Woensdag 18 Februari 1920. 84"u Jaargang N\ 2578, voor de Zuidhollandsclte en Zeetwsche Eilanden. Eerste Blad. Antirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Statuut van dan Volkenbond GEÜIEENTEüiiAO, W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bQ vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDUK, Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zfj beslaan. AdvertentiSn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Den 13 Januari jl. verscheen een Koninklijke boodschap om de Kamers te vragen, hoe zij dachten over de toe treding tot den Volkenbond Die vraag was noodig, omdat Art. 1 van het Velkenbondverdrag voorschrijft, dat er ingeval van toetreding, linnen twee maanden aan het Secretariaateen verklaring moet zijn ingezonden. Onze J^geering heeft dus met die twee maan- «n (nadat het Vredesverdrag in wer king zal zijn getreden) te rekenen. We onthouden ons thans van op-en aanmerkingen over dien Volkenbond, er is zooveel verscheidenheid in waar deering reeds gepubliceerd, dat alle volken van Europa al een keuze kun nen doen met welken lof of met welke afkeuring ze kunnen instemmen. En ook in ons Vaderland zetten de lof trom pot ters toch nog vaak een zeer bedenke lijk gezicht, als ze de practische uit werking {overdenken. Trouwens, als er één Instituut is dat in zijn nieuwheid internationale belangstelling verdient, dan is het dit Volkenbond verdrag. Laten we de 26 artikelen kortelijk mededeelen. Art. 1 -vEr zijn twee soorten van leden, oor- Jfronkelïjke, zooals Amerika, België, Bolivia, Brazilië, 't Britsche rijk. Canada, Australië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Indie, China Cuba Ekwador, Frank rijk, Qriekeland, Guotemala, Haïtie, Hep- zjes, Honduras,Italië, Japan, Liberia, Ni caragua, Panama, Peru, Polen, Portugal, Roemenie, Servisch- Croatisch,-Stoueen- scheStaat, Siam, Tsjecho,-Slowakije,Uru guay. En bij düze oorspronkelijke wor den dan ook bedoeld de uitgenoodig- den, zooals Nederland, Argentinië, Chili, Columbia, Denemarken, Spanje Noor wegen, Paraguay, Perzie, Salvador, Zweden, Zwitserland en Venezuela, die verzocht zijn om tot het Verdrag toe te treden. De andere soort leden zijn de rest der wereld, overzeesche ge westen of koloniën, die volkomen zelf bestuur hebben, en deze kunnen toe treden als twee derden van de oor spronkelijke Bondsleden er voor zijn. Art. 2 De werkzaamheid van den Bond wordt uitgeoefend door een Vergade ring en een Baad. Beide worden ge holpen door een permenent Secretariaat. Art. 3 De Vergadering bestaat uit alle ver tegenwoordigers van de Bondsleden, dus van Amerika, Frankrijk, Nederland, enz. Elk land of lid mag 3 vertegen woordigers zenden, maar brengt noch tans maar een stem uit. Art. 4 De Raad bestaat slechts uit verte genwoordigers van de voornaamste ge allieerde en geassocieerde mogendheden alsmede uit vertegenwoordigers van 4 andere leden van den Bond. Dus van Amerika, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan en nog wat volken die den oor log gevoerd hebben. En dan nog een 4-tal andere staten. In den raad zitten dus de Ententemogendheden. L'ie vooral. Die allereerst. Hij komt bijeen als de om standigheden dat vereischen en noemt kennis van elk vraagstuk, dat binnen den kring der) werkzaamheid van den Bond val tof fden wereldvrede raakt. Wordt er in den Raad over Nederlandsche zaken gesproken en is Nederland geen lid van den Raad, dan wordt het toch (als lid van den Volkenbond) opgeroepen om zijn belangen in dien raad te be pleiten en er tegen te hooren discussi eeren. Art. 5 De besluiten van de Vergadering en van den Raad moeten genomen wor den met goedkeuring van alle leden, die op de bijeenkomst vertegenwoor digd zijn. Art. 6 Het permanente Secretariaat is geves tigd ter plaatse van den zetel van den Bond en omvat een Secretaris-Gene raal, alsmede de noodige Secretarissen en personeel. De uitgaven van het Se cretariaat worden gedragen door de leden van den Bond, in de verhouding, vastge steld voor het Intern, bureau der Algera. Postvereeniging. Art. 7 De zetel van den bond ia gevestigd te Geneve. Art. 8 (Ontwapening). De leden van den Bond erkennen, dat de instandhouding van den vrede, die vermindering eischt van de nationale bewapeningen tot het minimum ver- eeDigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtingen in geval van gemeen schappelijke acte. De Raad, rekening houdende met de aardrijkskundige ligging en de bijzon dere omstandigheden van eiken Staat, zal plannen voorbereiden tot deze ver mindering, ter fine van onderzoek en beslissing door de verschillende regee ringen. Deze plannen moeten tenminste eens in de 10 jaar opnieuw worden overwogen en zoo noodig herzien. Na hun aanvaarding door de verschillende regeeringen kan de aldus vastgestelde grens der bewapeningen niet worden overschreden zonder toestemming van den raad. De leden van den Bond, overwegende dat de vervaardiging van munitie en oorlogstuig door particulie ren aanleiding geeft tot ernstige be zwaren, dragen den Raad op, te rade te gaan omtrent de maatregelen, ge schikt om de nadeelige gevolgen, daar van te voorkomen, daarbij rekening houdende met de behoeften der Bonds leden, die de munitie en het oorlogs materiaal noodig voor hun veiligheid niet kunnen vervaardigen. De leden van den Bond verbinden zich, elkan der wederkeerig op de meest open en volledige wijze alle inlichtingen te ver strekken, betreffende de schaal hunner bewapeningen, hun militaire, maritieme en luchtvaartprogramma's en den staat van diegene hunner industrieën, welke aan oorlogsdoeleinden kunnen worden dienstbaar gemaakt. Art. 9 Een commissie zal worden benoemd om den raad van advies te dienen, om trent de uitvoering van de art. 1—8, omtrent de militaire en maritieme en luchtvaartsvraagstukken. Art. 10 (Souvereiniteit.) De leden van den Bond verbinden zich de territoriale integriteit (de grens scheiding) en de bestaande politieke on afhankelijkheid van alle leden van den Bond te eerbiedigen en te handhaven tegen eiken buitenland schen aanval In geval van aanval, van bedreiging met of gevaar voor aanval zal de raad zich beraden omtrent de middelen om de uitvoering van deze verplichting te ver zekeren. Art. 11 Allen tegen één Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat elke oorlog of bedreiging met oorlog, onverschillig of een der leden van den bond daatbij rechtstreeks betrokken is, den geheelen bond aangaat en dat deze de maatregelen moet nemen geschikt om der, vrede der volken doeltreffend te beschermen. In zoodanig geval roept de Secretaris-Generaal op verzoek van elk bondslid den Raad bijeen. Bovendien wordt verklaard dat elk lid het recht heeft uit overwegingen van vriendschap de aandacht der verg. of van den Raad te vestigen op elke omstandigheid, nadeelig werkende op de internationale betrekkingen en dientengevolge dreigt den vrede te ver storen en de goede verstandhouding tusschen de volken, waarvan de vrede afhangt. Art. 12 Arbitrage Alle leden van den Bond komen overeen, dat, wanneer tusschen hen een geschil ontstaat, hetwelk tot een breuk zou kunnen leiden, zij dat ge schil hetzij aan arbitrage, hetzij aan het onderzoek van den Raad zullen onderwerpen. Zij komen tevens over een, in geen geval hun toevlucht tot oorlog te zullen nemen vóór het einde van een tijdperk van drie maanden na de uitspraak der scheidsrechters of het rapport van den Raad, In alle geval len, voorzien in dit artikel, moet de scheidsrechterlijke beslissing uitgespro ken worden binnen een redelijken tijd, en het rapport van den Raad uitge bracht binnen zes maanden, nadat 't geschil daaraan is onderworpen. (De oorlog kan dus 9 maanden opgeschort worden en dan uitbreken Art. 13 Voor arbitrage zullen vatbaar zijn de uitlegging van een verdragdie van internationaal recht, schending van een internationale verbintenis. Art. 14 Voorbereid zal worden door den Raad een Permanent Hof van Internationale Justitie. En dit zal bevoegd zijn ken nis te nemen van alle geschillen van internationalen aard, welke partijen eraan zullen onderwerpen. Het zal ook advies geven over elk geschil of elk punt. dat de Raad of de Vergad. bij 't Hof zal aanhangig maken. Art. 15 (Toch oorlog.) Wanneer tusschen de leden van den Bond een geschil ontstaat dat een, breuk zou kunnen ten gevolge hebben, en dat niet onderworpen is aan de arbitrage bij art. 13. komen de Ledep overeen, 't bij den Raad aanhangig tè maken. Voor het geval, dat 't den Raad niet gelukt de zaak in der minne te schikken, doordien aUe leden er zich niet vóór verklaren, behouden de Le den zich 't recht voor te handelen zoo als zij het noodig achten voor de hand having van het recht en d© gerechtig heid, Art. 16 (Boycot Aanval) Indien een lid overgaat tot den oor log in strijd met de artt. 12, 13, of 15 verbinden zich alle leden, 'terstond alle handels en finantieele betrekkingen met dat lid te verbrekenalle betrekkin gen tusschen hun onderdanen en die r - o - 1 te verbieden en een einde te maken aan alle finantieel,-handels-en persoon lijk verkeer tusschen de onderdanen van dien Staat en die van eiken an deren Staat, onverschillig of hij lid is van den Bond. In dat geval zal 't de plicht zijn van den Raad de verschil lende betrokken regeeringen van ad vies te dienen nopens de getalssterkte van da strijdmacht te land, ter zee of in de lucht, waarmede de leden van den Bond ieder voor zich zullen bijdra gen tot de strijdkrachten, bestemd om de BoDdsplichten te doen eerbiedigen. (En dus krijgt de oorlogzoeker én boy cot én een Bondsleger tegen zich. Red) Zie daar de hoofdzaak. De laatste artt. nl. 17 - 26 zijn niet van zoo groote beteekenis. dat we ze behoeven te vermelden. In elk geval houde men in 't oog, dat wie nu al van Neerlands ontwa pening sprak, de artt. van den Wereld bond zeker niet kende. Want de Raad zal beslissen, hoever ons Land mag gaan in zijn afdanking van krijgsvolk. Voorloopig moet onze Regeering nog niet te grooten haast maken. Er is niets bestendiger dan de onbestendig heid en die heerscht uitermate nog in 't Statuut van den Volkenbond. Komt er landbouwinzinking De heer Kruseman te Halfweg schreef on langs Het wordt een moeilijke tijd voor de landbouwers; velen zullen den moed ver liezen en ten onder gaananderen, zuilen straatarm worden en volhouden; allen echter zullen zich tot bet uiters te moe ten inspannen om een vrij karig bestaan te verdienen. Voordat wij weer op adem kunnen komen, zuilen wij heel wat tijden van groote armoede moeten doormaken. En allerlei stemmen vol waarschuwenden ernst lasen we, die op een hevige landbouw crisis wijzen. Daarom een crisis, omdat de inkoopsprijzen van alle landbouwhenoa- digdheden duur z^a en blijven, en er geen geld in 't buitenland is om onze gewassen te koopen. Men blijft met zijn artikelen zit ten. Des te meer reden om met de Vakorga nisaties te raadplegen en samen te overleg gen, wat voor loonen gegeven zullen wor den. Om samen den toestand, die dreigt, onder de oogen te zien. Juist, als de toe standen gaan nijpen voor de boeren en dus ook voor de arbeiders, is een samensprehing dringend noodig, of men komt tot noodlot tige verhoudingen en botsingen. Distributie van jenever. De drankaccijns brengt geweldig veel op. In 1918 een 18 rnillloen. In 1919 een 38 miï- lloen of 20 millioen meer. En van alle zijden wordt er dan ook aangedrongen op Plaatse lijke Keuze, d. i. op 't recht der burgerdom bij de Kroon en den Raad te vragen om ver mindering van 't wettrlgk aantal vergunnin gen. Alle partjjea in de 2e Kamer hebben een wetsvoorstel ingediend, om die Plaatsrl^ke keuze mogelijk te maken, opdat up die v/ijs sommige stads- en dorpsbuurten drooggelegd worden. Maar ook wordt 't voorstel gedaan om de Regeering te vragen, weer net als voren in de oorlogsjaren de jenever te distribueeren. Er is gebleken uit de Statistiek, dat 't aantal dronkenschap-verbalen in 1918 heel wat min der was dan in 1913, omdat er In tal van herbergen geen sterke dranken te krijgen waren; de glaasjes te klein;deprfjstenoog; en de het alcoholgehalte door aanmenging met water, zoo verminderd was. Als nu de Statistiek met cijfers aantoont dat het aantal processenverbaal enorm daal de door de distributie van drank, dan zou dat middel der oorlogsjaren nog eens kunnen herhaald. Plaatselijke keuze en distributie zouden twee factoren kunnen zijn, die't misbruik van sterken drank zeer tegengaan. VERGADERING van den gemeente raad van Dirksland op Vrijdag 14 Febr. 1920 des uam. 2 uur. Na opening door den Voorzitter de Edel achtbare heer de Winter mes geoed wordt een {aanvang gemaakt met de afwerking van het uit 33 punten bestaande agenda. De notulen worden voorgelezen en vast gesteld. De rekening van de gasfabriek over het boekjaaar 1918 wordt goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. om adhaasie te betuigen aan de motie van den Raad van Smallingeriand, dat het rijk 50% betaie in het trs.ctement van Burgemeesters en se cretarissen wordt aangenomen. Het verzoek omüeifing vergunningsrecht aan deu heer A. Vreèswyk wotüt toegestaan. Aan mej. L. Mooiaart wordt eervot ontslag verleend als helpster handwerken. Met alge meens stemmen worden in bovengenoemde vacature benoemd mej. P. B. Mourjaart. Tot regent en regentcsse Weeshuis wor den met algemeens stemmen herbenoemd de heer G. L. Warnaer en mej. 8. v. Over steeg— Rtemeijer. In verband met verzoek van den doodgra ver otn verhooging van het tiactement wi.rdt op advies van B. en W. besloten dit te bren gen van t 125 op f 200. De verzoeken van de vereenlgicg tegen drankmisDruik en correspondentaioeiders- beurs om gebruik te mogen maken vaneen schoollokaal worden toegestaan. Het voorstel van B. en W. om de boeken der gasfabriek om meer één vormige con trole ie krijgen, te laten controleeren door het Centr. Bur. VereenNed. gemeente wordt met algemeene stemmen aangenomen. "Dit onderhoek zal tweemaal per jaar plaats hebben tegen vergoeding van f 100—, Over het verzoek van den Nea. Bond van Gemeenteambtenaren om aan de gem. amb tenaren één maand extra uit te kceren in na volging van het rijk, wordt afwijzend be schikt, daar de sagarissen kort geleden zijn herzien en in evenredigaeid met de tijds omstandigheden gebracht zijn. In verband met het voorstel landverhuring Algeni. Armbestuur aan Labeur L. Keijzer en J. Bakker stellen B. en W. voor de di versen huui bedragen te verdubbelen. Als toelichting zegt de voorz. dat de huur thans zeer laag is en bfj het dubbele bedrag op peil gebracht wordt. v. d. SLUIJS vindt de huren hoog, maar inuien de paenters er genoegen mee nemen is het hem ook goed. Over het verzoek van de ambachtschool (gesteund door ae leeraren dier school) om verheuging van subsidie wordt af wijzend be schikt. Op Middelharnis en Sommeisaijk na draagt Dirksland het meeste bij (f 50 per jaar en t 10 per leerling afzonderlijk.) B. en W. adviseeren aan de geltenfokver- eeniging als blijk van waardeering f 5 subsi die ie verleenen. VIS acht dit de moeite niet waard en stelt voor f 15 te geven, wat met aigemcene stem men wordt aangenomen. Het reglement van het Weeshuis wordt aldus gewijzigd Art. 1, wordt gelezen: De armenwet; Art. 3, vervalt da woordender geachtste en daartoe meest; Art. 8, zooaii ue wet nader is gewijzigd Art. tl, onderhoud wordt bekostigd uit eventueele collecten; Art. 2u, rekening niet meer in triplo maar duplo Art. 32, Inpleats van f 75, f 100. Over art. 33 ontspant zich een breedvoe rige discussie, die wij uit plaatsgebrek ach terwege laren. Alleen cleelen wij mede dat op voorstel van den heer Vis, die er tegen is otn oude palen te verzetten het artikel ongewijzigd bleef. Het detde alliuca uit dit artikel wordt ge schrapt. Ari. 36 waarin volgens voorstel wordt be paald dat weeskinderen een godsdienstige opvoeding zullen genieten overeenkomstig de uitgedrukte of vermoedel^ke wil van de ouders geeft volgens de Bonte aan ouders die hun kinderen een ongodsdienstige op voeding wenschen te heboen gegeven geen voldoende waarborg voor hun wensch. WARNAER protesteert tegen dit betoog Het voorstel van B. en W. wordt aane<> nomen. Art. 53 waar de tractementen van f 25 op f 40 gebracht worden wordt aangenomen. Op voorstel van DE BONTE wordt be sloten in art. 39 de weeskinderen meer vrij heid op straat te gunnen. VIS wil ook nog eenige kleinigheden ver anderen in art. 19. De VOORZ, gelooft dat de heer Vis te veel bezwaren ziet. VIS tiet heelemaal geen bezwaren,

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 1