en, ilaat. Woensdag 24 September 1919. ar: ms. voor de SEufldbdUandscbe en üèenwiche Eilanden Mst® Jaargang N*. 2581, reide Antirevolutionair m :rdam. DEIHAHS. en ÏN HOC SIGNO VINCES rk M.V.s, Landbouw SETÖIJW, Kort antwoord aan dan heer Buurvelt. Ingezonden medsdeëllngen BUITENLAND. BINNENLAND. 5AAD en ME- ardeu ook door fcencmen SI AND irrenlie, W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. O I ineeren, eerst bet- geschied, wende Jaren met sneces ag te verstrekken, jfeö-t Strages. jte s^n is spoealgü 13400 ekend ge waar men anaf Fi. 60 natrass en, edikanten In prach- IRTINO. 15813 tatZS Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG es ZATERDAG, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVEft&V.' 8 M M E L 3 p IJ K, Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/* Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DïENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Wat het Ziekenhuis aangaat zullen we af wachten wat het Ziekenfonds presteert Heb ben we den heer G van Eek, bestuurslid van dat fonds goed verstaan op onzen de batavond, dan is hei Ziekenfondsbestuur al aan het zoeken van wegen om tot een flin ke organisatie te komen. Dit staat onom- stootelijk voor, en is een waarheid als een koe; er moet een Centralecommissekomen. Voor zulk een inrichting moet er van alle zijden hulp dagen, en zooals de beekjes der bergen afzonderlijk de hellingen afstroo- I men, doch uitmonden in één rivier, zoo ook moet aller actie, hetzij individueel, hetz| dorp8gewijs, hetzij collectief als Groene Kruis, ja hoe dan ook! het moet alles komen naar en gaan uit een Centrale Commissie. Daar zit het Centraal magazijn voor alle in lichtingen, daar de lichtbron voor ieder, die zich voor het Ziekenhuis interesseeren wil We zijn het er dus geheel over eens, dat 't Ziekenhuis een stevige, kranige organisatie achter en voor zich moeten. En het komt ons voor, dat het Zi ;ker,fondsbestuur ver plicht is, over eenige weken openbare ken nisgeving te doen, heizij in een publieke vergadering, hetzij in de beide Bladen, van de maatregelen, die zij voor propaganda en organisatie getroffen heeft. Het publiek en dus ook U en wij, die niet voor niemendal de pen doopen tot opwekking van ailer bur geren sympathie, hebben recht er «op, niet met een kluitje in het riet gestuurd te wor den. We laten ons ook niet met een „Tot later" afschepen, We gunnen het Zieken fondsbestuur lijd van bestudeering van het vraagstuk, tijd om met de doktoren te over leggen, tijd om na te gaan als goede bouw- ..eesters, die de kosten eerst berekenen én "dan pas gaan bouwen, wat een redelijk ge ïnstalleerd Ziekenhuis kosten ban. En daar na, na hun degelijke voorbereiding, hetzij alleen om tot een Centrale Commissie te komenhetzij dat het nog uitgewerkte plan nen aanbieden kan, die al licht verspreiden kunnen over Stichtlcgskosten en Onderhoud; hoe dit zijhet Ziekenfonds moet werken en het resultaat daarvan in redelijke voorstellen aan het publiek bekend maken. Liefst op Korten termijn. En da Gemeenteraden blij ven er voorloopig buiten. Part. initiatief gaat vóór. -4\ f V KxV \kpLi. "V V s Openbare Leeszaal. De atiijfev. partij heeft aliQd het beginsel gehuldigd, dat de Over heid niet moet doen, wat de particulier ook kan. Nogal natuurlijk. En dus blijven we erbijDe Raad heeft met de Leeszaal niets te maken. En waar dit voor den heer Buur velt ook geen priacipieele, maar meer een tactische en practische vraag is, mogen we 't er voor houden, dat hij in deze 'tantirev. beginsel, reeds in een practische daad neer gelegd, eerbiedigen zal. Trouwens, hij is zelf zoo van 't Particulier Initiatief door drongen, dat bij naast de bestaande Com missie zelf ook al eenige mannen opgeroepen heeft. We staan dus in Mlddelharnls voor de volgende feiten: Er fs een Commissie-Bouman. Er is een nog wat in duister gehulde Commissie Buurvelt. Er is een Vrijz. Dem, raadsvoorstel, om door den Raad een Commissie te be noemen. Waar de heer Buurveit zelf zoo'n Com missie reeds achter zich heeft, volgens zijn schrijven, is 't toch de dwaasheid gekroond, dat de Vr. Dem. hun Raadsvoorstel hand haven. Dat voorstel kan op de a.s. Raads- V_^vergad. naar de sn ppermand en de Vr|z. Democr. Raadsleden, door 't stichten van de Buurveltsche Commissie, in de absolute onmogelijkheid gebracht om ook nog maar één Jdk over hun Raadsvoorstel in zake de Leészaal te geven, zullen wijs doen, willen ze niet wat uitgelachen worden, bij den aan vang der Raadsvg. tot den Voorz. te zeggen SM. de V. Aangezien door onzen Partij genoot en Partfjvoorz. den heer Buurvelt, reeds door eigen initiatief een Commissie woor de Leeszaal is gekozen, heeft ons AJorstel om door den Raad een Commissie tè benoemen, alle kracht en beteekenis «loren. Wil M de Voorz. de Intrekking t ons voorstel niet beschouwen als een •erugtred op ons beginselenpad, en ver zaking van anze Vr. Dem. uitgangspunt, maar ais gevolg van de plots opgelaaide geestdrift voor 't Pgit initiatief van onzen leider Buurvelt, die door zijn eigen Com missie-benoeming, zijn optreden vóór wij nog hier vergaderden, ons plan en zjjn vroegere voorstel van Overheidstaak, den hals heeft omgedraaid. Wij houden ons ervan overtuigd, dat de Voorz. en de 6 Rechtsche leden hierop met een piech ig en veelzeggend stilzwijgen zui len antwoorden. Bij een smadelijken dood van zoo'n Vrijz. Dem. voorstel mag geen lijkrede gehouden. Maar wat zijn nu eigenlijk de beweegre denen, waarom de heer Buurvelt zoo boos, zoo gepikeerd is. Hij schrijft: 1De samenstelling der Commissie deugt niet. Maar, mijnheer! Is Uw patroon, de direc teur der H. B. S,, dan niet de aangewezen man omnamens 't gansche leeraren perso neel, ook namens U, daarin zitting te nemen. U hebt geen enkel recht op een plaats in de Commissie, zoolang Uw patroon de be kwaamheden bezit om een Leeszaal te be vorderen en daarin voor zijn leerlingen een stut te vinden voor hun geestelijken en ze delijken opbouw. Niet U is directeur. De heer Pool is de verantwoordelijke leider der Jeugd en 't zou een grove beleediglng ge weest zijn van de H. B S., als het Hoofd dier inrichting was gepasseerd, en U als ondergeschikte, ware benoemd. Slechts dan, als de heer Pool bedankl had, of hij bedankt nog, dan kan er voor U plaats zijn. Eerst de meerdere erin, dan de ondergeschikte. Tegen wien gaat nu eigenlijk Uw grief: tegen Uw directeur, tegen den heer Bouman, of tegen beiden De heer Bouman had moreele verplichtin gen jegens U, zegt ge, omdat ge 't balletje van de Leeszaal het eerst opgeworpen hebt. De heer Bouman heeft die moreele ver plichtingen erkend, door d e H B S te eer en aan wie U als zoo bekwaam leeraar werk zaam zijt. Is die eere, U nog te klein Ons dunkt ze voldoende. Jam aar, zegt UDe twee iotelleciueele krachten der A. R partij zitten er in, dus ik, Buurvelt, voorz der Vrijz. Dem., had c-r ook bchooren te zitten. O, wat een gruwelijk misverstand. Volgens Uw rede in de Concert zaal te Middh. waren de heeren Bouman en wij de intellectueele antirev. krachten van Middh. en Sofflm.wij beiden, de heer Bouman en ik waren de inteliectieele leiders der antirev aangenomen dat de heer Bou man en schaver dezes dat nu eens zijn (een beetje overdrijving en wat humor mag wei op een pubiieken debatavond genoten worden, eu dat geldt mij persoonlik, zeer zeker, die op den naam van intellectueele kracht niet met vrij moedigheid durf aan spraak makenmaarik zit in die Commissie en dat is Uw redeneerfcut niet als antirev leiderin de verste verte niet; ik zit er niet als voorzitter der Antir. Kiesv. niet als redacteur der Maas- en Scheldebode, maar als meester, als opvoeder der Jeugd, net als Uw patroon, de directeur der H. B. S., met wien we al aar dig kunnen opschieten. Wat kan ik, ongelukkige, er aan doen, dat ik toevallig en meester bes èn óók over poliiieke zaken denk en schrijf. In heb era! verdriet genoeg van gehad, dat mijn mees- tersjas in 't politieke stof hangt. En daarom had U den naam van mijn ge- achten Perscollega, den heer van Zuilen, niet moeten* noemen. Et zitten geen Perslui in de Commissie, maar opvoeders der jonge re en rijpere jeugd, voor wie de leeszaal en Bibl. in de allereerste plaats rioodig is Ou dere menschen hebben hun geestelijke vor ming al, maar de jongeren moeten nog ge leid en gevormd worden. Ddirom juist is het zoo flink gezien van den heer Bouman, dat h| de jeugdleiders nam. Wil dat nu zeggen dat er niet ook andere personen in de Com missie kunnen zitten U is ons en mQ allen zeer zek r hartelijk welkom. Ook de heer van Zullen zal aan leder hartelijk welkom zijn. Ook de Voorzitter van het Nut.de heer van As, zal aan ons een trouw medege zel hebben In het werk der opvoeding, als hij maar de beteekenis van goede boeken begrijpt voor het jeugdig, ontvlambaar en ontvankelijk gemoed, en w| gelooven, dat hij dat begrijpt. U, de heer van Zuilen, de heer van As, de voorzitter van de Mlddelharnis*che Dorps- vereeniglng namelQk een boerde Voorzit ter van de Raiffeis- of Boerenleenbank te Somnieisdijk, nametljlcten boer; de Voorz. van de Bouwvakveveepiging, en die der Smidspairoons te Mradelharnisvan de Sommelsdijksche Landarbeidersvereeniging enz. ze kunnen er allen tuig bij; de één om, deze, de ander om een andere redenwaar om zou men iemand uitsluiten, als eenlees- zaalbestuur volgens U moet afspiegelen op voedingswerk, boerenbefjjfljf, politiek, ver- eenigtngsleven, middenstand, handel, scheepvaart, tedmlek, over welk alles een Bibliotheek boeken zal bevatten. Doch ons bedunkens zijn de ge kozen mannen niet geroepen om alle boeken voor Jan en alleman en alle bedrijf en alle kennis en weiensrffap te bespieden (wiens hoofd omvat de wetenschap in haar velerlei openbaring?) maar de gekozen mannen zQu slechts g roepen om den Bibliothecaris te steunen in zijn zware taak om te voldoen 2an alle aanvragen, die tot hem komen en om b(j twijfel over het onnutte of suite door samenspraak de keus in te willigen of te weigeren. Zeer afkeuringswaardlg laat de heer Buur velt zich uit, en beleedigend ais hij schrijft Maar ik moet het in den heer Bouman laken tot mijn grooten spijt, dat hij voor het doordrijven van zijn denkbeelden meende te moeten speculeeren op de gevoelens van afhankelijkheid zijner ondergeschikten. -'Foei! mijnheer Buurveft. Zulkeinsuniaties hadden we niet van u verwacht, U beleed gt ea de heer Bouman en de „ondergeschikten" Neen, in die Commissie zitten geen stroo- poppen; onze 10 leden zijn geen VrQzinnig- democratische raadsleden, die op comman do van een voorzitter domme Raadsvoor stellen indienen I Het Marionnettenspel mag U bekend zijn, maar in onze Commissie zitten 10 mannen van sta-vast en sta-pal voor wat elk hunner edel en oorbaar acht. Persoonlijk ben ik niet ondergeschikt aan den heer Boumanik heb met hem totaal niets te maken, dan als overheid, maar dat staat bulten de leeszaal en buiten alles. Maar dit verzekeren we U, omdat we den heer Bouman kennen, hij heeft een afkeer van ieder, die als loopjongen rondom hem draait zelf altüd en steeds uitkomende voor wat hü is, is hij altijd en steeds vatbaar voor iedere tegenspraak, behalve voor de Uwe, omdat gij wel scheldt, maar niet argumen teert; niets bewijst, maar slechts beticht, slechts belastert. En [ik neem het op voor mijnheer Hossen, voor de hoofden der Op. Scholen enz. dat ze zich daar in de Com missie reeds getoond hebben mannen van karakter te zijn. En hoe uitstekend 't is, dat de Commissie is, zooals ze nu is, bewijst zich wel uit het geen U schrijft over het sluiten der Lees zaal op Zondag. U zou eerst leden geworven hebben; dan stemmen over de Zondagsiui- liagóaa zou de minderheid zich aan de meerderheid onderworpen hebben maar schrijft ge .nu is 't fait accompli, een al uitgemaakte zaak, dat de zaal op Zondag dicht moet; dat is door jullie 10ai besloten. Precies, manheer I dat is de eere dtr 10, dat ze nu al bij meerderheid hebbes besloten op Zondag te sluitenen gaat de Leeszaal open, dan bedanat mlr.stens de helft van de Com missie. Gren enkel waar Christen; geenen kei waar Antirev.geen enkel Kerklid, die zijn Kerk en Beiijderis liefheeft, zal ook maar één cent, één boek afstaan aan de Bibl. en Lees zaal, als ze op Zondag open is. En volgens Uw beginsel maakt U er geen gewetenszaak van. Is een open Leeszaal U welkom. Dat zou Uw meerderheid ook begeeren. Maar dan lag de Leeszaal tegen den grond. De ingeslagen weg door den heer Bouman, is best. En dat U er een Commissie naast zet, legt geen getuigenis af tegen den heer Bouman, maar tegen U, die naar de idee der Overheidstaak, eerst de V. D. raadsleden voor Uw wagentje spant; ze daarna ten spot laat staan voor heel Flakkee, waar ze hun eigen voorstel moeten inslikken, omdat U zelf al een Commissie gekozen hebt in eigen initiatief, en daardoor openbaart, dat louter lust tot oppositie Uw onheilige drijfveer is. Oppositie, obstructie voert ge: het doet ons zeer leed dit U te moeten zeggen. Wat ik voel, moet mij uit het hart: Op den debat avond in de Concertzaal voerde U steeds oppositie tegen den Burgemeester, en ik heb U daarop in 't debat opmerkzaam gemaakt, waarna ge een stil zwijgen In acht naamt en onze overtuiging is nu deze, dat, als een Vrijz. burgemeester net als de heer Bouman had gedaan, U had gezwegen als een mof. 't Spijt ons, dat we zulke harde woorden tot U richten moeten. Maar 't ia onze over tuiging. U is de aanleidendc oorzaak, dat wij 't zoo zeggen moeten. We wenschen verder over een Leeszaal te zwijgen Hoe de heer Bouman staat tegen over Uw oppositie, weten we niet. Maar ons laat ze absoluut koud; en wij zeggen :'t Zijn niet de slechtste vruch en, waaraan de wespen knagen. Wel nu! knaag dan, maar de vrucht is er niet minder omU bereikt met Uw po litieke oppositie slechts dit, dat er géén Lees zaal komt, of als ze er komt dan te Som- melsdük. En nu nog'de VereenigingvanMiddeihar- nis en Sommelsdijk. U hebt een groote on handigheid begaan door Uw voorstel iu den Raad neer te leggen, om den Middh. raad naar Ged. Staten te doen gaan, zonder Som melsdijk er in te kennen. Dat ge nu terug krabbelt en eerst den Raad van S. wilt hooren, is voor ons geen reden om nu Uw eerste optreden in den Raad flink en der zake kun dig te noemen. 'tBiijtt een flater. Ook dat voorstel zal moeten ingetrokken Kennis van de Gemeentewet had U en Uwe Raadsleden voor zoo'n flater kunnen behoeden. Neen, neenideeën propageeren, de groote trom slaan is nog niet hetzelfde als deege prakti sche politiek voeren. Er is verschil tusschen een draaiorgel en een concertvleugel. Ze ma ken allebei muziek; maar de laatste is 't instrument van den kunstenaar. De Vereeniging fs U en mij welkom. Maar voorzichtigheid is de moeder der porcelein- kast. En net als bij het ziekenhuis en net als bij de leeszaal roepen wfl U vriendelijk toe Geduld I Keulen en Aken zQn niet op ééa dag gebouwd. Met woorden als„Het moet" en „Het zal" en „paleizen wrochten op Flakkee" en „man- neu, groot en hoog van karakter", en „verre geslachten, die getuigen van noeste Fiakk. werkkracht en roerende Fiakk. eensgezind heid en verheffende gemeenschapzin", kan men voor een paar sekonden een donderend applaus bekomen op een volksmeeting; maar ais je bij die toejuiciiers om jaa.lijksche con tributies komt, mag je blij wezen, als je per hoofd een kwartje krijgt, hoewel het een Rijks daalder zou moeten wezen om 't doe! te be reiken. V Idealisme is best! We bezitten er nog vele. Maar de zaken nuchter bekijken is toch ook wel eens noodlg. En op Flakkee z§n ze op 't punt van geven voor Ziekenhuis en Leeszaal en dito dito niet zoo bijster gul gestemd. Vraag aan 't Groene Kruis en de Wijkver pleging of er niet veel meer gegeven kan worden, En hiermee sluiten we voorloopig onze gedachtenwisseling Er zijn nog andere dingen ie bespreken, over Staat en Maat- schappij 25 cent per regel. wordt door 21.000 artsen erkend nis het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Het verdrag met Burgerij. Fiume geblokkeerd Het zelf beschikkingsrecht. Onthullin gen. Clemenceau die in persoon nog elke ge beurtenis leiden blijft in den Oppeisten Raad, presideerde ook de vergadering, waarin de overhandiging van de vredesvoorwaarden aan de Bulgaarsche delegatie plaats had. Hem-wordt 25 dagen toegestaan voor het indienen van opmerkingen. Dit lange termijn staat zeker in verband met dé a.s. vacantie der Heeren. Het hoofd der Bulgaarsche delegatie, Theodoroff hield een lang pleidooi voor zijn vaderland, wat voornamelijk hierop neer kwam dat het Bulgaarsche volk vrijwel on schuldig is aan de daden van zijn regeering, terwijl hij erkend dat de Bulgaarsche Staat schuldig is en dat door de schuld der regee ring het volk aan den oorlog heeft deelge nomen. wat hij diep betreurd. HQ sprak aan het slot van zijn rede de hoop uit dat de geal- ieeróen dezen stap van zifn volk zullen beoordeelen met toegevendheid, grootmoe digheid en edelmoedigheid. Ocgeveer dus op denzelfden smeektoon als de rede van Renner, bi] het vredesverdrag voorDuitsch- Oostenrijk, We kennen de „grootmoedigheid en edelmoedigheid" der entente te goed uit de wteede jaren die achter ons liggen, dan dat we op gratie voor Bulgarije zouden durven hopen. Te Rome heeft vorige week een krijgsraad plaats gc-had om de Fiume questie te regelen en zoo spoedig mogelijk op te lossen. In een militaire samenkomst te Abbazia, werd besloten tot het beleg van Fiume over te gaan door 't afsnijden der landwegen en door de blokkade op zee. Een regerings persoon zelde in een rede dat beter één stad van levensmiddelen kon worden afgesneden dan dat het gehsele land door blokkade bedreigd werd, waarschijnlijk met bet oog op de Entente. De italiaansche pers be vestigt, dat de regeering plannen heeft om Fiume door een hongerblokkade te dwingen, zoo d'Annunzio en de zijnen zich niet laten overreden om tot ontruiming der stad over te gaan. Men weet welke prachtige phrasen de „vredessiichter" Wilsoa ia zijn bekende vredesvoorwaarden, waar Duitschland zoo vertrouwend wapenstilstand op aan vroeg, gebruikt heeft omtrent het zelfbeschikkings recht der volken, en wat tot heden daarvan in de praktijk geworden is, denkt slechts aan de schikking inzake Etzas-Lotharingen, de annexatie van Zuid-Tirol door Italië en de schending van het zelfbeschikkingsrecht tegenover Duitschland en Oostenrijk in het algemeen gepleegd. Nu ook weer komt dit grievend onrecht uit bij de opgelegde vredesvoorwaarden aan Bulgarije, waardoor twee millioer. inwoners (Bulgaren) onder vreemde heerschappij zich zal moeten bukken. In stede van de „nieuwe wereld" die we voigens Lloyd George zijn ingegaan op goede gronden in te richten, hoopt men nieuwe brandstoffen opéén, die de aanleiding zullen zijn tot een misschien nog wreeder ontbarsting. De Oostenrifksche regeering heeft aan Dr. Roderich Gooss de opdracht gegeven een studie te maken van de diplomatieke gebeur tenissen die aan den oorlog zijn vooraf ge gaan. Zoo wordt het gordijn waarachter de gebeurtenissen der Staatslieden zorgvuldig verborgen werden gehouden, opgerold en zullen straks de handelingen, gepleegd door hen die den Moedigen krijg ontwierpen, en die met de grootste zorgvuldigheid aan bet oog der massa onthouden wierden, op de publieke markt des levens ontvoud worden. Zoo is het altijd gegaan bij elk evenement in de wereldgeschiedenis. De historie is rechtvaardig. En al moge deze nieuwe onthullingen eenzijdig in elkaar gezet worden, straks, wanneer elke Staat, elke regeering de ge smeden plannen, gesprekken en geschriften aan het publiek voor oogen zal houden, hetzij vrijwillig of gedwongen, dan zal de waarheid aa.> het licht gebracht worden en de leugen wijken en de geschiedenis zai dan oordeelen of de schijnbare geringe schuld of onschuld ter eene zijde niet is geweest een dekmantel voor grooten schuid en of de schuldenaar ter andere zijde niet meer ten laste werd gel-gd dan door hem gepleegd is. De geschiedenis is rechtvaardig. Intusschen brengen de Oostenrflksche ont hullingen eigenaardige zaken openbaar. De lezing yan het gefifeeie werk moet den indruk geven dat de schuid van Duitschland geringer is, dan men tot dusver vermoedde of geloofde. Zelve weten wij echter nog te weinig van deze ontmaskering af om meer te zeggen. We hopen hier later op terug te komen. Een biddend Ministerie, In de dagen toen 't er om ging of ons land al data niet in den Wereldoorlog be trokken sou worden, en ook toen we voor een dreigende revolutie stonden, hebben onze Christelijke Ministess gebeden om bewaring voor die rampen. Dat weten we. Maat een

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1