Woensdag 25 Februari 1020. MnU Jaargang 'N*. 2575 s, 'RIJ 195.00. toop de KnidkoHandiehe en Zeeawsche Eilanden. 'dam. Antirevolutionair IN HOC SÏGNO VINCES Km i Omostop sips Mm Toleum, Huis- Nikkelwaren, or, Vertinde alle maten. rdam. RECHTZAKEN. H 111- - nhouwery i 14, Rotterdam 3ht. sveringv RMAKER, erdasi. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers» RscSames KKsdsdseiingen Sanatogen KAEV3ER0VERZ10HT, BUITENLAND, I oor DAMES- ea le is m|n me. t U waar voor Uw ren voorradig 95.00 P zfln mfln massief lis, Kantoorstoelen, itlgd m|n enormen langdurige garantie, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS; SOMMELSDfJK, Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/. Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel, BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote ietiers en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DiNSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Op een vulkaan rust Europa. En de gansche wereld zucht bij de wetenschap dat de geestelijke en stoffelijke inzin king nabij is. In Neder'and wordt han del en industrie getreiterd door al maar loonsverhoogingeu en stakingen, ziet ieder op landbouwgebied de booge winsten dalen en wordt onze Regeering belaagd door en uit Ruslands-Sovjet- Republiek. Uit Moskou komt een nieuwe onrust over Nederland. De litteekens van Troelstra's vermetel pogen om de Staats macht aan de handen van Arbeiders- en Soldatenraden toe te vertrouwen in Nov. '18, waren zachtkens aan het beteren. Hij zelf krabde met een spijker die roofjes nog wel open, maar de rond- omstaanden hadden meer medelijden, dan wel angst voor de kleine bloed- vlekjes die weer op Troelstra's gezicht gezien werden Maar uit Moskou daagt nieuwe on- rnst. En geen wonder. Wijnkoops huis stond reeds eenige weken onder scherpe politiebewaking en werd geblokkeerd. Verschillende vreemdelingen wilden Wijnkoop een bezoek komen brengen en in het belang der veiligheid en van de pasvoorschriften achtte de politie het raadzaam op deze menschen te let ten en op op Wijnkoops huis in de Pretoriusstraat. Een Belg uit Kortrijk werd aangehouden en bij foulleering op het politiebureau bleek »hij< een »zij« te zijn, de arrestant was een vrouw in manskieeren, uit Belgie naar Wijn koop gekomen om van hem papieren te krijgen voor de reis naar Rusland. Zij was niet de eenige arrestante van vreemde nationaliteit, die, na h6t be zoek aan Wijnkoop door onze politie over de grenzen is gezethet posten der politie in de Pretoriusstraat heeft tot menige aanhouding geleid. En bui ten de uit ons Land, gezetten was nog een groot aantal vreemdelingen hier op communistisch bezoek, want in begin Februari is er een geheime internatio nale communistische conferentie gehou den. En als toelichting vermelden de Bladen er het volgende bij De ingineur S. J. Rutgers te Amesfoort, eenigen lijd a!s ambtenaar der Sovjet Re geering in Rusland werkzaam, woonde inder tijd te Moskou de oprichtingsvergadering bij van de Derde, dat was de Bolsjewistische Internationale karakter moest deze Leniu- Btichting nog kragen, 't was feitelijk slechts een bijeenkomst van Groot- en Kieia-Rus3en, Polen, Letten, Chineezen, en vertegen woordigers van de krijgsgevangenen der centrale en geallieerde rijken. Lenin, die zijne Internationale, internationaal wiide maken heeft daarop den heer Rutgers nasr ons land gestuurd met de opdracht; .daar in dat rustige landje met een slappe reactie" de derde internationale uit te bouwen, en een Bolsjewistische conferentie voor de Wcst- Europeesche landen en de Vereenigde Staten, voor te bereiden. Bij dezen voorbereidenden arbeid werd hij geassiteerd door mevr. Henr. Roland Holst, dhr. HGorter, den heer W. van Revesteyn Jr., dhr A. Pannekoek en D. Wijnkoop. De conferentie werd bepaald op 3 Februari 1920 en volgende dagen; de agenda der bijeenkomst bevatte de volgende punten 1. Opening. 2. Verkiezing congresbureau. 3. Raporten afgevaardigden. 4 Actie inzake contra-revolutionaire inne ming in Sovjet-Rusland en andere Sovjet republieken. 5. Parlementarisme. 6. Vakbeweging en Sovjets. 7. Socialisatie en bedrijfscontrole. 8. De boeren en de revolutie. 9. Anti-militairi8me en het Roode leger. 10. Aaneensluiting van groepen tot partijen in de verschillende landen. 11. Organisatie van een Internationaal Bureau: a, Functies; b. Samenstelling; c. Onderling verkeer, koerierverbindlngen, bul letin, pers, radio berichtendienst, handblad, archief, controle tegen spioaen, financiën: d. Verhouding ten opzichte van andere groepencomm unistlsche jeugd, revolullonaire vrouwenbewegingrevolutionaire intellec- tueelenrevolutionaire siudenten, Clarégroep, enz.; c. Verhouding ten opzichte van cen trumpartijen alsU.S.P., Longuetti8ten enz. f. Verhouding ten opzichte van buitenland- sche vertegenwoordigers van Sovjet repu blieken. 12. Oproepen en moties: a Declaratie aan het West-Europeesch en Amerikaansche proletariaat; b. Motie Inzake vervolgingen speciaal in Hongarije, Duitschiand en Ame rika c. Motie inzake verkeersvrijheid, passen, censuur, spionage enz d. Motie inzake den Volkenbond. 13. Organisatie volgend congresplaats en tijd. Deze bijeenkomst noemt zich Derde Internationale, omdat de Sociaal-De mocraten een Tweede bezitten Deze Derde is bolsjewistisch en bestond uit oommunistische afgevaardigden uit Ne derland Duitschiand, Engeland, Ameri ka, Hongarije, Belgie, Indie, Zwiiserland, enz. De Ned. afgevaardigden luisteren naar den naam van Mevr. Roland-Holst, dr Gorter prof. Mannonry, dr, Panne koek, de heer en mevr. Rutgers, Au gusta de Wit en Tjoan Sioe Kwa De heer Wijnkoop was voorzitter en gasten waren L. de Visser Sneevliet en Bouw man, voorzitter van de syndicalistische transportstakers. Het bureau zal zich in het bijzonder bezig houden toet hat verspreiden van lectuur, met propaganda en het beschik baar stellen van fondsen. Door de Rus sische Sovjetregeerirg zijn ter beschik king van het Bureau gesteld diaman ten, parelen en andere edelgesteenten, tot een waarde van twintig millioen roebel. Het Bureau stelde vast dat 't haar taak is om iedere stiking en iedere beweging die een revolutionair karakter draagt, te steunen. Het Bureau staat onder toezicht van den Russischen president Lenin. En er zullen sub bu reaux worden opgericht in Noord-Ame- rika, Üost-Azie, Sparije en Mexico. Iedere drie maanden zullen de hij de Derde Iuternationale aangesloten lan den een afgevaardigde naar het bui eau in Nederland zenden Bouwman voerde een debat over „Vakbeweging en Sovjets" en zei o m, »De syndic, vakbeweging wenscht niet mede te doen aan de opvoering der productie omdat daardoor 't Ka pitalisme 'in stand wordt gehouden en internationaal zal gepoogd wor den om als communisten de leiding te krijgen van de Vakbeweging. In het voorjaar zullen de Russen een offensief beginnen tegon de Entente, om het proletariaat van Polen en Duitschiand te bevrijden en als 't dan onze Nederlandsche grenzen nadert, moeten de arbeiders hier zich verbroe deren met de communistische Russen, Polen en Duitschers. Er moet wereld revolutie komen en om dat te bevor deren moeten de communisten in alle landen iedere stakingsbeweging en iedere massa-dernoEstratie gebruiken om de arbeiders aan het verstand te brengen dat ze vooral naar Rusland moeten kijken, die bewegingen daar moeten steunen en ze van hart en ziel moeten gaan openbaren een revolutionaire so lidariteit, en gaan voeren een revolu tionaire actie over de geheele wereld. We beleven dus wel hoogst ernstige tijden. En niemand sluite zijn oogen er voor. Niemand denke't zal zoo'n vaart in Nederland niet loopen! Er is een booze Geest rondwarend door Euro_ onder Gods toelating en Hij die toeliff^ dat Job op een aschhoop moest zitten om met een potscherf zijn lichaam te schurenom daarbij te treuren over verlies van kinderen, have en goed Hij kon ook wel eens in zijn eeuwigen Raad besloten hebben Europa nog meer te tuchtigen dan door den oorlog ge schied is. Niet om der menschen goeddoen, maar om der schepselen zonde, ontrouw, ver wildering en miskenning van den Eeuwig leverde wiens Naam is de Almachtige en Wreker des kwaads bij Belooner des Goeds. De nieuwe onrust is met geen schou derophalen weg te nemen, Het Ora et labora 't bid-en-werk zal hier noodig zijn, om de booze geesten die rondwa ren, te beteugelen. En onze Staatslieden staan voor zwa re vraagstukken, bijna onoplosbaar En de Christelijke wereld mag zich wel vast aaneensluiten, als één mach tige phalanx, om schouder aan schouder, 't onzettend gevaar, dat dreigt te weer staan Trouw aan elkaarTrouw aan de Regeering! 25 cent per regel. Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 21.000 Artsen erkennen dit schriftelijk. TWEEDE KAMER. De rede van Minister Van Karne- beek over onze toetreding tot den volkenbond. bi een flink helder betoog heeft de minis ter van Bulienhndsche zaken de toetreding van ons iand tot Sea Volkenbond bepleit. De Minister wenschte de verschillende sprekers In zgn antwoord niet op desa voet te volgen, maar plaatste zich op het stand punt van het Voikenbondsverdrag. Duidelijk zette Zijne Exc. de beieekenis van het Volkenbondscontract uiteen. De Vol kenbond is geen Superstaat noch een bond staat of een Statenbond De Volkenbond moet beschouwd worden als een vereenlgïng, een samenwerking van staten en bedoeld té zijn een georganiseerd overleg der natiën. Hoofd beginsel van die organisatie is dat ais één der leden de door den bond vastgestelde bepalingen overtreedt, al de andere leden partij tegen dat lid kiezen. Een gemeenschap pelijke actie en economische bolcot moet zulk een overtredend lid dan weer tot de orde roepen. Over deze dwangmaatregelen wss de mi nister slecht te spreken vooral over de eco nomische uitsluiting terwijl hij ten opzichte van de gemeenschappelijke actie meende dat er geen rechtelijke doch alleen een moreele verplichting tot deelname uit het verdrag kon voortvloeien. Natuurlijk moet elk toegetreden lid een deel van zijn souvereinitelt prijs geven, evenwel kan er per slot van rekening zonder goed keuring van het parlement weinig gedaan worden. Van geheele ontwapening is geen sprake, zonder bewapening zou de gemeenschappe lijke actie natuurlik geen zin hebben, toch ligt het evenwel vermindering van bewape ning in het plan van den bond. Veel bezwaren kleven er aan het Volken bondsverdrag. De beperking van souvenrefnl- telt moet niet onderschat worden, ook zulten wij bij oorlog onze neutraliteit moeten prijs geven. Ons land kan door zijn geografische ligging bij eventueelen oorlog heel spoedig een operatiebasis worden terwijl ook over het dooitochtsrecht niet te licht geoordeeld moet worden Daarom zal ons land bij toetreding ^uitdrukkelijk vast houden aan het medestem- fuingsrecht. Niettegenstaande de groote bezwaren en moeil|kheden die aan toetreding tot het ver drag verbonden zijn concludeert Z, Ex. toch dat het gewenscht is ons aan te sluiten, Ver beteringen in de toekomst acht minister in 't geheel niet uitgesloten, terwijl b| niet toe treding moeilijkheden te vreezen zullen zijn Het valt op dat zoowel de minister als de Tweede Kamer alle bezieling en geestdrift misten. De debatten over toetreding waren pessimistisch. Niemand scheen veel te ver wachten van deze internationale actie. De Wereldvrede. Wie gelooft eigenlijk aan de vervulling van dien mooien droom? Dat de Kamer dan ook met 59 tegen 5 stemmen besloot tot toetreding vindt zijn oerziak niet in de hoog gestemde verwach tingen, maar om dat men meende dat de voordtelen de nadeelen overtreffen, ook in geen geringe mate omdat men door niet toetreding ons land wellicht in een lastige po sitie zou brengen. In elk geval is het raadzaam het groote gewicht van dezen internationalen bond ook voor ons land niet te onderschatten. Wantrouwen der Entente. Het ge vaar in 't oosten. Op 't oogenblik heeft Duitschiand nog een staand leger van 370000 man. Volgens de „vredesvoorwaarden, moet dit leger 10 April a.s. terug gebracht zijn op 200000 man. De Engelsche minister Churchiü verklaarde in het Lagerhuis, dat deze macht voldoende Is om de binnenlandschs zaken geregeld te hou den. Engeland heeft het vaste voornemen, zijn eigen leger ook op 200000 te brengen. Zijn vloot blijft evenwel op volle steikie, terwijl Duitschiand zoo goed als geen strijd krachten meer bezit. Frankrijk i3 ook bevreesd voor herleving van het Duitsche militarisme. De Frarsche minister van oorlog heeft in een commissie uit de Kamer verteld hoe Duitschiand alles aanwendt om vooral de bepalingen over de wapenbeperking te ontduiken, om naderhand in staat te zijn de nakoming van vele andere bepalingen te weigeren. De Kamer commissie kwam o. der den Indruk van deze mededee- lingen. Zou men in Par|s dus ook niet zooveel waarde aanhet Voikeabondscontract hechten, dat men den Duitscher blijft vreezen ook al is het een „democratische republiek" ge worden Uit Rusland teruggekeerde officieren deelea het een en ander mee over de organisatie van het Sovjetsleger. Hier onder laten we eenige mededeelingen volgen. „Het gerucht dat het sovjetleger, 't welk eenige dagen geleden Odessa heroverde, ook reeds voot Brody en Taniopcl staat, is wel is waar nog niet bevestigd, doch dat neemt niet weg dat op het oogenblik een goed geoefend en gedisciplineerd leger van bfjtia 1 millioea bajonetten gereed staat om ter verwezenlping van de wereldrevolutie naar het westen op te rukken. Een officier van den geaeraien staf van het Russische leger thans met verlof te Wceneu, ceelt in N«ue Tag het een es ander omtrent de opstel ling van het kger mede. Het noordelijk front, onder bevel van generaal Gitïs bestaat uit het 6e leger, sterk 32000 man, onder gene raal Klembofski en het Moermanlegcr sterk 30,000 man. Het zuidelijk front, dat zich uit strekt van de Dr.cpr tot de Kaspische zee en 146,000 bajonetten telt, bestaat uit het 8e, 9e, I0r, lie, ea 13s leger ouder het opper bevel van generaal Parski. Het oostelijk front is 400,000 man sterk, en bestaat Hit het le, 2e, 3e, 4e, en 5e leger en de afdeelingen in Turkestan onder bevel van generaal Koiega- jef. Het westelijk front, onder bevel van ge neraal Znesojef, telt 180,000 man en bestaat van het noorden naai het zuiden uit de legergroep Olonetz, het 7e 15e, 16e, en 12e leger; chef van den generalen staf is generaal Nowikof. Uit deze samenstelling bl§kt dat het sow- jetleger op het oogenblik ongeveer 800.000 man sterk is, en de vraag is zeker niet van belang ontbloot welke troepen in Europa beschikbaar zijn om het oprukken in weste lijke richting te verhinderen. Op Finland kan in het geheel niet worden gerekend, daarna de verkiezing van president Stahlberg, van een oorlog tegen sowjet- Rusland in dat land geen sprake meer is. Van Estland is even min tegenstand te verwachten, daar het le ger onder bevel van generaal Denison sterk communistisch is. Daarentegen zijn de 20,000 Letten, die het front van de lijn Walmar— Paczof tot Raws—Nowoftsef verdedigen, be slist anti-bolsjewistisch. Het kleine leger van Litauen, 12,000 man, is echter onbetrouw baar na het échec van Denikin acht de re geering zich niet meer verplicht, hare in Reval gedane belofte na te komen, te min der, daar zij het van het grootste belang acht het door Polen bezette gebied te be vrijden, en daarvoor in de eerste plaats haar kruit droog wenscht te houden." Het gevaar in het oosten heeft reeds se dert lang gedreigt, maar wie zijn oogen open doet ziet dat het gevaar thans snel nadert, het doel is de Wereldrevolutie en niets minder, 't Communisme o-cr heel de wereld daar gaat het om. Vele zien dat nog niet in. Ook de Entente-Kopstukken schenen hier blind voor te zijn. Is dit niet zoo, dan kunnen we niet begrijpen hoe zij zoo be krompen kunnen blijven staroogen op het Duiische Militarisme. Was het maar waar dat het Duitsche leger docr geen Wereld oorlog was vernietigd, was 't maar waar dat de sterke muur tegen 't oosten geen ruïne was geworden. Was 't maar waar dat de Duitsche: discipline nog spreekwoor delijk mocht heeten. 't Gevaar uit het oosten, 't nadert snel De agenten en spionnen bereiden den weg tot in de uiterste hoeken. 't Wereld communisme is het parool. De naaste toekomBt is bang, wel hem die z|n heli van de laatste toekomst verwacht 1 KANTONGERECHT SOMMELSDIJK, Qcëischt tegen: P. v. d. KooS, 19 jaar, Stoker te Middel- harials, wegens loopen op land van Vroeg- indewefl en Witvliet f 15 subs, 15 dagen hechtenis. M. v. Dongen 18 j drukker, Middelharnis, wegens plegen van baldadigheid voor de woning van Albrechis f 10 subs. 10 dagen hecht. de W. wegens het neerleggen van gas- pljpen te Oude Tonge op openbare weg f 5 subs. 5 d. D. d. jong 23 jaar, arb. Nieuwe Tonge wegecs loopen zonder toestemming op het Stationsemplacement te Nieuwe Touge. f 10 subs. 10 o. De ambt. van het O, M. wijst er op dat het de laatste tijd een soort sport schijnt te worden op de perronnen heen en weer te slenteren ea meent dat dit tegen gegaan dient te worden. M. C. wegens rijden zonder licht f 3 of 3 dagen. P. v. A. overtreding leerplichtwet f 10 of 10 dagen, St, F. idem f 10 of 10 dagen. M. Groenendijk 45 j laudouwer te Som- mdsdfjk, idem f 8. subs. 8 dagen. C. G. idem f 10 of f 10 dagen. M. d, B. wegens rijden zonder licht f 3 of 3 dagen. H. Tielemaia timmerman te Meiissant is beschuldigd geloopen te hebben op het em placement van het station der R T. M. zon der toestemming van de agent, Bekl. meent niet persoonlek schuldig te staan. De nachtwaker had hem verlof gege ven, dewijl velen zich aan het zelfde feit schuldig maken. Ook had de veldwachter Sandee hem eerst wel zes malen zonder waarschuwing laten passeeren. Op grond van Art. 138 Wetboeis vaa Str. wenscht öeki. zich te verdedigen (zeker naar aanleiding van een ernstige waarschuwing onlangs in „Onze Eilanden'-? versi.) De ambt. van het O. M. zegt dat dit met dit geval niets te maken heeft, dit artikel betreft huisvredebreuk, 't Is spr. opgevallen dat bekl. in „Onze Eilanden" vrf onbehoor- l§ke stukjes schrift en daarin .Systematisch opjosltle voert tegen de wettelijke overheid. Beki.„Dat stukje over het Schrikbewind bedoelt U zeker." De man die gearresteerd werd was onschuldig. De Ambt. van het O. M.„Staat dit aan U të beoordeelen Get. Sanüee wijst er op dat bekl. van be gin af aan een gereserveerde houding tegen over hem had aangenomen. Reeds vroeger had get. bekl. verw|derd van het emplace ment. Ook had bekl. op eischende toon een afschrift gevraagd van het proces-verbaal, waarop gèt, hem evenwel naar de burge meester verwezen had. De ambt, van het O. M. zegt dat bekl. er behagen in schijnt te scheppen het gezag te Meiissant lastig te vallen, en de politie, in de uitvoering van haar taak te bemoeilijken Dergelijke feiten moeten voorbeeldig ge straft worden, daarom is de eisch f25 subs. 25 dagen hechtenis. B. v. Gelder, koopman te Middelharnis, wegens rijden met een kar bespannen met honden zonder nommer en drinkbak fi voor iedere boete subs, t dag hechtenis. j. K„ A. K. en Ph. G. te Ouddorp wegens nachtrumoer ieder f 5 subs. 5 dagen. Joh. W. en J. D. wegens verkeeren op het emplacement van het station der R. T. M. zonder toestemming f 10 subs 10 dagen. Ch. v. d. Velde wegens mollen vangen f 10 subs. 10 dagen. I

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 1