Zaterdag 20 Maart 1920, 85,t9 Jaargang N*. 2582. voor de ZnidhollaDd§elie en üBeenwselie Eilanden* Eerste Blad. Antirevolutionair Org&am IN HOC SIGNO VïNCES T. Gk Z1EXHOSST Oe Vrouw !n de Kies vereeniging* 0£i UITKIJK. INGEZONDEN MEOEOEEUNBEN. Horlogemaker, 23 Boschlaan 23, R'dam. Ein verzuim dat hersteld meet worden* W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie be temd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers ÖP Haast U! Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND b| vooruitbetaling f 5.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 15 Cent per regel, RECLAMES 30 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 75 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Is de kiesvereanigmg alleen voor mannen, of ook voor vrouwen En zoo ja voor vrouwen, hoe oud moeten ze dan zijn En moeten ze dan ook een tributie betalen En ook mee stem men over bestuursleden en over voor stellen van *t centraal comité, van on ze Prov. Secties, van onze plaatselijke ikiesvereeniging uitgegaan? Ook in verkiezingsdagen aan huisbezoek doen Ook op onze Centrale Kiesv. de plaat selijke afgevaardigde zijn die de kiesv. vertegenwoordigt? Ook bestuurslid zijn der plaatselijke kiesv.? Der centrale? Der sectie voor Staten en Kamer Voor 't centraal comité te Amsterdam? In één woordmag de vrouw lid der kiesv. zijn en dus alle rechten ten volle ge nieten, die de man heeft. Let nu echter wel op, dat heel die kwestie niet is van vandaag of giste ren, maar al drie jaar oud is, en dus al drie jaar te laat besproken wordt. Want *t is toch zoo helder als glas, dat toen de vrouw t recht kreeg, bij de Grondwetsherziening in 1917, om raads lid en statenlid en kamerlid te worden, daarmee tevens, toen al. de vraag aan de orde kwam. Wat rechten he ft die c door de kiesv. uitverkoren vrouw, in de kiesv.! Rechten had zij, verplichtin gen evenzoo. Rechten had, zij in 1917 al, om als raadslid de plaats, kiesv. financieel te steunen door een steun penning aan t verkieziugsfonds, waar uit de strijd om haar raadszetel werd betaald. En een vurig democraat zal zeggen, die finantieele steun aan de verkiezingskas was haar plicht, méér dan haar recht, vooral als zij een ge goed burgeres was, die in de door den strijd berooide strijdkas, best eens een 10 of 20 gulden kon storten Zij heeft de eere gekregen van raadslid enz. en dus moet ze de kiesv. finantieel ge denken. Maar dat is nog niet 't voor naamste! Er is iets van hoog ar waar dij, n.l. de tedelijke hand tusschen kie ners en gekozene, Het vrouwelijke raads lid zit daar in de raadszaal niet voor zich zelf, ze is gekozen door de antirev. kiesv. op dat en dat Geraeenteprograin, en langs de lijn van dat program moet ze loopende punten heeft zij onderteekend vóór zij raadslid werd waarmee zij betoogde voor t heele dorp. voor vriend en tegenstander, dat zij 't met dat program, met die rich ting van Gemeentehuishouding eens was. Accoord! in den raad heeft zij dat program der plaats, kiesv. te ver dedigen en blijkt 't door de discussies met hare tegenstanders of met Burg. en Wethouders dat zij wa ter in den wijn moest doen om toch nog wat te redden van 't programpunt alweer accoord maar dan zal ze toch weer op de kiesv. te recht moeten komen om te komen vertellen, tvaarom, op welke gronden zij van 't anti-rev. programpunt is afgeweken en dat punt wat verdoezeld en beduimeld uit den druk der dis cussies is te voorschijn gekomen. Geef rekenenschap van uw rentmeesterschap, dat vraagt de anti-rev. kiesv. van elk vrouwelijk raadslid door haar actie in de raadzaal gebracht. En dat zal de „rentmeesterea" zich te midden van de kiesv. te verantwoorden hebben.Neen! niet maar op een briefje, op een velletje postpapier, over de post aan denvoorz gezonden, om 't in de kiesv. voor te lezen neen, ze moet zelf ko men en zich mondeling verantwoorden en verdedigen, dan kan er met haar gedebateerd worden, vragen gesteld, waarom ze zus en zoo in den raad gesproken en gestemd heeft. Alzoo eischt t onze Democratie, onze partij beginselen, ons partijleven. Derhalve, in 1917 al toen de vrouw raadslid kon worden, of statenlid of kamerlid, kwam de kwestie,De vrouw in de Kiesv.1' al door de kieren van de deur kijken, omdat zij door de kiesv. werd gecandideerd, omdat zij 't program der kiesv. moest teekenen. omdat zij de strijdkas finantieel mocht en kon steunen, omdat zij aan de kiesv. ver antwoording heeft te doen van haar politieke actie in den raad, in Staten en Kamer. En al die zaken konden niet regelmatig functioneeren, als de vrouw buiten de kiesv. bleef. Ze behoorde er toen in'1917 reeds te zijn en wilde zij niet of kon ze niet, dan zou elke kiesv. zich wal tienmaal bedenken, eer ze zoo'n vrouw als candidaat koos. Nu zegge men nietmaar de anti rev. partij brengt geen vrouwen in den raad!* dus behoeft een vrouw zich ook niet te komen verantwoorden, en blijft ze dus buiten de kiesvereeniging. 'tls waar. Voorzoover wij weten zit er nog nergens een vi ouwelijk antirev, raadslid, of Statenlid of Kamerlid; al leen de S. D. A. P. heeft Suze 'Groe- neweg in de Kamer, en alle partijen, op de rechterzijde na hebben er in Ra den en Staten. Maar 't komt Dat houdt de Ant. partij niet tegen Dat zit in de lucht, of ge 't goed dan afkeurt, protesteert of er u bij neer legt En als dus al in 1917 de Antirev. partij naar de Wet 't Recht had om vrouwen te kiezen, en die vrouwen in de kiesv. hadden moeten komen, dan was in dat jaar de kwestie naar voren gekomenmaar nu in 1920 komt ze beslist vooraan, want het Agen dum voor onze komende Deputaten vergadering op 13 April te Utrecht ia Tivoli vraagt daar een beslissing over de vraag: Moet het in de Grondwet vastge legde passieve Vrouwenkiesrecht door de A. R. partij worden aanvaard in dien zin, dat candidaatstelllng van vrouwen op de, door de bij 'tContr. Comité aangesloten kiesv. ingediende candidatenlijsten, voortaan geoorloofd moet worden geacht. Ziedaar dus! Op 13 April a.s zal onze partij officieel beslissen (en wij voor spellen aanneming van 't voorstel Red.) of er vrouwen op de lijsten mogen En dit zoo zijnde, zien we niet in hoe men ooit de vrouw uit de kiesvereeniging houdt. In 1917 was 't voor onze partij nog een theoretische kwestie, want op onze Candidatenlijsten stonden geen vrouwen, en hadden dus alszoodanig met onze Kiesv. niets te maken; maar ons Centraal Comitee te Amsterdam zet 't als punt van practische politiek op het Agendum. En komen in de toekomst op onze a> tirev. lijst ook vrouwen voor den Raad b-v. dan zullen ze in de Kiesv. als Raadslid moeten verschijnen. Maar dan nog één stapje: De vrouw als ge- woon lid; en dan hebben we de zaak voor elkaar. De vrouw in de Kiesvereeniging. In 1917 had 't al bepraat kunnen worden omdat de vrouw op onze lijst kon ko men door de Wet. In 1920 moeten we 't bespreken .omdat onze partij de vrouw Op de lijst zetten zal En daar mee doet de vrouw vanzdf haar in trede in de Kiesv. als afgevaardigde naar de Raadszaal en moet se in de kiesv. afleggen belijdenis vau haar po litiek geloof. En is ze er eenmaal in als afgevaar digde naar den Raad, dan krijgt neen dan eischt ze vanzelf 't lid- rnaatshap tereoht opnog sterker dat moet ze lid zijn, anders wordt ze niet gecandideerd want elke ordelijke kiesv. caudideert nooit man of vrouw als ze geen lid zijn. Da vrouw lid der kiesvereeniging. Het komt. Zeker en gewis, 't Is er sporadisch, hier en daar. Kunt ge da reganzwangere volk be letten haarwater te gieten op da velden Wat gebeurt daar Is er in Duitschland een monarchistische staatsgreep gepleegd, en zal de een of andere Hohenzollern weer op den troon verschijnen Vast staat, dat van Nov. '18 af duizenden Duitsshers afkeerig zijn geweest van de Republiek en zich slechts erin hebben ge schikt omdat 't nu eenmaal niet anders scheen te kunnen. En daarbij, ook weer natuurlek, vielen de vruchten der regeeringscoalltie, die er tusschen Socialisten, Roomschkatho- lieken en Democraten, gesloten was, niet mee. En weer natuurlijk, konden de vruchten van zoo'n coalitie niet meevallen, omdat de welvaart van een Land niet in de eerste plaats in verband staat met een Regeerings- college, maar wel met de voorwaarden en verhoudingen, die zoo'n college moest aan vaarden en verder ontwikkelen. Duitschland was stuk geslagen, zucht onder ijselijke schulden, ervaart in alles de gruwelijke ge volgen van den verloren strijd, is sociaal uitgehold, is schromelijk verdeeld in elkaar bekampende partijen en personen, overal gloeit vuur onder den warmen asch. Men geeit bij de armoede elkaar de schuld, ter wijl de liefde en saamhoorigheid de ach terdeur is uitgerend. Onder zulke bezwarende omstandigheden is 't geen wonder, dat er in aller harten opstand is, en de een noemt al beter of slechter middel tot herstel dan de ander. Geen wonder, dat er staatsgrepen komen. Ons dunkt, met de geschiedenis der Volken achter ons, dat er nog meerdere zullen voigen. Het evenwicht is in Duitschland verbroken en de evenaar slaat schuin, en er zal nog heel wat water door den Rijn moeien stroo men, eer de naald stillekens in 't huisje der weegschaal staat. Dat is juist 't kenwerk ecner Revolutie, ze duurt jaren eer ze uitbreekt en baart ai dien tijd onrust, èa is ze uitgebroken, dan duurt de onrust nogmaals jaren voort- Geen beter weg, dan zijn Staatkunde te bouwen op den wil van den Souvereinen God. Waar Z(a ordinantiën opgevolgd worden, daar is binneniandache rust en orde, want H| is een God des Vredes en wil in den weg van volbrenging Zijner geboden, den Volken vrede geven voor tijd en eeuwigheid. Duitsch land moet z|n God berzoeken. sp3sverteerlng, zenuwcrisissen, hoefdpSnen, groote zwakte, duizelingen, hartkloppingen. Ik had velerlei middelen genomen zonder succes te verkrijgen. BIJ het zien van de publicaties der genezingen met de Pink Pil len verkregen, heb ik besloten ze ook te nemen. Zij hebben mg onmiddelijk veel goed gedaan. Na de kuur eenigen tijd te hebben voortgezet, ben ik genezen en sedert l|dt ik in het geheel niet meer." De Pink Pillen hebben een kracht die hen alleen eigen is: zij geven bloed met iedere pil. En men weet dat bloed het laven, de kracht en de opgewektheid is, zelfs voor meer bejaarde menschen. Het is het gezonde uiterlijk, het goede humeur, de geregelnta- tigheid der functieën van alle organenHet is het volmaakte evenwicht. De Pink Pillen zfjn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijnen, zenuwpij nen verschietende pijnen, neurasthenie, ze nuwuitputting. De Pink Pillen worden verkocht h f 1,75 de doos en f 9 de zes doozen, franco, in het Hoofddepot: Nassaukade,314, te Amster dam en bij verschillende apothekers en dro gisten. Nadruk verboden Oude herinneringen komen bij me op. „Men" zegt en ook onder ons z|n er enkelen, die het zeggen dat „de vrouw" moet worden mobiel gemaakt voor het publieke en politieke leven. Dat ze met haar tijd niet meeging. En dien achterstand nu inhalen moet. Het is, goed beschouwd, niet erg vleiend voor onze christenvrouwen, ais men net doet alsof zij nu voor 't eerst recht warm moeten worden gemaakt voor de zaak van Gods Koningkrijb, ook op publiek en politiek terrein. Wat denkt men toch wel van haar Misschien hebben sommige, ik hoop veie mijne lezers en lezeressen in de Jongste af leveringen van het maandschrift „Christelijk Vrouwenleven" gelezen wat daar gezegd werd over 't leven eener Arabische Moha- medaansche vrouw. Opgesloten in 't binnenste van des haren. De wereld nooit anders aanschouwende dan achter haar dichten sluier en met die wereld nooit in eenige aanraking komende. Voort- regeteerend als een kamerplant. Nooit sprekend nog denkend over hoogere dingen des levens; geen andere conversatie hebbend dan de klespraatjcs met andere harer-bewoonsters, geheel opgaande in en zich overgevend aan het leven met z$n geneug ten en verdichtdijkheden, pretjes en ruziet jes in dat enge „kleine" kringetje. Aan die vrouwen moet ik soms denken. En ik vraag mij dan af, of men onze vrouwen eigenlijk geen zware beieediging aandoet, door het voor te stellen, als of zij tot pogtoe, ook, tenminste wat haar verstan delijke ontwikkeling en haar geestelijk leven betreft, In zulk een afzondering hebben 30 cent per regel. Mooie KLOKJES met WEKKER f 5,50. WEKKERS f 4,25. Alles prima KOPERWERK. Bijzondere gelegenheid. Misschien Is er ten uwent eea zieke die aan bloedarmoede of algemeene verzwakking lijdt en bij wien men de Pink Pillen nog niet geprobeerdj heeft. Herstel dat verzuim spoedig en dat zal de beste gevolgen heb ben. Uw zieke sleept zich voort en toch zou werkelijk het leven heel wat aangena mer voor hem kunnen zijn. Ziet eens, ter voorlichting van uwe overtuiging, hoe alles voor onze zieke van heden ten goede is gekeerd van af den dag waarop zij de Pink Pillen genomen heeft. Mevrouw Johanna Hartman, weduwe J C van Eeien, 63 jaren oud, wonende te Ittersum b| Zwolle (Overijssel), schrift ons: „Ik heb lange jaren aan hevige bloedar moede geleden. Mf n leven werd zeer pgnHjk gemaakt door allerlej kwalen, als moelel|ke doorgebracht, zoodat ze nu eens uit den kelder, waar ze vermuften, in 't volle zon nelicht moeten worden gehaald. Wat kent men „onze vrouwen" weinig 1 Doch laat het nu levend geslacht maar voor zichzelf spreken, als het dit noodig acht. Ik dacht zoo aan het vroegere. Toen lang nog niet alle mannen het huis recht hadden. Toen er van vrouwenstemrecht niet werd gerept. Toen voor velen nog de stemregel gold. „De heeren moeten 't maar weten I" even verkeerd als de tegenwoor dige: Wy weten het en ais de heeren er niet naar handelen, dan schoppen wij je om met Troelatra te spreken van hun zetel af". 'k Heb het over de gestorvenen. Over een geslacht van vrouwen, dat reeds is heengegaan, doch waaraan het tegen woordige met grootsn eerbied moge geden ken en ik roep enkele van die figuren zooals ik je gekend heb, in m|u herinnering terrug. „Zfwas de vrouw van een „schoolmees ter". En had uiteraard een sober leven, „Men" wilde weieens zeggen, dat zij „bensden haar stand" getrouwd was en in zooverre dit beteeken de, dat zij meer aard- sche zorgen had en krapper, inkomen, dan haar mama en haar zusters was dit waar. Vroeg reeds kwam vrouw Zorg in de echtelijke woning en zij heeft er een plaats gehad, zoolang het echtelijk saamleven duurde en zelfs daarna, toen „meester gestorven was, toog ze mee naar 't weduwlijke ver blijf. Maar „zfj" wou van geen „stand" weten. En eenmaal sneed ze elke zinspeling daarop af, toen ze 'n heer met heiiige scherpte antwoordde, dageljjksch God te danken, dat haar 'n man gegeven had, die —zondaar als wjj allen door genade méér mocht doen voor Gods Koniagkrijk, dan menigeen, die ver boyen hen stond in „stand". En 'n anderen heer, toen iemand in haar tegenwoordigheid, wat hinderlijk deed uit komen, dat hij rijkelijk met aardsche goederen gezegend was, antwoordde zij, dat voorzoover zij wist, het kohier van den Hoofdelijken Omslag hier op aarde achterbleef, als dt mensch opgeroepen werd, om voor den hemeischen Rechter te verschijnen. Die vrouw heeft daar ter plaatse de anti revolutionaire kiesvereeniging opgericht, al staat dit nergens in eenig notulenboek be schreven. Ik weet het van baar man. 't Was in de tachtiger jaren, toen we na lange jaren aan een hoogea census gebon- te zijn geweest, bij de Grondwetsherziening van den „oudeu Heemskerk" tegelijk een kiesrechtsuitbreiding kregen waardoor ook de kleine middenstand voortaan ter stembus zou gaan. 'n Heel andere tijd dan thans. Wij, ais antirevolutionairen, hadden slechts hier en daar een kiesvereeniging: op de meeste dorpen was er nog geen te viaden, men had er een in de hoofdplaats van het district en van daaruit werd dan de actie in de verschillende plaatsen geleid. Och, zoo'n klein hoopsken kiezers was t« overzien. 't Was nog in den tijd toen er Kamerleden met zooveel honderd stemmen gekozen wer den. 1 Maar toen kwam dan die uitbreiding. En bracht overal nieuw leven. Alom werden kiesverenigingen opgericht. En toen is het die vrouw geweest die net zoolang haar man heef! aangepord tot hfj d« broeders aaamriep en voorzitter-leider werd der nieuwe organisatie. Hij was de cenige die dat kón. Thans is er de toestand heel anders, dank zij de 30-jarige werkzaamheid van den „ouden meester", maar toen kwamen al zulke zaken voor zyn rekening. Dominee was er te oud voor. „Daarom moet jij het deen man", zei z'n vrouw. Andeis loopt het hier niet goed I Ja, je hebt veel tc doen, te veelIk weet hetmaar ik heb er geen vrede mee, als hier een kiesvereeniging móét zijn en door jouw schuld komt ze er niet Die vrouw ias eiken dag „de Standaard". Anders had ze zoo niet gesproken 't Beeld ecner andere kwam bij me op. „Zij" was gewoon 'n vrouw uit het volk, getrouwd met een winkelier en man, noch yrouw lazen hier „de Standaard", hoewel ze het van harte met de richting van „Kuipers krant" eens waren. Maar ze iazea niet zoo vlot. Hij had nog geen vijf, zy ruim vier jaar schoolgegaan. Aan een kerkelijk weekblad hadden zij lectuur genoeg en ddhrdoor men scheidde in dien tijd nog zoo nauw niet kwamen ze ook in aanraking met de politiek. Maar deze vrouw had kinderen. En er was ter plaatse een Christelijke Schooldie echter met de 'grootste zor gen te kampen had. En nu had deze vrouw van de gansche politieke beweging dit be grepen, dat in den weg der middelen de toekomst van die school, voor welke eiken dag haar gebed opging, in de stembus school. Als 't 'nu stemtijd werd Dan was z| in stille aclle. Vriendelijke, hulpvaardige vrouw, die ze was, had ze tal van kennissen en mocht elk haat lij den. 't Huishouden moest dan maar eens iets minder 't Was voor de goede zaak Dan liep ze zoo, heel gewoon, hier en daar es binnen, waar een zwakke of trage broeder woonde en maakte een praatje met de vrouw. Over de kinderen, over het werk s „En je man gaat ook slemmen

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 1