Bi Vlie^demenstrati®. PLAATSELIJK NIEUWS 4. Vaststelling huurwaarde van de wonin gen van de hoofden der O. L. S. Het voorstel van B. en W. de huurwaarde te bepalen op f 200 wordt aangenomen. 5. De verordening regelende de wij re van uitbetaling der jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de openbare lagere scholen, wordt na voorlezing goedgekeurd. 6. Benoeming Ambtenaar v. d. Burg Stand. Na gehouden stemming blijkt, dat de heer B. Jongeling gekozen is. 7. Benoeming lid scbattingscommissie. Hiervoor wordt met algemeene stemmen gekozen de heer D. Hermans. Hiermede alle punten van het agenda be handeld z|nde, worden nog tot leden, in de commissie belast met het nazien der be grooting 1920 benoemd de heeren Hermans en Terhoeve en tot leden der commissie tot behandeling reclames Hoofdeljjken Omslag de heeren Jongeling, de Weerd en Hermans. De laatst genoemde commissie hoopt Woens dag 8 Oct. des n.m. 6 uur te vergaderen. Na rondvraag wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Dinsdag 30 Sept j 1. des nam, drie uur. De Voorzitter de Edelachlb. heer v. Puiten opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen 't Verslag toestand der gemeente in 1918 Proces-verbaal boeken en kas armbestuur, in kas is een saldo van f 230 90was in orde bevonden; boeken gemeente-ontvanger wa ren nagezien en goedgekeurd; in kas was de som van f 2193 075; Mej. Hamerliag dankt den raad voor de verhooging vau haar jaarwedde; eenige af- en overschrijvingen waren door de Ged. Staten goedgekeurd terug gezonden. Al deze stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. C H. Metaal, weger en havenmeester schrijft dat hij gedurende 16 jaren in dienst der gemeente is werkzaam geweest en steeds voor eenzelfde loon zijn werk verricht had verzoekt om loonsverhooging. Burgemeester vindt het loon te laag en stelt voor zijn loon ais havenmeester van 10 op 15 9/o te brengen. Met algemeene stemmen aangenomen. M. v. d. Vliet gemeentewerkman verzoekt eveneens hooger loos, feetoogende dat zijn salaris ia verhouding tot de loonen van col lega's en landarbeiders niet normaal is. BURGEMEESTER zegt dat reeds enkele malen aan v. d. Vliet loonsverhooging is toegekend, doch dat hei meer vragen aan de orde van den dag is, terwijl toch ook niet ontkend kan worden dat f 800 per jaar voor requestant met zfln gezin te weinig is hoewel de loonen die v. d. Viiet In zijn schrijve n aanhaalt niet overeenkomstig de waarhe'd z?jn. Burgemeester stelt voor zijn loon te bren gen op f 950 par jaar. DONKERSLOOT zegt dat het een onjuist standpunt is, te zien naar wat anderen ver dienen, was dit een maatstaf dan zou v. d. Viiet he" nadeel ondervinden van dit stand punt Indien de loonen van zijn collega's eens lager waren dan het zijne. Het alleen zuivere richtsnoer is de prestatie van den dienende en daarmee moet het loon in overeenstem ming worden gebracht. BURGEMEESTER geeft de voorkeur aan de ontslagname van v. d. Vliet om dan in lossen dienst te treden, dan kan hij pro'oec- ren om bij particulieren zijn loon aan ie vullen. DONKERSLOOT acht ook dit een onge zonde toestand. Dit zou een blaam op de gemeente werp.n, daar het dea indruk geefi üat de werkmaa ia gemeentelijken dienst het tc-weiuig-loon door de gemeente onthouden, door arbeid ia particulieren dienst moest trachttn terug te brijgen. BURGEMEESTER wijst op de havenmees ter en weger die ook niet van zijn loon als zoodanig kan bestaan. DONKERSLOOT vindt dit een heel ander geval. V NiEUWAAL stelt voor het loon van v. d. Vliet te stellen op f 1000 per jaar, over wegende dat een kleiner loon niet voldoende is om de kosten van levensonderhoud voor hem en zijn gezin te bestrijden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. BURGEMEESTER verzoekt er bij te be palen dat v. d. Viiet dit loon zal ontvangen ingaande 1 Oct. 1919, en moet zich voortaan onthouden van arbeid in particulieren dienst Aldus besloten. BURGEMEESTER leest voor de verorde ning regeling uitbetaling jaarwedden onder wijzers en onderwijzeressen. Voorzitter wfist er op dat het steeds de gewoonte is geweest het salaris tot zes we ken na overlijden uit te keeren terwijl thans gelijktijdig met het overlijden de salarissen worden ingehouden, vreest echter dat hier moeilijk verandering in te brengen zal zijn aangezien een uniforme saiarlsregeiing deze noodzakelijkheid met zich bracht echter stelt Burgemeester voor de Ged. Staten mede te deelen dat men de steeds gevolgde gedrags lijn wenscht te handhaven, mochten de Ged. Staten hun goedkeuring hieraan niet hechten dan zou de Raad er zich bij neer moeten leggen. DONKERSLOOT dweept niet metdenieuwe salarisregeling daar het verkrijgen van onderwijzend personeel zeer bemoeilijkt, ge tuige de laat die de Raad heeft met de va cante betrekking hoofd der School Spr. vraagt wie deze regeling uitbetaling salarissen heeft opgemaakt. BURGEMEESTER antwoord dat de uit gever Samson de ontwerper is en dit systeem den Ged Staten heeft voorgelegd wat z$ onveranderd aanvaard hebben. 't Blijft Voorz. een raadsel waarom deze regeling nog ter ratificatie aan de gemeenten is toegezonden geworden, daar immers toch geen wijzigingen meer aangebracht worden. DONKERSLOOT wenscht even het woord naar aanleiding van het a-tikel betreffende veriof onderwijzeressen bij bevalling Dat artikel bepaalt dat drie maanden voor het te verwachten tijdstip der bevalling het ver lof Ingaat Dit tijdstip acht spreker te kort. Het onderwerp is te klesch om- er in den breede over te spreken, doch met het oog op de leerlingen is een langer verlof nood zakelijk. BURGEMEESTER ziet deze noodzakelijk heid niet in, integendeel vindt spr. het systeem van stipte geheimhouding omtrent hetsexu- eele leven bg de opvoeding der Jeugd af- keuringswaardlg, het bevordert volgens spr. de nieuwsgierigheid, wat tengevolge heeft dat het bind op onheilige en onkiesche ma aier toch te weten komt wat men zoo angst vallig tracht te bedekken. DONKERSLOOT wenscht niet uitvoerig over deze questie te discuseeien. Spr. kou zich met de meeak-g van dea Voorzitter kun nen vereenigen, indien het kind met z8w ge- dachtenwereid in een zondelooze sfeer ieefde doch daar dit niet zoo is zou spr, niet gaarne het systeem dat voorzitter aankleeft op zijn kinderen toe passen. Besloten w udx nist verder op deze zaak in te gaan, daar een gehuwde onderwijzeres slechts bij booge uitzondering voorkomt. Op voorstel van den Voorzitter wordt het rege- lement aangenomen eu zal het naar*Ged. Staten worden opgezonden. Het voorstel van Burgemeester om het woonhuis van den hoofdonderwijzer in ver band met de rijkssubsidie aftast te steil ra op een jaarlijksche huurwaarde vanf 200. Wordt aas genomen. BURGEMEESTER deelt den Raad mede dat er zich niemand voor de vacante be trekking van helpster bewaarschool, heeft aangemeld en stelt voor om mej. J.v Beleren te verzoeken de?e bef rekking waar te nemen. Wordt aangenotnen. Ia de tonavraag betoogt NOORDIJK de wenschelijkheid van een herhalingsschool voor meisjes. BURGEMEESTER deelt mede dal volgens besiuit van Ged. Staten is vastgesteld dat meerdere vakken dan handwerken op den rooster voorkomen, waarmede de ouders geen genoegen nemen. NOORDIJK vraagt of hier niet iets anders op te vinden zal zijn, het benoemen van een onderwijzeres b.v. BURGEMEESTER acht het niet weasche- iijk om f 1000 beschikbaar te stellen voor een onderwijzeres enkel voor handwerken. NOORDIJK bedoelt niet het geven vaa on derricht in handwerken in een dagBchool, maar in avondcursussen waarmee met een salaris vais f 250 zou kunnen toe komen. BURGEMEESTER zegt dat reeds vroeger gebleken is dat de ouders bezwaren hebben legen een avondschool doch zegt toe het voorstel in overweging te zuilen nemen. DONKERSLOOT wijst opdenoodiakeSqk- heid van een vaststelling maximumsnelheid. BURGEMEESTER antwoordt dat B. en W. voorbereidende maatregelen daartoe hebben genomen v. NIEUWAAL pleit voor straatverlichting in de Nieuwstraat. BURGEMEESTER vestigt de aandacht op den kcieunood, die een gasbesparing r.oodig maakt Ook met het oog op audere donkere puatea wordt besloten dat B. en W. des avonds eens na zullen gaan waar verlichting noodzakelijk zai zijn. WALING schildert'den toestand bij de haven waar het vuile water dat weggewor pen wordt gaea genoegzame af voering heeft BURGEMEESTER zal zien wat daaraan gedaan kan worden. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. Vergadering vanden gemeenteraad van OUDE TONGE op Woensdag 1 Oct. j.l. des v.m. 10 uur. De Voorzitter de EdclAchtb. Heer v. Schouwen opent de vergade/iig waan a de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en oeveranderd vastgesteld Ingekomen is een missive Ged. Staten, waarbij eenige af- er. overschrijvingen goed gekeurd worden teruggezondenee» schrijven van dea directeur we.ktloosheidveizekering, berichtende dat op het verzoek variB.ec W afwijzend is beschikt. Beide stukken zijn voor kennisgeving aan genomen. Eukele reclames H. O. werden gesteld in handen van den daartoe ben -emde commissie. Thans is aan de orde benoeming van een onderwijzer en onderwijzeres Een schrijven van het hoofd was ontvan gen,, inhoudende tjdvies, waar de aandacht gevestigd werd op mej. P, v. d, Vlis van Vlaardingen, inzake de benoeming van een onderwijzer kon schrijver tot geen bepaalde keus komen, waarom de voordracht ia aipha- betische volgorde was opgemaakt. y. SCHELVEN geeft de voorkeur aan den heer Moofsart. v. SCHOUWEN werrscht evenzeer zijn stem te inotiveeren. Liever ware het hem geweest dat bij de proefl ssen door alten het zelfde vak was behandeld, doch dit scheen op practische b zwaren te stuiten; moeilijk is het thans de juiste keus tefioen, echter adviseert spr. dea Raad den heer Loo van N. Tonge te benoemen, men weet wie men dan heeft. Bij stemming werd de lieer Mooijaarl met vier stemmen benoemd. De heer Loo had drie steramen. Als onderwijzeres werd mej. v. d. Viis met algemeene stemmen gekozen. Als de regeling jratwedde gsmeenteperao- neei behandeld wordt vraagt TEUNISSEN het woord. Spr. dacht niet dat er nog zoóvèel per sonen in gemeentelijken dienst werkzaam waren. Bij het nagaan der voorstellen B. en W is het hem opgevallen dat de gemeente arbeiders te weinig verdienen, deze io.nen moesten minstens met die iandarbeiders in evenredigheid gebracht zijn BURGEMEESTER zegt dat steeds is ge tracht de verhoudingen gelijk te houden, TEUNISSEN constateert een verschil der loonen met f 4 per week. BURGEMEESTER kan hier niet mee mee gaan, de gemeentearbeiders verdienen 14 per week met gratificatie wat ongeveer evenveel bedraagt als hetgeen de landarbeiders in nalura ontvangen. TEUNISSEN vraagt hoeveel deze grafifitie bedraagt. BURGEMEESTER antwoord ongeveer f80, waarop TEUNISSEN antwoord dat de mea- scheis wien hij over hun loonen sprak daar bepaald niét op gerekend hebben. BEIER vraagt wat zij per jaar precies verdienen. Precies uitgerekend kwam men op een bedrag van f717. v. SCHOUWEN zeg! dat de landarbeiders van 13 April tot 1 Augustus f 15 en van Aug. tot December f 16 verdienen. BURGEMEESTER beloofd dat de loonen van de gemeentewerklieden biermede in overeenstemming zullen worden gebracht, en zegt niet te begrijpen dat de arbeiders niets van hun gratificatie afwisten. TEUNISSEN neemt het op voor de arbete ders en zegt dat ztj zeiven niet om meer loon durfden vragen daar zij bang voor ont slag zijn. VREESWIJK zegt dat zij anders tegen woordig niet gauw benauwd zijn. Het salaTs van de gemeenteveldwachters wordt gebracht op f800 met 8 veihoogingen van f50 TEUNISSEN pleit voor Kindertoeslag. Spr. vindt cit salaris voor een groot gezin te weinig. v. SCHOUWEN acht bet moeilijk h'erln een goede regeling te treffen, 't Is volgens hem niet eeri^k dat een man met b.v, zes kinderen meer verdient dan een ander die hetzelfde presteert. Echter is een vete wachter niet te vergelijken met een arbeider Toch moet nitt uit het oog verloren worden, dat bij de regeling der loonen alieen gelet dient te worden wat er werkelijk verdiend wordt en nier hoe groot het gedn is. BURGEMEESTER sselt voor ueze regeling aaiPïe houden tot een defiaitief besluit van Ged St. is ontvangen. TEUNISSEN zegt dat bet Rijk voor gaat in het uitbetalen van goede salarissen en adviseert den Raad dit voorbeeld te volgen en vestigt de aandacht der Raad op de loonen in de industrieeie bedrijven. BURGEMEESTER wijst op het verschil tusschen ae loonregeling in de industrie en de landarbeiders en geeft als zijn meening te kennen dat de loonen ten platteiande steeds aan een vrijs markt onderhevig zullen z^n, terwijl spr. niet gelooft dat kindertoe slag hier in toepassing zal zijn te brengen. TEUNISSEN vraagt waarom niet en wijst op het post- en telegraafpersoneel. BEIER verheugt zich een Roomsch arbeider ia den teststen spr. te mogen aantreffen. Spr. weet dat het steeds de bedoeling der chr. arbeiders is geweest te ij veren voor kindertoeslag. Echter kan spr. ais modern georganiseerd arbeider daar niet mee gaan, en noemt de kindertoeslag een rot- rommel. 't Streven yan spr- is de vergoeding te vinden in hoöger loonen voor allen. v. SCHELVEN vraagt waar Beier die loonen vandaan wil halen? BURGEMEESTER onderstreep! deze vraag. Besloten wordt de salarissen voor de veldwachters aan te houden tot een volgende vergadering. ZWALUW zegt dat volgens uitlatingen van boeren de weger aan de fairbank te weinig verdiend. VREESWIJK wil die boeren dan laten bij bi telen wat de weger te kort komt, BURGEMEESTER zegt dat dit niet meer kan, dat indien de weger meer moet verdienen die gevonden zou moeten worden in een toeslag uit de gemeentekas. v. SCHELVEN jgelooft dat het weegloon ver hoogd kan wordeu. PRINCE zegt dat het beslist driemaanden zou duren eer defiaitief hiertoe kan worden overgegaan en vraagt den heer v. Schelven waarom hij niet ter bevoegder tijd met een voorstel tot verhooging was gekomen v SCHELVEN zegt dit gedaan te hebben. PRINCE weerspreekt dit. VREESWIJK meent dat de weger met zqn bijverdienste genoeg verdient. v SCHELVEN weerlegt dat niet gerekend mag w orden met wat iemand in zijn vrije avonduren tracht bij te verdiener, zij die in gemeentelijke dienst werkzaam ztjn moeten genoegzaam iron ontvangen. Op voorstel van Burgemeester wordt dit aangehouden tot de volgende vergadering. v SCHOUWEN wijst op de vele functie's die één persoon ten zijn laste heeft en geeft de voorkeur aan een salarisregeling voor elke functie appart zoodat elke post op zichzelf kan beoordeelt worden Hierop in gaande gelooft apr, dat deze persoon ais gimeente opzichter te veel verdient, mer. dient in 't oog te houden dat Baart een leek is inzake begrootingen en teekeniagen ont werpen. Na breede discussie besluiteii de heeren, Baart tegen 1 Jan. a.s. ontslag te geven als gemeente-opzichter met behoud van trakte ment en tegen zelfden datum sollicitanten op te roepen voor deze vacante betrekking. Het salaris van Baart zai dan voor zijn diverse fur-ct'es gesteld worden op f615 per jaar. Met zes stemmen werd dit voorstel aan genomen. Tegen siemde Vreeswijk. Da klokkenist zal f 125 per jaar verdienen. Mej. J. v. d. Bosch, schoonmaakster school f200 per jaar. Hastman, grafdelver f 125, welks salari3 op voorstel van Beier onder steunt door Teunissen wordt gebracht op f150 Voor stemden 5 leden. Tegen Svvaluw en Vreeswijk. Pools, de klo'opwinder krijgt f 125 per jaar. M. de Roog, Schoenmaker gemeentehuis f125, W. de Roog, havenmeester f400. De Lantaarnopsteker zal een jaarwedde van f50 genieten. v SCHELVEN stelt voor de jaarwedde ven mej Hameie nog met f30 te verhoogen zoodat dit gebracht zal worden op f 150 per jaar. Wijst op de prachtige instelling van de newaarschooi wat andere gemeenten tot jaloezie verwekt heeft. In stemming gebracht blijken alleen de heeren v. Scheiven en Beier voor de verhooging te zijn, wordt dus gesteld op f 120 per jaar. Vergoeding secr brandweer wordt gebracht op f20 en van de secr. comm. wering school- vrzulm op f25 per jaar. Al deze verhoo gingen hebber, een terugwerkende kracht tot 1 jan 1919. Enkde verbeteringen die ZWALUW wenscht aangebracht ts zien aan de publieke wegen worden door den Burgemeester verwezen naar B en W. v. SCHELVEN vraagt inlichtingen omtrent de onteigeningswet van de haven. BURGEMEESTER beantwoord de vraag en sluit hieiop de vergadering, waarna wordt overgegaan in geheime zitting. VERGADERING van de gemeenteraad van OUDDORP op Donderdag 2 Oct. des voorm. 10 uur. De voorzitter den EdelAchtb. heer Van Vessum opent de vergadering met het voor lezen van het gebed. De Voorzi:ter deelt mede dat enkele stuk ken z^n ingekomen, met getuigschriften van onderwijzeressen. De stukken worden in geheime zitting be handeld. Als de vergadering weer heropend is gaat men tot stemming over tot het benoemen van een onderwijzeres. Met 5 stemmen tegen wordt mej. M. Roog van Dirksland als zoodanig benoemd, fn de rondvraag neemt Westhoeve het woord. Spr. wenscht de Tetterweg bestrooid te zien rnet«kels!ag. Burgemeester zegt toe, dat hierin voor zien ?al worden Vervolgens vraagt Westhoeve inlichtingen naar aanleiding vaa het opbreken der weg achter do begraafplaats. Voorz. antwoord dat dezen weg d^or kwaadwilligheid is opengebroken, doch dat dien weg inmiddels weer is. afgesloten Niets meer te behand. ien zijnde sluit de voorz. de vergadeHag. VRIJDAGMORGEN. De aankomst der Vliegeniers. Op het daartoe klaargemaakt terrein in den Van Palmndrpolder, was reeds om negen uur groote bedrijvigheid. Vtooiijk wapper den vlag.en van diverse kleuren, die overal langs het hekwerk waren aangebracht. Midden op het vliegveld wees een groot wit kt u's, plat op het grasvlak neergelegd, de plaats aan waar de vliegeniers konden neerstaken. Met klimmend ongeduld tuurde het aan wezige purliek in noordelijke lichting, tot plots iemand riep: .Daar komen ze, drie bij elkaar I" Echter had de fantasie den man parten gespeeld, 't Waren drie kraaien, die rustig op hun vleugelen kwamen aanwiekeo. Niet lang daarna echter ontdekte men de eerste drie machines die boven het Haring vliet aan kwameu ronken. Evenwel zweefden zij zoo hoog, dat de lichte wolken hen bij tijden geheel aan het oog van het starende oubliek onttrokken. Na eenige malen boven de gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis gevlogen te hebben, kwamen zij in snelle vlucht nader, tot onder een luid hoera de eerste machine precies midden op het kruis neerstreek. Kort daarop volgden de ande e twee. De eerste machine bracht den heer v. d. Plaat photograaf te Middelharnis mede, die onder groote belangstelling der aanwezigen zijn bevindingen mededeelde. De reis door het luchtruim was hem zeer meegevallen, alleen bij het zwenken of draaien der machine, was het vooral ia 't begin niet aangenaam de vlucht mede te maken, daar het Avio-toestel dan noodwendig op ééne zij kwam te liggen. Op de vraag of de heer v. d. Plaat reeds meermalen gevlogen had, kreeg men ten antwoordt, dat hij voor deze slechts twee maal een vliegtuig had gezien eu dat op verre afstand, maar nimmer een vlucht ge daan had. Het eeiste wat men van het eiland kon onderscheiden, waren de broeikassen van den heer Bgieveldt, die schitterden in de zonne gloed, IHet laatste vliegtuig bracht een groote wit- gekrulde jachthond mede, 't was eer. aardig gezicht te zien hoe big het beest was, weer vasten grond te voelen. De beroemde Kapitein Hinchiifie wees den weg naar ons eiland. De Avro-toestellen zijn van middelmatige groote. Ongeveer 10 mi nuten na aankomst der drie eerste viiegers, arriveerde een vierde, die ook met enthousias me werd begroet.. Over de passagiersviuchten en verder ver loop der dagen, hopen we onze lezers W ens- dag te verteilen. Heden 2 50 uur. De eerste Particuliere Vliegtocht werd gedaan door de 80 jarige A. Hoogzand vaa Middelharnis SOMMELSDIJK, Donderdag 1.1. herdacht de oudste inwoner dezer gemeente E, van Antwerpen zijn 94e geboortedag. Het zoontje van J. v. B had het onge luk spelende in prikkeldraad te vallen, waar door zijn handen zoodanig werden verwond dat geneeskundige hulp moest worden li.ge roepen. De dienstplichtigen J Born, M. Korte- weg en J. van der Laan, van de lichting 1919. worden heden bij hun garnizoen in gelijfd. De nieuwe Rijkssulbeikaarten zijn met ingang van Maandag 6 October geldig, zoo dat a.s. week op bon No. 1 een half pond suiker verkrijgbaar is. MIDDELHARNIS. Dinsdag 7 Oef des nam van 3 tot 5 ure zal er gelegenheid zijn tot kostelcoze inenting of herinenting in het voormalig postkantoor- In het huis gemerkt A 103 komt een geval van besmettelijke ziekte roodvonk voor. Bij den heer C C. Bruggeman, hangen aan een tak (van een peereboom) van ruim een Meter lengte 174 peren. STAD AAN T HARINGVLIET. Alhier is een schip kolen aangekomen, ongeveer 800 H.L. welke spoedig gedistribueerd zullen worden, terwijl mede een schip turf is aan gekomen, hetwelk gretige afnemers vond. Op bon 257 is verkrijgbaar 3'/i ons sui ker. Als regent van hef Weeshuis alhier is benoemd wegens een vacature ontstaan door benoeming tot Wethouder van den Heer A. Koppenaai, de heer Joh, v. Sprang- De waterschouw over de watergangen loozende door het oude laad van Oude-Tor.ge zal Woensdag 8 Oct. 1919 gehouden worden. DEN BOMM7L H.H winkeliers nog in het bezit zijnde van suikerbons moeten deze inleveren ter secretarie. Woensdag 8 October a.s. des n.m. 6 uur zal de commissie ter behandeling recla mes H. Omslag ter secretarie zifting houden. Daar tteor bizondcre omstandigheden de uitreiking der su'.ke» kaarten niet op de Polderskamer, maar ter secretarie plaats ge had heeft, kunnen zij, die nog niet in het bezit ervan zijn ze alsnog aanvragen ter secretarie tegen inlevering hunner bonboekjes. OOLTGENSPLAAT. Heden arriveerde voor de N. V. Kiompenfabrieken alhier een nieu we locomobiel daar de motor thans geen voldoende kracht kon ontwikkelen. Deze week arriveerde wedereen partijtje nootjeskolen en eierkolen welke alleen ver krijgbaar zjjn voor hen, die ze nog niet op bon 5 en 6 hebben ontvangen. De miliciens Q. van Dam en C. Osie- wijer worden heden iugedeeid bij het 3de Regement Veld Art. en A. Kacheland en D Kreeft bij het 2de Reg. Blauwe huzaren. Heden wappert de driekleur van den toren ter eere van het viiegvecst van Vrij dag en Zaterdag te Middelharnis of.als weg wijzer v -or de rondvlucht op Fakkee. NIEUWE TONGE Militieplicbtlgen van de lichting 1920, welke w-nschen deel te ne men aan liet onderzoek van voorgeoefend heid, we ke zal aanvangen den Hen Novem ber a.s, v/etke zullen worden gehouden in de garnizoenpleatsen te Amsterdam, den Helder 's Gravenhage, Gorlnchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht, moeten zich voor 10 October a.s. bij den burgemeester onzer gemeente aanmelden. Op Zaterdag 18 Oct. a s. des voorm. van 9-12 uur za! door den Gemeente-Oat- vaugcr, de Wilde in de Raadzaal zitting worden gehouden tot het ontvangen der gelden van den H. Omslag. OUDE TONGE. Den heer Jac. Osseweijer is met ingang van 1 Oct. 1919 aangesteld als brievenbesteller. Hat huis van wijlen dhr. L. Buth aan de Voorstraat heeft bij afslag opgebracht f 8900 Op Woensdag 8 October a.s. zal het 25 jaar geleden zQu.dat dh; Matth.Kanters Az. alhier is beëedigd als weger aan weegbrug No. II. DIRKSLAND. De tentoonstelling van den Volksbond afd. Dirksiand werd 29 Sept. door den. Burgemeester geopend met een 30-tal genoodigden. Veel moois is er te zien. Er kwamen de eerste dag 293 betalen de bezoekers. Daar het lokaal voor een an der doel gebruikt moet worden moet de ten toonstelling in plaats van Zaterdagavond reeds Vrijdagavond am 9 uur gesloten wor den. Tot Secretaris-Penningmeester van den Kolenbond „Ons aller Belang" is benoemd dhr. J. v. d Veide. HERRINGEN. Zeldzame opbrengst. De land bouwer D. Kievit oogste van een oppervlakte groot 20 jroeden 30 H.L. uien, wat zeer ze ker nog weinig zal zijn voorgekomen. BI) H'eren winkeliers is voor zieken rijst verkrijgbaar gesteld voor een matigen vastgestelden prijs tegen afgifte van een be wijs door den dokter afgegeven. Ingezetenen dezer gemeente zijn bij publicatie gewaarschuwd hun ievensmidde- lenboekjes niet zoek te maken al is het dat deze op beden bullen werking zijn gesteld. Treurige gewaarwording. Donderdag I.1. wilde de vrouw van L v. P, onder deze gemeente haar kind wekken, waarbij ze tot de ontdekking kwam, dat het was overleden. MEL'SSANT. Volgens den regenmeter be droeg de neerslag in de maand September 47'72 m M. terwijl dit in dezelfde maand van het vorige jaar 14U/i mM telde. De landstormplichtigen moeten de hun mede gegeven militaire Rpsgoederen Inle veren, met uitzondering van 1 stel onder goed en 1 paar schoenen ia de Openbare School alhier. Op 8 October as. des v.m, 9 uur voor hen wier naam begint met A t/m 1, Op 8 October a.s. des n m. 2 uur voor hen wier naam begint met J t/m R, Op 9 October as. des v.m. 9 uur voor hen wier naam b glnt met S tm Z Landstormpllchtlgen wonende gehucht Kra!iag:n moeten de goederen eveneens ter plaatse eveugenoemd inleveren. GOEDEREEDE. 8 en 15 Oct. e k zal er gelegenheid z1$n tot in- en herinenting in de Gem-Bewaarschool. Telkens des voorm. II,30 uur. OUDDORP. Allen, die den leeftijd van 65 jaar bereikt hebben of ouder zijn, kunnen voor zoover zij in Ouddorp. Goeree of Stel lendam wonen, zich bij den heer P van Eljk te Ouddorp laten inschrijven, voor de ou derdomsrente. Dit geld natuurlijk niet voor hen, die reeds in het bezit dezer rente zijn, wel voor hen, die in der tfld daarvoor niet in aanmerking zijn gekomen. Deze inschrfving moet plaats hebben op een nader te bepalen datum eio wel vóór 25 Nov. a s. Bij Kon. besluit van 27 Sept. is be noemd tot vertegenwoordiger van het Mo- lengor?. C Tanls Cz. alhier. Woensdagnamiddag waren iwee paar den, voor een boerenwagen gespannen, niet meer ts houden. De bestuurder C. T. Cz. deed wat hij kon om de dieren tot kalmte te brengen. Het baatte niet. Aan den Jilles- weg bij de Kruusse kwamen paarden en wagen in de sloot terecht. Door het slaan der paarden geraakte de voerman in een netellgen toestand. Spoedig kwam hulp toe snellen en mocht grooter ongeluk voorko men worden. Genoemde C. T. beeft zich erg aan een been bezeerd, zoodat geneeskundi ge hulp moest worden ingeroepen. Di'sdagnamiddng sloeg het paard van J K., voor een wagen gespannen, in den Smousenhoek op hol. Het rende den achter weg heen, zijn stal voorbij en botste de wa gen tegen een paal aan. De wagen sloeg om en het paard holde alieen verder en werd eerst bij de Chr, School gegrepen. De knecht die op den wagen zat was bij de botsing er afgeslingerd en bekwam daardoor een iich'e verwonding aan het aangezicht en ergere aan de belde handen. De genees heer moest ter verbicdi-g er aan te pas komen. Voorioopig kan de knecht niet wer ken de Landbouw-Onderlinge vergoedt veel van het arbeidsloon, dat gemist wordt. ROCKANJE. Van betrouwbare zijde werd ons medegedeeld dat in November van 't volgend jaar, dus 1920, Rockanje van elec- {rlsch licht kan zijn voorzien. GEERVLIET.* Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Patten, is b|| Kon. Besluit van 27 Sept. bemoemd. dhr. D. Oost hoek Jz. te Simonshaven, gemeente Geer vliet. SPIJKENISSE. B| verschillende landbouwers is reeds een begliMfeemaakt met het bleten- rooieiL, teneinde te profiteeren van de pr|- zen voor eerste levering. Het akkerwerk schiet zoodoende zeer vlug af. De prijs van de melk is tengevolge der nieuwe regeling door de veehouders bepaald op 18 cent per liter. Waarschijnlijk zal deze prfl8 van den winter oploopen tot 22 cent. Dc boter daarentegen zal niet duurder wor den.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 4