W oensdag 22 October 1919 sPurol 1 Toor de Zuidhollandsclie en Zeenwsciie Eilanden. «J 1 J =H I a Antirevolutionair Orgaan f IN HOC SIGNO VINCES Nil! •gels pringende 84stfl Jaargang N2589, i C. MEES. lam. TWEEDE KAMER. Scherpschoten. ii ij BoME Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers bank 0/ 0WI [©M", met ;el- Muziek als Noten en 16364 IF. 7575, :rdam. i kloven, schrale gesprongen lip- en en winter- een groote ge ns voortreffelijk brand-, snij- en veilingen, smet en en huiduitslag 30 en 60 ct. «IJNHARDT, lek Zeist. Drogisten, i i bpje, LEER- UBLEMEN- -LEN, DE- Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bjj vooruitbetaling. BUITENLAND b0 vooruitbetaling f 5.50 per jaaT. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. /O. laan 7AN- v4\JI LPOK- 9 Toezicht op de dure prijzen. Er Is een algemeene klacht over de prij zen en de Winkelstand krijgt van alles de schuld, hoewel vaak ten onrechte, 't Is daar om een gelukkige gedachte, dat de Midden standers zelf een Censuur gaan uitoefenen over de knoeiers en oplichters in hun gild. En ze geven daar kennis van aan den Mi nister, maar ook aan 't publiek. Vandaar onderstaand stuk Een adres aan den Middenstandsraad. De Middenstandsraad heeft aan den minis ter van landbouw het volgende adres ge richt Het is den Middenstandsraad bekend dat het In het voornemen van uwe Excellentie ligt, te trachten tegemoet te komen aan de V. 'tïYfêtlge klachten van het publiek over de duurte van tal van artikelen, waaronder ook eerste levensbehoeften. Een van de maat regelen om de duurte te bestrijden is de steun door uwe Excellentie te verkenen aan coöperaties en verbrulksorganlsaties. Ia ver band daarmede wflst de Middenstandsraad op de bekendmaking, opgenomen in de St.ct. van 19 en 20 Sept„ Intake de aardappel- voorziening, volgens welke van regeerings- wege tusschen 15 October en 16 November goede consumptieaardappelen tegen den prijs van f 7 50 per 100 K Q. franco plaats yan bestemming, b{j afneming van ten minste 10,000 K GIneens voor coöperatieve veree- nlgingen beschikbaar worden gesteld. De coöperaties zullen echter ook op an dere wijze door uwe Excellentie worden gesteund, n.l. door haar op gemakkelijke wijze aan werkkapitaal te helpen. De Mid denstandsraad acht zich verplicht hiertegen in te brengen, dat dergelijke maatregelen den gehcelen middenstand als zoodanig ern stig benadeelen. Bij een zeer groot gedeelte van het publick bestaat de overtuiging, dat heerschende duurte aan den middenstand met name aan de winkeliers is te wij ten, dat aan hun zucht een overmatig groote winsten te behalen, de belangen der ver bruikers worden opgerfferd. De georganiseerde middenstand wil gaarne erkennen, dat eronder de winkeliers knoeiers zQn, wier houding afkeuring verdient en tegen wie opgetreden behoort te worden. De middenstandsorganisaties hebben daartoe zelf reeds het initiatief genomen. Gelijk de zer dagen reeds in de dagbladen werd ge publiceerd, hebben de besturen van den middenstandsbond, den Nederl. R. K. Mid denstandsbond en de Christ. Vereeniging van den handeldrijvende» en industrieelen mid denstand in Nederland een plan ontworpen tot oprichting van federatieve mlddenstands- com missles en raden van beroep voor ver bruikers. Zij gaan daarbg uit van het stand punt, dat la het bijzonder aan de winkeliers thans vaak woeker- en prijsopdrijvingsprak- t ijken worden toegeschreven, waaraan zij geheel onschuldig zijn. De bedoeling der besturen is, klaarheid te brengen ten aan zien van de gestie der winkeliers. Zij stellen zich voor, dit aldus te bereiken. De middenstandscommissies, op te richten in elke plaats of in eiken kring van kleine gemeente, zullen tot taak hebben, het be drijfsleven van den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand in de juiste banen te houden of te brengen door alle haar ten dienste staande middelen; o.m. door met elkaar overleg te plegen om eventueel be staande toestanden In een bedrit uit den weg te ruimen vooral ook door zoowel in woord als in geschrift de winkeliers de overtaking bij te brengen, dat si hun taak naarbehoo ren moeten vervuilen en bewijzen, dat zij zich bewust zijn van de verantwoordelijk heid, welke op hen als distribuanten van eerste levensmiddelen rust; voorts door de overheid te overtuigen, dat de middenstand wil medewetken om de heerschende duurte en daarmede ook den nood van ons volk te bestrijden, door te trachten te voorkomen de oprichting van z e. verkruikerabonden, omdat deze niet noodig zijn, daar de mid denstand In werkelijkheid alles wil doen, wat een geregelde en goedkoope voorz'ening In de behoeften der bevolking eischt. De raden van beroep voor vérbruikers zullen tot taak hebben, klachten van het publiek over winkeliers en handelaren, die naar de meening van de koopers te hooge prijzen in rekening brengen voor verbrui kersartikelen, te onderzoeken. Het resultaat van dat onderzoek zal openbaar worden ge maakt. Nu hieruit blijkt, dat de georganiseerde middenstand zelf de handen uit de mouw steekt, om misstanden tegen te gaan, meent de Middenstandsraad, dat het optre den der regeering zich dient te bepaien tot het nemen van strenge maatregelen tegen de bewuste knoeiers en prflsopdrijvers, maar dat zich behoort te onthouden van. zoodanige maatregelen, waardoor coöperatieve vereetsi- glngen gesteund ten koste van den midden stand, waardoor tal van nijvere burgers met ondergang worden bedreigd. Uwe Excellentie versta ons wel; de mid denstand heeft tegen de mededinging van de coöperatieve verbruiksvereenigingen op zichzelf geen bezwaar, maar dat is een be langenstrijd, welke op natuurlijke wijze be hoort te vgprden gestreden, zonder ongemo tiveerde lüoordeeling van regeerlngswege van de eene partij. Naar de overtuiging van den Middenstandsraad is echter de voorge nomen steun door de regeering aan de coöperaties te verleenen tegenover derl mid denstand niet wel te verdedigen. Zitting van Donderdag 16 October. Interpellaties Sannes-Braat. De heer SANNES oefent scherpe critiek uit op de handelingen der regeering. De winter is een waar schrikbeeld, niet alleen voor de arbeiders maar ook ia andere kringen. In de pers en overal heerscht een geest van onzekerheid, doch men hoort niets van de regeering. Als spr. de politiek van den Minister wil karakteriseeren, noemt hij haar principieel niet geschikt voor dezen tijd, de maatregelen hebben In plaats van goed koopte, prijsopdrijving bewerkt en het oor geleend aan speculanten. Het vertrouwen in den minister is ia breede kringen verdwenen, doortasten wordt van hem niet meer ver wacht en daardoor wordt onnoodig den polltieken en economischen tegenstand ver scherpt. Spr.'s eerste vraag is daarom .Is de regeering voornemens, spoedig maatregelen te treffen, waardoor de eerste levensbehoeften, waaronder mede te begre pen kleeding, manufacturen, schoenen en brandstoffen, tegen lagere dan de/ thans gel dende prijzen verkrijgbaar zullen worden gesteld? Zoo ja, waarin zullen deze maat regelen bestaan Wat is de taak der regeering Deze vraag Is niet in een hand om draaien op te lossen. Maar er moet in elk geval wat gebeuren voor den winter. Het Is volkomen juist wat de besturen der groote gemeenten en de Vereeniging van Ned. gemeenten hebben geschreven, dat in den a.§. winter maatregelen moeten worden genomen om de prijzen van aardappelen, kleeding, steenkolen enz. op gelijke hoogte te houden als tijdens de distributie. Spr.'s tweede vraag luidt: Indien gemeenten levensbehoeften tegen verminderden pr?s verkrijgbaar stellen dcor bijslag uit de gemeentekas, is de regeering dan bereid deze gemeenten op den voet. der Distributiewet 1916 te steunen?". De woekerwinsten moeten tegen gegaan worden en de prijzen gedrukt worden. De loonsverhooglng is een geyolg van de duurte, niet andersom zooals wel beweerd wordt. Ia dit verband wijst spr. op de duurte van de melk. Naar spr.'s meening Is de duurte een gevolg van de hooge weidepachten. Stelt de minister de prijs der melk een stuk lager dan zal de pacht ook dalen. Met cijfers toont spr. aan dat door de fabrikant, de vervoerders, de brandstoffen- handelaren en den geheelen handel woeker winsten gemaakt zijn. De winsten in 1918 gemaakt zijn van 25 pet. by de Óilefabrieken Cslvé te Delft, 51 pet. bij de Philips Gloeilampenfabriek, 30 pet. bij de West Suiker Raffinaderij, hoewel er minder was verwerkt. De firma Stokvis te Rotterdam en jurgens te Oas en anderen gaven 25, 50 en meer pet. dividend. In 1919 maakte de Holland-Amerlka een winst cijfer bekend over de afgeloopen 9maanden. Daaruit blSkt een nettowinst van f29,600.000 tegen f 19600000 over het mooie jaar 1918 De vrachten zijn dan ook schreeuwend hoog. Een importeur deelde spr. mtde dat voor goe deren In Amerika gekocht, een vracht naar hier werd gevraagd 42 pet. der waarde Voor een kistje van 3 KG. naar Londen werd f 17 vracht berekend enz. Tegenover de gewel dige winsten der Kapitalisten stelt spr. de armoede der arbeidersbevolking. De arbei ders worden geteisterd door werkeloosheid. De stemming is hoogst verbitterd. De regee ring moet de bevoegdheid hebben alles te kunnen controieeren in parilculier onderne mingen. Daarom stelt spr. nog deze vraag: „Acht de regeering het ter bereiking van het Sub. 1 genoemde doel niet noodzakelijk de bevoegdheid te kragen tot controle over alle particuliere ondernemingen Echter wil men komen tot bestriding der duurte zal men moeten komen tot Socialisatie. Deze socialisatie is niet in eens te bereiken, zi moet langzaam opgebouwd worden. Men moet beginnen met een stelselmatig onder zoek ais in spr.'s laatste vraag gesielt: „Wanneer de door de regeering te treffen maatregelen mochten blijken het gestelde doel niet te kunnen bereiken, wil de regeering dan door een commissie, waarin verschillende maatschappelijke belangen en sociaal poli tieke richtingen vertegenwoordigd sijn, een onderzoek doen Instellen naar de mogelijk heid van een plan matige organisatie van het economische leven, alsmede naar de wijze waarop deze zou moeten plaats hebben, ten einde zoowel een groote productie als een goedkooper product te verkrijgen? Spr. is overtuigd dat dit onderzoek zal leiden tot een overwinning van het socialisme en ten voordeele van den arbeider. De heer BRA AT neemt het op voor de melkboeren, geeft een globale rekening der productiekosten en komt tot de conclusie dat één liter melk komt op 18 cent. Als de minister de prijzen der melk handhaaft dan zal er zeer zeker een tekort aan melk ont staan. Verandert hij den prijs, dan staat spr. er nog niet voor in dat er geen tekort zal zijn, maar het zal zoo gering mogelijk zijn De heer van 1JSELSTE1JN, minister van Landbouw, Ngverheid en Handel. Spr. zet uiteen wat door hem is verricht om de duurte te bestrijden en weerlegd de meening van den heer Sannes, als zou de minister in deze dagen uitrusten, als een oud heertje In een gemakkelij ken stoel. Een wets ontwerp zal spoedig gereed zijn, waardoor cr een centrale duurte commissie zal komen, welke zich zal laten voorlichten door plaat selijke commissies, aan deze commissie zal uitgebreide bevoegdheid worden toegekend, zöoals om inzage te nertsen van boeken en contracten. Zij zal contracten, volgens welke ongeoorloofde winsten worden genomen, b.v. door aan de afnemers een bepaalde prijs op te leggen, waar beneden niet mag worden verkocht, kunnen annuleeren. Die centrale commissie zal verder aan den handel be paalde prijzen mogen voorschrijven. Thans het antwoord op de vragen. De eerste vraag beantwoorde spr. In be vestigden zin, met uitzondering van de kolen, die door de regeering worden gedistribueerd. Op de tweede vraag luidt het antwoord dat spr. niet weet of de heer Sannes rljks- accouotants wil voor alle ondernemingen. Dat kan niet. Maar als men meent, dat er ondernemingen zijn die woekerwinst maken, dan kunnen zij onder controle worden ge steld. Op de derde vraag antwoordt spr. positief ontkennend. Wat de vierde vraag betreft, spr. wil geen Staatscommissie voor de algemeene sociali satie toezeggen, wel steun aan een particu liere instel! iag, die dit onderzoek zou willen instellen. Voor sommige bedrijven is spr. niet tegen socialisatie maar spr. zou wel eens willen zien hoe men b.v. de landbouw zou willen socialiseeren. Spr. heeft hiermede dévragen beantwoord. De heer Braat heeft geen vragen gesteld, maar spr. meent hem in den loop der rede beantwoord te hebben. Ingeionden medsdaelingen 25 cent per regel. Zitting van Vrijdag 17 October. Aan de orde zijn de interpellatle-Sannes betreffende de levensmlddelenvooizienlng en Braat betreffende de melkprijs. De heer SANNES is door 's Ministers ant woord niet bevredigd. In het groote deel der rede was het of minister Posthuma aan gerechtvaardigd. Toen van een fabrikant, die het woord was. De m'niste? heeft niet de overtuiging verschaft dat hij gedaan heeft wat hij kon doen om het leven minder duur te maken. Inzake de regeeringskrachten treft den minister geen blaam. Maar de groote wensch«n van de reederijen heeft hij niet Toen de minister sprak een mlllioen in plaats van een ton had verdiend, eenvoudig door zijn fabriek stil te leggen en zijn voorraden te verkoopen, leverde hij de scherpste critiek op het Kapitalistisch stelsel der industrie en op zijn eigen beleid. De minister heeft het vertrouwen van de arbeidersklasse ver loren. Spr. stelt de volgende motie voor: De Kamer van oordeel, dat, tot dusver het beleid van den minister van landbouw en de door hem gedane toezeggingen niet vol doende waarborgen, dat in de komende winter de eerste levensbehoeften lager in prijs zullen zijn dan thans het geval is, gaat over tot de orde van den dag. De heer BRAAT stelt de volgende motie voor: De Kamer, van oordeel, dat de door den minister van landbouw vastgestelde melk prijzen niet in overeenstemming zijn met de productiekosten, noodigt de regeering uit, in het belang der melkyoorziening de ge troffen regeling te herzien. De heer SMEENK meent dat de duurte in de eerste plaats wordt veroorzaakt door het wereldtekort aan voorraden goederen. Spr. zegt dat socialisatie der bedrijven zooals de heer Sannes voorstelt onmogelijk is uit te voeren. De heer COLIJN is het met den heer Smeenk eens dat de weg tusschen producent en consument moet worden verkort. De cijfers van den heer Braat acht spr. waar deloos, hij had een overzicht over jaren van de kostenberekening moeten doen. De melk is volgens spr. te duur. Spr. wenscht dat de regeering voldoende kaas beschikbaar zal stellen door de grenzen minder open te steden. De heer van RAYESTEIJN zegt dat de rede van den heer Sannes een scherpe aan klacht was tegen het Kapitalistische stelsel en spr. fractie stemde geheel met deze critiek in maar de conclusie van den heer Sannes was niet in overstemming met de scherpte van zijn aanklacht. Tegen een groot kwaad moet men komen met groote middelen. Die heeft spr. In de rede van den heer Sannes gemist. Spr. zal een eigen motie vast stellen. Spr.'s motie vraagt onmiddelijkc nationalisatie van het grondbezit en hyposheeabezit door confiscatie met schadeloosstelling alleen aan die èleine grondbezitters die in hun bezit een minimumbestaan vonden. De heer HENRI HERMANS dringt op breede voorlichting van het publiek aan door de pers. Staatsbemoeii ng heeft steeds in het economische leven tal averechtsche gevolgen geleid. We moeten van de regeering niet alles verwachten maar meer rekening met het particulier Initiatief houden. Daarom dringt spr. er op aan het part. initiatief te steunen, waar dit werkt op prijsverlaging, strenge wetgeven tegen de duurte; hand having van het verbod van uitvoer van peulvruchten; verlaging van den margarine prfjs. De heer BAKKER vraagt de minister of deze het stelsel van publieke verpachting niet gewenscht acht. Zou het tijdstip niet gekomen zijn om in de pachtprijzen in te grgpen Deze moeten omlaag wii men de consumptieprijzen doen dalen. Ondanks de gevoerde critiek Is spr. er van overtuigd dat de minister alles zal doen wat in het waar achtig belang des volks is. De heer BOMANS bespreekt eenige detail questies. De visschersvloot van IJ muiden moest voor twee derde door gebrek aan kolen stil liggen. De vischvoorziening is van rallonaal belang. Hoe komt het dan dat de minister zegt dat er genoeg kolen zijn De heer MARCHANT zegt dat de boeren noodig zijn. Zat Troelstra achter de regee- ringstafes dan zou hy de boeren ook vertroe telen evenals Lenln de boeren aan zQn hart drukte. Er zija soorten van boeren, spr. heeft een zandboer gesproken die op zijn boerderfj f 1600 verdient voor een gezin met vyf kin deren, zou deze man niet meer m gen heb ben voor z?n melk? De rfjke kleiboer zou zijn melk voor minder kunnen geven. Dit verschil baart moeilijkheden. Wat de studiecomm. voor de socialisatie betreft sluit spr. zich aan bij den beer Smeenk. Spr. gelooft niet dat zelfs de heer Sannes weet wat socialisatie eigenlijk ia. Als men vraagt haat eens con creet voor te stellen antwoordt menwacht fel I tot wg achter de bestuursbetafel zitten I Dat is misleiding De heer WINTERMANS zegt, dat de duurte het karakter draagt van den strgd tusschen den sterkere en zwakkere. In het economische leven moeten wg een andere richting uit gaan. De minister moet er het breekijzer tusschen zetten. En dan moet de heer Sannes den moed hebben de steeds verder gaande looneischen tegen te houden opdat wg uit den lastigen cirkel vandaan komen. De minister moet ernstig de ver diensten der boeren nagaan. Doet hQ dat dan zal blyken dat zg niet zulke schreeuwende verdiensten maakten als de socialisten durven beweren. De heer KOLTHEK meent dat de duurte alleen kan ophouden door socialisatie, die we echter niet van deze regeering mogen verwachten. Zg zal er toe moeten gedwongen worden door de genen die haar wenschen. De christelijke richting en de gansche bour geoisie wil zich meester gaan maken van het begrip Socialisatie en het tot een ander begrip maken. De heer VAN DER LAAN betoogt dat de loonen te laag zyn. Spr. heeft uitgerekend dat een gezin van man, vrouw en vier kin deren f27.14 noodig hebben om behoorigk gevoed te worden. De textielarbeiders hebben echter maar loonen van f20—f25 hetgeen de ellende en ondervoeding demonstreert. Socialisatie zal evenwel volgens spr. de algemeene welvaart ondermgnen. De vrouw en de kies vereeniging. Ziedaar het vraagstuk waar K. V. zich in deze win- tercampagne rekenschap hebben te geven. Om logische redenen is door onze voor mannen bepleit opneming der vrouw als lid der K. V. en geen afzonderigke organisaties omdat de kwestie van Staatsbeleid niet be- heerscht wordt door de vraag tot welke der twee geslachten men behoort maar door de beginselen die men op dat terrein voorstaat. En voorzeker is de invloedssfeer van het volk door de invoering van Evenr. Vert. en Algem. Kiesrecht voor mannen en vrouwen werkeigk verbreed. Sympathiek staat men op het platteland nu juist niet tegenover 't Vrouwenkiesrecht, maar als in dit onderwerp niet ter zake zgn- de, laten we de piineiplëeie zijde buiten be schouwing. Wg hebben te rekenen met den feiteigken toestand en als zoodanig heeft d» stem der vrouw gelijke waarde als die des mans. Beiden hebben, als lid der K. V. een zelfde taak welke dus zou kunnen worden omschreven le. Zich in te werken in de A. R. begin selen die leiding geven aan het voltrekken van den bouw van Staat en Maatschappg. 2e. Het deelnemen aan elke politieke actie en alle geoorloofde propaganda, welke die beginselen ten grondslag hebben. Allereerst is dan noodsakeigk dat de vrouw op de verg. der K. V. komt. En dat nu zal de moellyk- ste factor zgn. Men make zich dienaangaande geen Illusies. De vrouw zelf heeft, in 't al gemeen genomen, geen begeerte gekoesterd voor 't kiesrecht, onze plattelandsvrouwen staan er beslist sceptisch tegenover. De ge zinsmoeder zal de tgd ontbreken tot 't bg= wonen der vergaderingen, en indien ze ook ai een avond beschikbaar heeft zouden nog vele andere oorzaken haar van een bezoek afhouden. Aan dit alles is ook niet vreemd de zoo echt Christeigke opvatting die de vrouw van haar levensdoel heeft n.l. dsn ar beid in 't gezin met volkomen gerustheid het werk op politiek en sociaal gebied overlatend aan den man, hem van harte 't initiatief in deze gunnend. Met die gedachte is ze op- ja saamgegroeld, en wg willen opmerken dat, zoolang deze trek nog by onze Christen vrouwen gevonden wordt, zy wel van het hun verleende recht zullen geb uik maken maar nooit politiseerende vrouwen zullen worden. Eenigszlns anders komt het te staan met hen die door de omstandigheden waarin het gezin verkeert wèl tydkunaenvtgmaken voor bovenvermelden arbeid, en vooral de ongehuwde vrouw die uit den aard der leeftijd zich gemakkelijker aanpast aan ver anderde toestanden, heeft o. i. eene belangl rgke roeping te vervullen. Allereerst om dee- te nemen aan de verg. der K. V. om zoo doende meer in te leven in 't geen zooal voorvalt op 't politieke erf, en zich bovenal de beginselen eigen te maken die richting en stuwkracht geven aan de Staatkundige

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1