nil Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Kerk Bur Plattelandersbond en Staatk. Gereformeerden. Gelijk men zich zal herinneren plaatste Ds. Kersten een tegenspraak inzake mogelijke fusie van plattenlandersbond en Staatk. Geref. partij. Een dergelijk samengaan noemde Ds. K. ons mogelijk, waarom de saamspreking tusschen die beide na de verkiezingen dan ook niette wachten is. De heer A. van den Hoven te Alblasser» dam, de voorman van de rechtsche plattelan» ders, deelt nu aan de Rott. omtrent die tegen» spraak het volgende mede De rechtsche fractie van den plattelanders» bond heeft zich om principieele redenen van den Bond afgescheiden. Mij (den heer v. d. H.) werd op de afscheidingsvergadering te Utrecht toen opgedragen, om met Ds. Kers» ten de mogelijkheid van een samengaan of ineensmelten (van plattelandersbond en Staatk. Gefcr. partij) te bespreken. Onmiddelijk voldeed Ds. K. hieraan. Op een vergadering te Rotterdam met de rechtsche plattelanders verklaarde Ds. K. als zijn per» soonlijke meening, dat ineensmelting mogelijk was, door de lijst der Staatk. Geref partij, ongedaan te maken en er daarna de Candida» ten der rechtsche plattelanders in te lasschen. Ds. K. meende daardoor het landbouwende element te versterken, dat naar zijn meening op de candidatenlijst der St. Ger. partij werd gemist. Alhoewel ik (de heer v. d. H.) het gevaar» volle hiervan naar voren bracht, verklaarde Ds. K., dat hij zijn besturen ermee in kennis zou stellen, terwijl eenzelfde handeling onder de rechtsche plattelanders zou plaats vinden Half Februari heb ik (de heer v. d. H.) met Ds. Kersten de verdere bespreking over wederzij dsche overneming van candidaten ge» houden. Ds. K. zou toen een regeling zien te treffen. Daarna werd op Donderdag 22 Febr. Ds. K. opgebeld, die onmiddelijk uit de Tweede Kamer te 1 uur te Rotterdam aankwam, waar vergaderd werd en men de regeling, welke Ds. K. zou voorstellen, wenschte te hooren. Ds. K. deelde nu mee, dat er ernstige bezwa» ren waren voor het verplaatsen van de St. Geref. candidaten, waarom besloten werd af» zonderlijk op te te treden en zoo mogelijk na de verkiezingen tot overeenkomst te ge» raken. Een en ander blijkt ten overvloede uit een brief door Ds. K. zelf aan den heer v. d. H. toegezonden, waarin bovendien het reeds stellen van candidaten betreurd wordt »God is een Kwaad.« Onder deze Godlasterlijke titel houdt een spreker van de vrijdenkersvereeniging in ver» schillende plaatsen van ons land een lezing. Het is hoogtijd dat de Gemeentebesturen aan deze openbare Godslastering een eind maken. De groote meerderheid van het Neder» landsche Volk is gelukkig, hoever ook afge» gleden van het voetspoor der vaderen, nog niet zoo diep gezonken, dat het zonder heilige verontwaardiging, deze gruwelijke taal zou dulden. Onze Gemeentebesturen kunnen een voor» beeld nemen aan een voorstel dat B. en W. van Zwijndrecht aan hun Gemeenteraad voor» legden en van den volgenden inhoud is »Het zal wellicht uwe aandacht hebben getrokken, dat in sommige gemeenten met een driestheid als op de erve onzer Vaderen nog niet vertoond, God gehoond is door publiekelijk te annonceeren en op te treden met het onderwerp »God is het Kwaad« en daarmede den God des Hemels en der aarde openlijk te lasteren. De Overheid mag dat niet toelaten. Wan» neer dit kwaad ongestoord publiekelijk kan voortwoekeren, lijdt het geen twijfel of de fundamenten van orde en gezag worden omgestooten, waarvan ook voor net volks» leven de vreeselijkste gevolgen te duchten zijn. Er mag o.i. dan ook niet worden gedraaid met de beschikbare middelen daartegen ter» stond positie te nemen en overbrenging van dit kwaad naar de gemeente te keeren. Wij bieden derhalve u bijgaand concept» besluit ter vaststelling aan, dat geheel ligt in de lijn van uwe verordening tot het ver» bieden van het vloekend gebruiken van den Naam Gods. Het eenig artikel der voorgestelde veror» dening luidt In de verordening, regelende de straat» politie binnen de gemeente Zwijndrecht, ge» lijk die thans luidt, in te voegen de vol» gende bepaling ut carik leent gelden aan iJutó tegen 5.4 pCt. 'ssjaars. Ze neemt gelden op 'egen 4 pCt. 's»jaars, ook van niet» eden. Voorschotten kunnen dagelijks angevtaagd worden bij een der leden slechtste stuk een flinke verbetering tot stand te brengen. Naar wij vernemen wordt ook hard gewerkt aan de andere deelen en de vooruitzichten daarbij zijn heel goed, zoodat we misschien al heel spoedig melding kunnen maken van een andere verbetering. (»De Kampioen«.) nt, ge» e vol» ,g De inval in het Roergebied. Nitti de voormalige Italiaansche Minister President, schrijft in Berl. Tagebl. over den inval in het Roergebied. Om de belangrijkheid ontkenen we er nog het volgende aan: Reeds meer dan drie jaar had men in Frank» rijk over den inval in het Roergebied gesproken In alle conferenties werd dat onderwerp als toevallig, terloops ter sprake gebracht. En van den beginne af begreep ik, dat het geen loos dreigement was, doch het program der Fransche ijzerindustrie. Deze heeft tengevolge van den oorlog, haar zinnen gezet op de controle van ijzer en steenkool op het geheele vasteland van Europa. Haar programma is niet slechts economisch, doch strekt tevens tot vestiging van een politieke hegemonie. En als zoodanig vindt het niet slechts steun in de zakenwereld, doch ook in militaire en imperialistisch»poli» tieke kringen. Om den inval goed te begrijpen behoeft men zich slechts voor oogen te stellen, dat hij geen schadevergoeding kan beoogen. Een schuldeischer steekt toch niet de eigen» dommen van zijn schuldenaar in brand om hem tot betaling te bewegen 1 Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen Duitschland reeds heeft afgestaan en wat het is ontnomen, gaat Nitti voort: »De Roer is Duitschland's hart, maar tevens het middelpunt van het geheele industrieele leven van Europa. In dit kleine gebied bevinden zich tal van de grootste bedrijven der wereld: Haniel, Thyssen, Stinnes, Klöckner, Mannes» mann, Krupp enz. hebben er ondernemingen in het leven geroepen, die in menig opzicht in technische volmaking vooraan staan. Duitsch» land produceerde aan de Roer de grootste en belangrijkste nijverheids»voortbrengselen, die het tot ontwikkeling van zijn uitvoer en tot aankoop van landbouwproducten dienden; de 3 milliard goudmark, die het voor den oorlog daarvoor in het buitenland uitgaf, werden hoofdzakelijk uit de bedrijvigheid van de Roer betaald. Meer dan eenig ander volk wist Duitsch» land uit de steenkool belangrijke bijproducten te trekken: verfstoffen, geneesmiddelen, reuk» werken enz. De chemische industrie in het algemeen had haar middelpunt aan de Roer, evenals de kunstmatige bereiding van stikstof» houdende meststoffen. Het bezetten van dit gebied kan, tenzij daarmee de monopoliseering van ijzer en steenkool wordt bedoeld, slechts tot verlamming van de geheele Duitsche nij» verheid leiden, tot onherstelbare schade voor allen. De bezetting van de Roer is mitsdien geen episode in de schadevergoeding; ze maakt immers elke schadevergoeding onmogelijk en is slechts ondernomen om de Duitsche indus» trieelen te dwingen tot capitulatie en aanvaar» ding van Frankrijk's controle. Dit ingrijpende plan gaat echter niet alleen Frankrijk en Duitschland aan, zegt Nitti, doch geheel Europa en ook Amerika. Als de Fran» schen er in mochten slagen het door te zetten, zouden b.v. Italië en alle andere Europeesche landen, die noch ijzer, noch steenkool hebben, afhankelijk worden van Frankrijk. Komt het eens zoover, dan zal op de economische con» trole stellig de militaire volgen. Na te hebben aangestipt, dat hij steeds het Duitsche impe» ralisme uit den keizertijd heeft bestreden, ein» digt Nitti„Het Duitsche imperalisme is echter nooit in de dwalingen en de schuld gevallen, waarvoor de Entente, die thans niet meer bestaat, maar al dit onheil heeft verwekt, de vreeselijke verantwoordelijkheid draagt. De Roerbezetting is de jammerlijkste dwaling, die slechts met den ondergang van Europa kan eindigen, tenzij Frankrijk nog bijtijds van deze dwaling terugkeert en Duitschland in zijn gebied en zijn bewegingen vrij laat". Te Krefeld zijn opnieuw 14 kommiezen uit» gezet Te Orsoy hebben de Belgen te vergeefs de gemeentelijke gelden nagezocht naar steun» penningen van de Ruhrhilfe. Op het post» kantoor hebben zij de postzegels voor de Ruhr» hilfe in beslag genomen met de 66.000 mark welke de verkoop dezer zegels tot dusver had opgebraaht. Sterke troepenafdeelingen zijn vanmiddag Dortmund binnengerukt en hebben verschei» dene van de voornaamste winkelstraten afge» zet. De militairen zijn vervolgens de groote winkels binnengegaan en hebben daar allerlei goederen als vloerkleeden gordijnen enz. in an het bestuur. Gelegenheid tot in» KTj^^.beslag genomen, teng» en terugbetaling van gelden eiken Sinds de directie en de a.beiders aan de en Urijdagauond van 6—8 uur ^vheinische Metallwaren und Maschinenfabrik te Dusseldorp onlangs geweigerd hadden lo» Bij Overschie'begint de Victorie, comotieven voor de Franschen te herstellen, zijn deze met geweld dn werkplaatsen bin» nengedrongen en hebben de daar aanwezige locomotieven en wagons in beslag genomen De werklieden hebben daarop het werk neer» gelegd, waarop de Franschen met behulp van enkele Duitschers begonnen zijn een verbin» dingslijntje aan te leggen. De plaatsvervangende bedrijfsleiding van de Eschweiler Bergwerkverein zet de zaken op denzelfden voet voort als de uitgezette direc» tie. Er is geen sprake van een verdrag voor de levering van kolen en cokes aan de Fran» schen. Op de naburige mijn Karolus Magnus hebben de arbeiders het werk neergelegd toen er vreemde kolen werden aangevoead om co» kes voor Franktijk uit te stoken. In ons vorig nummer hebben wij reeds met een enkel woord melding gemaakt van het bericht, dat de gemeente Rotterdam een flinke bijdrage (f 45.000) had toegezegd voor het verbeteren of liever voor het »berijdbaar« maken van het allerslechtste deel van de Hol» lansche Via Mala, n.l. het deel van Overschie tot Rotterdam. De kosten van deze verbetering, bestaande in een vervanging van de te zwak gebleken klinkers door een bestrating van vlakke, dubbc 1» behakte Zweedsch»granietkeien zullen in totaal f 150.000 bedragen. Het Rijk (Waterstaat) heeft daarin een bijdrage toegezegd van f 60.000, welk bedrag later ter bestrijding van de werk» loosheid ten laste van Binnenlandsche Zaken is verhoogd met f 10.000. De gemeente Rot» terdam, welke bij contract het onderhoud van dezen weg had overgelaten aan de Gemeen» te Overschie, maar waarvan het contract in December 1923 afliep, had er ook groot be» lang bij, dat de weg vóór dien tijd versterkt was en gaf daarom een bijdrage daaarvoor van f 45.000. De gemeente Overschie heeft nu dezer dagen het voor deze kleine gemeente zeker niet onbeteekende bedrag van f 20.000 toege» staan en Gedeputeerde Staten hebben het zeer te loven besluit genomen de nog ontbre» kende f 15.000 bij te passen. De gemeente Rotterdam zal bovendien de ruimte tusschen de tramrails bestraten met klinkers en de Gemeente Overschie zal de bovengrondsche lichtgeleiding langs den weg veranderen in een kabel, zoodat de palen, welke nu midden in den berm staan, kunnen vervallen en die berm bruikbaar wordt voor wielrijders. Voor de uitvoering van al deze werkzaam» heden zijn intusschen alle noodige voorberei» dende maatregelen genomen, zoodat nog vóór den a.s. zomer alles gereed kan zijn. Aan de commissie, welke zich tot taak heeft gesteld om zoo spoedig mogelijk tot verbete» ring te komen van onze Via Mala is het dus mogen gelukken in betrekkelijk korten tijd van de verschillende belanghebbenden de noodige gelden los te krijgen om in het aller» Een verslaggever van »de Standaard« die met een »Kindertrein naar Weenen« is, ver» teld over de ontvangsten en uitgaven die in Oostenrijk gedaan worden. 't Geeft een duidelijk beeld van het ont» wrichte financie»wezen in de Centrale rijken Hieronder volgt het: Dan zij eerst medegedeeld, dat de vice»pre» sident van het »Landesgericht« in Weenen een salaris geniet van 2'/2 millioen Kronen per maand, dus zoo ongeveer f 90. Vooreen hoofdcommissaris van politie werd ons opge» geven het salariscijfer van l'/z millioen Kronen. Terwijl de werkloozen per dag ontvangen 12.000 Kronen. (Men ziet dus dat de intellec» tueelen er al heel slecht aan toe zijn.) Welnu, na deze enkele salariscijfers laten wij thans volgen de prijzen van verschillende artikelen, die onze huismoeders 't best kennen. Als men nu bedenkt, dat 1000 Kronen laat ons nu maar zeggen 4 cent is, dan kan ieder zien, hoe de menschen op 't oogenblik leven kunnen. Brood kost 6600 Kr., boter 55.000— 60.000 Kr., Amerikaansch vet26.000 Kr., aardappelen 950 Kr., meel7000 Kr., kaas 60.000 Kr., koffie60.000 Kr. cacao40.000 Kr., thee: 140.000 Kr., suiker 12.200 Kr., rijst 8.000 Kr. alles per K.G. Melk kost 5200 Kr. per Liter, eieren (deze prijs is pas sterk ge» daald) 1500—1600 Kr. per stuk, rundvleesch 24.000 Kr. en varkensvleesch 40.000 Kr. per K.G.kool (groente) 1500—2000 Kr. per stuk, zuurkool: 4.000 Kr. per K.G.steenkool1160 Kr. per K.G., hout: 650 Kr. per.K.G., wijn: 20.000 Kr. per L., bier 4600 Kr. per L., lucifers 3500 Kr. per 10 doosjes. Een paar schoenen kost al gauw 250.000—300.000 Kr., lage schoe» nen 120.000—150.000 Kr., kinderschoenen 115.000 Kr. Voor een gekleurd overhemd be» taald men 80.000—90.000 Kr., een zephir»over= hemd: 150.000 Kr., een paar gewone kousen 8.000 Kr., zijden kousen 55.000 Kr., een bont huishoudschort28000 Kr., een paar Nappa» dameshandschoenen: 110.000 Kr., een wasch» zijde blouse: 250.000 Kr. Een colbert»costuum kost al gauw 1—V/2 millioen Kronen en een dames»costuum ook zoo ongeveer. Bovenstaande prijzen zijn grootendeels door ons persoonlijk waargenomen in de étalages van winkels in de gewone buurten van Weenen Bovendien waren een tweetal Weensche huis» moeders, met wien wij in aanraking kwamen zoo welwillend de door ons genoteerde be» dragen te controleeren en ons lijstje aan te vullen. 't Zal iedere huisvrouw duidelijk zijn, dat 't voor de meesten moeilijk rondkomen is in Weenen en dat de massa daar aan het koopen van kleeren niet gauw toekomt. Natuurlijk hebben de groote gezinnen het het zwaarst te verantwoorden en dan dient men bovendien nog in aanmerking te nemen, dat er al zooveel moeilijke jaren voorbij zijn gegaan, zoodat er ook niet veel of geen reserve meer is, waarop geteerd kan worden. Als wij onze indrukken nog eens in 't kort mogen samenvatten, dan zou gezegd kunnen worden: Oostenrijk is op den weg tot herstel en in de eerste twee jaren kan veel ten goede gebeuren. Doch die weg van twee jaar zal nog zwaar zijn! „Nacht-telefooïidlesist". Zooals men zich wellicht herinneren Zal, was deze dienst met ingang van dit jaar in» j gesteld voor de dorpenOuddorp, Goeree, Middelharnis, Oude Tonge en Ooltgensplaat. Wegens technische bezwaren konden de overi» ge gemeenten hier nog niet bij aangesloten worden. De Zuid»Holl. Gr. Kruis. Ziekentran» sport»commissie droeg mij toen op met den Heer Directeur der posterijen te Middelharnis overleg te plegen, om deze bezwaren uit den weg te ruimen. Bij het onderhoud, dat ik spoedig daarop met den Heer Otten daar» over had, zei deze mij dat hij wel kans daar» toe zag, als ik hem namens het Centrale Gr. Kruis officieel een schriftelijk verzoek wilde doen. Dit deed ik natuurlijk direct en den lóden dezer ontving ik bericht van den Heer Otten, dat hij er in geslaagd was die techni» sche bezwaren op te heffen en dat van 19e dezer ook de kantoren Stellendam, Melissant, Dirksland, Herkingen, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel op dezelf» de wijze zouden aangesloten worden bij dezen dienst. Van dien dag af zou men dus ook van die kantoren ten allen tijde telephonische ver» binding kunnen krijgen met het Bureau van geneeskundigen dienst te Rotterdam (teleph. No. 10.000) met welken dienst dus dan alles kan besproken worden omtrent de behande» ling van de(n) betrokken zieke als aard van de zieke, gewenscht ziekenhuis en gewensch» ten geneesheer, motorboot van »Spido« of ziekenauto e.d. Hiermee is deze belangrijke zaak dus tot de gewenschte oplossing gebracht en 't is zeker ook met instemming van heel ons eiland als ik hierbij mijn dank uitspreek aan den Heer Otten voor bereidwillige me» dewerking in deze.' Het zal de(n) lezer(es) wellicht interesseeren als ik tenslotte meedeel, dat reeds een paar weken na instelling van dezen dienst hiervan gebruik gemaakt is voor een kraamvrouw met een zeer ernstige aandoening, voor wie 's avonds dadelijk een boot van Spido werd aangevraagd, waarmee,ze 's nachts vervoerd werd naar een verloskundige kliniek. Nieuwe Tonge, 17 Maart 1923 Dr. C. VAN GELDER. SOMMELSDIJK. De landbouwer A. V. had het ongeluk een trap van een paard tegen zijn hand te krijgen, waardoor deze zoodanig bezeerd werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. Door de Anti=Rev. Kiesvereeniging is op het verzoek van de Chr. Arbeidersvereeniging, om twee arbeiders een zoodanige plaats te geven op de kiezers» lijst, dat hun verkiezing zeker is, afwijzend beschikt. Voor de met 1 Mei a.s. vaceerende be» trekking van tweede veldwachter te Middel» harnis hebben zich 95 sollicitanten aangemeld. Mej. Deijs had 't ongeluk van haar fiets te vallen en haar enkel te breken. Als werkloos hebben zich over de afge» loopen week doen inschrijven Landarbeiders 53, Zeevisschers 10, Oppermans 2, Timmerlie» den 2, Betonwerkers 5, Havenarbeiders 4, Letterzetters 6, Matrozen 2, Metselaars 4, Schil» ders 3, Chauffeurs 1, Boekbinders 1, Schoen» makers 1, Metaalbewerkers 1, Stokers 1, Schip» persknechts 2. Totaal 98 werkloozen. In de oudercommissie zijn tot bestuurs» leden herkozen den heer J. Slis Dz.Mevr. van Paassen—van den Blink Mevr. Slager— Schooning; Mevr. Hóssen—de Jong en de heer A. L. van Dorsser, Waarschuwing. Er heeft hier eenige dagen een persoon rondgeloopen die er zijn werk van maakte bij Predikanten en Kerkeraden, op een bedriegelijke wijze geld afhandig te maken 't welk hem hier bij den administree» rende diaken, op aanbeveling van een paar ouderlingen gelukt is, in den loop van den middag is hij door de politie op 't gemeente» huis gebracht, na een streng onderzoek is hij nog dienzelfden avond (Maandag) uit de ge» meente verwijderd. Hij noemde zich Hermans de Booij. I DEN BOMMEL. Tegen P. C. W. alhier is proces»verbaal opgemaakt wegens rijden j zonder licht. i De levering van plm. 400 M3 keislag is gegund aan de N.V. Holl. Basalt Mij. te 's» Gravenhage. De dienstplichtige J. van Nieuwaal is thans met groot verlof huiswaarts gezonden. Ten behoeve van het Telegraafkantoor alhier zal in den sluitingstijd van hetkantoor Middelharnis, de geleiding den Bommel wor» den doorverbonden met een der geleidingen op het kantoor Rotterdam, zóówel des daags als des nachts, voor het verbeteren van het ziekentransport. Vanuit de openbare spreekcel alhier zal men dus ten allen tijde No. 10000, Geneeskundigendienst Rotterdam, kunnen op» bellen. Het zoontje van J. A. S. raakte metpaard en wagen op hol. Door ingrijpen van anderen werden ongelukken voorkomen. OOLTGENSPLAAT. Vergadering Coöpe» ratieve Boerenleenbank op Donderdag 15 Maart ten 6 ure in 't Hotel Moelker. 1. De Voorzitter A. Wagner opent de ver» gadering en heet namens het Bestuur allen welkom op de jaarvergadering en werpt een blik in het verleden waaruit blijkt dat het voorspoedig ging voor de bank, doch een blik in het heden doet zien dat alles malaise is voor landbouwers, ambachtslieden en midden» stand, vandaar ook dat de bank zeer voor» zichtig moest zijn met het toestaan van aan» gevraagde gelden, het geld was schaarsch, spreker hoopt dat de aanvragers hier goede nota van zullen nemen en niet vertoornd zullen zijn. 2. De Secretaris van Rossum leest de notu» len voor welke onveranderd worden vastge» steld. 3. C. D. Berkhoff brengt verslag over de rekening van 1922 welke in orde is bevonden, na een opmerking van T. Neels wordt deze vastgesteld. 4. De Kassier van Rossum legt de rekening over als volgt ONTVANGSTEN Inhoud der kas op 31 Decem» ber vorig jaarf 24718,11s Ontvangen spaargelden 189975,12 Terugbetaalde voorschotten. 51805,— Ontvangen in loopende reke» ning van de leden 90750,30 Ontvangen in loopende reke» ning van de Centr. Bank 180996,56_ Op de reserve gebrachte winst 782,393 Ontvangen rente v. voorschotten 5250,41 Ontvangen rente in loopende rekening2819,28 Ontvangen rente van de Centr. Bank10937,83 Ontvangen rente coupons 500,— Ontvangen rente provisie en kos» ten in loop. rekening 102,81 Diverse ontvangsten - 171,01 TOTAAL 558808,83 UITGAVEN Terugbetaalde spaargelden f 261659,91 Gegeven voorschotten65800.— Uitgaven in loopende rekening aan de leden92944,05 Uitgaven in loopende rekening aan de Centrale Bank 101160,33 Uitgaven in loopende rekening en gekochte waarden 10010,— Uitgegeven rente voor spaar» gelden15960,53 Uitgegeven rente in loopende rekening 1407,48 Bijdrage Centrale Bank 79,96 Salaris van den Kassier 625 Diverse Uitgaven643,20 Op de reserve gebrachte winst 782,39s Inhoud der kas op 31 December van dit jaar1735,91s TOTAAL f 558808,83 DE BALANS ACTIEF OF VORDERINGEN De inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar1735,91s Uitstaande voorschotten 97941,50 Tegoed in loopende rekening medeleden62705,16 Tegoed in loopende rekening van de Centrale Bank 195659,06 Aandeelen Centrale Bank 80,— Waardepapieren op 31 Decemb. 10515,— Meubilair 1,— TOTAAL 368637,63s PASSIEF OF SCHULDEN De saldo's der spaargelden 321718,28 Schulden in loopende rekening aan de leden34924,35 Reservefonds10911,83s Het saldo of de winst van dit jaar1065,17 TOTAAL 368637,63s 5. Verkiezing bestuurrlid. Herkozen D. Kor» teweg Lz. met 99 stemmen. 6. Verkiezing van een lid Raad van Toezicht Herkozen P. den Braber Lz. met 95 stemmen. 7. Verkiezing Kassier. Herkozen A. van Ros» sum met 83 stemmen. De gekozenen danken de vergadering voor het in hun gestelde vertrouwen. 8. Verslag van den Raad van Toezicht over het afgeloopen boekjaar door S. de Ruiter. Het bestuur bleef onveranderd. De Raad van Toezicht moest helaas een trouw lid M. Bree» man missen, in diens plaats werd gekozen P. den Braber Lz, Het ledental verminderde met 10 en vermeerderde met 6 alzoo op 31 Dec. 1922, 166 leden. 37 spaarboekjes werden uitgegeven, 22 af» betaald zoodat op 31 Dec. in omloop waren 485 stuks. Het grootste was 17915,57 en het kleinste 4 cent. Ingelegd werd f 589378,25 terugbetaald 267659.97 bleef alzoo op 31 Dec. 321718,28. Aan voorschotten werd uitgegeven f 149646,50 terugbetaald/51805,—blij ft uitgeleend 97941,50 In omloop zijn 88 voorschotboekjes, het grootste is 8160,— en het kleinste 51,50. Er werd een winst gemaakt van 1065,17. De reserve wordt thaes 11977,80. Aan 14 rekenihgeouranthouders werd uit» gegeven 92944,05 er bleef van de bank te vorderen f 62705,16 terwijl de bank schuldig was aan 2 rekeningcouranthouders f 34922,35 Totaal ontvangst 971770,39 Totaal uitgaven 970934,47 verdeeld over 1119 dagboekposten. 1 Algemeene Vergadering werd gehouden, 3 Bestuursvergaderingen, 3 van den Raad van Toezicht en 21 gecombineerde vergaderingen, met den wensch voor den bloei der bank sluit dit verslag. 9. Wijziging Statuten welke in hoofdzaak ten doel heeft een spaarkas aan de bank te verbinden, verschillende artikelen worden door D. Korteweg en den Voorzitter toegelicht, welke gewijzigd en aangevuld worden, en ten slotte worden nog eenige wijzigingen aan het Bestuur opgedragen. 10. D. Korteweg Lz. brengt verslag uit van de inspectie der bank waaruit blijkt dat alles in orde is en in goede handen. 11. Salaris Kassier. Hoewel de Voorzitter meent dat de werkzaamheden vele zijn wordt namens het Bestuur voorgesteld het salaris op f 625,— te houden waartoe wordt besloten. De Kassier zal met dit salaris genoegen nemen. 12. De Voorzitter benoemd tot leden om de rekening van 1953 het volgende jaar na te zien H. P. Waling, M. van Oostenbrugge en P. Crezee, 13. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, de Voorzitter deelt mede dat men voortaan een half jaar lid moet zijn om te kunnen leenen. dat een reglement zoo spoedig mogelijk na de wijziging zal worden toege» zonden en dat de spaarboekjes zoo spoedig mogelijk gehaald (moeten worden. 14. De Voorzitter sluit met een woord van dank aan de vergadering en betuigd zijn te» vredenheid voor;'de/eensgezindheid die er dezen avond heerschte. OUDE TONGE. Zaterdagavond is de mo» torschuit van M. Oomens aangevaren door de Telegraaf 9 alhier, zoodat hij een groot gat opliep en zijn voorsteven geheel vernield werd. Het land van de z.g.n. »grooten armen« is aan de hoogste bieders gegund. NIEUWE TONGE. De op 22 Maart vast te stellen kiezerslijst voor het jaar 1923/24, ligt van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter in» zage en tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijg» baar gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder be» voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa» pier worden gesteld. Tot Voorzitter van de Gem. Zangver. »Apollo« is gekozen dhr F. Sterk terwijl tot Vice Voorzitter in vac. G. J. Buth, die ontslag nam, is gekozen dhr. E. v d Ouden. Door Mej. A. Vreeswijk, alhier, is een post» duif gevangen. Aan een der pootjes zat een ringetje waarop stond N 5811 J.l. week Vrijdagavond werd door" het Chr. Mannenkoor, alhier de eerste repetitie gehouden. Tot Bestuursleden werden gëko» zen DJfot Voorzitter 'dhr. fM. J.'.van jDriel Tot Vice Voorzitter dhr. C. HoogstraateTot le Secretaris dhr. J. v d Vliet; Tot 2e Secre; taris dhr. C. v d Mast; Tot le Penningmees» ter dhr. C. P. G. Holleman Tot 2e Penningm. dhr. C, Oostdijk. De vereeniging'draagt den naam van »Zang» lust.« Op Dinsdag 27 Maart des n.m. ten 2 ure zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan tot kostelooze In» en herinenting. Bij publicatie is bekend gemaakt/dat voor de stemming van de Provinciale Staten op 11 April a.s. als stemlokaal, de Hulpschool is aangewezen. DIRKSLAND. Bij publicatie hebben B. en W. bekend gemaakt dat a.s. Woensdag» avond 6 uur op de Begraafplaats het aanwe» zige snoeisel der boomen publiek zal worden verkocht. De dienstplichtige der lichting 1923'G. v. d. Hoek is j.l. Vrijdag bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom ingelijfd. Donderdag 29 Maart a.s. hoopt voor de Antirev. Kiesvereen. alhier op te treden Ds. v. Lummel van Zuidland. We behoeven zeker hier niets meer aan toe te voegen. Deze eminente spreker heeft als tijd volle-zalen. STELLENDAM. Bij den 'correspondent der Arbeidsbemiddeling werden de vorige week als werkloos ingeschreven 7 landarbeiders Donderdag 1.1. had schipper A. T. van de S. L. 1 alhier het ongeluk in 't ruim van zijn vaartuig te vallen en zich daarbij zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. GOEDEREEDE. Bij A. d. E. brak Donder» dag een schoorsteenbrand uit, die wel met eigen middelen werd gebluscht, doch aan schoor» steenmantel, behang en vloer nogal schade aanbracht. Verzekering dekt de schade. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Hollaar, heeft met goed gevolg het doctoraal examen Romaansche taal en letterkunde (Fransch) afgelegd. De lijst van stemgerechtigde Ingelanden van den polder »Rooklaasplaat«, zal gedurende 14 dagen bij den Secretaris van den Polder ter inzage liggen. OUDDORP. Het vrij kort geleden opge» richte Mannenkoor heeft Donderdagavond een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Onder leiding van den Directeur, den heer S. Be» zuyen, werden vele psalmen en enkele gees» telijke liederen, uit de hier algemeene bekende boeken goed gezongen. Ter afwisseling zon» gen een tiental leden van Goeree's Mannen» koor en in de pauze werd door Jansje Be» zuyen heel mooi het »Onze Vader« en enkele andere liederen gezongen, daarbij op het orgel begeleid door haar broeder, wat later, op verzoek, nog eens werd herhaald. De zaal was geheel bezeter waren dan ook een 150 kaartjes verkocht. Een collecte, mede voor hulpbehoevende gezinnen bestemd, bracht bijna 22 gulden op. Er heerschte een goede orde. Het lid van het Bestuur, de heer Joh. Tanis Tz., wist de vergadering goed te leiden. Het paard van den heer W. M., voor een wagen gespannen, liep hollende naar huis en daardoor tegen een muur aan, zoodat het dier een gat in den kop bekwam, waarvoor de hulp van den moest veearts worden inge» roepen. De vrijz. kiesver. heeft in haar vergade» ring van Vrijdag tot candidaten voor den ge» meenteraad gesteld de heeren M. Bosland Joh. Hameeteman Jb. v. d. Klooster J. Kap» tijnJac. Hameeteman; W. WestdijkJac. SandifortA. VisserJb. LodderJ. Pik en K. Breen. Woensdag 21 Maart, des nam. te half drie is er op het gemeentehuis gelegenheid tot kostelooze koepokinenting. De varensman M. Sperling Az. viel op het nieuwe Zand overboord ën werd gelukkig gauw gered door zijn makker W. Sperling. A. v. d. Klooster heeft bij de uitoefening van zijn bedrijf zijn geheele vischtuig ver» speeld. Groote schade dus. De prijs der uien is tot 40 cents terug geloopen. Aardappelen zijn niet verhandeld, HELLEVOETSLUIS. Dhr. P. Prins (a.r.) zal wegens vertrek naar elders, als lid van de Raad der gemeente bedanken, dhr. C. Noordemeer (a.r.) wenscht bij de a.s. verkiezing zijn mandaat niet hernieuwd te zien. Zaterdagmorgen zijn 3 jongens, leeftijd 19 jaar wonende te Zwartewaal, onder sterk politiegeleide van hier naar Rotterdam over» gebracht, wegens het plegen van onzedelijke handelingen. GEERVLIET. Vorige week Woensdag werd per omroeper bekend gemaakt dat op den avond van dien dag eene vergadering zou worden belegd in het café van Noord, alleen toegangkelijk voor niet socialisten of verkapte socialisten. De vergadering werd ge» opend door de Heer KI. de Snoo, en deelde mede dat het doel der verg. was candidaten te stellen voor den gemeenteraad die zich niet door de socialisten op sleeptouw lieten nemen. De heer Trouw, vrijzinnig wethouder der gemeente vroeg het woord en zette uiteen dat de Raad niet blijk gegeven had de hand van de Geervliet in ver plaatsen zuinig be weinig ingebracht, zoek niet te kom verg. zoodat geen den. Daarom werd eene liberale kiesv SPIJKENISSE. gemeenteraad is op 23 Mei e.k. Vorige week Di Patrimonium. Doo het behandelen va: vrouw en Patrimoi ter sprake de geda P. op de candidat raad te zien opge vereen, zou daarc derhandeld worde: - Naar wij veri lid Jb. Mol, na g( H. kiesv., als lid zal deze kiesv. ni< tenlijst uitkomen. SOMMELSDIJï a.s. zal in de Herv. Kerk alhiei bediening van der zich 23 Maart consistorie daarvc DEN BOMME conie der Ned. des v.m. van 9—1 ter inzage. Wegens ve des v.m. te Ooltj Ds. Japchen in alleen des n.m. OOLTGENSPI Verkerk alhier wijzer aan de 0\ aan 't Haringvlie -** De WelE Director van de vroeger Leeraar heeft besloten genoemde Kerk OUDE TONC door Ds. Kruijt voor het gewas Donderdag Haag godsdiens in het vergaderg NIEUWE TO in de Ned. Her H. Doop plaats '5ich aan te mek Vrijdagavond tu J.l. Zonda 't gewas aan na; de collecte nu i DIRKSLAN: Ned. Herv. Ke« tot bediening v moeten hiervan HERKINGE d.i. 22 Maart Weleerw. Heer in de Ned. Her voor 't gewas. GOEDEREE voorm. gelegen van den H. D van aangifte aan de pastori OUDDORP. in de Geref. gegaan wegen ganger' en is ^met den tekst Koninkrijk Go in beide beurt ontfermingen menschen die diens ondank aanleiding va 22 en des na een krachtig Koningin en Kerk en Scho besloten. - Ds. J ■ontvangen, th Raamsdonk. A.s. Woe tot lidmaat - worden. De b dag namiddag HELLEVO en J. H. Th maalschool zij de nuttige ha B e r o e p e Haar Romep en naar Hag Naar Mussel! te Almelo (b Ds. W. Deur 's Graveland A a n g e n roep) Ds. J. Naar Koo Maartensdijk Bedank Bouthoorn t nep (toez.) Beroep Dijken te Z Nijemirduin te Sneek; N te Vreeswij" Rottevalle Groningen Brielle. Beroep mans te Ko plaats) Ds. Geboren A. Peeksto zoon van

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2