Woensdag 13 September 1922. 9Tie Jaargang 2841. voor de Znidliollandaelie en ISeeuwseVie Eilanileii. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De karikatuur In onze Pers. UIT DE PERS. Brimn ylt Ml Centrum» QEMËEITERAADa W. BOEKHOVEN 2®n*a, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiên en verdere Administratie Uranco toe te zenden m de Uitgevers In onze Antir. pers zal een karika tuurblad verschijnen; althans we ont vingen daarover 't volgende: De vraag is nu maar: hoe zal men (i die caricatuur uitvoeren Wat is caricatuur? 't Woord is Italiaanseh; gevormd van carica, dat last beteekent. En ca- riea is weer gemaakt van 't werkwoord caricare, dat laden, beladen, beteekent In de beeldende en fraaie kunsten aller Landen, èn in alle tijdvakken waarin, hetzij in de Oudheid, hetzij in de Middeleeuwen, hetzij in den Nieuwe ren Tijd de Kunst beoefend is, heeft de menschelijke humoristische geest be hoefte gevoeld de Kunstvoorwerpen enz. te „beladen" met bijvoegsels, die voor stellingen opwekten tot lach en spot. De caricatuur is dus uiting van 't gewone mensehelijke leven, dat komisch en satyriseh zich herhaaldelijk openbaart. Ze behoort tot 't komisch satyriseh vak en is een aanschouwelijke spot op eenig voorwerp, bijtend en scherp vaak; geestig, doch nooit walgelijk en laf. Ze moet iets moois zijn, dat boven 't middelmatige uitsteekt, omdat de aesthetiek, dat is, de drang naar verzinnelijking van 't Schoone, maar dan 't Schoone als Caricatuur, de natuur overdrijft. In de Letterkunde, dat is, in 't proza en de poëzie komt de caricatuur onophoudelijk voor in den vorm van het hekeldicht, waarin de dichter de bestaande gebreken of ondeugden van personen en corporaties gispt en hekelt, om daardoor voor den hoorder te doen uitkomen, hoe eigenlijk de ideale toe stand behoorde te zijn, en om alzoo zijn lezers aan te sporen dat ideaal te be seiken. Doet zoo'n dichter dat, d.i. geeft hij zijn verontwaardiging lacht over een Staatkundige daad of feit, dan wordt zün gedicht eea politieke satire; en teekent hij daarbij persoonlijkheden uit in hun politiek optreden, of nalaten, dan is er politieke earicatnar. Op 't toon eel ziet men ook blijspel caricatuur. Eén terrein is er, waar de earioatuor af moet blijven nl. van het heilige. Caricatanr van 't heiligs kan slechts verontwaardiging wekken, omdat daar door wat „afgezonderd" behoort te blij ven, prof aan gemaakt wordt; en het woord „profaan" beteekentbuiten den kring, of letterlijk pro a fano, wat wil zeggen vóór een gewijde plaats en dus «iet-gewijd Wie ean caricatuur van 't heilige maakt, van God en engel en geest, du3 van de religie, plaatst deze op een voetstuk van spot en hoon. Nochtans, en dit versta men zeer wel, mag 't farizeeïsme, en 't bijgeloof, hoe nauw met de religie en wat heilig is, in verband staande, zeer zeker als caricatuur behandeld worden, zonder gevaar te loopen 't heilige zelf te ont- eeren en te besmetten. De politieke caricatuur is zeer oud en was in dagen van spanning hoogst belangrijk. Natuurlijk! Dan botvierde de geest zich om met de pennestift de tegenstellingen tnsschen de partijen 't scherpst te doen uitkomen. Dan is er aanleiding om satiriek spotnijdig de een ef andere politieke gedachte zoo in teekening weer te geven, dat ge zelf als tegenstander, wien 't geldt, in een onbedaarlijken lachbui moet uitbarsten. Een oogehblik later; ja van zelf, dan gaat ge zelf op de caricatuur, die van je idee gemaakt is, kritiek oefenen; maar toch aan den eersten in druk kan je niet ontgaanje vond 't allerleukst. Honderden karikatnren zijn ieder al onder de oogen gekomen, want er is tegenwoordig haast geen Groote Pers meer of ze geeft die. Van de teekenaars en redacteuren wordt uit den aard der zaak veel goeden smaak geëischt en fijn inzicht in de werkelijke drijfveeren van doen en laten. Ieder herinnert zich nog uit de Spoorwegstaking in 1903 de plaat in Het Volk, waarin dr, Kuy- per als de worger der stakers werd voorgesteldwe meenen te weten, dat de minister toen de Justitie met deze caricatuur in kennis heeft gesteld en een en ander tot een debat in de Ka mer heeft aanleiding gegeven. Dat was een caricatanr, die met vuur speelde en zeer ongeoorloofd, overmits ze de eer aanranddede politieke strek king van 't wetsontwerp opzettelijk vervalschte, en het lezend publiek dat rood was den Minister, schandelijke en hem onwaardige bedoelingen toeschreef nl. een Worgwet voor den arbeider, terwijl 't wetsontwerp niets anders be doelde dan de mannen in Overheids dienst 't staken aan Sporen te verbie den, wat later door alle partijen, ook door de Roode Vakbeweging erkend ia, goed en noodzakelijk te zijn. Op dat Stakingverbod van 1903, die „Worgwet" gaan we nu niet inmaar 't bewijst dat de caricaturist in zulke tijden vooral met schrijven en illustree ren zeer voorzichtig moet zijn en de hartstochten niet al te zeer moet prik kelen. Uit de historie komt ons caricatuur voor uit de Remonstrantsche twisten in 1618; uit den Reformatietijduit den tijd der Pransche en Nederlandsche re- volutiën in 1789; maar er zijn geschrif ten en teekeningen, proza en poeziestuk- ken hij, die niets verheffend zijn, doch zeer kwetsend voor de tegenpartij. Er is ontaarding der caricatuur. Er zijn spotprenten, die de ziel in 't diepste wonden. Die van gal en vuil overloopen. Vóór ons ligt een bijtende earicatuur over de teruggedeinsde soldaten der Pransche Revolutie in 1793Een officier te paard. Vóór hem een gedeelte van 't front. En na luidt de dagorder: Daar het bataillon van de Beneden Loire zich dapper gedragen heeft tegenover den vyrnd, zal aan iederen man een paar hlomp&n worden uitgereikt. Ha ja I Voel j'eraDie „klompen" zijn een lachbui waard! Daar staat weer een caricatuur te genover, die we op 16 Augustus j 1. in 't liberale Blad „De Vrijheid" vonden. Er staat boven: „De Dood van Bazel." Er is in Nederland een opgedirkte ma trone; ze heet „Spilzucht". Die figuur is beslist mooi. Maar in Bazel logeert Colijn. Smeenk staat er als de Dood afgebeeld't is één stuk been en Colijn ziet er best uit. En nu zegt ColijuZeg Smeenk, ga jij eens naar den Haag om die madaam Spilzucht 't mes op de keel te zetten. Die Caricatuur is laf. Want ze be doelt: in Bazel neemt men 't er zelf goed van, maar in Holland moet men propaganda maken Voor bezuiniging. Neen! die caricatuur is niet correct, tenzij we haar niet hebben begrepen. En ziedaar weer een zaak van belang voor de caricatuur is de teekenaar in staat om het, het juiste denkbeeld, dat hem ambitioneert, precies weer te geven, in één woord, in één lijn soms. Soberheid in woord en tee kening geeft vaak meer kleur aan de zaak dan een volle prent. Leuk is de caricatuur in de Vrijheid van 5 April '22. Er staat boven: „De eerste stappen van den premier Rays op 't gebied der internationale politiek." Hij gaat als minister-president de Con ferentie te Genua bijwonen. En nu krijgt hij als „kindje in de intern, po litiek" een hand van Minister Van Karaebeek en Patijndie twee leeren dan „baby" loopen en Van Karnebeek zegt: Een twee drie ziezoo, nu nog één stapje en dan weer rusten hoor!" En dan moet je die ge zichten zien van deze heeren; lachend kijken ze naar den kleinen baas, die zijn beentjes niet weg kan krijgen, 't ventje lijkt wel een jong, beertje, 't Is allerkoddigst. En dan moet je Lloyd George eens zien glunderen, den be kenden Eng. Minister, die ook naar Genua ging. Een uitgever zal nu ook zoo'n cari catuur 't licht doen zien, voor de A.-R. partij. We bevelen nog niets aan dan kennismaking; en voorts afwachten Heel veel stellen we ons van't debuut niet voor op ons Plakkee. Doch! on derzoek alle dingen en behond 't goede. Ook een caricatnnrorgaan kan verfris- schend werken bij politieke overdenkin- gen. Des* Courant verschlnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post Tl Cent by voorafbetaling. BUITENLAND bl vooruitbetaling f 8.50 pet jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEYBRSi BOMMELIDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIÊN 20 Cent per regel, RECLAMES 40 Ctiabper regel. BOEKAANKONDIGING 10 Cent per regel. DIENST AANVRAGEN est DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die dj bestaan, Advertentiên worden Ingewacht tof DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR Reedt laag bezit de S.DA.P. naast „Het Volk" baar „Notenkraker". Evensoo bestaat er van de Roomsch> Katholieken „De Ros kam". Maar boezeer men in onze kringen overtuigd was van de beteekenis der cari catuur in den polltieken stiQd, nimmer it het inltatlel genomen voor de uitgave van een satyrlich blad in A.-R toon gestemd. Tot nu eindelik de „Drukkerl Veritas" te Zwolle het gewaagd heeft aan de part! een dergellk blad aan te bieden. Op 15 September a.s. verecb|nt bet eerste proefnummer van „De Houten Pomp". De naam is ontleend aan de deputatenrede van onzen paitllelder, gehouden op 13 April '22 te Utrecht. Van de „Geusen" heet het daar „Hun wapentuig was gebrekkigHouten pompen" noemden de Spanjaarden het uit Roomsche kerkklokken gegoten Calvlnltl- sche geschut, maar uit die houten pompen sou, naar het teekenend woord van Busken Huet, het saluutschot der Noord-Neder- landsche onaihaskellkheld klinken," In den kop van het blad komt In het midden een „houten pomp" voor, opgesteld tegen een vesting. Links dobbert een geuzenboot op de baren met het onderschrift „Vlak tegen het begeerde en door het vlak verkeerde". Rechts zweren twee geuieu elkander trouw. De redactie wordt gevormd door mannen die in ouie kringen teer goeden naam hebben. Om den aard van het blad kunnen deie namen echter minder goed worden genoemd. Voor den pijjs kunnen we verw|ien naar de advertentie lu dit nummer voorkomende. Dat er in 't Hooger Onderwijs verschil is blikt uit de theologische vakkeu. die men aan de Staatsuniversiteit doceert èn de vak ken aan de Vrle Universiteit d.i, Universiteit op Gerei, grondslag. Als men die vakken nagaat is er iets xeer, seer opmerkelijks. Op 't Leerplan, of zooals de professoren dat noemen op de series iec- tionum, staat, omdat de Wet op 't H, O. dit voorschrift. Geschiedenis van 't Christendom. Geschiedenis van de leerstellingen van den Chr. godsdienst. Geschiedenis van den Israëlietiichen godsdienst. Geschiedenis der godsdiensten, Geschiedenis van den oud-Christellken godsdienst. Geschiedenis der leer aangaande God. Geschiedenis van 't Geref. Protestantisme. Kerkellke paiaeographle (of leer der oude handschriften en facsimiles.) Geschiedenis I Geschiedenis I Geschiedenis 1 alles wat de klok luidt. Ja I er is ook nog exegeseook nog oud- christellke letterkundeook nog ethiekook nog encyclopedie der Heilige Godgeleerd heid; maar overigens geschiedenis, geschie denis I Wat is daarvan de oorzaak Is geschiede nis van dit of van dat dan niet uitnemend Gewis 1 De historie van 't Christendom is bestmaar vaar is de Christus aelf Waar is in die historie 't dogma van den Zone Gods, gegenereerd van eeuwigheid, vleeschgeworden Woord, Zaligmaker, met Vader en H. Geest één in Wezen en drie in personen. Geschiedenis van de leerstellingen is best maar wat zijn die leerstellingen voor 't be- wustiln der professoren en studenten zeiven Worden ze door eigen ziel aanvaard B11H't b(J een platonische toestemming, dat er in de wereld nog menschea zin, die er heusch nog waarde aan hebben, öf is men er zelf met zin ziel en geloof in Leven die leerstellingen voor de docenten, de professoren enz. De Geschiedenis der leer aangaande God Is toch meer dan een bleenzamelan van wat filosofie en Gods Woord omtrent 't Eeuwige Wezen hebben geleerd. Ik geloof in God den Vader, den Almach tige is meer dan historie. De Geschiedenis alleen is een theologie zonder kop. 't Is slechts staart, zooals er aan de Staatsuniversiteit weinig kop zit. Want de kop is de Godskennis naar de Schriften. Het eerste station Met de overeenstemming tussthsn den Ka binetsformateur en de drie groepen der recn- terzlde, schrift de hoofdredacteur van „De StandaardIs het laatitc slation nog niet bereikt. Er is een werkprogram. „Op den grondslag van dat ontworpen en aanvaarde program, moet de formateur nu op zoek naar een aantal ambtgenootcn, die bereid gevonden worden op die basis eene portefeuille te aanvaarden. En de onderhandelingen daarover kunnen natuurlik nog allerlei verrassing brengen, al verwachten wl die niet bepaald. Toch hadden we niet allereerst hierop het het oog, toen we den kop van ons artlkei neergeschreven". De schrijver had meer het oog op den aard van het werkprogram. De overeenstemming hierover strekt zich wat de financieele paragraaf betreft, slechts over één jaar uit. Dit is wel ongewoon, maar 't kon niet anders. „Op dat terrein werkt men voortdurend met onbekende factoren en kan men zelfs den toestand van bet jaar 1923 nog slechts zeer onvolkomen overzien. Hoe bet zin zal in 1924 en 1925, er is niemand die het ook maar bl benadering kan aangeven. Men kan de rich ting wel aan wl zen van het verloop van 's lands Inkomsten, maar over elfers beschikt men niet. Eu wie ze noemen gaat voor de jaren 1924 en 1925 gooit er met de muts naar. Dit alleen mag als vaststaande worden aan genomen, dat de daling van de inkomsten afgezien van wlziglngen in ons tegen woordig belastingstelsel zal doorgaan tot in het jaar 1925 Dat wil derhalve zeggen, dat, ook al slaagt men er in voor het jaar 1923 de Staatsuitgaven in overeenstemming te brengen met de inkomsten, men in 1923 en 1924 weer voor een sooitgellk probleem zal staan als waarvoor men thans in 1922 staat." Enkele elfers dienen ter verduldellking. „Onderstel dat de Inkomsten voor het jaar 1923 eens 100 mliioen lager geraamd moeten worden dan de uitgaven voor het loopende jaar 1922 hebben bedragen, dan moeten die uitgaven met 100 millloen omlaag om voor 1923 een sluitende begrooileg fe verkrijgen. Maar sfei nu, dat de Inkomsten over 1924 opnieuw 100 millioen lager zin dan die over 1923, dan zou de begrooting aan uitgaven voor 1924 andermaal met 100 millloen om laag moeten. Het is duldellk dat we dan te staan koman voor een geheel andere Inrich ting van onze Staathuishoudingdat de wi ser van de klok dan achteruit zon moeten worden gezet". Op andere punten is echter een bevredigen de oplossing gekregen, die de geheele drie jarige periode dekt. Amice I Ge vraagt: wat het gevaar van bioscoop dan wel is? Het is niet in enkele woorden te zeggen Een rechter in Rotterdam, sin naam is Mr, De Bie, heelt dezer dagen, in navolging van een Amerikaansch professor, eens een llstjc opgesomd Deie Mr De Ble heet op dit gebied wat te zeggen, want zoo»ls ik reeds opmerkte is hl rechter. Hl komt in Rotterdam vaak in aanraking met jeugdige verdachten, die voor een rechtbank moeten verschlaen voor het een of ander misdrlf. En dan blikt hem zoo oatiaggelik vaak, dat de bioscoop zooveel op baar geweten heeft Het is dan ook niet de eerste maal, dat Mt. De Ble over het kwaad der bioscoop schrift Integendeel, hl is een verwoed vechter tegen deze instelling. M 1. zeer terecht 1 Dat heb ik verleden week reeds kfen bllken. Het kwaad moet worden bestreden. Dat dit evenwel niet zoo gemskkellk is, sullen wl nog wel nader zien. Aldus iemand als Mr De Bie, die ais het ware dagelijks in aanraking komt met de ver schrikkelijke gevolgen van bioscoop bezoek aan het woord is, dan is hst voor ons zaak naar hem te luisteren. Ik wil dan eerst geven het I|stje, dat ik noemde, om daarna daarover eens met elkaar te praten. Mr. Da Bie egt „De bioscopen: hinderen het schoolweek; geven den kinderen een onjuist en verwrosagea beeld van het leven en zin plich ten; verminderen den eerbied voor het gezag leiden tot een zekere vroegrlpheld in sexu- eele sangelegenheden wekken geringschatting voor het huisellke leven oefenen een slechten invloed op de xede- llkheid en reinheid; zin over het geheel genomen, ook schade lik voor het lichaam' daar sl nadcelig werken op de uogen, ook zin ze slecht voor vitali teit en mentaliteit." Na deze punten te hebben gegeven gaat de schrijver opsommen hoe „reusachtig" de filmindustrie (het makes van fiims voor de bioscopen) zich in Amerika al heeft ontwikkeld Om dan verder te gaan. Men «lege zichzelf niet in slaap met te denkenAmerika is ver wegde filmindustrie daar werkt ook voor Europeesche bioscopen en ondanks den woningnood en de bittere behoefte aan meer kerken en meer gebouwen voor mastschappeUken en paedagogischen arbeid onder de r|pesde jeugd verazen thans b.v. in een stad als Rotterdam op peperdure terreinen weder twee geweldige bioscoopthe aters, waarvan het eene aankondigt, dat 1100 fauteuils zullen zint „Is het niet onverantwoordelijk en droevig tegel! k, dat diverse kapitaalkrachtige onder nemingen en personen In de Nederlandsche Bioscoop trust dezen onze volksdracht sloo- pende arbeid steunen en er wellicht van pro fileren ook? Zal het nu aanhangige wetsontwerp tegen dezen machtigen stroom een dam van voldoende kracht opwerpen". Ik ben thans aan een geschikt punt geko men, om mijn brief aan u, voor deze week aithsos, te eindigen, Lees deze punten nog maar eens goed m En denk er alvast maar eens over na. Dan gaan wl er. een volgende maal nog eens wat dieper op in, om daarna te zien, of er wat te doen is tegen dit kwaad. Tegen dit groote kwaad, dat ons Neder landsche volk bedreigt. Als steeds, HAKA, Vsrgadeiing van den Gemeenteraad wsa NIEUWE TONGE op Maanösg 11 September des voorm om 11 uur. De Voorzitter, de heer Dorst, opent de ver gadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering door den heer Sterk, bur gemeester van Stad aan 't Haringvliet, worden voorgelezen en door den raad zonder aan merkingen vastgesteld. Eenige goedkeuringen over genomen raads besluiten zin van Ged. St. ontvangen. Een bedrlfsoversicht van de gasfabriek is ingekomen. De fabriek heeft over den laatsten term lis gewerkt met een nadeelig slot van f 5062,35. De bewoners of toekomstige bewoners van de Burgemeester-O ver dorpstraat vragen den raad deze straat spoedig over te nemen om haar te brharden Gevraagd wordt geen hoo rnen te plaatsen al mocht het de straat ver fraaien, want er zal schade van ondervonden worden aan de Noordzijde. B. en W. stellen vcor dit verzoek af te wyren en dc zaak in behandeling te nemen b| de Gemeente-Begrooting.. Het seizoen is thans toch verstreken en er wordt een loop pad gemaakt van koolascb, zoodat de bewo ners vet lood g geholpen zijn. VREESWIJK vraagt of reeds besloten is deze straat over te nemen. KROON meent dat de raad die beslissing genomen heelt. De VOORZITTER zegt bl de begrooting deze kwestie te sullen behandelen. Aldus wordt besloten. De Ned. Vereen, „Het Groene Kruis" vraagt een minimum subsidie van f 10, waartegen

Maas- en Scheldebode | 1922 | | pagina 1