Officieel Gedeelte Buitenland. lande en de steden moet verdwijnen, wil op het platteland de loondaling nog niet verder doorgaan. De boeren ontvangen voor hun productie zoo weinig dat 't voor hen is ges worden «pompen of verdrinken 1« De R. K. heer Engels klaagde er over dat er te weinig gedaan wordt tegen de binnen» koming van vreemde werkkrachten. De resub taten der productieve werkverschaffing zijn gering, beter ware het de menschen aan werk te helpen in hun eigen vak. De Twentsche textielarbeiders zouden misschien kunnen wor» den geholpen met een voorschot om weefge» touwen te koopen. Dinsdag ging de Kamer met de behandeling van deze interpellatie voort. In 1920 aan onderwijzers te veel betaalde bedragen. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Vliegen, schrijft de Minister van Onder» wijs nog, dat hij een onderzoek heeft doen instellen of het, zonder dat dit te groote offers van de schatkist zou vergen, mogelijk ware aan de onderwijzers, die over het jaar 1920, met inbegrip van het hun uitgekeerde voor» schot, meer aan salaris uitgekeerd gekregen hebben, dan waarop zij ingevolge de bepalin» gen van het Kon. Besluit van ió December 1920 achteraf aanspraak bleken te hebben, dit meerdere te doen behouden, waartoe dan aan de gemeente» en schoolbesturen van rijkswege een vergoeding toegekend zou moeten worden. Het resultaat van' dit onderzoek is van dien aard, dat de regeering thans meent, zoodanige regeling inderdaad in uitzicht te mogen stellen. De daarvoor noodige gelden zullen worden aangevraagd, waarvoor een wetsontwerp zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. In den sneltrein. Gij zit in den sneltrein in de E x p r e s, die ruim vijf uur uit Brussel vertrekt naar Amsterdam. Neen gij zit er niet, maar ik laat u er zit» ten. En ge zit er goéd: warm en zacht gij reist eerste klas. Natuurlijk hebt ge in de stad niet gegeten 't was nog wat vroeg en ge weet, dat er in den trein een zeer goede restauratie is, waar men u een diner opdischt, dat voor het beste in Brussel niet hoeft te wijken. Gij hebt trek gij wilt een plaats bezetten aan 't smetteloos wit gedekte tafeltje, met bloemen er op, 't bord voor de soep al klaar. «Pardon, m'neeralles is reeds bezet, besproken «Watblief? En ik wou eten. »'t Spijt me, m'neermaar er is werkelijk geen plaats meer over «Moet ik dan wachten tot ik van avond in Amsterdam kom «Stellig niet, m'neerU kunt zich opgeven voor de tweede »service« die begint zoodra we Roozendaal voorbij zijn Enfin er is niets, aan te doen. Uw maag jeukt wel wat en gij benijdt uw overbuurman? die nog aan de eerste «service® een plaats vond en zoodra Antwerpen voor» bij is, opstaat om te gaan dineeren, maar gij zult dan wel wachten. Gij hebt in elk geval een zoet vooruitzicht. En 't eten zal u beter smaken, als gij wat langer wacht. Alleen zoolang de maag zoo leeg is, hebt ge geen trek in een sigaar en interesseert u zelfs 't Brusselsche avondblad niet al te zeer. Straks komt uw vis»a»vis terug, Zooals 't met verzadigde magen méér gaat hij is spraakzaamzijn glaasje Benedictoire was goed en terwijl hij 'n «fijne® opsteekt, zegt hij tevreden «Toch 'n goed diner voor niet te veel geld!« «Wat betaalt u vraagt ge onwillekeurig. «Twaalf francs«, antwoordt de Belg. Na Rozendaal wordt het uw beurt. Gij eet precies denzelfden maaltijd als de Belg; hij is geheel uit dezelfde grondstoffen door denzelfden kok saamgesteld en alles is precies bij denzelfden leverancier gekocht en als 't op betalen aankomt «Vier gulden s.v.p., m'neer Met natuurlijk een treinwaardige fooi, plus 't geen ge bij of na den maaltijd gedronken hebt. Ge denkt even na en rekent snel Twaalf francs a 14 cent, dat maakt één gul» den acht en zestig, in Hollandsch geld, ge waagt een schuchtere opmerking »'t Is zoo door de heeren vastgesteld m'neer Ja, dat zal wel waar zijn. maar 't is zoo ongelukkig, dat men in patria als 't op de 1 o o n e n aankomt uit den treuren her» haaltWe moeten naar 't buitenland zien maar als 't op de vertering aankomt, dan heet het nog maar al te vaak «We zijn hier in Holland, m'neer 1« Zeg dat wel, juffrouw Pieterse De doodelijke dans-manie Het eerste sterfgeval. De berichten over de dans»records, welke eiken dag opnieuw weer »verbeterd« worden, beginnen nu zulk een fabelachtig karakter aan te nemen, dat het twijfelachtig schijnt, of de Amerikaansche berichtgevers bezig zijn het record te slaan in het fabriceeren van ver» bijsterende dansnieuwtjes, dan wel of de dans» maniakken zelf inderdaad hun walgelijk be» brijf tot een haast physiek onmogelijke hoog» te hebben opgevoerd, die zelfs voor het land der onbegrensde mogelijkheden ons ongeloof» lijk moet voorkomen. Reuter, die de berichten, welke hier volgen, hoogst eigenhandig aan de Engelsche bladen verstrekt, lijkt ons intusschen te serieus om louter fantasieën de wereld in te zenden. Op zijn gezag dan zij hier vermeld, dat de 27»jarige heer Henry Morehouse te North To» nawanda 87 uren aan één stuk heeft gedanst. Ter geruststelling onzer lezers, die met een spotlach aan het adres van duimzuigende jour» nalisten bij zichzelf zouden zeggen, dat men er dan toch dood hij neer zou moeten vallen de dansers wel te verstaan zij er onmid» dellijk bijgevoegd, dat genoemd personage in» derdaad, toen hij met zijn partner den dans» vloer verliet, dood ter aarde stortte tengevol» ge van een hartverlamming. Tot den prijs van zijn leven had de man een door hem aange» gane weddenschap gewonnen. Toch is dit 87 uur»record nog »verbeterd« altijd nog volgens Reuter door zekeren Arthur Klein, die 88 uren aan één stuk dans» te en een zekere miss June Currie uit Cleve» land (Ohio) die 't dansen 3 etmalen 18 u. en 10 minuten (zegge 90 uren en 10 minuten) volhield. Beiden schijnen het er levend af te hebben gebracht. Het zesde gebod schijnt bij dat soort lieden absoluut niet meer in tel te zijn. Volgens een telegram uit New»York zouden de Amerikaansche psychiaters zich ernstig be» zighouden met de dansrazernij, die overal in de Vereenigde Staten is uitgebroken en die nu natuurlijk, evenals alle onbeheerschtheden van het menschelijk geslacht in den tegenwoor» digen tijd, maar weer dadelijk bij de ziekte» verschijnselen wordt ingedeeld. Dr. Arthur Boyes van den openbaren ge» zondheidsdienst te Washington is zoo welwil» lend de dansmanie te vergelijken met de be» weerde ziekte, welke in de 16e eeuw in ver» schillende groote steden van Europa heersch» te en welke door een steek van den tarantula (tarentella ?)»spin zou zijn veroorzaakt. Deze ziekte ging gepaard van een verschijnsel, dat veel weg had van slaapzucht. Deze slaperig» heid poogde men te verdrijven door als gek» ken in het rond te dansen. Verscheidene be» noemde personages aan het Engelsche hof zouden te dien tijde zich in letterlijken zin dood gedanst hebben. Een^noodlottige grap. In het Senegaleezenkamp te St. Magde, dicht bij Marseille, had een aantal tirailleurs een nieuw aangekomen kameraad wijsgemaakt, dat hij voor een ernstig vergrijp voor den krijgsraad zou moeten komen en worden doodgeschoten. De nieuweling werd daarover zoo woedend, dat hij 's nachts is opgestaan, zijn bajonet heeft genomen en verklaarde geen lust te hebben alleen de andere,, wereld te gaan be» zoeken, maar de heele compagnie te willen meenemen. Hij begon er toen op in te hakken, stak de dichtsbijzijnde drie dood en verwondde een aantal anderen ernstig. Met de grootste moeite jS hij overmeesterd. OPENBARE KENNISGEVING. Aanbesteding grintleverantie en grintvervoer. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn op Zaterdag, 28 April a.s., des voormiddags te 11 uur, ten gemeen» tehuize, in het publiek aan te besteden le. De levering van 525 M3 goed ge= wasschen, niet al te fijne onderhoudsgrint, fran= co op den wal te Sommelsdijk of franco in den daarvoor bestemden bak aan de Haven 2e. Het vervoer van 525 M3 naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen binnen deze gemeente, zoomede het tot de aanbesteding in het volgende jaar voorkomende vervoer van keien, klinkers, zand, puin. enz. De levering bedoeld onder le behoort plaats te hebben vóór 1 Augustus 1923 en het ver» voer bedoeld onder 2e moet geschieden binnen de termijnen door of namens den Burgemees» ter te bepalen. De betaling van de geleverde grint zal plaats vinden per 1575 K.G.het gewicht zal wor» den bepaald naar de waterverplaatsing. Bij de betaling voor de levering van elk schip grint zal 10 °/o van hetgeen verschul» digd is, worden ingehouden terwijl het aldus ingehoudene aan de gemeente zal verblijven zoo de grint niet binnen den gestelden ter» mijn worden aangevoerd. Bij voldoening aan de voorwaarden zal het ingehoudene bij de levering van het laatste schip grint worden uitgekeerd. De grint leverancier zal enkel door verloop van den gestelden termijn in gebreke worden gesteld, zoodat geene gerechtelijke aanzegging daartoe noodig is. Gezegelde inschrijvingsbiljetten worden in» gewacht ter secretarie vóór of op den dag van de aanbesteding, terwijl aldaar nadere inlich» tingen kunnen worden gevraagd. Sommelsdijk, 20 April 1925 Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DFN HOLLANDER Burgemeester I. GEELHOED Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Som5 melsaijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 28 December 1922 is vastgesteld de volgende verordening Verordening op de veemarkten in de gemeente Sommelsdijk, als bedoeld in artikel 5 der Veewet. Artikel 1. Overeenkomstig artikel 4 der Veewet wordt onder vee in deze verordening verstaan her» kauwende en eenhoevige dieren en varkens. Art. 2. 1. Het begin en het einde van den tijd, waarbinnen vee ter veemarkt mag worden toe» toegelaten, worden bepaald als volgt voor de voor» en najaarsmarkt, tusschen 7,30 en 10 uur des voormiddags. 2. Al het vee zal 4 uur na het einde van den tijd, waarbinnen vee ter veemarkt mag worden toegelaten, van de markt moeten zijn verwijderd. 3. In buitengewone omstandigheden kunnen Burgemeester en Wethouders voor door hen te bepalen markten het begin en of het einde, voor die markten in het eerste lid be» paald, voor ten hoogste 1 uur vervroegen en of later stellen, met dien verstande evenwel, dat geen vee vóór zonsopgang ter veemarkt wordt toegelaten zonder vergunning van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han» del. Hiervan geschied zooveel mogelijk open» bare kennisgeving. Art. 3. Het terrein, waarbinnen, bij uitsluiting van ieder ander terrein, veemarkt mag worden ge» houden, isde Voorstraat en het Marktveld Art. 4. Voor de verschillende diersoorten worden de volgende afzonderlijke gedeelten van het marktterrein aangewezen a. voor runderen het noordelijke gedeelte van de Voorstraat b. voor eenhoevige dieren het zuidelijke gedeelte van de Voorstraat c. voor schapen, geiten en varkens het Marktveld, Art. 5. Het vee mag uitsluitend langs den volgen» den toegang ter veemarkt worden aangevoerd de St. Joris Doelstraat. Art. 6. 1. Eenhoevige dieren en vrouwelijke run5 deren boven één jaar mogen niet anders dan geleid en niet in grooter aantal dan twee te gelijk langs één toegang ter veemarkt worden aangevoerd. 2. De aanvoerders zijn verplicht zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en egelmaat, die de met de keuring belaste per» ronen geven met het oog pp den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek van het ter markt aangevoerde vee. Art. 7. 1. Geen vee mag op de veemarkt worden gebracht of gehouden dan nadat het is toe» gelaten na te voren ter plaatse veeartsenij» kundig onderzocht te zijn door den van ge» meentewege daarmede belasten veearts of diens plaatsvervanger. 2. Een verscherpt markttoezicht zal intreden, wanneer en voor zoover de inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst zulks bij het dreigen, optreden of heersehen eener besmet» telijke veeziekte noodig acht. Art. 8. Het is verboden reeds gebruikt strooisel op de marktte brengen of anders dan van ge» meentewege daarvan weg te voeren. Art. 9. Op de plaats, waar het onderzoek van het vee geschiedt, zullen tot bijstand en ter be5 schikking van den met de keuring belasten persoon, in artikel 6 bedoeld, aanwezig zijn 1. het noodige hulppersoneel voor het vee5 artsenijkundig toezicht 2. de noodige middelen ter reiniging en ontsmetting 3. een overdekte localiteit. Art. 10. Wrakke, zieke en gevaarlijke dieren worden niet ter markt toegelaten, tenzij met vergunning van den met het toezicht belasten veearts. In dat geval worden dergelijke dieren gemerkt met roode verf voor op den kop en op de linkerkruishelft en afzonderlijk geplaatst over» eenkomstig de door bedoelden veearts te geven aanwijzigingen. Art. 11. In beslag genomen vee, vee waarmede over» treding dezer verordening heeft plaats gehad, of dat om andere reden onder politietoezicht wordt geplaatst, wordt afgezonderd en afge» zonderd gehouden, totdat daaromtrent door den Burgemeester overeenkomstig wet of wet» telijk voorschrift nader zal zijn beslist, in een daarvoor aan te wijzen stal. Art. 12. Het is verboden buiten noodzakelijkheid dieren op het marktterrein te dooden of aan bloedige operaties te onderwerpen. Art. 13. Overtreding van de bepalingen dezer ver» ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Art. 14. Onverminderd het bepaalde in artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering zijn met het opsporen van overtredingen dezer verordening meer bepaaldelijk belast de ambtenaren en beambten van de gemeentelijke politie en de ambtenaren in artikel 6 dezer verordening genoemd. Zijnde deze verordening volgens bericht van de Gedeputeerde Staten van Zuid»Holland, dd. 12/15 Februari 1923, B no. 305 (4e afd.) G.S. no. 139, Kóiiinklijk goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester Iz. GEELHOED, Secretaris. laigeiEoatdefs Stukken. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur In het 1.1. Zaterdag verschenen nummer van uw blad trok een berichtje onder de ru» briek «Plaatselijk Nieuws Sommelsdijk« mijne aandacht, en wel dat betreffende belasting» verhooging. M.i. wordt die zaak door den steller van dat berichtje te eenzijdig bezien en is het gewenscht hierover meer te zeggen. Vóór de wijziging van de Gemeentewet bij de wet van 30 Dec. 1920, St.bl 923, kwam in de verordening op den hoofdelijken omslag de bepaling voor, dat wisselvallige inkomsten werden berekend naar het gemiddelde over de laatste drie jaren, eene bepaling, welke voor eene gemeente als deze, waar de land» bouw de allesbeheerschende bron van inkom» sten vormt niet kon worden gemist. Met zoodanige bepaling in de verordening voor» kwam men ongewenschte schommelingen in de belastingopbrengst. De wetgever heeft evenwel ofschoon van verschillende zijden hiertegen gewaarschuwd (ook het Gemeentebestuur van Sommelsdijk deed in deze het zijne) mede bij de aan» slagregeling, welke tegenwoordig behoudens enkele uitzonderingen door de Rijksbelasting» administratie geschiedt, eene volstrekte maar ongewenschte uniformiteit voor de onder» scheidene gemeenten gewild. Die uniformiteit is oorzaak, dat de Raad dezer gemeente tot eene anders nog niet ge» boden belastingverhooging besloot. Eene be» lastingverhooging, welke om tweeërlei reden noodig is, t.w. le omdat, indien de malaise in den land» bouw onverhoopt ook nog verder in dezelfde mate blijft voortduren, een tekort aan belas» tingopbrengst van naar schatting ongeveer f 10000 tot zeer drastische maatregelen zou kunnen leiden, waarbij dan juist zij, die een vast inkomen hebben, het zwaarst zouden worden getroffenlaatstbedoelde klasse van inwoners wordt door de belastingverhooging van heden wanneer voorshands geene ver» betering intreedt beschermd 2e omdat heeren Gedeputeerde Staten, als zijnde geroepen toezicht op de gemeente» financiën uit te oefenen, nimmer er in zouden berusten, dat eene gemeente over eenig dienst» jaar een belangrijk nadeelig saldo op hare rekening zou laten ontstaan, bijaldien hier» tegen tijdig maatregelen zijn te nemen. De belastingverhooging vond plaats, omdat de inkomsten over 1922 volgens vrijwel algemeene verwachting ongeveer 50 lager zijn, dan over 1921. Al stelt men de daling der inkom» sten op niet meer dan 40 °/o, optimistischer kan men het toch zeker niet bezien, ook dan ware de verhooging nog onvermijdelijk. In enkele gemeenten op dit eiland, waar de vermindering van het belastbare inkomen wegens andere bronnen, dan de landbouw, minder aanzienlijk zal zijn, is geringere of misschien zelfs geene belastingverhooging noodig. Tevens gelieve men te bedenken, dat ook de wel gezeten landbouwers in de belasting» verhooging bijdragen. En dat de belasting» verhooging niet van zeer ingrijpenden aard is, moge reeds hieruit volgen, dat na de ver» hooging de gemeentelijke belastingdruk te dezer plaatse nog beneden dien in verschillende gemeenten op dit eiland over 1922/'25 blijft, als te Middelharnis, Ouddorp, Ooltgensplaat, Stellendam, enz., zoodat van ongehoorde op» voering van de belastingen alhier, gelijk men uit vorenbedoeld berichtje zou afleiden, geen prake is. Nu kan men optimistisch redenee rende, zeggen, de Raad had toch kunnen afwachten hoe het dit jaar met den landbouw zou loo» pen. Wel zeker, als heeren Gedeputeerde Sta» ten geen spaak in het wiel zouden steken, kon der tijden gunst worden afgewacht, maar is zoo'n handelwijs overeen te brengen met de eischèn van een behoedzaam financiëel beleid Wat zou later worden getuigd van een beleid, dat wanneer de malaise aanhoudt, een tekort van zegge f 12000 zou hebben veroorzaakt, eene som, welke bij de alsdan allengs zwaarder drukkende lasten bovendien nog uit de gewone middelen zou moeten wor» den gedelgd. Wat de tijd ook verder brenge de beste stuurlui staan aan wal. Bij voorbaat mijn beleefden dank voor de plaatsing. Iz. GEELHOED. Sommelsdijk, 23 April 1923. Het Orgel üsi de Med. Merv. Kerk te Dirksïatid Wie de bouwmeester is geweest van dit zeer oude prachtige orgel is jammer ge5 noeg, onbekend, maar zeer waarschijnlijk is het door een bekwaam Belgisch Orgelmaker vervaardigd in de jaren tusschen 1650 en 1700. Kerkvoogden van Dirksland in 1803, heb» ben het Orgel «voor oud« aangekocht te Mechelen, met behulp van den orgelmaker J. Smits te Brussel, die opzich nam om het orgel hier te komen plaatsen. Een lange lijdensgeschiedenis, die niemand had kunnen voorzien, stond toen voor de deur. De heer Smits overleed kort nadat hij met het werk was begonnen. Een ander orgelmaker zou het werk voortzetten, maar zijn werk werd door Jacob Tours Organist a./d. Groote Kerk te Rotterdam afgekeurd, waarop een derde orgelmaker aan het werk begon. Deze orgelmaker, de heer Künckel te Rotterdam, zag ook zijn werk afkeuren, hoewel hij prach» tig werk leverde. De twee windladen en de ingewikkelde mechaniek door hem gemaakt, zijn nog aanwezig en steeds in onberispe» lijken staat. Daarop werd het werk opgedragen aan Abraham Meere te Utrecht. De heer Meere bouwde o.a. ook het prachtige orgel te Som» melsdijk en het zeer groote orgel in de Groote Kerk te Rotterdam. Het werk van Meere werd goedgekeurd en eindelijk in 1811 was Dirks» land in het bezit van een allerprachtigst orgel. In den loop der jaren is echter veel van het oorspronkelijke schoon, zoowel uit als in» wendig verdwenen. Prachtige registers zijn te loor gegaan. Of die registers zijn verdwenen door knoeierijen enz. is niet uit te maken, maar vast staat, dat het orgel zeer is verminkt geworden. In de beschrijving van Goeree en Overflakkee door Van der Waal en Vervoorn in 1896, leest men op blz. 219, dat het toen aan de eischen des tijds niet meer voldeed. Den tegenwoordigen Organist, den heer C. Vis, die sinds 1894 het orgel bespeelt, stuitte het zeer tegen de borst dat het orgel zoo was mishandeld. Op zijn aandringen werd het in 1902 door de firma Maarschalkerweerd Zn, te Utrecht geheel schoongemaakt en de dispositie met een drietal nieuwe registers uitgebreid. Dat was reeds een groote verbetering, maar nog ontbraken schoone registers, die te voren aan» wezig waren. In den laatsten tijd geraakten de blaasbal» gen defect en moesten ook de klavieren nood» wendig worden nagezien het was voor den organist een ware krachttoer om de toetsen naar beneden te drukken. Zoo stond de zaak, totdat nu een tweetal jaren geleden, de heer Vis op een vergadering der Nederl. Organistenvereeniging te Amster» dam, tot zijn groote verbazing vernam, dat zijn Orgel reeds jaren geleden was geplaatst op de lijst der Monumenten van Nederland Met behulp van Rijks»Subsidie was het dus mogelijk om het Orgel in zijn geheel grondig te doen restaureeren. Om die subsidie te verkrijgen, moest een fonds worden gesticht, waaruit bleek, dat niet alleen uit het College van Kerkvoogden en Notabelen, maar ook uit den boezem der Gemeente de liefde voor het Orgel sprak. Met goedvinden van heeren Kerkvoogden hebben daarop de heeren Ds. Van As, Notaris van der Sluijs, A. van Oversteeg en C. Vis een »Orgelfonds« gesticht. Gesteund door de baten van dit fonds, be» sloten Kerkvoogden, N otabelen en Kerkeraad met algemeene stemmen tot een grondige restauratie van het Orgel over te gaan, omdat het Rijk uit bezuinigingsredenen, de gevraagde subsidie niet kon toestaan. Getracht zou worden om het Orgel voor zooveel als mogelijk en wenschelijk was, in zijn§oorspronkelijken staat terug te brengen en dat is gelukt. Het belangrijke werk werd opgedragen aan de bekende firma J. de Koff en Zn. te Utrecht. Twee totaal versleten registers moesten door nieuwe worden vervangen en vijf nieuwe bijgeplaatst, met een totaal van 514 nieuwe pijpen. -- In het geheel staan in het Orgel thans 1390 pijpen. Het werk is nu voltooid en doet den kun» digen orgelmakers alle eer aan. Groot waren de moeilijkheden welke overwonnen moesten worden, omdat het schoone oude karakter van het orgel zoo licht geschonden zou kunnen worden; de nieuwe registers moesten volko» men aanpassen aan het statige geluid, dat men bijna alleen in degelijke oude orgels aantreft. Hulde nog eens aan de heeren J. de Koff en Zn. Maar ook hulde aan onze kerkelijke Colleges die met hun éénstemmig besluit, hun open en warm hart hebben getoond voor de be» langen van ons heerlijk orgel! Het orgel heeft twee klavieren, aangehangen pedaal en heeft nu tot dispositie de volgende registers MANUAAL I (Bovenklavier) Prestant. 8 voet Bourdon 16 Roerfluit 8 Quintadeen 8 Violon 8 Octaaf 4 Fluit»Har» monique 4 Quint 3 Octaaf 2 Vox»Humana 8 Bazuin 8 Cornet 4 sterk Mixtuur 3 a 4 MANUAAL II (Benedenklavier) Viool»Prestant Fluit»Travers Holpijp Gamba Prestant Fluit Woudfluit Carillon voet 4 4 2 3 sterk Stomme registers: Koppeling—Bas. Koppeling—Discant. Afsluiting—Bovenklavier. Afsluiting—Benedenklavier. Tremulant. Hoofdventiel. Het orgel behoort dan nu zeer zeker tot ee» der schoonste ten plattelande. Het is een stu\ waarop ieder Dirkslander trotsch mag zijn cu van houden moet. Wat het uitwendige betreft ziet het er nu niet bepaald »netjes« uit. Hei rijke beeldhouwwerk schreit om ook eens op; geknapt te worden. Lange jaren geleden was het orgel geverfd zooals thans de kerk is geschilderd: dof eiken; hout. De rosetten tusschen de groote frontpijpen waren Karmijn»rood en de blaadjes in de guit. landes, waren groen brons. De rest, of lievei alles wat nu wit is behalve de beelden, was rijk verguld. Omdat men een en ander te op.- zichtig vond, heeft men over al die prach een laag leelijke paarse verf gesmeerd. Waar in den loop der jaren het gordijn de verf heeft weggeschuurd, ziet men het oude goud te voorschijn komen. Wanneer ook dat uitwendige nu eens een beurt krijgt zal het orgeL ook een lust zijn voor het oog en wanneer] meerderen eens een steentje wilden bijdragen aan het orgelfonds, kwam dat uitwendige des te spoediger tot zijn recht. Moge het opnieuw gerestaureerde orgel bij; dragen tot verheerlijking van 's Heeren Naam en tot ondersteuning van het gezang der Ge; meente bij haar viering van den Openbaren Eeredienst. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK1» Op 30 April a.s. is het 25 jaar geleden, dat de eerste stoomtramlijn der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij op de Zuid»Hollandsche eilanden in gebruik werd genomen. Op dien datum in 1898 werd de dienst op de lijn van Rotterdam naar Zuid»Beijerland en Oud»JSeijerland feestelijk geopend in tegen; woordigheid van Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid den Commis; saris der Koningin in de provincie Zuid»Hol» land en tal van andere autoriteiten. De opening voor het publiek vond plaats op 2 Mei d. a. v. In verband met de ongunstige tijdsomstan» digheden zal een eigenlijke feestviering niet plaats hebben toch zal het feit in meer intie; men kring door Directie en personeel worden herdacht. Terwijl Donderdagavond de heer J. A. Slis Jz. van hier, op de Korte Hoogstraat te Rotterdam even naar een auto stond te kij» ken, kwamen er twee heeren voor hem staan, die hem zijn gouden horloge met dito kul; ting rolden. Daar hij het direct bemerk: riep hij zoo hard mogelijk politie, die ,®1*> de grond gestampt direct verscheen zakkenrollers oppakte. Het is voor de póLne een goede vangst, daar zij veel meer ophr.n kerfstok hebben. De voor de a.s. verkiezing van leden van den Gemeenteraad ingeleverde Candida» tenlijsten zijn door het hoofdstembureau alk geldig verklaard. MIDDELHARNIS. Volgens mededeeling zal het stoffelijk overschot van den heer C. Kolff Azn. Zondag alhier overleden, naar het Crematorium te Westerveld vervoerd worden om aldaar verbrand te wórden. De Moderne en Christelijke bestuursbon» den hebben de volgende Motie aan den raad der gemeente Middelharnis verzonden, de bestuursbonden, gehoord hebbende de bespre» king over de wijze waarop de werkloosheid bestrijding te Middelharnis plaats heeft, van oordeel, dat de dienaangaande door den ge» meenteraad genomen besluiten behooren te worden uitgevoerd en dus de werknemers» vertegenwoordigers in de betreffende commissie moeten worden erkend door B. en W. dat de werkverschaffings en steunverleeningsplanntó niet tot hun recht komen, dat een bero^AY^' den raad om in dezen voor de werkt- arbeiders rechtelooZen toestand verbetering te brengen en tot uitvoering der raadsbesluiten mee te werken. Door verschillende landbouwers alhier is het stroo van de ajuinputten afgehaald en liggen zoodoende honderden mudden ajuin waardeloos op 't land. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1922 en de begrooting 1923 van den polder de Oostplaat Flakkee ligt vanaf 19 April tot en met 3 Mei ter inzage bij den heer v. Paassen. Den heer Job V. had 't ongeluk zijn voet te zwikken en daardoor zijn enkelbeen te breken. Door de politie is tegen T. v. H. uit Nieuwe Tonge processverbaal opgemaakt we» gens het rijden met een fiets over den West» dijk op verboden tijd. R. Witvliet had "t ongeluk van een balk te vallen, dat ernstige gevolgen had. Hij is in bewusteloozen toestand huiswaarts gebracht. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. DEN BOMMEL»® De Heer C. D. reed met zijn rijwiel j.l. Donderdag in een sloot. Met een nat pak en den schrik kwam hij vrij. Door een motorrijder werd de hond van den Heer A. v. Biert doodgereden. Dit is de tweede al van Van B. die dit lot binnenkort ondergaat. Zondag passeerden hier de lenteboden, n.l. twee ooievaars. OUDE TONGE. A.s. Donderdag zullen de Vrijwillige Landstormers examen voor een diploma doen, nieuwe kunnen zich bij den plaatselijken sergeant aanmelden. B. en W. maken bekend dat de woning Julianastraat no. 48, thans bewoond door j. A. F. Dorsman, met ingang van 30 April a.s. te huur is. De huur bedraagt l/6 van het in» komen, belanghebbenden kunnen zich aan» melden ter secretarie voor Woensdag 25 April. Onze dorpsgenoot de heer P. Pulleman Gz. slaagde deze week te Amsterdam voor het examen Boekhouding. In de week van 15 tot 21 April hebben zich geen nieuwe werkloozen bij de arbei» dersbemiddéling aangemeld, zoodat het aantal werkloozen j36 bedraagt. Door 'de langdurige droogte doet zich hier al veel drinkwatergebrek voor. NIEUWE TONGE. Dhr. M. Vreeswijk, alhier, heelft een zijner arbeiderswoningen, bewoond door dhr. W. Hanenberg, ondfers» hands verkjocht aan dhr. D. Bruinsel, alhier. In de cichoreifabriek alhier is men druk bezig methet drogen van aardappelen, die van de lan dbouwers worden gekocht voor 1 cent per KrG. Een en ander geeft weer arbeid en bestrijdt)dus de werkloosheid. Door /de wed. A. Nieuwland, alhier, is vergunning j gevraagd voor verbouw van haar woonhuis, /staande aan den Zuiddijk alhier. J.l. wjeek ontstond bij J. V. alhier een begin van prand in een schuurtje. Daar het

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2