8 PLAATSELIJK (8SE1WS. VERGAÖERINGEi. VERKOOPIüGEü UITSLAG VERK00PINGEÜ SOCIALE ACTiE. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS VARIA. persoonlijk bezoek gebracht aan het bestuur van „Samenwerking.'' No. 1 had geen tld, en we kregen de mededeeiing dat we op een andere keer kon den terugkomen, We zouden dan worden onthaald op koffie of thee en desgewenscht op een borrel of een sigaar, onder deze voor waarde nl„ dat we niet mochten praten over de arbeidsloonen. Doch we kregen den raad om naar de andere bestuursleden te gaan, die zouden ons wel te woord staan. No. 2, de Voorzitter, ontving ons nog vriendelijker, die tracteerde ons nl. onmid- dellfk. Toen we ons hadden voorgesteld en be leefd om een onderhoud hadden gevraagd, smeet deze ons de deur, met een harde slag, voor de neus dicht. Commentaar overbodig. No. 3 verraste ons met de mededeeiing dat hun houding in deze geheel was geba seerd op een besluit van hunne nSgemeene ledenvergadering. Hierop hebben we onze pogingen gestaakt, omdat we toch niet anders zouden ontmoeten dan groote goede menschen ca men kan ook te veel krijgen van het goede. We hadden nu toch de vaste overtuiging dat de landbouwers van Someisdlk-Middel- harnis niet'bereid waren om door gemeen schappelijk overleg deze zaak in 't reine te brengen. Och neen I wat hebben die arbeiders nu te maken met loon en arbeidsvoorwaarden Dat is toch zeker alleen maar de patroon die er belang bij heeft. En dit zijn groote goede menschen. Geachte buitenstaander, ik vrees met groote vreeze dat uwe mooie woorden hier paarlen voor de zwijnen zullen zijn. Derge lijke groote goede menschen zijn alleen be reid tot groote goede daden wanneer de arbeiders ze dwingen door een groote daad. Eerst dan zullen de heeren werkgevers de overtuiging krijgen dat een arbeider ook een mensch is en ook recht heeft op een behoor lik bestaan. Wedden, wanneer de arbeiders van Som- melsdlk-Middelharnis een poging doen om die groote goede menschen te dwingen tot groote goede daden dat het weer een sociale actie is of de revolutie komt er weer bij te pas. Doch niettegenstaande dat, zullen we per gelegenheid ook dan de revolutie uitroe pen, en we hopen dan dat de heeren werk gevers een even groote overwinnning zullen behalen dan die te Oude Ton ge. Min antwoord op het schrijven van het bestuur van de patroonvereeulging te Oude Tonge kon kort zin, omdat de heeren min schrijven voor een groot deel bevestigen. Het bewuste telegram was dus niet van ons, de mededeeiing die menheer Loerakker uit den Haag had ontvangen was van een hoofdbestuurder van de Christelijke land- arbeidersbond. Wat de oorzaak van dat be richt was is voor ml altld een raadsel ge weest en zal dat ook denkelijk wel bllven. Dat Ik dien dag te Oude Tonge was zegt niets, Ik ben er wel eens vaker geweest en ik hoop er nog wel eens te komen. Dat de patroonsvereeniging geen bericht kreeg van de verg. ap Vrijdag 5 Maart is in de eerste plaats bezijden de waarheid omdat iedere knecht zgn patroon Zaterdag kon in lichten volgens besluit van de vergadering. Dat we geen officieel bericht zonden was het gevolg van de krachtproef die de pa troons hadden gebezigd toen ze de knechts voor het feit stelden, teekenen of ontslag. Toen zou een bericht, omtrent de uitslag om de vergadering toch de zaak niet meer hebben verandert, omdat de heeren werkge vers de krachtproef, waarvan de heer van Schouwen sprak in zin openingswoord, op de eerste conferentie, reeds hadden toege past. De heer van Schouwen herinnerf zich ze ker nog wel dat hij op onze eerste confe rentie de mededeeiing deed dat ze tot en krachtproef waren bereid. Dit als inzet van de onderhandelingen was al een aangename kennismaking. Tot slot nog dit. Wanneer het waar was dat de patroons de knechts voor het feit had den gesteld, zooals ze in hun schrlven be weren n 1. „Maandag op knechissijd komen werken, onder beding dat er individueel collectief een contract tot stand moest ko men zou de zaak anders hebben gestaan en had dit conflict vermeden kunnen worden. Maar dan de mededeeiing aan de knechts gedaan op die bewuste Zaterdag ontbraken de woorden of collectief terwijl in dit schrl ven ontbreekt de mededeeiing, teekenen of Maandag thuis bllven." Iedere lezer zal onmlddelijk het verschil begrlpen. Zoolang er ingezonden stukken verschenen in verband met dit conflict, en alle schuld op de arbeiders werd geworpen, zwegen de heeren. Zij zouden zelf de krachtproef die ze hebben georuikt niet beter hebben kun nen verdedigen. Zoodra door het courantengeschrijf van den heer Koning de ware toedracht voor de zaak In het licht werd gesteld, grepen ook de heeren werkgevers naar de pen, om door een onware chance aan de zaak te ge ven hun krachtproef te verdedigen. Och ja! heeren werkgevers, Wie de schuift heeft vreest de roskam. Maar zo'olang er over de ze zaak zal worden geschreven hoop ik dat de redacteur van „ae Maas" ml in de ge legenheid zal stellen om tegenover leugens en onwaarheden, de waarheid te plaatsec. U minheer de redacteur nogmaals min dank voor de plaatsing. Rotterdam 6 Mei 1920. B. KONING. Propagandist van de Ned. Bond van ar beiders, voorheen Landbouw- Tuinbouw-en Zuivelbedrlf. Mijnheer de Redacteur l BI voorbaat mqn dank voor een weinig plaatsruimte in uw veel gelezen blad. J.l. Zaterdag las ik over mijn persoon, dat ik met de flets in de sloot gereden was. Nu correspondent van Nieuwe Tonge ik vertel u dat gl uw betichten wei wat vlugger in mag zenden want het is reeds zes weken geleaen, dat ml dit qngeiuk over kwam. A. VERSEPUT Nieuwe Tonge. [We verzoeken onzen correspondent van bovenstaande goede nota te nemen. Red.j SOMMEtSDIJK. Door de Militieraad in het 4c District van Z.-Holl. zin van den diens t bi de militie wegens broederdienst vrijge steld A. van Antwerpen, J. J. Faasse, A. Hoog- aand, W. Kootte, A. de Korte, L. Lodder, W. Edelman, C, Spec en J. Vogel, MIDDELHARNÏS. Woensdag 12 Mei des aam, van 4—5 uur zal er gelegenheid besta an tot kostelooze inenting of herinenting in het voormalig postkantoor. Door de melkboeren alhier is de prls der inelk wederom met 2 cent de liter afge slagen dus nu 16 cent de liter. Den heer P. Sneep klerk ten postkan tore alhier is met ingang van 16 Mei in ge lijke betrekking te Ooaterwlk benoemd. De rekening over 1919 en de oegroo- ting over 1920 van het waterschap De oude polders, loozende op de haven van Mlddel- harnis ligt gedurende 14 dagen voor belang hebbenden van 4—17 Mei ül den secretaris ter inzage. Voor het verrlden van grint zin de volgende biljetten ingeleverd :Dr. Peeman Jr./ f 1,20, J. J. Nipius f 1,09 en A. Vroeginac- wl f 0,94, aan de laag9te is hel gegund.' Van de lichling 1921 zin wegens broe derdienst vrlgesteld, B. Albregts, Ant. Blok, Jacob Blok, H. Dubbeld, C. J. öoumare, J. Krijgsman, L. Looi, A. Ünctcrdclinden, A. van der Tak, Niet vrlgesteld Ph. Del» en C. van Wezel. Onze vroegere dorpsgenoot Mr. W. NIgh bevorderd tot reserve ie luitenant is als zoodanig bi Kon- besluit benoemd bi den Generalen staf. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot voor zitter van den polder Oude Stad is herkozen dhr. J. Koert Mzn. alhier. Aan de 8 ingeschrevenen voor de mi litie die vrl8tclling wegens broederdienst hadden aangevraagd is deze ook verleend. OOLTGENSPLAAT. Het Primitief kohier der Hondenbelasting over 1920 ligt gedurende vijf maanden ter inzage en wel yac 4 Mei tot en met 3 October a.s. OUDE TONGE. Een kalf van den landb. G. C v. S. dat voor hel eerst buiten kwam, werd blind, zoodat het door den slager E. v. M. moest worden afgemaakt. Door den Riks. Ontvanger wordt bekend gemaakt dat inplaats van Donderdag 13 Mei 1920 (Hemelavaaidag) te Nieuwe Tonge zit dag zal worden gehouden op Dondagdeg, 20 Mei 1920 v.m. 9-12 uur. De zitting van den Keuringsraad voor de ingeschrevenen der lichting 1921 zai plaats hebben te Ooitgensplaat op Dlndag, 15 Juni a.s. v.m. 10 uur. J.l. Dinsdag liepen twee koeien van A. D. in de broodbafckesswinkel van M. H. alhier, met moeite werden ze er uit verwlderd, na dat zij veel materialeschade hadden aangericht. De aardappelen ruimen hier goed op deze week zuilen 4000 H.L. Roode Star wor den geladen, Het grasgewas rond de Ned. Herv. Kerk. alhier is verkocht aan J. de Korte Sz. voor f 15. in vergellklng met vroeger jaren een groote som I Het huis van A. Klem alhier aan den Kerkring, Ingezet voor f 770. is bi afslag aangeloopen en niet gegund. Alhier is een schip beste turf geam- vcerd. welke vil wordt verkocht voor f3,25 per 100 K.C, NIEUWE TONGE. Door Hemelvaartsdag, zal naar men verneemt de Riksontvanger Donderdag 13 Mei a.s. alhier geen zitting houden. Van de lichting 1921 zin 8 personen vrlgesteid wegens broederdienst. De heer M. Knöps heeft zin woning, schuur en erf onderhands verkocht aan den heer C. Verolme Janzn. alhier. Dezer dagen moest van den landbouwer V. een os uit nood worden afgemaakt. Het vleesch is voor de comsumptie goedgekeurd. DIRKSLAND. Een arbeider bi den tuinder C. V. lhier had het ongeluk met een zlner vingers bekneld te geraken tusschen een zaaimachinc. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Men vreest voor het ver lies van zin vinger. Gelukkig voor hem is hl in de L. O. Wegens den invallenden Hemelvaarts dag zal de zitdag van den Riksontvanger op Donderdag 20 Mei gehouden worden. Nota's aan Rik Provincie en Gemeente moeten voor of einde Juni ingezonden wor den, nadien worden deze vervallen verklaard. MELISSANT-Toen Dinsdagmiddag M. W. met een zaaimachine naar huis reed, geraak te het paard onder den dijk op hoi. W.wist van de machine te springen. Toen het dier bi huls was, en hij het erf wilde op loepen, geraakte de machine in de sloot. Gelukkig liep alies zonder ongelukken af, en met ge ringe schade. Door Gebi. B zin een aantal ganzen aangekocht, die thans onder de hoede van een jongen langs den dik hun voedsel zoeken, GOEDEREEDE. De visscher A. Lokker ge raakte zoodanig met een zlner voeten tus schen iwec vaartuigen bekiemd dat hl di rect per motorblazcr naar een ziekenhuis te Rotterdam moest worden vervoerd. Een afschrift van het Primitief kohier der hondenbelasting zal tot 20 Sept. 1920 ter secretarie ter Inzage liggen. Eenige kinderen waren op het z.g.n. kleine Plaatje aan het spelen. Den 2 jarigen J. v. d. H. geraakte in een sloot en zoude zeker zin verdronken zoo de 10 jarige A. Temminck hem er niet hrd uitgehaald Voorwaar een kloek meisje die zich niet ont zag om het kille nat in te gaan. Donderdagavond, geraakte eene koe van het gewei van den heer Breen in de haven, die er zonder huip en ongeschonden tegen een bazalt trap zelf uitklom. In de meeste gevallen komen ze er zonder ontvellingen of zware verwondingen niet uit. OUDDORP. De afdeellng van den Ned. Bond van Cbr. L. T. ea Z. arbeiders wenacht op Dinsdag 11 Mei des avonds te 8 uur in het Hotel Akerahoek te vergaderen. Als spreker zal optreden de heer Van Vliet met het onderwerp .Recht en Plicht" Debat gewenscht Voorde openb. vergadering Is er om half 7 samen- spreking met de werkgevers, die daardoor beleefd worden uitgenoodigd. Alle leden der afdeellng worden verzocht trouw op te komen. Het is met de werkzaamheden op het veid voor de arbeiders niet best gesteld. Er zin er nog al, die zonder werk rondloopen dus geen cent verdienen. En dat in de maand Mei Een landbouwer uit Goedereede, [[die geen arbeiders van den Bond aldaar in zfn dienst wil hebben, had werkzaamheden op land van hem, in den Oostdijk gelegen aan besteed aan arbeiders uit deze gemeente. Zij kregen Vrldag bezoek van een 30-tai arbei ders uit Goedereede en na eenlg praten leg den de Ouddorpsche kameraden het werker bi neer. Doch Maandag zin ze weer begon nen. ZI verdienen, naar men vertelt meer loon dan de Chr. arb. bond verlangt. HELLEVOETSLU1S. Den heer W. J Kerk hoven, a. r. gemeenteraadslid vertrekt naar Den Helder. §1 al dien vervalt zin mandaat als zoodanig. Als opvolger van de kiezers- list is aan de beurt P. van Tongeiloo. Het eigenaardige geval doet zich echter voor dat genoemde heer bestuurslid is van een Chr. Historische klesvereeniging. Het voorjaars kohier der Peisonecle belasting, over het belastingjaar 1920 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvan ger der Directie belastingen ter hand ge steld. De klerk bi 's rlkswerven P. R. de Klerk alhier wordt 1 Juni as. bevorderd tot adjunct-commies. De ingenieur van 's ilksmarincwerf den heer E. J. Ben* hem is benoemd aan het Bureau Veritas; hem is een verlof ver leend van een jaar, echter buiten bezwaar van 's lands schatkist. A.s. Donderdagavond zal onze vroegere stadsgenoot, den heer Muizenberg, welke geruimen tld in Zuid-Rusland vertoeft heeft, optreden in het Tehuis voor militairen. Waar deze heer zal spreken uit ervaring over den communistischen heilstaat, zal het onzes inziens overbodig zin om tot belangstelling op te wekken. Voor de winkeliers te dezer plaatse bestaat op 11 en 12 Mei gelegenheid tot herik van maten en gewichten. Deze herik zal gehouden worden in een benedenzaal der Marine Cantine. Bij verzuim of verhin dering bestaat er gelegenheid dit alsnog te doen geschieden aan het Ikkantoor te Rot terdam. De Chr. Zaagvereeniging „Vorharding" hield Woensdagavond in het Tehuis voor Mili tairen haar jaarvergadering welke deze maalwe- der een teestellk karakter droeg. De voorzitter opende deze vergadering door te laten zin gen Ps. 103 1, waarna hij in gebed voor ging. Vervolgens leest hl Ps. 96, In zin openingswoord laat de voorzitter uitkomen dat ook in het 14: levensjaar, dat de vereeniging achter den rug heeft, ook de stormen niet gespaard zin, vooral waar men van het publiek waarvan men belangstelling verwachting mag, dien niet ondervindt. Dankt vervolgens den directeur voor zin 14 jarige leiding onder aanbieding van een stoffellk blijk van dank. Secretaris en Penningmeester brengen hun gewoon jaarllks verslag uit, die echter niet zoo opgewekt luidden. Na een inleiding over „Volharden" bi het ideaal passeeren eenige zangstukjes en samenspra ken revue. Vrlendellke dameshanden voor zagen de aanwezigen van een en ander. Eenl- gen afgevaardigden spraken ook nog eenige woorden van felicitatie. De zeer geestige samenspraken vielen bi de aanwezigen zeer in den geest, terwll de solostukjes die ge zongen werden onder begeleiding van orgel zeer zeker het wel verdiend applaus inoog- sten, dat si ruimschoots verdiend hadden. Vermelden wl daar bizonder bi „De vis- schersbruid". De Directeur sloot deze zeer aangename avond met dankgebed. De ver eeniging ga op haar Ingeslagen weg voort haar 15e levensjaar in. Laat zl dat doel steeds voor oogen mogen houden. „Volhar ding" in volharden bi het ideaal. TINTE. Door de Coftimi3sfe tot hulpver schaffing aan de Oostenrlksche en Hongaar- sche noodlldenden, bestaande uit de heeren B. Jongejan, D. A. BoHer, C. Klok Cz„ P. Zoetemeijer, L. Eland, Johs. Roskam As., P. den Bakker en P. W. J. Krïnen werd eene som bleengebracht van f 107,50, :n verzonden aan het adres van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. SPIJKENISSE. De vrouw van C. de Ronde, werkzaam op de hofstede van den landbou wer Kleinjan, den Hoek, stond op een trap leer, toen het touw, dat beide beenen der trap bleenhoudt brak waardoor ze van de hoogste trede viel en zich aan hoofd en rug ernstig bezeerde, Onder hevige pin werd ze op een wagen naar baar woning vervoerd, waar ze verder door Dr. Both werd onder zocht. Voorioopig schijnt niets gebroken te zin. Mej. R. Mol Jd. is benoemd als naai- juffrouw in het Geuzengesticht te Brielle. Indiensttreding ongeveer half Mei. NIEUWE TONGE. Vergadertng van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 8 Mei a.s. voorm. 11 uur. Op Vrijdag 21 Mei 1919 's avonds 7'/, uur te Sommelsdijk in Hotel Spee, vtiling cn Op Vrldag 28 Mef 1919, 's avonds 7'/i uur te Sommelsaök, in Hotel Spee afslag, mach- lens artikel 1223 B. W, van een Huis met Wagenhuis en erf, te Sommelsdlk, aan de Voorstraat, kad. sectie B. no. 1493, groot 2 Aren 57 centiaren, behoorendc aan de in staat van faillissement verklaarde N. V. „De Flabkeeschc Bank" gevestigd te Sommelsdlk. Nolo ris VAN DER SLU1YS. MIDDELHARNÏS. Dinsdagavond had de verkooplng plaats van 7 woonhuizen van den heer W. Kuipers en 1 van den heer P. Wlelhouwer, zij wer- den ingezet als volgt: Koop 1 Vroegindewe! K.Dz. f 720 2 J Verhage 9 1270 3 de Gans ff 550 4 v. d. Meide 9 670 5 Verhage 9 210 6 Cl. Vermaas 9 1900 7 Verhage 9 1050 Vroegindewe! K.Dz. 9 2900 NIEUWE TONGE. De woningen bewoond door D. Visser en T. Holleman, toebehoorende aan den heer C. de Haas van Dorsser j.l. week ingezet op f 1060 en f 980 door P. Keizer zin bi de gehouden afslag aangeioopen. Een Proteslvergadering. De afdeellng Sommelsdlk en Mldzlelharnis van den Ned. Bond van Arb. in het landb.- tuinbouw- en zuivelbedrlf hield Donder dagavond j.l. in de zaal van v.Leeuweneen vergadering, waarin een soort protest werd uitgesproken tegen de door de patroons aangenome houding, ten opzichte van de verzoeken der bovengenoemde vereeniging betreffende de loonuitkeering. De heer BLOK voorzitter der vereen, sprak een kort openingswoord, waarin hl er op wees dat het publiek dient te worden inge licht fe worden van wat er tusschen patroons en arbeiders gaande is. Tengevolge van de r.egeerende houding der patroons, is er kans dat er r-en conflict uitbreekt, wnarbl het wenschdlk is dat de sympathie van het publiek gewonnen wordt, daartoe is deze openbare vergadering belegd. De heer Koning nisirictsleider het woord nemend, begint met er op te wqzen hoe men in de plaatselijke bladen den modernen bond en dlens.leiders noemt, in verband met het conflict te Oude Tonge is er geschreven over den rood modernen bond en den ver leider van het volk. Zonder de arbeiders organisatie te interpelieeren is men zaken in de courant gaan schrlven die een geheel averechtsche voorstelling van den toestand zooals die was, gaf. Om te voorkomen dat het in Sommelsoijk even zoo zou gaan werd be sloten een openbare vergadering te beleggen om het publiek gelegenheid te geven kennis te nemen van de situatie. Hierop gaat de spr. vertellen wat er tus schen patroons en arbeiders gebeurd is. Eerst werd door de arbeiders-organisaties arbeidersvoorwaarden aangeboden Men kreeg de boodschap terug dat het werk tegen het zelfde loon van het vorige jaar verricht kan worden. De knechts konden hier geen genoegen mede nemen en door hen werd de patroons vereeniging „Samenwerking" gevraagd, door gemeenschappellk overleg tot overeenstem ming te komen. Hierop is nooit een schrlven terug ontvangen, ook later niet, 't waren maar arbeiders Toen is Spr. met nog iemapd de bestuurs leden persoonlik op gaan zoeken. No. 1 wilde de burgerUjke beleefdheid niet nalaten en presenteerde koffie, thee zelfs sigaren en een slokje, maar weigerde pertinent de loon- questie te bespreken met de afgevaardigden. No. 2 gooide de deur dicht toen Spr. zich voorgesteld had, terwll No. 3 inschikkellker was en volkomen toegaf dat de elscben door de arbeiders gesteld ulet te hoog waren, dat z! integendeel dan nog tc kort kwamen. „Maar," zei f.lt bestuurslid, „de tld is slecht, de toekomsl donker, zooaat te vree zen staat dat eveneens ais na 1870 thans ook weer een tld van verval te komen staat, daarom kunnen de patroons niet meer geven." Zoo stuitte dus alles af op den onwil der patroons. Toch werd ook voor de derde maal nog eens een brief geschreven om tocb maar vooral te vermijden dat de schln ver kregen zou worden als zou de arbeiders organisatie niet alles in het werk gesteld hebben om een conflict te voorkomen. Hierop geeft spr. zich over aan beschouwin gen' omtrent de verhouding tusschen pa troons en arbeiders, wat vrijwel in dezen zin is saam te vattenDe patroons beschou wen de arbeiders als een noodzakellk kwaad die niet meer gegeven moeten worden dan hoog noodig is om in het leven te bllven, daar deze krachten anders voor het bcdrqt verloren zouden gaan en op „Krooswl*" te recht komen, Spr. vervolgt dat het bi dezen stand van zaken onmogellk is om met vreugde te ar beiden. Arbeidsvreugde kan er niet zin als men ziet dat het kostelfke graan misoruikt wordt om er sterke drank van te maken opdat de geldbezitters kunnen brassen in bacchana- liën. Tegenover deze houding, der patroons is noodig een machtige daad van den arbeider. Want bi moet te verstaan geven dat de ar beider ook mensch is en een gewichtige plaats inneemt in het productie proces. Spr. geeft toe dat er moet worden gewerkt, maar als er geen voldoende loon betaald wo^dt kan er geen arbeidsvreugde zin en als er niet gelet wordt op de herhaalde aanbiedin gen van arbelderszlde, als de arbeider ge negeerd wordt dan schiet er niets andere over dan de patroons ook maar eens te ncgeeren. Daarom moedigt spr. de aanwezigen aan zich voor te bereiden tot den strld opdat de patroons door den daad gebracht worden waartoe zl door woorden niet te krlgen zin. Op ae Chr. Organisatie valt niet te rekenen. Spr. heeft bi gcruchite gehoord, dat de Chr. organisatie-mannen de patroons aangespoord hebben om het met de modernen tot een conflict te doen komen, waardoor de moderne organisatie vernietigd zou worden. Bij de Chr. organisatie vindt de modernen dun geen steun. Alleen moet de strld ge streden worden. Spr. had gehoopt dat er patronen aanwezig zouden zijn, dan hadden z! spr. 's woorden kunnen weerleggen indien zl onwaarheid bevatten. in een peroratie dringt apt. tog eens op aan de strqd te aanvaarden, de organisatie staat achter heu cn zal hen bijstaan. Spr. hoopt dat zl Zullen vechten. De voorzitter zegt dat la een gesloten vergadering verder besloten zal worden hoe te handelen, cn moedigt nog eens aan gc- zamejlk op te trekken, cn hoopt dat er een zoo groot mogeilk schare aan hun zeide zal staan. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Strafzitting van Vrldag 7 Mei. Geëischt werd tegen K. H„ wegens het werpen van steenen naar een paar wieLIders f 15 subs. 15 dagen Job. v. d. H., straatschender! f 5 subs. 5 dagen. M. ie C., schoonmaken van een goot voor een stoep f 3 subs. 3 dagen. J, S., overtreding leerplichtwet f 8 subs. 8 dagen. L. v. S„ wegens rlden motor zonder hoorn en rlbewls en noramer 1 X f 25 en 2 X f 10 subs. 1 X 25 en 2 X 10 dagen. A. v. d. T. te Oude Tonge wegens rlden met fiets over de iinkeizlde der weg en zon der bel f 5 of 5 dagen en f 10 of 10 dagen. M. v. S. wegens loopen op verboden grond f 6 subs. 6 dagen. Corn. D. 67 te Ooitgensplaat wegens openbare dronkenschap f 10 subs. 10 dagen. K. W. wegens overtreding pol verord. f6 subs. 6 dagen, P. G. v. d. G. aisvorea, f,3 subs. 3 dagen J. P. wegens rlden met rgwiei op de Wes- dlk na de daartoe opengestelde tld f5 subs. 5 dagen. M. H. overtredingarbeidswet f 8 subs. 8 dagen; C. P. wegens rlden zonder licht f 5, subs 5 dagen. W. K. Hidem f 5, subs. 5 dagen. T. v L wegens wlelrlden zonder bel f5, suhs. 5 dagen. F. D. wegens rijden zonder licht f 5, subs 5 dagen. T. G. te Stellendam, wegens straatgerucht f 3, subs 3 dagen. P. v. L. wegens openbare dronkenschap f 10 subs. 10 dager. Cora v. S. wegens het laten loopen van Kippen op terrein waartoe zl niet gerechtigd was 6 sub?, 6 dagen. J. T. wegens openbare dronkenschap 3 dagen hechtenis. T. G. wegens hei aanwezig zIn emplace ment R. T. M. f 5 subs. 5 dagen. J. P., wegens rlden zonder licht f 5 subs. 5 dagen. A. v. G., idem f 5 subs 5 dagen. A. M. Idem f 5 aubs. 5 dagen. K. W., wegens loopen emplacement R.T.M te Dlrksland f 6 subs. 6 dagen. M. A. Mwegens rlden öp verboden tld op den Westdlk f 5 subs 5 dagen. C B., wegens rijden zonder licht f5subs. 5 dagen. A. H. wegens loopen op de tramlln f 5 subs, 5 dagen. P. v. R. wegens zoeken naar eendeneieren f 10 subs. 10 dagen, Joh. P. wegens overtreding pol. verorde ning f 5 subs. 5 dagen. P. v. D. te Ouddorp overtreding art 24 Hd 2 paarden wet f 25 subs. 25 dagen. B. F., C. G,, H. W., wegens verkeeren op het emplacement te Melissant van de R. T. M. ieder f 6 subs. 6 dagen. W. H. v. I. en M. v. 1. beide te Melissant wegens zeer ernstige overtreding beveiilglngs- wet terwll bovendien reeds in Juli 1917 door de arbeidsinspectie op deze overtreding ge wezen was, zonder dat er blikbaar gevolg aan gegeven is 4 X f 25 sub. 25 dagen. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting, van Maandag. De rechtbank heeft veroordeeld: P. W25 jaar, melkslijter te Oostvoorne wegens het opzettellk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrlf verkregen goed, tot f 50 boete, subs, 25 dagen hech tenis J. Q. 40 jaar, koopman te Brielle, wegens heling, door schuld, tot f 40 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Ontsnapping van de drie Duitschers. De Zutphensche Ct. geeft een uitvoering relaas van de ontsnapping van de drie Duitschers uit het huis van bewaring te Zutphen. Twee van hen hebben blikbaar den bewaker, die hen in hun nachtverblijf moesten insluiten, plotseling aangevallen, hem na een langdu rige worsteling, waarb! 'a mans knie vrl ernstig gekneusd werd, onscbadellk gemaakt en vervolgens hun makker bevrld. Met zijn drieën hebben ze daarna den bewaker opge sloten. De echtgenoote van den directeur zag hen vluchten, doch, hoewel er op haar ge roep hee! wat menschen kwamen toeloopen is het drietal ontsnapt. Politie en marechaus see hebben uitgebreide maatregelen genomen om de vluchtelingen weer in handen te krij gen. Overreden. Te Assen geraakte het 13 Jarig zoontje van den heer W. onder den machine- wagen van het circus Wllke, met het gevolg, dat het linkerbeen bi de heup werdverbrl- zeid. Kort na aankomst in bet Wllhelmina- zlekenbuis overleed den jongen. Rogge in de aar. In den Houtrakpolder onder Halfweg staat een stuk rogge, van eenig hectaren groot, volop in de aar. Dit is minstens een maand yoor den nor malen tld. De oudste landbouwers kunnen zich niet herinneren zooiets in het laatst van April of begin Mei te hebben gezien. Dicht bezet. In een kraaiennest in een hoogen toren te Rottum (Fr.) vond gisteren een jongen'. 8 dikke eendeneiren. Het nest was meer dan bezet. Niet alkdaagsch. Een van de huurcommls- sies te Rotterdam heeft dezer dagen een ge val in behandeling gekregen van iemand, wie de huur van zin woning was opgezegd en die verlenging van die huur kwam vragen. Deze man chef bi een groote firma alhier bewoonde reeds acht maanden voor f 3 per week een achterkamer, alcoof en keuken, d.i. de helft van een arbeiderswoning in een arbeiderswlk. Hl geniet een salaris van f 15000 's jaars en had ten bewlze daarvan zin aanslagbiljet in de gemeente belasting meegebracht, vermeldende een bedrag tus schen f 1100 en f 1200. Hl deelde mede reeds acht maanden gezocht te hebben naar een woning. Hf wilde wel f 1200 a f 1500 per jaar huur betalen, maar kon daarvoor geen behoorlijke woning vinden cn h! had geen zin om zich te laten uitzetten. Een Indringer. Dondeidagmcrgen reed te Boxmeer een zwaargeladen vrachtauto, door verkeerd ultwlkcn van den chauffeur een huis binnen. De voordeur, het raam en de gcSteele voorgevel werden ontwricht, terwll in de voorkamer ernstige schade werd aan gericht. Ook een tweede binnenmuur werd gedeeltelik beschadigd en doorboord. Een ontploffing. Dinsdagmiddag is te Burg huis (Schouwen) de motor van de reddings boot ontploft waardoor de boot en 't boots huls afbrandde. De kapitein die bij de ont ploffing aanwezig was werd weggeslingerd en ernstig gewond naar bet ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Het laatste woord, Een professor In Bonn had een boerenzoon die kanker aan zin tong had, te opereeren. Er stonden een groot getal studenten eni den jongen man heen. De groote geleerde deelde den boerenzoon mede, dat hl in het beste geval zich er op voorbereiden moest, zin spraak te verliezen. Nu zou hl voor de laatste maai kunnen spre ken en hl moest zich dus wel bedenken, wat h! ten laatste nog te zeggen of te begeeren bad. De jonge man verzonk een oogenblik In diep gepeinsdan richte h! zich op «n zeide met diepen ernst en lulde stem«Geloofd zï Jezus Christus I"

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 4