IAS- 1 Tweed© Blad. JURGENS7 TWEE BLiPEN, PLANTENBOTER mmmmomm, Zaterdag IA Oct. lASflL No. 1850, RECLAMES ME0E0EEUN6ER. VOEDZAAM HEERLUK MM BEMEEITERAAD. Dit K«*»fS hmml ait Vergadering van den Gemeenteraad van Dirksland op Maandag 9 Oct. des nam. am 1 20 uur. (Slot) DE BONTE houdt een algemeene beschou wing, voor dat tot behandeling der posten afzonderlijk wordt overgegaan. Spreker wenscht in de eerste plasts er op te wizen dat hl het niet goed vindt dat de raadsleden geen afdruk thuis hebben gehad, evenals het vorige jaar van het memorie van antwoord van B. en W. Dan is het niet de bedoeling der commissie geweest B, en W. een pluim op den hoed te zetten over hun zuinig financieel beheer, zoo ais B. en W. het blikbaar bebben opgevat. Want wel hebben B. en W. hun taak zoo sober en zuinig mogelijk opgevat, maar dat wat de bedoeling der commissie niet. Er staat dan ook la het rapport„integendeel". Immers de gemeente heeft ook een Sociale raak en die werd minder goed behartigd. Op die bezuiniging is de commissie dan ook weinig gesteld. Blijkbaar heeft bi B en W. voor gezeten de gedachte: hoe kunnen we het minste uitgeven. Spr. begint met kritiek uit te oefenen op het gemeenielfik beiasting syaleem. De in komens boven f 4003 tot 7500 betalen min der in plaats van meer, dat is geen heffing naar draagkracht, men moet het geid halen waar 't te halen is. Spr. heeft reeds meer in den Raad voor stellen gedaan, gemotiveerd met sprekende ^e|fers om de belastingen te herzien, maar {"'tg maakte nooit den minsten Indruk op de Mieeren. Spr. neemt weer een voorbeeld om te be- toogea hos onbillijk het belastingstelsel in den huldigen vorm is. In 1921 (de vier maanden van bet over gangstijdperk laat spr. bulten beschouwing) betaalde een arbeider mst drie jongens die ook werkten totaal f 29.97. Nu echter bl de nieuwe wijziging betaald dat zelfde gezin driemaal f 12,12 is f 60,48, Dat noemt spr. geen verhouding. Hier wordt niet het gewone bedrag afgetrokken voor noodzakellk levens onderhoud. Die menscben be-alen veel te veel belasting, In verband hiermede wist spr. op een ingezonden stuk in de Maas en Scheldebode van Zaterdag j.I. onderteekent door K. In de tweede plaats wenscht spr. het te hebben over den treurigen toestand van het onderwfis in de Openb. Lagere School. De heer Koenraad staat wegens ziekte reeds sedert 1 Juii niet meer voor de klas, Van dies datum had er dus splitsing van klasse plaats. Hieronder moet het onderwls lijden. Onder wijzer Meijer staat thans voor klas 4 en 3 .met resp. 35 en 12 kinderen en onderwijzer Pea voor kla* 2 en 3 met resp. 30 en 18 kinderen. Dat is niet in den haak. B en W. hadden dezen toestand bijtijds kunnen voor zien en hunne maatregelen treffen. Met 1 Nor. gaat onderwfizer Mol ook weg ca staat de neer Koenraad als hoofd bulten dienst, ter wijl het zeer te bezien staat of met 1 Dec. of Nieuwjaar of zelfs later er sollicitanten zullen zijn. Deze besmettende toestand werkt nadeelig op het onderwijs, Waaneer B, en W. actief waren geweest sou et bijtfids een tfidelfik onderwijzer benoemd kunnen s|n. Te meer nog daar er een in Dirksland zonder betrek king is. Het is spr.'s doel niet politieke debatten te openen, maar tocb wenicbt hfi in de derde plaats het te bebben over het verstrekken van schoeisel en ktoeding aan arme kinderen die om die reden de school niet kunnen be zoeken. Het behoort volgens spr. tot de sociale taak der gemeente hier voor zorg te dragen. Kinderen die door gebrek aan scnoeisel met natte voeten loopen of door gebrek aan klee ding kou lfden, kunnen niet met vruebt bet onderwijs volgen. Daarom wil apr. een post vaststelien om van gemeentewege schoeisel, kleeding en voedsel te verstrekken aan kin deren dis daarvoor in aanmerking komen, Tenslotte is spr. uit de memorie van ant woord van B. en W. gebleken dat deze de politiek halen in de beantwoording der com missie over de post-volksfcesten, doch hier over wil spr. liever het woord voeten bfi de behandeling van den poat zelve. De VOORZITTER antwoordt den heer de Bonte en wijst er op dat B. en W. mocfifik den indruk hebben kunnen ktfigen uit het rapport der commiisie dat hun lof over bet zuinig en sober financieel beheer der gemeente niet gemeend sou s|n, Ook al is de heer de Bonte voor de uitgaaf van andere postenen verhooging van bestaande posten, dan ia toch een ander lid der commissie de heer Vis steeds de man van de bezuiniging geweest. Daar de commissie uitgesproken heeft dat er op geen enkele post meer bezuinigd kon worden dacht spr. dat dit bedoeld was Ris lof. Spr. merkt op dat de beer de Bonte weer over de belasting is begonnen, Daar is reeds eerder lang en breed over geaproken. Daarom wij spr. er over zwfigen. Slechts op één punt wil spr. de aandacht vestigen. Wfl ais ge meenteraad weten niet hoe hoog de rfjkscom- miisie het inkomen vast stelt. Wanneer s| dezelfde basis aannam als de raad zou het beter zin. Wat betreft het ingezonden atuk van den heer Kok in de Maas- en Scheldebode, meent spr. dan ook dat deze Inzender de lezers op een dwaalspoor brengt. "11 Bl de administratie van Rlbsbelastlngen komen voortdurend klachten in van inge zetenen uit de gemeenten Dlrkzland, Me- llisant en Herklngen over de geringe aftrek, d!o verlacsd wordt voor IC7?ssosdcrhoud. Beswaren hiertegen kunnen echter bl den Inspecteur te Hellaveetsluia tiet wor den ingebracht, daar de belasting-ambte naren de verordening, zooais die door de gemeenteraden sin vastgesteld hebben toe te passen. Wil men dus mildere bepalingen, die vooral voor de arbeidersklasse zeer ge- wenscht zin, moet men den gemeenteraad verzoeken, de verordening zoodanig te wij zigen, dat aan gehuwden steeds sen aftrek van f 550 en aan ongchuwden van f 400 wordt verleend. We weten zegt spr. dat de heer Kok al eens geprobeerd heeft voor aile gemeenten op Flakkee één uniforme verordening in bet leven te roepen. Spr. heeft toen voorspeld dat dat niet lukken zou. Men kan voor alle gemeenten niet denselfden vorm aanleggen. Met het verwlsen naar de gemeenteraden om den aftrek op het genoemde peil te hou den brengt de heer Kok de menschen op een dwaalweg, De hoogere aanslag vindt zin oorzaak niet daarin dat de Raad de af trek niet handhaaft, maar omdat de rijks commissie een andere maatstaf aanlegt. De Raad heeft da vaste vorm van aftrek voor vaste arbeiders en losse, De eerste hebben een aftrek van f 600 en de andera van f 750, Dat da beer de Bonte an een groot verschil constateert in het door hem aangehaalde voorbeeld komt hierdoor, dat er bl de nieuwe verordening ook betaald moet worden door volwassen zoons die inkomen hebben. Ea dat is een alleszins bllllke regeling. Er sin b.v. gezinnen waar de vader alleen de kost moet verdienen, terwjl er kinderen afin die niets of bijna niets verdienen, Maar ook zin er gezinnen waar de vader en drie volwassen zoons geld binnen brengen en waar het in komen dus vier maal zoo groot is dan in het gezin waar alleen de vader werkt, 't Zou zeer onbillijk zjn wanneer deze zeer ongelfike gevallen over één kam geschoren werden. Daarom meenen B. en W. hieraan te moeten vasthouden ondanks versoek van den ont vanger. Wat bsirefi de kwestie der O. L. School merkt spr. op dat B. en W, toen de heer Koenraad het verlof moest nemen niat ge weten hebben hoe het zou af loepen Deze stand van zaken konden zl niet aan zien komen, 't Is een samenloop van omstandig heden waar niemand op verdacht was. En waar er een wijziging in de Oaderwfiawet staat te komen, waardoor de school slechts vier ondeiwfiskrachten naast het hoofd mag hebben, geloovea B. en W. dat het minder erg is wanneer de schooi nu reeds een paar maanden in dien toestand bestaat, Aangaande de verschaffing van kleeding en het schoeisel van armlastige schoolkin deren wil spr. ook kort zjn omdat er bj vorige begrooiingen al principieels beschou wingen overgehouden zfin. Alleen wil spr. opmerken dat er op 't oogenbllk geen nood toestand is, gebrek aan klecdicg ea schoeisel is niet aanwezig. DE BONTE bet woord nemend zegt om te beginnen met de kwestie der O L. School, dat B. en W. zich niet op het standpunt kunnen stellen van een komende wetswijzi ging die evengoed achterwege kan bij ven waar ia leder geval nog niets van vaststaat. We hebben rekening te houden met den be- staanden toestand, Met 1 juli zQn er gecombineerde klassen ontstaan en dat is een noodtoestand, die voor komen had kunnen worden. De belastingverordening zooals die nu is vastgesteld vindt spr. onbill fik. De verhouding is niet evenredig. B. en W, zeggen wel dat een gezin met drie volwassen werkende zoons beter ken betalen dan een gezin waaralleen het hoofd werkt, maar de verhouding tusschen 1921 ea nu ii onbillijk gelfik spr. reeds met een voorbeeld aantoonde, en met de hcffiog la 1921 heeft de raad zich toen vercenigd. De VOORZITTER antwoordt dat het ver schil hierin bestaat d t thans ieder hoofd voor hoofd moet worden aangeslagen. En wat de aftrek betreft merkt spr. nog eens op dat de gemeenteraad niet weef wat da ifikscommlssie doet. De algemeene beschou wingen worden beëindigd. VIS zegt dat de voorzitter straks spr.'s naam genoemd heeft. De voorzitter is toch niet van meening dat spr. niet meer voor bezuiniging Is? De VOORZITTER zegt te weten dat de heer Vis voor bezuiniging is daarom dachten B. en W. dat de opmerking der commissie (waar de heer Vis lid van was) dat de meeste zuinigheid betracht was la het opmaken der begrooting een loftuiting der commissie voor B en W. was. De raad gaat over tot behandeling der pos ten afzonderlijk. DE BONTE komt terug op den kindertoe slag van den burgemeester, Men moet dit niet als een persoonlfike zaak opvatten. De commissie meende eenstemmig dat waar thass geen enkele ambtenaar meer kinder toeslag ontvangt, de hoogste ambtenaar hst ook niet behoeft te hebben. De VOORZITTER zegt dat de commissie die toen uit dezelfde personen bestond als nu er geen bezwaar tegen had (alleen de heer de Bonte wei) en zfi kon zich met de regeling van Qed. St. steeds goed vereenigen. En ook in principieels debatten hebben de H.H, Bestman en Vis zich uitgesproken voor kindertoeslag. Spr. meent daatom dat er geen reden kan zfin om het nu te veranderen. DE BONTE zegt dat de overige commissie leden nu anders denken dan het vorige jaar dat moeten ze zelf maar uitmaken. Spr. is er altijd tegen geweest. Bfi de vaststelling van traktementen moet men geen rekening houden met kinderen, doch betalen naar ar- beid-prestatie. En vooral waar den duren tfid, wat verleden jaar het zwaartepunt der com missie was thans voorbfi is, meent spr. dat de kindertoeslag afgeschaft kan worden. VIS zegt dat hfi verleden jaar er wel voor was, maar toen was toen en nu Is nu. B, en W. moeten er echier rekening mede hou den, dat de commissie deze meening in het rapport uitgesproken, neer wil leggen in den rsad. BESTMAN meent dat het overbodig is dat de hoogste ambtenaar alleen kindertoe slag geniet. In stemming wordt gebracht het voorstel der commissie om de kindertoeslag af te schaffen. Tegen stemden de H H. v. d. Poel, Koeman, v. d, Sluys en Warnaer. Alzoo ver worpen met vier stemmen tegen drie. VIS stelt voor rïe presentiegelden der raads leden af te scbefton, DE VOORZITTER zegt dat het beter waie geweest wannneer de heer Vis daarover eerst in de commissie had gesproken, daar was het beter op zfin plaats geweest, BESTMAN is er sterk tegen hst presen tiegeld af te schaffen Spr. neemt slechts zfin eigen positie maar. Hfi weet niet hoe 't vol gend jaar de verkiesing zal sfloopess, maar waaneer er geea ècMvergoeding wordt ga- geven, zal er bezwaarlijk een werkman sa den raad de gemeentebelangen kunnen be- hasligen. DE BONTE is het met den voorzitter eens, dat dhr. Via zfin voorstel be er eerst in de com missie had kunnen neerleggen. Spr. neemt een ander standpunt ia dan de voorateliers. Men moet niet denken" dat de raadsleden hier hun eigen belangen zitten te verdedigen en dat zfi het deen om een winstje er uit te slaan als zfi het presentiegeld willen handhaven. Men moet een ruimer standpunt innemen, het is zoo, dat de vertegenwoordigers het presentiegeld ontvangen als een schadeloos stelling. Wanner het pregentlegeld werd af geschaft, zou dit aanleiding kunnen geven dat er zeer geweaschte personen onder de minder gegoede klasse niet hun krachten aan het gemeentebelang konden geven en dat mag niet, De VOORZITTER adviseert den raad niet over te g aan tot het afschaffen der presentiegel den. In 't geheel werd 't vorig jaar maat f 117 hiervoor uitgekeerd, dat is nog geen f 20 per raadslid. Spr, is een tegenstander van veel vergaderen, maar de vergaderingen duren nogal lang en dat kleine bedrag moet als schadeloosstelling beschouwd worden, dat is ook da bedoeling der wet, VIS stelt het zoo voor dat alt bedrag van f 117 op de bank interest zou gegeven heb ben en bet al spoedig een aardig kapitaaltje voor de gemeente sou kunnen sfia. Dan is er voor de gismeente wat aan te verdienen. BESTMAN bestrfidt deze nweniag, Wan neer iemand van het presentiegeld afstand wil doen iaat hfi hei dan zet! uit eigen be weging in da gemeentekas storten, maar itel bef niet ais algemeene maatregel voor be zuiniging voor. Eventueel zouden er na da verkiezing geen arbeiders meer in den Raad zitting kunnen nemen. In stemming gebracht is de heer Vis er alleen voor. Alzoo verworpen het voosstel om de presentiegelden af te schaffen, gemeente behoeft aitos niet te bekostigen. Die het betalen kan, betais het zelf. De VOORZITTER zegt dat B, en W. zich cp het standpunt stellen van den minister dat volwassenen de gewone vervolgcursus kunnen volgen. Praktisch bezwaar ziet spr. bier niet in, zelf beeft bfi ais jongen ook wel cursussen bezocht waar volwassenen aan deel namen. Maar in Dirksland heeft men ondervonden op welke waarde men het ver volgonderwijs schat. Wanneer er fis is kan men de deuren wel sluiten en het gevolg is al geweest dat men door de geringe belangstel- ling de gemeente op fiaancieele schade jaagt. In andere gemeenten tn&g het goed gaan, in Dirksland sebfint dit instituut niet te wil les bloeien, Het voorstel der eommlssie om f 300 uit te trekken voor een cursus voor ontwikke ling ven volwassenen wordt verworpen met de stemmen der H H, v. d. Poel, Kooman, v. d. Sluys en Wasaaer tegen, DE BÓNTE vindt f 30 uitgetrokken voor de oudetcommissto te weinig. B. en W. zeg gen wel dat de ouderavonden het karakter van een feestavond dragen, maar daar is niets van aan. Spr. begrijpt niet hoe wet houder Kooman, die een ouderavond bijwoon de dit ondarschrfiven kan. 't Eenigste wat er gebruikt was, is een kopje thee en verder werd de avond gezellig doorgebracht met wat voordrachten. Willen die avonden op den duur blfiven slagen, dan is f 50 geen overbodige weelde. KOOMAN zegt feestavond een zeer rekbaar begrip is, 't Was toch in ieder geval een gezellige bfieenkomst en het is niet blllfik daarover gelden te votee- ren. Als men daaraan gaat beginnen zfin er een massa van die dingen. De VOORZITTER vindt die ouderavonden wel aardig, maar ze mogen niet bekostigd worden uit de gemeentekas. BESTMAN zegt, wanneer de Open bare School het krfigf, ook de bizondere school er recht op heeft, In stemming gebracht het voorstel om f 50 uit te trekken voor het houden van ouder avonden, verworpen met de stemmen der H H de Bonte ea Vis voor. DE BONTE wil genoteerd hebben dat hfi gestemd heeft e«n post van f 400 voor ver strekking kleeding en schoeisel voor armlas tige schoolgaande kinderen. Zfin voorstel vtadl geen ondersteuning en is dus verworpen. DE BONTE zegt ia de commissie tegen het verhooging te afin geweest van den post voor illuminatie van het Raadhuis bfi het eventueel te vieren Kroningsfeest, omdat door 40 Cent per regel. PLANTA P.VÖ Mï: DE BONTE viel het op dat de postdruk- en bindwerk blzouder hoog is. Maar er zal wel weinig aan te doen sfiu, want vanhoo- gerhsnd wordt dit opgelegd. DE VOORZITTER merkt op dat er door middel der schrfifmacbine nog veel bezui nigd wordt. Na eenige discussie over de nauwe pas sage aan den Molendfik wordt besloten dat B. en W. hiervoor maatregelen zullen treffen. Besloten wordt B. en W. te machtigen tot vergrooting van de post verhuur lijkwagen vaa Dongen, om deze wagen van betera be kleeding te kunnen voorzien. DE BONTE vindt de post onderhoud school en woning groot f 225 wel wat laag. Wanneer er een ander hoofd komt zal er het een en ander toch wel aan moeten gebeuren. De VOORZITTER antwoordt dat met het oog daarop de post reads gebracht is van f 100 op f 225. DB BONTE verdedigt het voorstel der commissie om een post uit te trekken van f 300 voor een cursus voor wolwassenen. 't Qaat practisch niet aan personen vsn 18 jaar tot 25 jaar een cursus te laten volgen met jongens van 14 jaar tot 16 jaar, vooral voor de arbeiders wordt hierdoor voorzien In een g-oote behoefte. De noodzakelijkheid naar algemeene ontwikkeling wordt pfinlfik gevoeld VIS zegt dat niet alleen voor arbeiders maar ook voor middenstanders bet een voor- xienlng zou zfin In groote behoefte. Mtar de een aansisslfik deel van de bevolking 'de regeeringtvorm niet wordt voorgestaan. B en W. hsbbm daarop geantwoord dat de laatste verkiezingen het wel anders hebben uitgewezen en dat x| ten volie overtuigd zfin dat een eveatusei feest in 1923 den heer de Bonts nog wei een ander beeld zal geven in welke beteekenis bet woord aanzienlijk ook wordt opgevat. Het overgroot deel der ge meente en bfina aile raadsleden zoo ant woordden B en W voelen zich gebeebt aan bet Oranjehuis, waarom voor verlaging van dezen pos', van hen geenerlei voorstel te wachten is. Spr. merkt op dat de verkiezingen niet in het toeken gestaan hebben van een republiek of koningschap. Geen partfi van eenlgen in vloed heeft hierover iets in haar program van actie opgenomen. En wat betreft dat de Kroningsfeesten in 1923 nog een ander re sultaat zullen te zien geven, och, zegt spr. die liefde voor het Oranjehuls ligt er bfi de meesten maar bovenop» Ais het waar was dat er in Dirksland zooveel oranjeliefde was zouden er wel meer zfin die op den jaardag van de Koningin de vlaggen uitsteken. Maar de driekleur schijnt den meesten meer waard te zfin dan dat zfi hem een dag nat willen laten regenen. Wanneer de vlag niet van den toren wapperde en wat schoolkinderen door de straten marcheerden was er niets van een nationalen dag te zien. De meeste geesdrift openbaart zien nog 's avonds laat. De VOORZITTER aotweonit dat al wordt het niet met zoovele woorden in de programs van actie der verschillende politieke partfien vermeid de regeringsvorm toch zeker wel mede in het middenpunt der politiek staat en zfin hst alleen de S. D. A. P.ers die een republikelnsche regeringsvorm wsnscben. Noch de A. R partfi, noch de Sfaatk. Geref partfi, noch de Liberale partfi welke in deze gemeente het grootste aantal stemmen be haalden willen ons vorstenhuis afschaffen en daarom meende B en W. aile recht te heb ben dit vraagstuk te beschouwen in het Hebt der jongste verkiezingen. En dan wat betreft de liefde voor het oranjehuls waar de heer de Bonte zoo smalend op afgeeft, gelooft spr, dat die liefde en toegenegenheid veel die per is het hart des volks keft dan de heer de Bonte vermoedt. Als bewfis gelden de Novemberdagen van 1918, toen Troelstra zfia staatsgreep dacht uit te voeren, toen trokken da tags mannen zelfs uit het zuiden des lands naar den Haag cm zich ie scharen rondom .de troon van H. M. onze Koningin, v. D SLUIJS zegt het volkomen eens te zfin met het gesprokene door den Voorzitter. Het is verkeerd om het uitsteken van vlag gen of het dragen toh Ora&jestrikken als maatstaf fe nemen voor de toegenegenheid welke ons volk het Oranjehuis toe draagt. Dis liefde wordt niet steeds uiterlijk geopen baard, maar leeft binnen la het hart. WARNAER zegt dat het hem goed doet een stem uit den Raad te mogen hooien die liefde verraadt voor ons Vorstenhuis t En werkelijk er is veel meer liefde voor onze Koningin dan oppervlakkig vermoed wordt. Zelfs zfin es vele socialisten die minder ge schooid en onderlegd zfin dan de heer de Bonte die ook graag mee feestvieren ais het er om gaat te gefienken hef jubileum van onsen Koningin. Want in ons laud hebben de socialisten hei nog sief zoo ver gebracht gelukkig ais hun geestverwante» in Rusland, die als onze Koningin daar was, baar tegen de muur zouden zatten om haar den kogel fe geven, Het is voor ons volk van zeer groots be- teekenis ea men moge Gade er voor dank baar zfin, dat onze geëerbiedigde Landsvrouw nog aan het hoofd van ons Land staat. En wfi hopen dat het haar vergund zfi nog veie jaren als onze Vorstin de troon te be settee. Het is dan ook zeker dat ons volk en ook Di.kstond's burgerfi met dankbaarheid het 25 jarig jubileum van onze Koningin zuilen berdenken ea enthusiast feestvieren, waarom spr. B. en W. voo; stelt wanneer het bedrag dat uitgetrokken weid voor het Kronings feest te klein is een post te voteeten uit on voorziene uitgaven. Om het raadshuis te ver sleren Is het genoemde bediag wel wat laag geraamd. Voor ons is het ven groots beteakenis dat het huis Oranje nog bleef toen in de Revolutie dagen overal de kronen over de straten rolden en tronen vielen Wa. t boe hachelfik stond het er in November 1918 ook In ons land niet voor We zfin het nog niet vergeten dat Troelst.a de leider der S D A.P. op dien be wuste» Zondag in hst Verkooplokaal te Rot terdam in een groots vergadering vaa soci alisten bet uitsprak dat de tfid gekomen was om hst opperste gsseg des lands te leggen in handen van den raad van arbeiders en sol daten, wanneer dat toen gelukt was, zou Troelstra President der Ne.dcrlatsdsche repu bliek geworden zfin. Ën na eisn belangtfiae datum heeft Troetotra in 1921 zich nog wel eens anders uitgelaten over ons Oranjehuis en heeft hfi een gewijzigde opinie getoond omtrent onze tegeeangrvotm, maar toch, blfift hst waar dat wanneer de S.D A,P. haar zin kreeg voor ons Oranjehuis geen plaats meer zou zfin ia ons land. We zfin blij en dankbaar dat God het alles ten beste heeft gekeerd en we nog in onder scheiding van zoovele natiën om ons heen onder de regeeiiag van H. M. onze geëer biedigde Koala gin in ons land een stil en gerust leven moge lelde. VIS hoopt, üat onzïï Kot; in gin het zal be leven, d&t zfi haar kroningsfeest vieren kan. En wanneer het zoover is, hoopt hfi, dat htel de burgerf feest zal storen en hei „lang leve de Koningin I* de grondtoon vaa hef feest zal zfin. DE BONTE wü op da tirade ven den heer Vis niet ingaan. Dat gezegde slaat net op deze bespreking ais een tang op een varken. Wanneer de heer Vis voor ilbera&l wil door gaan, mag hfi xsrl eens naar zfin voormannen zien, caar de liberale staatslieden v. Houten en Cort v. Linden, de eens sprak van het Ko&ingahuis ats van een ornament aan het Staatsgebouw, en de andere noemde het ecu vliegwiel De heeren Vis en Kooman mogen ais liberalen deze uitspraken vara hun groot meesters wel eens in overweging tremen, Het vorstenhuis is weinig meer dsn een stuk luister ssn het staatsgebouw, in ieder geval heeft het geeaerlei iarloed op 's lends zaken. En dat ons land nog een monarchie is, is hoofdzakeifik daaraan te danken, dat we hier steeds een geheel andere regeerings- vorm hadden dan lts hst buitenland 't geval was. WARNAER zegt dat de heer da Bonte uit kracht sfiner opvoeding heel goed onze achoo- ne Vaderlandsche geschiedenis kent. Ook de Atstirev kennen die en we weten dat Pdns Willem van Oranje zfin goed en bloed heeft opgecff erd voor de vrfiheld van ons laad, en dtep wordt het in de Antirev. partfi gevoeld hoe dese vader des Vaderlands eenmaal ge sproken heeft hst gulden woosd.Ik heb met den Potentaat der potentaten een vast verbond gemaakt", en dat heeft onze Anti-Rsv. partfi dan ook in art. II van haar program vastgelegd. We weten, en dankbaar be waren we het in ons hart, dat onze vorstin dien zelfden weg opgaat. In de kring van visschers te Schsveningeu heeft ze gesproken; God is getrouw, Hij zal U sterkte geven Daarom sullen de Antirev. vasthouden aan het koningshuis, 't Is zoo goed als wfi de geschiedenis kennen. Denk ook slechts maar san het jaar 1813 toen na de Revolutie van 1789 haar bange weeën ook over ons land gebracht had en Napoleon, die met zfin fizeren vuist uit die Revolutie was opgekomen, gebannen was, ons land weer op het nauwst verbonden werd aan ons Vorstenhuis, ea we bifida waren dat God, Nederland en Oranje weer ééa waren, toen kon een Bilderdfik weer slagen „Hollend groeit weer, Holland bloeit weer, Holland's naam is weer hersteld, Holland, uit 't stof verrezen Zal rpnleuw ons Holland wezen, Stervend heb ik 't U gemeld." Zie, wie de geschiedenis kent, begrfipt de groote beteekenis van het feit, dat Oranje en Nederland nog één bleven En die hoopt en bidt dat God onze Ko ningin nog vele jaren spaart, haar voor ram pen behoedt en in vrede over ons land laat regeren VOORZITTER zegt dat wat de fi*es

Maas- en Scheldebode | 1922 | | pagina 3