranten zijn bestormd. Bij den strijd van Woensdag te Gelsen» kirchen is een handelaar in levensmiddelen, die tot de zelfweer behoorde, op de openbare straat door sneden met een scheermes in den hals vermoord. Te Gelsenkirchen en Dortmund moeten Russen de hand hebben in de ongelukkige gebeurtenissen. De onrust in het Roergebied is groot, om dat men vreest, dat de communistische hon» derdschappen het oproer over h:t geheele gebied zullen trachten uit te breiden. Zij drin» gen met geweld de fabrieken en werkplaatsen binnen, en dwingen arbeiders het werk neer te leggen. Te Gelsenkirchen hebben de communisten maximumprijzen voor de meeste levensmid» delen vastgesteld, met 't gevolg dat er niets meer te koop is. De prijs van margarine werd op 2000 mark per pond, die van worst op 3000 mark en die van vet op 4000 mark per pond bepaald. De meeste winkels, hotels en koffiehuizen zijn gesloten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er in de stad nog druk geplunderd. Te Gelsenkirchen hebben de communisten bloedroode affiches laten aanplakken, om aan de bevolking mede te aeelen, dat zij zelf een proletarische veiligheidsweer hebben georga» niseerd. Na 10 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends is elk verkeer op straat verboden. Enkele plunderaars zijn in handen gevallen van de communistische veiligheidsweer. Essen opnieuw beboet. De Franschen hebben de stad Essen ops nieuw, wegens zoogenaamde daden van sa» botage, een boete van 50 milioen mark of 1800 dollar opgelegd, welke binnen acht dagen betaald moeten zijn. In geval van weigering zullen twee assessoren twee maanden lang in hechtenis worden genomen. Essen heeft nog steeds een vorige boete van 40 millioen te betalen, waarvoor de plaatsvervangende bur» gemeester en een ander assessor aansprakelijk zijn gesteld. Een erfeniskwestie. Amerika, het land der erfenisprocessen, heeft er weer een merkwaardig proces bijgekregen. Een Amerikaansche millionaire, een zekere mevrouw Julia Stowe Woods Davies, de dochter van een bankier, die acht jaar geleden overleed, heeft haar heele vermogen, n.l. 36.000.000 gulden, nagelaten aan een man, den gepensionneerden Engelschen legerofficier Harry Zeitun, die haar tijdens een ziekte te Rome toevalligerwijs enkele diensten had bes wezen. Zij was in 1922 voor een zakenreis in Italië en ontmoette toen in haar hotel te Rome den officier. Toen zij ziek werd, liet zij hem roepen en verzocht hem een paar zaken voor haar op te knappen. Later benoemde zij den kapitein tot haar particulierssecretaris. Toen zij voor zaken naar Amerika terug moest, liet zij Zeitun in Italië achter tot het afwikkelen van eenige aangelegenheden. Zeitun hoorde een heele poos niets meer van mevrouw Davies en kon haar niet meer op het spoor komen. Van een zijner vrienden in Amerika, dien hij voor de zaak gespannen had, hoorde hij dat zij overleden was en hem haar geheele ver» mogen had nagelaten. De echtgenoot neemt natuurlijk geen genoegen met deze wijze van doen en betwist thans de geldigheid van de laatste wilsbeschikking zijner vrouw. Een noodkreet. Naar de »Köln. Ztg.« uit Dortmund meldt, hebben de vrije vakvereenigingen te Dortmund aan het congres van de internationale te Ham! burg geseind «De Roersbezetting verscherpt den economischen nood en werkt oproeren in de hand. Bloedige gevechten op verschei» dene plaatsen, de chaos is onvermijdelijk, als .er geen spoedige fusschenkomst plaats vindt.« Een prachtmiddel. Niet lang geleden stond in de »Telegraaf« de volgende advertentie SLAPELOOZEN, gratis en franco zend ik ieder die mij schrijft, uit dankbaarheid voor eindelijk zelf herkregen rust, een prachtmid» del, absoluut onschadelijk, tegen slapeloosheid. 5r' ,tt- T 873, bur. «De Telegraafe. Een lijderes aan slapeloosheid schreef op die advertentie en kreeg toen van FI. P. K., een ambtenaar der Staatsspoorwegen te Haar» lem, als drukwerk toegezonden een g e h e c» tografeerd antwoord Antwoordend op het van U ontvangen schrijven naar aanleiding mijner advertentie, moet ik U in de allereerste plaats mijn ex» cuses aanbieden, aangezien ik het bewuste middel tegen slapeloosheid, niet, zooals ik in Ti Lnonce beloof «gratis« U kan toezenden. Ik hoop dat U mijn excuses wel zult accep» teeren, als U de reden vernomen hebt, welke mij noopen, hoe ongaarne aldus te handelen. Aanvankelijk luidde mijn advertentie niet «gratis®. Ik ontving toen slechts enkele brie» Ve v' Piat ^et echter mijn bedoeling was, niet enkelen, doch zeer velen te helpen hun slaap terug te Krijgen, kwam ik op het idee »gratis« te schrijven. Dat hielp Honderden brieven wamen nu telkens in. Gelukkig maar, nu n ik honderden telkens helpen, waar het eerst slechts enkelen betrof. Doch ter zake. zoeken en zult hetzelfde vernemen. Jaren leed ik zelf aan deze wanhopige kwaal. Ein» delijk .kwam ik met een buitenlandsch, zeer vooraanstaand specialist op dit gebied, in connectie. Deze schreef mij bedoeld middel voor, met het verrassend resultaat, dat ik spoe» dig den zoo lang ontbeerden slaap terugkreeg en bleef behouden. De dankbaarheid bracht mij op het denkbeeld, ook voor anderen nut» tig te zijn en mij met de toezending van dit prachtmiddel te belasten, ook al, daar het lang niet overal verkrijgbaar is. Winst» bejag mijnerzijds is uitgesloten. Ik Iaat het gereedmaken en zend het U, voor den mij kostenden prijs. Na ontvangst van postwissel, postbewijs ot zilverbon ad f 2.50, ontvangt U het franco, zijnde voor 6 weken vol» doende. Toen er geen antwoord kwam, stuurde deze weldoener der menschheid weer een briet, ook gehectografeeerd, waarin op eenigszins verwij tenden toon wordt gevraagd Wat kan U weerhouden het te bestellen Is U mogelijk boos, omdat ik het niet »gratis« zond Doch dit zal wel niet, nu U de reden kent, waarom ik aldus adverteerde in het be» lang van velen. Vindt U mogelijk de kosten te hoog? enz. Het briefje eindigtU moet het zelf weten, i k heb er geen voordeel bij (SicRed.) Alleen raad ik U, bestel het liever vandaag als morgen, dan slaapt U reeds den dag van ontvangst als een roos. Het «Maandblad voor de Kwakzalverij® heeft het prachtmiddel, dat »maar« een rijks» daalder kost, laten onderzoeken. En wat bleek bij het onderzoek De heer N. Keulemans vond in het zakje poeder, wegende 70 gram, circa 65 broom» natrium, benevens 5 zoethoutpoeder, eenige pepermuniolie en de rest vochtigheid. Het prachtmiddel bevatte dus, als werkzaam bestanddeel, het bekende broomnatrium, dat door de geneeskundigen herhaalde malen wordt aangewend, ook somwijlen tegen sla» peioosheid, doch dat bij geregeld gebruik lang niet altijd onschadelijk is. Het Maandblad noemt terecht het geheele optreden van dien weldoener als hoedanig hij zich voorstelt hoogst afkeurenswaardig en aarzelen niet op dit optreden de benaming kwakzalverij toe te passen. Daarbij overtreedt hij ook de Wet, regelende de uitoefening van de artsenijbereidkunst. Volgens art. 30 dezer wet mag broomnatrium door onbevoegden, niet beneden de 100 gram, ook in mengsels, worden verkocht. De bioscoop. De eerste stap tot de film heeft in het jaar 1532 een zekere Stampfer gezet, professor in de Geometrie te Weenen, zoo verteld het «O. D.« Deze vond het z.g. Ie» vensrad uit, een primitief apparaat, dat een bewegend figuur op het doek bracht. Dit bracht andere menschen weer op een idee en zoo kreeg men telkens een verbeterde uitgave, zon» der evenwel nog tot iets belangrijks te gera» ken. Hiertoe kwam men eerst toen de foto. grafie tot grooter entwikkeling was gebracht. Maar van een leien dakje ging het toen nog niet zoo direct. Men was er namelijk nog niet in geslaagd momentopnamen te doen in zulk vlug tempo als voor 'n film vereischt wordt. Zoo bestond de opname van een dame die een kopje koffie dronk uit negen momenten op het eerste beeld hield de dame het kopje vast, dan bracht zij het bij de tweede derde en vierde opname dichter bij den mond en bij de vijfde opname dronk zij. Bij de zesde en zevende, achtste en negende opname bracht zij het kopje weer naar het tafeltje. Werden de opnamen dan maar vlug genoeg achter elkaar afgedraaid, dan zag men een dame die onvermoeid haar kopjes koffie achter elkaar leegdronk. Een Amerikaan, een zekere Miugbridge, bracht het op dit gebied weer een beetje ver» der. E)eze vond een soort geweer uit waarmee hij twaalf opnamen kon doen per minuut. Het was allemaal echter nog lapwerk en met wat men tot dusverre kon, was men zeker niet in staat een behoorlijke film te vertoo» nen. Totdat eindelijk Edison er zich mede ging bemoeien. Diens voornaamste verdienste was, dat hij de celluloidfilm wist te benutten. Deze film bewees zich als de eenig bruikbare te zijn. Net waren vervolgens de gebroeders Lumiére te Lyon, die de film populair hebben gemaakt door hun zakenkennis en ondernemingsgeest. De bioscoop nam toen plotseling zulk een geweldige vlucht, dat er even voor den oor= log op de geheele wereld ongeveer 60.000 bi» oscopen waren gebouwd De filmproductie had dagelijks 600 kilome» ter film te produceeren om al deze bioscopen van film te voorzien. Dat wil zeggen, dat de filmproductie van een jaar een nlmband was welke men zes maal om de aardbol had kun» nen winden. Had men verder al cleze films in één bioscoop willen vertoonen dan zou men hiervoor 20 jaar dag en nacht, noodig hebben gehad. Het vorige jaar waren er alleen in Amerika 15.000 bioscopen met een totaal zitplaatsen van zeven en een half millioen. Ir doorsnee werden deze bioscopen per week bezobht door 50 millioen menschen. De opbrengst beliep dan ook eenige tientallen millioenen. Iedere week gebruikte men er 1400 kilometer film. En het kapitaal dat men in deze bioscopen gestoken had, bedroeg 200 milliard dollars. Het spreekt vanzelf dat de bioscooparfisten hierdoor in een bijzonder goede condie» tie zijn gekomen. Vooral de filmsterren verslinden er geweldige salarissen. Zoo kregen de ouders van het knaapje Jackie Coogan, toen hij voor een aantal filmen geëngageerd werd een voorschot op het definitieve salaris van 300.000 dollars Nu is de bioscoop ingelijfd in de moderne maatschappij en door zijn haastige nervesiteit, zijn dikdoenerige sensatieprots weerspiegelt hij wat men nog wel eens «beschaving® ge» lieft te noemen. En toch aan onderwijs en wetenschap had de rolprent zooveel diensten kunnen bewijzen. Het kan nog. »Fr. Dagbl.® Wojak, de groote omkooper. Te Berlijn is een proces gevoerd, dat teekenend is voor de corruptie, welke onder een deel van de ambtenaren en beambten tiert. Een zekere Wojak, in 1919 nog een arm volkszanger, die sindsdien echter zaken is gaan doen, be» zat in 1922 een weelderig ingerichte woning, auto's, renpaarden, benevens voorraden koop: waar tot een bedrag van milliarden. En al dezen rijkdom had hij bijeengegaard ten koste van het rijk, door met behulp van omgekocht rijkspersoneel legervoorraden voor een spot» prijs op te koopen of zelf ook wel ten ge» schenke te ontvangen en dan met reusachtige winsten te verkoopen. Hoe omvattend zijn zaken waren en hoe groot zijn winst was, blijkt uit het feit, dat hij bij het begin van het proces vrijwillig 450 millioen heeft terug: betaald. Het O.M. heeft nu tegen Wojak we: gens bedrog, schriftvervalsching, afpersingen diefstal vier jaar en drie maanden gevangenis» straf geëischt, verder 50 millioen M. boete en 5 jaar verlies van burgerrechten. Tegen zijn medeplichtigen zijn gevangenisstraffen tot zes maanden geëischt. Bedriegers. Te Barneveld hebben weken lang een paar vreemdelingen voor de zending ge» collecteerd en honderden guldens ingezameld. Later is gebleken, dat deze collectanten zich zelf als zendeling beschouwden en van het geld goede sier maakten. Verdronken. Te Dordrecht is een roeiboot onder de spoorbrug in aanvaring met een motorboot gekomen en gezonken. Daarbij is een der inzittenden, zekere W. de Geus, wo» nende te Groote Lindt, verdronken. Een tweede opvarende, is er zoodanig aan toe, dat hij naar het Gemeentelijk Ziekenhuis moest wor» den vervoerd. Stembusvaria. Bij een der stembiljetten op het stembureau te Maassluis, was het Volgende briefje ingesloten Tot boven de wip, dan gaat het wel, Maar zijn ze eenmaal boven de trappen, Dan maken zij van een andermansgeld Veel rare sprongen en grappen. Inbraak. Tijdens afwezigheid der bewoners is ingebroken bij een koopman in de buurt» schap Maarssenbroek onder Maarssen. \er» mist worden eenige gouden en zilveren voor» werpen en geld tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1500. Ontrouw personeel. Op het kantoor van de waterleiding te Nijkerk werd uit een kast geld vermist. Het mocht de politie gelukken den dader een werkman van de gasfabriek, bij de herhaling op heeterdaad te betrappen. Met een valschen sleutel verhafte hij zich telkens toegang. Verkiezingsvaria. Op de candiaatenlijsten voor den Gemeenteraad te Vlissingen kwamen op verschillende lijsten voor de heer De Kat en de heer De Hondt. Een kiezer had beide namen rood gemaakt met bijschriftOf ik gebeten wordt door de Kat of de Hondt blijft mij precies eender. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Za» terdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van de dames M. bij de Dam» laan te Veur. Enkele voorwerpen worden ver» mist. Tevens hebben zij een bezoek gebracht bij den heer L. nabij het Scfaakenbosch. Een groot bedrag aan geld hebben zij medegenomen Dievenjacht. Zondagnacht werd ds. Ederveen te Laren wakker door het gerinkel van een omvallende kast met glaswerk op denhoven» gang. Daar hij wegvluchtende personen hoorde greep hij zijn jachtgeweer er volgde een jacht langs de trap doch de dieven werden niet achterhaald, evenmin door de geloste schoten. Mevrouw Ederveen had inmiddels de politie gebeld, die thans op andere wijze de inbre» kers zal trachten te vangen. Vrouwelijke politieagenten. In den Haag is Mej. Blekkink benoemd tot agent van poii» tie bij de zedenpolitie. De zedenpolitie aldaar heeft nu twee vrouwelijke agenten de kin» derpolitie twee inspectrices en een vrouwe» lijke agent. Een reuzenfuif. Te Twekkeloo is Vrijdag een boerenbruiloft gehouden, waarop 1100 personen genoodigd waren. Bijna allen waren verschenen en lieten zich de tractatie goed smaken. Een dure liefhebberij, zulk een brui» loft. Verdronken. Te Zevenbergen is het 4»jarig zoontje van M. K. spelende te water geraakt en verdronken. Onder Emmen is de 5»jarige C. K. ver» dronken. Te Hoogebrug, bij Winschoten, is Zater» dag zekere G. W., gehuwd, te water geraakt en verdronken. De 4»jarige J. G. te Amsterdam die reeds eenige dagen vermist werd, blijkt verdronken te zijn. Het lijkje is uit een der grachten op» gehaald. De nieuwe tijd. Men schrijft aan de Std. Als de getrouwde vrouw als raadslid haar plicht doet, dan 't Gebeurde in een der grootste plaatsen van ons land, waar eene huismoeder van eenige nog kleine kinderen lid is van den gemeenteraad voor S. D. A. P. Haar Edelachtbare vervulde haar plicht en bezocht een volksschool. De kinderwagen met 2 kinderen, die zij, hoewel noode, moest meenemen, werd zoolang in het portaal «ge» stald». Vervuld met haar heilige idealen meent zij na een wijle aandacht eene opmerking te moe» ten maken tegenover den onderwijzer. Deze is daarover weinig gesticht, met het gevolg, dat zij het Hoofd der School op hcogen toon haar misnoegen hierover te kennen geeft. Deze verwijst haar kalm voor de noodige klachten naar den wethouder van onderwijs (die, o schrik C.»FI. is), waarover zij in hooge mate gebelgd de school fluks verlaat en naar huis gaat. Thuis gekomen, vraagt papa, waar de kleinen zijn en nu blijkt, dat Haar Edel» achtbare deze in haar gemeenteijver «vergeten® heeft en later nog in het portaal der school veilig gestald vindt. Smokkelen. Te Bremen is tegen 20 Neder» landers rechtsingang verleend, ter zake van het smokkelen van piano's, schrijfmachines, spreekhorens, enz. Inbraak. Vrijdagnacht hebben twee gemas» kerde personen zich toegang verschaft tot het postkantoor te Uithuizen in de provincie Groningen, De ambtenaar Kloosterhuis, die dienst had werd aan handen en voeten gebonden en in een kast geworpen, nadat hij eerst onder be» dreiging met een revolver de sleutels had afgegeven. De daders verdwenen met een be» drag van p.l.m. f 1400. De marechaussee werd spoedig gewaar» schuwd en deze begon aanstonds een uitge» breid onderzoek in te stellen. O.m. werden vingerafdrukken genomen en ook werd ge» tracht met behulp van een politiehond klaar» heid in deze zeer zonderlinge zaak te brengen. In Uithuizen kan men nauwelijks gelooven, dat hier anderen dan volledig met den toestand op het postkantoor bekende personen hun slag hebben geslagen en men meent, dat de daders geen vreemdelingen zijn geweest. Nagegaan wordt natuurlijk ook, in hoeverre de verklaring van den klerk in overeenstem» ming is met alsnog controleerbare feiten. Staking. Aan de stationsuitbreidingswerken te Zaandam is een staking uitgebroken. De staking omvat 10 losse werkkrachten die voor het sloopingswerk tegen een loon van f 33 per week met 55 arbeidsuren waren aangenomen. Deze lieden eischen een 48»urige arbeidsweek met een uurloon van 80 cent. De firma, die deze uitbreidingswerken heeft aangenomen, heeft een werkweek van 50 uur voorgesteld met behoud van het overeenge» komen loon, welk aanbod door de stakers is afgewezen. Daar de firma niet bereid is hier» in verder eenige wijziging te brengen, zullen de stakers door andere krachten worden ver» vangen. Anders dan hier. De burgemeester van Am» sterdam heeft met betrekking tot zijn reis naar Scandinavië aan het Hbld., o.a. meegedeeld hoe hij voortdurend werd getroffen door het rustige, voorname gedrag van het straatpubliek. «Ik denk aan de afzetting in Göthcnborg, op den dag, toen d'e' koning de grootsche expositie van nationale handel, nijverheid en kunst kwam openen. Duizenden waren op de been, maar alles ging van zelf. Geen oogenblik behoefde de politie, wier sterkte nog geen derde bedroeg van het aantal mannen, die wij bij zoo'n gelegenheid noodig hebben, han» delend op te treden. Het publiek wist, hoe het zich gedragen moest. Ik denk aan de verbaasde blikken van de politieautoriteiten, zoowel te Stockholm als te Kopenhagen, toen ik hun, wijzend op de tien» tallen fietsen, die onbeheerd tegen den trot» toirband stonden vroeg, of dat zóó maar ging. Ik denk aan hetgeen ik observeerde in de straten der groote steden, waar werklieden elkander groetten, door het diep afnemen van de pet Een kiezer met een kruiwagen. In de ge» meen te Zwaag (N.»H.) heeft een Kath. kiezer, die wegens een zeer been bedlegerig was, toch zijn stemplicht volbracht, zij het dan op eigen» aardigewijze. Op een kruiwagen is hij naar het stembureau vervoerd, waar bij door ge» spierde armen van vrienden werd geholpen. Dolle koe. Te Noorbeek werd de dochter van een landbouwer door een dolle koe aan» gevallen. Toen het meisje reeds bewusteloos was, kwamen buren aansnellen en konden met groote moeite het wilde beest overmeesteren. Auto door den muui'. Op den hoek van den Kakeberg en de Ezelmarkt te Maastricht raakte een aanhangwagen van een verhuisautomo» biel los, reed tegen een café op en drukte de deur en den muur naast het keukenvenster in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de chauffeur was er juist op tijd afgesprongen. Nachtvorst. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het in de omgeving van Lin» schoten en Montfoort zoo hard gevroren, dat- er ijs aan het gras zat. De aardappelen hebben er danig van geleden. Verkiezingsvaria. Canaidaat voor den ge» meenteraad «Goeden morgen, vrouwtje Hoe gaat het tegenwoordig?® Vrouwtje. «Nou, dat gaat nog al.® Cand. «Krijg je nog steeds je bedeeïing?® Vrouwtje «ja, hoorDaar mankeert niemen» dal aan.« Cand. «Nu, ik zal er voor zorgen, dat je die nog eenigen tijd behoud.« Vrouwtje. «ITeel graag! As je blieft Cand. «En hoe staat het nu met de aanstaan» de stemming Wat en wie zal het wezen Vrouwtje. «Natuurlijk stem ik op jou lijst.® Cand. «Best hoor! Op mijn rekening mag je twee paar klompen halenJe weet het adres 1« Vrouwtje. «Heel graag, baas. Dank je wel Op den dag van de verkiezing ziet Cand. te vergeefs uit naar 't vrouwtje Zij was niet stemgerechtigd. Toch heeft zij aan het opgegeven adres de haar toegezegde twee paar klompen gehaald Mej. j. M. C. van Hasselt, f In het Diaco» nessenhuis te Arnhem is overleden mej J.M. C. van Hasselt, leerares in geschiedenis van Prinses-Juliana. Ingestort. De brug over het riviertje de Tongreep nabij Eindhoven is, nadat er drie zwaar beladen karren waren overgegaan, in» gestort. Clandestiene invoer van gedistileerd. Bij de administratie van de invoerrechten en accijnzen zijn gegevens verkregen, waaruit moet wofden afgeleid, dat gedistilleerd, hetzij uit het bui» tenland, hetzij uit geheime branderijen hier tc lande afkomstig, op groote schaal per spoor» weg onder valsche benaming wordt vervoerd. In verband hiermede zal door genoemde administratie een verscherpt toezicht op de spoorwegen worden uitgeoefend, zoowel wat betreft de vervoerde goederen, als de reizigers en hun bagage in de treinen en op de stations. Branden. Vrijdagavond is bij Huizen de yilla van den heer v. B. afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verdronken. Op de Waal vóór Nijmegen, bij de spoorbrug, is de 15»jarige schipperszoon A. C. de G. van het schip Louisa, van Dirks» land, over boord gevallen en verdronken. Onder Emmen is Vrijdagmiddag de 5» jarige C. K. verdronken. Tc Hoogebrug, onder Winschoten, is Za» terdagmiddag cle gehuwde G. N. verdronken. A-angereden. Pinkstermaandag werd de lieer j. de j. te St. jchamiesga door een dogcar aangereden. Hij werd van zijn fiets geslagen en kwam met het hoofd op de straat terecht. Zondag is hij in het Ziekenhuis te Heerenveen aan hersenschudding overleden. Uitgebrand. Te Doesburg is Zaterdag de voormalige olieslagerij van de firma van Hen» gel geheel uitgebrand. De fabriek diende thans als timmerwerkplaats en pakhuis van eenige firma's. Doodgetrapt door een paard. Zaterdagmorgen heeft te Olst een tragisch ongeluk met doo» delijken afloop plaats gehad, bij den land» wer A. Boerkamp. Diens jongste knecht, daar sedert 1 Mei in betrekking, was bezig een paard voor een wagen te spannen, toen het paard plotseling vooruitliep. Het treurig gevolg was, dat de knecht struikelde en meteen zulk een hevigen klap van het paard kreeg, dat hij bewusteloos bleef liggen. De ijlings ontboden geneesheer constateerde schedelhreuk. Zonder nog bij kennis te zijn gekomen is de man zeer kort na het ongeval overleden. Ernstig motorongeluk. Op den Rijksstraat» weg naar Laren ter hoogte van Crayenbosch viel Zaterdagmiddag een motorrijder, de heer T. uit Haarlem, tegen den grond, daar een hond hem voor het wiel liep. De val kwam zoo hevig aan, dat korten tijd later de heer J. Out, die per auto passeerde, hem er kreu» nend aantrof. De toestand liet zich hoog ern» stig aanzien. In de val geloopen. Reeds eenige malen werd er ten gemcentehuize te Almelo uit de met slot en sleutel gesloten iaden van enkele schrijf: tafels geld vermist. Men vermoedde wel, dat de dief school onder het secretarie»personeel, doch wist niet wie. Daarom nam men de po» litie in den arm. Deze legde een onzichtbare val waarin de dief moest loopen. Donderdagmorgen bleek weder dat de dief bij de gesloten Iade, waarin zich de val be» vond, was geweest. Blijkbaar had hij van de afwezigheid van een groot deel vanhetsecre» tarie»personeel op den stemmingsdag gebruik gemaakt. Spoedig was de dader, die uiterlijk de ken» teekenen van zijn daad moest dragen, gevon» den. Het was een 21»jarige adspirantkierk ter secretarie. Op 't politiebureau legde hij, nadat hem de sporen die hij bij zich droeg, gewezen waren, een volledige bekentenis af. In 't geheel wordt ongeveer f 110 vermist. De eerste nieuwe Hollandsche haring voor II. M. de Koningin. Vrijdag werd aan PI. M. de Koningin aangeboden de eerste nieuwe Hollandsche haring, gekeurd door den op» per»keurmeesterde haring is te Maassluis aangevoerd door het stoomschip «Wim en Hannie« Maassluis 68, schipper Th. Bakker van het reederijkantoor voorheen M. Dirk» zwager, Gzn. Luchtballon te water. Men meldt aan de »Msb.« Vrijdag was van Soesterberg opgestegen een ballon van de Ned. Luchtvaart Maat» schappij met als commandant de heer Monton en als passagiers onderen Van Wulften»Palthe en Tuessink van der Hoop. Nabij Elbarg ont» waarde men bedenkelijk laag een vliegmachi» ne, eveneens van Soesterberg, en de veron» derstelling, dat het vliegtuig een defect had, bleek juist, want op het Kampereiland moest een noodlanding gemaakt worden, hetgeen zonder ongelukken geschiedde. De drie genoemde luchtreizigers hadden er toen nog geen flauw vermoeden van, dat binnen enkele oogenblikkcn hun een nog minder aangenaam avontuur wachtte. De bal» Ion bewoog zich namelijk op ongeveer 1500 M. hoogte, toen de zon schuil ging achter de wolken, waardoor het gas in de ballon zoo» danig afkoelde, dat deze begon te dalen het» geen des te erger was, daar men zich boven de Zuiderzee bevond op eenigen afstand van het Kampereiland. Daar men niet bij machte was het dalen te verhoeden, kwam men dan ook in de zee terecht. Gedurende een uur dobberde de ballon nu op het water. Eenige visschers, die in de buurt hun bedrijf uit» oefenden, kwamen er spoedig op af, doch de drie heeren waren op deze hulp niet gesteld. Na menig angstig oogenblik gelukt het den luchtschipbreukelingen. de knst te bereiken, waar ze spoedig door een aldaar wonenden boer werden geholpen. Met een flink nat pak kwamen zij er af. De ballon werd met een vragen naar het station Kampen gebracht van» waar hij per spoor naar Soesterberg zou worden verzonden. MIDDELHARNTS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 28 Mei 1923. t Groenten. Kropsla f 3,40 tot f 3.80 per 100 krop. Bloemkool f 6,90 tot f 25,60 per 100 stuks. Postelein f 28,— tot f 31,60 per 100 K.G. Asperges f 0,45 per bos. Eieren. Kipeieren f 5,— tot f 5,40 per 100 stuks. Eendeneieren f 5,50 tot f—,—per 100stuks. Ganzeneieren f 12,70 per 10Ó stuks. 'Aanvoer 5077 Kipeieren. 'Natuurboter f 0,74 tot f 0,81 per pond. \EE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 28 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 499 vette runderen, 345 vette kalveren, 200 schapen en 891 varkens. Prijzen per '/2 kg. Koeien 42'/257'/2160—62'/2165 c., ossen 52'/2—57'A—62'/2 c., stieren 50—55—60 c., kalveren 55-57V2-67'/2-70-82V2-85 c.,scha» pen 45—50 c.lammeren f 38—52, zuig» f 24—36 per stuk varkens 38—40—41 c., lichte varkens (exporthandel) 42—43 c. De aanvoer van runderenwas -flink. De handel was lui en de prijzen bleven nog hoog. Voor enkele puikbestc koeien en ossen werd nog wel 2'/2 CCM boven noteering be» steed. Stieren met kleinen aanvoer, kaimen handel en nog vrij hooge prijzen. Vette kalveren waren ruim aangevoerd. De handel was langzamer en dc prijzen waren aanmerkelijk lager. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer, matigen handel en iets flauwere prijzen. De aanvoer van varkens was ruimer en toch was dc handel tamelijk levendig. Dc prijzen waren lager dan vorige week en bij uitzon» dering werd voor een enkel puikbest exevn» plaar nog wel l/2 cer>t boven notcering be» steecl. Voor expert waren de prijzen ook flauwer. AMSTERDAM, 28 Mei. Ter veemarkt wa» ren heden aangevoerd384 vette koeien Waarvan dc prijzen waren le kwaliteit f 1.30 1.38, 2e idem f 1.06—1.26, 3e idem f 0.88—fl per K.G.100 melk» en kalf koeien f 370—500 per stuk 77 vette kalveren 80—90 c. per K.G. 146 nuchtere kalveren f 15—24, 93 schapen f 45—58, 196 lammeren f 16—22 per stuk 464 vette varkens, Hollandsche le kw. f 1.02—1.04, idem 2e en 3e 1—1.02 per K.G., weinig vraag39 paarden f 200—400 per stuk. BOTER, KAAS en EIEREN. ROTTERDAM, 28 Mei. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 4.75—6 per 100 stuks. APELDOORN, 28 Mei. Heden aangevoerd 50.000 eieren. Prijs f 5 tot f 6, middelmarkt f 6.75. Handel vlug. TIEL, 28 Mei. Boter. Aanvoer 30 K.G., prijs f 1.60—1.80; 70.000 eieren prijs f 4.50— 6 de 100 stuks. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 28 .Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenh. f 1.30—1.60, Zeeuwsche blauwe f 3.20— 3.75, dito eigenb, f 1—1,30, dito bonte f 3.20— f 3.75, bravo's 1.80—2.40, red star f 1.20— 1.60; maita's 10—11 c., dito springs 14—16 c. per kg. Met Hinken aanvoer gewone vraag. AMSTERDAM, 28 Mei. Aardappelenmarkt. Prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen of 2400 H.L. HUIDEN, LEER, WOL en DIVERSEN. ROTTERDAM, 28 Mei. Vlas. Opgaaf van de marktmeesters. Aanvoer 10.300 K.G. blauw, schoon f 1.35—1.80, 2950 K.G. wit Zeeuwsch f 0.95-1.20, 16.000 K.G. Groningsch f 1.35- 1.75, 7300 K.G. Holl. geel f 1.25-1.75. A. de Vos, Paterson N.J. Noord»Amerika. Met dank berichten wij U de goede ontvangst van het gezonden abonnementsgeld. Administratie,

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3