LAAR" voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. an Slagmaat Zoier M in fe wereld. )\il KWALITEITEN DEKEN CADEAO Antirevolutionair A' IN HOC SIGNO YINCES lve WOENSDAG 2 MEI 1923 38STE JAARGANG landel It. IAL Binnenland. LE ADRES 18 - SCHIEDAM PPERT lestraat fit gratis geleerd »mt zien en prachtig dit merk en prijzen otterdam f 12,50 en hooger en hooger f 10,50 W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers ÏENBANK EN rZADEN*^ r, RUITERS iz.9 enz D1RKSLAND ERVERIJ fASSCHERIJ ERENS V Plicht.... PlichtjPlicht 'k Ga verderer is belastingplicht. Land- ess Taaisifootaw. handelen SCH is Strijkinricbting EI S S" FEUILLETON Is sedert abrachte ZIEKTEN 50 CENT rERDAM :er aarns, lantaarns ^drukken f 7.75. lx 12 f 1.15. het gebied van aeters. Doublé i.H. Doctoren. /EREISCHTE. J-om als U iets idden, Dekens, |ste adres ■a Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. »ommelsdijk.« en aan leden tegen neemt gelden op fs, ook van niet» kunnen dagelijks bij een der leden degenheid tot in» g van gelden eiken JORfl van 6—8 uur ssier D. JOPPE Cz. 17277 CHT. - Franco terug i PRIJZEN| eweg 166 en 2 75, Rotterdam sse, Middelhar- irksland P. v. Sommelsdijk: uddorp; H. Si nge; C. Moer- is; A. Soesman, Verweij Jacz., scourant onzer „De Lelie", De Stemplicht. De Chr. Hist, dwepen met de Stemplicht. Geen hartstochtelijker verdedigers, nu ook laatst weer in de Kamer, dan de woordvoer» ders dezer partij. Wat is nu hun sterkst argument?. Dat zagen we kort en duidelijk uiteengezet in hun dagblad «De Nederlander« en omdat wij, antirevolutionairen, op dit punt vierkant tegen hen over staan, geven we onze lezers hun verdediging met hun eigen woord. Billijker kan het toch al niet. Welnu, «de Ned.« zegt er van: Wij aanvaarden het beginsel, dat de Sta» ten»Generaal vormen een vertegenwoordi» ging des volks bij de Regeering. De Regee» ring acht, tot goede vervulling van hare taak, noodig, het overleg en de samenwer» king met een vertegenwoordiging des volks. 1 Deze vertegenwoordiging moet gevormd worden, bij directe of indirecte verkiezing, door de daartoe geroepen burgers. De wet stelt de eischen vast waaraan men moet vol» doen, om tot deze functie van mede»afge» vaardigde te worden geroepen. Personen, jonger dan 25 jaar, gevangenen; onder» curateele=gestelden, ontzetten van de ouder» lijke macht, ernstig gestraften, volhardende bedelaars, landloopers of dronkaards zijn in Nederland uitgesloten. De overige bur» gers worden belast met de funcie van kiezer voor de volksvertegenwoordiging. Het is noodzakelijk, dat deze functie trouw wordt verricht; en de Overheid, die het recht heeft tot het opleggen van den weerplicht, tot handhaving van den Staat, en van den belastingplicht tot onderhouding van den Staat heeft volkomen gelijke bevoegdheid tot het opleggen van den stemplicht, tot besturing van den Staat. Daar liggen wij, anti's 1 voor de vlakte. Belastingplicht, stemplicht, weerplicht. Voeg er dan leerplicht nog maar aan toe, als de Overheid 't eene mag doen, dan jj,|)mmers 't andere óókals 't maar »plicht«, ben je klaar. Straks, op z'n Angora»Turksch trouwplicht. En wat er nog meer op 't lijstje komt. Maar wat doet de Overheid dat gèk Zie, er is wéérplicht in Nederland een iegelijk, dien de Overheid oproept, die moet als 't geëischt wordt, met zijn bloed en zijn leven zijn vaderland verdedigen. Nu worden er 10,000 opgeroepen. Zij komen waar de Overheid hen roept. Maar excerceeren doen ze nietze nemen geen geweer ter hand ze laden geen kanon ze zijn onder »dienst« maar ze dóén niets. Is de Overheid daar tevreden mee Kunt ge begrijpen 1 Wat is zóó de «weer» plicht'n Paskwil en anders niet. Wie op» komt, die moet schieten óók. Logisch, niet waar Er worden 10.000 aanslagen verzonden. Allen gaan naar den ontvanger, maar een 2000»tal zegtZiezoo, nu ben ik er gewéést, bonjour! 't Geld kan ik zelf beter gebrui» ken Is de Overheid daar tevreden mee Kunt ge begrijpenWat is zoo de «belas» tingplicht« 'n Paskwil al wederom. Wie op» komt, die moet betalen ook. Nogal wiedes, niet? En nu is er dan ook stemplicht. Even noodig tot heil des vaderlands, zegt de «Nederlander» even noodig als weerplicht en belastingplicht. Let welstemmen is noodig. Voor het doel van de »Nederlander«. Veer komen, zeg 10.000 op. Maar 2000 hnnner stemmen niét. Ze koekeloeren even in 't hokje, doen niets, en blanco gaat hun biljet in de bus. En de Overheid doet er niets aan. Ze kan er niets tegen doen, al zou straks 50 wél opkomen maar weigeren te stem» men. Want de Overheid, die wel kan consta» steeren of de soldaat schiet en of de belas» tingschuldige betaalt, kan en mag niet nagaan of de man of de vrouw werkelijk heeft ge stemd, wijl 't geheim van de stemming moet worden bewaard. En dies is feitelijk die heele stemplicht één groote boerenbedriegerij. Emelten. Emelten zijn larven van langpootmuggen. Deze langpootmuggen lijken veel op de be» kende steekmuggen, die in sommige deelen van het land ook ook wel »nufjes« ge» noemd wordende langpootmuggen zijn evenwel veel grooter. Reeds in 1720 werd de ■larve, de pop en de langpootmug zelfs door Frisch beschreven. De muggen zijn geheel onschadelijk, doch de larven verrichten vaak verwoestingen aan op weiland, vooral op ontginningen, en ook wel op bouwland, aan allerlei gewassem. Op de weideontginningen in de gemeenten Aalten, Winterswijk, Lich» tenvoorde, Eibergen, Haaksbergen en Lonne» ker, zouden volgens een ruwe schatting van J. D. Koeslag in 1912 pl.m 900 H.A. min of meer van emelten geleden hebben. Belang» rijke schade is ook vastgesteld op weide» ontginningen in De Peel en verder in geheel Noordbrabant. Terwijl op oud bouwland weinig emeltenschade voorkomt, ondervindt men op gescheurd weiland des te meer last van deze dieren. Dit is in de mobilisatiejaren, toen veel weiland gescheurd werd, nog eens aan 't licht gekomen. Vooral waar op lage, humusachtige en veenachtige gronden ge» scheurd werd, trad vreterij van emelten aan het gezaaide gewas op. Het beeld van emel» tenschade op weiden isdat de zode hol wordt, er komt «geen gras« in aangetaste weiden. Algemeen is men van opinie, dat spe» ciaal de klaver verdwijntde wei wordt pas laat groen, en behoudt lang haar doodsch, wintersch uiterlijk. In zeldzame gevallen lijdt de zode zooveel, dat men besluiten moet het weiland om te ploegende zode kan zich echter in een niet te verwachten mate her» stellen. De emelten, die op bouwland leven, zitten meestal in land, dat in 't voorjaar be» zaaid is. Dit komt, omdat het land voor na= jaarszaai bestemd, ten tijde van het vliegen der muggen geploegd is, en op geploegd land leggen de muggen geen eieren. De dieren zitten op bouwland in den grond zaten ze als een haas op hun leger dan zouden ze hier veel te veel in 't licht zitten. Op ge» scheurd weiland hoopen zich de emelten op onder de zoden, die op het land liggen, d. w.z.ontmoet een emelt bij zijn kruipen zoo'n zode, dan blijft hij er onder zitten, omdat daar veel voedsel aanwezig is. Ook hier dalen de emelten omstreeks begin Mei 5 a 8 c.M. diep. Aan 't eind van Augustus verpoppen de emelten in haar gangetjes, ver» ken zich na 8 a 14 dagen naar boven, waarna de mug tevoorschijn komt. De emelt heeft in de natuur vele vijanden. De jonge emelt is gevoelig voor droogte overstrooming kan voor de emelt noodlottig worden door storm worden de muggen uit elkaar gedreven plasregen daarentegen deert ze weinig. Jacht of loopspinnen maken jacht op de muggen steekvliegen zuigen ze uit Tauber vond 17 emelten in de maag van een spitsmuisWhite onderzocht 100 mollen» magen, in 87 kwamen emelten voor, gemid» deld 5, hoogstens 20spreeuwen hadden op de verdrijving van emelten een goede uit» werkingkraaien komen ook af op terreinen met emelten. Geen der genoemde dieren ech» ter, noch allen te zamen, kunnen een be» staande emeltenplaag opheffen. Zij dragen er wel toe bij, dat geen emeltenplagen ontstaan. Zij zijn dus belangrijke factoren om het evenwicht in de natuur te handhaven, en er voor te zorgen, dat geen insectensoort zich bijzonder kan uitbreiden. Ter bestrijding der emelten moet men allereerst in den vliegtijd der muggen (eind Aug. Sept.) het land zoo» veel mogelijk gespit en geploegd houden. Ten 2e moet gelet worden op het aantal kraaien spreeuwen en mollen in de omgeving. Door het uitzetten van mollen en door het ophan» gen van nestkastjes kan het aantal mollenen spreeuwen vergroot worden. Verder verhinderen alle maatregelen, die de wei in goede conditie kunnen brengen, de schade van emelten. Zoo we reeds zeiden, weiden hebben veel meer van emelten te lij» den dan bouwland. Hoe onkruidrijker (gras» rijker) een aardappel» of koolrapenveld is, hoe meer dit terrein dus op een weide gelijkt, des te meer gevaar bestaat er, dat de muggen daar hun eieren zulleh leggen. Hetzelfde kan gezegd worden van een onkruidrijk terrein in tuinen. Is een rogge of haverstoppel door «opslag» en onkruid zeer groen geworden, dan bestaat gevaar. Had men daarentegen vóór 20 Augustus dit land geploegd, dan kan men voorspellen, dat de muggen er niet zul» len leggen. De langpooten leggen zeer on» gaarne op land zonder plaptendek, instinct» matig schijnen zij te vreezen voor voedselge» brek van haar nakomelingschap. Bovendien zijn langpoten niet op geploegde terreinen aanwezig, daar ze er voor zichzelf geen schuilplaats vinden en, waar de muggen niet zijn, leggen ze ook niet. Ook in serradella schijnen de muggen weinig te leggen. De holle weide»zode is het dorado. (Slot volgt). C. B. EERSTE KAMER. De begrooting van Oorlog was aan de orde. Natuurlijk deden de oude argumenten weer opgeld. «Militarisme», »ontwapening«« «I. V. V.« enz. we kennen het rijtje, moesten weer dienst doen. De heer Schönfeld (V. D.) had het over de ROTTERDAM, oopRaam, Deur uren en kozijnen, farmeren Schoor- e binten in maten 3/20, 8/15, in ver- 'lanken, palen, ra- ijzer, ijzeren binten meer. ires: Vredenoordplein 19. 1) - «Het móét dan maark stiet hij uit Mr. Willem Duifsteen maakt een nijdige voet beweging in de richting der huiskat, die juist 'n warm pleksken meende te vinden voor de kachel en met krommen rug en hoog geheven staart om de warmtebron heen kuiert, of 't daar achter ook veiliger is. Als Duifsteen de kat trapt, is 't ver met hem gekomen. 't Beest behoort aan zijn hospita, maar heeft «vrij entree« op zijn kamer, een privilegie, welks herkomst zich verliest in de nacht der tijdenWillem Duifsteen heeft al acht jaar zijn kamers bij dezelfde weduwe en de kat heeft hem al menig half uur gekort. Maar r.ü heeft hij z'n booze bui Met 'n ruk richt hij zich op uit z'n stoel, waar hij in lag, de beenen bij 't vuur'n brief, die op tafel ligt, frommelt hij ineen tot n prop, die hij baloorig op 't tapijt smijt en wegtrapt; dan, de handen in de wijde broek» zakken begraven, beert hij de kamer door, her» en derwaartsblijft 'n poosje voor 't raam staan, turend naar 't gewoel op de brug over %Tj maar keert dra terug naar 'n stoel, met den zelfden uitroep van straks«Het moet dan maar Praktijk heeft mr. Duifsteen niet. 'n Ornament voor z'n naam is zijn titel. Na 'n lange, weinig roemrijke academische loopbaan eindelijk gepromoveerd, is hij 'n maand of acht bij 'n ouderen confrater op kantoor geweest ter praktische oefening. Maar dat ging niet op den duur. Hij oefende zich wonderlijk. Zijn kantoor» dag begon met het lezen van eenige dagbladen, die hij of op kantoor vond, of onderweg bij 'n kiosk gekocht had en waarvan hij met name de feuilletons ijverig bestudeerde. Dan bracht hij 't dagelijks verder in 't smakelijk stoppen van een lange, Goudsche pijp, waaruit hij echte varinas rookte. Voorts had hij 'n kantoor» potlood, waarvan de schoonmaakster eiken dag de punt van brak en waaraan hij met onuitputtelijk geduld en vaardige hand telkens weer 'n,nieuwe sleep, naarstig gebogen over t mes, waarmee hij dunne flentertjes hout wegsneed, tot de punt fijn werd als 'n dokters5 prikstilet. Vast zaten hem eiken dag 'n paar moppen dwars, 'die hij getapt moest hebben, eer hij zich geheel aan z'n werk geven kon e?, kwam het daar tenslotte toe, dan was koffie» tijd al niet ver meer s Middags ging 't wat beter. Maar van de drie middagen was hij er een uit, om allerlei oorzaakdutte een anderen weg naar 't land der droomen, wijl 't den vorigen avond of liever denzelfden morgen «wat laat« geworden was en wijdde zich den derden aan z'n werk. Het zoogenaamde campagnonschap kon dan ook niet duren en zijn confrater, die 'n flinken steun had meenen te krijgen, bracht hem al steunverleening aan mobilisatie slachtoffers. Aanzienlijke bedragen werden soms uitgekeerd terwijl het vaak menschen zijn die met het geld niet kunnen omgaan. Hij vroeg den mi» nister de uitkeering meer periodiek te doen plaats hebben en meer te letten op de advie» zen der burgemeesters. D heer Beelaerts van Blokland (A. R.) be» pleitte het belang van een goed leger. Ont» wapening is voor Nederland zelfmoord. We zijn voor beperking mits het internationaal plaats heeft. Mr. Verkouteren (C. H.) meende dat onze weermacht niet defensief maar offensief moet optreden. We moeten ons zwaard gereed hou» den om ons g>ed reUit te verdedigen. Zon» der Amerika make men zich van den volke» renbond geen illusies. Prof. Slotemaker de Bruine (C. H.) is gaar» ne een man des vredes maar daarom zal hij toch niet tegen de oorlogsbegrooting stemmen. De S.D.A.P. behoeft niet tegen menschen in ons land te strijden die uit persoonlijk be» lang oorlog zou wensehen. Zulke mensch» duivels heeft ons land niet. Ons volk wil vrede. Vrede door recht, en oplossing van geschillen door arbitrage. Maar al wordt dit ideaal ook bereikt dan nog blijft een leger noodig om de beslissingen van het hof van Arbitrage te handhaven. Mr/ Mendels vroeg nog inlichtingen over een bericht als zou er veel geld verspilt zijn door de aanmaak van ondeugdelijke ammu» nitie. Minister van Dijk antwoordde dat dit be» richt geheel uit de lucht was gegrepen er wordt niet roekeloos met 's lands financiën omgesprongen, 't Gold hier slechts ersatz ma» teriaal uit den oorlogstijd, dat niet bewaard kon worden doch direct gebruikt moest wor» den. De berichten hieromtrent waren dus zeer misleidend. Minister van Dijk vindt het niet in strijd met het christendom aan de oorlogstoebereid» selen deel te nemen. Integendeel hij hoopt dat onze kanonnen nooit gebruikt behoeven te worden omdat wij door Gods gunst buiten den oorlog blijven. Maar dat ontheft de over» heid niet van haar taak om het land in staat van verdediging te houden. TWEEDE KAMER. En wetsontwerp, verdedigd door minister de Geer betreffende het aangaan van een over» eenkomst met de Aken»Maastrichtsche Spoor» weg»Maatschappij, welke Dominiale mijnen exploiteert, is met groote meerderheid van stemmen verworpen. Voor stemden de Vrij» heidsbonders de Christ. Hist, behalve de heer Krijgers mej. v. Dorp en de heer Colijn, tegen stemden de overige Anti. Rev. alle Kath. op de heer van Rijzewijck na, de Socialisten en de Vrijz. democraten. De groote tegenkanting der Kamer vond wel haar oorzaak in het weinige vertrouwen dat bedoelde maatschappij geniet. Er dienen belangrijke verbeteringen in het contract te worden aangebracht en men geloofde dat de onderhandelingen beter zullen loopen indien de exploiteerende maatschappij inde moeilijk» heden worden gelaten. Hoewel de Minister het hiermede niet eens was en de positie van de Staat met het oude contract onhoudbaar vond verwierp de Kamer toch zijn ontwerp. Lang discussieerde de Kamer over grond» onteigening te Utrecht, aan eene zijde van het nieuwe postkantoor aldaar. Een grondont» eigening welke feitelijk reeds plaats had, daar het daarop te zetten gebouw reeds plaats had, doch nu pas de Kamer werd voorgelegd. Er was veel oppositie. Dinsdag zal er over gestemd worden. Laat in den middag begon de Kamer nog aan de Zuiderzee»begrooting. In een breed» voerige beschouwing heeft de Vrijheidsbon» der van Gijn, zijn oordeel over de droogleg» ging van de Zuiderzee gegeven. De behandeling van deze zaak wordt Don» derdag voortgezet. Het regeeringsjubileum van de Koningin. Een algemeen comité, bestaande uit de heeren prof. dr. P. J. Blok te Leiden, J. J. Bruns te 's»Gravenhage, H. Colijn te Leersum, dr. L. N. Neckers te 's»Gravenhage, C. K. Elout te WassenaarA. W. F. Idenburg te 's»Gravenhage, J. W. Klein te Sloterdijkjhr. mr. A. F. de Savornin Lohman te 's»Graven» hage, mr. P. H. Ritter Jr. te Utrecht; W C. J. Smit te 's»GravenhageC. J. Snijders te 's»GravenhageH. N. A. Swarl te 's»Graven» hagemr. C. L. Torley Duwel te 's»Graven» hage en prof. mr. J. C. Kielstra te Wagenin» gen, C. v. d. Voorst van Zijp te 's»Graven» hage, welke laatste als secretaris optreedt, en de dames dr. Ch. van Manen te 's»Gravenhage en Johanna W. A. Naber te Utrecht, heeft mede namens 23 organisaties, voornamelijk op militair gebied, een adres gezonden aan den minister van oorlog, van marine en van koloniën, in verband met het zilveren regee» ringsjubileum van de Koningin. In dit adres wordt o.a. opgemerkt, dat, gezien de gewichtige en zware taak, die onze weermacht in de oor» logsjaren heeft vervuld, de komende nationale huldebetooging niet volledig zou zijn, geen algemeene voldoening zou wekken, indien niet daarbij aan de organen onzer landsver» dediging een waardige plaats in overeenstem» ming met hun beteekenis voor onze onaf» hankelijkheid, d.i. voor ons bestaan als volk, werd ingeruimd. Wij herinneren aldus adressanten in dit verband aan de wapenschouwing in 1898 op de Renkumsche heide over de troepen, die oefeningen in grooter verband hadden gehouden, aangevuld met detachementen van de overige legeronderdeelen en militaire in» stellingen, aan de vlootrevue op het Hollandsch Diep in hetzelfde jaar. Paste toen een deel» nemen van onze land» en zeemacht op eigen wijze aan de huldiging van Hare Majesteit bij Hoogstderzelver troonsbestijging, hoeveel te meer is dit thans het geval, nu zoo ernstige jaren, ook voor Haar, achter ons liggen, nu de toestand in Europa zeker nog geen hoop geeft op blijvende rust in de komende jaren. Op grond van het bovenstaande verzoeken wij Uwe Excellentie eerbiedig, wel te willen bevorderen, dat in de komende dagen van herdenking van de troons»bestijging van Ko» ningin Wilhelmina de Nederlandsche land» en zeemacht en de koloniale troepen, gelijk in 1898, op eigen waardige wijze deelnemen in de huldiging van Hare Majesteit. Kosten van levensonderhoud. Sedert een drietal jaren wordt door het Gem. Statistisch Bureau te Amsterdam het driemaan» delijksche indexcijfer der kosten van het levensonderhoud berekend op grondslag van het verbruik, geconstateerd bij het onderz«ek naar de uitgaven van arbeidersgezinnen, die in Maart 1920 werd ingesteld, en van de prijzen, welke gedurende dezelfde maand gegolden hebben. Over Maart 1923 werd het indexcijfer weder» om op dezelfde basis vastgesteld. Het resul» taat van deze berekening is, dat van Maart gauw aan 't verstand, dat het beter was ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, wat hij gul toestemde. De rechtspraktijk trok hem niet aan. Zijn vader had die studie gewild, maar 't noodwendig gevolg was, dat hij nu wel de bekwaamheid of liever 't brevet van bekwaam» heid bezat, maar er niets mee deed. Voor zijn brood hoefde hij 't niet te doen. Dat was 'm van der jeugd af ingeprent. Ingespannen had Willem Duifsteen zich dan ook nooit. Noch op school, noch op 't gymnasium, noch aan de universiteit. Hij wist het immers 't Hoefde niet Als knaap had hij 't gedacht en als jonge» ling ronduit tegen z'n vader gezegd, dat het overbodige moeite, dat het 'n makkelijk ver» mijdbare kwelling, dat het zotte zottigheid was, je zoo in te spannen voor het leven, als 't karretje klaar stond, waarop je door 't leven heen rolde. Maar Duifsteen Sr. was 'n man van den ouden stijl. Vroom was ie nietdat was zijn vader ge» weest. En zijn grootvader had bepaald als 'n godzalig man geleefd, in woord en werk. «Ou» de Duifsteen,seniors vader, had er de vroom» en kerkschheid van bewaard»senior« zelf, meegesleept destijds door 't modernismesin» opkomst, had zich aan dat «fata morgana« geestelijk blind gekeken en was van kerk en godsdienst vervreemd, doch hield vast aan de degelijke principes in zijn geslacht steeds voort» geplant. Willem, wiens verbeelding vaders »rijkdom« veel grooter waande dan 't met de werkelijk» heid overeen kwam, meende dat hem in zijn jeugd onthouden was, wat hem wettig toe» kwam. En toen hij, net meerderjarig, door 't sterven zijner moeder z'n kindsdeel onver» wacht in handen kreeg, besloot hij, na de mislukking der werkproef op 't compagnons» kantoor, in te halen wat hij te kort gescho» ten was. Of al zijn vader zich met kracht verzette Willem ging zijn zelfgekozen weg huurde kamers, zocht vrienden en leidde het leven van 'n jongmensch»met»geld. ,n Lichtmis was hij nu juist niet. Zoo be» gon hij tenminste niet. Voor ,t oog der menschen bleef hij 'n «nette jongen®, 'n hupsch jongmensch, die, nu jaheel wat geld stuk sloeg, maar dat was zijn zaak en met name zij, die ervan profi» teerden waren in de laatste plaats geroepen, hem daarvan 'n verwijt te maken. Willem had sjieke kamers, dineerde fijn, kocht dure plaatsen in den schouwburg, maakte z'n «vacantie«»reis door Zwitserland en Noorwegen zoo goed als de stugste wer» ker, en als 't hard winteren ging, 'n snoep» tochtje naar Nice en Rome. Hij stond dra bekend als 'n mild beschermer der schoone kunsten had vrij entree op de repetities en had veel te zeggen bij de tooneeldames met middelmatig talent, maar knap van uiterlijk 't Geld gleed hem gul en glad uit de vin» gers 'n chèque schrijven is zoo'n mak» kelijk werk Geheel zorgeloos was hij toch niet. Na een paar jaren van stelselloos geld»uit» geven, had hij zich zoo op taks gesteld, dat hij zelfs bij een lang leven z'n kapitaal niet geheel opteren zou, afgezien nog van z'n va» derlijk erfdeel. Zoo had hij zich voorgenomen Maar 't was heel anders gegaan! Eerst hadsie zich verslingerd aan 'n demi» mondaine niet eens wat men bepaald »mooi« noemt, maar 'n eerste intrigante, die 'n gewoon plukte. Onder haar bekoring werd mr. Duifsteen gek, met dit voorbehoud, dafeie 't ook wist, maar zonder dat hij dien toovercirkel der dwaasheid verbreken kon. Zijn geestelijk zenuwstelsel was verlamd en de verleidster kneedde hem als de jongen 'n mannequin van stopverf kneedt. De jaarrente was in 'n maand opgeteerd en de overige maanden werd 't kapitaal aange» sproken» Rollend en hollend ging 't bergafwaarts. Naar den finantiëelen afgrond Aan de speeltafel en op de effectenbeurs zocht hij 't «geluk® te dwingen, maar Fortuna bleek jaloersch hij raakte rondom in de schuld had ten leste geen crediet meer zat op zwart zaad. Zijns vaders deur was voor hem gesloten. Schriftelijk liet die hem weten, dat hij 'n som voor overtocht en vestiging krijgen kon, als»ie naar Amerika ging en daar werken wou. Van den arbeid griezelde mr. Willem. Toch moest er uitkomst komen. Zijn «vrien» din« liet hem tot «verlichting zijner zorgen.« als ze met fijnen spot opmerkte zitten, maar de schuldeischers lieten 'm geen rust.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1