Kerk eü School. Burgerlijke Stand. V ergaderingen. Gemengd Nieuws. Uitslag Verkoopingen. Uitslag aanbesteding. Gemeenteraadsver» :ldige stemmen, n Nieuvvenhuijzen, ort, aftr.) i. v. d. Spaan, aftr.) n Van Beek, aftr.) n s :ler ruim halen niet bereiken; verliezen(waar, Beek—Sieling) tweeden candidaa', ialen. den laatsten tijd bezette, is deze A..R. 45 o/ lie ad id att. 23 van het wijst weer, dat de niet dood is. On, I.H. Van Beek en vroegere ped terug or de jonge Kies, laar met vasten wil t te gaan. erlofgangers voor 'bben te Dirksland •23 n.m. 4.30 uur. alicatie is bekend iangegeven oorza» licht kan worden len lezen daartoe gemeente zijn sob de betrekking van :n onderzoek der enoemd inspectie lats vinden in de ip Donderdag 21 llinguitslag ver» ter secretarie der inzage. uitspraak blijft van het volgende re kiezer daarvan en tegen betaling sdag 1.1. zijn de t elkander in aan» de boegsprieten verschansing werd K. en L.K. alhier wegens diefstal der Ned. Herv. gift ingekomen de Coöperatieve noemd de Heeren ders Secr. en i leenteraadsverk gekozen zijn de Vogelaar. :ngekozen zijn ek. gekozen zijn de Koese. gekozen is de der verkiezing P. Troost (aftr.) Lijst II, D. Lod» en W. Redert. r heemraad voor ure P. B. Cresee, zen de heer Joh. H. lag Woens» kpaard dood in gedeeltelijk de iksterdag hebberL nze gemeei Ij e vóór de neririgr 'de bekeken, zeer ■nze plaats, hier op Middel» en heeft op dien ervoerd. En de voor den onder» lijdt er willicht der op 2e Pink» duizend gulden vorige jaren op im voorkomend ld worden, dat 8de kind heeft N.V. Beurtveer er M. Sperling v. Splunderen. enleenbank zijn uur de heer C. Raad van Toe» Pzn. de voorgaande sen nogal aardig ien hebben het zijn meerendeels is is men begon» van bepaalde ge» nen reeds hooi pientere collec» wat te missen ake van collec» de conferentie anigsten groet, an triumf in 't eef mr. Willem k hij 'n zware koppig wijntje, camer liep streek halfluid mom» met zichzelf in liet terug. Nog ie geweest op ter geschreven buiten de stad n hier in deze r de laatste af» en. 'fsteen weg. achtig. ladde kerel en eleens wat rui» ereld om It vervolgd.) HELLEVOETSLUÏS. In de week van 25 tot en met 30 Juni zal in de Marine Cantine een bazar worden gehouden voor het bijeen» brengen van de noodige gelden, voor devie» ring van het jubileumfeest van H.M. de Ko» ningin. Teneinde een blijvende herinnering te verkrijgen, zal getracht worden een muziek» tent te bouwen, voor openbare zanguitvoerin» gen enz. Het bestuur der zweminrichting maakt bekend dat zij die lid willen worden of een zwemabonnement wenschen te nemen dit kunnen bekomen bij dhr. G. Gebraad. De kosten van het lidmaatschap is f 1. De kos» ten van het lidmaatschap met zwemmen inbe» grepen bedragen per jaar voor de lekl.(meer dan f 2000 per jaar) f 10, voor elk lid van het gezin verder f 2 minder. Voor de 2e kl. (minder dan f 2000 f 5 per jaar, voor ieder verder lid van het gezin f 1 minder. De kos» ten voor schoolkaarten voor schoollieren en andere personen beneden de 18 jaar f 2.50, voor een tweede dito f 2, een derde dito f 1.50 Weekabonnementen f 1,50, dagkaarten f 0,50 Des avonds wordt gelegenheid gegeven te zwemmen voor 10 cents, per persoon. De uren zullen nader bekend gemaakt worden. Het zal 1 Juni a.s. waarschijnlijk geopend worden. Binnenkort zal er alhier een bazar ge» houden worden ten bate van de Harmonie Kapel van 's Rijkswerklieden van's Rijkswerf. Het plaatsen van een 120 M. ijzer hek langs het bouwterrein is gegund aan de laag» ste inschrijver dhr S. Schippers van Nieuw Helvoet voor f 779. H.M. kanonneerboot »Vidar« is Dinsdag hier aangekomen om op's Rijkswerf uit dienst gesteld te worden. De bemanning zal over» gaan op H.M. kanonneerboot »Thor« die al» daar in conservatie ligt. Uit deze gemeente zijn enkele kinderen naar het herstellings» en vacantiekolonie »Ons genoegen® te Oostvoorne, voor eenige weken heengezonden. Uitslag van de gehouden stemming voor leden van de Gemeenteraad. Op lijst 1 Vrijz. Democraten 108 st. 2 S. D. A. P. 81 st. 3 Neutrale lijst (Vrijhb.) 201 st. 4a. Chr. Hist. 129 st. 4b. Ant. Rev. 143 st. 5 Neutrale lijst (wilde) 181 st. 6 Roomsch Kath. 49 st. 7 Vrijheidsbond 147 st. Uitgebracht waren 1102 stemmen. Van on» waarde 63. Geldige stemmen 1039. Door het Hoofdstembureau zal Vrijdagmor» gen de uitslag bekend gemaakt worden. NIEUW HELVOET. Onze plaatsgenoot dhr. A. Touw Hz. is te Amsterdam geslaagd voor het le gedeelte van het arts»examen. Uit onze gemeente zijn een 3tal landar» beiders, door bemiddeling van de arbeidsbeurs naar Noord Frankrijk vertrokken, om daar te werken. Eenige kinderen van hier zijn vanwege de afd. kinder» herstellings» en vacantiekolonie's naar »Ons Genoegen® te Oöstvoorne vertrok» ken en zullen daar eenige weken blijven. Door dhr J. Vermaat is weer een auto» omnibus aangekocht. Deze heeft gedurende de Pinksterdagen druk gereden. Op deze on» derneming begint ook al concurrentie n.l. een uit Brieile rijdt met 2 auto's. Naar wij vernes men zal vanwege de R. T. M. 6 auto»omni= bussen, het verkeer tusschen Oostvoorne, Rockapje, Brieile- bespoedigen. TINTE. Door Wijlen den Heer L. Hoog» vliet, overleden te Soest, is aan de Chr. School te Tinte bij Brieile een legaat vermaakt, groot f 500, vrij van rechten en kosten. ROCKANJE. Op de nieuw vastgestelde kiezerslijst komen voor de namen van 1205 kiezers voor de Staten Generaal, 1185 voorde Provinciale Staten en 1156 voor den Gemeen» teraad. Gebr. v. Noort en W. Hoogwerf te Brieile hebben een auto»omnibusdienst geopend op deze gemeente. In de ons eens zoo geïsoleerde gemeente, komen thans autobussen van drie ondernemers. Niettegenstaande het slechte weder met de Pinksterdagen is ons strand en ons dorp door vele vreemdelingen bezocht. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de grootverlofgangers van de Landweerlichtingen 1918a— 1918b en 1917 zich zullen hebben te onderwerpen aan het jaar» lijksch onderzoek in de gemeente=bewaarschool te Brieile. Tevens wordt medegedeeld, dat voor 200 jongelingen de gelegenheid bestaat (die moeten worden ingelijfd voor de lichting 1923 II ploeg) zich ter secretarie op te geven om in het tijd» vak tusschen 16—20 Juli a.s. te worden ingelijfd te Amersfoort en te Breda. De heeren M. Oudwater, D. Luijendijk, K. Nieuwland, W. Rietdijk en C. Klok hebben hun benoeming als raadslid aangenomen. De heer L. Trouw is op zijn eerst genomen be» sluit teruggekomen en heeft het mandaat voor raadslid aanvaard. Tegen Donderdag 31 Mei a.s. 's morgens half tien zal de Gemeenteraad in vergadering bijeen komen. Mocht de 17 punten rijke agenda niet kunnen worden afgehandeld, dan zal 's avonds om 6,30 uur de vergadering worden voortgezet. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 21 Mei 1923 NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. en n.m. dhr. Vetter van Langstraat. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst' Den Bommel, v.m. 9.30 (H.A.) en n.m. 6 uur Ds. Japchen. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n.m. 6 uur Ds Kruit. Dirksland. v.m. 9.30 uur (H.A.) en n.m. 6 uur Ds. van As. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Kloots. Goedereede, v.m. 9,30 Ds. de Gids. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Bus. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. en n.m. Ds. van Velzen. Den Bommel, v.m. 9.30 en n.m. 5.30 uur Ds. Schaafsma. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur dhr. v. d. ,,8* van Berkel. stellendam, v.m. en 's av. D.s Bouma van Rijzenburg. Nieuw»Helvoet, n.m. 5 uur Prof. H. H. Kuy» per van Amsterdam. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Prof. H. H. Kuy» Per van Amsterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Min» derman. SOMMELSDIJK.4* Zondag 27 Mei a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk in de beide diensten een extra collecte gehouden worden voor de Evangelisatie in de Langstraat. MIDDELHARNIS. Donderdag 31 Mei des avonds om 6,30 uur zal in de Zondagsschool optreden Ds. Paauwe. p)e ]-,eer j Dijkers heeft bedankt als lid van de Commissie van beheer der Geref. Kerk alhier. OUDE TONGE. De beroepen Ds. van Paddenburgh van Elspeet heeft voordezege» meente bedankt. DIRKSLAND. De Collete voor den Gewa» penden Dienst zal alhier worden gehouden op 18 Juni a.s. Ds. H. A. Minderman, predikant bij de Geref. Gem. alhier komt voor op een tweetal te Meliskerke. HERKINGEN. Zondag a.s. hoopt des v.m. in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de Weleerw. Heer Ds. Bus uit Ouddorp in welken Dienst het H. Avondmaal zal worden bediend. De Zondagschool zal daardoor des nam. worden gehouden. Maandag a.s. 28 Mei hoopt Ds. Kievit uit Veenendaal alhier voor de Geref. Gemeente een preekbeurt te vervullen. Aanvang half zeven uur. GOEDEREEDE. De collecte voor de Zen» ding heeft f 15.63 opgebracht. Zondag voorm. zal er gelegenheid zijn, tot het bedienen van den H. Doop. Doopva» ders kunnen daarvan kennis geven Zaterdag» avond half Acht bij den Predikant. OUDDORP. Naar wij vernemen zal het op 1 Juli a.s. 2.5 jaren geleden zijn, dat de kosterin der Herv. Kerk haar betrekking heeft aan» vaard. Voor de vacante betrekking van onder» wijzeres aan de school in den Oostdijk hebben zich negen sollicitanten aangemeld. De plannen ter vergrooting van de Ned. Herv. Kerk beginnen een vasteren vorm aan te nemen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is de teekening voor de te ver» grooten kerk gereed gekomen. Menigeen in de gemeente zal wel hopen, dat de plannen uitgevoerd kunnen worden. Hoe velen zijn er niet, die het maar steeds zonder vaste zit» plaats moeten stellen, niettegenstaande zij ieder jaar aan de verloting van opengevallen zit» plaatsen mede doen. HELLEVOETSLUIS. Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen (vac. P. Prins) dhr. L. Vink. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Zwammerdam Ds. J. C. Hooijer te RhenenNaar Uithuizermeeden (West) Ds. A. Keuzenkamp te Emmcn Naar Rouveen Ds. W. Deur te ZegveldNaar Arnemuiden Ds. W. J. Kolhert te Eemnes buiten Naar Nieuw Vennep Ds. A. A. Dons» zeiman te WorkumNaar Lettelbert Ds. S. de Vries te Zevenhuizen (Gron.) Naar Ooster» Nijkerk (toez.) Ds. E. v. Asch te Daarle Naar Delfshaven Ds. F. W. Korff te Heemstede Naar Workum Ds. K. Hielkema te Kampen Viertal: Te Lettelbert Ds. A. Burger OegstgeestDs. B. Bruins Garsthuizen de heer D. Siemeling Cand. te Groningen en Ds. S. de Vries Zevenhuizen (Gron.) Aangenomen: Naar Oosterwierum Ds. A. Bruijn Em. pred. te Oegstgeest. Bedankt; Voor Wijk bij Duurstede Ds. J. M. Lammers te NunspeetVoor Oude Tonge Ds. J. H. v. Paddenburg te ElspeetVoor Tienhoven (Utr.) Ds. H. W Lovink te Gelse» laar. GEREF. KERKEN. B e r o ep e n Naar Leimuiden en Sexbieren Ds. G. Laarman te Scharendijke Naar Nijer» mudem de heer S. P. Vermeer Cand. te Haar» lem Naar Maassluis (B) Ds. F. W. H. Brandi te Hoogeveen Naar 2e Exloërmond de heer S. P. Vermeer Cand. te Haarlem; NaarTwij» zei de heer J. H. Donner Cand te Goes. TWeetal: Te Maasluis (B) Ds. F.W. H. Bramer te Hoogeveen en Ds. M. Gravendijk te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Baarland de heer A. Wijngaarden Cand te Dokkem Naar Hoo» geveen van de missionairen dienst op Soemba (Pajeti) de heer P. J. Lambooij Cand. te de BiltNaar Wijke Ds. A. Boekenoogen te Tienhoven. Bedankt: Voor Vortvanswerd Ds. J. H. Kuiper te Winsum Voor Dedemsvaart Ds. H. ae Bruijn te Nieuwendijk Voor Alblasser» dam Ds. J. A. Verhoog te Willlemstad Voor Boskoop Ds. D. B. Hagenbeek te Vlaardingen. CHR. CEREF. KERK. Beroepen: Naar Rotterdam (2e pred. voor Delftshaven) Ds. N. Bijdemast te Does» burg. Tweetal: Te Kampen Ds. P. de Groot Rotterdam en Ds. G. Wisse te Arnhem. DOOPS'GEZ. KERK. Aangenomen: Naar St. Anna Parochie Ds. M. J. Koster Gzn. te Purmerend. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Naar Ridderkerk en Kampen Ds. J. Vreugdenhil te Borsele Naar 's Graven» hage Ds G. A. Kersten te Icrseke. Tweetal: te Meliskerke Ds. H. A. Min» derman Dirksland en Ds. J. Vreugdenhil Bors» sele. Bedankt: Voor Boskoop Ds. J. Fraanje te Barneveld. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Oude Pekela Ds. Joh. J. v. Potegem te Hilversum. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Pekela Ds. K. H. Wallien te Helder. Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Onder voorzitterschap van den heer mr. V. H. Rutgers is te Utrecht een algemeene ver» gadering gehouden van den Bond van Ver» eenigingen voor Christelijk middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. De aftreden» de bestuursleden werden herkozen. De redac» tie van het blad werd aan den secretaris op» gedragen. Prof. Noordzij hield een voordracht over het onderwerp»Het onderwijs in de christe» lijke religie op H. B. S., gymnasium en lyceum. Spr. wees er op, dat alle leeraren der chris» telijke scholen moeten medewerken tot het einddoel, d.i. de opvoeding der kinderen tot schepselen Gods. Eén leeraar moet zich daar echter speciaal mede bezig houden en den leerlingen laten zien wat de rijkdom der chris* telijke beginselen is. Dat is dus een andere taak dan die der kerk, waar de belijdenis in het centrum staat. Van uit de school moeten de leerlingen leeren leven, om later de chris» telijke beginselen in het volksleven in te dra» gen. Toch mogen deze beide takken niet los van elkaar staan, integendeel zij moeten in zeer nauwe relatie tot elkaar staan. De christelijke leeraren moeten contact zoe» ken met het gezin, is dit niet het geval, dan gaat de noodige stuwkracht van het onderwijs verloren. Bij onze tegenwoordige jeugd is helaas de bijbelkennis veel minder dan die der sporten. En toch moeten de leerlingen deze kennen, de waarde daarvan is groot. Naast het complex bijbelboeken moeten de leerlingen weten, dat daar een soort waardee» ring ten grondslag ligt, dat God ons iets wil zeggen in deze boeken. Het onderscheid tus= scnen Oude en Nieuwe Testament moet wor» den duidelijk gemaakt. Spr. ging vervolgens na hoe in de verschil» lende klassen het godsdienstonderwijs dient te worden ingericht. Na er op gewezen te hebben, dat de leeraar in de Christelijke religie bij het onderwijs een eigen taak heeft, maar toch met de andere leeraren doelbewust moet samenwerken, be» sprak spr. ten slotte de vraag, wie voor leeraar in de Christelijke religie het beste geschikt is. Een dienaar des Woords, meende spr., zal niet altijd daarvoor de aangewezen persoon zijn, dit kan ook aan leeken worden opgedragen. Thuis zijn in de problemen van zijn tijd speciaal in de natuurhistorische philosophie en tevens een goede paedagoog zijn, is na» tuurlijk wel een groote vereischte, en verder moet hij zijn onderwijs als leeraar in de on» derwijsinrichting, in samenwerking met de andere leeraren geven. Zijn vak mag daarom nimmer als bijvak worden beschouwd, even» min mag de mogelijkheid bestaan, dat een leerling er van kan worden vrijgesteld. Dit teekent een religie als »etwas gleichgültiges«, en in dit geval dekt de vlag de lading niet meer. Een onvoldoend cijfer in de Christelijke religie moet bij overgang dus even zwaar tellen als de andere cijfers, en de leerling moet bij weigering om zijn best voor dit vak te doen, even goed kunnen zakken. Over deze voordracht vonden eenige bespre» kingen plaats. De inleider beantwoorde de verschillende opmerkingen. De Voorzitter dankte de inleider en verzocht hem zijn voordracht in druk te doen verschij» nen, hetgeen deze toezegde, waarna de verga» dering werd gesloten. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen» gekomen de vischsloepen »Oranje Nassau« st. D. Koster f 1700 en »Wely« st. Abr. Jonge» jan f 1879 besomming. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij ge» middeld per dag en per vaartuig gevangen 90 K.G. garnalen, en werden naar het buiten» land voor eigen rekening verzonden 200 man» den. OUDDORP. De vorige week is één zalm gevangen en omstreeks 80 kilo garnalen per schuit en per dag SOMMELSDIJK. Geboren Hendrik Adrianus, z. v. A. Appel en I. v. DrielGrietha, d. v. J. Schellevis en W. Troost. Ondertrouwd M. Kardux 27 j. en E. Braber 24 j. Gehuwd T. Noordijk, 27 j. en M. Schol, 22 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenElizabeth Adriana d. v. C. H. Knape en A. van Wezel. Getrouwd; A. J. Landheer 30 jaar enJ.C. Goumare 25 jaar. MELISSANT. Geboren Daniël Marinus z. v. P. Mierop en van E. M, Kerstens Klara Lena d. v. H. v. d. Mast en van C. P. Goedegebuur. Ondertrouwd: L. J. Keizer 26 j. en A de Vogel 25 j. A. Koppenaal 21 j. en B. de We» duwen 19 j. DIRKSLAND. Geboren: Jan. z. v. S. van der Velde en M. van der Wende. Getrouwd A. Hameete 26 j. en T. Kaste» leijn 23 j. Overleden Maartje IJff, 58 j. echtg. van H. Zasdnoordijk. GOEDEREEDE. Vergadering van de Com. tot wering van Schoolverzuim. Zaterdag 26 Mei des avonds 7 uur. DEN BOMMEL. Op Woensdag 30 Mei a.s. des n.m. 6.30 uur zal in het café Keijzer een vergadering wor» den gehouden van aandeelhouders der weeg» brug. f»' Verkooping van Klavers. Op Donderdag 8 Juni 1923 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk ten verzoeke van den heer D. Joppe Cz., aldaar: eenige perceelen in den polder het Oudeland van Sommelsdijk, aan den Dorpswegten verzoeke van den heer A. v. d. Meide, aldaareenige perceelen aan den Gorsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 31 Mei 1923 te Ooltgensplaat in Hotel »Moelker« bij Veiling en op Don» derdag 7 Juni 1923 aldaar in Hotel »Hobbel« bij Afslag, beide dagen des avonds ten half acht uur (wettelijke tijd) van Een bouwschuur met mestputplaats en erf te Ooltgensplaat aan den Achterweg, nabij den Molendijk, kad. sectie A no. 2165, groot 2.05 A. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van de heeren L. de Vos Wz. en L. de Vos Cz. te Ooltgensplaat. Breeder omschreven bij biljet. Meerdere in» lichtingen verstrekken de verkoopers en Notaris AKKERMAN. Aangiften voor de publieke Verkooping van klavers te velde worden ingewacht tot en met 6 Juni a.s. ten kantore van Notaris AKKERMAN. HERKINGEN Inzet verkoop huizen Herkingen op 23 Mei 1.1. Twee woonhuizen met erf in eigendom van de Wed. L. A. Klem, ingezet door J. G. Noor» dijk op f I960 Woonhuis tevens broodbakkerij in eigen» dom van den Heer P. Voordijk e.a., ingezet door D. Wiitekoek op f 2400.— OOLTGENSPLAAT. Besteding woonhuis Mej. de wed. M. Bree» man. Architect H. C. de Ruiter. MetselwerkJ. v. Ree f 3345K. v. Ree f 3249 W. v. d. Welle f 3214J. Oosters f 3178. Begrooting f 3175 Timmerwerk: A. Bouterse f 3275; J. Mos» selman f 3015L. Dorsman f 2947. Begroo» ting f 3400. Smidswerk A. Risseeuw f 365 C. D. Berk» hof f 345. Begrooting f 430. SchilderwerkG. van Nimwegen f 569 L. Dorsman f 560J. Nieuwland f 523 P. v. Kempen f 449. Begrooting 570. Allen te Ooltgensplaat. Ellendige toestanden. Te Rensuoude heerscht sedert een week het gezin v. d. H. bij deze koude weersgesteldheid onderden blooten hemel 1 Het gezin is wegens huur» schuld uit de woning gezet. Het jongste kind is eenige maanden oud. Verdronken. De ouders D. te Veenendaal misten reeds geruimen tijd hun driejarig kind. Gisteren werd het levenloos uit de Grift op» gehaald. Gistermorgen tegen 5 uur waren twee visschers te Spaarndam E. v. d. Veen en P. de Vries uitgegaan met een roeibootje om de aalreep binnen te halen. Buiten het dorp ge» gekomen, liep het bootje door de hooge gol» ven van het Spaarne vol water waardoor het zonk. De twee personen trachten zich zwem» mende te redden, doch P. de Vries kwam bij die pogingen om het leven. De andere werd gered. Het slachtoffer was ongehuwd. Niet vloeken. In den Raad van Purmerend is besloten, om, op verzoek van het Bestuur van den Bond tegen het schenden van Gods Heiligen naam door vloeken, op, opzichtelijke wijze borden te plaatsen, met het verzoek om niet te vloeken. Auto=ohgeluk. Onder Aarlc»Rixtel is een boer door een auto aangereden. Hij kwam in een sloot terecht en werd deerlijk gewond. De chauffeur wilde doorrijden, maar twee mannen die het ongeluk gezien hadden spron» gen op de treeplank en dwongen hem te stop» pen. Bij de politie is aangifte gedaan. Volgens een ander bericht zou de aangere» dene reeds zijn overleden. Een aanslag. J. B., vroeger commensaal der familie Evers te Noordwijkerhout, heeft, toen het gezin 's avonds met gasten bijeen zat, een schot gelost op E., toen deze zich op het gerucht buiten begaf. E.'s mouw schroeide en hij vluchtte naar binnen. Een tweede schot hagel werd door een raam gelost, raakte een naaimachine, vernielde snuisterijen en kwam in het behang van de huiskamer, waar niemand zat. Een gast, die de politie wilde halen, kreeg een schot langs het been. De politie kwam op 't gerucht af en arresteerde B., die zeven patronen op zijn geweer had, zes voor de familie en een voor hem, verklaarde hij. Een morphinist. Dinsdag kwam een als heer gekleed persoon een apotheek in de Marnix» straat te Amsterdam binnenwandelen met de mededeeling, dat hij morphine wilde koopen. De apotheker keek hem eenigszins verwonderd aan, daar als bekend mag worden verondersteld dat de verkoop van bedwelmingsmiddelen aan onbevoegden verboden is. De man verklaarde daarop, dat hij dokter was, waarop de apothe» ker hem verzocht een recept te schrijven. De bezoeker deed dit, maar de apotheker begon het zaakje hoe langer hoe minder te vertrou» wen, daar de naam van den medicus niet op het velletje papier, dat tot recept diende, gedrukt was. Eensklaps rukte de zoogenaamde dokter de deur open en zette het op een loopen. Naar het signalement te oordeelen, heeft men hier met denzclfden persoon te doen, die reeds bij verschillende apothekers getracht heeft door middel van valsche recepten morphine los te krijgen. Vergeetachtig. Toen zich bij den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Kerkrade een bruidspaar met getuigen, familie en vrienden vervoegde om te trouwen, bleek, dat vergeten was zich in ondertrouw te laten opnemen, zoodat de huwelijksafkondigingen niet hadden plaats gehad. Groote teleurstelling niet alleen bij het bruidspaar, maar vooral ook bij de familie der bruid, in Aken. De vla was gebak» ken, het bruiloftsmaal stond gereed. Nadat de huwelijkscandidaten in ondertrouw waren opgenomen, vertrok de bruiloftsstoet, die hier en daar een bezoek bracht, om het leed te verjagen. Al alles goed gaat, schrijft De Tijd heeft de trouwplechtigheid over 14 dagen plaats. Gered. Het 7»jarig dochtertje van K. aan de De La Reykade te 's»Gravenhage, is in het water geraakt en werd daaruit gered door J. v. H., wonende aldaar, die zich gekleed te water begaf. Een Rijksveldwachter mishandeld. Op de kermis te Hippolitushoef (Wieringen) heeft naar de Tel. meldt, Zondagnacht op Maandag de 19»jarige J. Ten B., die beschonken was, den rijksveldwachter Admiraal zoodanig met een mes gestoken, dat voor diens leven wordt gevreesd. De dader is gearresteerd en is Maan* dagmiddag gevankelijk naar Alkmaar overge» bracht. Behoud van Molens. Naar de »Msb." ver» neemt is binnenkort te verwachten de op» richting der vereeniging »De Hollandsche Molen«, bedoelende op molengebied te wer» ken in denzelfden geest als Heemschut en de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu» menten. De moord op korporaal Vos. Men zal zich den geruchtmakenden moord herinneren, die in 1919 onder Harskamp werd gepleegd op kor» poraal Vos. De dader A. Smit werd 9 Sep» tember 1920 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij bleef tot het laatste oogen» blik alle schuld ontkennen doch de aanwij» zingen waren zoo sterk, dat het Hof niettegen» staande die ontkenning de zwaarste straf op» legde. Smit bevindt zich thans in de strafgevan» genis te Leeuwarden en wat een levenslange veroordeeling voor hem, die nog geen 30 aar oud is, beteekent, is daar diep tot hem doorgedrongen. Hij heeft thans een volledige bekentenis afgelegd en zegt van zijn misdaad berouw te hebben. Hij gedraagt zich in de gevangenis heel goed en deed aan het gevangenisperso» neel het volgende verhaal van het gebeurde. Hij woonde te Bellingwolde en werd daar beschuldigd van smokkelarij. De kantonrech» ter veroordeelde hem tot f 200 boete, welk vonnis evenwel door de rechtbank te Win» schoten zou zijn veranderd in vrijspraak. Niettemin zou men van Smit de f 200 boete hebben gevorderd, welke hij niet kon betalen. Daardoor kwam hij natuurlijk steeds in nieuwe moelijkheden en wetend, dat hij overal werd gezocht, vluchtte hij en verschool zich in de bosschen op de Veluwe. Hij was toen in een prikkelbaren en overspannen toestand. Hij beweert toen te zijn aangereden door korporaal Vos, dien hij doodsloeg. Smit ontkent evenwel de bedoeling te heb» ben gehad diefstal te plegen. Wat van dit alles waar is, valt natuurlijk moeilijk na te gaan. De veroordeelde wil thans trachten zijn levenslange straf in een tijdelijke veranderd te krijgen, opdat zich voor hem, zij het in een verre toekomst, ten minste de mogelijkheid nog opent, eenmaal weer in vrijheid te komen. Tel. Vader en schoonzoon. Te Eindhoven ont» stond Dinsdag een vechtpartijtje tusschen vader en toekomstigen schoonzoon. De eerste, die niet wilde dat zijn stiefdochter met den jonge» ling verkeerde, ontmoette den schoonzoon bij den Strijpschen overweg. Hij stapte van zijn fiets en toen ontstond er spoedig hoogloopen» de twist. De schoonzoon in spe werd tegen den grond geslagen. Deze liet zich dat niet welgevallen en meenende, dat schoonpapa naar een mes tastte was hij hem voor en bracht hem een tweetal messteken toe, een op het hoofd en een ander in den linker bovenarm. De schoonzoon werd gearresteerd en legde voor de rijkspolitie een volledige bekentenis af waarna hij op vrije voeten is gesteld. De schoonvader bleek niet levensgevaarlijk ge» wond. Een kostbare Maarschalkstaf. In de Oesse» denski»kathedraal te Petrogrod is een maar» schalkstaf gevonden, welke in een kolom bij het hoofdaltaar was ingemetseld. De staf is uit vier pond goud vervaardigd en met 110 groote brillanten bezet. Eiken» en palmfiguren sieren den staf, welks waarde op 4 millioen gouden roebels geschat wordt. Uit een onderzoek is gebleken, dat de maar» schalkstaf een geschenk is van Tsaar Alexan» der II aan zijn broeder NicolaasNicolajewitsch, bij gelegenheid van diens benoeming tot veld» maarschalk. Vechtpartij in een stoomtram. In de stoomtram die vooral in de Meimaand vele pelgrims naar Meerveldhoven ter bedevaart voert, ontstond Dinsdag een worsteling en vechtpartij tusschen eenige conducteurs en de drie gebrs. B. uit de Lucifersstraat te Eindhoven. Dit drietal maakte 't den medereizigers door vloeken en lawaai zoo lastig, dat de hoofdconducteur het noodig oordeelde, hen te waarschuwen. De oudste der drie liet zich dat niet welgevallen en gaf den hoofdconducteur, den heer Ver» hoeven, een slag in 't gezicht. Toen deze hem wilde verwijderen, schoten de twee andere broers toe en werd de hoofdconducteur zoo toegetakeld, dat de hulp van een drietal andere conducteurs hoog noodig bleek. Een en ander had onder de talrijke reizigers een paniek verwekt. Velen wilden de tram verlaten, doch de machinist, die niets bemerkte, reed in volle vaart door. Eindelijk, na herhaald gefluit der conducteurs, stond de tram stil en werden de drie lastposten op onzachte wijze uit de tram verwijderd. Een hunner wilde er weer in om de vechtpartij voort te zetten. De tram had echter zoo'n vaart, dat het hem niet lukte er in te springen hij viel zonder zich te kwetsen. In Meerveldhoven aangekomen, waarschuw» de men terstond de rijkspolitie te Eindhoven, die een patrouille uitzond om het voortvluch» tige drietal te arresteeren. Vergezeld van den hoofdconducteur herkende de rijkspolitie on» middelijk het drietal, toen zij te Zeelst uit een sigarenwinkel kwamen en voor zij 't wisten, waren de vogels gevangen. Na aanvankelijk ontkend te hebben, legden ze te Eindhoven een volledige bekentenis af. Bagage, parapluies enz., werden door de passagiers vermist of in stukken teruggevonden. Verschillende ruiten der tram, meldt de »Tel.«, werden tijdens de vechtpartij vernield. Ongelukken. Bij Tilburg is een vrachtgoede» renauto tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in volle vaart tegen een boom gereden. De eigenaar en diens broeder werden uit den wagen geworpen en zeer ernstig aan hoofd en lichaam verwond. Met een particu» liere auto zijn beidden naar hun woning ver» voerd, De vrachtauto is deerlijk gehavend. Te Tilburg is een steiger van een in aan» bouw zijnde school waarop zich vijfwerklie» den bevonden, ingestort. Een der arbeiders werd met zware inwendige kneuzingen n.ar het gasthuis vervoerd. De anderen kwamen met den schrik vrij. Te Rotterdam is de 14»jarige J. L. R. toen hij op een wagen zat, met het linkerbeen tus» schen dien wagen en een voorbijrijdende auto beklemd geraakt. Zijn linker onderbeen is af» geklemd. Te Rotterdam is de 5»jarige J. v. B. door een motorfiets overreden. Het jongetje is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht Te Boskoop is een 2»jarig meisje, A.M. K. in een kuip met heet water gevallen. In het Academisch ziekenhuis te Leiden is de kleine Dinsdagavond aan de gevolgen over» leden. Dinsdagmiddag had de echtgenoote van den heer R. te Oude Tonge het ongeluk on» der een rijdenden automobiel van den heer H. te Komen. Zij werd door de voorspatbor» den gegrepen en kwam met haar hoofd in aanraking met de lantaarn en de motorkap. Hevig bloedend werd zij door den heer LI. in de auto gedragen en naar huis gere» den. Haar toestand is thans redelijk. Den chauf» feur treft geen schuld. Te Nij verdal geraakte de fabrieksarbei» der H. W. met zijn linkerhand tusschen de kamraderen van een sterkmachine der K.S.W. waardoor hem twee vingers werden afgekneld.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5