D, NBN. Woensdag 27 Augustus 1919. 84,te Jaargang N*. 2523. sland R. V. S. uDEN. n, at. MB". Toor de Knidhollandiche en Zeevwicbe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES enz. enz. 7575, 216 Het eerste jaar vast hat Rechtsche Kabinet, LAND- FN TUINBOUW. lALIftü", :hdam. J W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentien en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. o psg ostbas No. I, met pirn. genoemd adres, W|. der Onder» h. )rgei-Muziek n, Noteo en 16364 end ge- »ar men af Fl. 60 trassen, ikanten 15813 t»8 gevuld met Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bjj voornitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK, Telefoon Intercommunaal No, 202, ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. rUeerd De eigenaardige geboorte van 't Ka binet gaan we stilzwijgend voorbij, en dus ook, wat de heer Nolens wrocht als formateur en hoe de portefeuilles moesten worden verdeeld, 't Is geboren en geen enkel Rechtcch man, al waar deert hij den Minister Cort van der Linden, die ons door de oorlogsbranding heen voerde en 't Alg. Kiesrecht aan '^Onderwijsvraagstuk (en hun oplossing) aankoppelde en daarmee wegbereider werd van een nieuwe Schoolwetgeving; geen Rechts man is er,,of hij zal met respect vervuld zijn voor de werkkracht van dit Kabinet. Ook aan de Linker zijde zijn zeer vele tevredenen met dit Kabinet, dat de teugels flink vasthoudt en handhavende 't Gezag, toch ook weer de grootste vrijheid schenkt waar dit gevraagd wordt door en voor 't econo misch en sociale leven. Moeilijk w aren de eerste dagen van zijn optreden. Tengevolge van de in zinking van !t Duitsche leger en het strijken langs de grenzen van Zeeuwsch- Vlaanderen, moest 't Kabinet over een voldoende krijgsmacht beschikken om de Duitschers uit ons land te houden en zag de Regeering zich genoopt de algemeene of periodieke verloven en de bijzondere van korten duur voor de in Zeeland gelegerde militairen te schor sen, Ret was niet aangenaam en het heeft een later gevolg gehad, dat met den naam van soldatenrelletjes en Hars kampoproer niet onjuist is gekarakte riseerd. Maar daarbij voegde zich het Levensmiddelendebat, dat hoewel wei nig vruchtdragend voor de toekomst in November en December 1918 toch de hoofden warm maakte. Wie herinnert zich niet de vragen van Schaper en Ravestein; om de militaire voorraden onder alle ingezetenen te verdeelen die van Kruyt om allen uitvoer te ver bieden die van Van der Laar over de melk, suiker en kleiaardappelen. Tot op 30 October, toen de muiterijen in den Harskamp ter sprake kwamen Duymar van Twist een vraag deed naar de samenstelling van de commissie tot onderzoek van die muiterij en Ter Laan zijn vragen over de plaats gehad heb bende ongeregeldheden. Tot op 5 Nov. toen Troelstra zijn aanmerkingen maakte op de uitingen in de Troonrede ten opzichte van 't militair beleid en het voorspel der November revolutie werd gehoord. Wat grieven kwamen uit den mond van Ter Laan over 't Cantine- beheer, de inhouding van soldij, de barakken met luizen, de voeding, de te zware en slecht geregelde wachtende legering ver van de woonplaats; de rechtstoestandde vrijheid van orga nisatie, vergadering en drukpers; den geneeskundigen dienst; enz, enz. maar ook hoe kloek sprak de Minister van Oorlog, die toezegde reorganisatie van leger en officierskorps, betere behan deling van de soldaten, ontslag van generaal Snijders, uitbetaling aan de schadeberokkende Harskampers van 't door brand verloreneopheffing der depots en onmiddellijk dienen in het veldlegerop ruimere schaal verleenen van verlovenbezuiniging op aanmaak en afschaffing van wapenenniet voort gaan met 't aanschaffen van allerlei oorlogstuigbeperking van de vrij kost bare werkzaamheden aan onze verde digingslinie enz. Ja, die Novemberdagen waren zwaar voor ons Kabinet en ieder herinnert zich nog de Kamerzittingen van raidden November, toen Troelstra sprak, kwam en verloor. Ieder herinnert zich nog die woelige en oproerige socialis tische meetings in onze greote steden toen Troelstra en Heijkoop onversaagd de revolutie uitriepen, maar de Regee ring en 't weldenkend volk als een rots stond tegenover die stormen, toegejuicht, afgeloerd uit Duitschland door alles wat Socialistisch revolutionair was. Er wa ren ook voorzichtige Socialisten als Vliegen en Polak, terwijl Schaper voor Troelstra de kastanjes uit 't vuur moest halen. En Troelstra werd ziek en moest na de groote mislukking van zijn ge- welddadigen kruistocht op 't Regeerings- gezag en op 't Recht der 78 Kamerleden die zijn 22 als minderheid, met 350 percent overtreffen, naar Zwitserland gaan om zijn gekrenkte gezondheid en gebroken invloed als Staatsman terug te krijgen Men zegt, dat hij nooit in Zwitserland geweest is, maar verborgen was in Holland en niet meer in de Kamer durfde komen. Lees en herlees de redevoeringen der niet socialistische Kamerledenvuur sprankelt er uit; en verontwaardiging ligt in elke zinsnede over zoo snood bedrijf, om niet langs den weg des rechts, niet langs den weg van evolutie f ontwikkeling of groei van kiem tot knop en bloesem, maar langs den on heilzwangereu weg van revolutie de teugels van Macht en Gezag te grijpen. Regeering en Meerderheid stonden de minderheid met kracht en 't is 't Land tot op heden ten zegen geweest Neen, Duitschland is Nederland niet. En 't zou eon heele krant vullen indien moest opgesomd wat onze Regeering beloofde want Ze voelde de polsslag van den Tijd. Ze zag de nieuw ontwakende levensdriften en levenshegeerten der door en in den „oorlog" zoo geha vende volksklassen en voelde in haar geweten zich verplicht om, al milli oenen uitstrooiend, en wetten uit den grond stampend in weinige dagen, te voldoen aan de verlangens van hen, die door Crisis en distributie al zooveel hadden geleden en doorstaan. Dat was géén vreeze uiting voor nieuwe revolu tie dat was geen zoenoffer voor tekort komingen sinds haar optreden, maar krachtige overtuiging dat er leed gele den werd, die moest worden verzacht. En hoe verder van de Revolutieda gen af, des te meer tijd kwam er vrij voor de Regeering en 't Kabinet om de vleugels uit te slaan. Eu ze sloegen ze wijd uit. Ga de Handelingen der Kamer na; lees maar de Agenda van eiken dag en 't treft dat zóó kordaat de hand aan den ploeg geslagen is. Geven we hier slechts één lijst van ontwerpen en wetten, zooals die door anderen reeds is saamgesteld,^ofschoon nog niet volledig. Afgedaan werden de ontwerpen tot nadere voorzieningen ter bestrijding van heling tot wijziging van den achtsten titel van het Wetboek van Strafvordering tot nadere voorziening op het stuk van vuurwapenen en munitie tot vaststelling van bepalingen ter verkrijging van meer plaats ruimte voor de tenuitvoerlegging van gevangenis straf; terwijl eene regeling betreffende het toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen zou zijn afgehandeld, indien de parlementaire onnoozelheid van den heer Kruyt, die bij dit ont werp eene interpellatie mocht houden, niet een b-letsel ware geweest. Het ontwerp betreffende denOnder- wijsraai, alsmede dat tot regeling van het Nijverheidsonderwijs kwam veilig bij de Eerste Kamerhetzelfde gebeurde met het ontwerp tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs. De Tweede Kamer kwam gereed met de wetsontwerpen tot wijziging der wet op de inkomstenbelasting vermogensbelasting t ot verlenging van den termijn, waar voor de verdedigingsbelastingen worden geheven en wijziging van het tarief dier belastingen tot wijziging der zegelwet; tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd; tot wijziging der personeele belasting heffing eener belasting op speelkaar ten en tot het aangaan eener geldleening van 350 millioen. Verder kunnen wij noemen de verbetering van de haven te Vlis- singen aanleg van scheepvaartkanalen naar Twente nadere voorziening ten aanzien van het goederenvervoer met het buitenland de regeling betreffende de binnen scheepvaart wijziging van eenige artikelen der Radenwet, van de oorlogsoügevallenwet, van art. 374 der Invaliditeitswet en van enkele artikelen der Ongevallenwet de beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg vandrinkwaterleidingen; keuring en aanduiding van waren:- bepaling tot wering van .vleesch en vleesch waren, die voor de volksgezond heid schadelijk zijn het ontwerp betreffende den 8-urigen arbeidsdag de wijziging der wet tot regeling der brieven posterij en het voorstel, betref fende het vrouwenkiesrecht. Dit lijstje nagaande zal vriend en vij and getuigen, dat er gewerkt ishard gewerkten het »stroeve parlementaire raderwerk" in 't jaar 1919 dan toch maar flink en correct zijn functie ver vulde. Dat alles nog niet in orde is, wie zal 't ontkennen. In een desolaten boe del is zoo gemakkelijk niet orde te scheppen. Geduld en nog eens geduld moet door volk en kabinet geoefend worden. De Europeesche wantoestanden kunnen door geen Kabinet in een hand omdraai verbeterd worden. En nu kun nen Socialisten daar heden ten dage nog eens gebruik en misbruik van maken door dag in, dag uit 't Volk te prik kelen en de Regeering te krenken in hare goede bedoelingen't zal geen vat hebben op den Christenkiezer. Hij ziet dat Socialistisch gedoe ook en houdt zich er verre vanmaar wel vraagt hij voor Regeering en Kabinet en Kamer leden wijsheid van Boven om in zoo sombere tijdsgewricht ons Nederlandsche Volk te leiden naar betere dagen. En die kunnen komen, als God de Heere zijn oog vol liefde op 't platgeslagen Europa weer vestigen wil en 't volk voelt, hoe Zijn slaande hand sinds 5 jaren zwaar op allen is geweest. Geestelijke nooddruft moet gepaard gaan aan Christelijk geduld en demo cratische inzichten in den Nieuwen Tijd. BOND VAN FLAKKEESCHE LANDBOUW- VEREENIGIN GEN. OFFICIEEL. Het Dagelijks Bestuur van den Fiakkee- schen B>erenbond geeft hierbij kennis dat het op Vrijdag 8 Augustus j 1. een conferentie had met Zjja Excellentie den Minister van Landbouw op 't raadhuis te Oude Tonge, bij welke conferentie tegenwoordig waren de heeren J. van der Koogh, Regeerings- Commissaris, Van der Bieren, Spanjaard, Directeuren van de Afdeeling Aardappelen en Aardappelverwerking aan 't Ministerie van Landbouw. Door fcet bestuur werd gevraagd om vrijen handel en vervoer van aardappelen tot 1 Maart of 1 April 1920, op welken datum de regeering de dan nog voorradige aard appelen voor den garantieprijs plus bewaar- loon overneemt.v Roode Star cn Bravo en andere houdbare soorten vrij te geven wan neer de teelders deze wenschen op te ruimen wegen verwacht bederf en met toestemming van den heer Regeerings Commissaris en metéén te publlceeren dat de Regeering zich immer het recht vóórbehield om van deze beschikking af te wijken wanneer prijsop- drflving of andere onaangenaamheden met den handel dit noodig mochten maken, en den uitvoer naar 't buitenland absoluut te verbieden. Voorts werd verzocht om voor de door de Regeeringsmaatregelen bedorven aardappelen, het minder ontvangene als den garantieprijs alsnog bij te betalen. Inzake de betaling zoowel van den koopprijs als van 't bewaarloon andere maatregelen te nemen, en te voorkomen dat l'/j en 2 maand wach- tens niet meer mogelijk was. Vervolgens werd gevraagd om bijbetaling uit de staatskas van de schade welke die ulenteelders hebben geleden, welke door de bepalingen van 't Rflkskantoor voor groenten en fruit gedwongen werden hunne uien te laten verrotten, terwijl niet houdbare kwali teiten voor buitengewoon hoogen prijs wer den verkocht, wier eigenaren slechts werden uitbetaald den door de Regeering vastgestel- den garantieprijs, Zijne Excellentie werd verzocht te bepalen op welke wijze het door het veilingsbestuur Ingehouden bedrag ad f 300 000 zou worden verdeeld. Ook werd de eigenaardige wijze waarop het koolzaad te Rotterdam werd ontvangen tersprake gebracht, terwijl dezerzijds de gedupeerde schippers zouden worden opgegeven aan den heerRegee- rings-Commissaris. Inzake de Zomertijd werd door ons adhaezie betuigd op 't adres van't Nederla.d.ch Landbouw Comité, hetwelk verzocht voortaan den Amsterdamschen tijd te handhaven. Tenslotte werd gevraagd of de door erkende Maatschappijen en bonden voor de zaai goedgekeurde granen en zaden naar 't buitenland mogen worden uitgevoerd, waarop Zijne Excellentie een toestemmend antwoord gaf. Op meerdere punten werd door Zijne Excellentie toegestemd dat verandering nood zakelijk was. en werden de voorstellen in gunstige overweging genomen, ter zake bij betaling van de geleden schade bij aardap pelen werd geen gunstig antwoord ontvangen zoodat het bestuur in z\n vergadering van deze week besloot deze zaak niet te laten rustea voor hier recht is geschied en daar voor verschillende Heeren In den Haag te bezoeken. Voor 't Dagelijks bestuur, A. W. KEIJZER, Secretaris. Melissant, Augustus 1919. DE LANDBOUW-ONDERLINGE en de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Door verschillende menschen wordt mij gevraagd om inlichtingen in zake „de inva liditeits- en Ouderdomswet", 't Is niet wel doenlijk dit in een eenigzins uitvoerig schrij ven aan ieder die er naar vraagt duidelijk te maken, waarom ik dan ook de hulp inroep van de pers, ik twijfel niet aan die welwil lendheid waarvoor ik bij voorbaat dank betuig. De Directie van de (L)andbouw (O)nder- linge verstrekt ons regelmatig mededeelingen welke betrekking hebben op de sociale wet geving In ons land en aan de hand daarvan wijs ik er in de eerste plaats op dat b$ velen een misverstand bestaat. Het woord invali diteitsverzekering brengt dc menschen in de war. Als een arbeider een ongeval krijgt kan hij invalide blijven. Zulk een invalide ont vangt ais h| arbeider in de industrie is een uitkeerlng krachtens de bepalingen van de Ongevallenwet en als hij land- oftuinbouw- arbeider is krijgt hij Invaliditeit als ge volg van ongeval een uitkeerlng van de L. O. of T. O., mits zijn patroon bj één dier beide Ouderlingen is aangesloten. Is nu voor al deze arbeiders eigenlijk nog wel invaliditeitsverzekering noodig? Zoo vraagt men. Zeker is deze noodig I Invalidi teit toch kan het gevolg zijn van ongeval, maar ze kan óok het gevolg zijn van ziekte of gebreken. Kennen wij niet allen uit onze omgeving voorbeelden van menschen die gezond en sterk waren, maar die door één of andere kwaal, of door een slepende ziekte werden aangetast en later niet meer in staat waren voor zichzelf en voor hun gezin te zorgen. De komende Invaliditeitswet bedoelt nu, voor zulke invaliden te zorgen, maar we voegen er dadelijk bij, dat ze tegelijk nog veel meer bedoelt. Volgens de bepalingen van de Invaliditeitswet toch zal iedere ar beider óok van een bepaalden leeftijd af (waarschijnlijk 65 jaar), eene uitkeerlng ont vangen. Men kan de zaak dus het best zóo beschouwen, dat het bereiken van den 65- jarlgen leeftijd wordt beschouwd als het in treden van een soort invaliditeit. Wie 40 jaar is en een ernstige kwaal heeft kan niet wer ken en is invalide. Wie 65 jaar oud is kan eigenlijk met het oog op zijn leeftijd óok niet meer behoorlijk werken en is dus óok Invalide. Ouderdom is dus een bepaalden vorm van invaliditeit in 't oog van den wet gever. We spraken daar van 65jarigen leeftijd. De invaliditeitswet is in 1913 aangenomen en in die wet was toen bepaald, dat de ouderdomsrente op 70jarigen leeftijd zou in gaan. Binnenkort echter zullen de door mi nister Aalberse voorgestelde wijzigingen in behandeling komen en ééne van die voorge stelde wijzigingen is o.a. de bepaling, dat de ouderdomsrente niet op 70jarigen doch op 65jarigen leeftijd zal ingaan. Naast inva liditeits- en ouderdomsrente brengt de Inva liditeitswet bovendien ook nog eene weezen- rente voor de rente tot 13 jaar en volgens de hiervoor bedoelde wijzigingsvoorstellen ook nog eene rente voor de weduwe van een verzekerden arbeider als ze öf 60 jaar öf Invalide is. Zooals men ziet omvat de invaliditeitswet heel wat meer dan de naam zou doen ver moeden. De Invaliditeitswet zal omvatten alle thans 13 tot 64jarige Ioontrekkenden, voor zoover zij niet méér dan f 2000— per jaar verdienen. De kosten aan de verzekering volgens de Invaliditeitswet verbonden worden door den werkgever gedragen. Dan is er de ouderdomswet. Eigenlijk hebben de werkge vers met deze wet weinig of niets te maken. Deze wet door Minister Aalberse ontworpen en dus niet reeds in 1913 tot stand gekomen, bepaald zich in hoofdzaak tot de zorg voor de zoogenaamde zelfstandige werkers, dat zijn zijdie niet in loondienst werken. De wet bepaalt, dat de thans 16 tot 64jarige zelfstandige werkers, die niet in de Rijks- inkomstenbeiasting zijn aangeslagen voor méér dan f 2000 belastbaar inkomen zich vrijwillig kunnen verzekeren bij de Rijks verzekeringsbank voor een pensioen of 65 jaar van f 3, f 4, f 5 of f 6 per week en voor f 1G0 uitkeerlng bfj overlijden, Men onthoude het dus goedde patroon zal voor eene ouderdomsrente van zijn personeel.de kosten moeten opbrengen, maar deze zaak Is niet in de ouderdomswet, doch in de Inva liditeitswet geregeld. Om volledig te zijn deden wij óok nog even mede, hoe 't met de 65jarigen en ouderen gaat op het oogenblik als de wet in werking treedt. Een 65jarige of oudere heeft recht op een rente van f 3 (een echtpaar f 5) als hij kan aannemelijk maken in de laatste 10 jaren minstens 156 weken in loondienst te hebben gearbeid voor een loon van minder dan f 1200 per jaar. (Bepaling uit de Invaliditeits wet). Dan blijven dus over de 65jarigen en ouderen, die niet in loondienst hebben ge werkt, öf niet lang genoeg öf voor een hooger loon dan f 1200 per jaar. Blijven die nu zonder uitkeerlng? in de laatste jaren zagen we aan 70jarigen en ouderen die aannemelijk konden maken dat ze minstens 156 weken in loondienst hadden gewerkt, eene rente toegewezen, maar vele zelfstandige werkers, die óok 70 jaar werden, maar het bewijs van 156 weken loonarbeid

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1