Land- en TiaimfooMw Geiiieefiteraad. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. sommelsdijk. De kiezers voor de Provinciale Staten, die morgen geroepen zul» len zijn om hun stem uit te brengen worden er nog eens op attent gemaakt, dat zij hun stem moeten uitbrengen door het witte stipje voor den naam van een candidaat hunner keuze met rood potlood te kleuren. Een ande» 1 re wijze van stemmen maakt hunne stem on» geldig. middelharnis. Door de Roomsch den bom! ooltgens oude to nieuwe dirkslai herkinc stellem Landbouwers, helpt gezamelijk onderstaande actie steunen Men doet de eerste stappen tot verbeten ring van den rundveestapel op Overflakkee en Goeree I Te komen tot een zoo hoog mogelijke rem daliteit van ons bedrijf, is een voorwaarde, die de boer in deze dagen telkens zeer ernstig onder 't oog moet zien. Doch hierop volgt onmiddelijk de vraagwaar kleven nog fou» ten, hetzij groote of kleine Deze belangrijke vraag laat zich ontleden in meerdere kleine vragen, want kan men zich afvragen was het wel juist gezien van den landbouwer op Flakkee, dat hij zijn bedrijf op steeds meer eenzijdige wijze ging uitoefenen Immers de laatste tien jaren, in 't bizonder gedurende den oorlog, werd de akkerbouw op Flakkee overheerschend wat tot gevolg had, dat tal van weiden uit ons bedrijf zijn verdwenen. Onze Flakkeesche boerderijen zijn de laatste jaren vervormd tot eenzijdige akkerbouwbe» drijven, want ten gevolge van de hooge prijs zen van verschillende handels» en speculatieve gewassen werd het weiland gescheurd, opdat men zich zooveel mogelijk op de teelt van voornoemde akkerbouwgewassen kon toeleg» gen. Echter wat hiervan te denken, nu de toe» standen de laatste twee jaren zoo sterk ver» anderd zijn Want we moeten toch bekennen, dat door die eenzijdige akkerbouw het even» wicht in ons bedrijf min of meer verstoord is. We maken ons bedrijf echt wankelbaar, wanneer we met de zeer speculatieve gewassen van de laatste jaren blijven doorgaan. Laten we dus als landbouwers trachten, dat in de komende jaren het weiland in onze bedrijven zijn belangrijke plaats wordt teruggeven. Te» vens, omdat veel bouwland meer geschikt is voor weiland dan voor akkerbouw. Echter meerdere aanleg van weiland, brengt ons nog niet, waar we wezen moeten. Aan onzen vee» stapel op Flakkee is de laatste jaren zoo goed als niets gedaan, terwijl juist tal van andere streken in Nederland de rundveefokkerij krachtig ter hancl genomen hebben. In vergelijking dus met andere deelen van ons land zijn we dus eigenlijk ach» teruitgegaan, wat zeer zeker niet bemoe» digend is ten opzichte van de rendabiliteit van ons bedrijf. Dit is in hooge mate te be» treuren, wat niet wegneemt, dat het laatste toch waar is, want wie het pas aangevoerde niet direct wil aannemen, kan een vergelijking trekken tusscljen het rundvee op de fokveedag, die verleden'jaar te Sommelsdijk werd ge» houden en gehouden fokveedagen in andere streken van ons land. Willen we dus ons bedrijf rendabel inrichten waarmee bedoeld wordt, dat iedere honderd gulden, die in de veestapel wordt vastgelegd, een zoo hoog mogelijke zuivere opbrengst oplevert dan is het noodzakelijk, dat we de zaak krachtig aanpakken. We moeten ons als cisch stellen dat we op Flakkee willen hebben de zwart» bonte koe met krachtiger en solieder bouw, doch daarnaast moet gezorgd worden, dat onze veestapel gecontroleerd wordt op melk» en vetproductie, maar niet minder, dat men de beschikking heeft over goed fokmateriaal. Doch op welke wijze kan dit mooie doel bereikt worden Welnu, teneinde hierover te beraadslagen zijn Zaterdag 31 Maart eenige landbouwers in Hotel Tabbers te Sommelsdijk bij elkaar geweest. Overtuigd, dat de veestapel hoog noodig verbeterd moet worden, kwam men tot onderstaande conclusie, n.l. »dat een Centrale Fokvereeniging of Stier* houderij op ons eiland dient te worden opge richt, die zoo noodig kan zorgen voor keuring der melkkoeien, voor controle op de melk» en vetproductie en van het ter dekking stellen van goede Stambo .kstieren.« Men was van oordcel, dat een oprichtings» vergadering spoedig voor de te stichten or» ganisatie dient te worden samengeroepen. Naar aanleiding daarvan werd besloten, zich in verbinding te stellen met het Ned. Rundvee» Stamboek^ waarvan hoogst waarschijnlijk de Hoofdinspecteur het doel der vooropgezette actie op bovengenoemde vergadering zal ko» men uiteenzetten. Teneinde de zaak goed te overwegen, werd een Commissie benoemd, bestaande uit de heeren M. de Haas te Sommelsdijk (voorloo» pig voorzitter), K. H. van Beek te Melissant, (voorl. secretaris), J. A. Slis. Middelharnis, G. L. Warnaer, Dirksland en M. j. den Boer te Herkingen. Deze commissie koestert de hoop, dat zij van het slagen van deze zoo belangrijke actie voor Flakkee de ruime steun van de belanghebbenden zal mogen hebben, want is men eventueel verhinderd, de oprich» tingsvergadering, die ongetwijfeld 't laatst van April zal plaats hebben, bij te wonen, laat men dan even zijn instemming betuigen door zijn adreskaart in te zenden aan den voor» loopige secretaris. Men lette dus goed op de bekendmaking in de eerstvolgende nummers van dit blad, en werke dan krachtig mee tot het welslagen van deze actie! (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst) De groei van de Landbouw» Onderlinge. Op 2 Maart 1923 trad per Provincie het hier» onder vermelde aantal leden toe PROVINCIE AANTAL LEDEN LOON Groningfen 13 f 37627 98 123872 Drenthe 33 10342 Overijsel 63 77342 Gelderland 76 61959 Utrecht 24 18972 Noord»Holland 44 31608 Zuid»Holland 44 116766 Zeeland 28 56778 Noord»Brabant 6 8615 Totaal 429 f 543881 Sedert 1 Januari 1923 vermeerderde het aan» tal leden bij de Landb. Onderlinge met 3325, uitbetalende f4.104.247 loomo Tuinb. Onderlinge met754, uitbetalende f766.091 loon. Melissant, 9 April 1923. A. W. KEIJZER. Vergadering van den gemeenteraad van OUDE TONGE op Maandag 9 April des voorm. 10 uur. De Voorzitter, de Edelachtbare heer Van Schouwen opent de vergadering waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna wordt de zitting even geschorst, opdat de raadsleden gelegenheid hebben kennis te nemen van de aanbieding van een cyclos» tiel (vermenigvuldiger). De machine wordt gedemonstreerd door de tirma L. Tribitsch te Rotterdam. Na heropening der vergadering wordt de vergadering in kennis gesteld met eenige in» gekomen stukken w.o. goedkeuring van Ged. St. over eenige raadsbesluiten. De kas van den gemeenteontvanger is 21 Maart opgenomen en in orde bevonden. In kas was f 7381,14. Van den Bond tegen het vloeken is een adres ingekomen, waarbij den raad verzocht wordt het openbaar lasteren van Gods Naam in woord en geschrift strafbaar te stellen. B. en W. stellen voor dit adres voor ken» nisgeving aan te nemen, omdat zij meenen dat een zoodanige verordening in de praktijk onmogelijk te handhaven zal zijn. Conform wordt met algemeehe stemmen besloten. Een schuur aan den Westel. Achterweg is verhuurd aan dhr. I. de Winter tegen een jaarlijksche huur van f 58.— Ged. St. keuren de begrooting dienst 1923 goed. De gezondheidscommissie zond rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f 289,16. I. d. W. vraagt opheffing of vermindering van de marktgelden opdat uitstalling en ver» koop van goederen op de markt voor hem en anderen niet onmogelijk gemaakt wordt. Adressant wil zijn verzoek desgewenscht mon» deling of schriftelijk toelichten. B. en W. stellen het voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN SCHOUWEN merkt op dat de herordening op de heffing der marktgelden pas is vastgesteld. De heer BEIER wil adressant zijn verzoek schriftelijk laten toelichten. Besloten wordt dit laatste te laten doen. Ged. St. berichten dat de financieele toe» stand der gemeente niet van dien aard is dat van de ambtenaren 8 '/2 °/o pensioensbijdrage moet gevorderd worden en adviseeren dit bedrag terug te brengen op 2 (weduwe» pensioen.) De heer VAN SCHOUWEN zegt dat de raad besloten heeft 8 '/2 te heften en dat de raad hiermede den vorm welke de wet aangeeft niet overtreden heeft. Spr. stelt voor het genomen besluit te handhaven. Dit voor» stel wordt in stemming gebracht en aange» nomen met de stem van dhr. BEIER tegen. Toegestaan wordt een voorschot aan de School ingevolge L. O. W. (art. 101.) Mej. de Korte verkrijgt op haar verzoek eervol ontslag als helpster in de bewaarschool B. en W. hebben bij het hoofd dezer school advies ingewonnen over de volgende drie sollicitanten naar deze vacature1. M. de Korte 2. E. v. d. Tol3. N. v. Loon. Het advies was de voordracht op te maken in de vorm als hier boven is aangegeven. Met al» meene stemmen wordt eerstgenoemde gekozen. De VOORZITTER stelt voor punt 4, 5 en 6 der agendaaf» en overschrijvingen, vast» stelling percentages pi. ink. belasting en geld» leening, tegelijk in behandeling te nemen. Conform wordt besloten. De SECRETARIS deelt mede dat er over 1922 vermoedelijk een batig saldo is van 14,694.— B. en W. stellen voor f 12010 van fdit bedrag over te schrijven op den dienst van 1923. Bovendien een geldleening aan te gaan groot f 11000 voor de bizondere werken welke in de gemeente plaats gehad hebben en bovendien het heffingpercentage de pi. ink. bel. te stellen op 2 '/2 De heer VAN SCHOUWEN is het met deze redeneering niet eens. De inwoners der ge» meente die dit jaar geen inkomen hadden worden het volgend jaar dan toch nog ge» troffen in de belastingen over de kosten die dit jaar gemaakt zijn. De SECRETARIS merkt op dat die zelfde menschen wel eens jaren gemaakt hebben van reusachtige inkomens en dat hun belasting niet zoo hoog was. De heer BEIER zegt dat hoe hooger het percentage is hoe lager de geldleening behoeft te zijn. 't Was wel te voorzien dat Ged. St. geen genoegen zouden nemen met een max. percentage van 10 De vaste inkomens zouden daardoor reusachtig getroffen worden. Spr. hoopt dat het volgend jaar beter zal zijn voor de groote inkomers. De heer PRINCE zegt, dat er in de oor iogsjaren menschen geweest zijn die wel groote inkomens hadden, wat echter geen winst be* teekende. De heer VAN SCHOUWEN vindt de re» geling zooals B. en W. die voorstellen onbil» lijk. Er is een catagorie van menschen die het volgende jaar misschien zooveel verdienen kunnen, dat ze weer op het peil komen van den aanvang van dit jaar. Daarom kan er over een inkomen feitelijk geen sprake zijn. De heer PRINCE zegt, dat men met een percentage van 2Va n'ct zal toekomen, De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hier» mede gerekend hebben op de helft der in» komsten van het vorige jaar. Toen was er een inkomen van ruim 7 ton en nu wordt gere» kend op ongeveer V/2 ton. De heer VAN SCHOUWEN zegt dat hetveel lager zal zijn. In stemming wordt gebracht het voorstel van B. en W. en aangenomen met de stem» men der heeren Prince en van Schouwen tegen. Het percentage wordt vastgesteld op V/2 Een geldleening zal worden aangegaan groot f 11000,—. En het batig slot groot f 12000,— zal worden overgebracht op den dienst 1923. B en W. stellen voor, de belooning der straatreinigers vast te stellen op f 14,— per week. De heer TUNS is hier tegen. Hier willen B. en W. een eenzijdige regeling treffen. Er is geen overeenkomst getroffen met de ar bei» ders om de salarissen met 15 of 20 le verlagen. Spreker is van oordeel, dat een werk» man met een salaris van f 14,— per week niet kan rond komen. Daarom stelt spreker voor van Maart tot December (9 maanden) f 18, per week en de overige drie maanden f 15,— te geven. Dit niet omdat een arbeidersgezin er fatsoenlijk van zou kunnen bestaan, maar omdat het in ieder geval wat meer is. De heer KOSTEN zegt, dat men moet be» zuinigen, daarom moet er ook vandeloonen wat af. De heer TUNS zegt. dat de werkman recht heeft op een loon, waarvan hij kan bestaan. Als de patroons dat niet vatten, dan moet de gemeente het toch verstaan dat het plicht is dit den werkman te geven. De heer VAN SCHOUWEN zegt, dat de Raad heeft besloten de straatreinigers te be» zoldigen overeenkomstig de regeling welke de boeren treffen met de paardenknechts. Deze verdienen nu f 13,75. De heer BEIER zegt, dat het hem grieft dat een organisatie die buiten de gemeente* zaken staat, hier decreteert wat de Raad te besluiten heeft, en haar stempel zet op de loonen die de menschen, welke in gemeenie» dienst zijn verdienen. De VOORZITTER zegt, dat de loonen toch een beetje gelijk moeten blijven. De heer BEIERja, als ze naar beneden gaan De heer TUNS zegt, dat de gemeente ver* plicht is een loon uit te keeren waar haar arbeiders van bestaan kunnen. De heer VAN SCHOUWEN zegt, dat de Eatroon in het uitkeeren van loon rekening eeft te houden met zijn bedrijf waar de loo* nen toch uit moeten komen. De heer TUNS, zegt, dat is een andere vraag, 't gaat hier over, gemeentewerklieden. De heer VAN SCHOUWEN merkt op, dat wanneer de gemeentewerklieden hun salaris blijven houden, zij in een bevoorrechte po» sitie komen tegenover de landarbeiders. De heer TUNS antwoordt dat er van geen bevoorrechte positie sprake kan zijn. De land» arbeiders hebben altijd veel te weinig ver* diend. Het industrie personeel heeft duurte» toeslag gehad, dit gaat men er nu weer af» halen. Maar bij de landarbeiders is dit nooit het geval geweest. Die hebben altijd te weinig gehad. Van den gemeentewerkman mag men daarom nu geen loon inkorten. De heer BEIER zegt, dat men wel de laagste loonen verlaagt, maar van de hoogere inko» mens doet men het niet. Dit is ook een on» billijkheid. De heer PRINCE antwoordt, dat er over gesproken is het salaris van den Burgemeester ook te verlagen. De heer BEIERja, dat staat op 't papier, maar er komt niets van. In stemming wordt gebracht het voorstel Tuns om 9 maanden f 18,— per week en 3 maanden f 15,— te geven. Voor stemden de heeren Beier, Prince en van de Swaluw. Het voorstel Beier wordt hierop met de» zelfde stemverhouding aangenomen. De heer VREESWIJK zegt de houding van den heer van de Swaluw niet te begrijpen. In B. en W. was hij voor het voorstel van B. en W. en nu stemt hij tegen. De heer VAN DE SWALUW: In B. en W. is geen bedrag vastgesteld. De heer VREESWIJK zegt dat er wel een bedrag vastgesteld is. De vergadering gaat over in zitting met ge» sloten deuren. Vergadering van den Gemeenteraad van ROCKANJE op 6 April 1923. Voorz. Dr. Rambonnet. Pille wegens ziekte afwezig. De notulen worden goedgekeurd. Op verzoek van de vereeniging »Het Groene Kruis« alhier en op voorstel van B. en W. wordt aan die vereeniging een stukje grond achter het gemeentehuis afgestaan (recht van opstal) voor den bouw van een magazijn. Na eenige bespreking wordt tevens aan de ver. toegestaan, indien zij dit wenscht, in plaats van achter het gemeentehuis het gebouw op het voorste gedeelte (aan den weg) van het sportterrein te plaatsen. Na uitvoerige bespreking, voorafgegaan door een zeer nauwkeurige toelichting door den voorzitter, wordt de norm, volgens welke de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. 1920 aan de schoolbesturen uit te betalen ver» goeding zal worden berekend, vastgesteld als volgt »De totale kosten van het openbaar lager onderwijs in de gemeente zullen worden ge» deeld door het totale aantal uit Rockanje af» komstige leerlingen, zoodat de vergoeding noch volgens de uitgaven voor de o. 1. school in het dorp noch volgens die der o. 1. school in de Tinte worden berekend®. OUDWATER wenschte volgens de o. 1. school in het dorp. Na berekening van het vermoedelijke verschil door weth. de Vries en Nieuwland, waarvoor de vergadering even werd geschorst, werd evenwel z.h.s. het boven» vermelde besluit genomen. De voorschotten op de gem. vergoeding ingevolge art. 201 der L. O. 1920 voor 1923 worden vastgesteld op resp. f 850 en f 650 voor biz. school 1 en biz. school 2 (Vleer» damschen dijk), uit te betalen in vier gelijke deelen per kwartaal. Aangaande de kwestie Oudwater»Van Marion waarvan in vorige vergaderingen sprake was, deelt de weth. DE VRIES als voorz. der comm. voor onderzoek dezer aangelegenheid, mede, dat is gebleken dat Oudwater nog zijn familie voor het rijden van koolasch geldt, bij wijze van werkverschaffing, heeft ontvangen. Oud» water wordt dus gerehabiliteerd en Van Marion bekend zich in deze te hebben vergist. De verdeeling der werkzaamheden bij de a.s. statenverkiezing wordt even besproken. OUDWATER wenscht liever geen politie bij de verkiezing in de zaal. De VOORZITTER zegt dat dit een kwestie van den voorz. van het stembureau is. Op een verzoek van I. Vermaat te Nieuw» Helvoet om een subsidie van f 500 vooreen geopende auto»omnibusdienst wordt op voor» stel van B. en W. zonder h.s.t. afwijzend be» schikt, omdat men niet de eene onderneming kan steunen en het eventueel bij een andere na laten. De Burg. voegt hieraan toe dat zoo noodig, indien de exploitatie niet gunstig mocht verloopen, een verzoek, met overlegging der exploitatierekening alsnog in overweging was te nemen. Voor het onderzoek der rekening van de gebouwde biz. school in de Tinte wijst de VOORZITTER aan Nieuwland, Oudwater en Van Marion, terwijl hij in overweging geeft zoo noodig een vertegenwoordiger van het schoolbestuur in de vergadering der comm. voor het geven van inlichtingen toe te laten. Voor het verdedigen van aanslagen in de verlichtingsbelasting van de Koning e.a., waar» tegen belanghebbenden in beroep zijn gegaan, worden aangewezenals no. 1 Burgemeester en als no. 2 Secretaris. Besloten wordt uit «Onvoorziene uitgaven« te betalen de kosten van den tuin bij ae bur» gemeesterswoning (dienst 1922). Op de begrooting 1922 worden eenige af» en overschrijvingen gedaan. Het vermenigvuldigingscijfer voor de P. I. B. voor het jaar 1923/1924 wordt bepaald op 2.5 nadat Nieuwland had voorgesteld het op 2 te bepalen, omdat de inwoners het niet kunnen betalen. NIEUWLAND begrijpt niet goed hoe ver» hooging van het cijfer van 1.6 op 2.5 noodig is, daar de voorz. toch destijds beweerde dat het belastingcijfer zich in dalende richting be» woog en dat daarvan ook in een stukje in de courant, uitgaande van gem.belang sprake was. De VOORZITTER zegt dat dit ook beslist het geval is, doch door de overgang van de inning van de gemeente naar het Rijk en de daling of liever door andere vaststelling der inkomens door de rijksadministratie was de opbrengst minder en moet dat tekort worden ingehaald, zoodat dit slechts een schijnbare verhooging van de belastingopbrengst betee» kent. De, bepaling van het cijfer op 2.5 ge» schiedt ten slotte door het voorstel van B. en W. in stemming te brengen, waarbij geacht wordt dat de tegenstemmers vóór het voorstel Nieuwland (4 voor en 2 tegen n.l. Nieuwland en Oudwater). Ingekomen stukken Voor kennisgeving worden aangenomen a. het jaarverslag over 1924 van de comm. tot wering van schoolverzuim, wat aan de raadsleden zal worden gecirculeerd b. het jaarverslag van de ver. «Voorne's Proeftuin" over 1922, wat ook aan de leden zal worden gezonden c. een adres namens de Diocesane Bonden van Ver. «Voor eer en deugd« betreffende de controle over het strandleven bepalingen zijn reeds in de nieuwe politieverordening opge» nomen, wat zal worden bericht d. mededeeling van de goedkeuring der gem. begrooting over 1923 e. een adres van den Bond tegen het schen» den van Gods Heiligen Naam bericht zal worden dat reeds een vloekverbod bestaat Op een verzoek van J. C. Langendoen al» hier, om aanstelling als en toekenning van een vergoeding voor plaatsvervangend hoofd der o. 1. school wordt z. h. s. op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt Toegetreden wordt als lid van de Ver. «Kin» derzorg® binnen de classis Brielle tegen een jaarlijksche contributie van f 15.— Naar aanleiding van een ingekomen schrij» ven van de Kerkvoogdij wordt besloten d.e vuilnisbak op het kerkplein te verplaatsen. De gemeente zal de helft der kosten hebben te betalen. Naar aanleiding van gevoerde correspon» dentie met den Pensioenraad stelt de voorz. voor aan Visser A. alsnog een aanstelling als directeur van het distributieburcau uit te reiken en zijn pensioensgrondslagen vast te stellen overeenkomstig het in de betrekkelijke jaren genoten salaris. De heer NIEUWLAND wenscht de be» handeling uit te stellen tot een volgende ver» gadering, omdat geen voorstel van B. en W. aanwezig is. Het voorstel van den voorz. om in het belang dezer zaak toch nu te beslissen en het bovengenoemde te doen wordt met de stem van Nieuwland tegen aangenomen. Rondvraag. VAN MARION verzoekt maat» regelen te nemen om "het berijden van den weg naar W. Briggeman met zware vracht= auto's te verhinderen. De VOORZ. geeft in overweging het wa= terschap een verzoek te doen inzenden, waarna de zaak kan worden geregeld, VAN MARION vraagt nog naar de be» planting van het sportterrein en de levering van boompjes. RIETDIJK zegt dat dit in orde is. KLOK vraagt waarom de comm. voor werk» verschaffing niet in het werk aan den duinweg is gekend. Eenige bespreking volgt. DE VRIES heeft die zaak geregeld en be» hartigd, hij wil, als er wantrouwen is wel bedanken. Dit wordt gelukkig bijgelegd door» dat Klok verklaart niet te willen kwetsen en de voorz. bemiddelend optreedt. NIEUWLAND vraagt waarom B. en W. de dag der raadsverkiezing op Maandag be» paalde. De VOORZ. antwoordt dat dit met het oog op de bezuiniging is gedaan. NIEUWLAND stemt er dan mede in. Sluiting. Reorganisatie van het Sovjetbewind. Volgens een bericht uit Moskou aan de Berlijnsche bladen, heeft men aldaar het plan om zoo Lenin, wat te verwachten is, niet meer op zijn post terugkeert, voor goed een eind te maken aan het dictatoriale bestuur over Rusland en den Raad van Volkscom» missarissen te doen vervangen door een raad van 40. Tot dusver bestond het meerendeel der wetten uit decreten, uitgevaardigd door de volkscommissarissen. Het is thans de bedoeling dit voorrecht op te heffen en een soort van Kabinet in te stellen, dat verantwoordelijk zal zijn aan het al»Russische centrale execu» tieve comité, 't welk georganiseerd zal worden in een soort van communistisch parlement. Dit parlement zal echter op zoodanige wijze worden gekozen, dat den communisten een overweldigende meerderheid verzekerd zal zijn. De zittingsperioden van dit parlement zullen minstens zes maanden per jaar moeten duren. De ontwerpers van die reorganisatieplan verklaren nadrukkelijk, geenszins voornemens te zijn, aan niet»communistische partijen een aandeel in de regeering te willen geven. Hun voorstellen hebben uitsluitend ten doel, de heerschappij van de communisten doeltref» fender te maken. Ook wordt voorgesteld, de huidige 93 gou» vermenten van Rusland opnieuw in te deelen en wel in 21 districten ieder district zal dan een provincialen Sovjet krijgen, met uitvoe» rend gezag. De centrale regeering en de be» lastingautoriteiten zullen echter te Moskou gevestigd blijven. De te Essen door de Franschen gedoode arbeiders en beambten worden Dinsdag be» graven. Op hetzelfde oogenblik wordt in den Rijksdag een rouwdienst gehouden, waarbij rijkskanselier Cuno in tegenwoordigheid van den rijkspresident een herdenkingsrede zal hou» den. Ter gelegenheid der bijzetting zullen Dinsdag in het gansche Rijk de klokken lui» den ten teeken van rouw. De correspondent van de «Daily Mail" te Moskou geeft in zijn blad een verslag betref» fende de bizonderheden omtrent de gruwelij» ke manier waarop het proces tegen mgr. Cie» plak, mgr. Bud Kowitsj en andere geestelijken te Rusland werd gevoerd. De Godsdiensthaat laait in het communis; tisch nog steeds fel op. De geest uit den af» grond, de geest van den antichrist die geen erkenning van God op aarde duldt blijkt er duidelijk uit. Niemand, zoo verteld hij, is tijdens dit pro» ces zoo wraakzuchtig geweest als de beruchte bolsjewistische procureursgeneraal Krylenko, die zich heeft uitgeslooft om het Kruisverhoor van den aartsbisschop zoo scherp en hard mo» gelijk te maken. Op 22 Maart begon hij hem als het ware op de pijnhank te leggen. Hij ving dit verhoor aan om 11 uur 's avofids juist omdat hij zeker was, dat de bejaarde priester zich toen na van 11 uur 's morgens af in de beklaagden bank en een volle week cellulair opgesloten geweest te zijn, uitgeput en ellendig zou gevoelen. Krylenko liet den aartsbisschop een half uur lang staande in de bank der beklaagden antwoorden op de er» gerlijk onbeschaamde vragen, die hij hem stel» de. De geestelijke was zóó zwak, dat hij in het tijdsverloop tusschen de vragen door tel» kens dreigde ineen te zakken. De aartsbis» schop hield zich met moeite staande, door zich vast te klampen aan de leuning van den zetel van zijn advocaat, Poesjkin. Gedurende de eerste drie dagen van het proces werd hij geen oogenblik uitgenoodigd, plaats te nemen. Het vervoer van dezen gevangene en van zijn lot» genooten vond telken male plaats in eenz.g. «Zwarte Maria®, een soort verhuiswagen, waar» mee vroeger de slachtoffers der Tsjeka voor het tribunaal werden gesleept. Rondom dien wagen liepen gewapende soldaten met de ba» jonet op het geweer. De correspondent zegt dan: ik zelfben formeel »op« van het bijwonen van het pro» ces: men kan zich indenken, hoe het met den 70»jarigen aartsbisschap staat, die dagelijks in zijn meubelwagen heen en weer werd ge» bracht en dan tien uur lang voor zijn rech» ters moest staan. De bolsjewiki verlengden moedwillig zijn vreeselijken toestand, met het opzet, de grijze geestelijken 'af te martelenen hen dan met hun inquisitie»vragen op het lijf te vallen. En niettemin antwoorden de gees» telijken moedig op iedere vraag en toonden ze volkomen onbevreesdheid tegenover hun kwelgeesten. De exarchus Federof, een eer» waardig priester van de aan den Paus gehoor» zamende secte der Uniaten, keek Krylenko vrijmoedig in het gelaat en zei«Waar de menschelijke wet en de goddelijke wet niet elkaar in strijd komen, weiger ik gehoorzaam» hcid aan de menschelijke wet. Ik moet mijn geweten gehoorzamen«. «Je geweten kan me niets schelen«, antwoordde de procureur»ge» neraal. «Maar mij des te meer«, gaf Federof terug. Het Openbaar Ministerie trachtte mgr. Cie» plak de bekentenis af te dwingen, dat hij voor Polen werkteö. Het vroeg «Wie is uw supe» rieur «De Paus«, antwoorde Cieplak. «Hoe staat gij in verbinding met Rome was de volgende vraag «Soms door de Britsche mis» sie «Die veronderstelling is volkomen ijdel«, zei Cieplak«De Engelsche missie is onver» murwbaar wat betreft het gebruiken van haar mandaat voor iets anders dan de aangelegen» heden van haar regeering, Ik stuurde één brief naar Rome langs particulieren wegmetspeci» ale vergunning van Krassin. Soms schreef ik naar Rome per gewone post». «Dus u wilt zeggen«, vroeg het O. M., «dat u een brief geaddresseerd aan den Paus. te Petrograd in de brievenbus deed, en dacht u dan dat die brief ooit zijn bestemming be» reikte De rechtbank bulderde van het lachen bij de idee, dat de Russische post zulk een brief zou vervoeren. Scherp werd het onderzoek, toen de kwes» tie van het geven van godsdienstonderwijs aan kinderen hetgeen verboden is ter sprake kwam. «Weet u wel«, zei het O. M., «dat het in Soyjet»Rusland verboden is, personen beneden de 18 jaar godsdienstonderwijs te geven«. »Ja«, antwoordden de beklaagden zonder uitzondering. Een jeudig priester, Eismont genaamd, zei rondweg«Ik maak er een gewoonte van, kinderen beneden de 18 jaar bijeen te laten komen in een leegstaand weeshuis, waar ik hun over God spreek«. Toen ze dat hoorden, veinsden de drie roo» de rechters te huiveren van eerbiedig ontzag. Een andere jonge priester werd ondervraagd omdat hij had geweigerd de bolsjewiki toe te staan, het tabernakel in zijn kerk te openen ze konden dat alleen gedaan krijgen «over zijn lijk heen«. «Wat was er in dat tabernakel vroegen de rechters. «Een kelk«, zei de priester. «En wat was in die kelk «De hostie «Wat wil dat zeggen de hostie Was er soms niets anders in Daarmee bedoelden ze te insinueeren dat er geld of kostbaarheden in waren geweest. De priester zei toen «Ik had geen bezwaar een onderzoek toe te staan, wanneer ik eerst de hostie had genuttigd«. «Je bedoelt«, zei een der rechters, «wan» neer je"eerst had verdonkeremaand wat er behalve die hostie in de kelk was®. Weer een ander priester werd ter verant» woording geroepen omdat hij er geen aan» dacht aan had geschonken, dat de politie zich na den dienst in de kerk vertoonde. Hij zei «Ik was in gebed«. «Maar de dienst was toch afgeloopen Wat had je dan nog te bid» den? Je wilt ons toch niet wijsmaken, datje zoo in gebed verzonken was, dat je geen erg had op de politie De verdediging las een brief voor van den Paus, waarin werd aangeboden om al de kerk» eigendommen terug te koopen waarvan de sovjetsregeering dan de opbrengst voor de hongergebieden zou kunnen besteden. Want voor dit laatste doel heette de requisitie van het gewijde vaatwerk plaats te vinden. Tsjit» sjerin schreef terug«Wat uw zeer belang» wekkend voorstel betreft, dit is onmiddelük naar Moskou overgebracht en zal men alle welwillendheid overwogen worden, welke zulk een voorstel verdient«. Maar nooit is een afdoend antwoord op dit edelmoedig aanbod ontvangen. Het eenige wat de requisitie tot resultaat heeft gehad, was dit menschonteerend proces. t Ten overvloede wordt nog eens gewezen op het bestaan van den Stemplicht, ook voor de vrouwelijke kiezers. Iedere vrouw die zon» der geldige reden zich aan die verplichting onttrekt, stelt zich aan strafrechtelijke vervol» ging bloot. Katholieken zijn candidaat voor den gemeen» teraad gesteld de heeren Joh. Kern no. 1 en J. J. G. Spee no. 2. Door de Kiesvereeniging «Volksbelang® zijn als candidaten op de lijst geplaatst ter verkiezing voor leden van den gemeenteraad, de heeren: C. J. Dorsman 1. G. v. d. Kooij 2, L. Blok 3, J. v. d. Valk 4, A. v. Dongen N®. 5. De burgemeester maakt bekend dat eene opgave der "uitkomsten der meting en schat* ting van gebouwde enfongebouwde eigendom, men vanaf 3 April tot en met 3 Mei ter ge» meentesccretarie voor een ieder ter inzage ligt. Postduiven sport. Door de postduiven» vereeniging »Seinpost« zullen dit jaar de eerste africhtingsvluchten worden gehouden op 28 April en 1 Mei vanuit Ooltgensplaat en op 6 Mei uit Bergen op Zoom. De werklooze arbeiders die tot de uit» getrokken arbeiders behooren kunnen zich voor een geldelijke uitkeering vervoegen ter gemeente secretarie. Door eenige kiezers is de heer J. v. d. Meijde als candidaat voor den gemeenteraad op de daartoe r de Ger. Staatspa Met ingang boeren de prijs liter afgeslagen ongeluk zoodan geneeskundige f De opgaa ting en schattin de eigendommi secretarie voor 1 Stemburea Prov. Staten a.s. de o.I. school in de o.I. schoo de Vos»Roele een pot koffie c en geneeskundij woonhuis ondc Korte alhier. Bij pubhea opgaaf van de i ting van gebouv men in deze j tot 4 Mei ter in Onze dorp tijd geleden na. daar na een ve leden. Door de voor de geme< welke de name P. Buys. Alhier za Crispijn welke dezen zomer bi voldoende bela Het zoon in een sloot te al gauw op het c Bijgelegei Heenvliet is dc een prima stam verschillende j de a.s. gemeem personen candi (aftr.)2. K. I I. Mosselman staart; 7. Jb. 3 De arbeic bouwers voorj men. De A.R, officieel de vo (aftr.) 2. A. Lz., (aftr.)4. Dekker Az., Dorst Pz. Wegens geneesheer is 1 gevaccinee Rusdag 17 Aj plichtigen 1924 de Berg, S. Br werf, C. van C de Ruiter, A. K. P. van der indeweij. Voor klaard J. van J. Polder en b Op Zate meente de Emr den ten bate ding der tubei verzuimen zal geld is nooic vreeselijke vo dan ook het C in tegenste de helft van kas dezer vere We rekenen De vlasf gezet door C. Vgroote bergscl fjMf- op f 560- *osselman of In het e door den Kei drecht in deze in winkels nomen. 7 mo: tijen waren w gen werden v Tegen verbaal opgei Arbeidswet. De reker 1923 van den en met 23 I dien polder t< Het boij gezet door C. tot het opma aangesteld de Eek en C, v. Bij de Militie zijn v: Mar. v. d. Vt Abusiev de Roombote wat moest z 1.25. Het ma nu en voorta houden des Door c voor de a.s. didaat gestel Mar. de Geu: 5 Jn. Melissa dijk, 8 T. Str J. A. Witvlie dezer Partij a ander in het meer in aann gemeenteraad A. R. Ktesv mond, (aftr.) van Oosten! Klink, 6 A. Door d( eeniging wo Gemeenteraai Troost Lzn., 6 Aren van P. M. Rieme De ver dijk der Hal van Stellend voor perceel dereede v L. Gootjes ti Zondag card en per rige echtgeni dergaan van Rotterdam. Bij de tigen van dc v%

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2