Woensdag 10 December 1919 84"1® Jaargang N\ 2553 voor de Zuidhollandsclie en Zeenw^che Eilnnden. MwoifiiipHp Flallee! Antirevolutionair m veü&öopïigep. officieel öe-deelte. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. De heer J. van Tiel, leeraar in de Gymnastiek aan de H, B Sck te Mid delharnis, brak in ons Blad, een 14 dagen geleden, een lans voor de Licha melijke Oefening. Een inzender, die zich met den zeer onbehagelijken naam van Luilak* teekende, kwam daar tegen op; en we hebben gewacht, of er nog meer zulke onsmakelijke kost werd opgedischt, als door Luilak werd opgediend. ïsu niemand meer op't Stuk van den Gymnastiekleeraar terugkomt, wenschen we ook onze meening daar over mee te deelen. x Dopderdag j.l. was er in 't Hotel Meijer een Gymnastiek uitvoering die gegeven werd door de Heeren- gymna stiek vereeniging Spartaen door de Dames-gymnastiek vereeniging „Hy- giëa". hr was ook »na afloop bal,« waarover we geen woord reppen willen, omdat die bals onzes inziens do toe treding tot 't lidmaatschap belemmeren en alles wat een goede zaak als de Gymnastiek in haar vlucht tegenwerkt is ons een doorn in 't oog. Doe weg die bals op zoo'n turnavond Wie dan sen wil moet 't dan maar op .een vol genden avond doen, maar niet op den eigensten, als er geturnd is. Niet ieder lid is van een dansavond gediend. Er is ook turn liefde zonder liefde voor nachtfeestjes van jongens en meisjes onder eikaar. Late men twnen sa bals goed onderscheiden; dat zou de Gym nastiek ten goede komenen 't is om de Gymnastiek te doen en niet om den avondlol na afloop Wij hadden voor dien Gymnastiek avond een Bewijs van Toegang ont vangen en slechts omstandigheden van weer en wind waren oorzaak, dat we tot onzen spijt die uitvoering niet konden bij'wonenom heen te gaan. als dat Bal begon. Want werkelijk, daar staan we geer vijandig tegenover. Wat zou er dan geturnd worden? Het program sprak van Opmarsch StaafoefeniEgen Paardoefeningen Vrije oefeningen op de plaats Brug- oefeningen Halter oefeningen Tableau vivant Stok oefeningen in verbinding met figuur oefeningen Brugturnen Rhytmische Gymnastiek Groep Hoogrekturnen Pyra- midale Stand. Is dat nu lichamelijke oefening Ja 't la ipeer. Dat is lichamelijke Opvoe ding, die heel wat anders beteekent dan de ruwe verwildering van sommige Plakkeesche jongelni, die met schoppen en stooten elkaar den dijk afsmijten om in den modder en modderplassen terecht te komen onder luid applaus, gegil en gesnater der stoeiers en smij- ters. Gymnastiek sport, spel, athletiek, voetbal, korfbal, lawntennis, zwemmen, fietsen, padvinderij, militaire oefeningen enz. enz. 't is alles lichamelijke oefening en opvoeding mits er waarborgen zijn van stelselmatig streven naar een doel matige en gepaste lichaamsontwikke ling. Mits ja, dat »mits« moet op den voorgrond staan. Er moet stelsel er moet leiding', vaste gang, methode in de zaak zitten, 't Moet gaan naar de regelen der kunstin verband met de bezittende lichaams en geesteskracht om te komen tot op voeden van geest en lichaam, tot bedrevenheid in 't ver richten van sportieven en gewonen prachtischen aard. Lichaamsopvoeding! Maar lees dan toch de Memorie van Antwoord op Oor log. Wat zegt de Oorlogsminister over onze toekomstige legersterkte an onze nationale kracht. Dit zegt hij Do Minister wil dus verkorten dienst tijd van 6 md. op 2, mits de jonge mannen lichamelijke geoefendheid be- geeren en dat zal, zegt hij, de nationale weerbaarheid verheffen. Lich aamsopvoeding. stelselmatig, bevordert 't Nationale lichaams en geestesleven houdt de jonge menschen wat van de straat; doet ze in militairen dienst tre den met gewisheid van verkorten dienst tijd en veel gemakkelijker dienstpresta- ties. We pleiten in dit artikel niet voor gooien en smijten; niet voor krankzin nig voetballen en onwijs fietsen enz. want de geneesheeren zouden ons daar over geducht de les lezen en terecht; maar we pleiten voor nationale lich aamswelstand, lichaamsopbouw (is God de Heere niet ook de Schepper van ons lichaamen gaat dat lichaam bui ten Zijn eere en voorzienigheid om? Neen, en duizendmaal neen! Ook ons lichaam is 't Zijne, zoo goed a's onze zielWe pleiten voor lichamelijke oefening. We pleiten voor lichamelijke Opvoeding. We pleiten voor - nuttig en doelmatig en stelselmatig inwerken op onze levens organen, die de ziel. onze zoo kostelijke ziel voor Aarde en Eeuwigheid gescha pen bevatten. We zouden alle Ouders, alle Onderwijzers, alle Jeugdleiders alle Gemeenteraden, alle Regeeringslichamen willen toeroepenWerk planmatig in op de fysieke, op de lichaamskracht Uwer pupillen, 't Staalt dat lichaam er komt harmonische ontwikkeling die de functioneering van hand en voet, hart en longen, spieren en vezelen, be vordert; die den geest vrijer toegang verleent. Neenl 't is overdrijving, wat een Opvoedkundige eens schreef: »Een gezonde ziel kan slechts in een gezood lichaam wonen". Want ten eerste is voor ons Calvinisten, een gezonde" ziel een wedergeboren ziel, en da. We dergeboorte staat buiten alle lichame lijke actie; dat is een zuiver geestelijk werk des Heiligen Geestes. Maar ten tweede, kan een frissche, werkzame, belangstellende, opmerkendeen veeldoor- grondende „ziel", ook in een broos lich aam wonen. Nochthanswe erkennen een kerkerlucht met geboeide handen en voeten is niet Het middel om den geest en 't hart te verkwikken en te verlevendigen. Er moet olie in de lamp komen door ze er in te gieten, en an ders gaat ze uit. Zoo ook is er een roeping van Gods Wege, om ons lich aam als Zijn bezit, te beschermen,op dat lichaam en ziel, een sieraad en tempel kunnen zijn waarin Zijn Geest in ons arbeiden en opbouwen kan De Nationale Volkskrafht is een van de hoofdbeweegredenen, waarom we ons verklaren voor een krach'ige Lichaams cpvofding; doelbewust; stelselmatig; 'haar raste lijnen, door bekwame in structeurs ol onderwijzers, die behalve lichaamskennis, ook toeten dat een jonge man een z'eleleven lijdt dat naast 't lichaam da hoogste belangtelling eischt Gemeentebesturen steun de Gymna stiekvereenigingen door subsidies. Late er op Plakkee op elk dorp eau onderwijzer komen, die de jongelui van de straat weet te krijgen en ze orde en gehoorzaamheid en samenwerking en gepaste vrijheid naast noodige ge bondenheid leert. Late er een Inspecteur van Rijks wege Gymnastiekleraars komen con troleeren een man van ernst en dege lijkheiddie 't niet om een „lollig avondje" te doen is, maar om Nationaal Weer- en Levens- en Weik-en Geesteskracht van alle volkskringen, arm en rijk bij elkaar. Dat er lokalen disponibel komen. In één woord: late men een Flakkeesche Organisatie scheppen van alle Gemeen te besturen, die samen één of meer leeraren aanstellenwant hoe hoog we 't Particulier initiatief ook aanslaan in dit geval durven we 't op dat ini tiatief niet wagen; later wel, als de jongelui zelf in een Bestuur zitting ne men en er dan weer uit die Besturen een Bondsbestuur kan benoemd wor den. Dan kan elke Gemeenteraad zijn werk gerustelijk uit handen geven maar nu moet een sterkere macht dan wat particuliere jongens en meisjes, beschermend, deneersten— stootge vend, optreden. In overleg met deskun digen En met conditiën. En met waar borgen van toegepast Christendom in den zin van Gezagsbevordering en or- dentlijk saamspelen, dat voor God en menschen te verantwoorden is. Wie ooren heeft om te hooren, hoore en hij versta ons, LichaamsopvoedingWe pleiten er voor omdat 't lichaam God es isen ons heele Nationale leven er bate van hebben kan. Mamas Medasiingifi* Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bfj vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SoMMELSD(JK„ Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIEN Ï2l/s Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIEN STA ANVR AGEN en DIENST AANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend «aar de plaatsruimte die z% beslaan. Advertenflën worden jngewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. V Het ligt dan ook in het voornemen van den minister om een verkorting voor de onberedenen tot 2 maanden mogelijk te maken voor die miliciens, die bfl het be reiken van den dienstplichtigen leeftijd blijk geven te beschikken over een zekere lichamelijke geoefendheid en eeaige mili taire'vaardigheid. Daarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat de geschiktheid van den soldaat om In den oorlog te kunnen vechten omvat: a. lichamelijke geoefendheid,lenigheid; b. marschvaardlgheld, uithoudingsver mogen c. gebruik en onderhoud der wapenen d. kennis der verplichtingen als soldaat in kantonnementen, op marsch, op het ge vechtsterrein e. tucht f. optreden in afdeelingen. Buiten het legerverband in den vrij wil ligen landstorm en in gymnastiek- en schiet- vereenlgicgen zal men veel kunnen leeren van wat hier is aangeduid, mits worde be schikt over goede instructeurs en mits ge durende gerultnen tijd regelmatig aan oefeningen worde deelgenomen. Alleen het optreden in afdeelingen zal in het leger moeten worden geleerd, zoomede het zich gewennen aan het optreden onder militair bevel. Het zal wellicht eenige moeite kosten om waarborgen te verkrijgen dat zij, die zich voor de verkorte oefening aanmelden, inderdaad hebben deelgenomen aan de oefeningen buiten het leger en kunnen aantoonen Inderdaad de verel3Chte vaardig heid te bezitten. Het afnemen van een examen, waarbij elk man gedurende zeer korten tijd wordt onderzocht door personen, die hem niet kennen, kan slechts voor enkele vakken uitkomst geven; voor het grootste deel zal men echter andere waarborgenjmoeten eitchen In den vorra van voldoend be trouwbare diploma's of bewijzen, waaruit blijkt, dat 13 verkregen le. door geregelde deelneming aan lichamelijke oefeningen gedurende ne drie aan de inlijving voorafgaande jaren eens zekere lichamelijke geoefendheid (waaron der ook te reken mar3Chvaardigheid) 2e. een voldoende graad van schiet vaardigheid, blijkende o a. uit het met vrucht doorloopeu aan een bepaald aantal schiet oefeningen 3e. voldoende bekendheid mei het on derhoud en de behandeling der wapens; 4e. kennis van de verplichtingen als sol daat en vaardigheid in de uitvoering van eenvoudige exercitiën 5e. een juist begrip van orde en onder geschiktheid. Alleen punt 4e zou moeten blijken uit een in te stellen onderzoek bij den troep De oefeningen tot het verkrijgen van bedoelde diploma's zal men moeten aan vangen op den leeftijd van 16 k 17 jaren. Men weet dan nog niet of men dienstplich tig zal zgn, doch dit is allerminst een be zwaar. Er zal voor de geheele Nederland- sche jongelingschap een krachtige prikkel ontstaan om zich te oefenen en dat zal aan de weerbaarheid van het volk zeer ten goede kunnen komen. Woensdag 10 December 1919 bij Inzet en 17 December d. a. v. bij afslag, telkens des namiddags 3 uur te Goedereede in het lo gement .de Gouden Leeuw" va» A, 3 21.40 H A. of 6 gemeten 299'/j R. V, M. bouwland te Goedereede, ia dea kleinen Zuidpolder, strekkende van dijk tot dijk, kadaster Sectie B. nos. 356 en 357, verhuurd tot 11 Novem ber 1923 aan W. v. d. Bok, C. Pijl, L.Breen Jan, en Poulus Grinwis, d f 532.82 per jaar ia 4 koopen, combinatiën en massa. B. 4.83 20 H.A. cf 10 gemeten 156'/i R. V. M. bouwland te üaeüereede in den Rooklaas- plaatpolder, strekkende van den Noord-Ha- veneijk tot aan den Plaatschen Galgeweg, kadaster Sectie A. nos. 77, 79, 80, 82, 1202, 1203, 1204, 1206, 1207 en 1208, verhuurd aan W. v. d. Bok, P. v. Erkelens, J. van Splun- der, J. den Eerzamen, C. Vlietland, W.Tanis JznC den Eerzamen en M. Heerschap tot 11 November 1923 f 689.33 per jaar, i'n 9 koopen, combinatiën ea massa. Ten verzoe ke van Mevr. den Boer-Goekoop. Notaris VAN DEN BERG. Op 11 Dec, a s. in het Hotel Hobbel vei ling, en Op 18 D;c. in het Hotel Moelker afslag (na afloop der verknoping van tuinen van Mejffr. de Wed. A Mijs,) een pakhuis aan den Mo lendijk te Ojltgeaspïaaf, ten verzoeke van den heer H. van Gent Lzn. Notaris AKKERMAN Ooligensplaat. Openbars Vrijwillige Verkooping op Don derdagen 11 en 18 December 1919, beide 24 Een nieuwgebouwde landbouw schuur betonnen pulpbak, mestput en erf, waarin begrepen den ondergrond der voor afbraak verkochte gebouwen, gelegen achter de vo rige perceelen, in gebruss bij den verkoo- per. 25. Een perceel bouwgrond gelegen naast de perceelen 18 t.m. 23, groot ongeveer 9,90 Aren. 26. Eet) perceel bouwgrond, achter hetvo- rlge, groot ongeveer 7.88 Aren. 27. Een tuin aan den Molendjjk, groot on geveer 3.30 centiaren. In perceeien en combinatiën. Aanvaarding bij de betaling, met uitzon dering van de landbouwschuur metannexen, te aanvaarden 1 Maari 1920 en het woon huis met schuur en timmermanswinkel 1 Mei 1920 Betaaldag der koopsommen 15 Januari 1920. Alles breeder omschreven bij notities, welke gratis verkrijgbaar zullen worden ge steld ten kantore van genoemden notaris. Meerdere inlichtingen verstrekken de ver- booper en genoemde Notaris. Woensdag 17 December 1919 veiling Woensdag 24 December 1919 afslag van 2 huizen ervtn aan de Hoofstraat, A 25 en 26 te Oude Tonge, bij M. Geluk aldaar des avonds 6 uur. Notaris VAN ISPELEN- Op nader te bepalen datums ia de maand December 19i9 vaa 4 4560 H. A, of 9 G. 211 R V. M. bouwland tc Goedereede in den polder Nieuw-Westerloo, aan den Oud- Wesierloosche dijk en aan den gaigeweg naar Stadw^k. Verhuurd tot November 1923. 25 cent per regel. dagen 's avonds 6 uur, In Hotel Hobbel te Ooltgensplaat, Veiling en in Hotel Moelker aldaar afslag van 1.53 96 H.A, Tuin- en Boomgaardland te Ooligensplaat, in perceelen en combinatiën. Breeder omschreven bij biiJeRen. Ten ver zoeke van Mevrouw de Weduwe A. Mijs, te Ooitgensplaat, c s. Notaris AKKERMAN. Notaris Chr. Akkerman te Ooltgensplaat is voornemens op Donderdag 11 December 1919, bij veil ngen op Donderdag 18 December 1919, bij af slag, beide dagen namiddags half twee uur, te Den Bommel, in café Van der Plaat In het openbaar te verkoopen, ten verzoeke van den heer J. Both te Den Bommel; 1. Een burgerwoonhuis met schuur en erf in den kom der Gemeente Den Bommel, bewoond door den heer J. Both. 2. De fimmermanswe kplaafs naast per ceel 1. 3. Vijf -werkmanswoningen met erven aan den beneden-Molendijk, in. een perceel- 4 Vijf werkmanswoningen met erven al daar, in een perceel. 5/9. Zes ^nieuwgebouwde werkmanswonin gen met erven, op den Zeedijk, tegenover de O. L. School in 5 perceelen. 10. Een perceel bouwgrond, groot ongeveer 3,73 Aren, gelegen naast de O L. School. 11/16. Zes nieuwgebouwde werkmanswo ningen, achter perceel 10, in zes perceelen. 17. Afbraak van de nieuwgebouwde loods, kippenhok en wagenhuls, achter perceel zes tien. 18/23. Zes nieuwgebouwde werkmanswo ningen, staande tegenover de perceelen 11 t. m. 17, in zes perceelen, Ten verzoeke van Mejuffrouw D. C. Zaai er te 's Gravenhage. Notaris VAN DEN BERG. AANGIFTE TER INSCHRIJVING VOOR DE MILlilE. De Burgemeester van Sommelsdijk breugt ter kennis van wie het aangaat, inzonder heid van de in het jaar 1901 geboren man nelijke personen, dat bij de Militiewet (Staats blad 1912, no. 21) het volgende is bepaald: (Zie verder aanplakbord.) Tijd van aangifte. Voor het doen van de aangifte ter inscnrl- ving, die moet plaats hebben tus&chen 1 en 31 Januari a.s- zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie, op Dinsdag 13 januari 1920, voormiddag 9—12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogel|k op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter gemeentesecretarie te vervoegen. Sommeisdijk, 8 December 19 >9. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Sommelsdp maakt bekend, dat de kohieren van de Personeeie belasting nos. 3 en 3b, over het dienstjaar 1919 invorderbaar zgn verklaard en aan den Ontvanger ter Invordering ter hand ge steld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet .bepaalden voet, te voldoen. Somaselsdijk, 5 December 1919. De Burgemeester, BOUMAN.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1