DE EILANDENSTEM. BUITENLAND. PLAATSELIJK M1EUW8. VISSCHES1IJ RECHTZAKEN. BINNENLAND. Bedank wel waarde lexer, daar gij tegen de revolutie 2|t, en nog niet georganlseert, dat gQ U Christelijk organlseerd, alleen in deze organisatie is Uw plaats. Zoo gij U niet Chr. organiseert wordt U ingeschreven onder Troelstra's vaandel, en dan zijt ge een voorstander van revolutie; bedenk dit dus wel. Alles wijst U er op te organiseeren, 't is dan ook Uw dierbare roe ping Chr. arbeiders U by ons aan te sluiten, en te helpen, het monster „Revolutie" te vellen. Nimmer zgn gegronde gemoedsbezwa- rtn aanwezig immers U strijdt voor Uw be staan, door recht, met plicht, tegen godde- looze oproermakers. Hn U H. H. werkgevers Kapitalisten, nie mand uitgezonderd, U hebt o k een taak te vervullen, al hebt gij veleaardsehebezittingen, bedenkt toch altijd uit Wiens Hand gy die hebt verkregen. Qod is het, die ook U gespaard heeft voor de verschrikkelijke revolutie, en zoudt gQ er dan soms beter aan toe geweest zijn, zouden de Landbouwers en anderen wel zulke hooge prijzen hebben gemaakt? als de revolutie ons had overheerseht. Weest daarom geen vijanden meer van Chr. Organisaties, want dezen zijn het, die hetj socialisme zoo heldhaftig bevochten, en dit nog steeds doen, help hun dus, in dezen zwaren strijd, want zoo het socialisme nog eens mocht zegevieren, och, och, Uw wel vaart was vergaan, Uw leven hing aan een zQden draad; en daarom ook arbeiders, sluit U aan, or ganiseert U in eeu Chr. organisatie, dan alleen toont gij te zijn een man, die de kaas niet van zijn brood laat halen door „een rcode" Patroons, dringt er Uw arbeiders op aan, zich te organiseeren, en steunt zelf de Chr. organisatie dat wij niet elkaar in moeilijkhe den brengen waar dit kan worden vermeden. God eischt het ook van U, den strijd aan te binden tegen 't verderf. Laten wjj dus ge zamenlijk, met God voor oogen strijden voor recht en vrede, tot eere van Gods naam, tot Heli van ons dierbaar Vaderland. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing ter ken ik Hoogachtend Uw getrouwe lezer. Den Bommel, A. W, Mijnheer de Redacteur. Mag ik u b|j dezen verzoeken in uw blad publiek bekend te maken den naam van den controleur van een Raad van Arbeid, die volgens een in uw blad verschenen bericht vau uit Rotterdam per auto te Arnhem werk zaamheden ging verrichten. In het belang eener goede uitvoering der Invaliditeitswet is het om dergelüke verhalen te staven door het noemen van .man en paard". Wanneer Uw correspondent den naam noemt dan be loof ik U een nauwkeurig onderzoek te zul len instellen en een ullslag aan uw lezers mee te deelen. Hoogachtend, T. S. GOSLINGA. Voorzitter van den Raad van Arbeid. Zeer geachte Redactie Naar aanleiding van het door mij inge zonden stukje.Zegeltjes plakken Voor wie?" een stuk, dat allerwege in de anti revolutionaire pers zooveel stof heeft opge jaagd, wensch ik bet volgende ter verdui delijking in te zenden. Genoemd stuk werd ml| voor waarheid door den heer j. Slellng te Melissant ter hand gesteld met het verzoek dit te plaatsen in uw blad. Daar genoemd persoon bij my bekend staat ais een vertrouwbaar persoon, achtte ik het geen bezwaar aan dit verzoek te voldoen. Ik neem de vrijheid den heer Sieling uit te noodigen zich in uw blad te verantwoor den en meen dat hiermede de verantwoor delijkheid voor het epistel van mijn schou ders is afgeschoven. Hoogachtend, UW CORRESPONDENT. Melissant, 12 Januari 1920. Blijkens bovenstaand Ing. Stuk is de heer J. Sieling, landbouwer te Melissant, de schrij ver van 't plaatselijk bericht .Zegeltjes plak ken Voor wie waarin, .historisch" werd medegedeeld, dat een* zeker controleur van den Raad van arbeid, van Z ge naamd, zich liet tuffen van Rotterdam naar Arnhem enz. Dit bericht is door vele bladen overgeno men en enkele hebben er een commentaar op gegeven, dat raak was. En geen wonder. Met 's burgers dure belastingoenningen zoo over-royaal te leven, als die Controleur moest gedaan hebben, is dan ook een zaak, die aan de strengste critiek moet onderworpen. Die geldverspilling te publiceeren (en ze was immers .historisch") werd dan ook door ons Blad dringend noodzakelijk geacht. Waar de Correspondent van ons Blad, den heer S. aanwijst als den .historieschrijver", daar zal de heer S. verplicht zijn de bron aan te wijzen waaruit hij zijn historie heeft geput. Wij hebben als Redactie by het on derzoek den indruk gekregen, dat de heerS. zQn .historie" weet van den chauffeur, die Dirkslander was, en die den controleur van Rotterdam naar Arnhem heeft gereden. Is die indruk juist, dan moet er een oud-Dirks- Iander, nu chauffeur, bestaan, die den con troleur Van Z.kende. Vrage nu: waar is zgn adres. De heer S. zal wel genegen zijn dit adres te willen noemen; en, zoo zijn geheugen hem in den steek laat, zal hij ons verplichten te Dlrksland op onderzoek uit te gaan. Mocht het hem niet gelukken dien chauffeur te vinden, d. i. zijn adres, dan zul len wij, als Redactie, hem hierin moeten helpen. Red. Een groot dinck op Flakkee Op Flakkee bestaan, zooals leder op dat eiland wellicht weet, op verschillende plaat sen Christeiyke Jongelingsvereenigingen. Hoe deze vereeniglngen werken? Vraag het eens aan hun leden I En ge krijgt hoogst- waarschiJnlSk het antwoord: ,Wfj komen op die en die dag, van dat uur tot een an der, daar en daar bjj mekaar, waar we dan het verdere van den middag of avond heel gezellig doorbrengen met bespreking over bijbel, vaderland8cfae- en kerkhistorie, cate chismus en wat dies meer zij. En ja, een heel enkele keer wordt er by ons ook wel eens een Maatschappelijk- of Staatkundig onderwerp behandeld, maarbespreking komt daar doorgaans niet op I En in negen van de tien gevallen zal uw zegsman niet vergeten, er dan nog by te voegen„Geluk kig maar ook I Of ik nog wat om Maatschap pelijke- of Staatkundige onderwerpen geefl En vraag hem dan een3 naar het verschil tusscken een Maatschappelijk- en Staatkun dig onderwerptien tegen één, dat hy u zal «anklkcn met een gezicht van .Dacht JQ nou werkelijk, dat 1*. zoo iets weet 'k Dacht, dat Je w|zer was 1? enblijft a voor het overige het antwoord schuldig. juist, eenige bybelbespreking, het inleiden van een onderwerp over vaderlandschc- of kerkgeschiedenis, soms nog enkele vakken meer, op de daarvoor gestelde uren tn/. voor de rest wordt men niet gewaar dat er een JongelingsvereenlgiBg is l Zoo ongeveer was tot nu toe de toestand van de doorsnee-vereenlging op Flakkee. Vanuit Sommelsdyk komen In den laatsten tyd vreemdsoorilgc geluiden. Kort geleden werd uit die veieeniging nou nota bene een (ja, schrikt niet, goedmoedige jongelingsver- eeniging-vergadering-bezoeker I) een propa ganda-commissie benoemd. Heb je nou ooit zóó iets raars, zóó iets nieuws by ons op Flakkee gezien I Een propaganda-commissie I Alsof het nog niet goed is, als we 's Zon dagsmiddags voor een paar uurtjes „gebor gen" zyn I Net alsof er nog iets anders door de jongeilngsvereeniging dient gedaan te worden dan eenige uurtjes per week in ge zellige kout doorbrengen I En waarempel, we hoorden nog meer vreemds (natuurlijk allemaal maar „nieuwig heid") uit Sommelsdyk. Zeker ook al een gevolg van dat vreemde, dat rare diug, dat zich met den In-bdachelijken naam van pro paganda-commissie" tooit I Nu lezen we daar nota bene in onze „Maas" (waar die al niet voor gebruikt wordt11) van Zaterdag, dat de Sommeisdyksche ver- eenlging tegen vandaag (Woensdag, 14 Ja nuari 's middags vier uur) een vergadering heeft uitgeschreven van alle Christelijke Jon gelingsvereenigingen, op Flakkee en wel in de Cousitorie-kamer van de Geref. Kerk te Middelharnis. (Du3 ook die al voor een der- geiyk doel afgestaan, wat niets meer of min der beteekent dan medewerking ook van die zydc voor die, „nieuwertsche" Sommeisdyk sche vereeniglng. Wel, wel, waar moet dat heen En daar zal daa volgens dat berichtje be spreken worden reorganisatie van onze vereeniglngen I Hoe durreveze'tlndekraate te zette I Onze vereeniglngen gereorganiseerd I Maar wat willen die kerels in Sommelsdyk dan toch Ja, lezer, het bovenstaande bevat waar heid I De Sommeisdyksche vereenigiug gaat opleven. (Wy noemen dat opleven, ziet u!) Over de Mwendige propaganda van de daar ingestelde propaganda-commissie zullen we hier zwygen. Het is nu niet noodig dat we daar veel over schryven. Met de uitwendige. propaganda staat het evenwel anders 1 Hoe meer bekendheid hieraan wordt gegeven, des te beter zal het zyn voor onze vereeni glngen en dus voor onze Christeiyke jonge lingschap. Ook als gevolg van de gevoerde uitwen dige propaganda wordt de vergadering, waar van hierboven sprake was. belegd. Het zal een vergadering zijn van alle Christelijke jongelingsvereenigingen. Of zy Hervormd (Geref.), dan wel kerkeiyk Gereformeerd, of ook wel (natuuriyk alleen In kerkelijk op zicht I) neutraalzyu, dat doet er niet tos allen zyn zegen 14 Januari opgeroepen, en iedereen die ecnigszinsAn/r, zal natuuriyk ook tegenwoordig zyn Vereenigingen van elke kerkelijke richting op Flakkee, zitten te tobben met iets van dien ouden sleur, waar mee ook Sommelsdyk (het moet ecrlqk ge zegd worden), lang genoeg behept is ge weest! En dus ook elke vereeniglng dient tegenwoordig te zyn, opdat kan worden be sproken de reorganisatie van alle vereeni gingen. Zyn dan de leden van onze Christeiyke Jongelingsvereenigingen zelve nog niet door drongen van de noodzaak hiervan Begry- pen z| dan niet, dat tot het werk eener zoodanige vereeniglng nog meer behoort, dan een uurtje per week babbelen over, zoo als ik dikwfjts heb bygewoond, onderwer pen van zeer ondergeschikt belang, zoodat per slot van rekening zelfs geen tyd over bluft voor vragen, die werkeiyk van nut voor leder bunnen z|u? En daarom, Óp mannen-broeders! Op voor een goede zaak I Op voor reorganisatie on zer vereeniglngen 1 Op voor den bloei van het Christendom, ook op ons eilandOp dus voor de eere van Koning Jezus, onder Wiens banier gij immers begeert ta str|- deu I Op, óp, gy allen, die het werk der Jongelingsvereenigingen waardeert; als een machtige stroom moet het vanavond (Woens dag) om 4 uur gaan naar één punt, de Con sistoriekamer der Gereformeerde Kerk te Middelharnis, met één verlangen de jeugd organisatie^ te verbeteren, als ééa man, op dat er straks van de Flakkeescbe Jongeling schap kan getuigd werden: .Ziedaar, jonge menschen, die in de toekomst steunpila:en staan te worden van Kerk, Staat en Maat- schappy, want in de jeugd ligt de toekomst besloten!" Het is noodig, dat wy nauw aan eensluiten, ook in ons verenigingsleven. Door nauwe aaneensluiting zuilen wij veel, veel meer aan het doel eener Jongeilngsver eeniging kunnen beantwoorden. Naast den Heere, daa nu aan U, Christe- tellke Jongelingen, leden der Christeiyke Jongelingsvereenigingen, aan u, om ook op Flakkee een .groot dinck" te doen gebeu ren. etrokeda. We vernemen Juist neg meer van de Som meisdyksche Vereeniglng. Kranig zoo, Som melsdyk 1 Gy gaat in de goede richting. Biytt zoo doorwerken en wy zQn verzekerd dat gy zult bloeien en vrucht afwerpen I Prachtig zoo, propaganda-commissie I Ook gq zyt in de goede richting werkzaamGa zoo voort en gy zult voor het vereenigings- leven onmisbaar worden. Wat er dan met Sommelsdyk nog meer is Dit. A.s. Vrydagavond, 7 uur, hopen in het Vergaderlokaal te Middelharnis (Nieuw- straat) op hare uitnoodiging twee sprekers op te treden met aantrekkciyke onderwer pen. Ds. G. Alers, Hervormde predikant te Middelharnis zal spreken over ,De wapen rusting der mannen Gideons" en Ds. G. van Velzeu, Gereformeerde predikant, eveneens te Middelharnis over .Onbesmet in het mid den der Besmetting*. Iedereen uit Sommels dyk en Middelharnis kent deze predikanten. Iedereen weet dat hy dien avond niet voor niets zqne schreden naar de Mlddelharnis- sche Nieuwstraat zal richten. We hebben dan ook goeden moed, dat het vergaderlo kaal stampvol zal zfjn. De sprekers zijn het waard, evenzeer als de jongelingsvereeni- ging, op wier uitnoodiging zy optreden. We kunnen dan ook niet anders, dan deze ver gadering harteiyk aanbevelen. Moge dezen avond voor de vereenigiag van Sommels dyk een succes zyn I En de Heere gebicde er Zyn zegen op 1 etrokeda. De ramp in Mexico. Vertraagde berichten uit Mexico en New- York van Donderdag melden, dat de gewel dige verwoestingen in Mexico een gevolg zyn geweest van een uitbarsting van de Cerro de San Miguel, een' lage berg in de buurt van Cordova in den staat Vera Cruz. Een heuvel is in tweeën gespeten en zwavel, vuur en lava hebben zich uit de spleet over een afstand van myien uitgestort. De heuvel achtige streek is door de uitbarsting in een vlakte veranderd, waar het lava als een ri vier overheen bruist, dorpen en hoeven weg vagende. De steden San Miguel en Calca- buako en tal van dorpen zyn verwoest en honderden menschen daklocs. De bijzondere correspondent van de Uni ted Press te Mexico seint, dat vasstaat, dat de dorpen Saltilio, Lafragua, Ocotcpie, Mar- zanito, Platachiemta en Quimixüan voliedig van de aarde weggevaaga zijn ?n dat slechte steenhoope.n de plaats aangeven waar zy eens gestaan hebben. Andere plaatsen ziln gèdeeltelqk vernield en de staat Puebla is verwoest. Het aantal dooden wordt officieel op 3000 geschat. Te Jalapa is in een straat geen enkel huis blqven staan en in de rest van de stud is 80 pCt. der huizen verwoest. De regeeiing heeft treinen met levensmid delen en Roode Kruis-treinen naar de streken van de ramp gezonden. De toestand is cenigszins moeilijk, doordat een deel der verwoeste streken in het bezit der opstan delingen is. Fransch stoomschip vergaan. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat het stoom schip Afrique, van de Maatschappij les Chargeurs réunis, hetwelk 9 Januari Borde aux verlaten had om zich naar de Westkust van Afrika te begeven, met man en muis vergaan is. Het stoomschip Ceylon, dat Bor deaux 24 uren na de Afrique verlaten had, heeft getracht de schipbreukelingen te hulp te komen. Er zouden een aantal sloepen ge zien zyn. in een daarvan zou de bevelvoer der van de Afalque zijn. SCHEEPSRAMP. De Exchange Tel. Co. te Londen meldt volgens een telegram uit Genua, dat de pa- keïDoot .Prlncipessa Mafalda", eene der grootste Itahaansehe transatlantikers, bq haren terugkeer uit Amerika op eene mqn is geloopen. 900 passagiers zouden omge komen zyn. Havas seint uit Rome 11 Januari; Het geiucht loopt, dat de transaflantiker .Principessa Mafalda", die op 3 December uit Buenos-Ayres vertrok, in den Atlantlschen Oceaan op eeue mqn geloopen en gezonken is. Tot hiertoe is er nog geen bevestiging van het nieuws. De .Secoio" van Milaan ontvangt uit Genua ook een telegram over de „Principessa Ma falda" en den ondergang van 700 der opva renden. De paketboot is eene van de 7 groote sche pen van den Italiaanschen Lioya, te Genua; zij werd gebouwd in 1908 en meet 9210 ton. Het is een der weelderigste schepen van de Italiaansche koopvaardijvloot. De Rotterdameche Tramwegmaatschappij. De commissie, aan welke een onderzoek is opgedragen inzake de exploitatie van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappy heeft in een Vrijdag te 's-Gravenhage gehonden vergadering besloten, haar rapport in twee deelen uit te brengen. Het eerste gedeelte, waarvan de indiening binnenkort tegemoet kan worden gezien, be treft de behandeling door de commissie van de klachtan over de exploitatie en zat aan geven de middelen om daarin verbeteriugte brengen. Het tweede gedeelte zal bevatten de glo bale voorstellen, beoogende o.a. ombouwing van het geheele net der Rotterdamsche Tram wegmaatschappy. De gewezen Duitsche Keizer. Men seint uit Londen: Volgens Central News zegt de Echo de Paris vandaag, dat, om incidenten met Ne derland te vermyden, de öondgenooten be sloten hebben, den gewezen Duitschen Kei zer in zyn afwezigheid te berechten. De vrede geteekend. Ais gevolg van het sluiten van den vrede is heden, door Wambersie en Zoon, in recht- streekschen doorvoer van Londen naar Keu len, het eerste stoomschip onder Duitsche viag, de Ariadne bier ingeklaard. Het schip is geladen met stukgoed, in hoofdzaak spek, olie en visch in blikken. Bond van Zeeuwen. Gisteren is opgericht een Bond van Zeeu wen, wonende te Rotterdam, onder den naam van .Zeelandia*. Het bestuur bestaat uit de heeren A, Wil- lemse, voorzitter, A. A. Snoodyk, 2e voor zitter, F. H. Harte. Ie secretaris, L. Miu- naard, 2e Secretaris, K. Koets, penningmees ter, A. J. Touburg, J. Moeus, M. Paauwe en H. J. Hebiy, commissarissen. SOMMELSDIJK De stormschade heeft zich in deze gemeente bepaald tot het vallen van eenige pannen, hier en daar een paar ruiten ingedrukt cn een enkel gat in 't dak van huis en schuur. SOMMELSDIJK. De dienstplichtigen der lichting 1920 A Wesdfjk, J. Troost, H. Land heer en A. Vis, zuilen op 16 Jan. a.s. by hun garnizoen worden ingelqfd. W. H. had deze week de schadepost te boeken dat een varken wegende 200 pond in den vyver verdronk. Toen hy tot die ontdekking kwam had het dier er eenige dagen ingeiegen en was dus tot niets meer nut. MIDDELHARNIS. De storm van Zondag heeft in deze gemeente nog al wat schade aangericht, van verschillende woningen zijn schoorstcenen, gooten en pannen van de da ken afgewaaid, ook enkele boomen moesten het ontgelden. Vrydagavond half zeven zal er in de zondagschool een zanguitvoering gehouden worden onder leiding va;, P. Troost, Directeur der zangvereeniging .Wat niet is kan worden" te Sommelsdyk, met medewerking van de zangverenigingen, Middelharnis, Nieuwe Tonge en Dirksland. De heer A. Hoogzand is aangesteld als machinist by 't stoomgemaal te Sommelsdyk. De slagers hebben het spek weder met 10 cent per kilo verlaagd. Naar wy uit goede bron vernemen behoorde onder de sollicitanten naai de va cature van Burgemeester van Brlelle, ont staan door het vertrek van den heer Lette, ook onze vroegere dorpsgenoot, de heer U. J. MJjs. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De tljde- lfjke ambtenaar van den Raad van Arbeid te Brlelle M. Koppenaal, heeft met ingang van 1 Jan. 1920 op zqn desbetreffend ver zoek eervol ontslag verkregen als zoodanig. Een verzoek tot plaatsing van een 4 paaardenkrachtsmotor door J. J.Niolusalhier is by het gemeentebestuur ingekomen. De stukken liggen ter inzage ten gemeentehuize. Tor deurwaarder der plaatselijke dc- lasting is benoemd de gemeenteveldwachter L. van Antwerpen. OUOE TONGE. Dezer dagen is van Hee ren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terugontvangen de gemeente- begrootlng dienst 1920. Naar men verneemt is hel huls van E. T J. Lambert aan den Molendijk onderhands verkocht aan den heer L de Winter alhier. Het le srppletoir kohier van den Hoof dei ij ken Omslag, dienstjaar 1919 licht ter ge meentesecretarie ter inzage van 7 Januari tot en met 6 Juni 1920. Den landbouwer G. van E. alhier had het ongeluk dat een zycer beste melkkoeien aan mond- en klauwzeer stierf. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. De storm van j.l. Zondag heeft alhier nog al eenige schade aangericht. By ver schillende woningen zijn pannen van de da ken gewaald, terwyi bij H. D. de schoorsteen naar beneden stortte. Bq de landbouwers v. Gr. en A. S, zijn er gaten in het dak ge waaid, terwijl bij den landbouwer D. G. v. E. door den storm een muur van zyn land- bouwschuur ontwricht werd. Dhr. E. T. J. Lambert had het ongeluk by het vervoer van een dorschmachine met een tractor met zyn been tusschen de dorsch machine bekneld te raken, waardoor hij zyn been zoodanig bezeerde, dat hy zyn werk zaamheden moest staken. Het bouwland van den heer H. Berk aan den Groenenweg alhier is onderhands verkocht aan dhr. A. Tijl en dat aan den WatergatBchenweg aan dhr. W. Berk. Als een bizonderheid. vooral in dezen tyd van woningnood, kan worden vermeld dat door dhr. j. K. alhier en z|n vader meer dan 80 jaar eea huurwoning is bewoond, Den landbouwer A. T. had het ongeluk dat in 14 dagen tyds 2 zijner beste jonge paarden stierven. NIEUWE TONGE. Door de slageis alhier is het vleesch met 40 cent per K.G. afgeslagen. Miliciens van de lichting 1920, van wicn broers bq den landstorm hebben gediend, moeten zich ten spoedigste ter Secretarie aanmelden, daar er een voorstel is om Mili ciens, wiens broers by den landstorm heb ben gediend, wegens brocderdienst, vrq te stellen. De storm die Zaterdag, Zondag en Maandag heett gewoed heeft alaier vele scha de aangericht; 3 boomen zyn omgewaaid 1 schoorsteen van een dak gewaaid een schuur tje omgewaaid enz. alles gelukkig zonder het kosten van menschenlevens. A. V. had Zaterdagavond door den duisternis misleid, het ongeluk in de Kerk- gracht te loopen. Door toegeschoten hulp van A, v. E. en T. H. was hy spoedig op het droge. Hy kwam er met de schrik en een nat pak af. Staat bevolking over 1919. Bevolking op 1 Januari 1919, 924 m., 904 vr. Totaal 1828. Vermeerdering door: Geboorte 39 m. 21 vr. totaal 60 zielen. Vestiging 29 m. 31 vr. totaal 60 zielen. Samen 68 m. 52 vr. totaal 120 zielen. Vermindering door: Overiyden 13 m. 13 vr. totaal 26 zielen. Vertrek 40 m. 43 vr. totaal 83 zielen. Samen 53 m. 56 vr. totaal 109 zielen. Aldus eene vermeerdering van 2 m. of in totaal 2 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1919 bedroeg 930 m, en 900 v. of in totaal 1830 personen. Getal der voltrokken huwelq ken bedroeg 19. DIRKSLAND. Door den hevigen storm zqn hier enkele boomen omgewaaid en eenige telegraafpalen by den grond afgerukt. Ove rigens zyn van enkele woningen eenige pan nen van de daken gerukt, zoodat de schade gering is. HERK1NGEN. De Jongelingen T. Doornhein en J. van Overbecke van hier die de vorige week werden opgeroepen om bij de Nat. Militie te worden ingedeeld, ontvingen deze weck de tijding dat hun een iaar uitstel was verleend, als een voorloopig gevoig van vol brachten landstorm plicht door hunne broe ders. Door den nog steeds voortdurenden storm werden onder deze gemeente boomen ontworteld en telegraafpalen omgeworpen, benevens de vele heiningen en kleine ge bouwtjes die werden weggevaagd of opzq gezet, terwyi by na overal dakpannen en schoorstcenen het moesten ontgelden. Nauwelijks zyn de laatste overblijfsels der bietencampagne wat betreft de werk zaamheden daaraan verbonden als gedaan beschouwd, of de eerste van de volgende zyn weer begonnen. De kantoren zyn n.l. weer geopend, en worden reeds nieuwe con tracten met de boeren afgeslaten. MELISSANT. Door het bestuur der Lend bouwvereeniging werden we gewezen op een fout in de getallen voorkomende in het ver slag der jaarvergadering, geplaatst in ons vorig nummer. Er stond nameiyk: inkomsten f 83905,87'/». uitgaven f 83100,10. Batig saldo f 105,777a. Dit moet zqn inkomsten f 83905 871/». uitgaven f 83800,10, Batig saldo f 105,777». De militieplichtige J. Bestman zal Vry- dag 16 Januaii a.s. ingeiytd worden bq de 3e Comp. Ie Bat. 3e Reg. Inf. lichting 1920. Aan de militieplichtige J. H. Bechtum is uitstel van eerste oefening verleend. GOEDEREEDE. Zaterdag werd door den omroeper bekend gemaakt, dat deuitkeering van werkloozen zou plaats hebben tusschen 3,30 en 4,30 nam. door den penningmeester K. Heerschap. Op heden zqn er 51 leden der afd. L. T. en Z. arbeideis zonder werk. Aan het verzoek, van de afdeeling der Ned. Bond van Chr. L. T. en Z. arbeiders aan de werkgevers, om op Vrydag 9 Jan. des nam. 3 uur eene conferentie b| te wo nen, tot het bespreken van loonen en ar beidsuur, werd door geen enkel werkgever gevoig gegeven. T|dens den storm van Zondag j.l. is de weerhaan van de Kerk gewaald. Van sommige daken zyn pannen afgeslagen. Het nog maai pas opgerichte mannen koor „De Vriendschap" telt reeds al 46 wer kende leden. De handel in uien begint alweder te herleven. Maandag werd geleverd voor f 4 50 per 60 kilo. De aardappelen zyn peper duur, die worden verkocht voor f 6 per 70 kilo. OUriDORP Zondagmorgen waseengroote mqn met zeven voelhorens aangespoeld op het heiwerk van den buitendijk in de onmid- delijke nabfjheid van de haven, waarin dertig schepen lagen en waar op den dijk tien huizen staan. Zonder aarzelen daalde schipper P. Bezulen den dijk af, naderde met de uiterste voor zichtigheid de gevaariyke myn en slaagde er in haar onschadelijk te maken. Daarna werd met behulp van anderen het nu ongevaariyke voorwerp opgeborgen. Het dorp is zoo, by den hevigen storm eu dit hooge getyde, voor een ramp bespaard gebleven. [Indien 't geval zich zoo heeft voorgedaan als in dit plaatse!. nieuws wordt meegedeeld, dan kan aan dezen held, want dat is hij dan ten koste van schepen cn menschenlevens geweest, wel publiekeiyk een eereraluut ge bracht worden. En de door hem geredden zullen zeker wel niet nalaten hun groote dankbaarheid en erkeuteiykheld hem te be- toonen. BEZUIEN! je bent een kranige kerel om zoo'n gevaarlijk voorwerp bq zoo'n storm te durven demouteeren. Red.] In plaats van den heer Van Gernerden, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, is tot secretaris van de Csmmissie voorden Leerplicht gekozen de heer Mackaay, hoofd der Chr. Schooi. Het huisgezin van J. B. in het Dyk3tel, bestaande uit vrouw en zeven kinderen is uit de woning gezet. Na een halven dag in de open lucht te hebben doorgebracht, zyn allen tijdelijk in een boerenschuur onder dak gebracht, Aan een armen stakker, wiens bouw vallig huisje door den storm zeer gehavend is, is door den heer burgemeester verlof ver leend, bij de ingezetenen een IQst ter intee- kening aan te bieden, om zoo de geiden voor herstel by eikander te krijgen. Dit zal wel lukken, zoo schijnt het ons toe. In een verslag van de landarb. verg. enkele dagen geleden in de Maas en Schel- debode opgenomen, vermelden wy, dat de werkgevers de 60 cent voor zegels, van het loon van f 9 aftrokken. Niet allen doch dit evenwel. Wq hoorden van een werkgever by bet landbouwbedrijf, dief 10,50 weekloon geeft en de zegels zelf betaald. Eere, wien eere toekomt. BRiELLE. De storm heeft alhier j.l. Zon dag wederom schade aangebracht, vele da ken moesten 't ontgelden. Door de bewoners der waterkanten werd veel angst uit gestaan voor hoog v/ater. Hoewel dit goed afgeloo- pen is. VERSLAG|vartde Openbarelverg Igehou- den 9 Jan. j.l. te Tlnte in verbr^ I, met den nood in Oostenryk en Hok garye. Daartoe uitgeaoodigd door het Gemengd Comité alhier voor Oostenryk en Hcngarye, trad Vrydag 9 Jan. jjl. in de zaal vanj den heer Lugtenburg in openbare verg. cp de heer P W. J KrfSnen, hoofd der Byz. School, ten einde de schreiende toestanden in genoem de landen te beschryven. Met groote aan dacht word spreker gevolgd. In het eerste deel zyoer rede zette spreker uiteen, hoe goed het is, elkander by gelegen heden als deze met terzijdestelling van wat zoo dikweils scheidt, de hand te reiken, ten einde het voorbeeld te volgen van den Barm- hartigen Samaritaan in de zorg voor den uit duizend wonden bloedende nederdaag- scben verslagene. Vervolgens werd stilgestaan b| de voor malige en tegenwoordige toestanden in Oos- tenrqk en Hongarije. Het nameloos lijden werd geteekend aan de hand van wat Mevr. Clinge Fleddernsde echtgencofe van den Nederl. consuigenereal te Boedapest. De Engelache minister van buitenlacdscb» zaken, de brlefschrqver in „De Standaarfi en de Engelschc arbeidersleider en oud-mte nister, Arthur Henderson daarvan hebben gezegd. Ia het tweede deel zyner rede behandelde spreker na de pauze de vraag, of we dat bange wee nu maar verder rustig zullen aanzien. Uitvoerig stond spreker stil by wat in ons land alzoo gedaan wordt voor Oostenryk en Hongarije, b| de organisatie van hetNe- derlandsch hulpbetoon, alsmede by de dank betuigingen, die uit de geteisterde landen inkwamen van Leopold Reinl, van de Hon- gaarsche regeering, den burgemeester van Boedapest, den vorstprimaat van Hongarye, Kardinaal Csernoch en het Hongaarse he Roode Kruis. Tenslotte stond spreker stil by de speciaal voor Tlnte en omgeving In het leven geroe pen gemengde organisatie, en. bond hy den ingezetenen op het hart, alle egoïsme ter zijde te stellen. Lezers, tee- ken flink op de ïyst, die u wordt aangebo den. Het is zoo dringend noodig! Wie kan verder zqn huls openstellen, om eenige weken 1 of meer kinderen gastvryheld te verleenen? Met groote belangstelling wachten de Hee ren P. W. J. Krynen, D- A. Boller, B. Jon ge- jan, P, Zoetemeqer, P. den Bakker, Johs. Roskam, Azn., L. Eland en C. Klok op wat gq doen zult. Beschaam het in U gestelde vertrouwen niet. Laat Tinte in betoon van naastenliefde niet achteraan komen. STELLENDAM* In de af geloopen week hebben 45 vaartuigen ruim 2000 K.G. garna len aangeveerd, waarvan 56 manden naar het buitenland werden verzonden. De rest ging naar de pelleryen. OUDDORP.* Wegens het onfstulmlge weer hadden de vlsschers de vorige week een slechte vangst. Bliek werd gevangen van 500 tot 1200 kg. en sardyn slechts van 20 tot 70 kg. per vaartuig. Een der weren le verde den eersten Z'lm op van 14 pond, die aan het Kralingsche Veer 9 gld. per half kg. opbracht. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Het O. M., waargenomen door Mr. Over- bosch, heeft Zaterdag geëischt tegen: D. G., niet verschenen wegens eenvoudige beleediging van den opzichter H. M. Rood- i

Maas- en Scheldebode | 1920 | | pagina 2