HAAS- IB Tweede Blad. Zaterdag 20 December 1919. No. 2SS6 DRIB BLADEN. OFFICIEEL 6EDEELTE. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. scum TNHOOSKNOWSES Dit nu&mm bestaat ait UITREIKING BROODKAARTEN. De Burgemeester van Dirksland, brengt b£ deze ter kennis van belanghebbenden, dat de uitreiking van broodkaarten voer de a.s. Seriode zal plaats hebben in de Openbare ewaarschool (in het Achterdorp) en wel a.s. DINSDAG, 23 December, voor de huis- nos, van 1 tot en met 350 des v.m. van 9-12 uur en voor de huisnos. van 351 tot en met 544 des n.m. van 2-4 uur. Belanghebbenden worden aangeraden hun broodkaarten op voornoemden dag, te ko men afhalen. Dirksland den 16 December 1919. De Burgemeester van Dirksland, DE WINTER. Gemoedsbezwaren tegen Invaliditeits verzekering. De gemoedsbezwaarden in het ressort van den Raad van Arbeid te Goes hebben raeerendeels hun rentekaarten en boekje aan dien Raad teruggezonden. Nu hebben al len den volgenden brief terugontvangen. Waarschuwing. Aan personen met gemoedsbezwaren. HlerbQ doe ik u toekomen de door u te ruggezonden rentekaart en renteboekje voor de laatste keer. Ik deel u hierbij mede, dat u zich, zooals leder staatsburger heeft te onderwerpen aan de verplichtingen, die de van God gèstelde overheid u oplegt. Tegen Gods geboden gaan deze beslist niet in, Iwant, indien U nooit van de zoogenaamde verzekering, die veel juister verzorging ge noemd kan worden, eenlg voordeel wilt ge nieten, kunt u dit bereiken door er een voudig nooit om te vragen. Doch betaald moet er voor u worden, zoolang de wet in zijn tegenwoordigen vorm bestaat en Indien u zich daartegen mocht willen verzetten, zal de Wet in al zjn gestrengheid op u worden toegepast. Ieder, die andere mededeellng doet Is 6f niet goed op de hoogte of spreekt onwaar- beid. Gij wensch voor u zelf vrij hied? Gun die dan ook aan uw werkgever en geef hem uw rentekaart in bewaring. Indien te eenlger tijd de wet wordt gewijzigd, zal daaraan voldoende bekendheid worden ge geven, thans evenwel valt er niet te doen dan te gehoorzamen. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Goes, w.g0 Mr. J. W. GOEDBLOED. MIDDELHARNIS. Op 26 December a.s. zal op het terrein van den heer J. C. Bom aan den havendijk alhier een sportfeest gegeven worden bestaande uit serie-voetbal-wedstrij den tusschen D.O.9. van SommelsdQk, N.V. V. van Nleuwenhoorn, H.V.V. van Helle- voetsluis en Olympia van Rotterdam. Er zal worden gespeeld om een zilveren me daille uitgeloofd door de vereeniging D.O.S. bovengenoemd. De wedstrijden beginnen des morgens ten 10 uur. Eindwedstrijd namid dags 2 uur. (Zie advertentie.) Door onze jongedochtersvereeniging „Qra et Labora" alhier werden deze week aan een 50-tal behoeftige gezinnen de vol gende kledingstukken uitgedeeld. 3 vrouwen flanelhemden, 12 vrouwenhemden (katoen), 12 vrouwenschotten, 6 vrouwen molton onderrokken, 6 vrouwenbroeken, 4 blauwe mannenbroeken, 4 molton mannenhemden, 5 boezeroenen, 3 lakens, 4 paar slopen, 3 handdoeken, 6 molton meisjesrokken, 6 meisjesschorten, 4 meisjesjurken, 3 meisjesbroeken, 3 jongenshemden, 3 jongensborstrokken, 3 wollen dassen, 2 paar pantoffels, 1 paar kinderkousen, 7 kindermutsen, 1 kindermantel. 101 stuks. Vóór de uitdeeling z|n deze kleederen voor een leder ter bezichtiging gesteld en is daardoor gelegenheid om aan iedere begun stiger te toonen hoe hunne gaven besteed worden. Wij juichen deze manier van werken har- telQk toe. De vereeniging schfnt haar tld beter te begrijpen als haar oudere zuster van dien naam. Moge „Ora et Labora" in 1920 weer vele beurzen geopend vinden om haar heerlijke taak te vervullen, tot heil der armen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woensdag 24 Dec. zullen broodkaarten worden uitgereikt voor beide wgken tegelijk van 1 tot 3Vi uur ter Secretarie. Dinsdag is alhier in de zaal van den heer G. Smits ter toelichting van de Verze keringswetten opgetreden de controleur van van den Raad van Arbeid, de heer H. A. Ham. DEN BOMMEL. A.s. Maandag 22 Decem ber 1919 zal op de z.g.n. Polderskamer uit reiking der broodkaarten plaats hebben. ZQ die later komen zullen alle aanspraak op kaarten verloren hebben. Z| die normaal margarlnekaarten heb- u aangevraagt, worden verzocht deze zoo mogel|k te secretarie af te halen, ver eenige weken zal de uitreiking der nieuwe suikerkaarten plaats hebben. Tgd en plaats zullen nog nader gepubliceerd wor den. Daar deze nieuwe suikerkaarten slechts tegen inwisseling der lichamen van de oude kaarten verkrijgbaar zijn, zal het onnoodig zjn er op aan te dringen die oude lichamen zeer zorgvuldig te bewaren. Bode J. Hermans had het ongeluk bi schipper H. v. Gent in 't ruim te vallen. Daar hij een wond aan zjjn hoofd bekwam moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. OOLTGENSPLAAT. De Muzlekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" is ontbonden, door elk der leden zullen de Instrumenten bewaard worden, tot eventueel een nieuwe vereeniging mocht opgericht worden. NIEUWE TONGE.* In ons laatste nieuws komt een bericht voor dat de vacantle aan de O. L. School op Zaterdag 20 Dec. zou be ginnen. Dit is foutief en moet zijn Woensdag 24 December. Wij danken den geachten inzender die ons op deze fout wees en voelen ons verplicht onze Correspondenten nogmaals er op te wijzen vooral goed te informeeren voor men zijne berichten inzend. Door H.H. bakkers alhier is besloten om le Kerstmisdag geen brood te bakken. Aangezien noor H.H. Landbouwers, wanneer bij hun een arbeider in dienst is, zegels moeten worden geplakt, en bierdoor het weekloon wordt verhoogd met f 0.50 h f 0.60, hebben vele arbeiders alhier geen werk. We zuilen hopen, dat hierin spoedig verandering wordt gebracht. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de jacht op klein wild met enkele uitzonderingen zal worden gesloten op Woensdag den 31 December a.s. Ter juiste bijhouding der bevolkings registers enz. worden belanghebbenden er op attent gemaakt, bi het verlaten der gemeente terstond hun verhuisbiljet op de secretarie gaan afhalen, weik een groot belang voor de bijhouding der bevolkingsregisters is. Met het oog op de groote behoefte aan Brandstoffen, werden de ingezetenen alhier, verblijd met de zending van een schip turf. Tot bestuurslid der Z. H. vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, is in de vacature G. van Drie! benoemd den heer G. Th. Rot man. Bij publicatie alhier, heeft de Burge meester belanghebbenden gewaarschuwd, alsvoren zaken te doen met de fa. E. van der Wel en Co. te Nieuw-Helvoet, zich eerst bij hem te vervoegen om inlichtingen Algemeetse jaarvergadering der Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, op Donderdag den 18 De cember 1919 des n.m. 6 30 uur in de beneden zaal van het Weeshuis. Aanwezig 8 leden, benevens nog 3 be- bestuursleden. Voorzitter Dr. C. van Gelder. De Voorzitter opent met een hartelijk wel komswoord de vergadering, roept de leden, ofschoon klein in getal, een hartelijk wel kom toe en hoopt dat zf deze vergadering genoeglik zullen doorbrengen. Hij deelt mede, dat verleden jaar, door het heerschen der Spaansche Griep geen vergadering is gehouden. H| betreurt het verlies van den heer G van Driel, welke als Penningmeester der Vereeniging steeds met den meesten zorg werkzaam was, en hoopt in het vervolg trouw de Artikels van het Reglement na te leven. Daarna leest de waarnemende secretaris de heer Overdorp de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Het jaarverslag over 1919 wordt door dhr. Overdorp voorgelezen en na eenige opmer kingen van dhr. J. P. de Wilde vastgesteld. De Rekening over 1919 wordt voorgelezen. De Voorzitter benoemd een commissie be staande uit de heeren H. Schipper en j. P. de Wilde. De rekening wordt door voor noemde personen nagezien, en een vergis sing van Va cent gevonden. De commissie rapporteert bij monde van dhr. De Wilde de Rekening vast te stellen. Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. De begrooting voor 1919/1920 wordt door den Waarn. Secretaris voorgelezen. Na discus8leën over het aanschaffen van artikelen enz. wordt besloten het tractement van Mej. de Wed. Hage als Magazjnhoud- ster verhoogd tot f 35 en van dhr. E. Kor net als bode tot f 20. Daarna wordt de begrooting goedgekeurd. Komt aan de orde de verkrijging van 3 bestuursleden, 2 aftr. leden en 1 in de va cature ontstaan door het overladen van dhr. G. van Driel. Aan de beurt van aftr. zijn dhr. J. Overdorp en D. Breesnee. Na stemming worden de aftr. leden her kozen en in de vacature benoemd de heer G. Th. Rotman. De Voorzitter vraagt of dhr. Overdorp de benoeming laat welgevallen. Dhr. Overdorp neemt onder dankzegging aan de leden de benoeming aan. De heeren Breesnee en Rot man zullen hiermede in kennis worden ge steld. Het punt om een afgevaardigde naar de Algemeene vergadering vervalt. Tenslotte houdt de Voorzitter nog eenige beschouwingen. Door den heer Holleman wordt het magazijnboek voorgelezen. De heer Overdorp houdt eenige besprekingen omtrent de oproeping van een Vroedvrouw- Verpleegster, welke tot geen resultaat lelden. Daarna sluit de voorz. de vergadering. We zullen hopen, dat, aangezien vooral sedert de laatste twee jaren het groote nut dezer instelling is gebleken, het te hopen is dat het Bestuur in het vervolg naast de financieele ook en meer moreele steun mo ge ondervinden en om te beginnen de ver gaderingen eens flink te bezoeken. OUDE TONGE. Bi publicatie worden de verlofgangers der Militie en de Landweer herinnerd aan hunne verplichtingen bij ver huizing. Het kind van L. de L. had het ongeluk met een ketel kokend water haar beide voe„ ten te verbranden, zoodat geneeskundige hulp noodzakeljk v/as. De heer H. Klok alhier is benoemd tot gemeente opzichter. Uitslag van de veiling van de woning van P. en L. Osstweqer aan de Stoofstiaat. Koop »1 ingezet door A. Kantors op f 1015. Koop 2 ingezet door A. Moöijaart op f 1330. HERKINGEN. Dinsdagavond te 6 uur kun nen ter secretarie wederom broodkaarten worden afgegaald. Na dien tijd zijn ze niet meer verkrijgbaar. Woensdag 13 Jan e. k. zal van des voorm. 10 tot 12 uur speciaal zitting gehou- houden worden tot aangifte Militielichting 1921, waarvan alle mannelijke inwoners ge boren in het jaar 1901 In aanmerking komen Grootverlofgangers der Militie en Land weer worden nadrukkel|k gewezen opmeer dan eene publicatie aan het aanplakbord in houdende verplichtingen hun van overheden opgelegd. Wegens overname door het Rik van het personeel aan de telephoondienst ver bonden heeft de Raad dezer Gemeente aan de daarbjj betrokken personen met Ingang den 1 Jan 1920 eervol ontslag verleend. Op verzoek wordt door ons het vol gende weergegeven: Heden Donderdag 18 December werd door de familie Warnaer, Lokker e.a. weer een drQfjacht gehouden en ook de vruchtenkweekerij „de dolphin" uit gedreven. Niet zoodra zag het daarin werk zame personeel dat het beruchte gezelschap er in trad of het personeel verspreide zich om de wacht te houden teneinde dieverijen te voorkomen. Desondanks begaven zich een drietal personen in een afgesloten kippenren en daarna in het kippenhok waar men later eenige tieren in vermiste. Een der individuen was bekend. Naar wij vernemen is of wordt tegen deze schurkerij procesverbaal opge maakt. 't Is behoorlek tijd dat aan dezen troep fatsoen geleerd wordt. MELISSANT. Op Maandag 22 December a.s. des namiddags van 1—3 uur kunnen in de Openbare School broodkaarten worden afgehaald. Aan hen, die niet op dit uur ko men, worden geen broodkaarten meer ver strekt. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat de suikerbons van de 2o pe riode tot uiterlijk 22 December kunnen ver zilverd worden. Onder het vee van den landbouwer A. E. Struik is mond- en klauwzeer uitgebro ken. Toen Woensdagmiddag A. v. O. met de Tractor-motor over de Voorstraat kwam gereden, en voor de vele kinderen wilde uit weken, geraakte hg het stuur kwijt, zoodat de motor begon te slingeren, en tegen een bruggetje aanreed, waarvan de leuning brak. Een meisje, dat op de brug stond, kwam in het water terecht. Gelukkig werd door een handige beweging de motor op den kant ge houden, die met kracht tegen de woning van J. N, botste, en een gat in de muur ver oorzaakte. STELLENDAM. Plotseling overlijden De echt- genoote van den landbouwknecttt L. Troost, alhier, die Woensdagavond op gewonen t|d zich met haar echtgenoot naar bed begaf, werd omstreeks half twee opgeschrlkl door een gil van baar man, die daarop onmiddc- lgk een lijk was. De overledene 28 jaar oud laat een vrouw met twee kinderen achter, Door Jan van Dam alhier is een vaar tuig uit Urk en gemerkt U. K. 98. gekocht. De lastautomoblei van de Stoembriket- tenfabrlek te Sommelsdgk vandaar opweg naar deze gemeente, had ter hoogte van de hofstede „Uit Zeeland" het ongeluk bi het uithalen In een diepe put vast te gera ken zoodat deze er niet uit wist te komen. Met behulp van inmiddels toegeschoten hulp van werkvolk en een kelderwlnsch wist men deze weer op weg te helpen, zoodat de reis verder kon worden vooitgezet. De jonge Heer Riemens alhier is be noemd tot Volontair ter Secretarie alhier. Door overname van 't telefoonkantoor alhier door 't Rijk is aan den kantoorhouder F. v. d. Vlucht door deu Raad dezer ge meente eervol ontslag verleend als zoodanig met ingang van 1 Januari a.s. M, Klink Hz. 1b alhier aangesteld tot straatreiniger in de gemeente tegen f 700 's jaars. GOEDEREEDE. De inschrijving voor de Nat. Mill, zal voor manspersonen die in 1901 zijn geboren, plaats hebben in de maand Januari 1920. Meer bepaaldelijk 10 Jan. voorm. vau 11—12 uur. Op bon 9 en 10 van de winterbrand- stcffenkaart zfjn 2 eenheden stukkglen ver krijgbaar h f 3.35 de eenheid of 80 Kilo. OUDDORP. De zangvereen. „Looft den Heere" gaf Donderdag haar zooveelste uit voering. Onze zaal was bjna geheel gevuld. Er is goed gezongenenkele nummers kun nen gerust met name worden genoemd, een is zelfs herhaald. Zangers en zangeressen hebben aan het publiek een goeden avond te genieten gegeven. Van het begin tot het einde heeft een uitstekende orde geheerscht. De samenspraken ter afwisseling gegeven voldeden zeer. Wanneer op deze wQze wordt voortgegaan, kunnen wij nog menlgen goe den avond, met medewerking van de zang- vereen., tegemoet zien. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden en worden de eerstvolgende repetitie reeds ver wacht. Op het verzoek van de landarbeiders om in den winter 2 gulden dagloon te mo gen hebben, is als antwoord van de werk gevers ingekomen, dat z3 dit willen uitbe talen, doch verminderd met 60 cent per week. Morgen (Vrijdag)avond vergadert de land arbeiders-vereeniging, hoe nu verder te han delen. BRIELLE. Den 16den dezer had alhier in 't Hotel de Doelen des avonds een gezellige bqeenkomst plaats. Van de leden der Volks bond tegen drankmisbruik. De zaal was flink bezet. Ze werd geheel gewijd aan zang belangloos gegeven door 't alhier bestaande dameskoor „Anlmato" onder leiding van Mej. Cathrlene Kettenls en Mej. Marie Ket- tenls voor piano. Wegens droevige omstan digheden was de Voorz. van genoemde bond niet aanwezig, zoodat deze bfleenkomst met een hartelijk welkom werd geopend door den heer Van Leening: De zangstukken en-Solos werden ten gehbore gebracht, alle eer komt dan ook deze zangvereeniging toe, alle lof komt ook toe aan Mevr. H. Trouw-Talens. Door Mej. KollewQn werd een Boucet over handigt aan de Directrise Mej, Kettenis. Door den heer van Leening werd 't dames koor namens de vereen, hartelijk dank gezegd voor deze welgeslaagde avond welke onge veer half elf eindigde. De brief en telegrambesteller de heer C. Weltevrede alhier, is met ingang van af 16 dezer aangesteld als Assistent der Poste rijen te Dordrecht. ROCKANJE. In de kerstweek hoopt men een bazar te organiseeren ten bate van het fanfarecorps te dezer plaatse. Eeaige lokalen der Openb. School zuilen daarvoor ingericht worden. Nadere inlichtingen worden bekend gemaakt. De tramdienst op de l(n Oostvoorne- Sppenisse-Rotterdam is gelukkig weer in werking, 3 maal vertrekt een tram van Oost- voorne. Ongeveer 9, 12 en 4 uur. 't Is nog een onvoldoende verbetering we hopen dat het spoedig geheel in orde komt. SPIJKENISSE. Donderdagavond vergader den in de consistoriekamer der Geref Kerk, de leden van de afd. Patrimonium. De voorz. H. Villerlus laat zingen Ps| 146 3 en gaat voor in gebed. Hij leest voor Ps. 146. De secretaris leest de notulen, welke na eenige opmerkingen werden goedgekeurd. Tegen woordig waren 13 leden, 3 buitengewone le den. W. v. d. Berg houdt daarna eene inlei ding over „Wezen en werking der vakorga nisatie. Spr. zegt dat het streven der vakor- ganisatie£gericht moet zijn op het verkrijgen van een goed arbeids-contract. Ze moet zijn Christel! k opdat ook daarin het beginsel vooropgesteld worde naar eisch van Gods Woord. Een goede vakorg. geeft meer stabi liteit in de goede verhouding, tusschen pa troon en arbeider, en is als zoodanig het orgaan voor onderhandeling tusschen die beiden Arbeid is geen koopwaar, die door de markt van vraag en aanbod beheerscht wordt. Maar volgens de H. Schr. een levens- eisch, die bestaansrecht verzekert. Het ideaal der vakorg. is het vormen van een krachtige, gezonde,ontwikkelde arbei dersklasse Zij zal in practische betcekenis in de toekomst het werk der algemeene bon den overvleugelen. Noodig zijn groote vak- centralen, saambrenging in verschillende groepen van in onderscheidene vakken, die toch aan elkaar verwant z|n, werkzaam z|nde arbeiders, ook met het oog op de so ciale wetgeving, die contact zoekt met het initiatief der vakorganisaties, of kleinere plaatsen zoeke, de Algem. bond contact met de functie der vakorganisatie Spr besprak nog kortllngs het collectief arbeidscontract, en brak een kans voor volksontwikkeling Een breedvoerige discussie ontstond over de taak der algemeene bonden, (hier Patri monium) en die der Vakorganisatie op de kleine plaatsen Gewezen werd op het ver band dat er tusschen die twee geestelgk bestaat, ook al moeten ze naast elkaar wer ken Om des tflds wiiie moest de discussie bekort Naar aanleiding van 't onderwerp werd het bestuur gemaehtigd te confereeren met het bestuur van de plaatselike afd van Chr Nat Werkl Verb oin in deze plaats te komen tot het oprichten eener vakorganisatie Ook werd het bestuur gemachtigd om stappen te doen, tot het doen komen van eene lading turf voor de leden van Patrimonium Daarna sloot van Nugteren deze gezellige vergade ring Door den kolenbond is een schuit lichte turf aangekocht die verkocht wordt voor f 1.60 per 100, voor leden, voor niet leden i f 1.70 per 100. De kwallleit in aan merking genomen is deze prfs zeer hoog, ais men bedenkt dat deze in Drente inge laden werd voor 65 cent per 100. De vracht van den schipper is ook buitengewoon n.l. f 800, het scheepje is 34 last. Vergadering van den Gemeenteraad van MIDDELHARNIS op Donderdag 18 Dec. 1919 des nam. 37> uur. De VOORZITTER de Edelachtbare heer Bouman opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongew|z:gd vast gesteld. Ingekomen z|n enkele missieven van Ged. Staten die voor kennisgeving worden aan genomen. Het bestuur van de wlnkelvereenlglng Middelharnis dient een request in betreffende de vervroegde winkelsluiting. De VOORZITTER vindt geen aanleiding hierop terug te komen. DORSMAN wijst op de drogistzaken die wel voor 9/10 kruidenierswaren verkoopen, Spr. gelooft dat dit lastig te controleeren zal zijn. De VOORZITTER erkent dat het geen ideaal regeling is maar adviseerd het nu nog maar zoo te laten, daar binnen afzienbaren tijd toch de wettelijke regeling tejverwachtenis. Het hoofdbestuur van den bond van ge meente ambtenaren vraagt een maand extra salaris voor de gemeente ambtenaren even als de rQksbeamten ook ontvangen hebben. B. en W. adviseeren hier niet op in te gaan, daar kort geleden de salarissen zin verhoogd. DORSMAN vindt het treurig dat de rijks ambtenaren zoodoende bevoorrecht worden boven die van de gemeente, spr. is tegen deze onterving van de gemeente ambtenaren en vraag of de kas niet toereikend is voor een salaris uitkeering zooals het rik gedaan heeft? De VOORZITTER zegt dat het erg lastig is aan het eind van een jaar middelen te vinden. Spr. stemt toe dat er een onbillijk heid Is maar deze is alleen ontstaan door dat de onderwijzers een bevoorrechte positie innemen tegenover de andere gemeente amb tenaren. Spr. meent dat een maand salaris uitkeering wel op f 2000 zal komen. DORSMAN heeft nagerekend dat het f1300 van de kas zal vragen. VOORZITTER zegt dat zooals de heer Dorsman het uitrekend niet volgens de riks regeling kan zijn. DORSMAN gelooft niet dat men diezelfde regeling behoeft te volgen. VOORZITTER: „En U beroept zich er op DORSMAN wil gewoon een'maandsalaris uitkeeren en maakt er een voorstel van. De VOORZITTER: „U wilt dan zeker ge lik wel aanwijzen waar U het vandaan wilt halen DORSMAN:-„Uit 1920." VOORZITTER maakt bezwaar tegen het voorstel, men dient toch eerst te weten waar de middelen vandaan moeten komen. Op advies van den Voorzitter wordt het een volgende vergadering In behandeling ge nomen. Een request zal aan den Kroon gericht worden om de salarissen voor de buitenge wone lesuren van de onderwijzers ie regelen. DORSMAN vraagt of dit alleen voor de Bijzondere scholen geldt. De VOORZITTER antwoordt dat dit door de GEMEENTE wordt aangevraagd dus dat het natuurlik alle scholen, ook de openbare, betreft. De VOORZITTER deelt mede dat mej* Dijkers ontslag heeft gevraagd wegens be noeming naar Vlaardingen. Besloten wordt dit te verleenen, Over een request van den bond van onder wijzers afd. Middelharnis om subsidie voor buitengewone lesuren wordt afwijzend be schikt. Eenige verzoekschriften, resp. van het be stuur van de ambachtschool commissie van leeraren en ieeraressen der vakschool te Middelharnis en van de vereeniging van vak scholen afd. Middelharnis om bl te dragen in de verhoogde salaris uitkeering door net rijk vastgesteld en waar het rf|k 50pCt. van betaald het vertrouwen uitsprekend dat de provinciale staten en gemeenten de andere helft zullen aanvullen, komt in behandeling. B. en W. stellen voor f 50 per leerling uit Middelharnis toe te staan, leerlingen van bet Weeshuis blijven hier buiten, zoodat dit ongeveer voor I5 leerlingen zal moeten betaald worden, dt dan boven de vast te stellen subsidie groot f 300. DORSMAN zegt dat de andere gemeenten hun portemonaie dich houden. De VOORZITTER wist er op dat van de 35 leerlingen er 24 van Middelharnis zijn, bovendien beeft de gemeente groot belang bfj deze school. STRUIJK is tegen vaste subsidie. DORSMAN vraagt deu Voorzitter waar hi het geld vandaan wil halen. De VOORZITTER antwoordt dat dit een een handigheid van den heer Dorsman likt maar dit is toch niet zoo, het geldt hier een ander geval dan de heer Dorsman zooeven besprak. Vandaar nu aan het begin van een dienst jaar daar deze subsidie over 1920 gaat, bi de uitkeering van een extra maand salaris aan de gemeente ambtenaren stonden we aan het eind van een jaar, Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Ged. Staten adviseeren in verband met het verdubbeld aantal stemgerechtigden, door dat ook de dames zullen gaan stemmen het aantal stembureaux uit te breiden. Besloten wordt de wiken A en B te res sorteeren in het stembureau gevestigd in het raadhuis en de wiken C D E in het oude Postkantoor. Het op voorstel van den heer Dorsman gewlzigde art. 5 uit de politie verordening wordt voorgelezen en goedgekeurd. Voortaan moeten des Vridag voor 5 uur des nam. alle 8toepen geschrobt worden. ■Tot leden van de commissie gasfabriek wor den herkozen de heeren Albias en Bakker, tot regent van het Weeshuls herkozen den heer Vink. DORSMAN vraagt of iemand die aan het Weeshuis levert regent van deze Inrichting mag zin. De VOORZITTER deelt mede dit niet te weten. DORSMAN zegt als dit waar is, dat dan Vink geen regent mag zin De VOORZITTER brengt in het midden dat de raad vrij is te benoemen evenals de heer Dorsman vri is klachten in te dienen Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs facature Dr. Cleyn- dert wordt benoemd Dr Arends. Ter sprake komen de plannen tot verbete ring der wegen DE VOORZITTER deelt mede dat er een schema is gemaakt door den gemeente ar chitect Natuurlik heeft men ook zelf eens gekeken en is men tot deze conclussie ge komen: Het gedeelte van den Oostdik van G van Eek tot den tramlin zal moeten be straat worden, de weg bi de tramlin behoort niet aan de gemeente en zal binnen kort besproken worden door de wegen commissie Ouddorp—Ooltgensplaat zoodat dit buiten bespreking moet bliven. Evenzoo moet de schoolstraat tot de begraafplaats bestraat worden met keien en de stationsweg niet minder noodzakel|k idem, het Spuipleln b| den bakker H v Beek Dit alles zal ongeveer f 35000 kosten STRUIJK wil beperken tot de schoolstraat en Oostdik iu verband met de dure t|d. De stationsweg acht spr minder noodzakelik bestraat te worden en wil daarmee wachten De VOORZITTER zegt dat er al jaren gewacht Is geworden en elk jaar wachten bracht nog hoogere kosten met zich. Daarbij komt dat hoe grootere bestelling hoe goed- kooper materiaal STRUIJK wil dan de geheele gemeente maar bestraten De VOORZITTER wist er op dat men zicb tot het bereikbare moet beperken ESSELINK vraagt of men wil bestraten met trottoirbanden. De VOORZITTER beantwoordt deze vraag In bevestigende zin. ZAAIJER wil stemmen over dit voorstel. STRUIJK stelt voor de Stationsweg niet te bestraten. Dit voorstel wordt verworpen. Een request van de landarbeidersvereenl- glng om stappen te doen tot toetreding van het werkloosheidsfondr, wordt gesteld in banden van B. en W. Besloten wordt tot aankoop van een per ceel grond van de familie Nulen voor f200. Betreffende de aan te schaffen likwagen deelt de voorzitter mede dat men teekening en offerte heeft ontvangen van een likwagen DORSMAN wil de armsten der armen hel pen door reductie op het gas. De VOORZITTER zegt den heer Dorsman reeds In twee vergaderingen geadviseert te 25 cent per regel.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3