voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan No. 2897 WOENSDAG 28 MAART 1923 38STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Uit de Pers. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Land- en Tuinbouw Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De Prov. Staten en de Chr. politiek. De Antirevolutionair mint de Vrijheid. Is in Vrijheid gekweekt. Zal voor de Vrijheid strijden. Eischt godsdienstige èn staatkundige Vrijheid voor alle onderdanen. "t Zit em dan ook niet in de Vrijheid als zoodanig. Maar in 't karakter, de eigendom» melijkheid, de uitvoering en toepassing der Vrijheid. En daarom gaat dat onderscheiden karakter, dat eigenaardige type dat we van Vrijheid bezitten, ook op alle terreinen door. 't Ligt er overal in. 't Is een gansch bijzondere Vrij» heid, eenig in haar wezen en soort, die geldt voor de 2e Kamer, voor de le Kamer, voor Gedep. Staten, voor Prov. Staten, voor Ge» meenteraden. 't Is de Vrijheid van den Christenmensch, om, met den Bijbel in 't hoofd èn Gods Zoon 't hart te doen den wil Desgenen, Wiens is Koning der Koningen. Of de Anti's het volbrengen kunnen? Er mankeert veel aan. Niets menschelijks is ons vreemd. Maar we jagen er naar, staande en struike» lende, vallende en opstaande. Doch 't is een leugen van prof. Treub ge» weest, om ons beleedigend na te geven«Ge wilt in de politiek Uw God dienen om er profijt van te trekken. Ge beliegt en bedriegt de menschen met uw religie, om er macht door te oefenen ge misbruikt den godsdienst om uw gezag te handhaven. Wat slecht begrip had deze professor van ons innerlijk leven en van onze intiemste drijfveeren voor 't aanschijn Gods, èn voor 't geluk onzer medemenschen èn voor dé verhoudingen waarin we 't Hoogste Wezen tegenover de wereld zien. We gunnen alle menschen Vrijheid, maar -jijden er tegen dat de Vrijheid zich los zal *ken van God, Die ook in de Staatkunde geëerd en erkend moet worden. Daarom wil» len we door den ijver der Kerkdoor den ijver der Chr. Schooldoor de geestelijke kracht van Universiteiten, en ten slotte door de Wet, het Ned. volk tot het inzicht brengen, dat een Antirev. Vrijheid, gesproten uit ken» nisse Gods, ook voor den Liberaal en den Socialist de beste is, omdat ze rust op één, op De Waarheid, die gezegd heeftKomt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven. Die geestelijke rust, die sociale rust, die Staatkundige rust, geeft Hij, en Hij alleen door 't geloof in 't Kruis. En daarom ook Christelijke politiek in de Prov. Staten. Ook daar gaat 't om »Rust« bij 't barnen der eeuw. De Prov. Staten en de Chr. politiek. Er is een Christelijke politiek. Niet voor den vorm, maar in haar wezen. O Ja, dat vormelijke heeft men ons van liberale zijde, ('t was prof. Treub, die dat deed wel eens verweten, maar 't was meer een uiting van haat tegen de religie dan een poging om de waarheid getrouw te zijn. Leelijk, grof leelijk was zijn verwijt toen onder 't Kuyperbewind. Hij schreef toen »Sedert het roer van onzen Staat in handen is van een Regeering, die met haar spel op het klavier der volksconsientie het volk tracht te hypnotiseerendie een stemming tracht teweeg te brengen en te onderhouden, waarbij geloofshartstochten de hoofden beheerschen die religiehaat aanwakkert omdat zij er poli» tieke zijde bij spintdie den godsdienst mis» bruikt om gezagswellust te bevredigen en het conservatisme en de reactie te dienen, hebben we slechte politiek te over.« Hoe afschuwelijke aantijging tegen ons uit den mond van een toenmaligen professor aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, later nog Minister geweest, maar uitgeworpen. Wat zware beschuldigingen tegen een Rechtsch Kabinet. En nog leeft die idee, dat door en door onware en oppervlakkige idee in de harten van vele liberalen en socialisten. Wij Antis met de andere Rechtschen zouden 't Ned. volk willen hypnotiseeren door te spelen op 't klavier der volksconscientie. Wij zouden met opzet 't Volk in een stem» ming brengen om de geloofsharstochten te prikkelen en daardoor de hoofden te be» heerschen. Wij zouden religiehaat aanwakkeren om er politieke zijde bij te spinnen. Wij zouden den godsdienst misbruiken om gezagswellust te bevredigen. Wij zouden conservatisme en reactie dienen. Zooveel beschuldigingen zooveel onwaar» heden. Want de Chr. politiek is niet gemaakt, maar uit den drang der tijden, na plichtsver» zaking onzerzijds, zelfs te laat tot een werkelijk» heid geworden ze is geboren toen de oogen open gingen door den Schoolstrijd, voor wat 't Liberaal Systeem als grove fouten in zijn stelsel omdroeg. Tegenover de onchristelijke gedachten der Liberale Vrijheden, die de Sou» vereiniteit Gods voor 't politiek terrein, noch» tans bond aan de uitspraak der Rede, móést gesteld worden een politiek met een Christelijk uitgangspunt nl. dat alleen daar vrijheid is, als de Zone Gods het volk vrijmaakte, èn dat zoo'n Christelijke Vrijheid nergens anders in bestond dan in een willen en kunnen naleven, door en uit Christus, van de ordinantiën des Heeren. Een willen luisteren naar de Open» baring Gods. De interpellatie Brautigam. Een der Soc. Kamerleden had een interpel» latie aangevraagd, en Donderdag j.l. is deze in de 2e Kamer behandeld, 't Was noodig, dat er over de transport op den Rijn eens een zakelijk woord werd gesproken, want de Fransche bezetting brengt in dat Rijnverkeer groote moeilijkheden, waarvan de terugslag in de Rotterdamsche haven wordt gevoeld in nog grooter werkloosheid der havenarbeiders. Hij, de Rijn, heet de Vrije Rijnmaar op 't oogenblik is er, om een plat woord te ge» bruiken, veel «koeienatie®. Schepen uit Hol» land worden vastgehoudengoederen voor Rotterdam blijven in 't Roergebied liggen; schippers wordt 't lastig gemaakt op verschil» lende manieren Antwerpen gaat er van pro» fiteeren Bremen en Hamburg evenzoo, maar Rotterdam wordt 't slachtoffer. Veel had de Minister van Buitenlandsche Zaken niet te zeggen. Hij overlegde met 't Buitenland, en hoopte, en hoopte nog eens Maar zóó kan 't toch niet blijven 1 Heel Rotterdam hunkert naar een oplossing van de Roer» en Rijnkwestie. Trouwens, de halve wereld ziet 't schouwspel daar met ontroering aan 1 Samenwerking van Mogendheden kan hier misschien ontspanning geven. Tusschen» komst van Amerika kan wellicht den toestand veranderen. Maar ondertusschenBarbertje, d.i. Rotter» dam, moet hangen. V Niet overdrijven. In 't Voorloopig Verslag over 't wetsont» werp «Tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk« is er een groep van «ver» scheidene« leden aan 't doordraven op 't oude stokpaardje van den Vrijhandel. Er staat eerst Verklaarden vele leden aan 't ontwerp hun stem niet te kunnen geven, een groot aantal andere leden waren bereid de Regee» ring te steunen bij haar pogingen om een door bijzondere omstandigheden in ernstige moeilijkheden geraakte industrie voor alge» heelen ondergang te behoeden. Dan komt 't stokpaardje Verscheidene leden verklaarden tegen dit wetsontwerp ernstige bedenking te hebben wijl het naar hun meening ten eenenmale in strijd is met 't beginsel van den vrijhan» del, dat voor Nederland steeds richtsnoer voor de handelspolitiek is geweest, Wel spreekt de Regeering inde Mem. v. Toelich» ting als hare meening uit, dat 't bestaande stelsel van handelspolitiek moet worden ge» handhaafd, doch door de indiening van dit wetsontwerp ging zij zelve lijnrecht tegen die uitspraak in. Elke beperking van invoer toch, op welke wijze deze ook plaats vindt, komt met 't beginsel van den vrijhandel in strijd en draagt alle nadeelen daarvan in zich. Maar goeie menschen] Als elke beperking van invoer 't beginsel van den Vrijen handel omver werpt dan ligt 't beginsel al een eeuw dood. Want wie 't Tarief van invoerrechten doorsnuffelt, stuit post na post op protectie van 5%, 10%, 12% 25%. Er is in ons Land onophoudelijke beper» king van invoer met al den rompslomp van douanen en douanenwetgeving. Commiezen in Rotterdam en Amsterdam bij de havens commiezen op de landgrenzencommiezen op de stationseen heele ambtenarij en bu» reaucratieen dat alles is natuurlijk gevolg niet van vrijhandel, maar van zwakke bescher» ming. Laat men toch niet doorhollenEen Land zonder beperking van zijn invoer, met gesta» ge toepassing van den Vrijen Handel bestaat op de wereld niet. En toch, al worden duizenden artikelen door de Tariefwet bezwaard met 5 tot 25% invoerrecht, toch mogen we spreken van 't Vrijhandelsbeginselniet omdat alles Vrije Handel is, maar omdat een Groote Protectie niet geduld wordtdoor geen enkele partij Maar invoersbeperking ligt er in 't Tarief zeker en gewis, omdat 't een tarief van pro» centen is. De Waanzin der twintigste Eeuw. De Verdwazing van het menschdom dat van God afvalt, demonstreert zich op afschrik» wekkende wijze uit het volgende bericht. Het gebed van den voetballer. Dominee Kenneth Hunt, de bekende voet» balinternational en Corinthian ook voor ons land geen onbekende sprak dezer dagen een groote menigte voetballers en voetbalsup» porters toe. «Steeds vóór den wedstrijd«, aldus Hunt, «waaraan ik zou deelnemen en zelfs in de grootste matches waarin ik uitkwam, vond ik nog gelegenheid een stil gebed op te zenden. En u moogt het toeval noemen of niet, maar meestentijds werd heigeen ik ge» vraagd had, verwezenlijkt®. Uitkijk neemt in 't Friesch Dagblad op de volgende leuke manier de Franschen een beetje in de maling met hun «Beschaving." Dingen van den Dag. Het gaat een aardig gangetje. Men heeft nu al de «zwarte Franschen® De negers van den Senegal en uit andere Afrikaansche gewesten, die in den grooten oorlog mede de beschaving hebben gered en thans in Frankrijk helpen de kazernes te be» zetten opdat de «witte Franschen« aan den Roer 't beschavingswerk kunnen voltooien. Die «zwarte Franschen« zijn al ingeburgerd. «Komt aan mijn ruim hartheeft Marianne gezegd. «Daar is plaats voor twéé«, voor blank en zwart, immers alle«enfants de la patrie« (1) Men zal nu 'n stapje verder gaan. Er komen nu ook «zwarte Francaises«. In Parijs heerscht dienstbodennood. En waar deze te onzent aardig getemperd is door het Duitsche »fraulein«, daar komt natuurlijk dèt ras in de Stad»des«Lichts niet in aanmerking. Voor 't contrast zoekt men 't daar in 't donker. En zoo komt, naar ik las, dezer dagen een eerste bezending van een tweehonderd zwarte meisjes van de antillen te Parijs aan. Slaagt de proef, nu 1 er zijn zwartjes genoeg En als dan die zwarten van beiderlei kunne wat met elkaar kunnen opschieten in «le belle patrie« (2) wel 1 dan was hier misschien ook nog in de toekomst een verlossing voor Frank» rijk uit den kindernood. Trouwen kun je overal De kleur zou dan wat anders zijn, Maar 't hart immers goed »Fransch« En op dat hart komt 't maar aan I De dienstbodennood opgelostde kleur» eentoonigheid gebrokende harmonie van kunne en kleur bevorderdde heerschappij in Europa voor de toekomst bevestigd Frank» rijk aan de spits der wereld»verbroedering en dito»verzustering ca ira(3.) «Le jour de gloire est arrivé(4) UITKIJK. (1) Kinderen des Vaderlands. (2) Het schoone Vaderland. (3) Zoo zal 't gaan I (4) De dag des roems brak aan 1 De N. Haagsche Courant driestart over de a.s. Statenverkiezing Binnen drie weken de stembus. «Er heerscht nog altijd stilte. In heel het land. Nu liep het met de Statenverkiezingen nooit zoo druk. Als er een Kamer»stembus in het zicht L dan wordt reeds maanden vooraf elke provin» cie in rep en roer gebracht. Overal, tot in de kleinste hoeken, treden sprekers op. De cou» ranten bevatten lange verslagen van meer of minder interessante vergaderingen. De groote partijen houden drukbezochte congressen. De anti«revolutionaren gaan ter Deputatenverga» dering op, waar zij, zoo zij die nog niet had» den, de bezieling opdoen voor den strijd, Programs van actie worden in concept rond» gezonden, gewikt en gewogen. De Kamer zelf gaat al betrekkelijk vroeg op reces, zoodat haar leden de gelegenheid ontvangen om stad en land af te reizen. Het spreekt dus wel van zelf, dat een jaar waarin een generale Kamerverkiezing valt, een jaar vol politiek leven is. Daarom is het verklaarbaar, dat het in dit jaar wat kalmer toegaat. Maar ook al neemt men dit in aanmerking het is toch wel buitengewoon stil. Nu heeft de ervaring geleerd, dat die stilte meestal niet zoo kwaad is voor de kansen onzer partij. Zij houdt meer van rustig wer» ken dan van veel trommelslag. Wij zijn het doorgaans niet, die het rumoer veroorzaken. En zoo is het zeer wel mogelijk, dat in den boezem onzer partij het élan even groot is als verleden jaar, en de politieke windstilte meer het gevolg is van de inergie onzer te» genstander. Laten we hopen, dat het zoo isdat onze anti»revolutionaire mannen en vrovwen in eigen kring met de Statenverkieztng bezig zijn er voor arbeiden er hun hart op zetten omdat zij het gewicht er van inzien. We gelooven dat er grond is voor die hoop. Gestadig aan zijn onze kiesvereenigtngen dezen winter bezig geweest. Er zijn heel wat spreekbeurten vervuld. Over de aanstaande gebeurtenissen wordt gesproken en nagedacht« Dan wijst het blad er op dat er van deze ver» kiezing vooral voor de provincie Zuid»Hol» land veel afhangt«Het zou een hard gelag zijn indien na meer dan twintig jaren rechts bewind, onder hoogst moeilijke omstandighe» den, de Staten van Zuid»Holland om gingen. Reeds enkele malen hebben wij met cijfers aangetoond, dat dit niet alleen principieel een zaak van vérreikende beteekenis zou zijn, maar dat het ook voor de praktische politiek aanstonds zeer bedenkelijke gevolgen zou hebben. Het beleid der rechtsche Staten mag beke» ken worden. Een vergelijking van Zuid»Hol» land met Noord»Holland valt af, zéér in het voordeel van eerstgenoemde provinzie uit. En dit juist is in den strijd die we voeren zoo moedgevend. Wij zijn antirevolutionairen en we stemmen op en werken daarom voor anii»revolutionairen. Maar het is daarbij zoo» veel waard te weten, dat door het rechtsche element te werken aller belang het best ge» diend wordt.« De ellendige toestanden van de Rotter» damsche veemarkt. De bekende medewerker van de »N. R. C«, de heer Brusse, heeft de misère van de Rot» terdamsche veemarkt en daarin de stiefmoeder» lijke behandeling dier markt door het R'dam» sche gemeentebestuur, aan de kaak gesteld. Dit is niet alleen een zaak, welke het belang raakt der veehandelaars, die deze markt bezoe» ken maar dat van zeer vele anderen in en buiten ons land. Wij mogen gerust zeggen, dat wegens de groote beteekenis dezer markt de onhoudbare toestand, waarin zij verkeert, en waarover al zoo lang is geklaagd, de alge» meene interesse heeft, of althans dient te heb» ben. En daarom willen we aan de beschrij» ving van Brusse (die zich niet alleen tot de veemarkt bepaalt, maar het ook over het abat» toir en de vleeschhal heeft) het allervoornaamste ontleenen. De grootste markt voor onzen veestapel, waarom ons land over de wereld vermaard en dikwijls benijd is, is in Rotterdam gevestigd. Daar worden de runderen, de varkens, de paarden en schapen aangevoerd en verhandeld uit Zuid»Holland, Zeeland, Brabant, voor een groot deel uit Utrecht en Gelderland, in het najaar ook uit Noord»Holland en ten deele zelfs heel uit Limburg. In onze stad concen» treert zich de binnenlandsche veehandelhier komen uit schier alle deelen van Europa de buitenlandsche kooplieden heen om het be» roemde Hollandsche vee te koopen. Honderd» duizenden dieren worden er jaarlijks gemarkt in dit centrum van internationalen handel, tienduizenden boeren en buitenlui dikwijls met hun vrouwen, en grootsteedsche hande» laren bezoeken daarvoor heel 't jaar door Rotterdam op de tweemarktdagen in 't begin van iedere week. En hoeveel gewin deze wekelijksche vee» markten direct of indirect alleen reeds buiten het gebied van den eigenlijken handel opleve» ren aan schier de gansche bevolking van onze stad, bleek, toen onlangs wegens het mond» en klauwzeer dit enorme bedrijf drie weken lang stop gezet bleefuit de jammerklachten van alle mogelijke winkeliers, en andere on» dernemers inderdaad van de schoenpoetsers af tot aan de groote bankinstellingen, die af» gezien van het leger der direct belanghebben» den, deze stilte in hun zaken als een ernstige schade ondervonden. Want naast het haven» bedrijf behoort de veemarkt met haar aanhang zeer zeker tot de belangrijkste bronnen van inkomsten van Rotterdan. «En toch« zoo beklaagde zich de voorzit» ter van Zuid» Hollandschen Bond van vee» handelaren toch heeft de gemeente voor de havens alles over, en behandeldt zij de vee» markt nog altijd stiefmoederlijkschijnt ze maar niet in te zien, dat een goed en modern ingerichte markt het bezoek nog aanzienlijk zou bevorderen. Want door al die gebreken, door al den hinder, door 't volkomen gemis aan alle gemakken, zoowel voor de dieren als voor de menschen en den handel, ziet menig» een, die elders terecht kan, er nog tegen op om in Rotterdam zijn vee te markten. «En wat de buitenlanders betreft, die 't overal veel beter gewend zijn, je geneert je waarlijk om hier een vreemdeling te brengen, zoo mal verouderd, zoo, beroerd primitief als dat allemaal is. Immers vrijwel niets anders dan een open vlakte waar dieren staan. En dan vertellen de belanghebbenden, dat een stad als Leeuwarden wier veemarkt naar den omvang op Rotterdam volgt, niet weet, wat zij zal doen, om de belangen van de veemarkt en haar bezoekers te bevorderen. De directeur van het abattoir en de markt doet wat hij kan, maar zijn voorstellen tot een afdoende verbetering stuiten af op het inzicht van het gemeeetebestuur dat zich nau» welijks iets van de klachten aantrekt. De ondoelmatige ligging en het tekort aan ruimte en de gebrekkige inrichting van de Rotterdamsche markt strekken voor alle bezoe» kers in haar nadeel. Door de ligging alleen reeds, zoover moge» lijk van alle spoorweg», stoomtram en water» verkeer, is zij veroordeeld. Van het langdurige drijven door de stad heen naar de markt, om er dan warm en afgesjouwd tijden lang in die koude trekhoeken te blijven staan wachten, hebben de dieren veel te lijden. F.n dan het tekort aan ruimte. Op sommige dagen staan er 32 tot 3300 runderen opeengedrongen, waar tusschendoor de paarden draven. Voor handelaren die in die volte zaken moeten doen, is het beslist onveilig rond te gaan langs paarden, die achteruit slaan, langs soms kopschuw en stootend hoornvee, waarvan er nu en dan losbreken, dol worden. Men is daar omstuwd van allerhande menschen, van allerlei zwervers en straatslijpers, die hier op de markt komen rondschooien, en voor wie 't een klein kunstje is om daar hun slag te slaan, als de handelaars in de volte uit hun buidels bankpapier in 't openbaar groote som» men neertellen. In het buitenland zijn de vee» markten afgesloten, hier staat de markt open voor iedereen. Een andere algemeene klacht is, dat er voor de heele markt maar één weegbrug beschik» baar is, in een klein huisje ondergebracht, en door één bejaarden ambtenaar bediend. De ééne ambtenaar heeft daar in die herrie al zijn aandacht noodig om de gewichten te verschuiven, om geld te innen en terug te geven, en wat inmiddels de man doet, die zijn beest, op de schaal moet vasthouden kan hij van zijn standplaats heelemaal niet zien of die er soms zijn voet op zet, of die met alle macht de kop van den os omlaag trekt, 't ontgaat hem volkomen. Op andere markten bevordert men voorts een snelle afdoening van de zaken door op groote borden bij de ingangen de mededeelin» gen te schrijven, die de marktgangers weten moeten. Daar staat allereerst kort na het aan» gaan van de markt hoeveel vee er aanwezig iszóóveel paarden, varkens, schapen, enz., dat de kooplieden aanstonds een overzicht hebben. Hier moet ze eerst overal rondloopen om te zien wat er is, en kunnen zij daarna soms onverrichte zake teruggaan. Daar wordt op deze wijze bekend gemaakt of de markt vroeger of later aangaat, op andere dagen ge» houden wordt in verband met feestdagen, of tijdelijk gesloten wegens besmettelijke vee» ziekten, wat je in Rotterdam maar moet zien te weten te komen, kunt je vee niet verzenden, niet zelf komen, voor niets. Maar de hoofdgrief is toch, dat de markt veel te klein is, wat eindeloos hinder en verwarring en nadeel geeft. Dat is weer duidelijk gebleken, nu de gemeente onlangs eindelijk is overgegaan tot het uitgeven van vaste staanplaatsen, waarvoor de aanvragen immers veel talrijker waren dan de beschikbare ruimte toelaat. Hierdoor wordt de handel dus direct gedrukt, in plaats van te trachten dien in het algemeen belang zoo» veel mogelijk uit te breiden. Volgens officieele cijfers komen er op drukke marktdagen alleen voor runderen niet minder dan vijf tot zeshon» derd plaatsen tekort. De graskalverenmarkt is in het najaar de helft te klein, en op de varkensmarkt is er plaats voor een duizend dieren, hoewel er verleden jaar tot een en twintig honderd stuks werden aangevoerd. En toch moet er voor al die beesten die gemarkt worden, en waar de gemeente geen plaats voor biedt, evengoed marktgeld betaald wor» den. Bovendien kunnen voor al deze dieren behalve voor de runderen, de bons pas bij

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1