Zaterdag 5 Mei 1923. No. 2908. Twee Bladen* Gemeenteraad. Binnenland. Ijigezonden Stukken flïHöOSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Mei.) Nadruk verboden. Mei, al stelt zij vaak teleur doet ons den, ken aan lieflijkheid. Zij is de Bloeimaand de maand waarin alles groeit en bloeit, geurt en fleurt, de natuur zich in haar volle heerlijk, heid en schoonheid ontplooit. Haar naam is afgeleid van Mai, d.w.z. de Romeinsche godin van de ontwikkeling der aarde. Vaak echter, wanneer heel de natuur in feestdos is, is het weer daarbij koud en schraal, en een enkele nachtvorst kan al onze schoone verwachtin» gen omtrent den fruitoogst te niet doen, en de jonge tuin, en veldvruchten vernietigen 12, 13 en 14 Mei, de nachten der IJsheiligen: St.' Pancratius, St. Servatius, St. Bonifacius, hebben in dit opzicht een zekere beruchtheid verkregen. De tuinier en fruitkweeker zij dus nog op zijn hoede, en zorge bij vriezend weer voor de noodige beschutting. Ter bescherming van vruchtboomen kan men bij helderen he, mei en droge lucht vuren of vorstfakkels bran, den, die veel rook ontwikkelen en daardoor temperatuursdaling tegen gaan. In de wijn, bergen wordt ze veel toegepastde rook hoopt zich daarop in de dalen en langs de hellingen Hier bij ons, op het vlakke land, heeft het minder effecttoch hebben bij Amersfoort genomen proeven wel de goeae resultaten daarvan doen zien. De kosten loopen echter hoog, Ook wordt derookwagen, een ijze, ren kar, waarin koolteer wordt gebrand, voor het zelfde doel gebruikt. Vriest het niet in Mei en waait er geen ijzige Noord, of Oos» tenwind, dan nog kan deze maand verre van JVfiijk zijn, doch koud en nat. De landbou, mag zich dan echter troosten met de oude belofte Koel en nat Koren in het vat In Mei denkt men aan boekweit zaaien, maar met het oog op de nachtvorsten, welke dit gewas zoo gemakkelijk kunnen vernietigen, wacht men tot einde Mei of 't begin der vol, gende maand, De boekweitbouw is sterk ver, minderd, het gewas is te wisselvallig. De teelt is in de laatste 40 jaar teruggegaan van 66000 H.A. tot 6711 H.A. (in 1920). Alleen in de provinciën Gelderland, Overijsel en Noord, brabant heeft zij nog eenige beteekenis resp. 1675, 1554 en 2222 H.A. 't Is thans uitslui» tend een gewas voor zandgrond, ze is op hoogveen bijna verdwenen. Wij merken nu vast op, dat boekweitland een diepe bewerking vereischtboekweit vraagt paardenvleesch, hoorde men vroeger. Voor ons vee hebben zich de staldeuren geopend en het gaat voor eenige maanden naar buiten. Dat is een hee, le overgang, zoowel door de voedering als door het verblijf in de open lucht. De over, gang van droogvoer op groenvoer geschiede 1 voorzichtig, geleidelijkhet gehalte en de dingsverhouding moeten ongeveer gelijk lijven. Waar het mogelijk is, hale men, bij koud nat weer, de dieren des nachts in den stal, of geve ze op andere wijze (dekking be, schaduwende boomen, het plaatsen van een troohoop enz.) beschutting. Breng thans uw Cineraria's en Calceolaria's naar buiten zet ze tegen een muur of schutting en dek ze des nachts met een mat. Kunt ge ze 's nachts dekken, dan kunnen ze nu ook wel al op de perken gebracht worden. Ge kunt nu reeds bruine boonen leggen, die zelfs onder de boomen al is het in mindere mate en in een verloren hoekje vrucht dragen. Half Mei moeten ze er in zijn. Leg twee boonljes bij elkaar, 2 c.M. diep, op afstanden van 1 a l'/ï voet. Ge hebt uw erwten er in gezaaid of doet het thanshelpt ze bij het klimmen tegen de rijzen, opdat ze bij wind niet geknakt worden. Op hoogte van l'/2 voet brengt ge een 2en band aan en zoo vervolgens. Houdt ge van cichorei Dan is het nu om goede wortels te krijgen, de tijd om të zaaien diep spitten en goed mesten 1 En later uitdunnen op 7 8 c.M.zoo krijgt ge dikke wortels. Begin Mei zaaien we bieten hark het zaad goed in, of leg het in rijen, 't Is ook de tijd van stoksnih en sperzieboonen te poten of te leggen. Gebruik liefst geen verschen mest, maar verteerde paardenmest of oude koemestden eerste op lagen veengrond, den laatste op hoo, gen zandgrond. Dun uw wortelenbed op 3 a 4 C.M. als ge kleine wortels verlangtwilt ge ®r.?tJ^r]e' ^un ^an °P ongeveer 5 a 6 c.M. Bij lekker warm weer kan men reeds postelein zaaien, anders wachte men. Voorbeeld ter uitrekening van den uitslag eener Ge meenteraadsverkiezing. Nadruk verboden. Aangezien blijkt dat menig lid van het stembureau en menig kiezer over de bereke» ning der stemming voor den gemeenteraad, en meerderen reeds bij mij informeerden, wil ik hier een willekeurig gekozen probleem uit, werken. Veronderstellen we een gemeente met elf raadsleden en met 5500 uitgebrachte gel, dige stemmen, wat natuurlijk voor een derge, lijke gemeente veel te hoog is, maar dat doet aan ,zaak niets af. Er zijn ingediend 6 candidatenlijsten, waar, vaP 4 lijsten in 2 groepen verbonden zijn en aldus genummerd en geletterd en verkregen de volgende candidaten het achter hun naam vermelde geldige aantal stemmen. Lijst la beiden verbonden Lijst lb. D. den Arend 200 O. Reiger 525 J. Fasant 180 L. Kievit 198 P. Specht 290 G. Spreeuw 250 A. Zwaluw 128 J. Struis 26 798 999 Lijst 2a beiden verbonden Lijst 2b. H. Buizerd 231 A. de Koekoek 172 E. Zwartkop 189 D. Pelikaan 41 K. Karekiet127 760 Lijst 3 J. de Kraai Z. den Uil M. Giervalk L. Lammergier Jac. Kolibri Z. Klapekster 506 601 23 77 249 149 J. Winterkoning 121 A. Staartmees 140 A. Roek 262 523 Lijst 4 A. de Zwaan 815 1605 Volgens art. 101 der Kieswet worden groep, lijsten of verbonden lijsten beschouwd als eene lijst, zoodat we dus op te stellen hebben 4 stemcijfers, n.l. le die der verbonden lijsten la en lb, 2e die der verbonden lijsten 2a en 2b, 3e die van de niet verbonden lijst no. 3 en ten 4e die van de onverbonden lijst 4. Op lijsten la en lb zijn in totaal uitgebracht 798 999 of 1797 stemmen, op die van 2a en 2b 760 523 of 1283 stemmen, op lijst 3 1605 stemmen en op lijst 4 815 stemmen, alzooin totaal uitgebracht 1797 1283 1605 -f- 815 5500 stemmen. Er moeten 11 zetels verdeeld worden, zoodat de algemeene kiesdeeler bedraagt 550011=500. Meestal zal de kiesdeeler een breuk zijn, die niet mag verwaarloosd worden, maar hier heb ik gemaksbehalve een rond getal genomen. Nu gaan we aan aan 't verdeelen. Lijstengroep la en lb met in totaal 1797 stemmen verkrijgt 1797500 3 zetels met overschot 297. Lijstengroep 2a en 2b met in totaal 1283 stemmen, verkrijgt 1283: 500 2 zetels over, overschot 283 Lijst 3 verkrijgt 1605 500 3 zetels en een schot van 105. Lijst 4 verkrijgt 815500=1 zetel met rest 315. Alzoo zijn reeds 9 raadsleden toegewezen, maar moeten er elf zijn, alzoo moeten nog 2 gevonden worden, en welke toegewezen worden aan lijst 4 en aan lijstengroep la en lb, welke laatste dus 4zetels krijgt, omdat die de grootste overschotten hebben. Lijst 4 heeft echter maar één persoon candidaat gesteld en zou recht hebben op 2 zetels, maar bij gebrek aan meerdere candidaten, komt die zetel toe aan de lijst, die nu met het grootste overschot volgt, alzoo lijstengroep 2a en 2b, waardoor deze 3 zetels krijgt. Zoo ziet men dus, dat men bij het stellen van te weinig candidaten een andere partij diensten bewijst, zonder dat men dat wil en kan het voorkomen, dat de meerdere stemmen van een Kerstenman overgaan op een communist, of b.v. van een sociaalsdemo, craat op een antisrevolutionair, al is het dan niet altijd dadelijk, dan toch bij vacaturen. Door verbinding met een meer verwantegroep was zulks eveneens te ontgaan, maar daarover niet verder, nu de verbindingen voor den gemeenteraad voortaan uit de wet zullen wor, den geschrapt, om de vele belangenpartijtjes tegen te gaan. Door verbinding der lijsten kan men verbeteren, maar ook verminderen naar gelang der overschotten zoodat risico daaraan verbonden is, maar ook dit behoeft voortaan geen hejesenkrenking meer te kosten. Aan de lijstengroepen zijn nu gezamenlijke zetels toegewezen, maar nu dient iedere lijst nog zijn zetels te hebben, waarvoor we moeten berekenen voor iedere groep den bijzonderen kiesdeeler. Aan lijstengroep la en lb met 1797 stemmen zijn toegewezen 4 zetels, zoodat de bijzondere kiesdeeler wordt 1797 4 44974- Aan lijstengroep 2a en 2b met 1283 stemmen zijn toegewezen 3 zetels, waardoor deze een bijzondere kiesdeeler verkrijgt van 12833 4272/3. Lijst la met 798 stemmen verkrijgt 798 449 74 1 zetel met rest 3483/4- Lijst lb met 999 stemmen 999 44974 2 zetels met rest 10072, deze groep komt 3 zetels toe, zoodat nog een zetel te zoeken is, welke de lijst met het grootste overschot mag leveren, alzoo lijst la, zoodat lijst la en lijst lb ieder 2 zetels verkrijgen. Lijst 2a met 760 stemmen verkrijgt 760 4272/3 1 zetel met rest 33273, lijst 2b met 523 stemmen verkrijgt 523 4272/3 1 zetel met rest 9573, 3 zetels vallen aan den groep toe, zoodat nog een zetel toegewezen moet worden, en wel aan lijst 2a, „waar deze het grootste ovtrschot heeft. Toegewezen zijn dus aan lijst la 2 zetels, aan lb 2 zetels, aan 2a 2 zetels, aan 2b 1 zetel, aan lijst 3 3 zetels en aan lijst 4 1 zetel, waarom alle elf zetels aan de verschillende lijsten toe, gewezen zijn. In 't voorbijgaan mag ik nog wel opmerken, dat een cadidatenlijst of ver» bindingsgroepenlijst buiten beschouwing blijft, indien die lijst geen 75 X in den algemeenen kiesdeeler haalt, waren er bij deze stemming lijsten of verbonden lijsten met minder dan 3/4 van 500 of 375 stemmen, dan zouden die lijsten buiten beschouwing blijven en ten goede komen aan de andere lijsten, ook die der te» genstanders. Alleen in enkele zeer bijzondere gevallen, die ten plattelande zich bij de raads» verkiezingen wel niet zullen voordoen, kunnen die geringe stemmencijfers bij den derden rondgang een zetel krijgen, maar dit laten we rusten, om niet al te ingewikkeld te worden. Welke personen zijn nu verkozen? Lijst la moet 2 zetels leveren, bij de vorige gemeenteraadsverkiezing was men ara gereed, immers gekozen waren in volgorde di* de meeste stemmen hadden, echter nu gaat dat niet zoo ineens. Daarom moet nu weer een kiesdeeler gevonden worden en wel de derde kiesdeeler, dat is de lijstkiesdeeler, ook dat is nog niet voldoende, nu moeten we ook weten in sommige gevallen de halve lijstkiesdeeler. Dan maar weer eens aan 't deelen. Lijst la met 798 stemmen geeft 2 zetels, alzoo lijstkiesdeeler 798 2 399 en halve lijst» kiesdeeler 19972. Lijst lb met 2 zetels, heeft een lijstkiesdeeler 999 2 49972 en halve lijstkiesdeeler 2493/4. Lijst 2a met 2 zetels, heeft •en lijstkiesdeeler 760 2 380 en een halvt lijstkiesdeeler 190. Lijst 2b met 1 zetel, heeft een lijstkiesdeeler 523 en een halve lijst kies» deeler 26V/2. Lijst 3 met 3 zetels, heeft een lijstkiesdeeler 1605 3 535 en een halve lijstkiesdeeler 267[/2. Lijst 4 met 1 zetel en 1 candidaat, vereischt geen verdeeling, wijl deze daardoor direct gekozen is alzoo gekozen op lijst 4 A. de Zwaan, zijnde verder zonder nakomelingen. Op lijst la heeft niemand den lijstkiesdeeler, zoodat geen overdracht van stemmen kan plaa(s vinden. Nu heeft de wet 1921 willen voor» komen, dat te vee' op voorkeurstemmen zcu worden gewerkt, en daarom blijft de volgorde van de lijst gelden, tenzij candidaten de halve lijstkiesdeeler hebben overschreden, in welk geval voor diegenen voorrang geldt met de meeste stemmen, den Arend en Specht hebben de h«lve kiesdeeler overschreden, waarvan Specht de meeste stemmen heeft, dus is eerst» gekozen P. Specht en daaana D. den Arend, daarna geldt de volgorde der lijst, zoodat plaatsvervangers bij latere bedanken of uit» vallen van een der vorige le J. Fasant en 2e A. Zwaluw. Op lijst lb heeft alleen C. Reiger de kies» deeler en is dus direct gekozen, deze heeft 25l/2 stem boven den kiesdeeler, welke L. Kievit er bij krijgt waardoor deze 22372 stem verkrijgt, maar bluft daardoor nog beneden den hal ven lijstkiesdeeler, welke wel G. Spreeuw heeft behaald, die daardoor gekozen is. L. Kievit blijft als le plaatsvervanger en J. Struis als 2e plaatsvervanger, tot hij daarvan verlost wordt. Op lijst 2a heeft niemand de lijstkiesdeeler, maar alleen H. Buizerd heeft meer dan de halve lijstkiesdeeler, waarom hij verkozen is. De volgende zetel komt nu niet aan E. Zwart» kop met 289 stemmen, maar, omdat de halve lijstkiesdeeler niet is bereikt, beslist de volg» orde der lijst en wordt verkozen verklaard A. de Koekoek Plaatsvervangers worden successie» velijk E. Zwartkop, P. Pelikaan en K. Karekiet. Op lijst 2b heeft niemand de heele lijst» kiesdeeler bereikt, maar heeft A. Roek juist de halve overschreden, waardoor die verkozen is met als le plaatsvervanger J. Winterkoning en als 2e A. Staartmees. Op lijst 3 heeft Z. den Uil alleen den lijst» kiesdeeler overschreden met 66 stemmen, waar» door deze direct gekozen is en zijn overschot niet aan M. Giervalk, maar aap J. de Kraai overdraagt, die daardoor 572 stemmen krijgt, waaraan hij zijne benoeming direct te danken heeft en de meerdere 37 stemmen nu aan M. Giervalk mag afdragen, waardoor deze 60 stemmen verkrijgt. Niemand meer de halve kiesdeelen verkregen hebbende, al komt'Jac. Kolibri slechts 3/4 stem te kort, beslist nude volgorde der lijst en wordt verkozen verklaard M. Giervalk, met, als plaatsvervangers in volg» orde L. Lammergier, Jac. Kolibri en Z. Klap» ekster. De elf gekozen vroede vaderen zijn dus P. Specht, D. den Arend, C. Reiger, G. Spreeuw, H. Buizerd, A. de Koekoek, A. Roek, Z. den Uil, J. de Kraai, M. Giervalk, en A. de Zwaan en na de noodige plichtsplegingen, mogen deze gelukkigen gehoed en geja*t of met een schoon boordje hun intrede doen in 't dorps» vergaderzaal, om in alle toonaarden aan te heffen, het refrein »bezuiniging 1 Gemeentebeheer. Vergadering van den gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Woensdag 2 Mei, des nam. om 3 uur. De voorzitter, de Edelachtbare heer van Putten, opent de vergadering, waarna de no» tulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den Ge» meenteraad van Melissant, met het verzoek om adhaesie aan een adres aan den Minister van Arbeid om de gezondheidscommissie op het eiland af te schaffen. B. en W. stellen voor dit adres, als zonder eenigen zin, voor kennisgeving aan te nemen. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Het Hoofd der School te Achthuizen vraagt den raad of er nog plannen gemaakt,zijn met het oog op het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, schoolfeesten te organiseeren. De VOORZITTER deelt mede dat deze zaak in B. en W. terloops besproken is. Ge» zien echter de zeer slechten financieelen toe» stand der gemeente, meenen zij dat het op groote moeilijkheden stuit subsidie voor dit doel uit de gemeentekas te verstrekken. Het beste is 't over te laten aan het particulier initiatief. Wanneer er lijsten circuleeren door de gemeente en er gelden ingezameld worden, "Zou met het tot een punt van overweging kunnen maken op welke manier ook de schoolkinderen er bij betrokken kunnen wor» den. Er zou b.v. een bedrag der ingezamelde gelden voor de scholen afgezonderd kunnen worden. De heer VERMAAS vindt dat de gemeente dan een slecht voorbeeld geeft. Spr. dacht dat er f 25 uitgetrokken was op de begrooting voor dit doel. De VOORZITTER antwoordt: Er is f 30 uitgetrokken voor vlaggen. De heer VERMAAS zegt dat, wanneer de gemeente heelemaal niets doet, de burgers zeker recht hebben niets te geven. Spr. vindt den ondergrond van de beschouwing van B. en W. niet goed. Bij de bespreking van dit punt bij de gemeentebegrooting is door B. en W. gezegd dat er voor dit doel altijd nog wat van «onvoorziene uitgaven« te nemen is. De VOORZITTER antwoordt dat toen de begrooting in October vastgesteld is, het er nog heel anders uitzag dan op 't oogenblik, in dien tijd is o.m. de groote neerslag geko» men in de aardappelen en de uien. Dit zal in de gemeentefinancien heel goed merkbaar zijn. Wanneer de gemeente aan het feest zou deelnemen, zouden ongeveer 700 kinderen getracteerd moeten worden. Rekent men het tegen 0.50 cent per kind, dan is dit al f 3.50 alléén voor een schoolfeest. Daar zou het dan echter niet bij kunnen blijven, zoodat de ge» meenteraad een f 500 zou moeten uittrekken. De heer VERMAAS vindt dit te veel, maar iets kan de gemeente toch wel doen. 't Be» hoeft geen groot bedrag te wezen. Al was het dan maar dat de gemeente op de lijst teekent die circuleeren zal. De heer, v. NIEUWAAL vindt dat er nog tijd genoeg is en wil dit punt aanhouden tot de volgende vergadering. De heer DONKERSLOOT is het niet met den heer Vermaas eens dat B. en W. op geen goeden grond dit voorstel verdedigen. Nie» mand zal twijfelen aan de goede Oranjege» zindheid van B. en W., maar de financieele toestand van de gemeente is verbazend slecht. Laat ieder als persoon zoo veel mogelijk op de lijst teekeneik, Spr. gevoelt er echter wel Iets voor het nog eens onder de oogen té zien en in de volgende vergadering een be» slissing te nemen. Aldus wordt besloten. De heer P. v. d. H. vraagt restitutie van de hondenbelasting. Voor de helft van den aanslag wordt hem dit gegeven. Aangezien de regeling van het pensioen van den marktmeester opnieuw gemaakt zou" moeten worden en sedert 1914 (afschaffing kermis) geen marktgelden meer geheven zijn, stellen B. en W. voor den marktmeester met ingang van 1 Juni a.s. ontslag te geven. Con» form wordt besloten. De Bond tegen het vloeken vraagt een verordening in te stellen waarbij het schenden van Gods Heiligen Naam in 't openbaar in woord en geschrift strafbaar gesteld wordt. B. en W. stellen voor voorloopig dit schrij» ven aan te houden, aangezien verwacht wordt dat in de Kamer spoedig een wetsontwerp zal ingediend worden, waarbij deze materie geregeld zal worden. Conform wordt besloten met algemeene stemmen. In verband met de laatste beslissing der gemeente betreffende het verhaal der pen» sioenpremies op de gemeente»ambtenaren, be» richten Ged. St. dat de financieele toestand der gemeente niet van dien aard is, dat de pensioenbijdrage voor de gemeentesambtenaren moeten verhoogd worden. B. en W. hebben daarop Ged. St. bericht dat de financieele toestand der gemeente uiterst slecht is, doch met het zelfde resultaat. Besloten wordt thans conform het voorstel van Ged. St. alleen de 4 weduwen pensi» oen te heffen. De rekening en de begrooting resp. over '22 en 23 tusschen de grintbaancommissie Gal» lathee en Ooltgensplaat werden met gemeen goedvinden, nadat ze door de H.H. Ver» maas en Nieuwaal zijn nagezien vastgesteld. De Gemeente draagt f 200 bij. De rekening 1921 is door Ged. St. nog steeds niet vastgesteld. Zoodat de Schoolbesturen te vergeefs wachten op de voorschotten in» gevolge art. 101 der L. O, Wet. B. en W. stellen voor elk der betreffende besturen voorloopig f 1500 uit tekeerenover 1922. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De nieuwe schoolbouw wordt geschat in totaal op f 72097.125. Daarbij komt nog het terrein dat geschat is op f 2310 van dit ge» zamenlijk bedrag moet het schoolbestuur 15 waarborgsom storten. Dit is f 11161.07. Be» taald is f 9300. zoodat nog f 1861.07 te vor» deren is. Van den minister van arbeid is bericht ont» vangen, dat behoudens goedkeuring van de minister van finantiën, in het te kort van den woningbouw door het rijk f 1531182 bijge» dragen wordt. Eenige wijzigingen worden aangebracht in de gemeentebegrooting dienst '22 en '23. B. en W. krijgen machtiging tot het doen van eenige af» en overschrijvingen De Kasgeldleening groot f 10000 tegen 5l/2 rente wordt weer belegd bij den Boeren» leenbank. B.en W. stellen voor het vermenigvuldigcijfer weer vast te stellen op 4 Dit kan omdat het Rijk bijdraagt in het tekort der bouw» kosten anders moest het hooger zijn. Met al» gemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aanvaard. De heer v. NIEUWAAL vindt het cjjfer wel hoog, als men naar Sommelsdijk ziet waar het op 3.5 gebracht is en men daaral zoo over ontstemd was. De heer DONKERSLOOT wijst er op dat Ooltgensplaat een dure gemeente is, vier scho» len, twee havens, twee weegbruggen, een groo» te verdeelde Kom enz. Besloten wordt, nu het bouwterrein van de boedel Bigge geheel bebouwt is de Pieter Big» gestraat door te trekken naar den Molendijk en een steenen trap aldaar aan te brengen. De huurders van tuintjes kunnen voor eigen risico de verbouw van producten dit jaar door zetten. In de rondvraag vraagt dhr. v. NIEUWAAL of het land tusschen de armenhuisjes en de woning van Breeman in erfpacht uitgege» ven kan worden. De heer DONKERSLOOT vindt dit een ingrijpende vraag. Er zit veel aanvast. Beter is het later er eens op terug te komen. Aldus wordt besloten. Dan zitting met gesloten deuren. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevtri Mijnheer de Redacteur! Vejgun mij s.v.p. nog een klein plaatsje in uw blad, en wel naar aanleiding van het tegen» ingezonden stuk van »Een middenstander® in het nummer van 1.1. Zaterdag, waarna ik over het aanhangige onderwerp mijne Jpen niet meer zal opnemen. Enkel wil ik nog op het volgende wijzen. Volgens den inzender»middenstander zou men in de in mijn eerste stuk genoemde «andere gemeenten® voor de hoogere belas tin» gen, ten slotte ook iets hebben gehad, als stratenaanleg, stratenverbetering, enz Dus hieruit volgt, dat Sommelsdijk aan hare straten niets deed of zooals de inzender het zelfs uitdrukt«Totaal niets. En hebben wij nog een mooie straat gekregen, zooals b. v. de Langeweg en de Binnenweg, hoe aldus vervolgt inzender. Hieruit blijkt duide» lijk, dat de inzender zichzelf tegenspreekt, want eerst zoo heet het, is er niets gedaan en dan spreekt hij over een mooie straat, die we intusschen hebben gekregen, als b.v. de Langeweg en de Binnenweg. De inzender»middenstander is onjuist in zijne beschouwing, want de gemeente Sommels» dijk heeft over de jaren 1917 t/m 1922 voor stratenaanleg en stratenverbetering, dus kosten van onderhoud niet inbegrepen, de aanzien» lijke som van afgerond f 35500.» uitgegeven. Moest de inzender=middenstander ter wille van de waarheid achter een pseudoniem weg» schuilen Bij voorbaat mijn vriendelijken dank voor de plaatsing. Iz. GEELHOED. Sommelsdijk, 1 Mei 1923. EERSTE KAMER. Bij de begrooting van Arbeid was de «ziekte» wet" 't zwaarste punt. Minister Aalberse had geen beste middag. Scherp werd z'n ziektewet bekritiseert door ae H.H. Diepenhorst (A.»R.) Slotenmaker de Bruine (C.H.) en Wittertvan Hoogland (R.K.) Alle drie deze heeren hamerden op het zelfde aanbeeld. Zij wezen er op dat het met de ziekte» wet en met de geheele sociale verzekering den weg op ging van algeheele staatsbedeeling op sociaal gebied. Op scherpe wijze werd de Mi» nister den fatalen gang van de ziekteverzeke» ring voorgehouden. Volgens de drie genoemde heeren zullen de groote herzieningsplannen van den Minister beslist niet in drie jaren klaar kunnen zijn. 't Duurt misschien wel tien jaar dacht de heer Wittert v. Hoogland. Daarop kan de ziektewet in geen geval wachten. Boven» dien zal over dat verzekeringswetboek veel strijd ontstaan. Men drijft in de richting van de eenheidsrente. Dat zou echter de dood be» teekenen van de verzekeringsgedachte. De heet Wittert vond het eenvoudig staatspensioen wat we dan krijgen. Doch daarmee zou de Minister in strijd komen met zijn verleden. De heeren Slotenmaker de Bruine en Diepen» horst waren het er over eens dat de sociale verzekering nog niet langs particulieren weg was uit te voeren. Prof. Diepenhorst wees daarbij nog eens op het zuivere antirev. stand» punt: verplichte sociale verzekering is bij de bestaande omstandigheden onmisbaar, maar het blijft een noodzakelijk kwaad. Voorop zal steeds moeten staan dat aan de vrije maat» schappelijke krachten de gelegenheid wordt gelaten zich te ontwikkelen en dat hun steun geboden moet worden. Prof. Slotenmaker de Bruine vroeg waarom er vertraagt werd. In 1918 is uitvoering zonder vertraging beloofd. De zaak is bij den Hoogen Raad van arbeid gekomen. Daar zijn onge» hoorde dingen gebeurd die moeilijk in parle» mantaire woorden te beoordeelen zijn. De Chr. His. spreker raadde den Minister zich los te maken van dat alles en onverwijld met de in 1918 beloofde verruiming te komen. Prof. Slotenmaker de Bruine was afkeerig om nieuwe lasten op het bedrijf te leggen. Prof. Diepenhorst ging verder en wees er op dat het psychologisch en paedagogisch beter is dat de verzekerde zelf betaalt. Beide professoren waren het overeens dat er geen stap verder in de richting van het staatspensioen gegaan mag worden. De hoop werd uitge» sproken, dat de Minister spoedig zal doorzetten in de oude lijn. Daarmede brengt zijn Exc. en stut onder het nationale leven: «Zet de menschen is hun eigenbelang op hun eigen beenen Geen levenslange bakering door den staat In zijn antwoord, verdedigde de Minister zich tegen het verwijt, dat hij bezig zou zijn met de afbraak van het gebouw der Sociale verzekering, 't Deed hem leed te moeten hooren dat hij optreedt voor het Staatspensioen. Dat zou in strijd zijn met geheel zijn verleden. Zijn begrooting zag de Minister tenslotte z. k. st. goedkeuren. Daarna ging het over de Arbeidsgeschillenwet De heer Arntz (R.»K.) was tegen deze wet omdat hij er in zag dat de arbeiders spoedig tot staking zullen overgaan. Ook de R.»K. heer Dobbelman was tegen deze wet. Idem zijn partijgenoot de heer Frausen. De heer Diepenhorst (A.»R.) beval haar echter aan. De oppositie tegen deze wet vond deze spr. te verklaren uit den weerzin tegen het beginsel, waarop de arbitrage als instituut rust. In zijn verdediging wees de Minister van Arbeid er in de zitting van Donderdag op, dat de oppositie tegen dit ontwerp gevoerd, er een was geweest van reactie tegen de sociale wet» geving in 't algemeen. Het ontwerp werd aangenomen met 22 voor en 11 tegen. Bij de begrooting van Suriname kwam de heer Arntz R.»K. met het idee de koloniën, waarvoor hier te lande toch weinig belang» stelling is maar te verkoopen. Wilde men dat niet dan moest er een betere verbinding ge» bracht worden met het Moederland. De heer I denburg (A.»R.) vond aanbeve» lenswaardig het stelsel van volledigs autono» mie op een beperkt terrein, het overige is te regelen van het Moederland uit. De Minister was van meening dat wat de natuurlijke hulpbronnen aangaat, Suriname er niet slecht vpor staat. Het verwijt van den heer Arntz dat Moederland zich niet veel om Suriname bekommert, weerde de Minister af. Suriname heeft veel tegenspoed gehad en de geschiedenis van zijn landbouw is er een van rampen en teleurstelling. Er moet nog veel gebeuren wil het goed komen, maar vol» gens den minister is het dit wel waard. Evenals de heer Idenburg was de Minister er niet voor te vinden Suriname le verkoopen. De begrooting werd aangenomen. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer klaagde Mej. Groene» weg (S.D.A.P.) dat er zoo weinig vrouwen benoemd worden in de delegatie naar een volkenbondsvergadering, indien er onderwer» pen aan de orde zijn die speciaal op de vrou» wen betrekking hebben. Min. v. Karnebeek zei dat de klacht thuis hoorde bij Min. Heemskerk. 't Overige van den middag bracht de Kamer door met de behandeling van een novelle op de L.O.»Wet. Deze novelle bedoelt de herstelling van een fout doorMin. de Visser gemaakt. Bezuiniging toch in het onderhavige ontwerp bedoeld zou eerst in Jan. 1926 merkbaar worden. De heer Tilanus had een motie betref» fende het doen van uitgaven uit de gemeente» kassen voor het onderwijs dat buiten de lagere school uren aan kinderen die de L. School bezoeken wordt gegeven. De heer Tilanus wenschte, dat indien een gemeente die buiten» gewone uren betaalt voor kinderen die de O. L. School bezoeken zij desverlangd op gelijken voet moet handelen ten opzichte van kinderen die in de zelfde omstandigheden e«n bizondere school bezoeken. Z. h. st. werd deze motie aangenomen. Aangenomen werd nog een amendement» Tilanus, waardoor het verplichte aantal onder» wijzers voortaan bepaald wordt naar het leer» lingën»aantal van het vorige jaar. Enkele kleinere amendementen van den heer Rutgers werden nog aangenomen, waarna het wetsontwerp z. h. st. werd aangenomen. De Tweede Kamer ging Donderdag door met de behandeling van de algemeene be» raadslagingen over de begrooting van het Zuiderzeefonds. Tegenover het denkbeeld van den heer van Gijn, die spoedig 18000 H.A. beschikbaar wil stellen door gedeeltelijke drooglegging, stelde de heer Albarda (S.D.) de gedachte, dat 180,000 H.A. 10 jaar later beter de landhonger zal tegemoetkomen. De heer Duymaer van Twist (A.R.) betreurde het, dat de regeering blijft vasthouden aan het beperkte werkplan van 4 jaar. Snelle afwerking Tan het groote werkplan achtte deze spreker gebiedend noodzakelijk. De Minister moet voortgaan met de afsluiting, waaraan reeds groote sommen zijn ten koste gelegd. Dat is ook in 't belang der bestrijding van de groote werkloosheid. Verschillende sprekers betoogden, dat de uitvoering van het Zuiderzeeplan voor onze financiën gevaarlijke gevolgen zal hebben. Daartegenover stonden anderen, die het een economisch belang achtten zoo snel mogelijk het plan te doen uitvoeren. Ook de heer Colijn (A.R.) sloot zich bij deze laatsten aan. Toch schuilt er wel eenige waarheid in de bezwaren der andere richting. Zeer aantrekkelijk vond de spreker daarom het denkbeeld, om'voor het Zuiderzeefonds afzonderlijk te leenen. Mocht dit denkbeeld uitvoerbaar zijn, dan zal het plan der droog» making veel sneller kunnen worden uitgevoerd.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3