tweede blad. Twee Bladen. Zaterdag1 28 April 1923. IV©. 2906. Dit nwaflier bestaat «it Het Bevolkingsvraagstuk Misleiding. Binnenland. Buitenland. 0HOOSÏGTOWSES Een der urgente kwesties onzer dagen is het bevolkingsvraagstuk geworden. Nederland is overbevolkt. En juist nu we leven in een algemeene ma» laise in allle bedrijven is dit feit des te pein» lijker. De werkloosheid is daardoor dubbel groot. Men denke over de toename van onze be* volking niet gering. In 1830 telde ons land 2l/2 milhoen zielen in 1909 was het geklommen tot 53/4 millioen van 1880 af is ons volk met meer dan de helft toegenomen. Nu loopt het reeds naar de 7 millioen. Dezer dagen werd in Breda over deze zaak een congres gehouden, waar door vier pro» fessoren en een arts deze zaak van verschil» lende zijden belicht werd. Want het vraagstuk der overbevolking heeft verschillende zijden, 't Heeft een zedelijke, zoowel als een sociaabeconomischen en me» disch»sociale zijde. Prof. Veraart was een der Heeren die over het vraagstuk refereerde. In stelling drie van zijn referaat wees hij den weg aan die naar de oplossing van deze kwestie voerde. Deze stelling luidde Het dreigend gevaar is alleen af te wenden indien de individuen, georganiseerde groepen van individuën en de organen van de ge» meenschap, een actieve welvaarts politiek gaan voeren, dit gericht is op. a. Vergrooting en vermeerdering van de productie kracht der individuën; b. aantasting van overmatig en verkeerd gebruik en verbruik» c. vergrooting en verbetering van de bin» nenlandsche welvaartsbronnen 4 d. emigratie, zoo mogelijk in den zin van kolonisatie. Dr. Kuyper wijdt in zijn: Anti«Rev. Staat» kunde onder het hoofdstuk der Sociale kwestie ook een paragraaf aan het »bevolkingsvraag» stuk.« Twee wegen staan z.i. open tot de oplossing. Beperking der geboorten of emigratie. Het eerste verwerpen wij als in strijd met Gods Woord, dus rest ons het tweede dat overeen» komstig Gods Woord is: Wees vruchtbaar en vervul de aarden Emigratie lijkt ook ons de eenigste oplos» sing. Zeer uitgestrekte deelen van den aardbodem vragen nog om cultiveering. Vooral voor onze plattelandsbevolking, waar het vraagstuk der Overbevolking niet minder nijpt dan in de steden, is emigratie de beste weg. Blijft het zooals het is, dan wordt het ge» vaar natuurlijk jaarlijks grooter en zal een steeds groeiend gedeelte permanent overge» geven zijn aan werkloosheid, dus aan armoede en gebrek. Een deel van ons volk zal vervallen in het pauperisme. En dat kan voorkomen worden. Door emigratie. Voor de plattelandsbevolking is emigratie bovendien nog gemakkelijker dan voor de stedelingen. De plattelander toch kent het, landbouwbedrijf en den tuinbouw, is iets wat met kleine variatie over de geheele wereld het» zelfde is. Het is te wenschen, dat nu overal stemmen opgaan, de Regeering dit vraagstuk niet blijft negeeren en dat ook onze maatschappelijke en kerkelijke voormannen zich met de kwestie gaan bemoeien. In verband met deze zaak lijkt het ons dienstig een ingezonden stuk hier over te nemen dat we vonden in het Friesch Dagblad, 't Is van den volgenden inhoud Hooggeachte Redacteur. Gaarne zouden we voor het onderstaan» de een plaatsje willen hebben in uw dag» blad. Op de vergadering van de Classis Orange City der Christelijk Gereformeerde Kerk in Noord»Amerika, gehouden te Orange City Iowa, op 21 tot 23 Maart 1923, werd de aandacht gevestigd op een beweging in Ne» derland tot bevordering van emigratie naar Canada. Waar de Classis Orange City met een ge» nabuurde Classis de geestelijke verzorging van ons Gereformeerd Hollandsch volk in de Noordelijke Staten en in Canada voor hun rekening hebben en waar die arbeid steeds moeilijker wordt door de verstrooiing van ons volkbesluit de Classis dat de deputaten voor den arbeid onder de ver» strooiden, door middel van de Nederland» sche Pers de aandacht zullen vestigen op enkele feiten. Het is in Nederland wellicht niet bekend dat velen van ons Hollandsch volk, die de laatste jaren naar Amerika togen, in plaats van zich te vestigen in de nabijheid der oudere Hollandsche nederzettingen, zich gaan vestigen op plaatsen waar geen Hol» landers wonen en zoo raakt ons volk ver» spreid in kleine groepen verre van elkander verwijderd over de lengte en breedte van dit werelddeel. Deze verstrooiing brengt voor een landverhuizer allerlei teleurstel» lingen en moeilijkheden mee. Op kerkelijk en sociaal gebied en vooral met het oog op de opvoeding der jeugd komt men voor allerlei bezwaren te staan waar men nimmer aan dacht toen men nog in het oude Va» derland was. Alleen daar waar ons Gereformeerd Hol» landsch volk in sterke groepen saam woont is er mogelijkheid voor krachtig kerkelijk leven, en is er verwachting dat ze bewaard zullen blijven voor de Gereformeerde be» lijdenis. Dan, alleen, waar een voldoend aantal Gereformeerden saam wonen, kan een Christelijke school gesticht en onderhouden worden, en alzoo onze levensbeschouwing voortgeplant worden in de geslachten. En welk een schat ligt er in voor ons leven op elk gebied, als men in een kring mag verkeeren waarin men zich tehuis gevoelt waarin men de steun en omgang en hulp vindt die men soms zoo dringend noodig heeft in een betrekkelijk vreemd land. Wat daarentegen komt er terecht van velen van ons volk in de verstrooiing? De ervaring is de beste leermeester ook hier droeve dingen zouden we kunnen ver» halen van Gereformeerde Hollanders in Amerika, van een vervallen tot allerlei dwa» lingen, van geestelijke verachtering, van algeheele verwildering der opgroeiende jeugd. We bepalen ons echter bij het kerke» lijk leven. In het Noorden van de Vereenigde Sta» ten en in Canada hebben thans vele kleine gemeenten een worstelend bestaan. De druk der tijden, misgewassen, het klimaat met zijn barre lange winters en korte droge zo» mers, deed menig kolonist weer optrekken naar in zijn oog beter oord. Dientengevol» ge worden de kleine Gereformeerde groep» jes nog zwakker. Er zijn plaatsen waar de Kerk ophield te bestaan en slechts enkele huisgezinnen bleven wonen. Op sommige plaatsen komt men niet meer saamop an» dere nog wel, doch vanwege de strenge win» ters alleen des zomers. Dan leestmen een preek Of een zendeling»leeraar preekt voor hen doch dit gebeurt slechts zelden, vanwege de groote afstanden en hooge kosten. Er zijn in hetzelfde uitgestrekte Noord Westen onderscheiden kleine gemeenten die reeds tal van jaren bestaan hebben, doch eer zwakker dan sterker worden. Enkele heb» ben een eigen leeraar gehad, en zijn echter nu bijna alle herderloos. Zelfs zijn ze finantieel onmachtig om een leeraar te on» derhouden. In geheel Canada is thans slechts één leeraar en deze broeder ontvangt meer dan de helft van zijn salaris uit de kas der classis. Indien er nu in Nederland zijn die plan hebben om naar Canada of de Noordelijke Staten der Unie te verhuizen dan raden we hun ten sterkste om niet te gaan wonen, waar geen Hollanders wonen, maar zich te vestigen op die plaatsen waar reeds ge» meenten zijn. Er is ruimte genoeg ook op vele plaatsen waar ons volk thans woont. Allen die naar Amerika verhuizen willen, behooren vooraf nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de vooruitzichten die er zijn in deze of gene plaats waar men zich denkt te vestigen zoowel op kerkelijk als op maat» schappelijk gebied. Deze feiten, die we gaarne aan belang» stellenden breeder willen toelichten wilden we ter kennis van ons Gereformeerd volk in Nederland brengen. We verzoeken andere bladen, die het welzijn van hen die naar Amerika verhuizen willen helpen bevorde» ren om deze mededeeling over te nemen. Namens de deputaten voornoemd Henry J. Heynen, Orange City Iowa U. S. A. Ingezondess Stiakken„ De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur Mag ik van U een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad Het is naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer Iz. Geelhoed. Toen ik dat stuk zag dacht ik, dat het een weerlegging zoude zijn van hetgeen Uw cor» respondent had geschreven, maar neen, nieuwe gezichtspunten heeft de heer Geelhoed niet geopend. Zijn argumenten zijn volgens het raadsverslag van Sommelsdijk, ook reeds door B. en W. gebruikt en zijn m.i. zeer zwak. Immers, de inzender zegt zelf dat de land» bouw de »alles»beheerschende»bron=van»in» komsien« vormt in deze gemeente. Gaat dat dan maar aan, omdat één jaar het landbouwbedrijf slecht is geweest het overige deel der gemeente voor die belastin» gen te laten opdokken En toen de landbouwers eenige jaren terug zulke reuzenwinsten maakten, waarom is het percentage toen niet verlaagd 7 dan hadden wij er toen ook van kunnen profiteeren. De inzender spreekt over de vaste inkomens maar hij weet, dat er toch ook nog een mid» denstand is En gaat het hun heden beter dan den boer Dat hetgeen B. en W. voorstelden geheel in den geest van Ged. Staten is, zal wel waar zijn, maar 't ware zeer te wenschen dat men in het algemeen, eens wat minder naar de windrichting in den Haag keek en de belan» gen der gemeente niet uit het oog verloor. Juist omdat alles op een bloot vermoeden rust, had men m.i. beter gedaan dit jaar eens af te wachten. Is er een tekort, dan zou niet een gedeelte (het kleinste) maar ook de «alles» beheerschenden»bron»van inkomsten» kunnen mee helpen het tekort aan te zuiveren. Want men moet al een heel groot pessimist zijn, wil men nu reeds aannemen, dat '23 voor den landbouw even slecht zal zijn als '22. 't Is evengoed mogelijk dat het in '23 precies gaat als in '21, f 10.— voor een mud aard» appelen en f 10.— voor een mud ajuin en meer.) Waarom niet gedaan als Melissant? Ik ga geheel met het raadslid a -coord die daar zei» de dat Ged Staten wel weten te zeggen, zoo» veel en zooveel salaris moet den Burgemees» ter en zooveel en zooveel moet de Secreta» ris en dito dito de ontvanger hebben, maar laten zij dan zorgen dat dit geld er is, of la» ten zij het geven als de gemeente het niet op kan brengen, vooral als het alleen op den middenstander gaat drukken. En de gemeente gaat hetzelfde doen, want waarom moest het salaris van den veldwachter van f 500— op f 1800— gebracht worden Voor pleizier van den middenstander 7 Hadden Ged. Staten een staak in het wiel gestoken, welnu, dan waren B en W. en den raad verantwoord geweest. Dat zijn zij nu niet. De troost die de geachte Inzender geeft, als hij verwijst naar plaatsen waar de belas» tingen nog hooger zijn, is maar schraal. Bovendien, in die plaatsen heeft men er tenslotte ook iets voor gehad, straten»aanleg straten»verbetering, enz. Maar wat hebben wij hier? Totaal niets. En hebben wij nog een mooie straat gekregen zoo als b.v. de Lange» weg en de Binnenweg, hoe wordt hij ver» ontreinigd door het (met opzet laten rij» den van wagens met mest enz. van de heeren A. A. Mijs en L. Buth, welke wagens evengoed den Zuidelijken Achterweg kunnen rijden. Hoe het ook zij Mijnheer de Redacteur, ik vindt het allesbehalve recht als men de per» centage der belastingen verhoogd omdat het den boer één jaar slecht gaat. U Mijnheer de redacteur dankend. EEN MIDDENSTANDER. Sommelsdijk, April 1923. Mijnheer de Redacteur In het jongstleden verschenen nummer van uw blad, Woensdag 1.1., las ik tot mijn ver» bazing dat de Moderne» en de Christelijke bestuurdersbonden, een motie verzonden had» den aan den Raad der gemeente Middelharnis. Ik wou de aandacht er op vestigen, dat wij, als Christelijke bestuurdersbond, daar niets van af weten en dus ook niets onderteekend hebben. Mijn hartelijken dank voor Uw plaatsruimte. Namens het bestuur van den Christelijken Bestuurdersbond. J. VAN WEZEL. Waarschuwing tegen Parasitisme, Plagiaat en De Directeur der Stichting «Rust een Wei» nig« te Dieren, de heer L. F. Nuytens, be» richt ons Parasiteerende op den goeden ingang die de Stichting »R. E. W.« in haar dertienjarig bestaan verkreeg, wordt in Nederland gewerkt met boekjes, geïmiteerd naar ons model, en ten onrechte voorzien van den afdruk van ons cliché, met onderschrift«Fan het Ziekbed naar het Rusthuiswelk cliché langs ongeoorloof» den weg kwam in het bezit van den maker der boekjes, of door hem is nagemaakt. Niet alleen maakt men zich hierdoor schul» dig aan plagiaat en overtreding van de Au» teurswet, maar dit is ook misleiding. Blijkens opgedane ervaring werden verschil» lende menschen van deze unfaire trucs de dupe in den waan verkeerende dat men aan R. E. W. had gegeven. Men moet maar dur» ven en brutaal zijn. De boekjes melden de namen A. de Vente Bethanië te Dieren, en W. Bosman, Wat» tierstr. 18, Rotterdam. Deze laatste persoon verliet de inrichting «Rust een Weinig», na» dat hij daarvoor in rechte gedagvaard was, en na zich op slinksche wijze in het bezit te heb» ben gesteld van de adressen onzer begunsti» gers. Over een en ander zal de justitie oor» deelen. Het publiek zij gewaarschuwd. Wie voor «Rust een Weinig» zich aandient, moet op het eerste verzoek zich kunnen legitimeeren door een Volmacht voorzien van de handtee» kening van den Directeur. Andere bladen worden verzocht deze waar» schuwing over te nemen, opdat niet nog meer» deren worden misleid. TWEEDE KAMER. De behandeling van de interpellatie v. d. Tempel moest even stopgezet worden, ter af» doening van eenige spoedeischende wetsont» werpen. Hieraan vooraf ging nog een interpellatie» aanvrage van den heer Marchant over de ver» houding tusschen de Regeering en den gou» verneur van West=Indië. De indruk die de heer Marchant gaf doet vermoeden, dat de samen» werking tusschen 't Departement van Koloniën en den gouverneur wel wat te wenschen over laat. Er schijnt dat door het departement over allerlei Surinaamsche aangelegenheden beslist wordt, zonder dat de gouverneur er in erkend wordt. De Kamer heeft de wijziging van de Kies» wet met 67 tegen 4 stemmen aanvaard. Tegen stemmers waren de Monté ver Loren (A.»R.) Kersten (S.G.P.) Mej. v. Dorp (Lib.) en Van Ravesteijn (C.P.) Stad»Ommen en Ambt»Ommen werden ver» eenigd, zoo ook Loosduinen bij 's=Graven» hage. Ter wille van de bezuiniging stelt de Re» geering voor om de Rechtbanken Zierikzee en Heerenveen op te heffen. Dit zou een be» zuiniging beteekenen van ongeveer f 95.000. Zooals reeds zoo vaak is opgemerkt, bleek het ook hier weer, dat zoolang over bezuiniging fepraat wordt men 't een heel eind brengt, maar et moet niet tot de daad komen, Want dan heeft ieder zijn heilig huisje, waar niet mag worden aangekomen. En toch, bezuiniging zonder offers zal niet kunnen plaatshebben. Die het meeste tegen, het wetsoptwerp in te brengen hadden warén de H.PI. Krijger en Bakker (C. H.) die resp. de belangen van Zierikzee en Heerenveen behartigden. Zij von» den dat deze plaatsen vreeselijk benadeeld werden. Zierikzee zou een doode stad worden en in FÜesland zou groote schade aan de goede rechtspleging gedaan worden. Mr. Boon (V.6.), de plattelandsbezuiniger de Boer en mevr. Bakker»Nort(V.D.) schaarden zich aan hun zijde. Mr. de Wilde (A.R.) vond dat de minister de bezwaren in Zeeland wel wat onderschatte. Toch ging deze spr. met het voorstel mede onder beding dat de minister in overweging nam, de «reizende rechtbanken» in te voeren. Hier drong ook mevr. Bakker»Nort op aan. Een toezegging deed de minister niet, wel zal hij bereid zijn, te onderzoeken of in die richting iets gedaan kan worden. De heer Kleerekoper (S.D.A.P.) die vaneen «luk»raak kiezentrekken« niets wil weten, ver» dedigde een plan van een geheel nieuwe in» deeling der rechterlijke organisatie. In den geest diende deze socialist een motie in, die echter met 52 tegen 32 stemmen ver» worpen werd. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) stelde voor het rapport af te wachten van de commissie tot onderzoek van bezuiniging op de rechterlijke macht. Minister Heemskerk vond de zaak heel eenvoudig. De opheffing geschiedt niet geheel willekeurig. Maar er moet nu eenmaal be» zuinigd worden. Er zijn natuurlijk wel be» zwaren maar als men elk voorstel tot bezui» niging op zich zelf beziet en verwerpt, komt er van de bezuiniging niets terecht. Zijne Ex. deelde mede dat de commissie, die bezuiniging bij de rechtelijke macht over» weegt, de opheffing van niet minder dan vijf rechtbanken adviseerde. De Kamer had dus wel toe te zien voor zij het ontwerp verwerpt Het wetsontwerp werd aangenomen met 47 tegen 36 stemmen. De Kamer ging toen verder met de behan» deling der interpellatie v. d. Tempel, over de steun aan de werkloozenzorg door de ge» meenten. De heer Dresselhuys (V.»B.) drong ernstig aan op emigratie, naar Canada speciaal. De heer Schokking (C.»H.) gevoelde ook voor emigratie. Verlenging van werktijd, waar noodig, vond hij niet ongewenscht. Wat de motie»v. d. Tempel wil gaat de Chr.»Hist. lei» der te ver, daarom zal hij zijn stem niet krijgen. Toen kwam de heer Colijn (A.»R.) aan 't woord. De heer Colijn wees de Minister op de kwestie van het loon. Hij maakte de opmer» king dat de invloed, die de lage loonen bij de werkverschaffing oefenen op de loonen in het vrije bedrijf, slecht is. In 't Noorden kan een man bij de werk» verschaffing nooit meer dan f 10,80 per week verdienenhoe lang en hoe hard hij ook werkt. En het blijkt dat de boeren in de uit» betaling der loonen aan hun arbeiders zich wel degelijk regelen aan deze uitkeeringen. Hier dient ernstig op gelet te worden. De moreele invloed van een te laag loon kan in de toekomst ernstige gevolgen hebben. Hef vraagstuk is moeilijk, maar toch dient te wor» den nagegaan, welke werken er in de komende jaren uitgevoerd moeten worden en of het tempo niet versneld kan worden met het oog op een goede bestrijding van de werkloosheid en de uitvoering op normale wijze doen plaats hebben. Volgens Minister Ruys moet het loon zoo zijn dat de prikkel om ander werk te zoeken blijft en bovendien mag geen concurrentie wor» den aangedaan aan het vrije bedrijf. Werk» verschaffing is een noodmaatregel. Daarom kan geen enkele minister, van welke partij ook, den schijn van onbarmhartigdheid ver» mijden. Met vele voorbeelden toonde de Mi» nister aan dat de loonen niet zoo veel af» steken bij het vrije bedrijf. De Minister beriep zich op Zweden, welk land steeds het beginsel toepaste dat hulpverleening niet in den weg mag staan aan de producten op de open markt. De emigratie, die door een drietal afge» vaardigden was ter sprake gebracht, zal door de regeering bevorderd worden. Een crediet van f 30000 om in Mei 100 personen naar Canada te doen emigreeren wordt reeds be» schikbaar gesteld. Lukt deze proef dan zullen er meerdere volgen. De motie»v. d. Tempel werd tenslotte met slechts 17 stemmen voor verworpen. Bij repliek kwam de heer v. Ravesteijn (C.P.) nog met een motie om de Kamer te doen uitspreken, dat bij werkverschaffing of werkverruiming met steun van den staat, geen loonen worden uitgekeerd, lager dan in overleg met de betrokken vakvereenigingen zijn vast» gesteld, opdat zij niet dalen beneden de kosten voor noodzakelijk levensonderhoud. Deze motie werd ook met 63 tegen 17 stemmen verworpen. Dan werkt de Kamer nog een tweede in» terpellatie af, die van Dr. v. Ravestijn, over de afsluiting der Noordwijksche duinen, 't Ging over het feit, dat men, om te genieten van de duiden bij Noordwijk, een wandel» kaart moet hebben, die gemakkelijk te ver» krijgen is. De communistische interpellant vreest klasse»bevoorrechting. Of de zedelijk» heid in 't gedrang komt laat hem koud. Het antwoord V in den minister was kort. In Noordwijk werd beperking gevraagd ter be» scherming van het natuurschoon en dat in 't algemeen voor de bevolking van de badplaats. De communistische motie, die vrije duinen vraagt, komt Vrijdag in stemming. EERSTE KAMER. Het Hoogerhuis ging voort met de begroo» ting van Waterstaat. De minister beantwoordde de verschillende sprekers. Wat de afschaffing der tolheffing betreft, het is een bezwaar, dat het Rijk dan verplicht zal worden, tot het maken van stijgende kosten voor onderhoud en verbetering der wegen. Van de tariefverlaging bij de spoorwegen koestert ZijnEx. geen hooge verwachting, in ieder geval dient voorzichtig te werk gegaan te worden. De kilometerboekjes heeft de sym» pathie van den minister niet. Een hefbrug te Rotterdam zou wel dringend noodzakelijk zijn, doch uit een oogpunt van bezuiniging werd deze post nog niet op de begrooting gezet. Lang werd er gerepliceerd. Z. h. st. werd de begrooting aangenomen. Donderdag begon de senaat aan hoofdstuk VII der Staatsbegrooting (Buitenlandsche za» ken). De heer Anema (A.=R.) uitte zijn vreugde er over dat deze minister weer vaster aan ooit in het zadel zit. Spr. drong op spoedige publicatie van de verslagen der volkerenbondsvergaderingen aan. Na wat algemeene opmerkingen, kwam de Antie»Rev. afgevaardigde aan het punt der bezuiniging. Buitenlandsche zaken mag niet te schril zijn. Toch kan er doeltreffend bezuinigd worden. Getuige het rapport der bezuinigingscommissie. Spr. noemde voor» beelden daarvan. Den volkenbond bracht hij hulde voor wat verricht is voor den terugkeer van krijgsge» vangen uit Rusland. Ook besprak hij de ver» vanging van de «neutraliteitspolitiek» door een »zelfstandigheidspolitiek«. Deze «zelfstan» digheidspolitiek« zal gelukkig geen belemme» ring zijn voor de samenwerking met andere kleine Staten. Voor den oorlog droeg onze buitenlandsche politiek een negatief karakter. Bij al haar verdiensten had zij deze schaduw» zijde, dat in ons land niet het besef van mede» verantwoordelijk' te zijn voor het interna» tionaal gebeuren levendig was. De oorlog is daarop gekomen en heeft een absoluut fiasco gebracht van de machtspolitiek en van het machtsevenwicht. Na den oorlog zijn toen internationale rechtslichamen in het leven ge» roepen en openbaart zich ook in onze inter» nationale staatkunde een gevoel van mede» verantwoordelijkheid. Spr. is er zich van bewust, dat de tijd voor» bij is, dat wij een rol kunnen spelen als in het einde der 17de eeuw. Doch wel moeten wij positief medewerken aan een internatio» nale politiek, op den grondslag van het recht. Samenwerking met groote mogendheden is voor een klein land niet gewenscht te achten. Wel echter met kleine mogendheden, althans met die kleine landen, die het in deze met ons eens zijn. In dit verband zal spr. naar aanleiding van de Scandinaafsche reis de vraag stellen, of daarbij ook gesproken is over sa» menwerking op geregelden voet in internatio» nale zaken. Hij vindt daartoe aanleiding in het bekende interview, dat de heer Branting aan een persvertegenwoordiger heeft toege» staan en waarin deze te kennen gaf, dat ook de heer Van Karnebeek van oordeel is dat een gemeenschappelijk doel moet wor» den nagestreefd. Spr. zou den minister dan ook de vraag stellen, of hij te ver gaat in» dien hij de vraag stelt, of de nieuwe zelfstan» digheidspolitiek ook samenwerking inhoudt met andere gelijkgezinde kleine staten en in» ternationale aangelegenheden, op den grond» slag van het gevoel van mede»verantwoorde» lijkheid voor het internationaal recht. Spr. eindigt met een peroratie tegen het voeren eener verderfelijke machtspolitiek. Duitschland heeft daarvan de wrange vruchten geplukt Over zulk een machtspolitiek moeten wij met woord en daad onze afschuw uitspreken. Spr. dankt God, dat Hij ons land in dezen minis» ter een man heeft geschonken, die door zijn werkkracht en zijn intellegentie ons land met vaste hand stuurt. Hij en zijn politieke vrien» den zullen dezen minister gaarne steunen. De heer v, d. Lande (R. K.) besprak de positie van Nederland in de centrale Rijn» vaartcommissie die z.i zeer ten onzen ongun» ste is gekeerd. De heer Wittert van Hoogland (R. K.) be» pleitte een Nederlandsche leerstoel aan de Sorbonne, waaraan de regeering haar finan» cieele medewerking niet mag onthouden. Dan besprak hij het vraagstuk der nationale minderheden, de klacht van staatsraad Struyk er aan vast knoopend dat onze volksvertegen» woordiging zich zoo weinig met de interna» le politiek bemoeit. De weg ter verbetering is een meer toegankelijk maken van den Raad van den Volkerenbond voor nationale min» derheden. De heer v. Embden (V. D.) bepleitte het belang der vreemdelingen in ons land. Ze moeten 2 X per jaar hun paspoorten doen viseeren wat 2 X f 6 kost. Deze controle is overbodig. De Heer van Kauteren (C.H.) was het met den heer Wittert eens, dat de minderheden beschermt moeten worden. Hij had zich vroe» ger doodelijk geërgerd door de Turksche moor» den op de Armeniërs. Nu krijgen de Honga» ren hun trekken thuis. Minister Karnebeek beantwoordde de spre» kers. DE ZOMERTIJD. Invoering op 1 Juni a.s. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in 1923 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 zal aanvangen den eersten Juni. Wijziging Dienstplichtwet. Er is een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet ingediend, strekkende om den eersten oefentijd van de cavalerie terug te brengen van 18 op 15 maanden. Het con» tignentsaandeel der cavalerie wordt in verband hiermede dan verhoogd van 1000 op 1200 man. Naar schatting zal door aanneming van dit wetsontwerp f 150,000 per jaar worden bezuinigd. Nieuwe postwisselformulieren. De plv.v. directeur»generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend 1. dat in verband met de ingebruikstelling van postwisselstempelnjachines, met ingang van 1 Mei a.s., met intrekking van de in ge» bruik zijnde, zullen worden uitgegeven nieuw model postwisselformulieren, bestaande uit drie deelen, te weten het lichaam, dat bij de uitbetaling door den postdienst wordt inge» houden, eene rechterstrook, strekkende den afzender tot bewijs van storting, en eene linker» strook, welke door den geadresseerde kan worden behouden. Bij de aanbieding ter verzending van de nieuw model postwissels op een hulppostkan» toor wordt evenwel, in verband met de be» handeling op het betrokken hoofdkantoor de rechterstrook niet als recu afgegeven, doch wordt den afzender een uit een register ont» leend ontvangbewijs overhandigd. Buiten de dienstaanwijzingen behooren alle gegevens voor den postwissel daarop door den afzender te worden gesteld desgewenscht kan daarbij de hulp van den postambtenaar worden ingeroepen. Gedurende de maanden Mei en Juni a.s. zal gelegenheid worden gegeven de nog voor» radige postwisselformulieren en verrekenings» postwissels, oud model, zonder kosten aan de kantoren tegen nieuwe om te ruilen. HET MILJOEN. De 70e verantwoording bedroeg f 920.652.01 '/2 De 71e verantwoording bedroeg f 515.97 Totaal ingekomen gelden f 921167.98'/2 Uit het Ruhrgebied. De Fransche krijgsraad heeft het over den prins van Lippe uitgesproken vonnis van acht maanden gevangenisstraf gewijzigd in 2'/z maand en 800.000 mark boete. De uitsluiting in de Parijsche confectiebe» drijven is opgeheven. De Vohcenbond en de ontwapening. De commissie van advies van den Volken» bond heeft het Fransche militaire standpunt als grondslag voor discussie aangenomen. Zij erkent ze, als zijnde in overeenstemming met de technische werkelijkheid, die in staat is de modaliteiten van ontwapening en den weder» zijdschen waarborg te bepalen. Een dorp van zestig zielen. Aan den beruchten Chemin des Dames, brandpunt van den strijd rond Verdun in de oorlogsjaren, is het dorpje Vendresse uit zijn puinhopen verrezen. Voor den oorlog telae het 180 inwoners, terwijl er bij den wapen» stilstand nog slechts twee gezinnen woonden. Het plaatsje was met den grond gelijk ge» maakt. De liefdadige vereeniging «Le Village blessé« (vroeger «Le Vêtement du Blesse«) adopteerde het en wist het wederom tot leven te wekken, thans wonen er zestig menschen het heeft een houten kerkje, drie huizen, een fontein en een gemeentelijke waschplaats. Zelfs zijn er vruchtboomen uit Saint»Mandé heen» gebracht. Eergisteren heeft het zelfs een monument gekregen ter nagedachtenis aan zijn twintig dooden. De bedevaarten naar Lourdes. Terwijl in het jaar 1921 het aantal bede» vaartgangers naar Lourdes het peil van vóór den oorlog wederom had bereikt, ïs het in het afgeloopen jaar nog aanmerkelijk gestegen. Volgens de statistiek, die natuurlijk alleen de bij de geestelijkheid ingeschreven bedevaart» gangers opgeven, bedroeg het aantal uit Frank» rijk alleen 225,492. De z.g. «pélerinage na» tional" telde 30,000 personen. Uit het buiten» land kwamen er 26,175, onder wie 14,75 uit België en 1370 uit Nederland. Het totale aantal was 251.667 personen. Gruwelijke daden der Franschen in het bezette gebied. Uit Arnsberg werd aan de «Hagener Ztg.« het volgende bericht.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3