stra in on* land de revolutie wilde Inleiden. Spr. heeft hier het anti-revolutionaire stand punt zoo mooi uiteen gezet tegen over bet standpunt der S. D. A. P. de gelegenheid hiertoe heeft spr. dankbaar aanvaard omdat de heer de Bonte zelf begonnen is te trachten het standpunt der S. D. A. P. ten opzichte der Burgerwacht te verdedigen. VIS zegt dat h| als vertegenwoordiger der liberale partij zich volkomen met het stand punt van den heer Warnaer kan vereenigen ten opzichte dezer questie. Spr. legt er den nadruk op dat hfj als lid der commissie niet wenscht te protesteeren tegen de post op de gemeenterekening, waartegen de heer de Bonte reageert. BESTMAN sluit zich ook bij den heer Warnaer aan, en wil evenals de heer Vis niet protestceren tegen de meer genoemde post op de gemeenterekening, alleen komt het spr. voor dat f 15 voor een dit vervullen van een spreekbeurt te veel is. DE BONTE wil niet discusseeren over het geen in Duitschland gebeurd. Men stond daar voor de feitenhier 1» dit niet zoo, het wapenen van een deel der burgerij tegen over een ander deel is hier niet noodig ge weest. WARNAER zegt dat men dat in 1918 nog niet weten kon. DE BONTE meent dat de Burgerwacht een op en top Kapitalistisch belang Is tegen de arbeidersklasse. WARNAER zegt dat het vormen van Bur gerwachten niets met de belangen van het Kapitalisme gemeen heeft, dat Is wel geble ken In het Socialistische Duitschland, waar de regeering de Kapitalisten zoowel als de nlet-Kapltallsten oproept om zich krachtig te verweren tegen de [spartacisten die de Duitsche Republiek met een omwenteling bedreigen. De heer de Bonte werpt tegen dat dit hier niet noodig is, maar dat kon niemand in 1918 nog weten hoe de voor mannen van de partij waar de heer de Bonte lid van is ons vaderland bedreigden met een omwenteling; Spr. kan goed begrfpen dat de heer de Bonte aanstoot neemt aan het vormen van Burgerwachten, dat licht in zijn tyn, maar spr. keurt de maatregelen door Overheid en burgers getroffen voed, men dient voorbereid te z|n op de uiterste con sequentie van het Socialisme zooals zich dat thans voor ons oog in Rusland voordoet. DE BONTE zegt dat hij het daarmede eens is. WARNAER antwoordt van dit gezegde van den heer De Bonte nota te willen nemen. Spr. is voor de goede orde in de Maat»chapp| en de Burgerwacht wil mede helpen die te bewaren niet om het Kapitalisme te bescher men, maar om ons geheele Vaderiand rijk en arm te beveiligen tegen de toestand zooals die in Rusland zich voordoet, en waarin ook de heer de Bonte niet zou kun nen leven. De VOORZITTER wil even terug komen op het gezegde van den heer de Bonte ais zoude het vormen van burgerwachten voor barig geweest zijn, Men is niet begonnen met het vormen van Burgerwachten dan na dat de revolutionairen een omwenteling in ons vaderland aangekondigd hadden na de revolutiestormen van November 19 8 over ons vaderland gewaaid hebben is men be gonnen met het organiseeren van Burger- gerwachten. Spr. gelooft dat de Burgerwach ten wel degelijk reden van bestaan gehad hebben, want indien én de Burgerwacht én de landstorm niet paraat geweest waren zoudeu we wellicht thans hier niet zoo rustig zitten. Voorts zegt de heer de Bonte dat het een Kapitalistische instelling is, doch feit is dat de burgerwachten bijna uitsluitend uit ar beiders bestaan, en de werkgevers er de min derheid in vormen. Spr. heeft een vergade ring van arbeiders bij gewoond, waar de in stelling van een Burgerwacht met enthusiasme begroet werd. Spr noopt niet dat het noodig zal z|n dat de Burgerwacht zal moeten toonen wat zij beteekent voor ons vaderland, dat hoopt spr. ook niet voor de heer de Bonte die ook iets te verliezen heeft. DE BONTE kan zich met het laatst ge zegde door den voorzitter niet vereenigen. Tal van maatschappelijk hooger staande die ook wel iets bezitten, zijn voor veranderin gen. v. d. SLUIS zegt dat de heer de Bonte meent dat de Burgerwacht niet noodig is, dat zfj wel noodig is, zou gebleken zijn in dien Troelstra zich in November 1918 niet had vergist. B. en W. advlseeren den Raad afwijzend te beschikken over het verzoek van Oed. Staten, om de pensioenen der gemeente-amb tenaren met 40 te verhoogen toeslag WARNAER stelt voor wel 40 toe te kennen. v. d. SLUIS gaat hier niet mede, daar bQ meent, dat de menschen die er voor in aan merking zouden komen, het niet noodig heb ben, DË BONTE gaat de financieele omstan digheden der betrokkenen na, en concludeert dat twee personen het wei noodig hebben en gaat daarom met het voorstel van B. en W. niet mede, tenzij voor deze twee gevallen een uitzondering gemaakt wordt. De VOORZITTER zegt, dat de pensioenen der gemeente ambtenaren uitgekeerd worden uit een daartoe bestemd pensioenfonds, zoodat het rationeel zou geweest zijn dat de ver hoogingen ook uit dit fonds getrokken wor den, nu moet echter de gemeentekas de ver hoogingen blpassen. VIS zegt dat de menschen het niet kunnen helpen, dat het pensioenfonds het niet doet, dus is er voor. Ia stemming wordt gebracht het voorstel van den beer Warnaer, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Warnaer, Vis, Bestman en de Bonte. Als punt vijftien staat op de agendaMeu bileering raadzaal. De VOORZITTER zegt dat de herbouw van het gemeentehuis nog wel niet geheel klaar is, maar wenscht toch wat te zeggen over de meubileering van de raad zaal. In de eerste plaats mocht er weieens een nieuwe balie komen, dan een kleerehanger, vloerbekleeding en gord|nen voor de ramen, waarom spr. de leden der Raad, B. en W. blanco volmacht te geven, om een en ander aan te schaffen. VIS gevoelt er niets voor, .geen cent 1" WARNAER gevoelt er wel iets voor, maar wil liever, met het oog op de duurte, nog wat wichten tot alles wat goedkooper wordt, alleen een kapstok mocht er direct wel komen, daar is dringende behoefte aan. DE BONTE wfjst er op, dat de raadzaal toch een gemeentelijke instelling is en men dus niet zoo .schriel" de zaak moet aanpakken. Ziet men naar andere gemeenten, bv. Rot terdam, die naar rato financieel er veel slechter bij staat dan Dhksland, en waar men thans een paleis gebouwd heeft voor de gemeente, of ziet men naar Ouddorp dan is de tegen stelling wel wat scherp en wil spr. daarom niet zoo zuinig zga *1* de heer Warneer, en wil B. en W. blanco crediet geven om een en ander aan te schaffen. De VOORZITTER zegt ook, dat als men met andere plaatsen vergelijkt, het hier nirt zoo netjes is, (niet wat de menschen betreft maar de meubileering), eenlge kleine veran deringen mochten dan ook wel aangebracht worden, zelfs had spr. een oogenbllk gedacht voor de pers nog een kleine afscheiding te maken achter de balie, maar de kesten deden hem hier van af zien, (wie weet, komt de een of andere gulle ingezetene ons daarmede te verrassenversl.). KOOMAN meent ook, dat nu bg het trou wen verschillende klassen gemaakt zijn, de eerste klasse wel recht hebben op een nette ontvangst. Besloten wordt deze zaak aan te houden en van verschillende stukken een begrooting tc maken. B. en W. worden gemachtigd tot het doen van eenige af-en overschrijvingen. Dan worden eenlge rapporten en verslagen voorgelezen, betrekking hebbende op de werk loosheids-verzekering. Over het verslag van de chr. iandarbeidersvereenlginglsDEBONTE niet erg te spreken en tcekent protest aan tegen de geest die daarin tegenover z(n persoon wordt geademd. De VOORZITTER wijst er op, dat door den Raad de hjeren de donte en Vis afgevaar digd zQu om een contröle uit te oefenen. Nu had men eenvoudig kunnen volstaan, door in het rapport de geschilpunten te me- moreeren, waarover men het niet eens is ge komen, al het andere had achterwege kunnen blijven. BESTMAN meende dat het rapport letter lek moest weêrgeven wat er in de betreffende vergadering verhandeld werd, te meer om het publiek tc laten zien hoe deze zaak staat. VIS heeft heeft het rapport mede onder- tcckend en is er mee eens, al hoewel hij er niet veel vanaf weet. Tenslotte gaat de raad nog even in geheime zitting. Vergadering van den gemeenteraad van WERKINGEN op Zaterdag 11 Augustus des voorm. 9 uur. Na opening met gebed door den voorz. en voorlezing der notulen wordt den Raad kennis gegeven van de volgende Ingekomen stukken. Ued. Staten berichten dat de huur waarde van de woning van den heer van Vliet is vastgesteld op f 250. Voorts verzoek om de pensioenen der gemeente-ambtenaren met 40 te verhoogen, doch daar deze reeds met 20 verhoogd z|n wordt be sloten hier afwijzend over te beschikken, de commissie, landarbeiderswet, geeft verslag van haar eerstgehouden vergadering. De GEUS zegt niets uit bei verslag te hooren over de besluiten die er genomen zjjn. Dit onderwerp zal op voorstel van den voorzitter als laatste punt op de agenda be handeld worden. De VOORZ. deelt mede dat ingevolge de wetswijziging B en W. besloten hebben bg afwezigheid van den Burgemeester denbeer de Boer en in de tweede plaats den beer Lokker ais diens plaatsvervanger te doen optreden. De Voorzitter zegt dat ia verband de ge wijzigde regeling uitkeering salarissen aan Burgemeester, secretaris, gemeeate-om vanger en wethouders welke als volgt zijn vastge steld: Burgem. f 1800 met vier twee-jaar- lQksche vernoogingen van f 100, Secr. f 1700 met vier twee-jaarlgksche veihoogingen van f 100, ontv. f 100 met vier tweejaariijksche verhoogingen van f 75, B. en W. voorstellen Ged. Staten te be richten dat hoewel de raad in beginsel met de nieuwe regeling accoord gaat, hij niet met bet besluit mee kan gaan, aangezien de financieele toestand der gemeente geen Balarisverhoogingen toestaan. v. ECK weet niet waar de salarisverhoo- glngen voor noodig zou zjju, de salarissen zgn in deze gemeente op peil, zooals het nu is kan het best bestaan, daarom gaat hl met het voorstel van B. en W. om Ged. Staten te verklaren dat men in beginsel met hun besluit mee gaat, niet mede. Le GEUS protesteert tegen de houding van den heer v. Eek. De salarissen zin niet op peil, inzonderheid niet het salaris van den secretaris. Ais men nagaat dat het hoofd van de school f 3000 verdiend en de sec retaris het daarentegen met f 1400 moet doen dan is dit niet anders dan onrechtvaardig te noemen. Vooral het salaris van den secreta ris moet hooger worden. Daarom doet spreker in dien geest een voorstel. De VOORZ. zegt dat indien de Raad het voorstel van B. en W. aanvaardt het hun toch niet veel zal baten. De genoemde cl- fers zin door Ged. Staten nu eenmaal als minima aangenomen en daar zullen natuur lijk geen afwijkingen op worden toegelaten. Men kan dus wei protesteeren ma«r daar blijft het bg. De bedoeling van B. en W. is dan ook alleen geweest om iangs dezen weg te trachten wat subsidie te verkrijgen. De heer de Geus Is spr. voor geweest an ders had spr. ook het pleit willen voeren voor den secretaris. Gelukkig kan spr. zich zelf bulten beschouwing laten, daar hl] een gecombineerde positie bekleedt, maar spr. kan niet begrijpen hoe de heer v. Eek kan zeggen dat salarissen op peil zijn, hoe dbr. van Eek durft te verklaren dat er geen re den voor verhooging is. Als men in oogen- schouw neemt dat de secretaris getrouwd is een kind bezit en bovendien nog een zeke ren stand heeft op te houden, dan moet men aannemen dat traktements-verhooging drin gend noodzakeigk is en is spr. voor den secretaris verblijd dat deze verhooging met 1 Jan. 1921 zal plaats hebben. Wat de sec retaris nu ontvangt is niet meer dan een hongerloon. Tegenover den heer de Geus zegt spr. dat hij diens voorstel wel achter wege kan houden daar de salaris verhoogin gen er toch door zullen gaan. Besloten wordt het voorstel van B. en W. te aanvaarden, v. ECK stemt tegen. De VOURZ deelt mede dat de school- schoonhouder tijdens de vacantia heeft ge staakt. Een tamelijk brutaal briefje heeft hg aan den Raad gezonden dat letterlijk weer gegeven luidt als volgt „Dat- geval voor het schoonmaken zal ik u even laten weten, dat u maar naar een ander uit moet zien. Als dat ik er niet meer in schoon zal maken. U moet maar naar een ander uitzien die het beter doet dan ik. En een ander er bij nemen dat gaat niet; 't is in dezen tijd 2 gulden per dag en niemand helpt in de school Het is den laat sten tijd altijd wat. Eerst dat geval in de krant en nou dat weer. En dat zeg ik uhet is voor eens en altijd afgeloopen. Ik ben niet van plan om mij alles aan te laten leunen En valsche tongen zijn er alt(jd, dus daar trek Ik me weinig van aan. Maar dat zeg ik u dat daar nou niks aan te doen is. Ik doe geen school schoonmaken, dat is geen ver houding. En er was goed op geschuurd Dat het niet bijzonder mooi is, nu ja, dat wil ik wel gelooven. 't Is er toch altijd zoo fijn. Ik zal hier eindigen maar je ziet maar naar schoolschoonmaaksters uit en om hem te onderhouden ook, want ik zie er voor goed van af. je zal denken, dat had je van morgen kunnen zeggen, maar ik ben eens naar vader in de Nieuwe Ton ge geweest. LENA". B. en W. stellen voor deze man zijn ont slag te geven. Het betreft hier een geval van werkstaking zoodat men hlettoe het volste recht heeft. Besloten wordt overeenstemmend het ad vies van B. en W. Dan wordt benoemd ais schoolschoonhouder M. van 't Hof op een zelfde salaris. In het college van zetters zijn aan de beurt vau aftreding de heeren H. Noordqk en M. Lokker. De heer Noerdgk gaat met terwoon deze gemeente verlaten zoodat deze niet meer herkiesbaar is Gekozen worden de heeren de Boer, Lokker, v. Kempen en van Eek. Dr. v. Gelder wil alhier de verloskundige dienst waarnemen, tegen vergoeding van f 12.50 voor minvermogen Hen en een toe slag van f 150 door de gemeente per jaar. Besloten worat voorlooplg een jaar als proef hier op in te gaan. De armenrekening wordt vastgesteld. De Minister van arbeid verzoekt het sala ris van den correspondent arbeidsbemidde ling vast te stellen minimum f50 max. f100. Besloten wordt echter het salaris op f 10 te houden daar er in deze gemeente weinig werkzaamheden voor den correspondent te verrichten zijn. Een schrijven van den heer v. Dalen is ingekomen dat hg den brandspuit in orde wil maken, maar reeds was besloten dit in banden van deskundige te stellen. Dan komt nogmaals het rapport van de commissie belast met het onderzoek naar de toepassing der landarbeiderswet te dezer plaatse ter sprake. Het rapport vermeldt dat er ongeveer 50 arbeiders in aanmerking komen voor het in gebruik nemen van land. v. ECK vindt de neeren commissieleden erg giad dat zij zoomaar is eene vergadering kunnen vast stellen dat 50 personen in aan merking komen. v. WEEL wil nauwkeurig nagaan welke personen recht op grond hebben, daartoe moeten iand opmetingen plaats hebben op papier is dat gauw genoeg klaar te maken, maar daarmede kan men niet volstaan. De BOER zegt dat de commissie eerst dient te weten of dat men de geheele zaak door den raad zal doen ten uitvoer leggen of dat men er een verecnlging mede belas ten zal. De VOORZITTER zegt ook dat de com missie eerst beslist wie of de Raad zich deze zaak zal aantrekken. v. WEEL wil voorloopig beginnen met ernstig te onderzoeken hoeveel land degenen die door de commissie aangewezen zjjn be zitten, dan kan men verder zien. De GEUS zegt dat hij nergens in de wet gelezen heeft dat dit er niets mede te maken heeft, spr. gelooft dat men hier geheel buiten tie meening der wet gaat. v. ECK weerspreekt dit en wil de zaak niet faceeren maar liever wachten tot het land wat goedkooper wordt, waarom sou men zoo maar in een overhaast te werk gaan, daar is spr. tegen. De GEUS protesteert krachtig tegen de laksche houding van den heer v. Eek. en noemt het verschrikkelijk dat men de arbei ders dit door wet erkende voorrecht wil onthouden. Inpiaats van remmend op fie landarbeiders wet te werken moest de Raad uitgaan van bet standpunt dat de betrokke nen personen het land moeten hebben, daar het hun toekomt en moest de Raad alie krachten inspannen om zoo spoedig mogdflk ae toepassing van den landarbei derswet mogelijk te maken. Hierdoor zou den arbeiders een betere positie verzekert worden en zou er van zelf ook minder actie voor hooger loon gevoerd worden. De VOORZITTER geeft den heer de Geus volkomen gelgk. Ieder mensch wil vooruit komen in de wereld en dit is prijzenswaar dig. Indien de landarbeiders zich beijveren om verbetering van hun positie iangs wet tigen weg te verkrijgen dan is het een on- verantwoordeljjken uaad dit tegen te werken of op den langen baan te schuiven. Als de heer v. Eek. een zoon heeft die vooruit wil dan zal hl hem niet legen werken maar voort helpen, zoo ook moet men deze questie ten opzichte der landarbeiders beschouwen. Alle menschen s<aan gelik als op vooruit komen aan komt en niemand mag dan be voorrecht worden boven een ander. Nu gaat het maar hierom of de Raad zich deze zaak zal aantrekken of het in handen van een vereenlging zal iaten. v. ECK. wil het plan niet tegenwerken, maar meer geleidelijk aan doen, niet zoo maar in een bons de zaak forceeren maar eerst eens uitkijken, om het zoo goedkoop mo gelijk te doen, wellicht Is er na verloop van tgd eens wat goedkooper land te verkrijgen. De VOORZITTER zegt dat de menschen zelf nu land willen hebben het is dus hun eigen belang waar het omgaat als zfj nu land willen hebben, dat duurder is dan na een jaar dan moeten z| dat zelf weten. B, en W. stellen voor om de uitvoering der landarbeiderswet in handen van den Raad te houden. De GEUS kan zich hiermede wel vereeni gen doch slechts alleen onder deze voor waarden dat de Raad direct aanpakt en het niet op den langen baan houdt De VOORZITTER zegt eveneens dat in dien 't het voornemen van den Raad is om zelf de zaak ter hand te nemen dat het dan ook werkel|k ten uitvoer gebracht moet worden, mocht de Raad blflk geven om het te laten rusten dan zal spr. zelf aanpakken en datgene uitvoeren waar de menschen goed recht op hebben, men mag onder geen enkele voorwaarden de zaak onder den domper steken maar men is verplicht aan de landarbeiders voor spoedige in werking treding zorg te dragen. v. ECK is het er mee eens maar wil de zaak niet in een paar dagen door draven. De GEUS„Wie zegt dat dan De BOER tegen v. Eek„Je had op de vergadering moeten komen, dan had je meer geweten." v. ECK zegt geen tgd gehad te hebben, zaken gaan voor. De VOORZITTER zegt dat de heer v.Eck in de verloopen maand toch wel eens had kunnen uitbreken cm te vergaderen. V. WEEL vraagt waarvoor de commissie dan is, als de Raad zich toch belaat met de uitvoering. De VOORZITTER antwoordt dat deze commissie den Raad met advies en rapport moet dienen. De GEUS zegt dat het rapport van de commissie niet volledig was daar er op de vergadering besloten was om den Raad voor te dragen orn direct land te koopen en dit besluit vermelde het rapport niet. Het voorstel van B en W. wordt met al- gemeene stemmen aangenomen, waarop de Raad in zitting met gesloten deuren over gaat. Vergadering van den gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Zaterdag 4 September 1920 des nam 4 uur. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Mej.A.H. de Baan om haar tegen 1 Nov. a.s. af, zoo veel eerder als 't mogelijk is, ontslag te ver- ieencn, als onderwfzeres aan de openbare schooi, wegens haar benoeming als klerk aan een postkantoor. Dit ontslag wordt met in gang van 11 Sept. eervol gegeven. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. De gemeente-rekening is door de heeren Nelisse en Kroon nagezien, zfj adviseeren tot goedkeuring. De rekening wordt hierop vast gesteld. Dan gaat de Raad over tot verhoogingen der salarissen der gemeente-werklieden. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Jan. 1921 deze salarissen te verhoogen als volgt De gemeente-bode van f 75 te brengen op f 100. De klokkeluider van f 70 te brengen op f 90 en voor het lulden van de klok bij be graven van f 0,25 te brengen op f 0,50 per beer. De schooischoonhoudster van f 175 te bren gen op f 200, De nachtwaker van f 325 te brengen op f 375, daarbg de duurtetoeslag groot f 25 te laten vervallen en de kosten voor vuur en licht te houden op f 25. KROON juicht het toe, dat men dit salaris gaat verhoogen, maar wil het baantje van nachtwaker brengen van b|zaak tot hoofd zaak, nu moet hij dag en nacht werken want z'n toon als nachtwaker is een hondenloon, nu kan h« of zijn plicht als nachtwaker niet nakomen, öf hg moet z'n lichaam te kort doen. DORST vindt het salaris niet zoo weinig, want net gaat gecombineerd met het karre- manscbap. Als karreman heeft hij f 50 en de mest. KROON stelt voor het salaris van den nachtwaker met f 200 te verhoogen, hetwelk door DE HAAS VAN DORSSER nader wordt gewfzigd tot f 450 en f 50 voor vuur en licht. Dit voorstel wordt, met de stemmen van Dorst en Breesnee tegen, aangenomen. Het salaris van' den ambtenaar van den Burgerlijke Stand wordt verhoogd van f125 op f 150. De begrooting 1921 wordt door den Raad aangeboden. Twee nieuwe lantaarns zullen geplaatst worden, een aan den Westdijk en een aan den Noordlandschen dijk. KROON wil al de lantaarns iaten branden. De VOORZITTER zegt dat B. en W. eens zullen rondgaan om te zien of men tot uit breiding van lichtpunten zal kunnen overgaan, dat ze allemaal zullen kunnen branden gelooft spr. evenwel niet. KROON wil de lantaarns 's nachls ook Iaten branden. De VOORZITTER zegt rekening te zullen houden met de wenschcn van den heer Kroon. Het heeft de verwondering van KROON gewekt, dat de doodgraver niet in de loons- verhooging begrepen is De VOORZITTER zegt dat het salaris van den doodgraver ten vorige jare verhoogd is van f 50 op f 60, zoodat er geen reden is dit nogmaals te verhoogen, daar hg ook voor het graven per l|k voldoende betaald wordt. Dan gaat de Raad in geheime zitting over, ten behandeling der H. O. Vergadering van den gemeenteraad van MELISSANT op Maandag 6 Sept, des nam. 3 uur. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Van Ged. Staten zijn enkele goedkeuringen ingekomen over genomen raadsbesluiten. De VOORZITTER deelt mede dat ingevolge de wetswijziging, tengevolge waarvan B. en W. bij absentie van burgemeester een plaats vervanger moeten kiezen, besloten werd ais zoodanig aan te wijzen den heer Van Beek, en in de tweede plaats de heer Sieling. De Zuid-Holiandsche propaganda-commls- cie voor ,de geheelonthouders, met nog en kele nationale geheelonthouders-vereenigin- gen, verzoeken den Raad het aantal vergun ningen te verminderen. B. en W. hebben dit verzoek overwogen en adviseeren den Raad het aantal vergunningen op 3 te houden. Conform wordt besloten. Een circulaire van den Minister van Arbeid, waarin wordt verzocht den correspondent van de arbeldersbetniddeling, in dit geval den heer P. D. Sieling, te bezoldigen. B. en W. hebben gemeend hierover afwijzend te moeten beschikken, aangezien te dezer plaatse b|na geen arbeid voor de correspondent te ver richten is, N1EUWENHUIZEN vraagt dit punt van de agenda te behandelen, nadat punt 6 handelende over toetreding werkloosheidsbesluit is be sproken, aangezien de resultaten van die bespreking zullen uitmaken, of dat de arbeid van den correspondent van de arbeidsbemid deling gering zal bijven of zal toenemen. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat de te lefoondienst met ingang van 1 Januari 1920 door het rijk van de gemeente is overgenomen, tengevolge waarvan de gemeente ook de zeggingschap over de opengestelde uren ver loren heeft. Deze uren zgn door het r||k als volgt vastgesteld; 8-11; 12—1; 2-3; 6—7 uur, wat voor de gemeente te weinig genoemd mag worden. Daarom is aangevraagd gewor den, het openstellen van het telefoonkantoor met een uur te vermeerderen eu dit dan alzoo te regelen, dat het telefoonkantoor niet van 2—3, maar van 2—3,30 uur, en niet van 6—7 maar van 6-7,30 uur, opengesteld is. Als antwoord op dit verzoek werd bericht, dat er goedgunstig over beschikt kon worden, indien men zich aan eenige voorwaarden wenscht te onderwerpen. Onder deze voor waarden is ook deze, dat de gemeente f 100 voor deze uitbreiding zal betalen. B. en W. stellen voor op deze voorwaarden in te gaan. NIEUWENHUIZEN vraagt of het niet mo- gelijk is, dat het telefoonkantoor per jaar of twee kwartalen haar uren van openstelling uitbreidt. De ovetlge raadsleden echter meeuen dat men het geheele jaar door drukte op het telephoonkantoor heeft is het niet van den landbouw dan toch van andere bedreven. Besloten wordt aan te vragen het telephoon kantoor het geheele jaar door een uur langer open te stellen. Het Br stuur van den Nederlaadsche Bond van Bouwvakarbeiders afdeellng Rotterdam en de Ned. Bond van Arbeiders in het Land- Tulnbouw- en Zuivelbedrijf vragen den Raad toe te treden tot hrt werkloosheidsbesluit. De VOORZITTER zegt naar aanleiding van deze verzoeken dat B. en W. adviseeren af wijzend over te beschikker, aangezien de Raad reeds verscheidene malen nog kort geleden voor het laatst zich afkeerig van toetreding tot het werkloosheidsbesluit be toonden en hij zich uitspreekt er niets voor te gevoelen. De Raad besluit niet tot het werkloosheids besluit toe te treden. Tengevolge van dit besluit gaat de raad ook niet in op het advies van den Minister van Arbeid om den correspondent van de arbeidsbemiddeling te bezoldigen. De comm'ssie belast met bet nazien der rekeningen der gemeente dlerstjaar 1919 be staande uit de heeren Cort, v. Dijk en Krij ger, brengt bij monde van v. Dijk verslag uit van haar bevindingen. Zij adviseert tot goedkeuring maar merkt op dat de post brandstoffen haar wel wat groot voor geko men is. Wordt de schoolbrandstoffenvoor- ziening wel nauwkeurig gecontroleerd, zoo vraagt zfl. De VOORZITTER antwoord dat de brand stoffen in een groot magazijn opgeslagen liggen en dat er wekelijks de benoodigde hoeveelheden uitgehaald worden voor het gebruik. Het onderwijspersoneel heeft van het gemeentebestuur een schrijven ontvangen waarin aangedrongen wordt de grootst mo gelijke zuinigheid van bet brandstoffenge- bruik maar moeilijk valt natuurlijk te con troleeren of dat deze aanmaning steeds in acht genomen word, temeer nog, waar ook gestookt wordt in de herhalingscursussen en in de avondschool. Evenwel zeggen B. en W. den raad toe dat overwogen zal worden of men nog meer kan bezuinigen. Dan zegt VAN DIJK, dat het hem voor komt dat het eenmaal gesloten contract tus- schen de polderbesturen en het gemeente bestuur aangaande onderhoud van de grint wegen op het oogenblik niet geheel de juiste verhoudingen van het gebruik van den weg door polder en gemeente weergeeft. Toen vroeger het contract opgemaakt was had de gemeente nog profijt van dezen weg, doch aoor het aanleggen van een nieuwen weg is het voordeel voor de gemeente vervallen, en is het bijna uitsluitend poldetbeland gewor den. Nu blijft men evenwel maar, getrouw aan het contract, het leeuwenaandeel bijdra gen in het onderhoud. De VOORZITTER zegt dat er misschien.., door het wegschap-commissie Ouddorp-p/1 SomtnelsdiSk verandering gebracht zal wor-' den in dezen toestand. Maar om er langs atdere weg iels aan te doen zal bezwaarlijk gaan. Toen het bewuste contract opgemaakt werd was men overeengekomen dat Ged. St. en de polderbesturen een bepaald bcdiag zouden stotten terwijl de gemeente het re- steerende bedrag bad aan te zuiveren. De tijden zijn sindsdien veranderd en alles is veel duurder geworden, maar aangezien het bedrag van de polders bepaald was kreeg alleen de gemeente onder deze ongunstige omstandigheden te lijden, waardoor de ver- houdlcgfn tusscben de bedragen van polder en gemeente zich zoo ongunstig wijzigden dat de gemeente thans 11 maal meer betaald dan de polder. Spreker beschouwt de ze zaak als een kwestie voor de toekomst en gelooft niet dat er veel aan te doen z&I zijn voor loopig. On zijn meening te staven, wijst hg op een dergel|k geval met het wegschap Mtddeiharnis.-Ooltgensplaat toen ook eenmaal een contract verbroken werd, maar waarbij Ged. St. zich wel wachten zou dit ten tweede maal te doen. VAN DIJK zegt dat het daar een generate wegschap gold terwijl het hier een polder-^ belang is en wil Ged. St. voorstellen, het contract te verbreken. De VOORZ. verzekert den heer Van D|k, dat men nul op het request zal krfgen. Ged. St. zullen aan geen oude contracten gaan tornen. KORT is het eens met den heer Van D|k dat het een onrechtvaardige zaak is, maar, wgl het hier een contractueele verbintenis betreft, gaat het toch niet aan om dit con tract te ontbinden. VAN DIJK werpt hiertegen in dat de tij den ander» zfjn dan toen. SIELING zegt ook dat dit contract niet zoo maar verbroken kan worden, het ware ver standig geweest indien men vastgesteld had dat mrn pcrcenlsgewlzc zou bfldragen. NIEUWENHUIJZEN zegt dat de gemeente bQ het goed onderhouden van dezen weg toch ook wel belang heeft. Bij groote steden zorgt men ook voor goed aangelegde buiten wegen, om de trek naar de stad zoo groot mogelijk te maken. Zoo ook is het bier. Besloten wordt de polders op te wekken, meer bij te dragen maar wil dit de moeite z|n, voegt de VOORZ. er aan toe. dan mogen wij hun bijdrage wel vertiendubbelen. KRIJGER vraagt, naar aanleiding van de post op de gemcenterekenirg „subsidie ge zondheidscommissie", waarvoor dat deze eigenlijk bestaat. De VOORZ. antwoordt dat zij er is om de bygiene te dienen, en dat zg, indien men haar uitnoodigt, adviezen verstrekt en zorgt voor evenfueeie verbeteringen. De onkosten dien zij maakt voor inspecteeien, beleggen van vergaderingen, enz., worden over 't ge heele eiland omgeslagen, waardoor ieder dorp zijn aandeel in de kosten krijgt. KRIJGER zegt dat de gezondheidscommissie dan wel eens wat nauwkeuriger mag gaan kg ken. De VOORZ, antwoordt, dat, als men ze roept, zg ook komt. KORT zegt dat de commissie van onderzoek ten opzichte van deze post in verschillende punten afdwalen kan maar dat het misschien beter is, hierop in de rondvraag terug te ko men, Besloten wordt de gemeente-rekening goed te keuren. Dan brengt de commissie verslag uit over de distributierekening. VAN DIJK zegt dat de commissie met het onderzoek van deze rekening eenigzins ver ward geraakt is. Er waren enkele posten als uitgaven geboekt waar geen kwitantie van te vinden was De VOORZ vraagt welke posten dit waren. VAN DiJK antwoordt deze posten waren ge boekt voor vracht porto's en eenige pgpen lak. Dan was er ook een post die bg de uitgaven geboekt stond terwgi deze post bg de ont vangsten moest staan. Als de VOORZ. deze post In de boekhou ding even naziet zegt hg dat deze post wel goed geboekt staat. Het geldt hier post no, 8Q

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 2