Woensdag 28 Maart 1921. 86st® Jaargang N\ 2687. voor «ie liiiMltollaiiiiseiie en ^eenwselie Hitsinfleii* o Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES officieel gedeelte. Oudsrcommlssiën m Optrèars School Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franc© to© te manden aao de Uitgevers, Het Stbl. no. 951 bevat een K.B. van 31 Dec. 1920 tot regeling van de inriehting, de samenstelling, de be voegdheden en de wijze van verkiezing der oudercommissiën bedoeld in art, 20 der L.O, Wat- zegt dat art, 20 Aan elke openb. lag. school of aan openbare lagere scholen van dezelf de soort in een gemeente wordt een oudercommissie verbonden. Bij alge- meenen maatregel van bestuur wor den de inrichting, de samenstelling, de hevoegheden en de wijze van verkiezing geregeld, den Onderwijs raad gehoord. En die algemeens maatregel is op 31 Dee. in 't Stbl. geplaatst. Art. 1. Voor elke school of voor twee scho len derzelfde gemeente gezamelijk in 't laatste geval, indien het totaal aantal leerlingen 200 niet te boven gaat wordt een oudercomm, inge steld. Art. 2. Deze comm. heeft 't karakter van vertegenwoordiging der personen, van wie een of meer kinderen op de in art, 1 bedoelde school zijn ingeschre ven en die voor 't geregeld schoolgaan der kinderen verantwoordelijk zijn. Art. 3. Ze bestaat uit ten minste 3 en ten hoogste 7 leden, als zij de in art. 2 bedoelde personen van één school ver tegenwoordigtuit 4, 6, of 8 personen als zij die van 2 scholen vertegenwoor digt. Art. 4. Zij vormt een schakel tusschen Ouders en onderwijzers, gemeentebesturen en schooltoezicht en heeft ten doel de goede verhouding en samenwerking van school en huis te bevorderen. Art. 5. Zij houdt daartoe met de in art, 2 bedoelde personen die zij ten minste 8 dagen te voren op de haar het best voorkomende wijze uitnoodigt tenminste 2 maal per jaar een hijeen- komst, (ouderavond). Art. 6, De in art. 5 bedoelde bijeenkomsten worden geleid door het hoofd der school of als de Comm. 2 scholen vertegen woordigt, door de hoofden dier scholen beurtelings. De onderwijzers der ver tegenwoordigde school of scholen zijn mede tegenwoordig, Art, 7. Toegang hebben: de inspecteur en de schoolopziener. De eerste kan het beleggen van zulk een ouderavond ge lasten en dan wordt ze door hem of den schoolopziener geleid. Art. 8. Wanneer het 4e deel der ouders der Schoolgaande kinderen het verlangen daartoe te kennen geeft, is de oudercomm. verplicht een ouder avond uit te sehrijven. Art. 9. De ouderavonden worden bij voor keur gehouden in een lokaal van 't Sahoolgebouw of van een der beide schoolgebouwen. Dat lokaal wordt daartoe behoorlijk verwarmd en verlicht, kosteloos ter beschikking der comm. gesteld. Art. 10. Het Hoofd d, Scb, heeft 't recht den voorz, der comm. tot de school toe te laten, indien diens komst in verband staat met .wat op den vorigen ouder avond besproken is, of op den volgen den besproken zal worden, Het H. d. S. is daartoe verplicht als B. en Weth. hem dit gelasten. Art. 11. De voorz. der comm. heeft 't recht aan 't H, d. Sch. schriftelijk of monde ling vragen te doen, die op degeheele school betrekking hebbenevenzeer om aan elk der andere leden van 'l on derwijzend personeel schriftelijk of mondeling vragen te doen, die op het onderwijs in diens klasse jjbetrekking hebben. De leden van het personeel zijn verplicht tot beantwoording inden vorm, waarin de vragen gedaan zijn. Art. 12. De personen in art. 2 genoemd, wor den voor de eer ai» maal saam geroe- penjdoor of namens het college van B. en Weih, Art. 13. °P de in art. 12 bedoelde bijeen komst wordt onder leiding van dege ne, dien B. en W. daartoe aanwijzen bij meerderheid van stemmen der te recht aanwezigen bepaald, hoeveel le den de Comm. zal tellen. Art. 14. Op dezelfde bijeenkomst worden bij meerderheid van stemmen der te recht aanwezigen, de leden der comm geko zen uit de in art. 2 genoemde perso nen. Uit een zelfde gezin kan niet meer dan één persoen in de comm. zitting nemen. Vereenigen 2 of méér een gelijk aantal stemmen op zich, dan wordt de oudste in jaren gekozen ge acht. Vertegenwoordigt de comm. 2 scholen, dan wordt de helft der leden uit en door de bij de ééne school be- hoorende personen gekozen; de helft uit en door de bij de andere school behoorende personen. Art. 15. De commissie kiest zelf haar voorz. op de eerste door haar te houden bij eenkomst bij meerderheid van stemmen der aanwezigen. Vereenigen 2 of meer van hen een gelijk aantal stemmen op zich, dan wordt de oudste in jaren ge kozen geacht. De Voorz. geeft van zijn verkiezing kennis aan B. en W. Dit college geeft daarvan kennis van den inspecteur. Art. 1G. Op de in het vorige art. bedoelde bijeenkomst wordt een huishoud, reg lement vastgesteld, waarvan een af schrift aan B. en W. wordt gezonden, Art. 17. De leden der Comm. hebben 2 jaar zitting met dien verstande, dat zij tot den eersten na dien termijn te houden ouderavond in functie blijven. Zij zijn herkiesbaar, voorzooveel zij nog be- hooren tot de personen, in art. 2 be doeld, De verkiezing heeft plaats over eenkomstig het hij art. 14 bepaalde. Art. 18. De voorz. der Comm, heeft 't recht zich namens haar met opmerkingen of vragen te wenden tot burgemeester en wethouders, den inspecteur en de commissie van toezicht op 't lager on derwijs. Art. 19. Alle geschillen, voortkomende uit de toepassing van dit besluit of van 't huishoudelijk reglement worden onder worpen aan de beslissing van B, en W. Art, 20, Dit besluit treedt in werking op 1 -Jan. 1921. Voor de Bijz. Scholen geldt dit K B. niet. Zij hebben reeds jaren lang ou dercommissies en die werken op eigen manier, die echter niet zoo heel veel verschilt van de in 't Besluit geëischte. De bijzondere School noemt haar Oudercommissie: Bestuur der School. En 't is dit Bestuurdat de ouder avonden organiseert, Maar hij 't open baar onderwijs ontbreekt zoon schakel daar wordt 't Bestuur nu eeoigermate vergoed door de Oudercommissie. Hoe goed door den Minister ook be doeld, gelooven we, dat deze nieuwe instelling en organisaties weinig vrucht zullen dragen voor de welvaart van 't Onderwijs, Maar afkeuren doen we ze niet. We staan er alleen twijfelach tig tegenover. VERKOOmGEK. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco pet post 75 Cent bjj vocrsübetalSsg. BUITENLAND bi vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOIKKOYIH A §@MMEL§DljK. Tdsteea htereeKsmaaasl No. 202. ADVERTENTIËN 20 Cent per rage», RECLAMES 40 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 19 cent per regel. DIENST AANVRAGEN ee DIENSTAANBIEDINGEN t 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die «1 beslaan. Advsrteatiën werden ingewacht tot DINSDAG- es VRIJDAGMORGEN 10 UUR. JACHTAKTEN. De BURGEMEESTER vaa SOMMELSD1JK maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie KOSTELOOS verkrlgbaar z(n blanco aan vraagformulieren ter bekoniing van jachtak ten, voor het nieuwe seixoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende Jaar, en noodigt belanghebben den uit hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór 16 Mei e.k. ter gemeentesecretarie in te dienen. Sommelsdlk, 18 Maart 1921. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN, VISCHAKTEN. BlnnenvisscherQ. Da Burgemeesetr van Soinmeldljk maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zin formulieren voor de aan vragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor hst jaar, aanvangende 1 JULI aanstaande en eindigende 30 funi daaropvol gende, en noodlgt belanghebbende uit hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 16 Mei e.k. aan hem in te dienen. Ds navolgende akten worden uitgereikt a. Groote Vlschakten, tot hst vlsschen met alle geoorloofde vlsehtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (f 2,50); b. Kleine Vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van een gulden (f 1,—); c. Hengetakten, tot het vlsschen met meer dan ééa hengel, tegen betaling van vijftig cents (f 0,50). Voor het vlsschen met één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvraag te geschieden. Kostelooze vergunningen om te vlsschen worden niet verleend. Geen akte wordt uitgereikt: Is. aan hem, wien Ingevolge artikel 34, eerste 11.1, der visscheriwet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te vlsschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2*. aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van justitie, ambtenaren .van riks- en ge meentepolitie, beneden den rang van inspec teur der rgksveldwacht en van inspecteur van politie beambten van den tijks- en pro vincialen waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdop ziener. Sommelsdlk, 18 Maart 1921. De Burgemeester voornoemd. BOUMAN. MILITIE. Inschrijvingsregister en Aiphabetisch register; De BURGEMEESTER van Sommelsdlk maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1922, met het daaruit opgemaakte Aiphabetisch register, gedurende 8 dagen, van 22 Maart tot en met 29 Maart a.s. ter gemeentesecretarie voor een leder ter lezing ligt. Hl vestigt er voorts de aandacht op: Is. dat binnen den tld, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen wor den Ingebracht bi den Commissaris der Ko ningin In de provincie; 2". dat het bezwaarschrift behoorlik met redenen moet zin omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld; 3°. dat hst bezwaarschrift eigenhandig moet zin ondertekend, doch dat onderteekenlng door een ander persoon Is toegelaten, zoo bi het bezwaarschrift een behoorlijke volmacht wordt overgelegd; 4°. dat het bezwaarschrift tegen bsw|s van ontvangst bi den Burgemeester ter gemeen tesecretarie moet worden ingeleverd; 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de elschen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tld en bi de autoriteit, hierboven vermeid, geen gevolg kan hebben. 6°. dat het bewfjs vaa ontvangst moet wor den bewaard totdat hl of zl, die het bezwaar schrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Sommelsdlk, 21 Maast 1621. De Burgemeester, BOUMAN. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdlk brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste t:a s het Rik, da provincie en de gemeente, over het dienstjaar 1920 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bi de besturen en de ambtenaren, die hef aangaat, moeten zin ingediend. Alle op dien termfn niet-lnge- diencSe vorderingen warden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten Serails af le wachten, maar de Indiening der bewlsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Ssmmdsdp, 18 Maart 1921, Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, lx, GEEEHOED, BOUMAN. Herinnering aan de vcorschrlfen der Wet, betrekkelijk het vieren der Zon- en Feest dagen. Burgemeester en Wethouders van Sommels dlk, herinneren de ingezetenen aan de Wet van 1 Maart 1815 (Staalsbl, no. 21,) welke van den volgenden inhoud is: W1 WILLEM, bi de gratie Gods, Prins van Oranje Nassau, Souverein Vorst der Ver- eenlgdc Nederlanden enz,, enzens., Aan alle degenendie deze zullen zien of hooren lezen, salut I doen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de plichtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen den openbaren Christelgken godsdienst toegewyd, door eenparige en voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden, algemeen werkende maatregelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij den Raad van State, gehoord en met gemeen overleg der Staten- Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaangelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerkgenoot schappen van den Christellken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van nood zakelijkheid, als wanneer de Plaatsellke Re- gearlng daartoe schrifiellk toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoe genaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opsne deuren veikoopen. 3. Dat gedurende den tld, voor de open bare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve blcnen den besloten kring der gebouwen liggende zin, zullen gesloten zin, en dat ook, gedurende dienzelfden tld, geenethande spelen, heisi kolven, balslaan of dergellke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoosls schouwhurgen, publieke danspartijen concerten en hatddrave-len, op de Zondagen en algemeene feestdagen suilen gedoogd worden; zullende het aan depkatselikebe sturen worden vrijgelaten hieromtrent ecne uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst oefeningen. 5. Dat de plaatsellke politie zorg zal dra gen, ten einde alle hlnderllke bewegingen en gerucht in de nablheid der gebouwentot den openbaren eeredlensf bestemd en in het algemeen alles wat denzelven zoude kunnen hinderllk sin, voor te komen of te doen op houden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepa lingen van dit besluit, naar gelang van per sonen en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van ten hoogste v(jf en iwlntig gulden, of met eene hechtenis van ten hoogste drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mochten zin dexe boete te betalen. 7. Dat bi eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wlders alle de te koop gelegde of uitge stalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor één maand gesloten. En dat door dese algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige Provin ciale of Plaatsellke.reglementen en inrich tingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staats blad zal worden geïasereerd, en dat een ge noegzaam aantal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene Provinciën of Landschappen, Ingevolge art. 86 der Grond wet, ter uitvoering sal worden gezonden, met last om dezelve alomme te doen publl- ceeren en affigseren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenoot schappen te deen aflezen. La3ien en bevelen voorts, dat Onze minis- terieeie departementen en andere autorlieiten justicïersn en officieren, wlen zulks aangaat; aan de nauwkeurige uitvoering de hand zul len houden, zonder eenige conniventle of dissimulatie. Gegeven ie 'S GRAVENHAGE, den lsten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze Regeering. (Geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid. (Geteekend) A. R. FALCK. Burgemeester en Wethouders voornoemd vertrouwen, dat ieder ingezeten zal mede werken tot de naleving van de voorschreven wetsbepalingen, en daardoor de handhaving zal vergemakkellken. Sommelsdlk. 18 Maart 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED, BOUMAN. Op Woensdag 23 Maart 1921 des voorm. om elf uur ten koffiehuise van Gez.v. Diiel te Zuidlaud, publieke ver&oopiagen vaneen erfpsebtstuin aldaar in Klein Nlbbeland, groot 12 aren, 80 centiarenen een tuin aldaar In den Kerkboek groot 05 aren, 90 centiaren, beide verhuurd tot Kerstmis a.s. Notaris LOEFF. BI afslag op Woensdag 23 Maart 1921, des namiddags ten 2 uur in het loge ment van D. Moolazrt te Den Bommel, van een huis B. No. 68 aan den Tilschend|k in de Zuidilde onder Den Bommel en drie perceelen bouwland en een perceel Weiland/ in den polder Den Bommel, samen groot 2 Hectaren, 94 Aren, 20 Centiaren, Kad, Sectie B Jios. 784, 785, 786, 787. Notarissen VAN DER SLUYS en VAN ISPELEN. Op Woensdag 23 Maart 1921 's avonds half 7 uur, te Dirksland. ter herberge van H. van den Doel, veiling; en Op Woensdag 30 Maart 1921, 's avonds half 7 uur te Dirkxland. ter herberge van J. Vermeulen', afslag, van: Een hofstede met aaneengelegen bouw- en weilanden, te Mellstant en te Sommelsdlk, nabl Dlrkcland, In den polder .De Oude Plaat" en nabl den Qelderschen dik tezamen groot 15.08.40 H A. (32 Gem. 254 R V. M.) groo- tendeels dadelijk te aanvaarden, en 315 40. H.A. (6 Gern. 260 R V. Mverhuurd Bouwland, te Diiksland, in polder Dirksland, aan den Doornboschweg. Ten verzoeke van den heer C. Koert en Erven Mej. A. v. d. Boogerf. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 24 Maart 1921, 's morgens half 10 uur, te Melissanf, nabl Herklngcn, aan den Kllnkerlaadxchen Dik, ten verzoeke van den heer C. D. Gebuijs, van15 paarden, ingeschreven in het N P.St. B, 25 stuks rund vee, rftulgen, machines, landbouwgereed schappen, stroo en groote mestput. Notarissen VAN DER SLUYS en VAN BUUREN. Velling op Donderdag 24 Maart 1921 en afslag op Donderdag 31 Maart 1921 beide dagen des avonds ten 7 uur in het Logement van M. Geluk te Oude Tonge vanEen pak huis, stelling erf met open Grond aan den

Maas- en Scheldebode | 1921 | | pagina 1