BINNENLAND, BUITENLAND. OFFICIÉÉL GEDEELTE. VERGADERINGEN. RAATSEÜJK NIEUWS KERK EN SCHOOL. VKSSCHERIi. RECHTZAKEN. GEMEENTERAAD verre reis, de overvolle treinen, dat alles laat me steenkoud: ik ga er uit I En ik bendolbiq. In de vacantie moet een mensch eens tot evenwicht komen. Hfl moet eens uitrusten van de vermoeienissen van het dagelijksche levenhij moet eens andere plaatsen, andere menschen zien. Daarom kan ik het zoo goed begrijpen, dat de stedeling trekt naar het platteland en de plattelandbewoner naar de stad. Dat is dunkt me zoo logisch mogelijk. Meer en meer komt de vacantlestemmlng er bi] de menschen in. Altijd zullen er nog wel menschen z|n, die het hoofd schudden over die dwaasheid, maar dat noem ik Nurksen. Dat zijn menschen, die het werken, het intense werken, hetzij met de woorden of met het hoofd, niet gewoon zfln, die misschien heel niet werken. We moeten, vooral in onzen zenuwachtig-gejaagden tijd, rust hebben en daarom gaan we met vacantie. Daarom gaan we genieten van de natuur, wanneer we stedelingen zijn en van het leven in de groote stad, als we plattelands bewoners zijn. En daarom gooi ik over enkele dagen ook m|n pèn weg, ik sluit mijn bureau, ik laat mfln couranten voor wat ze zijn (behalve één om op de hoogte te blijven, terwijl ik thans tientallen per dag lees) en trek naar het station, om de reis Zuidwaarts te aan vaarden. En dan weet ik van te voren ik heb die reis meermalen gemaakt dat Ik, als ik van Rotterdam verder ga, mi zal ergeren. Je moet n.l. weten, dat ik dan verder reis per R T. M Jij, als eilandbewoner weet er nu verder alles van I Met moeite kun-je in de Rosestraat te Rotterdam een plaats vinden, met 'n slakkengangetje kom-je, na ettelijke haltes te hebben aangedaan, in Numansdorp- Haven aan, een halve eeuw duurt het wach ten, eer de stoomboot vertrekt en aan Zijpe heb-je 't selfde gevai nog eens. Tot je dan na heen en weer geschud te zijn, half gaar aankomt, waar je wil wezen. En je slaakt voor de zooveelste maal de verzuchting, dat het met de middelen van vervoer op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden nog maar treurig gesteld is. Moed gehouden mijn waardel Ik las In een van de groote dag bladen, ik meen, dat het de beroemde (I) Telegraaf was, dat we een electrlsch spoor krijgen van Rotterdam over de eilanden, waarschijnlijk naar Vlissingen en vermoede lijk doorgetrokken naar Zeeuwsch-Vlaanderen en misschien dan nog wel verder naar Brussel en ParijsI Nou, amice, wat wil je meer? Ik had al vernomen, dat men reeds bezig was de draden te spannen. De zeearmen schijnen geen bezwaar te zijn. Die zal men overbruggen en tegelijkertijd zullen tunnels worden gegravenals het dan niet per brug gaat, gaat het per tunnel. Een paar weken later lees ik in datzelfde dagblad een correspondentie uitMiddeiharnis geloof ik, dat men nog niet bezig is, de draden te spannen en ook nog geen tunnels aan het g aven Is. Het moet maar een groot plan zfln, dat opgekomen is o.a. in het brein van een redacteur van een op jouw eiland verschijnend blad. Waar een redacteur al niet goed voor is I Je bemerkt dat ik er wat den spot meedrijf, 't Is best mogelijk, dat het plan uitvoerbaar is en als het lukt, dan wensch ik dien journalist, mijn coilega, van barte geluk. Maar nu hij toch zulke vérstrek kende plannen heeft, zou Ik hem, in ernst een anderen raad willen geven. Laat men zulke kosten niet maken voor deu aanleg van een electrlsch spoor, want dat raakt uit den tijd en dan komen jullie, eilandbewoners weer achter. Amice, als je er wat .aan doen kunt, verfldel dan die plannen I Zorg, dat er een uitstekend ingerichte vliegdienst komt, dwars over de Zeeuwsche en Zuld-Holland- sche eilanden naar Rotterdam. Dan zijn jullie hypermodern! En dan kom ik in een vlieg machine eens een kijkje nemen op het bureau van de .Maas- Scheldebode" te Sommels- dflk. En dan weet ik xeker, dat de uitgevers van de courant mfl de hand drukken en mjj geluk wenschen, dat ik zoo'n goeden raad heb gegeven! Verwaand, ja? Lach er niet om, want heusch, 't zal zoo heel lang niet meer duren en dan stappen we kalm in onze vliegmachines, evenals we het nu in spoor en tram doen I Natuurlijk zullen er altijd menschen zfln, die niet durven, maar dat was ook, toen de treinen begonnen. Maar als het niet al te duur is (en op den langen duur wordt het goedkooper) dan gaan we allemaal mee. Stel je voorbinnen twee uur van Sommelsdijk naar Rotterdam en terug, terwijl je in R. nog zaken of inkoopen hebt gedaan I En daarom nog eensga nu geen enorme sommen verspillen aan een eiectrisch spoor. Houdt dezen toestand voorloopig nog en wordt dan plats hypermodern en ga dan vliegen I Ik ben heelemaal van m'n apropos geraakt, maar dat is niet zoo erg, want over mijn vacantie kan ik nog niet schrflven, om de dood-eenvoudige reden, dat ik nog geen vacantie heb. Ik zit nog met de pen ln de hand, ik zit nog vóór m'n bureau, ik zit nog midden in mijn couranten en die vervelende telefoon rinkikt ook ieder oogenblik. In een volgenden brief dus iets van mijn vacantie, mijn waarde. Gegroet,HAKA. Los- en laadplaatsen te Oude Tonge. Bij de Tweede Kamer Is een wetsontwerp ingediend, houdende verklaring van het alge meen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Oude Tonge, noodig voor de uitbreiding van de gemeentelijke los- en laadplaatsen langs de Haven aldaar, welk werk tevens bestrijding van werkloosheid ten doel heeft. De gewezen Duitsche Keizer. Naar men ons mededeelt, zal de gewezen Duitsche keizer zich op zijn dezer dagen verworven bezitting, Huize Doorn te Doorn vestigen. SN0ELAND. -Dreigende spoorwegstaking in Engeland. Er dreigt een nieuwe staking op de En gelsche spoorwegen. De handelsstad heeft een ultimatum ontvangen van de gemengde vereeniglng van locomotiefmachinisten en Stokers, Het geschil omvat 6500 machinisten, stokers en poetsers, zoowel van de stoom- als van de electrische spoorwegen en loopt over de standaardloonen, die de regeering eenlgen tijd geleden voorgesteld heeft. Deze looncn zijn door tal van afdeelingen van de vakvereeniging van de hand gewezen en de leden zijn van meening, dat de handelsraad de regeling van deze zaak onverantwoorde lijk lang heeft uitgesteld. De voormannen eischen thans een onmiddelijk besluit en ge ven te kennen, dat zij anders niet ln staat zullen zijn hun mannetjes langer in de hand te houden. FRANKRIJK. Spoorwegongeluk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Morteons bij Blainville, op de groote lijn Parijs—Straatsburg, een ongeluk gebeurd. Een trein met verlofgangers Hep met een snelheid van 40 K M per uur op een stll- staanden sneltrein in. Acht soldaten werden op slag gedood, 34 gewond er twee van deze stierven kort nadat zij in het hospitaal van Luneville waren ondergebracht. De oorzaak van het ongeluk moet zijn, dat een stopsignaal niet werkte INDEELING BIJ DEN MOTORDIENST. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dienst plichtigen van de lichting 1920, die er prijs op stellen te dienen bS den Motordienst, hun verlar.gen daartoe vóór 15 September a.s. schriftelijk moeten mededeelen aan den Com mandant van de Motordienst te Delft. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven, geslachts- en voornamen; datum van geboorte; gemeente, waar zij voor de militie zfln ingeschreven; en indien ze reeds hebben geloot, ook het lotingsnummer. Het is wenschelijk, bij het schrijven ver klaring over te leggen, waaruit huu bekwaam heid als motorrijder of in het chauffeursvak blijkt. Zij, die voor den Motordienst worden be stemd, ontvangen daarvan bericht. Zij worden te zijner tfld Ingelijfd bij de Genie, doch on- mlddelflk na deze Inlijving overgeplaatst en gezonden naar de Motorafdeeling te Delft. Sommelsdijk, 16 Augustus 1919. De Burgemeeeter voornoemd. (get.) J TIMMERMAN Mz. L, B. SOMMELSDIJK. Vergadering van het Bestuur der Schip- persvereeniging op Donderdag 21 Aug. a s. des namiddags half vier in het Hótel Spee. Vergadering van het Dag. Bestuur der Boerenbond op Woensdag 20 Aug. a.s. des nam. half vier in Hotel Spee. DEN BOMMEL. Vergadering van den Ned. Bond van Chr. Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders, afd. Den Bommel, op Donderdag 21 Aug. a.s. des avonds half zeven in de zaal van de Wed. C. Lokker. Spreker de heer J. A. Knetsch. Gecombineerde vergadering op Vrijdag 22 Augustus a.s. van het bestuur der Dorps- vereenigingen en het bestuur der Chr. Land- arbeidersvereeniging, alwaar op vrlendscbap- pelflke wflze een loonregeling voor den ko menden winter zal besproken worden. OUDE TONGE. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 21 Augustus a.s. des voormid dags tien uur. OUDDORP. Vergadering van leden der Velllngsver- eeniging op Zaterdag 23 Aug., des namid dags 7 uur (N. T.) In de Oude School. Te behandelen: 1. Vaststellen Statuten en Huishoudelijk Reglement 2. Aanvulling bestuur met vier leden 3. Bespreking aanvang veiling. SOMMELSDIJK. De vrouw van T. v. d. V. had het ongeluk zich zoodanig met kokend water te branden dat geneesknndlge hulp noodzakelijk was. Donderdag 1.1. maakten de kinderen der Openb. lagere School een uitstapje naar Oud dorp onder gelelde hunner onderwflzers. •De Brandstoffencommlssie Middelhar- nis, Sommelsdijk en Nieuwe Tonge maakt bekend, dat vanaf Woensdag 20 Aug. op de Bons 4A en 4B der brandstoffenkaart 1H L. cokes wordt verstrekt, afgehaald voor Mid- delharnis en Sommelsdijk aan de Gasfabriek a f 1.80 per H.L. M1DDELHARNIS. 21 Sept. aanstaande zal het 25 jaar geleden zijn dat den heer. A. W, Nflgh, secretaris dezer gemeente, in functie trad. Zaterdagavond viel een kind ln de haven van S. v. Groningen. Gelukkig werd het spoedig opgemerkt door den heer A. Scbel- levis die het kind van een anders wissen dood redde. Zaterdagavond stelde A de W. zich zoodanig aan dat de politie verplicht was hem in het arrestantenlokaal op te bergen. OUDE TONGE. Naar men verneemt is dhr. T. Fluit alhier benoemd tot bestuurder bi] de R. E. T. M. tot Rotterdam. Alhier doen zich weer eenige gevallen voor van de gevreesde „Spaanache Griep". Het vermenigvuldigcijfer van het Ko hier van den HoofdelUken Omslag is door den Raad dezer gemeente vastgesteld op l1/.. De Gemeenterekening en de Distribu tierekening over het dienstjaar 1918 zljnaan den Raad aangeboden en liggen ter Ge meente-secretarie ter inzage. Deze week is op bon 87 en op dekln- derkaart 3ons suiker bij de winkeliers verkrijgbaar. Het dorschen van tarwe met de dorsch- machines is alhier in vollen gang. Over het algemeen is de uitkomst zeer bevredigend en levert de tarwe een mooi beschot op. leder, die nog geen formulier van a«n- melding voor den Rtad van Arbeid heeft In gediend, wordt ln zijn eigen belang aange raden dit zoo spoedig mogelflk te doen. Formulieren zijn verkrijgbaar bfl den Agent van den Raad van Arbeid, dhr. P. Baart, welke zoo noodig de formulieren gratis in vult. De nog in te lijven dienstplichtigen kunnen zich aanmelden ter opleiding van milicien-hoefsmid enz. NIEUWE T05GE, De landbouwers worden er attent op gemaakt dat de inleveringskaar- ten van granen, voor hen die deze nog niet hebben afgehaald, zoo spoedig mogelflk zul len moeten worden afgehaald ten gemeente huize. Het Kohier van den H. Omslag is goed gekeurd van H H. Ged. Staten terug ont vangen en ligt vanaf 18 Augs. 1919 t/m 17 Januari 1920 voor een ieder ter Secretarie ter inzage. Belanghebbenden worden herinnerd aan verplichting tot het aanvt-agtn van mach tiging voor het in bezit hcbbVn van een vuurwapen. (Zie aanplakbord Zij, als landbouwerszoons, welke we kelijks loon of zakgeld ontvangen, en zich nog niet hebben aangemeld bij den Raad van Arbeid, worden er op attgnt gemaakt, dat zfl dit ten spoedigste moete,!. doen, anderen welke zich nog niet hebben aangemeld, wor den uitgenoodigd, zich voor 1 September aan te melden, Formuiiereu van aanmelding, worden in gevuld door dhr. D. van Noord, welke des- verlangd alle noodige inlichtingen verschaft en lederen avond van 6—8 uur zitting houdt ten raadhuize dezer gemeente Toen Maandag de dorschmadilne van eenige arbeiders alhier aan het dorschen was b(j dhr. J. H. v. Strien onder deze gemeente, kwam er plotseling een defect aan de ma chine met het gevolg, dat de machine uit elkaar sprong. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Op bon no. 251 is bfl H H. winkeliers verkrijgbaar 31/» ons suiker. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de landbouwer S. alhier het on geluk had, toen hij van het land kwam rijden met een wagenvracht tarwe 3 maal omviel wat ten slotte eenige materlëele schade ver oorzaakte. HERKINGEN. Maandagmorgen gebeurde het op de bouwmanshoeve „Dordrecht" van van Striën onder deze gemeente dat de motor der dorschmachine van de onderlinge ar- beidersvereeniging uit Nieuwe Tonge totaal stuk sprong. Een geluk, dat daarbij niemand letsel heeft bekomen. De regeeringskousen, welke vroeg ln dezen zomer waren besteld zfln voor een gedeelte alhier gearriveerd en aan hen die ze meest behoefden verdeeld geworden. Naar wij vernemen hebben H.H. Land bouwers besloten het oogst werk door de arbeiders te verrichten, te betalen in dag loon met f 3,50. D1RKSLAND. De Brandstoffencommlssie „Dirksland, Melissant en Herkingen" maakt bekend dat vanaf Donderdag 21 Augustus a.s. op bon 2a en 2b der Minimumrantsoenkaart voor iedereen verkrijgbaar gesteld zal wor den: één eenheid brandstoffen bestaande uit 75 Kg. nootjes of eierkolen of 2 H.L. gas- cokes. dat de gascokes voor Dirksland eerst ver krijgbaar zal zijn aan de gasfabriek vanaf Maandag 25 Augustus, terwfll degenen die te Herkingen of te Melissant cokes wenschen te ontvangen van te voren hunne bons heb ben af te geven aan M. G. den Boer of Th. v. d. Spaan. dat de maximumprfls voor 75 K.G. nootjes is vastgesteld op f 3.30voor 75 K G. eier kolen op f 2 80 en voor 2 H.L. gascokes op f 4.— alles af te halen. Thuisbezorgd per eenheid en per H L. 10 cent hooger. De melkverkoopers hebben den prfls der zoete melk met 2 cent per Liter ver hoogd en bedraagt thans 20 cent per Liter. STELLENDAM. De heer Jb. van Seters Wz. alhier heeft als gemeenteraadslid alhier be dankt. De heer W. P. Vogelaar, ln deze plaats gekozen heeft de benoeming aangenomen. OUDDORP. Naar wij vernemen, zijn eenige heeren van buiten onze gemeente, hier ter plaatse een persoonlijk onderzoek wezen Instellen, om Ouddorp te maken tot een bad plaats. De zee is nog niet vrfl van mijnen. Schipper P. Sperling kreeg de vorige week zoo'n gevaarlijk dingetje ln zijn net. Om aan een groot gevaar te ontkomen, werd een groot stuk van het net afgesneden, dat met de mijn in de zee verdween. BRIELLE. Alhier is bi] verschillende win keliers verkrijgbaar gesteld in de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. op bon 315 31/* H.G. suiker, op bon 14 v. d. kinderkaart idem. Alhier werd ten raadhuize aanbesteed voor den tijd van 5 jaren, de gemeentereini ging ingaande 1 November a.s. Hierna had den Ingeschreven Abr. Kriensen voor f 3300, J. Vrij Hz. voor f 3325, de vroegere pachtsom bedroeg f2300. Van den heer J. M. Borstlap te Rot terdam werd alhier voor 't Museum ontvan gen een bronse eeremedaiile tot nut van 't algemeen, voor edelmoedige daden in 1838 uitgereikt aan van wijlen Jacob Borstlap, oud-havenmeester alhier. SPIJKENISSE. De op het droogdok onder Pernis, werkende D. de Hoog, raakte met de rechterhand bekneld tusschen een stalen ketting, die om een as wordt gewonden, zoodat hem de pink en een helft van de ringvinger werd afgeklemd. In 't ziekenhuis te Vlaardingen werd hij verbonden. Terwijl de veehouder J. de Man met z'n vrouw Zondagmorgen waren melken, hebben inbrekers getracht hun slag te slaan. Ze hadden er evenwel niet op gerekend dat nog een tweetal logé's binnen waren, die door het gerucht wakker geworden onwille keurig leven maakten, waarop de dief of dieven het hazenpad kozen, zonder ln de gelegenheid te zijn iets mede te nemen; 't Is soms bar zooals de stoomfietsen door de dorpsstraat vliegen. Die dingen zijn op den goeden weg om zich impopulair te maken. Het zou voor onze gemeente ook wel wenschelijk zijn een maximum snelheid voor te schrijven. Het gebouw der coöperatieve winkel zal binnenkort leeg komen omdat deze zaak in een ander pand zal worden voortgezet. De geruchten houden sterk aan dat de ge meente dit gebouw wil koopen om daarin de secretarie te vestigen benevens arrestan- teniokaal enz. STAD AAN 'T HARINÜVLIF.T. In <ïe Ned Hejv. K«k werd Zondag 3 Aug. eene par ticuliere collecte gehouden voor een liefdadig d"el, we!ke collecte opbracht dc som van f68.80 OUDE TONGE Dhr. D. Kosten, onder wijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Barneveld. Alhier worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van onderwijzer voor het 9de leerjaar. HERKINGEN. De vacantie voor onderwfl- zers en leerlingen der O. L, School alhier zal dit jaar evenals in andere gemeenten 3 weken aanhouden. Tot voor dezen was dit slechts veertien dagen. Bij het daarvoor laatst gehouden examen, behaalde de jongeheer K. Eelderlnk alhier, thans onderwijzer aan de Chr. School te Dirksland, te Zwolle de Hoofdakte. OUDDORP. De heer G. van Zuijen, zoon van een onzer gemeente-veldwachters, onder wijzer te Rotterdam, slaagde" verleden Don derdag voor de akte Engeisch. In zes jaren tflds slaagde genoemde onderwijzer voor Hulp- en Hoofdakte, voor Fransch en thans voor Engeisch. De heer W. Bronkhorst, hoofd der Chr. School te Kerkwijk, voorheen een zeer be kend onderwijzer der Chr. School alhier, slaagde Zaterdag, sa een driedaagsch examen, te Wageningen voor de akte Lmdbouw. HEKELINGEN. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk ds. G K v. d. Horst te Steenbergen. De volgende Circulaire werd dezer dagen gezonden aan H.H. Corresp. ipn Besturen van L. C.. DE UNIE door „Een school met den Bijbel' Het Bestuur der Unie ontving van een tweetal Locale Comité's de vraag, of de Uniecollecte dit jaar nog wel recht van be- ■staan heeft. Het Bestuur heeft hierop met deze broeders vergaderd en kwam, na am pele besprekingen, tot deze slotsomde Uniecollecte dient niet alleen dit jaar, maar ook in de volgende jaren gehouden te worden Wij hebben reeds in onze circulaire van Juli 1.1. gewezen op de nooden, die thans nog voorziening behoeven. Laten de broe ders toch vooral niet denken, dat de school strijd nu afgeloopen is, of dat ons Christelijk Onderwijs het thans zonder de offervaardig heid van ons volk zou kunnen stellen I Het is waar, de salarissen onzer onderwijzers zijn gelijkgesteld met die van de onderwij zers der openbare school. Maar de geheele gelijksteling is nog niet in de wet geregeld Vele onzer Besturen verkeeren zelfs, wat brandstoffen, leermiddelen, onderhoud der lokalen, aflossing van de schulden, enz. be treft, in een moeilijke positie. Het zou zeer onvoorzichtig zijn, thans reeds met de schoolfinantiën te handelen, alsof de gelijk stelling een voldongen feit ware I Het is mogelijk, dat enkele Besturen, on danks dit alles, toch niet zoozeer behoefte gevoelen aan de opbrengst hunner Unie collecte. Wij doen bij die broeders een dringend beroep op hun solidariteitsgevoel en zouden hun ernstig willen vragen, een grooter deel dan gewoonlijk, b.v. de helft, van hun collecte aan de kas der Unie af te staan. Er is nog o zooveel geld noodig? Van tal van plaatsen ontvangt het Bestuur der Unie dringende verzoeken om geldelijke steun. Onze propaganda moet over veel meer geldmiddeen kunnen beschikken. Tal van andere nooden (wq denken aan een leerstoel in de paedagogiek, aan prijsvragen ed.) dringen zich op den voorgrond. Het Bestuur der Unie zou ook hierin zoo gaar. e de hand aan den ploeg slaan; het is daartoe méér dan tijd, maar helaas, de finantiën, de zenuw ook van dezen strijd ontbreken! Tot de Locale Comité's, die de Unie-col lecte nog niet gehouden hebben, richten wij daarom met den meesten aandrang het ver zoek houdt uwe collecte zoo spoedig mo gelijk, en laat zij nog boven het bedrag van het vorig jaar uitgaan I En aan alle Locale Comiié's vragen wij dringendwilt dit jaar aan de Uniekas een extra hooge bijdrage afstaan; het Bestuur der Unie zal dan nagaan, hoe ons Christelijk Onderwijs met deze gelden het beste gediend wordt. In de eerstvolgende jaarvergadering wanneer hoogstwaarschijnlijk omtrent de wetgeving op ons lager onderwijs meer ze kerheid zal verkregen zfln hopen wij met voorstellen omtrent de werkwijze der Unie en de bestemming harer collecte te komen. Namens het Bestuur der Unie, A. DE GEUS, Voorzitter. J. TERPSTRA, Secretaris. Voorburg, 8 Augustus 1919. NED. HERV KERK. Drietal: Te Wilhelminadorp (Z) W. L. Hermanides te Kieverskerke, J. H. C. Kam steeg te StavenisseenJ. H. Schuurmans Stek hoven te Blggekerke. Beroepen: Te Barneveld, B. v. d. Wal te Delftte Breda, J. J. v. d. Wall, te Spijke- nissete Reiisum, K. Engelsma te Zwart sluis; te Bellingwolde, H. H.Baudette Dok- kum. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hoogeveen, P. C. de Bruyn, te Edam, en Chr. Bruins, te Winschoten. BedanktVoor Wolfaartsdijk en voor Vries (Dr.) F. H. Boersma, te Bozum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Hoogeveen, H. Hoogendoorn te Lisse en J. Reeslnk, cand. te De Wilp (bfl Deventer.) STELLENDAM*. De garnalenvisschers hebben in de afgeloopen week 4 en 5 dagen gevischtslechts 2 vaartuigen 6 dagen. Aan de pellerijen werd van 50—109 kg. per dag geleverd tegen 25 ct.naar het buitenland werden 50 manden verzonden OUDDORP. Door de garnalenvlsschers werden de vorige week van 70—130 kg. gar nalen per dag en per vaartuig gevangen en aan de pellerijen tegen 16 ct. per kg. afge leverd. Door de groote hitte is het niet ge- radeu naar het buitenland te zenden. De zee- visschers hadden een matige week. De zalm- vangst schijnt voor dit jaar ten einde te loopen, •Jaar slechts 3 kleine zomerzalmtn werden bemachtigd Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF Co.'g Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 15 Aug. in Neder land uitgesproken 18 faillissementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Aug. 1919 631 faillissementen tegenover 601 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. VERSLAG der gehouden gemeente raadsvergadering te Melissant den 18 Augustus des. nam. 3 uur. Voorzitter de EdelAchtb. heer De Winter. Afwezig de heer P. Polder. Nadat de Voorz. de vergadering met ge bed heeft geopend, worden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van het ontslag van den heer Struflk als gemeenteveldwachter, stelt de Voorz. voor sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeenteveldwach ter op een aanvangsalaris van f 800,— per jaar, met 5 twee-jaarlflksche verheogingen van f 50,— en jaarlflksche toeslag van f 25— voor diploma, f 50,— voor aanteeker.ingen, f 25,— voor rijwiel, f 45,— voor klokluiden, f 90,— voor zijn betrekking als gemeente bode en het genot van vrije bovenkleeding. Het voorstel van Ged. Staten was f 900,— per jaar zonder-toeslag voor eventueele bij baantjes. Zonder stemming aangenomen. Op voorstel van den Burgemeester wordt besloten den heer P. van Dalen met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag te geven als gemeentebode, met een wachtgeld van f 50,— gedurende 5 jaren en den heer C. Goeae- gebuur als klokluider. Vanaf 1 Nov. a.s zal de klok slechts éénmaal per dag geluld wor den en wel om 12 uur des middags. Het aanplakken van stukken aan het aan plakbord zal voortaan gepaard gaan met kosten van stukken kleiuer dan folioformaat f 0,30 en grooter dan folioformaat f 0,40 per stuk voor gedurende 7 dagen of gedeelten daaivan. De aanplakker zal voor elk aan te plakken stuk 15 ctnt vergoeding ontvangen. De mceningen tdtr heeren omtrent de te heffen hondenbelasting liepen nog al uiteen. De Voorz. stelde voor om honden die dienst deden, als trekhonden, waakhonden, honden voor 't bedrijf enz., vrij te stellen van be lasting en voor alle andere honden een be lasting te heffen van f 4,— per jaar. De heer Van Strien wenschte alleen be lasting te innen voor pleizierhonden. Ten slotte werd het voorstel van den heer Van Nieuwenhuizen om trek-, werk en waak honden vi fl te stellen van belasting en voor alle andere honden een belasting te heffen van f 4,— per jaar, met dien verstande, dat eigenaars die in 't bezit zijn van meer dan een hond die niet buiten 't erf komen, één vrij mogen hebben van belasting, aangeno men met 3 stemmen tegen 2. Het meubilair van het secretarie zal ver meerderd worden met een schrijf machine. Kosten zfln f225,—. Voordeelen: vluggeren netter administratie en besparing van druk kosten. De Burgemeester stelt voor om de nieuw gebouwde gemeen te woningen te verzekeren en daartoe iid te worden van de Vereen. „Ned. Gemeenten", ten einde te genieten van haar lage tarieven. Zonder stemming aangenomen. Steeds was het nog elsch dat het toezicht op den weg Sas—Herkingen gehouden werd door personen die zitting hadden in den ge meenteraad. Aangezien bfl de laatste raadsverkiezing geen personen gekozen zfln die ln de nabij heid van genoemde weg wonen of vaak dezen weg passeeren, had de raad aangevraagd dit besluit te veranderen en toe te staan dat de raad een commissie benoemd met toezicht op den weg Sas—Herkingen en periodieke aftreding van 4 jaar van deze commissie. Ged. Staten gingen accoord met dit voor stel, waarvan thans schrflven ontvangen was. Op voorstel van de Burgemeester werd de heer P. Polder tot lid dier commissie benoemd. De Heeren Kooman en van Beek brengen op verzoek van den voorz. verslag uit van de h.i. vast te stellen huurwaarde van de woning van den hoofdonderwijzer in verband met de flkssubsidie. Naar aanleiding waarvan be sloten werd dit te stellen op f 300 per jaar. De begrooting 1920 is als volgt vastge steld gewone ontvangsten f 26586.61s uitgaven f 26586.615 Saldo nihil. Buitengewone ent vangsten f 1500.— uitgaven f 1500.— Saldo nihil. De post, meubilair-raadszaal, uit de be grooting werd verhoogd met f 150 ten einde zes nieuwe stoelen aan te koopen, Nadat de Raad 15 minuten in geheime zit ting had vergaderd, richt de Voorzitter het woord tot de Heeren Raadsleden die voor de laatste maal zitting hebben in den gemeente raad. Met een dankbare blik op het verleden spoort hfl hen aan om ln de toekomst immer de belangen der gemeente te behartigen. In zonderheid den heer Kooman wordt een hartelflk vaarwel toegeroepen. Spreker is er van overtuigd dat het hem nooit gelukt zou zijn zoo zuinig de openbare werken der ge meente Melissant te beheeren als die de heer Kooman gedaan heeft, 't Spflt hem dat de heer Kooman de raadszaal zal verlaten en hoopt dat hfl steeds met tevredenheid en aangename herinneringen zal kunnen terug zien op de vele jaren dat hfl als wethouder fungeerde. Voorzitter wordt door de Heer Kooman en aftredende raadsleden dank ge zegd voor zijn gesproken woord, waarna de Voorzitter de vergadering opheft,

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2