Woensdag 10 Maart 1020. Antirevolutionair 35** Jaargang N*.2579. Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Keeawsche Eilanden® IN HOC SIGNO VINCES Socialisatie als fopspeen. INGEZONDEN W. BOEKHOVEN fk Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent by vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDUK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENT1ÊN 15 Cent per regel, RECLAMES 30 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 75 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Het begint al wat te zakken, maar wat heeft men in 't laatste jaar toch van zekere zijde gedweept met socia lisatie. En zonder dat men zelf wist, wat nu toch eigenlijk met dat woord bedoeld werd. De S. D. A, P. is opgevoed in 't geloof aan een toekomstigen heilstaat. Er was, zoo begonnen in den vroegeren tijd alle socialistische propaganda- hlaadjes, weelde der grootkapitalisten, geldmakerij, uiterlijke overbeschaving, die in meetkunstige vermeerdering, da- gelijks toenam. Welke gewrochten van vernuft de menschelijke geest ook uit dacht, om den menschelijken arbeid te vervangen door mechanischen of ma chinalen, nog steeds werden uitvindin gen gedaan, die de wereld der indus- strie in verrukking brachten. De pro- duceerende kracht der Menschheid ver menigvuldigde zich hoe langs hoe meer en met haar steeg de rijkdom der vol keren. Het tijdstip naderde, waarop bij exploitatie van alle doode arbeids kracht en van de schatten die de aarde nog herbergt, de dagelijksche arbeids tijd der burgers tot enkele uren beperkt zou worden en in alle redelijke be hoeften ruimschoots zou zijn voorzien. Maar al nadert zoo'n toestand, toch blijft 't misere, omdat de rijke zijn hart verliest, zijn moraliteit of zedelijkheid, zijn menschelijkheidin de weelde, door zijn overdadig genot, dóór zijn onop houdelijk gegrabbel naar meer winst, naar merr macht. De arme, aangewe zen om te leven van het produkt zij ner handen, is of een schakel gewor den in den geestdoodenden keten der grootindustrie of loopt rond in werke loosheid, terwijl zijn vrouw en kinde- en een dun stuk brood voor hem ver dienen, óf hongert op het veld waar de grondeigendom zich opstapeltin han den van uitwonende kapitalisten, die in den vorm van pacht den jammer der boeren en arbeiders naar zich toe- strijken. En tusschen die beide polen der maatschappij d. i. tusschen den kapitalist en den loonarbeider krioelt in bonte verwarring en zenuwachtigen haast de zinkende Middenstand, waar over donkere wolken van kommer druk kend neerhangen, Zoo was de ondtijdsche propaganda een dertig jaar geleden. Zóó schreef men in socialistische blaadjes en bro chures toen de wereld er nog anders uitzag dan thans Toen maakte de S D. A.P. ook krachtihe propaganda voor Staatssocialisme en Gemeentelijk socialisme. Maar men voegde er bij, dat dit Staatssocialisme en Gemeente lijk Socialisme nog belangena geen heilstaat zou geven j 't was geen So ciaaldemocratie wat er door btaat en Gemeente gebeurdewant die Staats mijnen, en Staatssporen, en Staats- posterijen, en Staatstelegrafie en Staats onderwijs, en Staatsmuseums en Staats- munitiemagazijnen, en Provinciale we gen en Gemeentelijke gasfabrieken en tramnetten en veren en ponten en mark ten en weegbanken koezeer ze reeds aan 't particulier bezit, aan 't Kapitaal ontfutseld waren en dit geen cent winst er meer van trok toch was 't niet de arbeider, niet de sociaal democratische gemeenschap, die de eigenaar was. Staatsexploitatie, Provinciale exploi tatie, Gemeenteexploitatie is gewone Bourgeois exploitatie en staan onder toezicht en invloed en onder de wet ten dor Bourgeoisieheerschappij, die een zusje is van de kapitalistische productiewijze. Staatsexploitatie wordt in 2e en le Kamer nog door Bourgeois-kamerleden en de Bourgeois ministers en een Bour geois Koningin met een Bourgeois-Raad van State enz. enz. bedisseld, gecon troleerd, besnoeid, óf uitgebreid ten voordeele van sommigen. En zoo is 't met die Provincie- èn Gemeenteexpioi- tatie ook. Al waren alle Raadsleden van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht enz. sociaal democraten en al wilden zij allen alles exploi toeren ten behoeve der Gemeente, het zou ni ts baten, want daar in de Residentie zitten nog een aantal Bour- geois-wetgevers en idem ambtenaren, die de wetten maken, en die zou den, als ze de exploitatie der Gemeen te niet geheel afketsen toch stren ge kapitalistische eischen stellen, ver ordeningen maken voor Winst, en mis schien zuinige loonen geven en kren- terigen aanvoer van fabrikaat en machinerieën bevorderen, en nog zij paadjes openhouden voor 't particulier bedrijf. En daarom! Staats- en Provincie- en Gemeenteexploitatie is belangena geen Socialisme. Dan moet door 't Kies recht de Ministertafel rood wordende ambtenaren allemaal rood; de wetten roodde Grondwet rood en de Konink lijke Besluiten (als de Koningin bleef rood Voor Staatsexploitatie eooals ze nu is, behoeft niets in den Staat te ver anderen maar ooi Staatsexploitatie te maken tot iets sociaaldemocratischbe stuurd en beheerd en geleid door de Hooden, dan moet de Staat heel en al omgevormd worden En dat kan door kiesrecht! Door Revolutie! Door Anar chistische stakingen enz. De S.D.A.P. weet zeer goed dat er in de laatste 30 jaar zeer veel verbe terd is ten goede van den werkman. Waarlijk, we behoeven niet op te noe men de sociale Wetten die den arbeids dag inkrompen, die vrouwen en kinder arbeid verboden onder zekerejomstandig- heden werken, de Woningwettenjen Ge zondheidswet en Hinder- en Veilig heidswet, het Arbeidscontract, Zondags rust, fabrieksinspecteurs en inspectri ces enz. Waarlijk, we behoeven niette praten over de macht der Vakorganisa ties, 't georganiseerd overleg. Loonra- den, Personeelraden, collectieve kon trakten enz. enz. En omdat het sinds 30 jaar zoo reusachtig is veranderd en er van el lende van het proletariaat en voorspel de diepere inzinking der werknemers totaal geen sprake meer is, en omdat de Socialisten den klassenstrijd hoe langs zoo meer in praktijk loslaten, (denk maar om de contracten die juist den klassenstrijd beteugelen!), en om dat de vooraanstaande leiders ook wel zien dat het tegenwoordig al aardig goed gaat en de Bourgeois ook voor uit wil en vooruit drijft, daarom is de Sociaal Democratische partij bezig om een reformistische partij te worden. (We laten Troelstra's greep naar de Staatsmacht in November 1918 nu eens totaal voor zijn eigen rekening), Maar gezien de leiders zooals ze zich in Kamers, Staten en Gemeenten open baren, zijnde gewoon democratisch* niets meer, niets minder, en probeeren alleen door »hooger bod* propaganda te maken voor hun partij. Was dan ook Wijnkoop niet opge staan om de S.D.A.P, eens flink wakker te schudden en ze aan haar oude plunje te herinneren uit de dagen van Domela Nieuwenhuis, gewis en zeker, de S.D. A.P. was zoo mak geworden als een lam, aanvaardend allerlei betrekkin- genen haantjes en ambten als Wet houders, als Burgemeesters, als School opzieners, als Commissielid, als Com missaris, alsbaantjes met geld en eere, waarbij ze zich lekker gevoelen. Maar nn staat Wijnkoop ze te ter gen Ze uit te dagenZe te herinneren aan hun socialistische propaganda Van jaren herEn die wasSociaal Demo eratische eischen op Sociaal gebied. Nu wordt de S.D.A.P wakker! Ze vreest Wijnkoop en zijn invloed. En nu komt ze met de leus: Socia lisatie! De fabriek, het land, de sche pen, sporen de mijnen am den staat plus aan den arbeider plus aan den consument, plus aan den fabrikant of zijn ingenieurs. Maar dat is een fopspeen. Net zooals de Heilstaat er een is Een partij, als de S.D.A.P. die al jaren bezig is zich te vervormen tot een radicale, gewoon vooruitstrevende par tij, alléén met wat „hooger bod", gaat zich zoomaar niet terugwerpen in een oud vergeten verleden waarin men nog over zoo'n Heilstaat illussies had. Maar ze moet gedreven door de re volutionaire propaganda van anderen, van nu af aan, haar eigen mannetjes de oude leuze voorhouden! Ze moet haar volkje weer naar den Heilstaat wijzen net zooals Wijnkoop doet! Eu als overgang uit dezen Kapitalistischen Staat naar den Heilstaat neemt ze 't nu op voor Socialisatie Wijnkoop wil den sprong door revo lutie in ééns makenWeg, vandaag nog het Kapitaal Leve nu de pro letariërs De S.D.A?. doet het anders nl. het Kapitaal aan den Staat én den arbei der én den consument én den eigenaar. En gaat dat over een honderd jaar wat schrikkelijk, wel nu! dan nog eens hon derd jaar gewerkt om het Kapitaal aan d m werkman te geven. Dan is er na een paar eeuwen de Heilstaat- Want een kind in de politiek weet toch wel dat door revolutie inèêajaar alles, ja alles kon omkeeren, denk om Rusland. Maar wat langs den weg van reformatie er legio jaren moeten ver- loopen eor de grondslagen van Staat en Maatschappij gansch opgebroken en er nieuwe gelegd zijn, Baar gaan ge slachten over heenDat eischt een eeuw van nieuwe opvoedingEen massale omzetting van levensbeginsel en levenseischen En Socialisatie eischt een eeuw levens! d. w. z. Socialisatie als iets internatio naals En daar gaat het om. Ze is een wissel op verre, verre toe komst En het huidige geslacht schiet er niets mee op, doch de revolutionai ren in de S.D.A.P. kunnen er mee zoet- gehouden worden, nu Wijnkoop ze den glans en schittering van het toekomstig Paradijs nog eens voor oogen houdt. De eens voorgespiegelde Heilstaat was uit het oog verdwenenGeheel De oorlogsweeën herinnerden er weer aan. Nu geeft men den proletariër ten tweeden male oen aanlokkelijk toekomst beeld van komend wereldgeluk, van socialen wereldvrede, van economische wereldorde, van zegenrijke massa-pro ductie en broederlijke samenwerking op alle vastlanden en op alle zeeen. Maar maar maar wij zullen het niet beleven, noch onze kinderen en kindskinderen. V Waar onze belastingpenningen blijven. We knippen 't volgende uit de N.R.C. van 6 Maart 1920 Ochbl. B. 't Is schandelijk. Wij lezen in het Hbld.: Onder bovenstaand opschrift ontvingen wQ van betrouwbare zQde een schrijven, waarin een zaak behandeld wordt, belangrflk genoeg om ons er enstig mee bezig te houden. Wij hebben dit dan ook gedaan, zooals men ver der zien zal. Maar eerst het schrijven. Iedereen zal zich nog herinneren de ont hullingen over de gsldwegsmytery by ver schillende crisisbureaux. Dezer dagen lazen we in het orgaan van den bond van Neder- landsche Belastingsbetalers, dat wat voorge vallen is bij de bovengenoemde bureaux, zich thans herhaalt by de Raden van Arbeid. Toen ons dan ook ter oore kwam, dat naar aan leiding van een klacht van een ambtenaar een onderzoek is bgesteld op last van den minister door den verzekeringsraad te Arn hem, waarvan voorzitter is jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, naar omstan digheden waaronder een pand is aangekocht voor een van de Raden van Arbeid en wel te Tiel, hebben we ons met dien ambtenaar in verbinding gesteld. Deze ambtenaar deelt ons mede, dat In 't voorjaar van 1919 aan den In Tiel woonachtigen agent van de Rijks verzekeringsbank was opgedragen, naar een pand om te zien voor den aldaar te vestigen Raad van Arbeid, daar er nog geen voorzit ter was benoemd. Toen dan eenigen tijd later mr. S. Rink werd benoemd tot voorzit ter van dien Rsad, werd hem door bovenge- noemden agent mededeeld, dat een pand met grooten tuin, alleszins (zonder vertimmering) voor het doel geschikt en 1 Nov. 1919 te aanvaarden, voor f 17,000 verkrijgbaar was. De heer Rink stelde zich met den eigenaar in verbinding, met het resultaat, dat Woens dag 28 Mei, dus den dag voor Hemelvaarts dag, een koopcontract werd opgemaakt, waar in stond dat behoudens goedkeuring van hoogerhand, het huis was verkocht. Dus de Staat zou eigenaar worden van het pand, van welks grooten tuin aangrenzende eige naren gaarne voor hoogen pr83 gedeelten hadden gekocht. Wat gebeurde echter Den dag na Hemelvaartsdag zegt de heer Rink tot den eigenaar, dat „de heeren van den koop hebben afgezien en het contract dus verscheurd kon worden en de daad by het woord voegende, verscheurde hy dit voor de oogen van den verkoopcr. Ook is den heer Rink nog aangeboden een zeer groot paud, met 12 kamets voor f 40000, maar dat was yolgens Z.Ed. te klein en een zoo exorbitant hoogen prys zou door den Staat nooit wor den besteed. (Voor dit gebouw was echter in 't voor jaar 1918 reeds f 26,000 geboden.) Wat nu gebeurt, grenst by na aan het oa- geloofl|ke; de heer Rink verkoopt z|n eigen huis aan den Staat voor f 40,000, terwijl het veel kleiner is dan bovengenoemde twee pan den en het in 1917 door hem voor f 8500 is aangekocht. Het huis is totaal ongeschikt, moei geheel worden verbouwd, terwijl de Raad van Arbeid zoolang elders is onderge bracht; de verbouwing is van dien aard, dat o.m. zich twee groote ramen bevinden op pl.m. 10 c.M. van een hoogen tuinmuur en komt daarby de.* Staat straks op pl.m. een ton. Daarby blijft de heer Rink zelf in het huis wonen en heeft hy centrale verwarming laten aanbrengen. Comentaar dus overbodig. Dat echter in deze tijden het nog mogeiyk is dat een nieuw aangesteld ambtenaar zoo met onze belastingpenningen kan omspringen en dat een dusdanig ambtenaar niet terstond geschorst is, is ons onbegrïpeiyk. Merkwaardig is nog dat even na denver koop van bovenbedoeld pand, de vader van den heer Rink, mr. P. Rink, in de Tweede Kamer by den Minister op bezuiniging aan dringt, waarom de „Controleur" dan in een artikel ook spottend zegt„pspa Rink Is een wijs man, maar zoon Rink is een handig man". Wy hebben het bovenstaande niet willen opnemen zonder nog eens goed te onderzoe ken of het alles juist was. En daarby hebben wy vrywel alles een bevestiging ontvangen plus eeoige nieuwe byzonderheden. Mr. P. Rink verkocht 15 Mei 1917 het thans voor den Raad van Arbeid gekochte perceel voor f 8500 aan zijn zoon mr. S. Rink. Deze verkocht het op 23 juli 1919 aan den Staat voor f 40,000 een bedrag waarop het is ge taxeerd een taxatie die plaats had in op dracht van het Bestuur der Ryksverzekerlngs- bank; de taxateur wordt in de acte niet ver meld. f 15,000 f 17,000 zou voor dit huls thans een zeer goede prys zyn. Het huis, van den metselaar Van der Kolk waarover een voorloopig koopcontract was opgemaakt was zeker beter en ruimer dan het thans gekoehtedoor zyn grooten tuin bood het alls gelenheid tot uitbreiding. Het tweede genoemde perceel, het hotel restaurant van W. te Louw, zou zeer geschikt zyn geweest, al is het wat somber: daarvoor werd f 35,000 gevraagd. Nog een derde huis, zeker even groot en minstens even geschikt als het gekochte, werd eyencens als te klein geweigerd. De verbouwing van het gekochte huis, duurt nu reeds maanden en zal zeker verbazend veel geld kosten, inderdaad, wy weten nu waar een deel van onze belastiagpenniugen blijven. De Ra den van Arbeid hebben byna overal dnre perceelen moeten koopen voor hunne kanto ren. Maar dat zooveel te duur werd gekocht en dat nog wel zbó, dat de voorzitter van den Raad van dien duren koop de voordeelen trok, dat zal toch, hopen wy wel eenig zyn. Intusschen zal zonder twyfcl de Regeering, nu zy ingelicht is, het hierbij niet laten. door den Heer L, C- Buurvelt leeraar aan de R. H. B. School te Middelharnis. Oproep voor een Vereenlglng veer Volksontwikkeling. Het zy my vergund onderstaand schrijven tot de bevolking van Flakkee te richten. De Vryz.-Democratische Party te Middel harnis heeft gemeend door een reeks van volksvoordrachten aan de bevolking te moeten toonen, wat zy onder dit punt van haar gemeenteprogram verstond. Men heeft gevraagd waarom dergeiyke lezingen van een politieke party moesten uitgaan. Het antwoord van de V. D. Party op die vraag kan kort zyn. Het was om den verkeerden indruk door sommigen in de verkiezings dagen gewekt, weg te nemen. Thans be schouwt de V. D. party te Middelharnis in dezen haar plicht te hebben vervuld. Het is dus niet als Vryz. Democraat dat ik dezen oproep onderteeken. Integendeel, voor bet behoud der volksvoordrachten is het gewenscht, dat zy in de toekomst van een neutrale organisatie uitgaan. Oorspronkelijk had ik gedacht aan de plaatseiyke afdeellng van de My. tot Nut van 't Algemeen. Bovendien Middelharnis zal binnen niet onafzienbaren tqd een Openbare Leeszaal en Bibliotheek ryker zyn en het doen houden van volksvoordrachten door een instelling als deze behoorde ook niet tot het terrein der onmogelijkheden. Om verschillende reddnen ben ik van eerstgenoemd plan teruggekomen. Liefst ga ik op de motieyen, die my hiertoe brachten, niet inhet zy genoeg, dat ik dc bezwaren, die ik daartegen boorde opperen, persoon lijk niet volkomen aanvaard Maar voor het welslagen van een belangryke zaak dient men ook rekening te houden met de nei gingen der bevolking. Wat de tweede door my genoemde instelling betreft, komtj het mjj voor, dat de eerste jaren zoodanige uitgaven voor haar mee suilen brengen, dat we van haar niet nogmaals onkosten ten bate van volksvoordrachten mogen vergen. Toch zyn dit wiet de voornaamste mo tieven, die er mg toe brachten een oproep te dosn voor een Verccniging van Volks ontwikkeling. De bevolking vm Midöerhar- nis en Sommelsdijk heeft door haar buiten gewoon groote opkomst bewezen, dat er in haar ook belangstelling is voor onderwerpen op het gebied van wetenschap en kunst. Ik heb vernomen, dat de lezingen zelfs werden bezocht door personen van naburige dorpen, Hier is, gezien de slechte verbin dingen, byzondere reden voor erkentelijk heid. Want ook zy hebben door hun aan wezigheid de volksvoordrachten doen slagen. De bevolking onzer omgeving heeft door haar belangstelling zich zelf een kroon op het hoofd geplaatst. Thans verdient zS, dat er iets biyvends voor haar wordt gedaan. Die groote belangstelling Iheeft my den moed gegeven uiting te geven aan een plan, waarmee ik reeds een gcruimen tjjd rond geloopen heb. Het is tn|n hoop, neen, het is mijn stellige verwachting, dat de Ver- eenlging, die ik thans ga oprichten, slechts de basis, de bodem zal zfja, waarop het gebouw nog verr|zen moet. En nu ga ik een groot woord gebruiken, te groot voor onze omgeving. Wanneer ik het woord „volksuniversiteit* uitspreek is het dan ook minder om het doel, dan wei om de richting aait te geven, welke wy uit moeten. Al doende hebben we geleerd. Wij hebben gezien, dat we in onze lezingen voor som migen te veel, voor andere weer te weinig gaven. Een splitsing naar leeftyd, smaak en aanleg zou my dus hoogst gewenscht voorkomen. Dat er cursussen geopend kun nen worden op alle gebied van kunst en wetenschap, komt my niet onmogelijk voor. Wanneer wj| eens in het bezit mochten geraken van «en beteren tramdlenst en we konden van uit Middelharnis 's avonds nog

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 1