voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan Mo. 2895 WOENSDAG 21 MAART 1923 38STE JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Land- en Tuinbouw Officieel Gedeelte Binnenland. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Reformatie van de Bioscoop. Wij zijn Gereformeerd. Geboren als Nederlandsche Staat uit de Geref. beginselen, die in 1500 en 1600 de wereld niet meden, en de wereld niet ont» vluchten, maar de wereld aanvaardden in al haar mooie en nare werkelijkheid, om er niet uit te gaan, de zonde ontloopende als de kloosterlingen, die nochtans hun booze hart blijven meedragen, maar die met hun Cal vis nistisch beginsel op die wereld inwerken. Inwerken door 't persoonlijk voorbeeld als Christen. Inwerken door 't Woord van onzen God. Inwerken door de Kerk en Catechisatie en huisbezoek. Inwerken door de beschaafde ouders, die, al leven ze niet uit de Openbaring, nochtans zoogroote liefde voor 't geestelijk en zedelijk welzijn voor hun kinderen hebben, dat som» - mige belijders»der»Openbaring aan hun op» keVoeding een puntje kunnen zuigen. Onze Vaderen hadden géén Protestantsche ideeën dan tegen Rome, protesteerend tegen 't Roomsche Geloofsleven, maar ze hadden Gereformeerde beginselen tegenover de Wereld en de Kerk n.l. om de Wereld te Refor» meeren of te zuiveren van wat de zonde be» vuilde en om de Kerk te zuiveren van wat de zonde ontheiligde. Maar ze gingen tegen de wereld in. De wereld tegemoet. Hier met de wereld. Maar niet: Weg met de wereld! Hier met het vuil I En 't nagezien of er soms ook nog iets goeds in warel Reformatie van de Bioscoop. Was de Bioscoop er maar vroeger geweest. Als vader der kinematografie wordt genoemd mr W. Friese Greene, die in 1885 een lezing hield over zijn uitvinding voor de Fotografie» Vereeniging te Londen. Door geldgbrek mis» lukten zijn pogingen, maar in 1895 werd in Frankrijk door de gebroeders Lumière de eerste kinematograaf samengesteld. En tegen» woordig is de Bioscoop met zijn duizenden theaters een geliefkoosde ontspanning gewor» den van millioenen. Millioenen guldens kosten ze, en millioenen guldens brengen ze op! Weg met de Bioscoop I Onnoozele die 30 jaar te laat komt! Onnoozele, die een brand, toen hij ze niet voorkomen kon, nu meteen glas water denkt te blusschen, en roeptWeg met de vlammen, maar geen spuitmateriaal aanvoert om ze met tien slangen te blusschen. De Bioscoop is nu een pest, dan een zegen. Een pest, waaraan duizenden jonge zielen worden verwoest voor tijd en eeuwigheid. Een pest voor het lichaam en een pest voor den geest. Een ontzettend gevaar voor de zede» lijkheid van alle volken, die aanleiding gaf tot diefstal en moord, overspel en ontrouw, tot gevangenisstraf en roemlooze avonturen. Een gevaar door schunnige films en niets» ontziende filmacteurs, wien 't prikkelendste vuil nog niet vies genoeg is, als ze maar kunnen verdienen. Ja! de zonde is vuil. Ze is nooit schoon geweest. Maar, als de Bioscoop er geweest was ten tijde der Geuzen, dan hadden we nu, niet uit geschiedboeken, maar in volle werkelijkheid gezien de Worsteling onzer Vaderen tegen den geest der 16de eeuw. Dan was 't Verleden onzer Vaderen in Staat en Maatschappij, op zee en op 't slagveld voor ons gaan leven in Martelaren en Vrijheids» oorlogin de Brielsche verovering en de Zutfensche moordenarijen. Dan hadden we onze Oranjes gezien 't zwaard aangespend tegen de tyrannie van Alva. Ware dat ook zonde? Neen! Reformatie van de Bioscoop. De Bioscoop is een gave Gods, die net als de jenever door de zonde misbruikt wordt' Verstaat gij ons goed, lezer of lezeresDe Bioscoop is een gave Gods, zooals alles op deze wereld gaven' Gods zijn. Jenever is een gave Gods, giftplanten zijn een gave Gods kruit en lood zijn gaven Gods de mond die God vloekt en de vuist, die zijn broeder doodt, 't is alles door God, en door Hem alleen. Zijner is de wereld en hare volheid. Zijner is de Zonde en deze gaat maar zoover, als Hij dit toelaatdan stort ze in. De hel is van onzen God. En de duivel is van onzen Cod. En de zonde is van onzen God. En Hij gebruikt alles om er Zijn Eere en Zijn Goddelijk doel mee te bereiken. In 't Raadsplan Gods stond de Bioscoop In 't Raadsplan Gods stond lood en kruit gif, opium en brandewijn maar 't stond er om er Hem en Zijn schepsel mee te die nen totdat die gevloekte zonde in" 't Paradijs alle goeds in verderf veranderde. En nu is 't lood en kruit,, van de Europeesche huidige ellende, de bron geworden. En de jenever verwoest de gezinnen; en 't gif doodt de menschen in plaats van 't ongedierte. O, die gruwelijke zondeAlle goede gave Gods misbruikt zeze maakt alles vuil en revolutionairalles tot verderf en ondergang, als de Heere zelf niet sprake Tot hiertoe en niet verder. En die /sprake Gods komt nu tot elk mensch Heilig u, reinig u, doe die booze dingen uit uw midden weg, en handhaaft 't goede dat Ik de Heere erin gelegd heb. Schift en keurt 1 Gooi weg 't kaf, maar houd 't koren over. Gooi weg de vuile ertsaarde, maar houdt 't goud over. Hier met de jenever I Hier met kruit en lood Tot Gods Eere Vs Het typeerende van de Geref. School. Het laatste geschrift door 't «Gereformeerd Schoolverband® uitgegeven draagt tot titel wat we boven schreven, d.w.z. Wat is 't type, 't kenmerkende van een Gereformeerde School. Het Boekske telt 56 bladz. en bestaat uit een Inleiding, een Algemeen gedeeltehet Wezen der Schoolde verhouding tegenover het Kind de Leerstofde Methode de Tucht en een Slotwoord. Het is niet mogelijk den zoo deegen inhoud van 56 bladz. in een driestar weer te geven, maar vestigen de aandacht van de ouders, onderwijzers, en schoolbesturen op deze mooie uitgave. Ze is gedrukt op de Standaarddruk» kerij te Amsterdam, die wel nadere inlichtingen verschaft. Ook wel te bevragen bij den schrijver den heer T. v. d. Kooy, hoofd van de dr. Kuyperschool te Vlaardingen. Wat is een Geref. School Een school, waar het onderwijs door leden eener Geref. Kerk (of althans door aanhangers der Geref. belijdenisschriften in overeenstemming met de overtuiging der Geref. ouders (dat is met deze Belijdenisschriften) wordt gegeven alzoo omschrijft de heer v. d. Kooy zoo'n school. En daaruit trekt hij nu zijn conclusies voor Onderwijzers. Ouders, Kinderen, Leerstof, Methode en Tucht. Een belijden van 't Gods Woordeen be» lijden van den Cathechismuseen belijden der 37 geloofsartikeleneen belijden van de 5 artt. tegen de Remonstranten. Een belijdenis van algemeene en particuliere genade schep» ping, val, verbond, herschepping, souvereini» teit Gods. en dit alles absoluut aanvaardend. En op die basis een school. Men leze 't boekje, MEDEDEELINGEN VAN DEN FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Aan de Eerste Kamer derStaten-Generaal. 's-Gravenhage. In verband met het door de Tweede Kamer der Staten»Generaal aangenomen wetsontwerp tot afschaffing van den «Zomertijd®, welk wetsontwerp ook eerlang in de Eerste Kamer zal worden behandeld veroorloven wij ons het navolgende op te merken. Dat wij met groote belangstelling de be» sprekingen over het wetsvoorstel tot afschaf» fing van den Zomertijd hebben gevolgd, en met onverdeelde blijdschap zagen dat ook deze crisismaatregel, als gevolg van den oorlog door de volksvertegenwoordiging in onze Tweede Kamer opgeheven is geworden dat in de oorlogjaren wel duidelijk is ge» worden welke voorname plaats de land» en tuinbouw inneemt in ons volksleven, wanneer does een blokkade den graanaanvoer wordt belemmerd of onmogelijk gemaakt, en onze voedselvoorziening aangewezen is op die van eigen bodem, terwijl van intensieve cultuur en de grootst mogelijke opbrengst van onze kakers en uit onze stallen geen sprake kan zijn, wanneer deze bedrijven in hare vrijheden worden beknot dat de klokketijd naar den merediaan van Amsterdam de juiste is, wordt bewezen door het leven onzer huisdieren, welke welreagee» ren op de zonnestand, nimmer op die van de klok dat de bevolking van onze groote steden over het algemeen helaas niet wil inzien het groote nut, gepaard aan rein genot dat de morgenstond biedtwordt door ons betreurd doch dat de wetgever geweld moet plegen aan onze klok om ze als kinderen te dwingen één uur vroeger te gaan slapen, wordt door ons volkomen overbodig geacht dat het ons grieft dat door academisch ge» vormde menschen in de stad, de Zomertijd wordt verdedigd uit een oogpunt van mindere beschaving van de plattelandsche bevolking, die moet worden geëxploiteerd ten behoeve van de groote centra's van waaruit door de meerdere ontwikkeling ook het platteland zoogenaamd zou prohteerenhieruit blijkt tevens de zwakheid waarmede het verkrachten van den klokketijd op ons zonnestelsel moet worden verdedigd dat in de vroege morgenuren menige arbeid niet kan worden uitgevoerdals het verwer» ken van hooi, het binnenhalen van den oogst, is algemeen bekenddat echter öök in de vroege morgenuren het wieden der gewassen zeer schadelijk is, is waarschijnlijk minder bekend doch niettemin volkomen waar. Redenen waarom wij U dringend verzoeken het wetsontwerp tot afschaffing van den Zo» mertijd aan te nemen. Het Dagelijksch Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond. De Secretaris, (w.g.) A. W. KEIJZER. Stad a. 't Haringvliet, Melissant, De Voorzitter, (w.g.) J. KOERT Mzn. 17 Maart 1923. teekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAAN DEN of eene geldboete van ten hoogste HON' DERD 1 WINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, diewe= tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Sommelsdijk, 15 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. KEURING voor den DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschreven voor den dienstplicht, lichting 1924, dezer gemeente zitting zal houden te Middelharnis in de Bewaarschool, en wel als volgt Op Maandag, 26 Maart 1923, des namiddags te 1 uur, voor de nummers 1 t//m 10 van het alphabetisch registerdes namiddags te 2 uur, voor de nummers 11 t/m 20Op Dinsdag, 27 Maart 1923, des voormiddags te 9 uur, voor de nummers 21 t/m 35 des voormiddags te 10,30 uur, voor de nummers 36 t/m 45 des namiddags te 1,30 uur, voor de overigen. (Zie verder aanplakbord.) Sommelsdijk, 13 Maart 1923. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. VERKIEZING voor den GEMEENTE RA A D. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 10 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeen teraad, Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente wor» den ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste zestien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de-voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord »geboren« of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De» cember 1917 (Staatsblad no. 692J bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in i de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien j de candidaat zich buiten het Rijk in Europa I bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per» soonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont» vangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver» krijgbaar tot en met den dag der candidaat» stelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand' KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders vanSommels» dijk maken bekend, dat op Donderdagen 29 Maart en 5 April a.s. des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos° telooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier aanmelden. Sommelsdijk, 15 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer kwam de stoomwet in behandeling, een wet waardoor de kosten van toezicht op de stoomketels gelegd worden op de bedrijven. De retributie (vergoeding) voor dit toezicht legt geen groote lasten op de indrustrie. Voor kleinere stoomgebruikers b.v. komt de jaarlijksche retributie op f 6 tot 12. Voor de vier grootste textielfabrieken en dij grootere electrische centrales zou dejaarlijksch'' heffing resp. bedragen f 113,40; f198; f285 f 289,60 en f 334,80. Kleinere stoombootmaatsch. en sleepboot» eigenaren betalen van f 7,66 tot f 113,82. De lasten zijn dus niet groot. Toch vond het wetsontwerp tegenkanting. De heer Smeenge (V.B.) meende dat het in 't algemeen belang is dat de Staat zelf betaalt. De industrie verkeert in groote moeilijkheden en deze droppel doet den emmer overloopen. De heer Dobbelman (R.K.) had dezelfde bezwaren. Bovendien pleitte hij voor een uit» stel tot 1 Januari 1925. De industrie behoeft rust om op adem te komen. De heer Arntz (R.K.) zelf industrieel zag er echter geen bezwaar in dat de kosten voor toezicht door de meest belanghebbende werd betaald. Minister Aalberse noemde enkele voorbeel» den waaruit bleek, dat de 2'/2 ton die jaar» lijksch noodig zijn voor de controle der stoom» werktuigen, niet zoo'n last zijn, dat het niet gedragen kan worden. Ten slotte ging het wetsontwerp er met 25 tegen 5 stemmen door. Tegen stemden de H.H. Smeenge v. Embden SlingerbergWes» terdijk en Schönfeldt. De eerste (V.B.) en de overigen (V.D.) De eenige aanwezige sociaal» democrate Mevr. Pothuis»Smit stemde voor. Na de pauze voerde de heer de Gyselaar (C.H.) het woord over het ontwerp dat be» doelt, bij het toekennen van onderscheidingen in de Oranje Nassau=orde door de Regeering geen model»versiersel dier orde meer te doen uitreiken. Zij die gesteld zijn op zoo'n ver» siersel en geridderd worden moeten het zelf maar betalen. Maar deze afgevaardigde zag hier geen wezenlijke bezuiniging in, op an» dere wijze zal voor dit doel toch geld uitge» geven worden en er is kans dat er mindere royaliteit bij het toekennen van onderschei» dingsteekenen zal getoond worden, omdat er geen kosten meer aan verbonden zijn. Gestemd kon er niet meer worden, omdat om half drie de meerderheid al niet meer aan» wezig was. De begrootingen van Suriname en Curasao bleven ook liggen omdat minister-de Graaff er niet was TWEEDE KAMER. Na de behandeling der jachtwet ging de Tweede Kamer over tot behandeling der Post» begrooting. Uit de vele redevoeringen elf waren er voor de alg. beschouwingen ingeschreven zullen we slechts enkele greepen doen. De heer Bulten (R. K.) drong aan op een verdere maar verstandige omzetting der post» kantoren op het platteland. Voor eenvoudig werk gebruike men ten platte lande eenvou» dig personeel. De heer Wintermans (R. K.) sloot zich hierbij aan. Deze wenschte meer lijn in het beleid bij den postdienst. De heer v. Braambeek (S. D.) pleitte voor den portvrijdom. Deze Spr. diende een motie in om de Kamer te doen uitspreken, dat de kosten van den portvrijdom niet drukken op de postbegrooting alleen maar op de desbe» treffende hoofdstukken de Staatsbegrooting. Mr. van Gijn (V. B.) betuigde later instem» ming met deze motie. De heer v. Braambeek vertelde rare dingen over de opleiding van het hoogere personeel. Zijn z'n medelingen juist dan zou voor de opleiding van één geslaagde ambtenaar aan de postschool te Rotterdam f 80000 zijn uit» gegeven. Aanvankelijk waren er negen leer» lingen Een werd ontslagen, twee namen ont» slag, 3 werden ziek, 2 slaagden niet. Als 't waar is, is 't treurig, maar helaas er zou over de uitgaven ten dienste der poste» rijen nog wel meer geklaagd kunnen worden 't Is te hopen dat ook hier spoedig een schotje voor geschoten wordt! De heer Smeenk (A. R.) drong aan op een ruime en welwillende toepassing van het ge» organiseerd overleg. Deze spr. wees er op dat in deze voor het postbedrijf zoo moeilijke tijden het zoeken van overeenstemming met het personeel van groot gewicht is. Een belangrijk deel der bespreking maakte ook uit het vraagstuk «afvloeiing en vrouwe» lijk personeel«. De heer Smeenk zeide dat de gehuwde vrouwelijke ambtenaar, wier echtgenoot bij de dienst werkzaam is eer ontslagen moet wor» den dan de gehuwde mannelijke ambtenaar. De heer Ketelaar (V.»D.) wilde de minste geschikte voor den dienst het allereerst ont» slaan. De heer Beumer (A.»R.) kwam hier bij voorbaat tegen op. De overheid, zoo had deze afgevaardigde geredeneerd, heeft niet alleen met het dienstbelang te waken, maar in de eerste plaats met sociale en ethische motieven. De heer Smeenk (A.»R.) protesteerde nog tegen het nu nog gehuldigde beginsel bij de kosterijen, dat als iemand één uur op Zondag Herkingen. 22753 A. DORST—Grootenboer H. DORST Nieuwe Tonge. iurnTv.~. C- M- GROOTENBOER- de telegraaf en telefoon dès* Zondags "aan een extra tarief te onderwerpen. De H.H. Gerritzen en van Gijn, (oeiden V.=B.) hadden het over den post»cheque» en girodienst. Eerstgenoemde wilde de rente voor de re» keninghouders verlagen. Deze spr. klaagde ook over den telefoondienst op 't platteland. De heer van Gijn vond het echter gevaarlijk de rente te doen verminderen. Men zou dan weer naar de banken gaan. Tot op zekere hoogte vond deze spr. dit niet erg omdat dan geld beschikbaar kwam voor handelscrediet, maar renteverlaging zou de saldi bij den girodienst verminderen. Heden (Dinsdag) zal de Minister de sprekers beantwoorden. Ruzie tusschen communisten. Het Amsterdamsche Raadslid Colly, dat uit de Communistische partij is gezet, heeft aan «Het Volk® verteld, dat er aan 't verschil usschen hem en D. Wijnkoop 'n poltieke kant zit. Hij zeide «Ik kijk niet alleen naar de Hollandsche communistische partij, maar voor mij geeft het belang van de Derde Internati» onale den doorslag, en aan haar zal ik alle feiten volledig mededeelen. Daartoe bepaalde ik mij voorloopig. Alleen als de heer Wijn» koop meent op zijn bekende manier te moe» ten doorgaan, dan zullen ook door mij de feiten, die voor hem compromiteerend in po» litiek doodelijk zijn, volledig in de pers be» kend worden gemaakt. «De Tribune« deelt o.a. nog mede De »ontmoeting« van N. J. Colly op Za» terdagmorgen met Wijnkoop was een ordi» naire sluip»overval op de redactie, waarbij Colly door de aanwezige, arbeiders werd be» let de door hem voorgenomen handtastelijk» heden uit te voeren. Portverlaging. Een voorstel betreffende portverlaging voor enkele catagorieën van stukken, waaronder ook de in locaal verzonden brieven, is bij de commissie van advies betreffende aangelegen» heden van het staatsbedrijf van de posterijen de telegrafie en telefonie aanhangig gemaakt.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1