LAND- EN TUINBOUW. BINNENLAND PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD, RECHTZAKEN. actie. En dit gedaan hebbende rest de K. V. niets anders dan met behulp dezer vrouwe lijke leden door middel van het beste pro pagandamiddel n.l. huisbezoek, In te werken op de politieke gevoelens van hare zusters. Nu stellen we voorop dat tn de vrouwen wereld hetzelfde wordt waargenomen «isbü de mannen dat b| het bereiken van den kiesgerechtigden leeftijd reeds wel 90 tot 95 '/o «ene gevestigde overtuiging heeft, en al zal dan de vrouw zich weinig om de politiek bekommeren (met uitzondering van enkele meer vooraanstaanden van hun geslacht, bijzonderlQk in de groote volkscentra) óiu.e vrouwen gaan ter stembus evenals ónse mannen, al zijn ook die zeer nalatig wat het bezoek der verg. der K. V. betreftzoodst straks In de praktijk zal blijken dat door de uitbreiding van het kiesrecht tot de vrouw een verdubbeld aantal stemmen voor alle partgen het resultaat is. Ia het huisbezoek richtte men zich vooral tot dezulken die door gemengd huweif k of anderszins op politiek gebied het apior bijster zouden worden. De vrouw, met haar fijnbe snaarde ziel, is zeer vatbaar voor hoogere indrukken en dat soms vaag aanwezige Godsbesef dient ontwikkeld te worden. Ook zij moet uit de onverschilligheid der „kleur- looze middenstof" opgevoed worden tot .belijden". Ziedaar in 't kort de taak die de K. V. oi. heeft te venichten. Deze arbeid zal langzaam vorderen, en uiterst moeilijk zijn. Doch iets gedaan moet er wordea. Want de partijen der revolutie zullen den ban en den achterban oproepen om de vrouw voor hüa doel te winnen. En in de benau wende tijdsomstandigheden, waaronder de vrouw in het gezin wel het meest gebuki gaat, zullen zfj een welkome gelegenheid vinden, om de minder standvastige vrouwen door hun Sirenenzang te verlokken. En daar tegen moet gewaakt. Is de vrouw doordron gen van 't besef dat niet de materleele maar de geestelijke factoren beslissend zijn voor dit en 't toekomende teven dan vinden we in haar, ook als opvoedster harer kinderen, een machtigen steun voor 't heden en de toekomst. GERRITSZ VAN PUTTEN. Vergadering van de Vereen. Centrale Groenten- en Fruitveiling Goeree en Ovetfiakkee, gehouden in de Con certzaal van het hotel Meijer te Mlddelharnis op Maandag 20 October des nam. 37» uur. De Voorzitter de heer A. A. Mfls van Som- mtlsdijk heet in zijn openingswoord allen welkom en deelt mede dat om de vergade ring geen te droog verloop te doen hebben men den heer Welleman van Krabbendike heeft' uitgenoodigd een onderwerp te behan delen. De heer Welleman zal spreken over het nut der veiling. Doch eerst zullen de notulen der vorige vergadering worden vastgesteld en er stemming plaats hebben voor een lid In het bestuur. Als de stemming wordt bekend gemaakt blijkt dat de heer Vroeglndeweij met geen volstrekte meerderheid is gekozen. Herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren VroegindeweQ en Buth. Intusschen wordt het woord verleend aan den heer Welleman. Veel genoegen heeft het spr. gedaan te mogen optreden in deze vergadering, du lastige reis heeft spr. zich getroost, Gaarne heeft spr. aan het verzoek van het bestuur dezer vergadering gevolg gegeven, immers was dit een schoone gelegenheid keunis te maken met het plaatselijk bestuur en de leden. Het persoonlijk contact prefereert spr. verre boven de gewoonl|ke verbinding per telephoon en draadbericht. Spr. zegt dat men van hem geen afgeronde rede moet ver wachten doch veel meer een causerie een pro paganda voor de veiling, wat immers de vorm van verkoop in de naaste toekomst zal wor den. Spr. constateert dat er verschillende stroomingen zijn. Niet allen zijn nog voor de velling. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de meeste veiügen niet geboren zija maar in de wereld geschopt, 't zij a crisisinstellingen door hooger hand in het leven geroepen. De Zeeuwsche veilingen zijn ook zoo ontstaan. Spr. noemt ze wel eens producten van om standigheden, kunstmatige instellingen, be roerde verschijnselen. Wat moet een goede veiling z|r< Een goede velling moet door de kweekers zelve In het leven worden geroepen. Het Is een vrije veiling. Een goede veiiing moet zijn een product van het initiatief van dsn kweeker en deze moet er heer en meester over zijn en blijven. Het moet een gelijke instelling zijn als eea paardenmarkt in bepaalde centra, waar kooper ea verkooper elkander vinden, waar de producent zelf de voorwaarden van verkoop kan vaststellen. Zoo zijn onze veilingen aiet allen opge richt geworden. Toch ook in hun huidigen vorm In het gewaad van crisisinstellingen hebben we er voordeel van genooten. Spr. bewijst dit. Toen de greazen gesloten waren en niets meer werd ingevoerd, was het zeer logisch dat de regc-ering voor een gelijkmatige verdeeiing zorgde en de distri butie regelde Hiertoe heeft de regeering twee wegen gebaand. Ten eerste door den weg der organisatie (veilingen) ten tweede ook langs organisatorischen weg, maar niet door middel der kweekers. We weten allen hoe het met de groenten distributie is gegaan. Over de aardappelen wenscht spr. te zwijgen. Er is hier een veiling die den naam draagt van „Ons Belang". Deze naam geeft het karakter van die veiling duldtl|k weer „Ons Belang" maar niet het algemees belang. Men lette te weinig op het algemeen belang Spr. hoort vaak op reis en op vergaderingen het spotten derboeren over de veilingen.Maar spr. vraagt hun in ernst afIndien er eens geen vei lingen waren geweest en zij als een eenlinghad den gestaan tegenover de autoriteiten in den Haag? Nu zflt gij geviit maar dan zofl er geen ve'letje van U zijn overgebleven. Spr. heeft het genoegen gehad vaak in z|n qualltelt als voorz prov. com. te confereeren met de heeren in den Haag. Men had moeten zien hoe er gepingeld werd tot zelfs op 1 of 7» cent toe. Spr. bewijst de macht der organisatie door te wijzen op de maatregelen die men In Zee land heeft genomen toen de markt der zwarte bessen systematisch werden gedrukt. Men kon rnacnt tegenover macht stellen en men Richtte zejve een Coöp. jam fabriek op, De veiling heeft zeer zeker voordeel ge bracht. De organisatie, de macht der vereeniging geeft U al3 individu gelegenheid op te ko men voor uw belangen. Van den grond af spreekt men mee. In den Haag heeft men een mooi Tuinbouw huis. Volgens sommigen te lux. Maar spr. kon dit best verantwoorden toen hij zijn stem uitbracht voor dit gebouw. Men moet zoo nuodig een ieder kunnen ontvangen. Veronderstel een3 dat men onlangs, toenjeen Fransche ddagatie Holland's cultuur bezocht om gegevens te verzamelen voor de weder opbouw der verwoeste streken in Nooid- Frankrflk, deze heeren in een kroegje bad moeten ontvangen Neen ons gebouw in den Haag is het Admiraalschip. Een eigen huis is de conse quentie, de vlag die de lading dekt. We moeten een centrumplaats hebben. Zoo ook is spr. voor een Veilinggebouw. In Krabben- d|k heeft men een spreekkamer, kantoor, telephoon, elke handelaar zijn eigen nummer en een mooi mfjntoeatel, wat voorkomt dat de producten beneden het afgemijnde bedrag worden geveild. Er zijn er echter ook die niet tegen een veiling zijn, maar het bezwaar opperen dat een veiling geen levensvatbaarheid zal heb ben. Mijne heeren het ligt aan uw zelve of een veiling levensvatbaar is of niet, gij hebt het in uw hand, schaart ge u aaneen ais één man dan is uw succes verzekert. Door uw vereeniging staat ge in verbin ding met den Haag, kunt ten allen tijde confereeren met de autoriteiten. De kosten voor het veilen per groote veiling bedragen ongeveer 3 ot 37» °/o. pér kleine veiling 5% terwql gij toch ook vrije verkoop hebt Neemt nu eens de verkoop buiten de veiling om, dan bedragen de kosten meer dan 5%. Alleen de Notaris rekent u 8 I Uw eigen belang brengt mee dat ge alleen over de veiling verkoopt. De massaverkoop heeft ook zijn voordeeten. Het is niet waar dat de handelaren tegen de vrije verkoop zoueen zijn. Zij zijn tegen de veiling. Als ge alles veilt en geen dingen uithaair die niet door de beugel kunnen, uw veiling het cachet van uniformiteit draagt in verpakking, dan moeten de handelaren uw veiling opzoeken. Spr. hekelt de verscheidenheid in verpakking, waardoor het goede moet leiden door het slech te. En als we alles verkregen hebben zooals gewenscht is, dan zette we er ons eigen merk op. Tot heden moesten we controle van buiten af ons laten wrlgevallen, laten we nu ons zelf gaan controleeren. Spr. neemt als voorbeeld de Friesche boter die door Denemarken langen tijd werd ge weigerd, doch toen men ging zorgen voor betere verpakking en dit onder eigen merk verhandeld werd begon de handel weder te bloeien. Spr. zegt: Ais ik nu eens zoo pratend bg U aan een tafeltje kwam zitten zoudt ge mij alles geul toestemmen, maar buiten gekomen zoudt ge zeggen „co toch doe ik het lekker niet." Dat Is mijn ondervinding. Spr. sprak eens in een-groote vergadering van Suikerbietenteelers, waar men op kwam tegen de actie der fabriekanten en toen spr. voorstelde om te besluiten niet te leveren werd dit met algemeene stemmen aangeno men, terwijl spr. toch wist dat er twee waren met de contracten in hun zak. De veiling ontneemt U iets van Uw vrij heid. Maar dat is bij elke vereeniging zao. De coöp Kunstmestlnkoop waar ge allen lid van zijt legt U ook verplichtingen op. Ge zegt ik wil wel veilen maar er niet toe ver plicht worden, ik ben al zoo lang door den Haag gedwongen geworden. Maar die vrijheid is maar relatief betrek kelijk. Spr.'s ondervinding is dat er bessen verkocht werden uit de hand voor 15 cent per K.G. terwijl in dezelfde week de bessen voor 34 cent weggingen. Leve die vrijheid, zegt ge, maar ze kost Uw portemonnaie. Ik zeg leve de portemonaaie. De eenling is aangewezen op den commis sionair of tusschenhandelaar, die hij toeval lig op de markt ontmoet, terwijl de groote organisatie zich zelf een weg baant, en ais het op de eene plaats niet genoeg oplevert zich een afzetgebied zoekt. Zoo tracht men thans in Skandlnavie een markt te maken, terwijl afgevaardigden in Engeland de ver pakking uit andere landen bestudeeren om er het beste systeem uit te zoeken en mee naar huis te nemen. Dat geeft ons hoogere prijzen. Maar die moeten we ook hebben. De iooaen gaan omhoog en de arbeidsuren ver minderen. Dat is wel mooi, maar de produ cent dient er rekening mede te houden, 'tls geen tijd om bfl de pakken neer te zitten. Men moet ze dwingen om in te gaan.'t Gaat altijd zoo. Eerst werpt een idee zich op, A vertelt het aan B, B weer aan een ander tot de meerderheid zich bij deze idee aanpasten de minderheid zich hieraanmoet onderwerpen. Ge ziet en plukt de voordeeleu van een Coöp. inkoopvereeniging, welnu consequent is ook dat ge voor de coöp verkoopvereenl- ging uw stem verheft om er later de vruchten van in te oogsten. De kleine verplichten die de inkoop-coöperatie u oplegt draagt gewil- lig, omdat ge let op de voordeelen, welnu, lettend op de veel grootere voordeelen eener verkoopcoöperatie, kunt ge u niet terug trekken terwille van uw vrijheid, Spr. adviseert om bij stemming uit te maken wat men wil doen. Eu zoo de meer derheid voor een veiling is dan moet de minderheid zich hierbl neerleggen, echter kan men gerust eerst eens alles kalm overdenken, niet overhaasten, desnoods uitstellen tot het volgende jaar. Maar komen moet het toch. Spr. eindigt met te wijzen op de ellende en naweeën van den oorlog en spr. geeft zfjn volle sympathie aan den man die vorige week, in de volksvertegenwoordiging, als de eenige uitwegjin hei lybariot van economische en maatschappelijke ellende aanwees meer dere productie. Maar daar is kapitaal voor noodig en arbeid, goede verkeerswegen en snelvervoer naar de wereldmarkt. Zeeland heeft ais organisatie aandeel ge had In het kortere vervoer over Vilsslngen naar Londen. De korst mogelijke weg van producent naar consument moet gezocht worden. In den Hrag zag spreker peren verko open voor 30 40 cent per pond, die op de veiling 13 h 14 cent per kilo hadden opgebracht. Dit kan niet langer, een kortere weg dient gezocht te worden, 't Algemeen belang gaat voor 't particulier belang. Dan moet de minderheid, er maat toe ge dwongen worden. Spr, neemt de woorden van Uilenspiegel In zfln mond. „Je hebt het er ook naar gemaakt." En steunt de veiling niet alleen moreel, maar actueel door massa aanvoer van uw producten. Oogwaarschfln- lijk worden U dwingende maatregelen op gelegd, maar het geld uw welbegrepen eigen belang, tracht dit te beseffen. Op deze rede volgde applaus. Ia het debat zegt de heer van Overdorp dat hij voor een veiling Is, maar nog niet overtuigd is dat een veiling levensvatbaar heid zal hebben, de heer W. mag dat belacht- lijk vinden maar het is toch zoo. Spr. ge loofd dat als het werkelijk voordeellg was er gauw een veiling zou z|n. Dat de heer W. zoodanig pleit voor een veiling is voor spr. het sterkste bewijs dat hij zelf niet geloofd aan die vatbaarheid. De boeren op Flakkee zijn geen domme jongens, ze zoeken zelf hun weg wel en zijn ze doordrongen van het nut eener veiling, dan zal er ook weldra een verrijzen. Verschillende bewijzen voert spr. aan om zijn meening ingang te doen vinden. Spr. waarschuwt voor overling en advi seert de bat eerst eens uit den boom te kijkeu. Applaus. De heer de Haas zegt dat de heer W. af breekt wat hij juist trachi op te bouwen De kortst mogelijke weg var. producent naar consument vindt spr. als hjj zfjn pro ducten ban verkoopen waar en wanneer hij dat wil en niet behoeft te wachten tot dat er geveild zal worden. Spr. gelooft dat de hulde die de oprichters der veilingen ge bracht zou moeten worden zeer gering zal zijn. Men schakelt den kleinen koopman uit en vaart in het schuitje van den groothandelaar. Met het oprichten van een groot mooi tuinbouwhuls heeft men den handel nog niet. De heer W. wil de kleine tusschenhan delaar uitschakelen maar geeft daarvoor in de plaats een leger van ambtenaren» Spr. bepleit het voordeel van aflevering der producten buiten de veiling om. Spr. is bang dat dwang bg de meeste leden niet in goede aarde zal vallen. Spr. gelooft wel dat voor tuinders een veiling nuttig is maar niet voor stapelproducten, Spr. twijfelt aan de levensvatbaarheid van de onderneming. Persoonlijk is spr. niet te gen de vtlllnp. De heer de Bonte zegt dat de heeren van Overdorp en de Haas de nadeelen opsommen der veiling maar z{j verliezen uit het oog dat wat zij op het oog hebben crisisinstel lingen waren. Spr. Is er voor de weg tus schen producent en consument zoo klein mogelijk te maken. De heer Welleman kan In de beantwoor ding der vragen kort zijn. Waar de heer van Overdorp mede begonnen Is, daar Is de andere tegenstander de heer de Haas mede geëindigd. Zij zfln allebei voor een veiiing. Spr. noemt hen vreemde tegenstanders, 't Is merkwaardig dat de oppositie tegen de veiling steeds komt van de zijde der koop lieden dit heeft voor den boer wel Iets te zeggen, spr. geeft de producenten deze raad Als de vos de passie preekt, boer past op uw kippen. De kooplieden gaan den boer op om fruit te koopen en dan zeggen zij de veillngsprfls te geven of nog daarboven I 't Zou zeer naïef zijn van de heeren kooplieden niet te snap pen dat de veiling hun nadeel is. De koop man Is nog nooit van zulke naïeviteit dood gegaan. De kortste weg zooals de heer de Haas die opneemt heeft spr. niet bedoeld. Maar de heer de Haas begrijpt zelve ook wel wat wel bedoeld werd. 't Oog was ge richt op de consument niet de kooper die weer verkoopt. De weg van producent tot de verbruiker moet zoo kort mogelijk wor den gemaakt. Spr. zegtIk spreek als landbouwer, uw belang is het mijne, langzaam zai de idee groeien maar zekerevenals de inkoop coöperatie groeide en sympathie afdwong zoo ook zal de verkoop-coöperatie ingang vinden. (Applaus), De voorzitter zegt den heer Welleman dank voor zijn woord. Spr. geeft de leden den raad thuis het gehoorde kalm te over wegen Spr. is overtuigd dat de boeren nog niet zullen vellen maar na eenlgen tijd zal het toch vruchten dragen. Het zal ook hen blijken dat de weg tus schen producent en consument zoo kort mogelijk moet worden. Dan leest spr. een schrijven voor onder teekend door 31 leden der veiling, die een voorstel indienen om een veilinggebouw op te richten. De beer J. Vroegindeweij van Mlddelharnis krijgt als eerste onderteekenaar gelegenheid het voorstel toe te lichten. De heer Vroegindewrlj het wcord nemend, zegt dat dit voorstel het leven zag naar aanleiding van een ingezonden stuk in de courant. Op de beurs werd het ter sprake gebracht en daar een toch de eerste moest zfln nam spr. het in dit geval ongeluksgetal voor zijn rekening. Ouddorp was reeds voor gegaan met het oprichten van een veiling en spr.'s me ning is dat Mlddelharnis niet achter mag blijven, te meer daar dit het centrum van ons eiland Is. Spr. bepleit de voordeelen van een veiling en adviseert om hef voorstel tot besluit te maken. De Bonte wil een zaal huren om daar voorloopig veiling in te houden. Overdorp zegt dat hem naar het hoofd geslingerd was dat hij er belang bij had als koopman dat er geen veiling kwam. Spr. weerlegt dit, hfl is wel degelijk voor een veiling desnoods op elke plaats van Flakkee een. Doch Spr. gelooft niet aan de levensvatbaarheid van een zo: danige inrich ting. Echter willen de heeren in Middelbar- nls een velling hebben, welnu dat zfl dat dan doen maar van hun eigen geld. Het kapitaal dat voorradig Is behoort het geheele eiland toe en moet voor hen disponibel blij ven zoodat men niet als het noodig is moet zeggen we hebben niets. Applaus. De heer Welleman zegt dat het huren van een zaal op technische bezwaren afstuit. De heer v. Schouwen merkt aan het ap plaus na het gesprokene van den heer van Overdorp dat het voorstel der 31 niet de algemeene sympathie te beurt valt. Spr. wil daarom kalm aan doen en de zaak grondig onder de oogen zien. Spr. stelt voor in beginsel een besluit te nemen om plannen en teekening te maken, De heer Vroegindeweij stemt In met het voorstel van de heer v. Schouwen. De voorz. Is gaarne bereid het voorstel van den heer v. Schouwen te steunen maat is niet van plan om monnikenwerk te ver richten, Eerst dlenr Uitgemaakt te worden of men een velling wil of niet wil. Dien overeenkomstig wordt in stemming gebracht of er een veiling zal gebouwd worden. Na gehouden stemming blijkt dat er evenveel tegen als voor zijn, waaruit de voorzitter de conclussie trekt dat men voor loopig kalm aan moet doen en adviseert de leden ernstig over het gesprokene In deze vergadering na te denken. Als bestuurslid word met 54 stemmen ge kozen de heer J. Vroegindewefl van Mlddel harnis die deze functie dankbaar aanvaardt. De heer Buth had 42 stemmen. De Voorz. sluit hierop de vergadering. Sulkerkaart. De minister van Landbouw, Nflverheiden handel maakt bekend, dat in het tfldvakvan Maandag 20 to; en met Zondag 26 dezer geldig zullen zijn de bons no. 1, 2 en 3 van het eerste lijdvak der Rijkssuiker kaart. (Stct.) MIDDILHARNIS. Door H. M de Koningin is aan de vrouw van H. v. d. V- alhier f 20 geschonken in de kosten eener operatie welke die vrouw moet ondergaan. Het Nationaal Steun-comité zond aan verschillende filantropische instellingen in Nederland schoenen en dekens. Het Prov. Qeref. Weeshuis alhier mocht ook een partij dekens en schoenen van ge noemd comité ontvangen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burge meester brengt het volgende ter algemeene kennis 1. Met Ingang van 23 September 1919 is ingesteld een commissie, waarbij belangheb- ben schriftelijk bezwaren aanhangig kunnen maken tegen de toepassing van de steun regeling ven den Minister van Oorlog van 9 Juli 1919, afd. Dienstplicht no. 1 L, betref fende militairen, wier verblijf onder de wapenen eindigt in het tijdvak 1 Augustus 1919-31 December 1919. 2. De onder 1 bedoelde commissie is ge naamd: „Bezwaren8commissle steunveilee- ning militairen". 3. De toezending van bezwaarschriften voor genoemde commissie moet geschieden onder het volgende adres: Aan het Departement van Oorlog, Bezwa- rencommissie steunverleening militairen. Hartogstraat no. 13, 's- Grave^hage. Als tusschenpersoon voor de Invalidi- teits- en Ouderdomswet 1919 is voor deze gemeente aangesteld de Heer J.v. d.Boogert. Zij, die 65 jaren en ouder zijn, en nog niet in het bezit van een rente ingevolge de Invaliditeitswet kunnen, indien zfl in de termen daarvoor vallen in het bezit komen van een rente, ingevolge de Ouderdomswet 1919, De aanvragen moeten zoo spoedig mogelijk geschieden bij den daarvoor aan geleiden tusschenpersoon. Alhier wordt 's avonds de post niet meer besteld. Voor hen die echter toch des avonds in het bezit van de post wenschen te komen bestaat gelegenheid tot het afhalen er van. Op bon 9 en 10 Is verkrijgbaar 1 H.L. brandstoffen. DEN BOMMEL. Bij Kon. Besluit is aan deze gemeente een voorscbot verleend uit 's Rijkskas, ten behoeve der volkshuisves ting. OOTGENSPLAAT. B. en W. dezer ge meente brengen ter kennis, dat de begroo tingen van Inkomsten en uitgaven over hel dienstjaar 1920, voor een ieder ter gemeen te-secretarie ter lezing ligt, en tegen beta- iing der kosten verkrijgbaar is gesteld. OUDE TONGE. De heer T. v. K. had het ongeluk met zijn fiets in een sloot te rflden. Hfl kwam geTukkig met de schrik ,en een nat pak vrij Naar men verneemt is het huis^van den heer O. v. Biert aan den Zuiddflk Ver kocht aan den heer H Boom alhier. Ais een bizonderheid kan worden ver meld, dat van 30 aardappelrooiers de 81-ja- rige T. L. alhier de meeste aardappelen rooi de Voorwaar dus nog een krasse oude. Naar men uit goede bron verneemt, zal a s. Donderdag in het land van den heer M. Jacobs alhier een stoomploeg worden ge probeerd. NIEUWE TONOE. Mej. N. had het onge luk in de sloot te rijden, door toegeschoten hulp kwam ze spoedig op het droge. Ze kwam er met den schrik en een nat pak af. HERRINGEN. Houders van brandstoffen- kaarten worden deze week alhier In de ge legenheid gesteld, b| hun handelaar te be komen 1 H. L. ejerkolen, nootjes of ook wel 2 H. L. gascokes, naar verkiezing. Van den landbouwer D. D. Kastelein alhier, «lel 1,1. week een zijner beste paar den dood voor den wagen. Voorzeker inde- ze tflden een belangrijke schadepost. Door den heer J. Nieuwland is het huls eerder bewoond door zj|n moeder, de Wed. A. Nieuwland en staande in de Elizabeth- straat alhier onderhands verkocht aan den heer C. Warnaer. Vrijdagavond 1.1. kwam benevens ande ren, schipper Lecuwensteln uit Sliedrecht, tijdens een stevige bries wind voor de ha ven loopen, waarbij de gaffel werd gebroken, en hfl zich genoodzaakt zag zeil te bergen en te ankeren, waarna den volgenden dag met gunstiger gelegenheid het schip is bin nen gekomen. Eenlgszins voorbarig blijkt berichtte zijn, dat de hulpbesteller A. v. Rumpht als be steller te N.-Tonge zou zijn benoemd. Wel ls waar is deze daarvoor goedgekeurd Even wel laat de benoeming als veel gebruikelijk nog op zich wachten. Grlukwenschen met de goedkeuring hebben aanleiding gegeven tot het verder strekkende bericht. Maandagavond II. werd door Ds. Verhage uit bet naburige Dirksland aan de band van Gods Woord eene Rede uitgesproken, pro- testeerende tegen de door de Chr. Regeering In het leven geroepen Verzekeringswetten, v.n.l. de,InvaHditeitswet. Deivergaderlag was flink bezocht en was geheel aandacht. Na de Rede werd door enkele personen vragen gesteld en afdoende beantwoord. Van de gelegenheid tot teekenen van een schrijven aan Z.Exc. den Min. van Arbeid om den dwang alsnog tfeg te nemen, werd door velen gebruik gemaakt. GOEDEREEDE. Door stemgerechtigde in gelanden van de polders Oud- en Nieuw We8terloo en den Nieuwen Oosfdijk, ls ge kozen tot tec. penningmeester den heer H. Lodder, en voor den Rooklaasplaat en Bokkenpolder den heer J. v. Heest, beiden alhier woonachtig. SPjJKEWISSE Een zoontje^van K. Kln- dermans had het ongeluk met de hand in de klem te komen, waardoor een vinger brak. Dr. Both verleende geneeskundige hulp. De melkveehouder M. S. vond zijn eenigst paard dood in den stal. Een belang- r|ke schadepost voor hem, daar het dier niet verzekerd was. Als een bijzonderheid zouden we kun nen melden dat in een onzer Polders nog siflkwegen voorkomen, welke dagelijks be reden worden. Men kan zich voorstellen wat een getob zulks is voor hen die voor hun melkerij of bouwland gebruik van zoo'n weg moeten maken, wat 's morgens in 't donker nog te grooter ongerief is. Ook des zomers, met een enkele regenbui, zijn ze direct on begaanbaar. Eigenaardig ls dat de laatste jaren alle wegen bcgrlnt zfln, waar de ver schillende leden der polderbesturen hun land hadden liggen, zoodat ze bij ervaring wisten welk een mitère de slijkwegen opleverden. Een kiel a beetje meer sociaal gevoel zon voor velen dan ook niet mlsplsatst zijn en zou den kleinere boetjes beslist ten goede komen. Over 't algemeen valt 't beschot der landbouwgewassen in onze streek zeer tegen. De Roode Star is Iets beter dan de Eigen heimers, maar sommigen deiven maar 7* van 't vorig jaar. De Haver gaf 20-25 HL, per 7i HA., tarwe 16—20 HL per 7» HA. Ook de beetwortelen stellen teleur, terwijl de zoogenaamde mangels of voerbleten weer meevallen. Vooral de hier voorkokende witte of welgronden hebben een zeer matige oogst geleverd Het vlas bleef ook, op enkele uit zondering na, ver beneden het middelmatige, maar de thans bestede prijzen (tot t 15 per steen) maken nog veel goed. HEKELINGEN. Bij Kon. besluit is ook deze gemeente een voorschot veleend uit 's Riks schatkist ten behoeve de volkshuisvesting. «2. Vergadering van den gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Zaterdag 18 October des nam. 2 uur. Afwezig zijn de heeren v. Dorsser, v. d. Kroon en Do st. Na opening met gebed door de Voorz. de EdelAchtb. heer Overdorp, worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn 1. Goedkeuring van Ged. Staten kohier H.O. 2. Idem enkele af- en overschrivingea. 3 Verslag gasfabriek welke zal circuleeren onder de raadsleden. 4 Verzoek van de landbouw-arbeiders- vereen. „Door eendracht verbetering" om een lokaal van het weeshuis te mogen ge bruiken voor vergaderplaats. Besloten wordt op voorstel van den Bur gemeester om aan dit verzoek te voldoen tegen betaling van t 1 voor elke keer dat vergadert wordt. 5 De heer Hoileman verzoekt wegens ziekte der tegenwoordige helpster om Mej, N Knops als 2de helpster aan te stellen. Aldus wordt besloten. 6 De kerkeraad van N. Torge doet me- dedeeling dat het Classicaal bestuur de ge vraagde gronden niet wenscht af te staan. D. BREESNEE vraagt de meening van B en W. hoe men nu wenscht te handelen. BURGEMEESTER antwoordt dat men de reden van deze weigering zal trachten te weten te komen en mocht men op event, verzet stuiten dan zal tot onteigening wor- 4 den overgegaan. NELISSE vraagt of de prijs «reeds be paald is. BURGEMEESTER zegt dat men de waar de ee> si zal moeten taxeeren. Met algemeene stemming wordt thans be noemd tot onderwizer aan de school de heer J. Th J. Kromme van Groote Gast, met hoofdacte en drie jaren dienst als waarne mend hoofd. Van Ged Staten is terug ontvangen de wijziging politie verordening met de opmer king een nadere omschrijving te geven wat verstaan dient te worden onder „beladen voertuigen". Hiermede in verband stelt BURGEMEES TER voor het besluit der vorige vergadering In te trekken en een nieuw voorstel In te dienen als volgt: dat verboden is met wa gens zwaarder dan 1000 K G. over de be treffende weg te rflden. Aldus wordt besloten. Enkele af- en overschrijvingen worden nog goedgekeurd waarbij de Burgemeester voor stelt om de pensioenbijdrage van den veld wachter te doen vervallen en voor rekening der gemeente te nemen en dat van den Bur gemeester te houden zooals het is. Aldus vastgesteld. Hierop gaat de vergadering over in ge heime zitting. KANTONGERECHT TE SOMMELSDQK. Zitting van 17 October. Heden werd geflischt tegen C. S. 19 jaar timmerman te SommelsdQk voor het op 11 Aug. nam. 8 uur gereden op het Zandpad te Mlddelharnis. Eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. K. 25 jaar arb. te Dirksland had op 10 Aug. 's nachts half één op het Korteweegje aldaar burengerucht gemaakt. Eisch f5 boete of 5 dagen hechtenis. J. T. 65 jaar werkman te Dirksland, voor het in de nacht van 7 op 8 Aug. j.l. met een kruisnet visschen in de Kromme kreek, welk vischwater toebehoorde aan Chr. Wil kes. Beklaagde bekende het feit gepleegd te hebben. In deze zaak was J. Wilkes 28 jaar werkman te Dirksland als getuige opgeroe pen. Eisch f 15 boete subs. 15 dagen hech tenis. J. K. (niet verschenen) had op 14 Aug. ge- loopen op grond met tarwe bezet in eigen dom van J Kardux. Get. J. Kardux 39 jaar landb, te Den Bom«j mei e ln d< subs. W. 26 Ai schen der lantat fenls. M. op 29 peren Joppe 7 Noi W, gehe 7 Nod F. 1 had c Molen agent vallen Aam eyker de b Holla zijn meer een s moge stuit® schflc tal H Me len t kunn< I gehai wij 1 spoed altijd ven. Uit blad «gge dag t grens solda poste kazei nach He enkel vaa vans] met Tot dek wis nag sua en had gee zoo Uit mei huil dro hen Ho< heli ovt voc de mo wa tie es SS Sr Y'^

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2