Woensdag 10 November 1920. 85sU Jaargang N". 2649 voor de Zuldhollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Neem} De Pink Pillen Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNQ VINCES Grondwatsherzlening RECLAMES MEDEDEEUMGEN. BINNENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Bij K. B. van 20 Dec. '18 is een Staatscommissie benoemd, waaraan op gedragen was een herziening der Grond wet voor te bereiden. Een en andermaal hebben we in onze artt. de revue laten passeeien wat door de grootere partijen in dezen wenschelijk werd ge acht en gaven we uittreksels van de rapporten door die partijen publiek gemaakt, waarin zij haar meèningen uiteenzetten over de Troonopvolging de Buitenland8che betrekkingen; de Staten Generaal; 't Volksinitiatie! en 't referendum; de Gemeentebesturen; de mogelijkheid tot instellingen van if* mdere publiekrechtelijke lichamen dan de nu reeds door de Grondwet erkende. De Antir. partij heeft zich ook over deze punten uitgesproken en naar wij meenen is aan alle kiesv. reeds een jaar geleden haar bedoelingen en begeerten in een stevig rapport toegezonden. Dit artikel zal niet herhalen, water indat Antir. rapport staat, maar wel een en ander mededeelen, wat in het rapport of verslag der bovenbedoelde Staatscommissie staat, die sinds eenige dagen met haar werk, na een paar jaar studeerens en overleg, is klaarge komen. Vooreerst dan de Troonopvolging Da Commissie acht den monarchalen staatsvorm een zegen voor ons land, maar alleen zoolang behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogelijk is. Is zoo'n waarlijk nationaal koning- hap als onze Vorstin of prinses Juliana ^komt te overlijden, mogelijk? Juist daarvoor dient een Grondwetsherziening om zooiets mogelijk te maken. Van de Troonopvolging dient uitgesloten te wor den ieder, die geen zekerheid aanbieden kan, dat zij onze nationale gevoelens deelen en met onze inheemsche toe standen voldoende vertrouwd zijn. De bepalingen, welke anderen dan nako melingen van de thans regeerende vor sten tot de regeering kunnen roepen kunnen daarom geschrapt worden, terwijl de troonopvolging, indien mannenlijke uit mannen gekomen nakomelingen ontbreken, te beperken is tot het tweede geslacht uit den laatst overleden koning gesproten. Het oogenblik, dat geen be voegde opvolger volgens de grondwet bestaat, kan alsdan eerder aanbreken dan onder de huidige grondwet, bepaling kan de invloedssfeer der Sta ten Generaal worden uitgebreid waar 't geldt 't traktaktenrecht. Over dit recht hebben we reeds meermalen ge schreven en 't woord behoeven we dus niet andermaal te verklaren Do be voegdheid des konings in art. 59 onzer Grondwet omschreven om, behoudens de met genoemde uitzonderingen, vrijelijk verdrag n met vreemde mogendheden te sluiten en ze te bekrachtigen, is in strijd met gezonde democratische be grippen. Het mag alleszins als esn redelijke eisch gesteld worden, dat geen verdra gen of andere overeenkomsten met vreemde Mogendheden meer worden gesloten buiten 't Parlement of de Volksvertegenwoordiging om, terwijl ook ten aanzien van het opzeggen van zulke traktaten of verbintenissen ge lijkelijk ware te handelen Is de prak tische beteekenis heel groot van zoo'n uitzetting der Volksmacht? Dat niet maar voor oorlogsverklaring in elk ge val, is een [meer invloed, een meer kunnen ingrijpen van 't Parlement, een grootere publiciteit, een steeds ach ter de schermen der diplomatie kunnen gluren, van veel belang. De Commissie vertolkt in haar verslag tamelijk juist, wat er door 't Volk m de verschillende hoogere en lagere krin en, in stad en dorp, daarover is gezegd en saam te vatten in deze ééne gedachte: Geen oorlog dan na volkomen toestemming des ganschen volks, dat zich in zijn Tweede en Eerste Kamer eerst wel eens tienmaal bedenken zal en door geschrijf en gewrijf met den »vijand« eerst wel eens tot overeenstemming zal pogen te komen. Want de oorlog is gruwelijk en zijn gevolgen zijn stroo men van berouw en tranen, stroomen van ellende, zooals we die nu over Europa vloeien zien. Toezicht, veel toe zicht op 't Buitenlandsch beleid kan iets helpen om ons voor nieuwen wee dom te sparen. Maar nog eens!daar mee zullen toch de oorlogen niet totaal verdwijnen. Beperkt kunnen ze wor den. Al 't meoschelijk mogelijke kan en meet gedaan om ze te voorkomen ook dat is een ordinantie Gods. En in Gods Woord staan de voorbeelden, hoe de richter Jefta er maar niet op ging los hakken, maar door arbritage, door gezanten en briefwisseling den oorlog trachtte te voorkomen.'t Is Jefta niet gelukt en den oorlog kwam toch over zijn Israël, maar hij als leider en richter des Volks had alles gedaan wat hij menschelijker *ijze doen kon en moest Alzoo dus Toezicht op 't Buitenlandsch beleid is een gezonde democratische eisch, die na veel scha en schande in en over Europa, nu zeer zeker mag gesteld worden. sie èn voor de Wetgeving èn voor 't bestnur des Lands van groote waarde. Precies onze idee! Wij meenen ook, dat een Tweeka merstelsel voor 't bestuur des Lands beter functioneert, ordelijker en rustiger en gematigder werken kan dan 't Een kamerstelsel, al ontkennen we niet dat door een Eerste Kamer wel eensin verleden tijden al te conservatief is opgetreden Maar als een Tweede Ka mer te hard van s'apel loopt, is 't al tijd goed als er nog een Eerste Kamer wat remmen kan. Twee menschenwe ten toch altijd meer dan een. En bij een opvliegerige democratie past een voorzichtig, beleidvol Conservatisme, Te haastige spoed is zelden goed. (Slot Volgt.) >Eischt Hollandsche verpakking en gebruiksaanwijzing" verkrijg baar bij de beste apothekers en drogisten. Dr. A. KUYPER. 29 OCT. 1837 8 NOV. 1920 Deze Courant verschpt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bjj vooruitbetaling, BUITENLAND b| vooruitbetaling 1 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS 1 SüMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 20 Cent per regel, RECLAMES 40 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 10 cent per regei. DIENST A AN VRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die si beslaan. Advcrtentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Buitenlandsche betrekkingen. De staats commissie is met ieder overtuigd, en door den oorlog is die overtuiging ster ker geworden, dat elk volk en dua ook 't Nederlandsche door zijn parlement meer invloed moet gaan krijgen op 't Buitenlandsch beleid. Niet dat daardoor de oorlogen zullen worden voorkomen, omdat er in der volkeren leven een factor der zonde blijft, een ingekankerde, een ingewortelde zelfzucht, een onuit roeibaar uitnemend^eginsel vannatio- naliteits drang. Maar vast staat ook, dat een Koning of Keizer of President, zonder geld, geen oorlog voeren kan. En dat geld kan een Parlement wei geren. En er is meer, waardoor een volk en Parlement op den gang van zaken kan invloed oefenen. Hoe beziet de commissie dit alles nu Vooreerst zal volgens haar meeten verdwijnen de bepaling, welke meermalea als wapen is gehanteerd tegen inkorting van 's ko- nings bevoegdheid in deze materie. Art. 57 der huidige Grondwet, dat 't Opperbestuur der buitenlandsche be trekkingen aan den koning verzekert, is naast de bepaling inzake de uitvoe rende macht óf overbodig of een onge- wenschte belemmering. Tastbaarder dan door schrapping van déze ongewenschte De kwestie der Staten-Generacd. Al jaren een heet hangijzer door de vraag Moet de le Kamer big ven, of veran deren van karakter of moet ze geheel verdwijnen. Over dat vraagstuk is men 't lang niet zoo eens als over 't meer dere toezicht op 't Buitenlandsch be leid. En de zaak is ook zeer lastig. De Staats-commissie is voor behoud der Eerste Kamer. Het Een-Kamerstelsel sluit voor 't karakter en den arbeid van de Volksvertegenwoordiging geva ren in zich die men in een deugdelijke Staats-inrichting moet vermijden. Een Eerste Kamer als do onze, zonder recht van amendement (wijziging van wets- arttvermag elementen uit 't maat schappelijk doen tot zich te trekken, die haar in staat stellen de aanhangige politieke en sociale vraagstukken an ders te belichten dan de Tweede Ka mer en daarom is zij, zegt de commis Standaard" en H. Dlemer, van .De Rotter dammer" 33. dat voor uitbreiding dezer Commissie nog wordt onderhandeld met leidende per sonen uit den Boad van Ned. Herv. Jong. Ver. op G. G. en den Bond v. Chr. Geref. Jong. Vereen, terwijl tevens zal worden ge wacht medewerking te verkregen uit de klingen van den Bond van Geref. Knapen- leiders, de Chr. Vrouwenvereenigïng en den Bond van Meisjes Ver. op G. G 4o. dat de Hoofdcommlesle voornoemd een moderamen koos, bestaande uit de heeren H. Coiijn. le Voorzitter; A. W. F. Idenburg, 2e Voorzitter; R. C. Verweijk, Secretaiis en S. Bakker, Penningmeester. Het adres van het Bureau ook voor den Penningmeester is: N. Z. Voorburgwal 58—60, Amsterdam. Herinnerd wordt aan de afspraak op 15 October j.l. te Utrecht gemaakt, dat de Kies- krinabesturen vóór 15 November e.k. opgave zullen doen van: lo. de samenstelling hunner Kieskringcom missies van uitvoering 40 Cent per regel. Ja, Mevrouw, neem de Pillen, en neem ze in volle vertrouwen!'' Indien uwe gezondheid niet zoo goed als zy wel zyn kon, indien uwe omgeving1: zich ongerust toont omdat gy er slecht uitziet, wees dan niet bedroefd, maar weifel ook niet, dadelyk de Pink Pillen te hulp. Schaf ze u aan en gy zyt in het bezit van het gedroomde middel tegen de duizende kleine en groote narigheden der vrouwen. Het geheim van de deugdelykheid der Pink Pillen is van dezelfde soort als dat van uwe ziekte. Alle ongemakken die uwe dagen bederven en uwe nachten verstoren, uwe overmatige bleekheid, uw gebrek aan eetlust, uwe moeielyke spysvertering, tot zelfs uwe schede hoofdpynen, uwe zenuw- pynen en uwe hartkloppingen, komen voort uit de slapte van uw bloed. Is het niet hecrlyk te weten dat gy voor uwe gezondheid kunt doen wat gy iederen dag voor uw voedsel, voor uwe zakdoeken, voor uwe hand schoenen doet, en wat uw man voor zyne sigaren en voor zyne likeuren doet? Gy geeft de voorkeur aan dit of aan dat merk omdat gy by ondervinding ^weet dat het beter, verkieslyker is. Welnu, door u de Pink Pillen te verschaffen, verschaft gy u, om zoo te zeggen, het beste merk Van bloed. Mevrouw, neem De Pink Pillen zoor den verkocht d i.yS de doos en f. 9.- de zes doozen, francoin het "Hoofd- Piassaukade Amsterdam» Het Miljoen. Aan de Kametkleskringbesturen 1« de vol gende circulaire verzonden: Hooggeachte Heeren en Broeders. Te Uwer kennis wordt gebracht: lo. dat de Hoofdcommissie van uitvoering van het plan .Het Miljoen" heeft vergaderd op Maandag 1 dezer te 's-Gravenhage onder presidium van den heer Idenburg; 2o. dat genoemde Commissie thans is sa mengesteld uit de heeren H. Colin en A. W. F. Idenburg, resp. le en 2e voorzitter van het C. C R. C. Verwepk, adj secr. id.; Mr. L. Lindeboom JNz, pennlngmr. der Fin. Comm.W. Verschoor, secr. v. d. Bond van A.-R, Prop. clubs; Ds.J.E Vonkenberg, directeur v. h. Bureau v. d. Bond v. j. V. op G. G.; jac. v. Oversteeg, amanuensis v. d, V. U.; S. Bakker, directeur van ,De eri-i data, waarop zij een kring wentcheük achten 2o. de plaatsen vergadering in hun ter propageering van bet plan. Men verzulme niet deze opgaven tijdig in tè zenden, opdat de regelmatige uitvoering van het plan geen storing ondervtnde. Voor de ad lo. bedoelde Kringcommissies volge men ongeveer de samenstelling der hiervoren vermelde Hoofdcommissie. Opga ven van personen uit verschillende organisa ties volgen, voor zoover deze reeds zin verstrekt. Men gelieve de saamstelting hier mee aan te vangen in afwachting van nadere uitbreiding. Het voornemen bestaat om op Maandag- 22 November a.s., des nam. om half 2 te Utrecht een vergadering te houden van de Hoofdcommissie met gedelegeerden uit de Kriagcommissies ter bespreking van organi satie en plan van uitvoering. Elke Kringcom missie wordt uitgenoodigd reeds nu een pri mus- en secundus-gedelegeerde voor deze vergadering aan te wizen, terstond mede- deellng te doen van hunne namen en te zorgen dat een hunner ter vergadering te Utrecht aanwezig zij. Namens de H jofdcommissie voornoemd, R. C. VERWEÏJCK, Secretaris. IN MEMOKIAM. Tusschen de data hierboven genoemd, ligt het leven van den grooten man, aan wien w$ heden deze ,ter gedachtenis zullen wij den". Onze hand beeft, als we dit zullen doen. Want we haddes hem lief, we beminden hem ais een geestelpen vader. En er zijn er duizenden, ja ik durf zeggen, tiend»!zender op onze vaderlasdsche erve, die heden bedroefd ip, omdat het machtige leven van Dr. Kuyper wierd afgesneden, die allen, evenals wij, hem beschouwden ais hun geestelijken vader. Er is nooit een man geweest, die zich b| een heel groot deel van ors volk meer po pulair wist te maken, dan deze Christen-staats man, theoloog en journalist. Trots de correcte.houding, die hg steeds ook tegenover zijn kerkelpe en politieke tegen standers wist te handhaven, had Dr. Kuyper zich vele vijanden gemaakt, die hem gehoond hebben, getracht hebben hem fcespottelp te maken, hem hebben verguisd, maar daarte genover staat, dat hfl zich een niet minder aantal vrienden en vriendinnen gemaakt heeft, die, als het noodig was, voor hem door het vuur zouden gegaan zp. Dr. Kuyper leeft niet meer. Niet meer leven? En velen zullen het niet kunnen ge- looven. Kuyper leeft voor hen voort, gelp hij ruim 50 jaren voor hen geleefd heeft. Eerst later als er niets meer van zp ge weldige pen in de Heraut verschenen zal. als er geen nieuwe werken meer het licht sullen zien, als het zwijgen ven den grooten spreker blijft aanhouden en nimmer meer een woord van hem vernomen zal worden, eerst dan zal er In veler harten een smartkreet opgaan en zal er geklaagd worden, dat er een vriend, een boezem vriend ontvallen, weggerukt is door den onverblddelpen dood die nimmer teruggeeft wat h$ eens ontnam. We schrpen een ter gedachtenis geen blographiën. Een lange reeks artikelen zouden noodig zp om maar eenigszins een ruw beeld te schetsen van dezen geloofsheld. Daarom, we doen slechts hier en daar een greep uit dat leven opdat we zullen verstaan van welke beteekenis het leven was en ook het sterven is vaa Dr. Kuyper voor Nederland. Maar om een denkbeeld te kunnen vormen van den invloed die bf gehad heeft, in Kerk Staat en Maatschappij, als ook op menig per soonlijk leven, dienen we te verstaan hoe de tijd was toen Dr. Kuyper zich als calvinist begon te openbaren. Hoor hoe bij zelf in zp Kuypersche steli die toestand schilderde: mToen ik voor nu vijftig jaren (dat snrsk hij in 1913J het Calvinisme met zijn stalen kern en snijdende scherpte kenne leerde, deed het zich in ons goede Vaderland zoo arme lijk voor De traditie van het aloude Calvi nisme werd wel niet alleen door Groen van Frinsterer, maar ook door historieschrijvers als Robert Fruin en Bakhuizen van der Brink hoog geloofd, maar onder het toe matig geslacht scheen 't verstorven, slechts hier en daar nog nabloeiend in half beschim meld gewas. Er was letterlijk niet één theoloog van beteekenis, die 't er voor opnam. Geen vendel liep meer te hoop dat het Calvinisme in zijn vaandel liet wapperen. Van organisa tie in het burgerleven viel geen regel meer na Xe pluizen En geen geleerde kring, hoe klein ook maakte zich op om der vaderen erfgoed in eere te herstellen, 't Lag al vaal, verdord én saploos ter neer Dat was Nederland toen Dr. Kuyper het zp diensten begon te bewijzen. Het Calvinisme dat volgens een bekend hi8torischrper, de hoogste ontwlkkelings- vorm in het godsdienstig en staatkundig beginsel der zestiende eeuw was, zocht men vergeefs in den tjjd toen Kuyper begon op te treden. En men begrijpt dat waar de Kerk den Calvinistische grondtoon miste er in het Maatschappelijk en Staatkundig leven van zelf geen sprake van kon zijn dat bet er aanwezig wss Het eene vloeit bier uit het andere voort. En nu na vijftig Jiren? 't Gelfkt een opstanding uit de graven. De opleving van het Calvinisme is een won der voor onze oogen, onder geen volk werd ooit iets dergeliks gezien Want niet alleen het Kerkherstet bracht

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 1