SCHEMIH IN iialiteit. Zaterdag 13 November 1919. No. 2346 DRIE BLADEN. Tweede Blad. terdam xoor PTafel- itbijt- ^eser- Gas I licht Kappen, üdenheid Naai- lijn hoofd. ook. Dus br dan ook ets (Fr.), veer 3 jaar zfekteii. ins- en IN HOOSIGNO WSES Dit nummer bestaat ut ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. OFFICIÉÉL BEDEELTE. BINNENLAND. BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEüEELINGEN. J. ft. KLEIHORST - Horlogeiafer, Bonösmifl - BoscMaan 23 BOTTERDAM. J, G, KLEIHORST* 23 Bosehlaan 23, Rotterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. DINGEN VAN DEN DAG. Rieken inschoppen kers, alle bankbascu- kteems alle Wringma- eersmeaen, [Ippert wocr K.G, tot |i, IJsnagels .AZEN meer 15832 van der jCEE LOCK" en tot aan oud, Doublé L Doktoren >ANDEN en ons. pond. Ir pak. ITEN LBRI- Eleach ZEEP 32 ct. it. per t t ma Z [UITREIKING BROODKAARTEN. De Burgemeester van Dlrksland, maakt be kend, dat a. s. Woensdag, 19 November, In de Openbare Bewaaarschool (in net Achtei- dorp) de uitreiking van broodkaarten voor de nieuwe periode «al plaats hebben en wel voor de hulsnos. van 1 tot en met 350 des v. m. van 9—12 uur en voor de hulsnos. van 351 tot en met 544 des n. m. van 2—4 uur. Belanghebbenden worden beleefd verzocht op genoemden dag hun broodkaarten af te halen. Dlrksland, 14 November 1919. De Burgemeester voornoemd, DE WINTER. Levensmoede. Uit Hilversum wordt aan de,Tel." bericht, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis, hoewel niet direct gevaarlek, ernstig ongesteld is. Hij is levensmoede, wat niet meewerkt tot verbetering van zijn toestand, voegt het blad er aan toe. Levensmoededroef einde van een man die hier op aarde een heilstaat ver wachtte en daarvoor heel zijn leven gaf. Ce Zaan gezonken. Het Nederlandsche stoomschip Zaan, van de maatschappij Houtvaart alhier, dat Zater dag uit den N. Waterweg met levensmiddel- len naar Reval is vertrokken is Zondagmiddag halfzeven 25 mijl Oost van het lichtschip Ter schelling met het voorschip op een mijn ge- loopen en werd later door een tweede mijn getroffen. Het schip zonk snel met den kop in de diepte. Het volk ging in de reddings boot. Door de hooge zeeën, tijdens een he- vlgen sneeuwstorm en felle vorst, sloeg de reddingsboot om, en 22 man, 20 man van de bemanning van de Zaan en 2 passagiers (een van deze was de heer Van Vijven uit Schiedam) kwamen in de golven om. Vier man, die nog aan boord waren, toen de reddingsboot werd gestreken, redden sich in de mandenboot. Zg hebben 46 uur rondge dreven en hunne voeten zijn bevroren. Gis teren middag 4 uur zijn zQ opgenomen door het Zweedsche bergingsvaartuig Hermes, 25 mijl N.NO. van het Haaksllchtschip. De Hermes zette koers naar den Nieuwen Waterweg en is'vannacht halftwee te Hoek van Holland aangekomen. De vier geredden zijn J. Beek, ttemmer; C. de Wijs, 1ste machinist; L. Hoftyzer, 2de machinist, alle drie uit Rotterdam en A. Mier, 2de stuurman, van Terschelling. Vervoer van Rijwielen per spoor. Het Dagelijks bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, heeft aan den Minister van Waterstaat een adres ge zonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat blijkens aankondiging van de Directie der Nedcriandsche Spoorwegen, de tarieven voor het relzigersvervoer met 1 December aanstaande wederom met ongeveer 25 pCt. worden verhoogd doch dat voorloopig de prijzen der rgwielbaarten en der sneltrein- rijwielkaarten niet worden verhoogd. Het woord «voorloopig* wekt het vermoe den dat binnen afzienbaren tijd ook de prij zen der rijwielkaarten een verhboglng zullen ondergaan; mitsdien meent het Dagelijks Bestuur te handelen in het belang van tal- r|ke toeristen en van het ontzaglijk groote aantal personen, dat ten behoeve van zij a beroep of bedrijf geregeld op reis een rijwiel medeneemt, door de aandacht van den mi nister te vestigen op het hoogst ongewen- 8chte van een nieuwe verhooging van het tarief voor het vervoer van r( wielen per spoor. De verhooging van het tarief voor het vervoer van rijwielen van 20 tot 50 cent, on gedacht den afstand, met de gewone treinen heeft toch reeds een ernstig nadeel toege bracht aan het toerisme en nog veel meer aan hen die geregeld hun rijwielen per trein moeten medenemen. Vooral reeds fs thans voor kleine afstan den het tarief van 50 cent voor r|wielen in verhouding tot het personentarief buitenge woon hoog en de toestand zal nogbedenke- l(ker worden, wanneer, onverhoopt, ook het rjjwieltarlef wordt verhoogd Thans reizende in de derde klasse, over afstanden tot 10 K.M., heeft men toch voor een rflwiel meer dan tweemaal het personen- tarief en voor afstanden van 10 tot 20 K.M. meer dan eenmaal dat tarief te betalen. Nu zal na 1 December a.s. de verhouding tusschen personen- en rgwleltariefweleenig- zins anders worden, doch blijft voorloopig althans het hooge bedrag van 50 cent, met de voortdurende bedreiging van een nieuwe verhooging, tenzij de Minister In deze op afdoende wijze IngrQpt. Waar alles duurder is geworden en het vervoeren van rijwielen voor de spoorweg maatschappijen inderdaad niet gemakkel|kis, wordt toegegeven, dat er destijds reden kan geweest zijn om voor groote afstanden den toen vrij lagen vrachtprijs te verhoogen tot 60 cent, doch voor kleine afstanden, b. v, beneden 25 KM. meent het Dagelflksch Be stuur te moeten aandringen op een aanmer kelijke verlaging van dien vrachtprijs. Voorts meent het ernstig bezwaar te moeten maken tegen iedere nieuwe verhooging daarvan. De beperking van het treinverkeer en vooral het opheffen van [het stoppen van verschillende treinen aan kleinere stations, maakt het voor vele reizigers, en voorname lijk voor menschen van zaken, wel noodza kelijk hun rijwielen mede te nemen, teneinde op hun reis de kleinere plaatsen te bezoeken. Daardoor moeten zij soms meermalen op een dagreis den hoogen vrachtprijs voor hun rijwiel betalen, of nemen zij hun rijwiel niet mede, dikwijls uren lang op tusschen- statlons vertoeven om hijn reis te vervolgen of naar huis terug te gaan. Om deze redenen wordt den Minister ver zocht le. Met de Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen in overleg te willen treden over een verlaging van den vrachtprijs voor het vervoer van rijwielen per spoor over afstan den beneden 25 K.M. en dezen terug te brengen op 20 cent voor vervoer met de gewone treinen. 2e. geen nieuwe verhooging van de prij zen van de rijwielkaarten en de sneltrein- rijwielkaarten meer te willen goedkeuren. De Daitsche Krijgsgevange nen. Haat. Protest. De onderzoekingscom missie. Uitlatingen van Hindenburg. Door de diepte naar omhoog. Engeland, Italië, België en Amerika heb ben reeds sedert eenlge tijd een aanvang gemaakt met het terugzenden der Duitsche krijgsgevangenen, alleen Frankrijk bleef nog steeds in gebreke. Meer dan 400000 mannen zuchten nog onder het juk der slavernij, ter wijl hun vrouwen en moedeis in hoop en vreeze verkeeren omtrent hun lot. De Duitsche regeeriug heeft een nota aan Frankrijk gezonden, waarin wordt aange drongen op de vrijlating der gevangenen, terwijl er op wordt gewezen dat de Fransche regeering de questle van de krijgsgevangenen (welke nog slechts van het standpunt der menachelflkheld kan worden beschouwd) in tegemoetkomende geest zal oplossen, en de gevangenen zonder verder uitstel aan hun vaderland sal teruggeven. De verontwaardiging in Duitschland is groot over de lage handelwijze van Frank rijk, terwjjl algemeen Clemenceau ais de hoofdschuldige wordt aangewezen. Zondag a.s. zullen er dertig protest-ver gaderingen gehouden worden. Toch getuigen verschillende uitlatingen van Fransche auto riteiten van geen toeschietelijkheid. Weer een duidelijk bewijs hóé groot de haat tegen de boche moet zijn. Maar ook Engeland trapt nog de zielto gende vijand. Pas heeft het van Duitschland op nieuw schadevergoeding geei3Cht voor het doen zinken van de Duitsche vloot bij Scapa. En welk een schadevergoeding 1 400000 ton aan drijvende dokken, kranen, sleepbooten en baggermachines moeten worden uitgele verd, waarmee, volgens de Senaat van de vrije stad Bremen, Duitschiand's positie als zeemogendheid een einde zal nemen. Zonder baggermachines verzanden de Duitsche ri vieren, zonder drijvende dokken, kranen en sleepbooten is de scheepvaart lam gelegd. 't Is duidelijk men verlangt de algeheele vernietiging van het eens zoo machtige Duitschland. Eer zal de vijand niet rusten. De concurrent werd ook te groot op de wereldmarkt en om te zorgen dat zich dit niet herhale moet voorgoed een einde aan zijn macht gemaakt worden. En al kost dit duizenden en duizenden het leven, al stroo men dan bloed en tranen als waterbeken, al worden dan millioenen tot wanhoop gedreven, men rekent er niet mee. Engeland's superi oriteit blijft gehandhaafd èn op de zeeën èn op de wereldmarkt. Maar er worden stem men gehoord, In het onderdrukte en ver drukte Germanenland die protesteeren tegen de gruweldaden van Albion, en die het niet bv. protest wenschen te laten, doch die zeg gen dat als het volk maar eenigzinds op de hoogte van den toestand wordt gebracht zich achter de regeering zal plaatsen, zoo deze verklaart,Tot hiertoe en niet verder" I De Kamer van Koophandel te Bremen heeft er de president en rpsk* nselier op gewe zen dat het Bremensche overzeesche ver keer geheel zal worden afgesneden, wanneer het tengevolge der uitlevering van de bag germachines, niet mogelijk zal zijn het vaar water van den Buiten-Weser voor grootere schepen open te houden. De Kamer zegt, dat de gevolgen eener afwijzing van die ei- schen niet ernstiger kunnen zijn dan wan neer 't het Duitsche volk door Septematische afsnijding van alle wegen, die daartoe lel den, onmogelijk wordt gemaakt, ooit tot eco- nomischen wederopbloei te komen. De commissie van onderzoek naar de han delingen der Duitsche Autoriteiten tijdens den oorlog gepleegd zet haar werkzaamhe den voort. Weldra zullen ook Ludendorff en Hinden burg voor deze commissie verschijnen. De grijze veldheer Veldmaarschalk Hindenburg is te Berlijn aangekomen. Een eere-eompagnie begroette hem, terwijl een reusachtige menschenmeuigtc hem met geestdrift toejuichte en een warme ovatie bracht. Blijkbaar is de groote krflgsman die zijn wéérga nog niet gevonden heeft nog gevierd door het Duitsche volk. Zelfs hieven die duizenden het lied„Deutsch- land, Deutschland fiber alle3" aan. Weemoedig doet het aan, als men het schrille contrast tusschen het voorheen en thans gevoeld. Toch blijft ook Hindenburg met zijn nuch- teren en practischen kijk op toestanden en zaken, gelooven aan den wederopbouw van Duitschland, hoewel hg zegt, het zelf niet meer te zullen beleven. Maar als voorwaarde voor de herleving zal gelden, werken en nog eens werken, al3 één man. Als het Duitsche volk dit verstaan zal, vreezen wfl ook niet of het zal met zijn on- bluschbaren geestdrift en onbreekbare energie ais een Phenix uit haar asch verrijzen. DUITSCHLAND. Wat een Engelschman In Duitschland zag. De Engelsche dichter en aqteur Douglas Goldring publiceert in het Engelsche week blad Common Sense een artikeltje over den voedingstoestand in Duitschland. De schrij ver, die secretaris is van de „Fight the Fa- mine Council", heeft de maanden September en October in Duitschland doorgebracht en bezocht toen Frankfort, Stuttgart, Munchen en Berlijn. Zijn algemeene indruk is dat on geveer 25 pCt. van het Duitsche volk ern stig lijdt. In zjjn artikel heet het o.m.: „Het lijden der kinderen in de groote ste den en in bepaalde streken, zooals bijvoor beeld in het ertstgebergte, is zeer ernstig en zal nog erstlger worden als de Geallieerden de 140.000 melkkoeien hebben bemachtigd, op welker uitlevering zij ondanks alle vertoo- gen en smeekbeden schijnen te blijven staan. De roof van deze melkkoeien is onder de huidige omstandigheden eenvoudig kinder moord op reusachtige schaal. Afgezien van het lijden der kinderen, vrouwen en ouden van dagen, kan niet betwijfeld worden, dat ook de ontwikkelde middenstand nog steeds ernstige ontberingen draagt. En tenslotte worden de allerarmsten, die het reeds vóór den oorlog waren, door den honger eenvou dig uitgemergeld." Anderzijds kwam de rest der bevolking den Engel8chen schrjver buitengewoon gezond, krachtig, gehard en energiek voorwat hij toeschrijft aan het feit, dat de langdurige honger en de voordurende nood alle physiek zwakken hebben weggerukt. „Den dag vóór mijn vertrek uit den Haag zeide een vriend mijAls gij iu Duitschland komt, zult gij eeu verwoest land vindenuw oog zal niet vallen op verwoestingen, als die in het Noorden van Frankrijk. Maar laat uw fantasie eens werken. Denk u een eenvoudig kruis, waarop geschreven staat: Hier ligt die en die, die aan de gevolgen van de Engel sche hongerblokkade is gestorven. Denk u een mijlenlange reeks van dergelijke kruizen, wel een millioen naast elkander. Dan hebt gij het beeld, dat zich thans in Duitschland voor de oogen van die 't weten ontrolt. Ik las statistieken, ik hoorde tal van getuigen en Ik ben er van overtuigd, dat de woorden van mijn vriend waar zijn. Dat is het, wat onze hongerblokkade Duitschland heeft aan gedaan. Wie durft het zich voor oogen stel len, wat zij daarenboven in Oostenrijk deed en in Rusland nog doetHoe eer wij En- gelschen inzien, waarvoor wij in den groo- ten oorlog der „gruwelen" voor de ge schiedenis verantwoordelijk zijn, des te be ter zal het voor onze geestelijke gezondheid wezen. Misschien zullen wij eerst dan be ginnen te begrijpen zullen wfl de ongerijm de theorie laten vallen, dat alle boosheid in de harten van onze vijanden en alle deugd in onze eigen harten huisde. „Duitschland heeft ernstig geleden en het lijdt nog ernstigik geloof echter niet, dat gebrek aan levensmiddelen de voornaamste oorzaak van zijn ellende is. Verschillende Dultschers hebben mij inderdaad gezegd, dat zg zich verwonderen over de geestelijke ruwheid van hen, die in hun overigens wel- meenende persagitatie allen nadruk uitslui tend op het voedselprobleem Jeggen. „Duitsch land", zeide een vriend mg, „heeft niet al leen een maag, het heeft ook een geest en ver viel, renden het dorp, In en werden bg de O. L. S. tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De knecht van den Vleeschhouwer Mol alhier had het ongeluk zoo ernstig in zQn been te steken dat geneeskundigehulp nood- zakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. N. A. J. Parsoon, schipper wonende te den Haag, die alhier aardappelen moest laden, had het ongeluk met zijn motor op het z. g.n. Oude hoofd nabij deze gemeente te varen, met het noodlottig gevolg dat het kantelde en zonk, Het presentiegeld der Raadsleden is door Ged. Staten vastgesteld op f 70. Alhier heeft zich een comité gevormd met het doel gelden te verzamelen tot lee- niging van den nood in Oostenrijk-Hongarlje. Reeds enkelen hebben zich bereid verklaard een kind voor eenigen tgd te verzorgen. Le vensmiddelen en kleeding zullen ook dank baar worden aanvaard. Een damescomité zal wellicht Maandag a.s. D. V. langs de huizen gaan voor dit doel. DEN BOMMEL. Maandagl7 November a.s- zal op de z.g. Polderkamer uitreiking der broodkaarten voor de nieuwe periode plaats hebben en wel des v. m. van 9—12 uur. Woensdag 12 November 1.1. liep de hit van den koopman M. van Damme, met wa- hen en al van den dijk. Ondanks het breken van enkele stukken vaatwerk, was de schade met 't oog op het vele breekbare dat de wagen Inhield zeer gering. Dhr. Joh. Wolfert heeft zijn schilders werkplaats verkocht aan den heer G. v. d. Welle te Ooltgensplaat. Voor belanghebbenden bestaat er gele genheid op Woensdag 19 en Zaterdag 22 No vember a s. bg den gem. ontvanger de pacht hunner gemeente-hoven te betalen. OOLTGENSPLAAT. Alhier is een comlt^ gevormd tot leniging van den nood der kin" deren uit Oostenrijk Hongarije, de volgende dames hebben hierin zittingMevr. van Put ten Presidente, Mevr. Hers Penningmeeste- resse, Mevr. Akkerman, Mevr. De Jager, Mevr. Keewiet, Mej. De Jonge, Mej. H. van Ree, Mej. A. Breeman, Mej. J. C. Groeaendaal Secretaresse. Van de lichting 1920 zullen 12 personen ingelijfd worden 4 zijn er dus vrg. Zaterdag werd en door de gemeente veldwachter L. Jordaan twee personen aan gehouden die ieder een zak aardappelen ver voerden, naar zij beweerden (zoogenaamde kwade) daar dit de veldwachter verdacht voor kwam werden zij gelast de zakken te ledigen, en bleek weldra dat slechts een kleine hoeveelheid kwade de goede aardap pelen moest dekken, bij onderzoek bleek dat een hunner deze weder rechtelijk had toege ëigend van de landbouwer G. M. en B. v. V. alhier. Procesverbaal is hiervan opgemaakt. OUDE TONGE. De Ontvanger der Directe belastingen enz. alhier, herrinnerd de belas- tingbetalenden er aan, dat de laatste termijn van de Grond- en Personeele belasting, dienstjaar 1919 deze maand vervalt, dus dat deze belastingen vóór 30 November a.s. mpeten zijn betaald. Ook de belastingschul digen uit de buitengemeenten gelieve hier mede rekening te houden. J.l. Donderdagavond omstreeks 6 uur werd deze gemeente weer opgeschrikt door het luiden der brandklok. Het bleek dat er brand was uitgebroken in de werkplaats van Brongasinstallaties, van den heer Lambert. De werkplaats en magazijn van Gaslampen, 25 cent per regel. Het soliedste adres voor: HORLOGES, WEKKERS, KLOKJES, KETTINGEN, ARMBANDEN, COLLIERS, BROCHES, DASSPELDEN enz. Degelijke en goedkoope artikelen voor cadeaux. Speciaal REPARATIEINRICHTING voor degelijk werk. Vergeet niet voor bovenstaande ALLÉÉN te gaan bij een hart. Onze materieele ontberingen kun nen wij dragen; wat ons echter van alle hoop berooft, is het zinken van het peil der internationale moraliteit, dat wij overal op merken en dat vooral in de bepalingen van het vredesverdrag sterk tot uiting komt." SOMMELSDIJK. Wed K. IJ. N. die haar zoon bij het varkensslachten hielp had het ongeluk sich zoodanig met een hakmes aan de rechterpols te verwonden dat zg genees kundige hulp moest inroepen. Dinsdag, 18 November a.s. 's voormid dags 9-12 uur, zal de Gemeente-ontvanger te zijnen kantore zitting houden tot innen van den 3e termijn van den Hoofdelfjken Omslag De belastingschuldigen dienen er aan te denken, dat op dien dag het geheele bedrag van hun aanslag moet zijn of wor den voldaan daar zij anders binnenkort door een „waarschuwing" aan hun verplichtingen zullen worden herinnerd. MIDDELHARNIS.* In de concertzaal van hotel Meyer werd Dinsdagavond vergaderd in verband met de staking van het machine- personeel der R. T. M. Door den voorzitter den heer van Zuilen werd in overweging gegeven een stoomboot te laten varen van Middelharnis- Rotterdam visa-versa. Twee wegen kan men inslaan. Men kan de Stoombootmaatschappij ,Goe- dereede-Overflakkee" verzoeken tweemaal per dag de boot te laten varen en men kan ook zelve een boot afhuren. Natuurlijk moest er garantie zijn. De huur van een boot zou ongeveer f 200 per dag bedragen en als men die voorloopig zes dagen liet varen zou dat f 1200 kosten. De heer Slis, voorzitter-commissaris der Stb. Maatschappij Goeree en Overflakkee zeide dat hij gaarne op zich nam de risico door de maatschappij te laten dragen. Thans zullen dus twee booten den dienst tusschen Rotterdam—Middelharnis onderhou den. De dienstregeling is elders In dit blad te lezen. Van den landbouwer J. D. de Gr. sloeg Woensdag een span paarden gespannen voor een wagen geladen met stroo op hol. De paarden welke zich van den wagen hadden losgerukt, doordat deze achter de kaai om- Gloeikousjes enz. enz., werd mede een prooi der vlammen. De brandspuit rukte dadelijk uit, doch kon niet veel verrichten, daar het materieel niet erg in orde was, omdat het pas terug was van den brand bij dhr. L. Slis. De brand bepaalde zich alleen tot bo vengenoemde, de belendende perccelen kon den nog behouden worden. De oorzaak van den brand is onbekend. NIEUWE TONGE. Dinsdagmiddag werd in de schuur van de Gebr. H. aan de Tram- dijk alhier een fiets neergezet, zonder dat de eigenaars van de schuur wisten aan wien dezen toebehoorde. Door Gebr. H. is Woens dag aan den gemeenteveldwachter kennis van dit zonderlinge geval gegeven, aangezien de rechtmatige eigenaar nog niet was komen opdagen. Daarna heeft de gem. veldw. A. K. V. de fiets op het gemeenfhuis gebracht en kan dan ook de eigenaar dezes zich ter sec retarie begeven, alwaar deze te bekomen is. WJj mochten hooren dat in het begin der volgende week ook Nieuwe Tonge het initiatief zal nemen om haar penningske te offeren op het altaar der liefdadigheid. Nieuwe Tonge wij felicltceren U met Uw voornemen I Europa werd gedrenkt in een zee van bloed en tranen terw|l Nederland gespaard bleef en in het kleed van de weldoenster de bal semende hand moest bieden aan de slacht offers der Wereldoorlog. Oostenrijk werd niet het minst getroffen. De nood klom er hoog, het water reikte tot aan de lippen, en het geschrei der vrouwen en kinderen verstikte In een snikkend ge kerm. Nieuwe Tonge wjj felicltecren U1 Moge spoedig nog vele gemeenten, die in gebreke bleven, volgen. 't Is onnoódig de collecte aap te bevelen. De predikanten zullen het Zondag van den kansel doen. Het bankbiljet van den rijken boer, zal tegelijk met het kwartje van den arbeider hun weg vinden. En de Heere die het in 't verborgene «iet zal 't hun In bet openbaar vergelden. DIRKSLAND. Het woonhuis bewoond door B. van Dongen aan den Gelderschendgkis bij publieke verkoop ingezet op f 4410, door den Heer Jb. Both (timmerman). HERKINGEN. De Gemeente-ontvanger en boekhouder van het algemeen armbestuur zal a,8. Maandag 17 Nov., des avonds van 6—7 uur ter secretarie zitting houden voor achterstallige plaatselijke 'belasting, en tuln- huur enz. enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat dit de eenigste speciale zit dag zal zijn, die daartoe wordt gehouden. Maandagavond e.k. zullen ter secretarie broodkaarten van het nieuwe tijdvak ver krijgbaar worden gesteld Na genoemd tijd stip worden geen kaarten meer afgegeven. Zij die echter op genoemde avond geen kaar ten kunnen afhalen, dienen dit op gemeiden dag mondeling of schriftelijk mede te dee- len. Bij Mej. M. SoeteiKan alhier, werd bloed- vergifting in haren arm geconstateerd. Zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. MELISSANT, Op Dinsdagmiddag 18 Nov. a.s. des nam. van 2—4 uur kunnen brood kaarten worden afgehaald in de openbare school. Zij, die zich niet op die uren aan melden, kunnen geen broodkaarten meer bekomen. Onderstaande lotelisgen zijn aangewe zen om te worden ingelijfd (lichting 1920): Jan Bestman, Nicolaas Polder, Cornells van der Boom, Jacobus van de Klundert, Jacob Joppe, Johannes Vroegindeweg, Johan Hein- rich Bechtum, Willem Koppenaal, Pieter Goedegebuur. Verslag der vergadering der Afd. van het „Groene Kruis" te MELISSANT gehouden op Maandag 10 Nov. 1919. Aanwezig 4 leden. Na opening door den voorz. Dr. Huisman worden de notulen gelezen en goedgekeurd Daarna komt aan de orde de rekening van den Penningmeester over het jaar 1918-T9. De ontvangsten zijn f 148.29, de uitgaven f 122,56V!, alzoo een baiig saldo van f25,72l/i In de vacature G. Joppe wordt gekozen M. W. Struik. De aftredende bestuursleden, de heeren Human en Van Heek, worden herkozen, bei den bedanken echter. In de plaats van den heer Van Heek wordt gekozen de heer P. Touw Cz., die met de benoeming zal wor den In kennis gesteld, terwijl als Penning meester wordt gekozen den heer J. Sieling, die de benoeming aanneemt. Vervolgens komt een voorstel van den voorz. in behandeling, om twee zleken-ledi- kanten bij te koopen. Besloten wordt, hierover nader te beslis sen, zoodra de kas het toelaat. Om in de finantiën beter te voorzien wordt besloten de contributie voor leden te verhoogen en te stellen op minstens f 2 en voor begun stigers op een minimum van f 0 50 per jaar. Als afgevaardigde naar de vergadering voor 't ziekenhuis wordt benoemd den Weled. heer Dr. Huisman, en als plaatsver vangers de heeren Human en Kooman. Daar na sluit de voorz. de vergadering. P.S. Een betere opkomst is zeer gewenscht. De belangstelling schijnt zeer gering te zjjn. Het is te hopen, dat een volgende vergade ring meer bezoekers telt. Bovendien mag niemand langer aan deze nuttige instelling zijn steun onthouden. Ieder behoort lid te zijn, daar alleen bij algemeene deelneming vele nuttige artikelen kunnen aangeschaft en veel nood bij de armen geleenlgd worden. STELLENDAM. De visscher J. Langbroek, vaartuig gemerkt S.L. 11 had 't ongeluk deze week zijne geheele vischwant te moe ten achterlaten, wat voor hem zeer zeker eene belangrijke schade oplevert. Het zoontje van den landbouwer A. v. O. had een kleine brandwond aan zijn hand opengekrabt, niet lang daarna zwol zijn arm op, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen en deze bloedgiftiging con stateerde. Tot groot genoegen van de garnalen- visschers, die met laag water bijna niet uit de baven wisten te komen, is thans de bag germachine weder In de haven teruggekeerd teneinde deze wat dieper te maken. OUDDORP. De landbouwer C. P. kocht Dinsdag op de markf te Rotterdam een koe, die ter verzending naar hier in de tram werd geladen. BIJ aankomst te Ouddorp was de koe verdwenen. De zaak Is bij de politie in onderzoek. BRIELLE. De 2e najaarsvarkensmarkt al hier was, vergeleken bg vorige jaren, minder druk. Er werden 65 stuks vee en 4 manden biggen aangevoerd. De dag liep zonder in cidenten tea einde en het was al heel vroeg rustig. Alhier zal 26 Nov. a.s. In de Kleine N. Herv. kerk een lichtbeeldenavond gehou den worden door den heer T. Stok over Z. O. Celebes en den arbeid van zendeling v. d. Klift, Het batig saldo komt ten voor- deele voor de zending. Wegens staking van het machine-per soneel d«r R. T. M. gaat het vervoer gere geld van Brielle per booten. SPIJKEN1SSE. De nieuwe dynomo is thans ten tweeden male gearriveerd, en Woens dagavond reeds vroeg demonstreerde hg zijn grootere kracht, vergeleken bij den oudere. Toch had hij met dezen laatste gemeen het warmloopen, want ongeveer half 7 was het weer In de war. Maar een kwartier later kwam het dan toch nog in orde. Hopen we dat hij ons dezen winter niet te dikwgls in den steek laat. Een jong paard, bespannen voor een veerkaros, van den landbouwer Verrij te Zwartewaal, geraakte bij het afrijden der stoep naar het tramstation op hol, en liep tegen de juist aankomende paarden van den landbouwer Vos, zoodat een dezer dieren kwam te vallen, met het gevolg dat een groote breuk ontstond, welke door den vee arts moest worden ingedrukt en toegenaaid. Het hollende paard werd even verder tot staan gebracht. In verband met de tramstaking zgn een 30tal miliciens van het corps Torpedie te Brielle bij onze burgerij ingekwartierd. De vrouw van J. H. uit het Noordeinde had het ongeluk uit te gigden, waardoor ze viel en een been brak. Een parlementair meesterstuk. Wie de laatste overzichten der Kamer zittingen in de bladen bghield, heeft ge merkt dat dru£ gesproken werd over Socia lisatie, hoe er een strooming is die ver schillende bedr|ven wil soclaliseercn en hoe het de vry zinnig-democraat Merchant is geweest die een motie aan de orde wilde stellen, waarbg de regeering werd uitge- noodigd voor het onderzoek naar socialisatie een staatscommissie in te stellen. Wat is socialisatie? Het woord is van onze Oosterburen tot ..-v;

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3