OFFICIÉÉL SEBEELTE. PLAATSELIJK ÜIEÖWS GEMEENTERAAD VERGADERINGEN. treffend feit, dat zich in de vergadering van ons Christelijk Ministerie in 't vorig jaar heeft voorgedaan, wisten we niet en dat wordt nu door Ds. S. Datema, die het van een ander hoorde, in „Haarl. Kerkbl." als volgt meegedeeld ,'k Had iu Westzaan nog ean eigenaardige ontmoeting. Ik had nl. het genoegen, des avonds kennis te maken met een Westzaan- schen broeder die vermanschapt is aan een onzer Ministers, 't Was mij a iet onaange naam, en hem niet onbebageiyk, het gespsek te brengen op de moeilpheden van het Mi nisterie in de bange crisis-en revolutiedagen des vorlgen jaar». Hét ergste, het allerergste werd gevreesd. Den volgenden dag zou mis schien de uitbarsting komen. Geruchten vars steeds meer verent rasterden en verbasteren den aard drongen op bet Binnenhof door. De Koningin was geweldig onder den Indruk van de dreigende stormen co het loeiend onweer, Terwijl de heeren Ministers alzoo in nood verkeerden, riep plotseling de Pre sident van het Ministerie, Ruys de Beren- brouck, uit: „idenburg gij moet bidden!' En waarlik, de heeren gingen staan en ver hieven zich tot God, zooals eenmaal Abia gedaan had en een alarmgeschrel maakte in de bange omsingeling van den zoon van Nebat. Idenburg badhi smeektehij maakte een alarmgeschrel. óroote tranen vielen op en Hepen langs dc kleederen van Heemskerk. Na het bidden seinde Ruys onmiddeip naar het Palels: „Majesteit, slaap gerust; Iden burg heeft gebeden 1" Is het niet heerlik? Moet dit niet aan de vergetelheid worden ontrukt? Is het geen onwaardeerbare zegen, dat er zulke mannen aan het roer staan, mannen, die een biddend aiarmge8chrei maken, als de revolutie voor de poorten staat?'' KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders vaa Som melsdijk maken bekend, dat op Donderdag, den 2 October a. s,, de3 namiddags te 2 uren, ds gelegenheid zal zijn opengesteld totKos- telooze Inenting en Herinenting van de in gezetenen, d:e zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Kuöps, alhier, aan melden. Sommelsdijk, 19 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. MILITIE. ONDERZOEK BETREFFENDE VOORGEOEFENDHEID. De BURGEMEESTFR van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat op Dinsdag 11 November as. zal aanvangen het onderzoek tot het ver werven van het bewijs betreffende het vol doen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld ia art. 70 der Militiewei. H t beziP van dat bewfjs geeft in geval van toewijding aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Geniegroepen (uitgezonderd telegrafisten es telephonisten) aanspraak op een twee maan den korteren eerste-oefeningstijd; voorts geeft het bewijs aanspraak op Inlijving bij het korps ea in het garnizoen ter keuze van den dienstplichtige voor zoover hij voor zoodanige inlijving geschikt is en deze met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Ko ninklijk besluit van 17 Juni 1912 Staatblad no. 188). Inlichtingen cmtfent deze eischen zfin te verkregen ter secretarie dezer ge meente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer dagen, volgende op genoemden da tum, worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende gar- nizoeuplaatsen AMSTERDAM, DEN HEL DER, 's GRAVENHAGE, GOR/NCHEM, BREDA, VENLO, ARNHEM, KAMPEN, LEEUWARDEN, ASSEN en UTRECHT. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de mllitleplichfigen, die bestemd zj|n om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De militiepHchtigen, die aan het onder zoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 October a s. aarcme'den bij den Bur gemeester der gemeente, waar zU -voor de militie zijn ingeschreven. %ZiJ moeten bij de aanmelding opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wen schen deel te nemen. Zij, die uiet verblijf houden in de gemeen te, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kenntn geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de militiepHchtigen die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter Inlijving bestemd zijn later bericht gezonden van de plaats (localiteit), waar en van het tijdstip, waarop zij zich voor deel neming aan het onderzoek moeten vervoegen Sommelsdijk, 22 September 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. BIJ het vermaken van het dak der Ned. Herv. Kerk had de timmer mansknecht J. V. het ongeluk zich zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulpmoest worden Ingeroepen. Er worden pogingen aangewend tot oprichting van een consumentenvereenlging voor den coöperatieven bankoop van ver- bruiksartikelen. De bedoeling is dat de ver- eeniging zich zal uitstrekken over de ge meenten Sommelsdijk en Middeiharuis. Tegen een viertal te Dirksland woon achtige personen is proces-verbaal opge maakt wegens het rijden zonder licht op een fiets. MIDDELHARNI5. Alhier komt in een ge zin een geval van besmettelijke ziekte Deph- teritus voor. Met het stoomschip „Princes Juliana" hoopt 11 Oct. naar Ned. Indië te vertrekken dhr. R. Gouswaart met Echtgenoote, om al daar als Commies bij de post-en Telegraaf dienst werkzaam te siln. 1894—1919, Deze cijfers schitterden Maandagavond in geel-roode gloed aan de hiStoriscfte gevel van het gemeentehuis alhier. 25 jaren was het geleden dat de WelEd. Heer A. W. Nijgh zijn functie aanvaardde als gemeente-secretaris. Natuurlek kon dit feit nini onhetdach: worden voorbij gegaan. En dit feit is herdacht op feestelijke, op hoogst aangename wijze. Om half 10 's morgens waren de leden der gemeenteraad en vele burgers ter gemeente huize aanwezig en werden op verzoek van Burgemeester, door her oudste en jongste raadslid, de heeren Knöps en Essellnk, de grfjze jubilaris en zijn echtgenoote ingehaald, waarop de bekende zegenbede: „Dat 'sHeeren zegen op U daal", hen werd toegezongen. De Burgemeester wetsschf den Heer Nijgh geluk met dezen dag en werpt een blik in het verleden, memoreert het overlijden van den vader van den jubilaris en hoe deze door d t droevig feit diens plaats innam. Zeven personen der toenmalige raad zijn nog in leven. Als secretaris heeft de Hee Nijgh tijden van inzinking en bloei der ge meente medegemaakt. Thans kan de jubilaris zich weer verheugen in een opbloei van Middelharnls. Spr. wenschi de Heer NJjgh nog vele jaren In dienst der gemeente toe en hoopt dat het hem ets zijn echtgenoote wel moge gaan. Geve God hen kracht en sterkte is de bede van den Burgemeester. Hierop wordt hem namens den gemeente raad twee Dciitscbe vazen aangeboden. Van hen die deze prachtstukken mochten aan schouwen ging slechts ééa roep uit. Het waren vazen van capabele groote in blauw bewerkt. Dc Heer Nijgh gevoelt zich getroffen door de w- orden van Burgemeester en dankt bem en den Raad voor hun bifiken van sympathie. Hierop spreekt de WelF.erwaarde Heer Ds. van Velzen als oudste lid der Commissie, die gevormd was uit burgers der gemeente Middelharnis. Spr. feliciteert jubilaris en diens echtge noote met het heugelijk feit dat heden her dacht werd. Brengt hem oen dank namens de burgerij voor zijn hulpvaardigheid in alle aangelegenheden betreffende gemeente lijke zaken aan hel pubiiek steeds betoond en hoopt dat de Heer Nijgh zich nog vele jaren met zijn echtgenoote in geluk en voor spoed moge verheugen. Niet alken voorden tijd, echter ook voor de eeuwigheid die voor een ieder sterveling aanstaande, is het spr's wensch dat jubilaris de ware ruste moge gevonden hebben. De burgerS' had gemeend hun waardcering voor den arbeid van den jubilaris ook te moeten doen blijken in de vorm van een cadeau dat thans den Heer Nijgh werd aan geboden, hetwelk bestond in zes rood-plurhe stoelen in antieke stijl. Dankbaar werden zij door het echtpaar aanvaard Hierop werden zij door de zelfde Heeren wfder uitgeleide gedaan. - Een uur voor 'datgdeze plechtigheid was begonnen was jubilaris door het perso neel van het secretarie afgehaald geworden en werd hem door de meisjes die ae ve sie ringen in het gemeentehuis hadden aange bracht een prachtig; opgemaakt bouquet aangeboden, waarop het personeel de jube- leerenden secretaris een zilveren inktkoker overhandigde. Des namiddags haif vier bracht de ver- eeniging Burgemeesters eu secretarissen van ons eiland een bezoek bi] den Heer Nijgh en sprak de EdelAchtbare Heer Bouman els voorzitter dier vereeniging een felicitatie uit, waarna hem als huldeblijk een stel geslepen wijnglazen met twee schoore vazen werd aangeboden. Om kwart over vier werd het jubelecrend echte aar weder van huis gehaald door de ambtenaren In gemeentelijken dienst waar onder de heeren hoofden der Openbare Scholen en werd hem, nadat b| monde van den Heer Ruber een gelukwessch was uit gesproken, een hangklok van soliede afwerking en achoone slag, aacgeboden. Twee oorkonden, vervaardigd door den Heer C A. Tiemens, die ons troffen door nauwkeurige en smaakvolle teekening der sierletters dwongen een iedersbewonderingaf. Des avonds om acht uur werd den Heer Nijgh voor zijn woning door S. C. een sere nade gebracht. Zij die dezen dag voor den jubelaris tot een onvergételpen maakten hebben eer van bun arbeid gehad. Ook de leden van het mu ziekcorps „S. C ban een woord van hulde niet onfhoudr:n worden. We betreuren het echter dat door velen bet genot dat een goed gespeeld muziekstuk kan gever, niet gewaardeerd werd en zij het dengene die werkelijk iets voor muziek ge- vorien onmogelijk maakten om te genieten wat genoten kon worden indien er wat min der lawaai en leven was gemaakt en wat meer aandacht geschonken aan hetgeen S. C. ten besie gaf Mjddeiharnis staat hierin nog yer achter bij andere plaatsen die z'"ch ia het bezit van een goed muziekcorps verheugen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Belasting schuldige worden herinnerd dat Hoofdeipen Omslag voor of op 21 October moet worden voldaan, zoo niet, daa zal onmiddelp tot vervolging worden overgegaan. MilitiepHchtigen der lichting 1920 welke hun wenschen nog niet kenbaaar maakten betreffende hun inlijving kunnen dit voor 10 October a s, ten gemeentesecretarie doen. Met het aardappeirooien bij den land bouwer K. rooide men een aardappel op, die niet minder dan acht ons woog, wat zeker wel een zeldzaamheid mag worden genoemd. Toen landbouwer K. in z'nweide kwam, bemerkte hij, dat een jong paard in een grep pel lag en niet kon opstaan. Met behulp van een wagen werd het paard uit zijn benarde postle verlost en in de schuur gebracht, waar na het na eenige dagen is overleden. A.s. week zal reeds begin worden ge maakt met den aanvoer van Suikerbieten voor de Coöp. Suikei fabriek te Puttershoek, waar voor scheepsruimte beschikbaar ligt. De smidse van P. vat) Houte alhier is onderhands verkocht aan den vroegeren ei genaar Niplus, thans woonachtig te Zuid- Belërland. OU Op TONGE. Onze dorpsgenoot dhr. M. Kroon is benoemd als agent van politie te Dordreeht. Jl. Zaterdag sloeg een paard met wagen van J. H. alhier op hol. Het kwam In den sloot terecht; een der inzittenden, het zoontje van dhr. G. K. alhier, bezeerde zich zoodanig dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan de wagen was weinig materials schade. Deze week is op bon 92 en op de feinderkaart by HH winkeliers 3'/» O"* suiker verkrijgbaar. Naar men uit goede bron verneemt is het land van dhr. P C. van Kempen alhier verhuurt aan T. van Noord, 3 pe.-ceelen; A. Munters, 1 perceel; H. Bezetiter, 1 perceel; •Jn. Gebraad, 1 perceel; C. Nijsse, 1 perceel en B. van\den Berg, 1 perceel. De beneficie bedroeg gemiddeld p. m. f 497 per gemet. Het verzoek van H J. ten Hove alhier om vergunning tot het oprichten van een bakketij ingevolge de Hinderwet is door B. en W. toegestaan. Jl. Zondagmiddag vielen alhier 2 kin deren in de kaai. Door de spoedig toege schoten htflp van L. S. werden zij bijtijds uit hun benarde toestand gered. Dhr. M. K had jl. Vrijdag het ongeluk by zijn weikzaamheaen van een stelling te vallen en zich zoodanig' bezeerde dat ge neeskundige hulp dringend noodzakelijk was. Door onvoorzichtigheid geraakte bi} P. K. alhier een iedlge benzinekist in brand welke bijtijds kon worden gebiuscht, daar anders wellicht door aanwezigheid van ben ziue een groote brand ontstaan was. Alhier is een schip turf 'gearriveerd, welke aaa de ingezetenen worden verstrekt tegen f 1 55 per honderd. Dete week zal alhier een begin wor den gemaakt met het rooien vau suikerbieten, waarvan er hier veei z(jn gezaaid. NIEUWE TONGE. Door de gemeenteraad is de begrooting van inkomsten en Uitgaven voor den dienst 1920, vastgesteld en ter goedkeuring aan H. H. Ged. Staten opge zonden. Op bon no 256 is verkrijgbaar gesteld 3'/» ons suiker. Personen die in het bezit van vuurwa penen zijn, eu wiiien blijven worden er aan herinnerd dat zg hiervoor ter gemeente-ie- cretarie verlof moeten aan/ragen. A.s week Donderdag zal reeds een be gin worden gemaakt met het aanvoer van Suikerbieten voor de Coöp. Beetwortelfar briek „Diuteloord" te Disteloord. Dezer dagen zuiien ecnige landbouwers alhier de eetste ajuin leveren aan het Tram station en op de kaal te Battcnoord. In de Politieverordening is een wijzi ging aangebracht, rf.l, dat het rijden over de Voorstraat, Nieuwstraat en Kerkring met be laden voertuigen is verboden. DIRKSLAND. Het woonhuis aan de Voor straat, eigenaars Dames Warnaer, voorheen bewoond door dhr. M. Cohen, wat bij ver koop ingezet werd door j. Kosten op f 3360 is afgemijnd door Abraham Nieuwland a f 3790. De koop is gegund. Alle in deze gemeente wonende militie en laudwcerplcihfigen, die thans met groot of onbepaald klein verlof zijn, moeten hun zakboekje en hun veldzakboekje ten spoe digste ter Secretarie inleveren. Wanneer, zf hierin nalatig big ven, zonder hiervoor wettige reden te hebben, zullen zij door hun Commandant onder de wapenen worden geroepen. De Brandstoffencommlesie, Dlrksland Meiissant en Herkingen maakt bekend: dat vanaf Donderdag 25 September a s. op bon 3a en 3b derMinimumrantsoenkaart verkrijgbaar gesteld zullen worden 75 K.G. eierkolen of 75 K.G. nootjes of 2 H.L. gas- kokes dat dc maximumprijs is gesteld voor 75 K.G. eierkolen op f 2 80, voor 75 K G noot jes op f 3,30, en voor 2 H.L. gascokes op f 4,— af te halen bil de handelaren of gas fabriek. tulsbezorgingen 10 cent per een heid of per H L. hooger. GOEDEREEDE Winterbodtn. Maandag zijn alhier de eerste wilde ganzen gezien. OUDDORP. Woensdag 24 September des n.m. te 3 uren bestaat er op het gemeente huis gelegenheid tot kosielooze ir,enting en herinenting. Hef igk van den om dc Noord verdron ken v d Klooster (het is nu ongeveer drie weken geleden) is bij Burgh aangespeeld. Met wordt met een blazer van daar gehaald en alhier begraven. Voorloopig is het te Burgh begraven. Waar moet dat heen? Zaterdagavond Is a'hier 21/» HA. bouwland verpacht var. mid delmatige kwaliteit, waarbij men zeif3 tot f 165 per gemet heeft geboder. BRiELLE. Voor de verpleegden in 'tGeu- zengesticht „Wilhelmus van Nassauwen" al hier werd aan giften ontvangen f 152,72. Alhier is by verschillende winkeliers in de week van 22 tot en met 27 September as, verkrijgbaar gesteld op bon 316 31/» H. G. suiker, op bon 19 van de Kinderkaart Idem, Op de staatsbegrooting 1920 heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Welen- schappen ten bühoeve der vereniging „De Vakschool voor Brielle en omstreken" de volgende subsidies: VoorBrielle'sAmbacht school f 13700, voorde Vakschool yoor meis jes f 11550 (vorig jaar niets) en voor Avond school, van Theoretisch vakonderwijs!4214, (vorig jaar f 1000. De Vakschool voor Meis jes hoopt het Bestuur 26 dezer feestelijk te openen. ROCKANJE. In den nacht van 20 op 21 September woedde hier een zwaar onweder De bliksem trof het veulen van den heer A. v. M. Het dier kreeg een gat in zijn poot en een snede over de borst. Het veulen vernielde veel palen en draad. SPIJKENISSE. De uitkomst der aardap pelen valt niet mee Over het algemeen komt er veel ziekte in voor, terwijl er nogal groote in zijn met zoogenaamd roest en wratten. Sommigen rooien slechts 100 mud per HA. Gelet op de hooge huurprijzen Is de aard- appelverbouw dit jaar niet rendabel. Alleen de handhaving der Regeeringsprijs maakt nog veel goed. Het vlasserijbedrijf, althans het repelen en bollenirappen is afgeloopen. Door de aanhoudende droogte liep ook het rooten goed van stapel, VERGADERING vac den Gemeenteraad te Nieuwe Tonge op Vrijdag 19Sept., des morgens half elf. Voorzitter de EdelA htb. hem Overdorp. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen schrijven van Ged. Staten met goedkeuring raadsbesluit aankoop van bouw land. Idem schrijven berichtende dat de subsidie onderwijzerssalaüssen ingevolge nieuwe ga- larlsregeling is Ingetrokken. Burgemeester deelt de Raad mede, dat B. en W. de boeken van den gemeenteontvanger hebben gecontroleerd en goed bevonden. In kas was een saldo van f 1264.185. Op voorstel van Burgemeester wordt de huurwaarde van het huis van het hoofd Openbare School ia verband met de subsl- dleerirg vastgesteld op f 200 per jaar. Nrdat de Voorzitter de artikelen reeks verordening onderwij zsrssalarissen heeft voor gelezen zegt de heer Breesr.ee dat heip een en ander niet duldelp is en had liever ge wild dat de verordening eenige dagen ter vis e voor den Rasd had gelegd. Burgemeester antwoord dat op het agenda vermeld was geworden dat <11t onderwerp behandeld zou worden, er was dus gelegen heid voor de Raadsleden om van te voress met den inhoud der verordening kennis te nemen. Breesnee stelt voor om voor 1 October weer een Raadsvergadering te beleggen om dit punt te behandelen 5 Leden stemmen voor, 2 tegen, dus alzoo besloten. B en W. hebben de politieverordening nagegaan en stellen dientengevolge voor bij art. 8 in te voegen dat verboden is met be laden voertuigen Kerk-, Voor- en Nieuwstraat te passeeren tenzij met verlof B. en W. Hiermede in verband wil de heer Neelissen op verschillende plaatsen borden aanbrengen aangezien het verbod ande s van weinig be- teekenls zal zijn. Z3 die dit verbod over treden zullen een boete te betalen hebbtn van ten hoogste f 6. Aldus besloten. Twee personen wenschen niet voor de hondenbelasting aangeslagen te worden, aan gezien hun honden gestorven zijn, wordt goedgevonden. Hiermede in verband stelt de heer Kroon voor de hondenbelasting te verhoogen, wat niet alleen ten voordeele der gemeente zal komen, maar ook voor particulieren die last hebben van losioopende honden die hun tuinen verwoesten enz zeer geriefelijk zal zijn Dit voorstel zal in nadere overweging worden genomen. Naar aanleiding van het voorstel van Bur gemeester om over te gaan tot onteigening van grond in verband met het gekochte land aan den Molendijk vraagt de heer Breesnee het woord. Spr. zegt dat hij als nieuw raadslid niets afweet van de plannen der Raad betreffende de bouwplannen. Wel heeft het besluit der Raad om tot woningbouw over te gaan zfln volle sympathie, mits de financieele kosten de gemeente niet te zwaar komen te druk ken. Echter komt het spr. voor dat Jan Pu bliek meer weet van de ophanden zijnde bouw en de details der gemeentewoningen dan de Raad zelve. Spr. meende gehoord te hebben dat er onlangs een vergadering was belegd waar B. en W. geconfereerd hadden met event, toekomstige woninghuurders. Daar zou Burgemeester reeds verschillende personen een woning toegezegd hebben, terwijl eren vrij was om zelve te besluiten hoe men zijn woning wenschte Ingericht te hebben. Behalve dat het verschillend bouwen dier waningen zijn groote schaduwzijde heeft, is het volgens spr. toch ook wel van groot belang dat de Raad goed toe ziet wie de woningen betrekt. Uit het antwoord van Burgemeester blijkt dat er met verschillende inwoners is gecon fereerd. Echter brengt Burgemeester de heer Breesnee onder 't oog dat rekening dient gehouden te worden met de bepalingen neergelegd in de arbeiderswet, die allen van de idee uitgaan dat bet initiatief uit moet gaan van de arbeiders en dat met het bou wen dier woningen de wenschen der arbei ders op des voorgrond moeten geschoven worden. B en W. hadden gemeer.d dat het den arbeider?: dienstig kon zijn zoo z| hen volkomen inlichtten omtrent de bizonder- heden der woningbouw. Hoewel alles nog slechts toekomstmuziek is, dient toch wel degelijk de Raad vol?ens aanwijzing der arbeiderswet te bandelen. Zoo ook i3 het een misverstand van den heer Breesnee, zoo hij meent dat B en W reeds woningen hadden toegezegd. Alleen de Raad kan schiften, toe wezen en uitsluiten. Maar B. en W. moeten de aanvragers In volgorde, zooals zij zich opgeven, noteeren. Burg. zegt verder dat volgens de landarbdderswet de ingezetenen met bestek, begrooting enz. zich tot den Raad moeten wenden. Daarom meenden B en W. de gegadigden met voor- en inlich tingen te moeten dienen, opdat geheel in den geest der landarbelderswet gehandeld worde. Immers weet men dat de landarbd derswet veel voordeeliger financieele verplich tingen met z'ch brengt dan de woningwet. Breesnee Is met deze toelichting voldaan. De heer v. Dorst kan niet meegaan met het plan de toekomstige bewoners geheel volgens eigen inzicht te laten bouwen. De heer Breesnee voeit hier aan toe hoe hij bij de gemeentewoningen te Rotterdam ge merkt had dat zf allen in stgi en bouw uitblonken. Burgemeester zegt dat terdegen op stQl gelet zal worden en dat zoo er een kleine verscheidenheid moge wezen, toch het geheel wel zal overeenstemmen, aangezien allen door ééa. architect zal worden ontworpen. De heer Kroon vindt het een lastige ge schiedenis dat, als de menscbcn zullen heb ben vastgesteld hoe zij hun woning willen hebben, laier blijkt dat zij niet eens in aan merking zullen komen om een gemeente woning te betrekken. Burgemeester vindt die nogal gemakkelp op te lossen. Immers als de menschen willen profiteeren van de gemeentebouw en de Raad niets van hun persoonlek leven kan zeggen en toch niettemin hen uitsluit, kunnen zQ in hooger beroep komen. Ook vindt de heer Kroon het niet gewenscht dat zij zelve hun ambachtslieden kiezen. Burgemeester is het hier niet mede eens. Men moet in 't oog houde dat zjl bouwen, dus zelve kunnen beschikken over hun am bachtslleden. Bovendien vindt Burg. het niet goed dat alle woningen door dezelfde am bachtslieden zouden gebouwd worden. 'tZr,., een onbillijkheid zijn. De heer Kroon had gaarne, dat, waar de Raad toch een groote financieele steun zich zal moeten getroosten, hij ook wat zeggens schap zou kifjgen iu de bouwaangelegen- heden der woningen. Burgemeester gelooft dat dit gerust aan de toekomstige bewoners kon overgelaten worden, te meer daar dit juist het mooist in de iandarbeiderswet is, dat de bewoners zelve belang hebben bf de bouw hunner woningen. Burgemeester meent z'n dorpers wel zoo verre te kennen dat li? mag constateeren, dat het belang hen drijft tot energie en voor- deelige maar tevens ook solide bouw. Naar aanleiding van een vraag van den heer Breesnee betreffende een weg voor de woningen, zegt de Burgemeester dat de nieuwe landarbelderswet hier ook in voorziet. Op voorste] van B. en W, wordt besloten om de volgende wegen te prcjecteeren; Van het Korte wegje tot aan den tuin van den heer Neelae met een rooilijn van 15 M. breedte; van de Noordlandsche dp tot bQ de oude Molen met een rooilijn van 10 M. breedte; een weg evenwijdig met de Molendijk ook 10 M» breedte, gieter van den oostkant der sloot. Deze projectie wordt aldus aangenomen. Burgemeester voegt aan het voorgaande nog toe, dat zij die aan deze nieuwe wegen bouwen, wel gehouden zullen zijn om niet buiten de rooien te bouwen, doch natuurlik vrij zijn om achteruit te bouwen. In verband hiermede wordt het voorstel tot iandopmefitg aangenomen. De heer van Dorsen vraagt of het de be doeling is dat elk huis een half gemet land krijgt en of de straat daarbij inbegrepen is. Wordt in bevestigenden zin beantwoord. Het voorstel van een der leden om de be handeling der gemeentebegrooting aan te houden tot een volgende keer wordt ver worpen. Ten slotte wordt de gemeentebegrooting ter tafel gebracht. De heer Breesnee geeft den wensch te kennen dat het weeshuis wat meer voor.de gemeente opbracht Burgemeester zegt dat-thans de gemeente veldwachter een vr| gebruik is toegestaan van dit pand en dat deze een paar kamers heeft disponibel gesteld aan wed. de Have. Deze heeft een paar onderwijzers Intern wat niet uit het oog dient verloren te worden, aangezien het ander3 wel eens lastig zou kunnen zijn deze heeren een onderdak te verschaffen. Echter werpt het pand finan cieel, behoudens enkele vergaderingen die er gehouden worden, geen winsten af. De heer Breesnee wilde hier gaarne ver andering in gebracht zier,, 't Komt hem niet noodig voor die vrouw voor niets te laten wonen. Wordt gesteld in handen van B. en W. Een begroo'icgspcsl bouw nieuw Raadhuis lokt den heeren een breede discussie uit. Burgemeester leest een brief voor van den heer v. Eesteren die zich bereid verklaard heeft tegen ve rgoeding van >/t ren bouw plan op te makr-n. De heer Breesnee vindt dit goed, maar wilde toch ook den heer v. Vliet gelegen heid geven een ontwerp in te dienen. B. en W. zullen met deze wensch rekening houden. De heer Breesnee vraagt of het R|k geen subsidie toekent voor deze bouw. Burgemeester gelooft niet dat dit het ge val zal* zijn, we! als gebouwd zal worden met de gevel van het oude raadhuis. In ver band hiermede zegt Voorz. dat de heer v. Eesteren een mcoi plan zou ontwerpen, waarbij het behoud der oude gevel mogelijk zou zfln, wat uit een architectonisch oogpunt aanbeveling zou verdienen. De heer van Dorssen meent dat de bouv van een nieuw Raadhuis overbodig is, gezien naar de toch al groote uitgaven der gemeente en de slechte bestrating wat van veel meer belang is, gelooft hij dat deze bouw niet dringend verelscht wordt. Burgemeester zegt dat er nog geen sprake is van eeu Raadhuis te bouwen. Dhr. v. Dorsfn vraagt waarom dan posten worden uitgetrokken voor dien bouw als er dan binnen afzienbaren tijd toch geen nieuw gemeentehuis zal verrijzen. Voorz antwoordt dat er binnen afzienbaren t|d wel een nieuw Raadhuis zal moéten ver- rijaen willen de heeren niet onder den bloo- ten hemel komen te zitten. Verbouwen zal toch evenzeer veel geld kosten en een of and er zal toch moeten gebeuren. Wat be treft de bestrating, kan Burgemeester verze keren dat dit een onderwerp der voortdu rende zorg van B en W. is, terwijl de heeren weten dat er op de begrooting een post van f 2000 is aangebracht om hierin verbetering aan te brengen. Nogmaals adviseert de heer Breesnee B. en W. om den heer v Vliet ook voor een bouwontwerp in aanmerking te laten komen. B. en W. zullen met dit advies rekening hou den. Uit de eindcijfers der begrooting dienst 1920 blijkt dat er is een buitengewone ontvangst van f 10,494.04 gewone v f 50,097 81 Totaalf 60,591.85 Uitgaaf idem. Saldo Nihil. Aldus wordt de begrooting vastgesteld. De heer Breesnee vraagt inlichting om trent het doodgaan van iepecboomen in het plantsoen. Burg. meent de oorzaak hiervan te moeten zoeken in de betonnen muur die daar is aangebracht. De heer Breesnee zegt dat ook op het kerkhof de iepenboomen slecht onderhouden worden, terwijl hij verzekert dat er liefheb bers genoeg zullen zijn die om het bezit der takken deiboomen gratis willen besnoeien. Nadat de Raad nog zQn strenge afkeer ie kennen had gegeven over het stelen van een boompje op het kerkhof door onbekende dader sluit de VoorzHter de vergadering. MIDDELHARNIS. Vergadering van Onder wijzers en Onderwijzeressen in het Arro dit"ement Middelharnls op Donderdag 1 Septemer a.s. in het Hotel Meijer des nar- half één.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2