A Raad van Arbeid Brieiie. BEMENBD NIEUWS. VERGADERINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. OFflWlEL GEDEELTE. BUITENLAND, KERIC EN SCHOOL. BURGERLIJKE STAND. VISS0HERIJ POSTERIJEN. L T> an hoog* rnatiouale politiek der mo gendheden. Indien in de toekomst door den volkenbond eene internationale rechtspraak mocht worden Ingesteld, welke bevoegd zou z|n om, in het geval vaneenen oorlog, recht te spreken over feiten, welke tot misdrijven gestempeld en aan sanctie onderworpen zf|n door een aan de pleging voorafgaand sta tuut, zal het aan Nederland staan, zich bij die nieuwe orde van zaken aan te sluiten. Harer Majesteits' Regeering kan in het tegenwoordig geval geen anderen plicht er kennen dan dien, welken haar de wetten des Rijks en de nationale traditie opleggen. Welnu, noch de op alom erkende rechts beginselen gegronde fundamenteele wetge ving des Rijks, noch eene eerbiedwaardige traditie van eeuwen her, welke van dit land te allen tyde een toevluchtsoord heeft ge maakt voor hen, die in internationale con flicten het onderspit hebben gedolven, ver oorloven aan de Nederlandsche regeering gevolg te geven aan het verlangen der mo gendheden om aan den gewezen Keizer de bescherming van die weiten en die traditie te onttrekken. Het recht en de nationale eer, welke te eerbiedigen een heilige plicht is, verzetten zich daartegen. Het Nederlandsche volk, geleid door gevoelens, waaraan in de geschiedenis de wereld recht heeft doen wedervaren, zou het vertrouwen niet kun nen beschamen van hen, die zich op zijne vrije instellingen hebben verlaten. Harer Majesteits' Regeering vertrouwt.dat de mogendheden de gegrondheid zullen er kennen van deze overwegingen, welke zich boven eenige beoordeeling van menschen verheffen en welke haar zoo afdoende voor komen, dat zfj redelijkerwijze geen vrijheid kunnen geven Nederland in een verkeerd daglicht te stellen. (get.) VAN KARNEBEEK. Wanneer men zQn rentekaart en rente boekje moet opzenden aan den Raad van Arbeid te Brlelle de datum, waarop boekje en kaart in bezit moeten zijn van den Raad van Arbeid staat boven aan de kaart met inkt vermeld, dan zorgt men: 1. dat belde stukken, niet de rentekaart of het renteboekje alleen, in bezit zijn van den Raad van Arbeid, op den dag waarop de kaart ophoudt geldig te zfjn (zie de met Inkt vermelden datum bovenaan de rente kaart) of den dag ervoor. 2. dat er een voldoend aantal zegels op de rentekaart geplakt zQn, niet te weinig, maar ook niet te veel. Vervalt de kaart b.v. Vrijdag 30 Januari a.s, dan moet zij, indien men lederen Zaterdag loon ontvangt voor zien zijn van zegels gedateerd tot en met 24 Januari Op de nieuwe rentekaart, die men van den Raad van Arbeid ontvangt moet het eerste zegel gedateerd zijn 31 Januari 1920. 3. dat er zegels van voldoende waarde op de kaart geplakt zijn. In ons district moet men in 99 van de 100 gevallen plakken naar den leeftijd, niet naar het verdiende loon dus Voor een vrouwelijke arbeider van 14 tot en met 20 jaar een zegel van f 040 van 21 jaar en ouder een zegel van f 050. Voor een mannelijke arbeider van 14 tot en met 17 jaar een zegel van f 0.40, van 18 tot en met 20 jaar een zegel van f 0 50, van 21 jaar en ouder een zegel van f 0.60. Voor inwonende kinderen, die alleen kost, inwoning, kleeding enz. genieten en geen geld ontvangen, onverschillig van welken leeftijd zij zijn f 0.25. Op deze regel zijn uitzonderingen welke reeds meermalen ge- plubliceerd werden en te vinden zijn o.a.op de biljetten aangeplakt aan de gemeente huizen. 4. Dat men opgeeft op het couvert waarin men zQn rentekaart en renteboek je verzendt of op een los briefje, het tegenwoordig adres beroep, en het loon, dat men bij het inle veren van de kaart verdient, terwfll men op dit briefje tevens mededeelt waarom over sommige weken geen zegel geplakt is (b.v. werkeloosheid of ziekte of onwil van den werkgever,) wiens naam men dan tevens ver melden moet. Overreden. Donderdagochtend is de rem mer G. B. bij een overweg op het rangeer terrein te IJselmonde, door een machine ge grepen en gedood. Brand. Te Maastricht is Donderdagnacht door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stroohoedenfabrlek van Llpschits. Deze fabriek en de daaraan grenzende stoomwas- scherfl „De Lelie" zijn geheel uitgebrand. Gevoed door het brandbare stroo en chemi caliën grepen de vlammen woest om zich heen. Om half twaalf werd de brand ontdekt en om drie uur kon de brandweer pas inruk ken. Er werd met vier slangen op de water leiding water gegeven. 3000 K.G. Waschgoed is verbrand. Alles is verzekerd doch niet hoog. De oorzaak is onbekend. Aan groot gevaar ontkomen. Men meldt ons uit Schevenlngen Donderdagnacht was een groote ijzeren cylinder aangespoeld nabij het gestrande oor logsvaartuig aan het z.g.n. strand. Door den strandvonder te Schevenlngen werd dat ge vaarte naar diens bergplaats aan het Molen slop gehaald. Echter werd het cylinder van daar weggehaald door den commandant van het mljoctetachement, den luitenant t. z. Ie klasse Roozendaal en aan het strand gede monteerd. Gelukkig, want het bleek, dat men te doen had met een zeer gevaarlijke mijn, waarin eene lading van 200 K.G. schietkatoen in bus sen waartus8chen een zeer gevoelige lont. Ais de lading in het Molenslop tot ontplof fing was geraakt, zou zeker niet veel van dat dichtbebouwd, uit stegen, sloppen en gangen bestaand gedeelte van Schevenlngen, zijn te rechtgekomen. Dc hikzlekte. Te Hoorn en omgeving doen zich den laatsten tijd gevallen voor van hik- ziekte, hierin bestaande, dat de patiënten 24 uur, somwijlen enkele etmalen achtereen, onophoudelijk bijkans na iedere minuut lui de hikken. (Msb.) Weer een dynamietpatroon. Te Hauwert (N.H.) is bij J. B. de kachel uiteen gesprongen tengevolge eener ontploffing van een dyna miet patroon. Onze telegrafie aan 't werk. Een ons bekend expediteur schrift het Mbl. der Haarlem Stoomfabriek zond een telegram naar Maas tricht, aan het hoofdbureau van een onder neming, welke ook een afdeeling te Maas- bracht heeft. Goederen verzonden naar Maasbracht. De telegrafist seinde: Goederen verzonden naar Maastricht. De ontvanger telegrafeert aan den expedi teur terug Zend goederen niet naar Maastricht doch naar Maasbracht. Waarop de expediteur antwoordde Goederen verzonden naar Maasbracht, niet naar Maastricht. De telegrafist (een andere want het zend- kantoor is Amsterdam weet echter beter en seint: Goederen verzonden naar Maastricht, niet naar Maastricht. Toen hebben ze het opgegeven (Historisch) Advokaat en boer „Goên dag, meneer de advokaat, „Ik kom eens vragen uwen raad: „Daar is zoo even iets geschied, „Heer advokaat, u raadt het niet. „Ik liep zoo juist daar langs dc straat „En wist ja, van den prins geen kwaad, „Een groote hond zei eenklaps „hap!" „Beet uit mijn broek een heele lap. „Kan ik nu vragen voor de scha „Van d' eigenaar vijf gulden Ja „Welzeker, vrind, dat is gewis „Eer nog te weinig, naar ik gis." „Welnu, meneer, geef dan maar hier: „De dader was uw eigen dier f" „En onverwijld telt nu de heer V|f gulden voor het boertje neer. Die wil terstond nu henecgaan, Maar „och, goê vrind, bl(jf even staan," Spreekt d'advokaat, ,,'fc krijg, beste maat, „Zes gulden vijftig voor min raad." Het beertje moppert, maar hij telt Een daalder bij 't ontvangen geld. HQ gaat en mompelt: „Lieve tldl „Een daalder en mijn broek ben 'k kwltl" C. J. C. GEERLINGS. (Handelsblad.) SOMMELSDIJK*. Vergadering van den Bond van Ned Onder wijzers, op Woensdag 28 Jan. 's avonds 5.30 uur in het Hotel Spee. Vergadering van den Flakk. Boeren bond, op Donderdag 12 Febr. 's nam. 3.30 uur in het Hotel Spee. Zitdag van de Coöp. Suikerfabriek „Puttershoek" tot het nemen van Aandeelen op Woensdag 28 Jan. voorm. op de Beurs in het Hotel Spee. MIDDELHARNIS. Donderdag 29 Jan. des n.m. om 3 uur zal er eene openbare gemeenteraadsvergadering worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. Vergadering van de Raad der gemeente Ooltgensplaat op Donderdag 29 Jauari des n.m. ten 2 uur. SOMMELSDIJK. Volgens in dit nummer ingezonden mcdedeeling tot de gelegenheid tot het nemen van aandeelen in de Coöpera tieve Suikerfabriek „Puttershoek" Voor Som- melsdfik en Stad aan 't Haringvliet cp be den 28 Januari, Dirksland en Herklngen mor gen 29 Januari en Oude Tonge 30 Januari aangeboden worden- Heden werd door den heer Hammelburg een os geslacht van over de 1800 pond. Een zeldxaam exemplaar. MIDDELHARNIS. De stemming voor 2 com missarissen en een bestuurslid voor 't Onder ling Begrafenisfonds zal plaats hebben Don derdag 29 Jan. van 's nam. 1 uur tot en met 7 uur. De milicien bij de Genie te Utrecht H. Beversluis is afgekeurd voor den militairen dienst. Door de Antirev. Klesvercen. alhier zal Donderdagavond 7 uur een vergadering plaats hebben, waar als spreker op zal tre den dhr. J. Vroegindeweij, over de toelating van de vrouw, in verband met het Vrouwen kiesrecht. Toegankelijk voor partijgenooten, zoowel vrouwen als mannen. Bij een inwoner dezer gemeente komt een geval voor van besmettelijke ziekte. (Dipheritus). De vorige week had J. B. 't ongeluk met zijn hit en kar in de sloot terecht te ko men daar zijn vrouw en kind ook in de kar zaten, mag 't wel een wonder heetendatdit alles zonder ongdukkan te veroorzaken afliep. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De brood kaarten zullen Woensdagmiddag van 1—3 uur uitgereikt worden, voor beide wijken te ge- 11 k. De Brienenspolder onder deze gemeen te is onderhands verkocht aan Buis en van Stapele. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Smits, thans woonachtig te Rotterdam is al daar bevorderd tot adjunct-Commies ter sec retarie (Afdeeling Burgerl. Stand). Onder het vee van den landbouwer A. vau Loon onder deze gemeente is het mond en klauwzeer uitgebroken. DEN BOMMEL. Manspersonen in het jaar 1901 geboren wier ouders of voogden in deze gemeente hun domicilie hebben wor den voor zoover zij dit nog niet gedaan hebben, er aan herinnerd, dat zij zich voor 1 Febr. a. s. ter secretarie moeten aangeven voor de Militie. De burgemeester heeft bekend gemaakt dat inschrijvingsbiljetten voor bet rfjden van grind vóór den daarvoor gestelden datum ter secretarie Ingeleverd moeten worden. In het jaar 1919 zfjn in de registers van den Burgerl. Stand alhier ingeschreven 61 geboortes, 21 overlijdens, waarvan 3 le venloos aangegeven, 22 huwellken. OUDE TONGE. Voor deze gemeente heb ben zich 34 personen aangemeld ter Inschrij ving voor de Militie lichting 1921. Als Voorzitter van de Gemende Zang- vereeniging „Excelsior" alhier is benoemd dhr. A. Kanters, terwijl als, 2e Serectaris Is be noemd dhr. L. Boom. Staat van bevolking der gemeente Oude Toage over 1919. Bevolking op 31 December 1918 M. V. Totaal. 1595 1609 3204 Geboren 44 32 76 Gevestigd 76 69 145 1715 1710 3425 Vertrokken 109 80 189 Overleden 19 1635 Bev. op 31 Dec.'19 1587 1614 3201 Gesloten huwelijken 30. Het 2e suppletoir kohier van den Hoof* delfiken Omslag dienst 1919 ligt ter Gemeen te-secretarie ter inzage van den 26 Januari tot en met den 26 Juni 1920. Onze dorpsgenoot, dhr Jac. van den Tol is benoemd als conducteur der R. E. T. M. te Rotterdam. Alhier zijn, nadat door de oorlogsjaren de aanvoer zoo goed ais stil lag, gearriveerd 3 schepen chilisalpetervoor den landbouw dus een uitkomst. Door de slagers alhier is de prijs van het spek verlaagd met 20 ct. per poud, het vleesch met 20 ct. per pond, terwijl de prijs van boter ook verlaagd is met 15 ct. per pond. NIEUWE TONGE. Op de Seerplichtiijst de zer gemeente komen de namen van 279 kin deren voor. De Heer L. Braber, heeft zijn brood beschuit cn kleingoedbakkerfi onderhands ver kocht aan den Heer C. van den Berg, van Oude Tonge. B, had het ongeluk in de sKiot te rijden. Door toe geschoten hulpvanK. w^shij spoe dig op het droge, hij kwam er me\ de schrik en een nat pak af DIRKSLAND. De collecte gehouden bij de voltrekking der huwelijken over hetafgeloo- pen jaar heeft f 105,29Vi opgebracht. A.s. Vrijdagmiddag 4 30 zullen 2 hoo rnen staande op de Stationweg alhier, publiek worden verkocht. De Zangvereenlging Exelsior alhier is voornemens Donderdag 29 Januari in het Koor der Kerk eene uitvoering te geven. Zuster v. d. Valk die eenigen tyd ge leden haar ontslag had aangevraagd heeft zich weder ter bevoegde? plaatse aangemeld en biytt weer hier. HERKINGEN. Deze week is op de bon alhier verkrijgbaar gesteld 40 Kilo emmanootjes en 40 Kilo stukkolen tegen den prijs a f 2 95. Desverkiezende kan daarvoor in de plaats worden verkregen, 2 H L. gascokes mits daartoe aanvrage wordt gedaan. Den heer P. Snijder Jzn. alhier heeft met goed gevolg examen gedaan voor agent van politie en is alszoodanig heden Woens dag reeds te Rotterdam in functie getre den. Zaterdagavond 1.1. zou alhier even bul ten de kom der gemeente een minnend paar tje zich een weinig iandwaards begeven. Daarbij had het zwakke vat het ongeluk tot aan haar nek In de kreek te geraken* Haar galant betoonde zijn liefde door haar spoe dig op het droge te helpen waarna zij ge zellig?? huiswaarts keerden. GOEDEREEDE. Vrijdag 30 Jan. hoopt lui tenant J. H. Visser, van Hellevoetstuis, een openbaie lezing te houden in een der zalen van het hotel „de Gouden Leeuw" over het onderwerp „Het gevaar van Revolutie, en de middelen daartegen" Door de duisternis misleid viel Iemand die Zaterdagavond omstreeks half elf van Ouddorp per flets door onze gemeente kwam, pardoes met zin karretje in de bijna ledige haven, hij bezat de tegenwoordigheid van geest op den wal te kruipen en kon nat en bemodderd zin weg vervolgen. Zondag werd een pet en eene pantoffel gevonden. Naar men zegt hoorde hij te Her- kingen thuis. De vereenlging „Het Groene Kruis" te Goedereede hield Woensdag 21 Januari 1920 hare algemeene vergadering in het hotel „de Gouden Leeuw," des avonds te half acht, nadat om 7 uur de Bestuursvergadering was voorafgegaan. Tegenwoordig waren 42 leden, Voorzitter was Dr. C. J. Kras. De vergadering wordt door den voorzitter geopend met een over zicht over het afgeloopen jaar, en deze drukt daarbl zlne teleurstelling uit dat er nog verscheidene personen zin die geen lid zin onzer Vereenlging, cn het toch eigenilkwel moesten zjn. Een 20-tal namen dergenen wordt opgenoemd, waaraan nog wel enkelen zouden zin toe te voegen. Daarna worden de notulen der voorgaande jaarvergadering gelezen en goedgekeurd. Êene commissie van twee leden, zijnde de H.H. J.v. Heest en G. Soeteman, wordt aangewezen tot het na zien der rekening en verantwoording over 1919. De commissie adviseert bl monde van den heer J. van Heest tot goedkeuring dier Rek. cn Verantw. Na voordracht dier rekening door den penningmeester, wordt dezelve on veranderd vastgesteld en geteekend, met een ontvangst van f 757,94 en eene uitgaaf van f 124,36Vi, sluitende alzoo met een goed slot van t 633,57Vj. Daarna wordt deBegrooting voor 1920 voorgedragen en vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 841,077i roet een post van onvoorziene uitgaven van f3,977j. In de begroot is g komt een speciale post van uitgaaf ad f 200,— voor, ten behoeve van het aanschaffen van een Raderbrancard, waar mede de vergadering na eenige bespreking zicb vereenigt. Wordt overgegaan tot de ver kiezing van 2 Bestuursleden in de plaats van de aftredende leden F. de Gids en C.J. Kras. Beiden werden met 41 van de 42 uitgebrachte stemmen herkozen, en nemen die herbenoe ming, na een desbetreffende vraag weer aan. Wordt aangenomen dat voortaan voor alle nieuwe leden het minimum der contributie f 1,— per jaar zal bedragen. Naaraanleiding daarvan geven 4 leden zich op tot verhooging hunner contributie van 50 cent tot f 1.—. Uit de vergadering gaat eene stem op dat de be toonde hulp in '19 niet altid den toets der rechtvaardigheid kon doorstaan, als wordende soms de een geholpen en de ander geweigerd, zonder daarvoor geldige redenen te kunnen ontdekken. De penningmeester stelt duidelQk in 't licht, dat het Bestuur nooit geweigerd heeft te helpen, waar werkelijk hulp brood- noodig was, maar tevens dat het dure plicht is van het Bestuur om niet dadelijk financi- eele hulp te verleenen, en dus schQnbaar hard tc zfjn op de eerste aanvrage, waar vermoed wordt dat de aanvrager zicb zeer goed zelf zou knnnen helpen wat dc financleele zijde betreft. Waar het geld voor onze Vereen, met mondjes-maat inkomt, meest met 50 cent te gelijk, daar heeft het bestuur een zeker ver antwoordelijkheidsbesef om maar niet dadelijk met handenvol uit te geven, waar het niet strikt gebiedend noodlg is. Op voorstel van den heer P. Strujjk wordt Dr. J. C. J. Blerends de Haan, van Rotterdam, thans ultlandig zijnde, met algemeene stem men benoemd tot eerelld onzer Vereenlging als bewijs van erkenteiykheld voor de hulp, aan de leden onzer vereenlging bewezen. Niels meer aan dc orde zijnde, en niemand meer het woord verlangende, wordt de ver gadering gesloten door den Voorzitter, met dank voor de goede opkomst der leden. OUDDORP. De alhier bestaande muziek vereniging is ontbonden. De laatste uitvoe ring is gegeven op het teest vau onzen bur gemeester. Dc muziektent ligt afgebroken op het plein van de Openb. School, of gedeel telijk in de *loot er bij. Het huis van v. d. Sluys is bij den af slag aan den kooper niet gegund. De vergadering van de Landarb. ver eenlging op Vrijdag 1.1. des avonds te half zeven la het hotel Akershoek was druk bc- zöcht. De zaal was propolook enkele land bouwers waren aanwezig. Na opening door den voorzltier werd het woord gegeven aan den heer Van Vliet, propagandist voor den Chr. Landarb. Bond. Wij laten hier het een en ander uit 2ijn rede volgen: De tijd, dlsn wij thans doormaken, her innert' veel. wat de buitenlandsche politiek aangaat voornaroelqk, aan den tijd der Fran- sche revolutie. Alles is even duurdaarom is het noodig, dat er meer voortgebracht, ge produceerd wordt, waarvoor al weder sa menwerking kooözakelijk is, die de vakbe weging op haar beurt naar voren schuift. Dit ondervindt tegenstand bij de boeren, ook bij velen van die te Ouddorp. En dat is niet goed te praten De arbeiders van den Chr. Arb. Bond strijden tegen os rech t, in tegen stelling van de moderne vakbonden, die het om de macht te doen is De tegenstelling tusschen Patroon en Ar beider is groot. De eerste heeft geld en or ganiseert zijn bedrijf; de tweede heeft alleen zijn arbeidskracht, maar heeft ook recht op de voortbrengselen, mede door zijn ar beid verkregen. De regeering verleent steun aan de geor ganiseerde vakbeweging; overlegt met het Hoofdbestuur, en daarom cok dienen alie arbeiders zich bij een bond aan tc sluiten. Toen in Nov. '18 revolutie dreigde, waren het voornamelijk de Christelijker en Room- sche arbeiders, die achter de regeering, en tegengenover Troelstra en de zijnen stonden. De Chr. arb. bond verlangt geen socialisatie maar streeft naar onderlinge samenwerking tusschen Boer en Arbeider, dus daarom aan sluiting bQ den bond. Dan is er steun te verkregen door middel van het We kloozen- fonds, bij gebrek aan werk en anders kan de arbeider aankloppen by bet armbestuur. De levensstandaard is gerezen, xoowcl bij patroon als knecht, maar daaraan dient een grens gesteld te worden, nadat eerst het loon van den arbeider ook in Ouddorp op peil is gebracht. Met een krachtigen aandrang om zich bij den Chr. Bond aan te sluiten eindigde spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Door een tweetal werkgevers werden eeni ge bedenkingen geopperd, die op afdoende wijze werden beantwoord, met vermaning aan de arbeiders om steeds getrouw hun arbeid te verrichten. Een derde werkgever bracht spreker hulde voor zijn leerzame rede. Het was reeds elf uur geslagen, toen de voorzitter de verga dering sloot. BRIELLE. De Milltieplichtigen alhier gebo ren in 1901 zijn verplicht zich voor of op 31 Januari a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden om ingeschreven te worden. Voor de verpleegden in 't Geuzenge- sticht Wilhelmus van Nassauwen alhier werd aan giften ontvangen f 155,57, en reeds voor de aardappelenkelder te samen f 241,35 Van wijlen Mej. van Veen te Mqn- drecht werd aan de Geuzenstichting alhier een' legaat vermaakt van f 500, vrij van rechten en kosten uit te keeren juli a.s. SPIJKENISSE Ia een in der haast bijeen geroepen verg. van den Gemeenteraad be sloot deze aan te sluiten bq de „Werkeloos heidverzekering Op het adres aan de Gedeputeerde Stalen Inhoudende een verzoek om vernie tiging van het Raadsbesluit waarbij besloten was tot aankoop van de „Lening en kuipers- weide", is voorzien van 200 handteekenin- gen, en adhaesie-betuigingen van enkele ver- eenigingen. De heeren S. v. Nugteren en G. v, (Tenderen zijn bij de Gedeputeerden op bezoek geweest, en vooiloopig een gun stig onthaal ondervonden. Er bestaat hier veel belangstelling voor het verloop der zaak, BROODKAARTEN. De BURGEMEESTER van DIRKSLAND brengt by deze ter kennis van belanghebben den, dat de uitreiking van broodkaarten voor de a.8. periode zal plaats hebben in de Openbare Bewaarschool (In het Achterdorp) en wel op Donderdag, den 29 Januari a.s. Voor de huisnos van 1 tot en met 350 des v.m. 9-12 uur en voor de huisnos van 351 tot en met 544 des n m. van 2-4 uur. Belanghebbenden worden aangeraden op voornoemden dag hun broodkaarten te ko men afhalen, geen kaarten zullen worden afgegeven, aan personen die niet tot het gezin behooreu. Dirksland, den 24 Januari 1920 De Burgemeester voornoemd De WINTER. De buiienlandsche pers over het antwoord van onze regeering be treffend de uitlevering nota. Zeer verschillend zijn de meeningen inde buitenlandsche pers over de houding van onze regeering. Wat de eene pryst dat ver afschuwt de ander. Hierin stemmen echter byna allen overeen dat men geen ander ant woord van de Nederlandsche regeering ver wacht had. De Duit8Che rechtsche bladen zyn vol lof over het antwoord en prijzen het Nederland sche rechtsgevoel. In verschillende toonaangevende bladen in Frankryk doet het haat en wraakgevoel onweldadig aan, terwijl de Engelsche pers meer nuchter deze questle beschouwt. Zoo schryft Garvin in de Observen: „De onderhandelingen tot uitlevering van den Keizer uit zyn wykplaats in Nederland zien er niet veel belovend uit. De weigering van Holland is zeer vast beraden en is ge grond op onaantastbare argumenten." En verder: „Wy zullen den Keizer niet krygen. Als wy hem hadden zouden wy in den gewonen zin van het woord, een pro ces kunnen instellen om hem te straffen, maar niet om recht te doen." Over het algemeen verwacht men dat het antwoord van Nederland inzake de uitleve ring van den gewezen Keizer niet als het einde van dc zaak moet worden beschouwd. De Evening News vermoedt dat de opper ste raad de Nederlandsche regeering waar schijnlijk zal vragen een jurist af te vaar digen die de questie met de geallieerde des kundigen kan bespreken. In dea gjocd der zaak gelooven we ech ter dat de Entente verbiyd Is met deze gang van zaken. De ware toestand beschouwen we aldusLloyd George heeft zyn kiezers ia den tyd beloofd onder allerlei fraais ook den Duitschen ex-keizer. Van de mooie be loften is nog niet veel vervuld geworden. Maar om toch Iets te doen moest het ver zoek tot uitlevering komen. Ten bew|ze biervan geldt een draadberlcht dat dc heer Massingham uit Louden seinde. „Met de hand op het hart kan ik verklaren dat ik niet één enkel persoon van eenigepaity ge sproken heb" die den keizer graag naar hier zou zien voeren en die niet hard grondig wenschte dat dc Nederlandsche regecilng de Entente behoedt voor de gevolgen van een belofte, die deze dwaas genoeg was af te leggen over deze questie bestaat by con servatieven, liberalen en arbcldersparty slechts één raeening." En dan toch het verzoek Demonstraties te Berlijn. In het circus Busch is door 44 patriottische vereenigingen, waaraan ongeveer 4000 per sonen zyn verbonden, een vergadering be legd om te protesteeren tegen de uitlevering van den keizer. Ongeveer 100 onafhankelijken, die niet in het gebouw weraen toegelaten, bleven bui ten demonstreeren en vielen de deelnemers aau de vergadering bij het veriaten van den circus lastig. De Dultsch-Nationalen zongen Deutschland' Deutschland übar alles, terwyi de onafhankelqken „Weg met Wilhelm" schreeuwden. De politie moest tusschenbeide komen en het plein voor den circus schoon vegen. Tydens de vergadering werd op Koningin Wilhclmina een driewerf herhaald „hoch uitgebracht, waarby de bezoekers zich van hun zitplaatsen verhieven. NIEUWE TONGE. De lijst bevattende de namen van de manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, ligt by den Kerbeiyken Ontvan ger, dhr. P. Korteweg, vanaf Maandag 26 januari tot en met Maandag 2 Februari (met uitzonderingen van den Zondag) voor een ieder van des v. m. 9—12 en des nam. van 4 uur ter inzage. OUDE TONGE. De gewone predikbeurten gehouden op Woensdagavond, zullen in 't vervolg niet meer gehouden worden, dan na voorafgaande afkondiging. DIRKSLAND. De collecte voor het Bybel-JÏ* genootschap in de Hcrv. kerk, heeft ooge-^' bracht f 33. Bq de verkooping van zitplaatsen in de Herv. kerk bracht ééa plaats niet minder op dan f 170. MELISSANT. Woensdagavond a.s. hoopt D. V. voor de Ned. Herv. Kerk op te treden den heer J. Vroeglndewey van Middelharnis des avonds 6 uur. HERKINGEN. Doopvaders die hunne kin deren op a.s. Zondag ten H. Doop willen houden, dienen daartoe aangifte te doen op Vrydagavond a-s. GOEDEREEDE. Wegens omstandigheden deze week Ds. v. a. Piassche van Oude Tonge verhinderd alhier eene Zendingsrede te houden. Doch D. V. zal dat Woensdag 13 Febr. 's avonds 5.30 uur plaats hebben OUDDORP. Voor de betrekking van on- derwqzer aan de Chr. School hebben zich zeven sollicitanten aangemeld, waaruit eerst daags, na een te stellen onderzoek, hoogst waarschijnlijk een benoeming zal plaats heb ben, Ds van Dorp vaa Rotterdam is ver hinderd een Unie-rede, in het belang van ons Chr, Onderwys te komen houden. Als nog zal Ds. Klomp van Ryssen daarvoor worden uitgenoodigd. Nu de dagen wat langer wor den, vreezea wy, dat de beste tyd voor een Unie-rede al weder voorby is. Vrydag a.s. des 's avonds te half acht kan f.r in de kerkekamer aangifte gedaan worden, voor de eerstvolgends doopsbedie- ning in de Herv. kerk. BRIELLE. Onze stadsgenoot dhr. A. Mol slaagde te Delft voor 't examen Wiskundig Ingenieur. SPIJKENISSE, De heer j. v. d. Meer Lzn. gekozen als ouderling in de Geref. Kerk, heeft voor deze functie bedankt. Door den Herv. kerkeraad is tot herder en leeraar beroepen Ds. Schuurman-Stekhoven te Biggekerke. ROCKANJE. De Geref. Jongelings-vereen, met de Jongedochters vereen, hopen in 't be gin van Februari te samen een openbare jaarvergadering te houden in de Geref. Kerk Byzonderheden zuilen nader bericht worden. BRIELLE. GeborenEvert, z. v. A. Maatman en G. Schut. Eliza, d. v. E. Herlaar en C. Scheen- loop. Maria Anna, d. v. P. v. d. Heyden en L. C. Kemp. Leentje, d. v. L. v. Heijzen en A. Hoorweg. OverledenJohannls Blok oud 3 mnd. OUDDORP. Niet tegenstaande het onstui mige weder zijn de vtsschers de vorige week toch uitgeweest, en was het geen onvoor- deelige week voor hen. Gevangen werd van 500 tot 7000 kg. bliek, per vaartuig, voor bemesting, en van 100 tot 800 kg. sardyn, welke alhier aan de handelaars werd ver kocht voor 12 cent per kg. Honderd ton mossels werden verzonden. Koelen Ossen Stieren Kalveren DEN BOMMEL. Aan het hulp-, post- en telegraafkantoor zyn in het jaar 1919 be handeld: 1493 telegrammen, 3208 gesprek ken en 150 oproepberichten. P\

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 2