Woensdag 12 November 1919 349t* Jaargang N\ 2545. Duitscbland 7 Nov '18 7 Nov. 19 A. n tirevo ti onair Orgaan voor ile Znidliollandsclie en Keefiwselïe Eilanden. iè IN HOC SIGNO VINCES BINNENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Reclames Mededelingen Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bJJ vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDQK. Telefoon Intercommunaal No. 202, ADVERTENTIËN 121/* Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel, BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. De Belgische minister van oorlog heeft van de Fransche regeering een prachtige lijst ontvangen, gelegd om een eenvoudig lapje witte stof, dat op leder gehecht is, waarop men in gul den letters leest: Een gedeelte van de witte vlag, die de Duitsche onderhandelaars dekte toen deze voor de Fransche linie ont vangen werden te La Chapelle, 7 Nov. 191o te 20 uur 20 min. Daar is het dat gansch het trotsche Duitsch- land den vrede kwam afsmeeken en zich overwonnen verklaarde. 17e infanterie-regiment. Leger, 7 November 1918. De bevelhebber van het le bataljon, M. LHUILLIER, Een bang jaar is voorbijgegaan. Op Vrijdagmorgen werden de Duit sche onderhandelaars in 't hoofdkwar tier der Geallieerden ontvangen en de vredesvoorstellen meegedeeld, die bin nen 72 uren moesten worden aange nomen of verworpen, afloopende Maan dagochtend 11 uur. Een verzoek om voorloopig, onmiddellijke staking der vijandelijkheden werd door Foch van de hand gewezen En op 8 inov. was 't lot van Keizer en Kroonprins beslist, want op dien dag eischten de besturen der socialistische partijen en der soci- alistische Rijksdagfractie als »laatsten .^sisch* 1. Toelating der verboden ver gaderingen. 2. Instruktie aan politie en militairen om de uiterste bezonnen heid in acht te nemen. 3 Aftreden van Keizer en Kroonprins vóór Vrijdagmid dag. 4. Versterking van den socialisti- schen invloed in de regeering. 5. Reor ganisatie van het Pruisische kabinet in den geest der meerderheidspartijen van den Rijksdag. En Beieren werd op 8 Nov. een re publiek. En in Hamburg, Keulen» en de geheele Rijnstreek, viert deomwen teling haar hoogtij en eischt men de afdanking van de Duitsche vorstenhui zen, en de socialistische republiek. Sol daten en Arbeiders- en Boerenraden strijden tegen de garnizoenen en gansch Duitschland is één anarchie. En de opstandelingen in Hamburg verklaren, dat iedere burger die zich op straat bevindt tusschen 6 uur 's avonds en 7 uur 's morgens zal wor den doodgeschoten. Duitschland was voor de revolutie rijp. De Democratie moest daar een overwinning behalen, hetzij in destor men eener groote omwenteling, hetzij zooals in Engeland, vreedzaam, met snel op elkaar volgende wettelijke her vormingen. Maar hoe onzeker ook de vormen van de democratie zouden zijn, de uitslag en de uitkomst kon geen andere wezen dan _een democratisch Duitschland. En dat democratisch Duitschland en die democratische om mekeer moest een overwinning van 't Duitsche Socialisme zijn. Geen Bolsje wisme zou 't zijn als in Rusland, waar een nog te jeugdig proletariaat met te heldhaftige en roekelooze onstuimigheid op de Maatschappij en 't Staatkundig leven inrende en te bloedige botsingen veroorzaakte, die nu nog de haren ten berge doen rijzen. zoo zou 't in Duitsch land wel in den beginne gaan, toen de Spartaciers en Bolsjewieken vochten om den voorrang en Berlijn een slacht huis geleek, waaruit de wraak der Spartaciers tegen de geleden nederla gen, hen door de Socialistische regee ring toegebracht, als een vergif tigenden %mp deze stad, middelpunt des Duitsch- en volks, verpeste Maar de Duitsche Sociaal democratie is de Russische niet, omdat Duitschland Rusland niet is. Duitschland had door zijn sociale wet geving, door 't vakverenigingsleven, door de blokkade, die den Staat dwong om elk bedrijf krachtiger te orgaDisee ren; door de militaire macht die 'tbe drijf in zijn dienst stelde en tot zijn dienst omvormde, den grond gelegd voor eea democrat'schen regeeringsvorm en voor een democratische economische maatschappijorde. Niets was noodig dan de Nederlaag op de slagvelden, om in eens heel 't raderwerk van den Duitseh- en Staat andersom te doen loopen. Niet meer dan de vernedering des Volks 't afsmeeken van den vrede aan zijn aartsvijand Frankrijk, aan de entente niets meer dan de ontzettende bewust wording van een ingezonken, verplet terd Vaderland, dat hopeloos machte loos, uitgeteerd neerlag als boeteling aan de voeten van een Franschen op perbevelhebberdat alles was slechts noodig, om het J/8 van 't Duitsche Voik nl. de gansche proletariersklasse wak ker te schudden, dat 't oogenblik ge komen was om 't Vorstenhuis den rug toe te keeren't Staatsgezag in andere handen te leggen en de bedrijven te eigenen bate niet meer van 't mi litarisme, dat den doodsnik had gegeven op 't oorlogsveld maar ten bate van dat proletariaat en van de burgerij die haar eischen inwilligde. Bismarck, hij zal 't nooit gedacht hebben, is door zijn Staats-souver; ini- teitsidee, d.w.z. leven in en voor en door en om den Duitschen Staat, de grondbewerker van de revolutiedagen van 8 November 1918 geweest; maar zijn afgod, de Staat, zou op 8 ov door andere schepselen aangebedeL wor den, dan hij in 1880 vermoedde En de oorlog van 19141918 was daar de oorzaak van. Maar de kiemen he< ft hij gelegd. Hij heeft den almachtigen Staat geschapen en al zijn politiek en sociaal werk had de grootheid van den Staat tot doel. Accooidmaar in 1880 bouwde hij 't p oletariaat op door de Sociale Wetgeving èn 't proletariaat verhief zich zelf door de krachtige vakvereeni- ging én 't bedrijfsleven was reusachtig door den kloeken Duitschen geest en zijn onwrikbare energie en technische bekwaamheden dus toen de oor log voorbij was stonden, de te- rugkeerende soldaten en de bur gers klaar om 't in stukken ge slagen Land te herstellen omdat er nog de energie en de bekwaamheden warennóg de durfook nóg de liefde voor 't eens zoo majestueuze Vader land. Alles was geknakt in Duitsch land, behalve de Duitsche geest, die ook al 3040 jaren gevaren was in de Duitsche arbeidersbeweging trotsch als ze was en trotsch als ze neerzag op de mindere goden in El geland, Ne derland, Amerika en Frankrijk en Rus land. In Duitschland waren op 7 Nov.'18 alle economische en organisatorische factoren aanwezig om staat en Maat schappij aan de democratie over te ge ven. Slechts een Duitsche overwinning op 't slagvel 1 had Vorstenhuis en So ciale posities kunnen bestendigen, niet, omdat er geen democratische talenten waren om ten allen tijde en onder olie omstandigheden sociale en ekonomische kracht te ontwikkelen, maar omdat een overwinning door Keizer en militarisme de Grootheid van den Duitschen Staat had uitgebazuind voor een halve eeuw wellicht en aan die Grootheid geen be letsel mocht worden in den weg gelegd door opstanden en revolutionaire woe lingen Zeer zeker zou er Evolutie ge weest zijn, 't proletariaat ten goede, maar van revolutie kon geen sprake komen. Die kwam na de nederlaag en bracht met zich veranderingen, die verbeteringen waren. Een andere grond wet in de eerste plaatswaarmee 't Duitsche Volk trad aan de spits dar volken. Een andere Vrijheid op Gods dienstig en staatkundig terrein dan voorheen. Een nieuw begin van een ouden strijd tusschen Kapitaal en Ar beid, waarin 't woord Socialisatie een dageüjksch slagwoord zijn zou. Ea zoo worstelde Duitschland van 7 Nov. '18 tot heden. Worstelingen in de Asolraden bij de Spartaciers; bij de regeeringsmachtenin de bedrijven Worstelenals een drenkeling om 't veege leven te redden. Want waar is 't, wat de Duitsche minister van oor log dezer dagen te Chemmitz sprak „Miljoenen menschen hebben zelfs nu Knakt de liefdadigheid niet. Ia Amsterdams Raad is met 30 tegen 10 stemmen besloten om deKInderkleedingvoor 't arme Sch lolkttd van de Gemeente te doen uitgaan. Eertijds was er een vcreeniging, die met gemeentelijke subsidie en allerlei andere inkomsten zelf voor die zaak zorgde. Nu gaan we niet de vraag bespreken, of een schoolkind aan kleeren moet geholpen worden door de dlakonleof een burgelij k armbestuur, want In Amsterdam Is 't aantal van de k rk ontvreemden zoo groot, dat er door de kers honderden kinderen tcch niet worden bereikt en dus of de Overheid moet bijspringen door subsidiëa of rechtstreeks de ouders moet steunen; maar dat de Amsterdamsche Raad besluit alle particulier initiatief op zij te ze ten, en van Stadswege een kleerenmagazljn te gaan stichten en ambtenaren voor admi- 8traiie en ontvangst en uitdeeiing en bezor ging te benoemen Is toch wel kras. B en W. zeiden, dat de beheerskosten alleen al 25000 gld. zullen bedragen, en dat (ja, 't is mooi I) ze de verdere uitgaven niet konden ramen, maar dat 't veel zou kosten. En zoo, zonder cijfers over wat zoo'n Schoolkind-kleed ng- exjicitatie kosten zal, steekt men in zee. Gelukkig is er geen aandacht geschonken 25 cent per regel. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen ©n Lichaam- nog geen denkbeeld van den verschrik- keiijken toestand, waarin wij ons be vinden Wij, Duitschers, zijn als een slaapwandelaar, tusschen twee afgron den, die elk oogenblik naar beneden storten kan. Binnen twee maanden zullen de schulden van ons Rijk 212000 millioen mark bedragen en aan belas ting alleen zullen we 10000 miljoen moeten opbrengen, d.i, in één jaar het dubbele van de heele rijksschuld van voor den oorlog. De nieuwe eisch der Entente om 400000 ton scheepsbouw en baggermateriaal uit te leveren be- teekent, dat Duitschland zijn eigen schepen niet meer zal kunnen herstel len en dat zijn havens en rivieren red deloos verzanden'. Zoo tobt en worstelt Duitschland na 7 November '18. Den dood nabij. Maar toch .het zal als een fe niks uit zijn asch verrijzen. Onvergan kelijk is zijn veerkracht, die nu zelfs nog bij Duitschlands kermen 't Engel sche hart doet inkrimpen van vrees 't Amerikaansche verteert van jaloezie; 't Fransche doet beven voor nieuwe Duitsche grootheid .het zal nog grooter worden dan onder en met een Hohenzollern want 't Volk zelf is pittig, en deze pit lag en ligt ineen nu gespleten bolster van onhebbelijke en tegenwerkende standsvoordeelen en feudale verhoudingen. Duitschlands con servatieve krachten hebben een ge daantewisseling ondergaan, die den in- n er lij ken mensch opheffen en zijn in geboren deugden in luisterrijken socia len opbouw zal ten toon spreiden. aau 't idee der revolutionaire fractie, cm alle kinderen een schoofpakje te geven, wier ouders minder dan "000 gl k per jaar verdienen cf zoowat aan 90 van Amsterdamsch bevolking. Zoa'o onzi nlgidee is naar den snippermand verwezen, maar de Raad neemt toch al een zware verautwoor- delljkheln op zich Wie gaat er nu nog giften afdragen aan de een of andere bestaande of op te richten particuliere vereeniging voor Kinderkleeding. ,,Je gaat maar tsaar 't Stadhuis", wordt nu het woord, waarmee men een collectant afscheept; te meer, omdat'tin de belastingen wel weer zal uitkomen, dat al zulk opjagen van Gemeenteuitgaven, 't percentage voor den H Omslag nooit verlaagt. De liefdadigheid wordt door al dat Ge meentelijke werk beslist geknakt en dat achten we een ramp. 't Particulier initiatief wordt er door gekrenkt. Dat is geen Socialisatie. In Nederland heeft de S. D. A. P. naar een nieuwe leus gezocht. Net zoo min als de Bourgeoisie weet zij na den ontzettenden oo-log, het volk te helpen en te redden. Heel Europa Is In wanorde en in geen enktl Land is 't Soclalhme in staat ook maar iets aan de sombere toestanden te veranderen. En geen wonder. Waar geen productie is, is ge brek. En geen millioenen socialisten zijn in staat om de millioenen doo geschoten sol daten, die eerstijds werkten op akker en in fabriek levend te maken; zijn niet la staat om voor de verwoeste Hectaren bouwland nieuwen bouwgrond in bezit te krijgen, niet in staat om de grondstoffen te leveren en 't matriaal. En bij zoo'n Europeesche hulpeloosheid en hulpbehoevendheid staat 't gansche mensch- dom verple't en machteloos. Maar daarmee verliest 't S cialisme een veer uit zlju staart. Ook zijn onmacht blijkt van dag tot dag om maar tetï nieuws en goeds te scheppen, dat dadelijk werken kan. Want de Menschheid heefs een middel noo dig, dat snel herstellen kan de mltè e waar- In ze zit. Dan de leuze al vast maar; Een leuze is toch watl Maar je knabbelt nochtans op een houtje, 't Vult je maag niet. Terwijl uit Duitschland 't bericht komt, dat de Duitsche regeering die in Augustus het plan kenbaar maakte om over te gaan tot de naasting van 't groote erts- en staal- werk Ilsederhutte, nu, om het bedr|f niet in ernstig gevaar te brengen over zal gaan tot 't nemen van aandeelen, te zamen 5 mil lioen mark. Dat ia geen leuze. Dat is werkelijkheid 1 Geen socialisatie ous! Dk&r ligt de Social satie door een Social, regeering op zij geschovenzij durft de naas ting niet aan, om 't bedrijf te redden. Maar 't Ned. Socialisme, dat niet aan de Regeerlngstafel zit paait, 't volk met leuzen met de leus: Socialisatie, die practische Duitschers niet aandurven, De nood in Oostenrijk, Van den oudsten tot den jongsfen Neder lander is men sinds drie weken finaal op de hoogte gekomen van de onuitsprekelijke ellende, die daar in Oostenrijk heerscht. Persorgaan na persorgaan bevat lag. Stukken en Oproepen en Smeekbeden om toch met geld en voedsel en verwarmingsmateriaal als dekens enz. die hocgerigen en verkleumden der groote steden te helpen. Het sterftecijfer onder zuigelingen stijgt onrustbarend. De Ziekenhuizen zien de pasgeborenen bezwijken aan tubercuiozs, omdat er geen verwarming i3. 't Is ellende, schrijnende ellende overal. En daarom vloeien ook in Nederland zoo rijke en milde giften; giften uit alle kringen, door alle religien, van alle duizenden en duizenden, die hetzfl pro-Duitsch of anti- Duitsch, vergeten hun politieke Inzichten en slechts oog en hart hebben voor 't kostbare veege menschenleven, dat smeekt uit de verte om behoud. Daarom is ook op Flakkee een actie ge boren tot bulp. Er zijn iu sommige dorpen al Commissies saamgesteld om gelden te verzamelen. En in Middeih. en Somm. blijft men niet achter. Leerlingen der H. B, S. zullen rondgaan voor een gave! Dat niemand ze ledig heen zende. Maar men geve mild naar zijn Inkom sten. Verblijdt de jeugdige collectanten, dan draagt ge ook iets bij tot leniging van den schilkbaienden nooa in 't Oosten. Voor de verzending van 't bedrag wordt met da grootste accuratesse gezorgd. Burgers en burgeressen! gij die 'tredelijk goed hebt, toont uw dankbaarheid voor dat heil Godes, door wei te doen aan den ellendige. Vloeie rijkelijk uw gave. En rustte erZija zegen op. Ontslagaanvraag van den minister van Koloniën. De minister van Koloniën de heer Iden- burg, heeft iu den staat van z|n gezond heid aanleiding gevonden, aan de Koningin ontslag uit zijn ambt te vragen. Bond van Revolutionair Socialistische Inteliectueelen. De Bond van Revolutionair Socialistische Inteliectueelen, waarvan in het vorige Avond blad In de rubriek Wetenschappelijke Be richten Is melding gemaakt, is eenige dagen geleden te Amsterdam opgericht. De leden ervan hebben zich vereenigd op de volgende beginselverklaring: .De Bond van revolutionair socialistische inteliectueelen, van oordeel, dat de socialis tische revolutie begonnen is, die zal lelden tot de vervanging van de kapitalistische maatschappij door een communistische, be sluit in verband hiermee eigen en anderer kennis van het zich verwekelijkende socia lisme te verbreeden en te verdiepen, ver klarende geschriften uit te geven, vergade ringen te organiseeren, de maatschappelijke reorganisatie theoretisch voor te bereiden en in 't algemeen alles te doen wat den over gang tot de communistische samenleving kan verzachten en de komst ervan kan verge makkelijken." De Bond tracht zijn doel te bereiken door le. groepsgewijs organiseeren van zijn leden naar hun maatschappeljjken werkkring 2e. het organiseeren van vergaderingen en cursussen 3e. het uitgeven, subeideeren en versprei den van geschiiften, die ;van belang zgn voor het begrip der gebeurtenissen in onze samenleving; 4e. het stelling nemen tegen de uitlatin gen van de burgerlijk-denkende inteliectuee len over socia'e verschijnselen en gebeurte nissen ;i 5e. het zoeken van aanraking met organi saties vsn arbeiders; die den polilieken en eeonomischen strijd voor de communistische maatschappij inrichting voeren; 6e. het zoeken van aanraking met over eenkomstige organisaties in het buitenland. Het bestuur bestaat uitB. de Ligt, voor zitter; Heken Ankersmit, Amsterdam, secre taresse; dr. Daniël de Lange Jr., Bllthoven,

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1