u Tweede Blad. Zaterdag 26 Juli 1919. No. 2S11 Irii¥@n uit het Centrum, BINNENLAND. BUITENLAND. UNO EN TÜINB0W. PLAATSELIJK NIEUWS IN HOCSIGNO VIS'SES m 82 Amice I De arbeidswet-Aalberse is er. We krijgen den 8-urigen werkdag. Wel niet onmidddljk in alle bedreven. Dat is onmogelijk. Want overgangsmaatregelen moeten er zijn. Dat is met "alles zoo. Maar we kunnen dan toch zeggen, dat binnen afzienbaren tijd de 8-urendag een feit is. Bij de behandeling van de wet kwam er weinig oppositie, uitgezonderd dan die van de Wjnkoopianen, die we- nu eenmaal niet ernstig kunnen nemen. Daarbij kwamen de heeren Dies«eihuys, c.s., die den 48-urigen werkweek voorstemden (volgens de wet is hei 45 uur) van hst motief, dat de productie zou verminderen, terwijl riu, nu den oorlog geëindigd is, de productie juist moet ver meerderen. Zij, die het ontwerp met voile sympathie begroetten, brachten naar voren, dat fa.i. de productie niet zon verminderen. Natuurlijk spraken beide partijen niet uit ervaring. Alleen de practijk zal uitmaken of de productie zal vermeerderen of verminderen. Ik geloof niet, dat het eerste het geval zal zin, mits In die 8-uren dan ook intensief, met alle kracht wordt gewerkt Zal het daarom haperen Is er reden om die beperking te stellen Juist daarop wil ik je aandacht eens vestigen, De Nededandsche arbeider staat niet be kend als een vlug arbeider. Of dit het gevolg is van den overmatig-langen arbeidsduur wliien we nu verder bullen beschouwing laten, feit is het^dat in het buitenland men sterds spreekt van den nlet-vluggen Hol- ■'J&ndsehen arbeider. Dar is in het particuliere bedrijf zoo. Maar veel sterker komt dat uit bij ge meentewerklieden, rijks werklieden enz. Er wordt „lijn-getrokken" Nemen we b.v het geval van de Haag- sche polltie-agenten. Deze schijnen over het algemeen niet hun plicht te doen, de goeden niet te sa gesproken. De commissa ris van politie aldaar zag zich genoodzaakt een schrijven tof het korps te richten, waar in gedoeld werd op het niet nauwkeurig nakomen van ambtsplichten, het te vroeg verlaten van posten en wat dies meer zij. Ik ben het met het Handelsblad volkomen eens, dat een dergelflk schrijven op een ernstige verslapping vara het plichtsbesef wijst, zeifs ddar, waar dit het levendigst moest zijnop een vermindering van den lust om goed zijn werk te doen. Nu is het werk van den politieagent niet dat, waarvan iedereen het eerst en het ge makkelijkst begrijpt, dat ces man het m t lust doet, maar bij die dit beroep kiest, heeft hij het dan toch gekozen In de ver wachting er een zékere bevrediging in ie zullen vinden. Maar in andere vakken is een ^«gelijke verslapping van den werklust waar nemen./Voor eenigen tijd werd voor een jongen, £ie nauwlettend toezicht noodig heeft, werk gezocht bij de reperatieinriebting van de gemeentetram. De ingenieur, die er over te beschikken had, ontried ten sterkste den jongen in een gemeentebedrijf te plaat sen, „want alle gemeentewerklieden zijn lijntrekkers" zei hij. Zijn raad was; dec jon gen eerst bij een particulieren patroon doen, die hem fiksch zou narijden, om hem te ieeren werken,- wie een antwoord wil op de vraag, of inderdaad een aan zien! ijk deel van den werktijd met lijntjestrekken wordt door gebracht, zou eens een duizendtal werklie den of beambten en ambtenaren in gemeen tedienst eerlijk de vraag moeten laten be antwoorden, of ze, als het hun eigen onder neming was, tevreden zouden zijn met den ijver en de arbeidsprestaties hunner colle ga's. We z£>u overtu'gd, dat we dan te hooren zouden krijgen, dat de meerderheid niet tevreden is over den ijver der collega's. En Ir, 'het particuliere bedrijf is 't waarlijk niet beter. Hoorden wij niet onlangs van Amsterdamsche helers, die thans acht palen slaan in deazelfden tijd, dien zij vroe ger gebruikten voor 35 palen I Wij leven in een tijd, waarin iedereen den mond vol heeft over menschearechten, over menschwaardig bestaan, m tr over plichten spreekt bijna niemand, durft bijna niemand te spreken. De goeden niet te na gesproken wordt er ontzaglijk veel geluierd en dat moet zeker vroeg of iaat lalden tot alge- meenen achteruitgang van de a beidsresul- taten in elk vak, in ieder bedrijf. De ar beidstijd wordt algemeen ingekort, als daar naast nu ook de werkijver wordt beperkt, dan krijgen we laplaats van overproductie een nooit meer In ie halen achterstand, Maar ten slotte Is die achterstand van de productie nog niet eens het ergste; veel erger is, dat de raenschen persoonlek mo reel achteruitgaan, door het verlies der vreugde aan dec arbeid, Over dit laatste heb ik prof. P. A. Die penhorst op de jaarvergadering van de afd. Overijsel van den Bond van j V. op Gere formeerden grondslag het woord hooren voe ren. Hij toonde de vergadering op overtui gende wijze aan, dat er gemis is aan arbei dersvreugde. De arbeidsliederen weerklinken niet meer in de werkplaatsen, dat is een droef feeken des tgds. Wat daaraan te doen ~en arbeider redden uit de klauwen van het matrialisme, hem wijzen op iets hoogers, iets beters. Hem brengen tot God I Hat moet niet zoo zijn de heer Schouten heeft er bij de behandeling van de arbeids wet op gewezen dat men den arbeid beschouwen als een vloek. Het gaat er soms mooi heen Arbeider. 1st een zegen. Natuurlijk, hebben we allen een taak te vervullen, hierin bestaande, dat we daarop steeds wijzen, maar niet het minst moeten dit doen de Chr. Vakorganisaties en de re dacties harer bladen. Van 'lijntrekken mag geen sprake zijn. Er moet komen iutensieven arbeid. Dan eerst zal de 8 urendag, die we overigens met volle sympathie begroeten, tot een zegen zSjn, We.'ken, werken ea nog eens werken. Dat is voor nu en altijd het parooi. Dan ook kan Europa opstaan van haar eccnomischen val, waarin hef door den oorlog is gekomen Gegroet, „HAKA". De Ex-Ktlzer De laatste kabinetchef van den Keizer von Berg, die In Amerongen heeft vertoefd, schrijft in het Zondagsche volksblad. Der Aufrechte, dat de keizer geen gebroken man is maar meer lijdt onder het lot van Duitsch- land dan onder zijn eigen. Hij heeft geen woord van klacht geuit toen bekead. werd, dat ook de bepaling betreffende de uitlevering was aargenomen. Britsche erkentelijkheid. Het Britsche gezantschap ia in den Haag heeft den minister van bultenlandsche saken mededetling gedaan van verschillende dank betuigingen van Engeische corporaties voor hetgeen Nederland bij -de repatrieering van de Britsche krijgsgevangenen heeft gedaan. In deze dankbetuiging sloten die corpo&ties zich aan bij de officieels erkentelijkheids- betuiging, die de Biiteche regeering in April j.l. aan de Nededandsche regeering door tus- scöenkomst van sir Walter Townley deed toekomen. Na den vrede komen de binnenlandsche moeilijkheden weer onder de oogen. Waar Dultschland mee te kampen heeft men weet het, iaten we hopen, nu de blok kade is opgeheven, de rust in het land zal wederkeeren. Zien we naar Frankrijk en Engeland, on middellijk na hun feest, komt voor hen tie vraag, hoe nu te handelen tegen de dievende stakingen Frankrijk Reeds maanden geleden werd voorspeld dat Clémenceau het uit zou houden totdat de vrede gesloten was. Hij zou zich terug trekken, „men" wist dat te vertellen. Doch dat heeft „men" misgezien. Btst mogelijk, dat Clémenceau rust wenscht. Maar hij kent de Kamer goed genoeg om te weten, dat hij daarvoor niet behoeft af ie treden en dar hij gerust kan afwachten, dat zijn kabinet een dezer dagen zal worden omgeslóóten De vorige week Vrijdag, dus zoo spoedig als dit na den naüonalen feestdag maar mo gelijk was, 1 is de eerste stormloop in de Kamer al begonnen, die al dadelijk tenge volge had, dat een zijner ministers, de heer Bcret zijn ontslag indiende. Hij was minister van Landbouw, Nu, in oorlogs- en crisistqd geen baantje om naar te verlangen. Men weet wat het zeggen wii, als men denkt aan de heeren Postbuma en ijselstein. In Frankrijk had men klachten. Het leven was er schrikbarend duur Hiertegen werd niets gedaan. Wel werden besluiten genomen. Allerlei Commissies aangesteld, maar baat bracht dit niet! Totdat een aanval Vrijdag in de Kamer begon, het regende klachten Hoe Boret -rich ook verdedigde, naar hem werd nauwelijks geluisterd. We kunnen natuurlijk geen volledig ver slag geven wat daar in de Frahsche Kamer is voorgevallen. Clémenceau had dus een .vacature". Gelukkig voor hem, een minister was spoedig gevonden. Zoo heeft Clétnenceau dan tusschen ji. Vrij dag en Dinsdag toen de politiek der regee ring wederom In bespreking komen zou, kans gezien een nieuwe minister van Land bouw te benoemen en hij schijnt nog vol strekt ciet zoo'n kwade keus te hebben gedaan. NOULENS heet de nieuwe man. H3 moet nogal een knappe baas zijn. Mtórhij komt dan ook al dadelijk voor ces zeer heet vuur te staan, want de Kamer zal hem direct met deze vraag aan boord komen: Uw voorganger hebben we heengezonden omdat bij niets tegen de duurte wist te doen, gij, wat zijt gij van plan Eu dan moet hij het weten ook Want het is in Frankrijk bdr Zonder eenige overdrijving, matig bere kend.. is daar alle leven driemaal zoo duur der geworden, als het voor den oorlog was En- de gansche wereld is er van overtuigd, dat het niet zoo duur behoefde te zijn, al is de duurte op zichzelf niet weg te nemen Ds vraag isWat moet er gedaan V Van Frankrijk zien we naar Engeland De Iersche kwestie is de eenige niet 1 Even ernstig is de kolenbwestie De prïsverhooging is ingegaan Maar zij dreigt zoo noodlottig te worden, dat de gansche staatkundige wereld in be weging is om te trachten haar weer onge daan te maken, omdat iedereen voelt, dat ander c!e Engeische industrie de mededin ging op de wereldmarkt niet volhouder. kan- Deze prijsverhooging zou niet noodlottig zijn geweest, indien de arbeiders in de mij nen behoorlijk hun best willen doen Zij heb ben au den 7-urigea arbeidsdag Afgejakkerd worden ze dus niet Als ze nu maar uit de mijnen willen ha len wat er per dag van zeven uren uit te ha'en is Dat nu doen zij niet Smillle, hun leider en woordvoerder, heeft het zeif toegegeven Wat zij willen is .nationalisatie der mij nen. 't Geen een zusje is van .socialisatie" 't Gaat alleen niet zoo verde eigenaars worden niet uitgeschakeld en de arbeiders krijgen „medezeggenschap" in het beheer der mijnen Welnu, bij de jongste onderhandelingen, waarbij de heer Smiliie voor de arbeiders weer het woord deed, ontkende hg wel, dat de schuld van de vermindering der produc tie bij de mijnwerkers was gelegenvan een „officieels of georganiseerde poging, om de productie te beperken wps geen sprake voor zoover den mijnwerkersbond betrof". Maar de heer Smiliie erkende das toch onmiddelijk hierop dat het niet onmogelijk was, dai twijfel aan de invoering van na tionalisatie tot zorgeloosheid had geleid en de tegeering als z?j bereid is tot reorgani satie van de mijnindustrie naar hij geloofde zou kunnen rekenen op een ontzaggelijke veihooging der productie Hieruit volgt dan toch zeker wel, dat de mijnwerkers niet doen wat ze kunnen, en dat al moge er officieel geen stelsel van „slabakken" dat stelsel toch wel degelijke toepassing vindt Het is een zeer moeilijke kwestie Lloyd George heeft nu mat de jongste verkiezingen een groote persoonlijke meer derheid in het Lagerhuis gekregen, maar die meerderheid bestaat ook uit een flink kwantum „conservatieven" En afgezien nu van de vraag, of het voor het bedrijf nuttig zijn zou, is het wel zekc dat die meerderheid ai heel weinig zin her.ft om ook' maar éèn stap in de richting der „nationalisatie" te doen AMERIKA. Staken,! schijnt in heel de wereld het wachtwoord te zijn geworden. In Amerika Is het zoo erg, dat men gerust van een arbeidscrisis mag spreken, Uit New-York meldt men aan de .Times, De Ver. Staten hebben te lijden onder alge meen verspreide arbeidsongeregeldheden. in in de haven van New-York worden 500 stoomschepen vastgehouden. Langs de kust liggen nog 700 and-re schenen rente- ea werkeloos, ais gevolg van andere stakingen. Te Chicago is eveneens een ernstig ar beidsgeschil uitgebroken. Hier zijn 100.000 mm in de bc-uwvakken door de patroons uitgesloten, nadat 80000 taan den .arbeid hadden neergelegd om hooger loon te ver kregen. Aan gebouwen m wegénverbetering tot een waarde van ruim 50 miiiiosn dollar wordt niet meer gewerkt. Ook te Boston is hst leven der stad ont wricht door de staking der tramarbeiders. En nauwelijks was het bericht dezer staking beleend, of de tiding komt dat 100 000 sigarenmakers het werk hebben neergelegd. ENGLAND Te Luton, is Bedfordshire, was het den laatsten tijd erg onrustig geweest ten gevolge van bolsjewistische relletjes, waartegen de politie telkens krachtig moest optreden Op den avond van den Vredesdag is het na het fee3tbedrijf weer tot rnstige rustverstoi mg gekomen. Een groote verwoede menigte overweldigde de politie in eea hevige botsing waa'bij met sieenen en flessehen geworpen werd, bestorm de het stadhuis en s<ak het met benzine uit een naburige auto-stalling in bsand. D menigte verjoeg de brandweer en voerde een vreugdedans om het gebouw uit, tot het geheei in asch lag Het klokkespel van dentoren speelde vcor het laatst te middernacht; teen werd de toren in rook en vlammen gehuld en viel hfj spoedig in puim. Men meldt dat de menigte verbolgen was, omdat de overheid geweigerd had het park te gebruiken voor een taptoe, die georgani seerd was door een vereeniging van ontstegen soldaten en matroze». Cursussen in Meteen en Mdkbehandelisg, Li de jachtige: jaren, dus eea 40-tal jaren geleden stond onze boter op de buitenland* sche markt niet best aangeschreven, Er werd te veel snee geknoeid door de tus- schenhandelaren. De Deer,stee bete- oves- vieugelde dlêrrtengevoigtie ons product. Langzamerhand kreeg dit echter zijn van oudsher goeden raam terug, toen onze re- geering zich er mee bemoeide, en door de invoering vari een Rijkscontiölcverk een ze ker mihtenum-gehalte an. zuiver botervet werd gewaarborgd. Dat wii zeggen: debui- tenlandsche kooper kon 'nu op zijn hoede zijn, en door slechts boter te kooper', die van het Rijkscontiolemerk was voorzien, zich vrijwaren van minderwaardige produc ten. De geschiedenis herhaalt zich echter, want nauw mocht weer da boter worden geëxporteerd, of verschillende berichten meldden, dat duizenden kito's minder waardige boter tegen zeer hoogs prijzen aan de bultenlandsche afnemers werden geleverd. In het „Hbld" werd dasrom gewezen op de noodzakelijkheid dat de regeert»g onmidde lijk krachtig zou ingrijpen, op dat de goeden het niet met ds kwaden zouden ontgelden. Wil len we er in de eerstvolgende jaren onzen ouden naam vaa vroeger handhaven, of, wat noodig Iseen beteren naam voor onze boter in bet buitenland verwerven, dsn sm et geen uitvoer vaa zuivelproducten worden toegelaten-dan van die, welke van Rijks wege gecontroleerd zijn, We zijn hef hier met het blad eens. Maar verder moeten ook alle zeilen worden bijgezet es van hoo ger hand moet dat zooveel mogelijk worden bevorderd dat de behandeling der melk zoo goed mogelijk zij, van 't oogen- biik af, dat zij uit de koeien komt. Die be handeling laat thans nog veel te wenschen over. De koeien worden niet doelmatig gemol ken, niet „uif'gemolken zo als men 't hier en daar uitdrukt, waardoor er in de eerste plaats honderdduizenden liters melk per dag minder verkregen worden, dan het geval zou kunnea zijn. Verder laat ook de zinde lijkheid bij het meiken, zoowel als bij het transport naar de fabrieken, dikwfjls zeer veel te weaschen over. Als er geen goede boter door bepaalde fabrieken afgeleverd wordt, ligt dat dan ook dikwijls meer aan de behandeling der melk, eer ze aan de fa brieken komt, dan aan deis fabrieksdirecteur, waarom het gewenscht is dai er overal cur sussen in melken en melkbehandeling wor den gegeven. Willen ze echter voor onze zuivelproduetie het noodlge effect opleveren, dan moeten ze overal ia het land op vele plaatsen gegeven worden, terwijl ze besloten dienen te wor den met een melkwedsiröd en een wedstrijd in de behandeling van het transportmateriaal voor de melk. Eerst dan zal oaze zuivel industrie ia al haar geledingen de vruchten ervan plukken, en dan zullen onze zuivel producten ook in de toekomst steeds kunnen blijven wedqveren met wat er door andere zuivel-exporteerende landen aan de maskt wordt gebracht. K ij k spremieke urlngen Woensdag werd op Woudenstein te Rot terdam de control; keuring voor de rijks- premiefceuringen in deze provincie gehouden. Zij geschiedde ten overstaan van de pro vinciale regeringscommissie voor de paarden- f kkerij in Zuid-Holiand, die vertegenwoor digd was door de.heeren J. H v. d Tor/en Kzn., voorzitter, P. jas, D C M. André de la Porie, A. Kooij Jr.. M. P. Hage, P Olij, A. A. Mijs, R. Wilson, W, 4 j Nieuwen- huizen en J. C Roodzant Kznsecreta-'s- penningmeester De jury bestond uit de h.h. D. C M. André de ia Porte, G. L. Hinrichs, C. A, de Bruijkere, M G vtn Baaien en M. de Rhoon Mzn. Dc keuring getuigde van greofer belang stelling dan waaraan men de laatste oorlogs jaren gewoon was. Er komt meer leven ook in den handel In de rubriek 2jarige merriën, waarvan grzegd kon worden, dat zij vrij goed was, werden aaakondigingsbijdi'ugen toegekend van f 75 aan Nonny, van D. Mijs Johz te den Bommel, van f 50 aan Lidie, van J. Ko<;rl Czn. te Sommelsdïjk Aia bijzondere onder-cheiding verwierf de merrie Nom-y een vibreren medaille, door de regolings commissi- uitgeloofd. Eenjarige meniën. Toegekend aanhoudings bedrag'. n var, f 30 aan Froza van H. M. de Vos te Geervliet eu aan Eha de Maas van van Pallandtspoldef tc* Middelbands, Dan verschenen voor de jury de meniën met veulen, een goed vertegenwoordigde collectie. E' wa uitstekende dieren bij, zoowel onder de koud- ais de warmbloedige. Onder de Belgische meniën telde men vele beste fokmerriën en in het algemeen zag men in deze rubriek vele exemplaren, die op iedere tentoonstelling eea goed figuur zou den mak n. Het waren vooraanstaand - dieren. Als blijk daa/van kan wel dienen dat tijdens d ks uringen een ruim 2 maanden oud hengst veulen van den Belgischen roodsch'mmel Mif. Ilie de Brain van D. Mijs Joh.an. te den Bomrne! voor f 2500 verkocht werd aan dea heer Joh. Koert te Middeih-'wis. De jury keurde deze rubrtek in drie cate gorie» naar prijzen van f 100, f 75 en f 30. Zij kende toe aan houdingteijdragen van f 100 aan Kora. van L. de Grasff, te Sorn- mrisdök, aan Mireille de Braine, van D Mus Johz., te den Bommel; vau f75aan Coquette d'Obourg, van D Mijs Johz te den Bommel, van f 30 aan Msrie, van L Waruaer, te Me- !i sant en aan Eoacia, van G. van E*;, te Sommelsdijk, alle Belgische paarden. Boven dien bende de regeihigscommisaie, ais bij- ondere onderscheiding, toe eea zilveren medaili aan Mireille de Braine De driejarige meniën vormden over het algemeen een goede rubriek, die almede veler belang3teiiiog bad. Gezegd mag worden dat de Belgische mtrriën zich bover. het warm bloed onderscheidde. Toegekend werden ondersch.idsbqdragen van f 100 aan Sasa II van L. Wavnser te Meii sant,aan l.aborieuse van J. Koert Cr. te Sommelsdijk en aan Mies van E. Warnaer jz. ia Di'ksland, die zich daarbij de hooi ste onderscheiding van de regelingscommissie, een verguld zilveren medaille, toegedac-t zag. Onder icheidsbijdragen van f 75 verwierven L eronne van C. D. Gebuijs Jr. te Mellssant en Ca/lette van A. A. Mijs te Sommelsfiflk. De rubriek 4 5-, 6- en 7-jarige merriën bracht veie goede fokmerriën voor ae jury. Ia he algemeen genomen was het een heel gocd« collectie Toegekend weid eenonder- cheidsbijdrage van f 100 aan Carmen de Bauffe van L. Slis te Oude Toa-g Onderschetdsbijdrnge vanNJf 75 werd toe gekend aan Bangèlé van J A. Slis Jz te Sommelsdijk Twee-jarige hengsten; In deze rubriek werden drie hengsten geprimeerd met f 150 eik, hetgeen van belang is voor de paarden fokkerij in de provincie Zuid-H Aland Van deze drie hengsten is er een een Belg, alten zij» goedsoortlge gieren Eea der gcprlmeer- dea was Mank vaa Johan Koert te Middel- harnis. Ten slotte verschenen voor de jury de 1- jaiige hengsten Hiervan waren er maar vijf aangegeven, waarvan een van Oldenburgsch en de overigen van Belgisch ras. Yan deze dieren valt nog weinig te zeggen, Ond-r- houdsbfldragen vaa f 75 werden toegekend aan Bel van Job. Koert te Middelbands en Rinaldo van denzelfde. Op het keuringsterrein bevond zich ook een uit de heeren K. Louter, W. F. Altevoogt en J. C. Col ter bestaande commissie, die namens de Nationale vereenigiug tot bevor dering der paardenfokkerij in Nederland, k- ur ie voor 'opname in het stamboek als landbouw tuigpa -rd of als luxe tuigpaard Deze» commissie keurde goed voor opname in fcet stamboek als luxe tuigpaard Scoreby Dorothy van P. Langendam te Oostvoorne M1DDELHARN15, Er is maar ééne schrede Dinsd gavoad, toen L. S„ een bezoekbfjritijn zona wilde brengen werd hij nabij diens woning plotseling onwel en waseenlge oogen- bllkken daarna overleden. De Nationale Bankvereenlging zal zich met ingang van 1 Augustus a s. alhier vestigen en een kantoor barer Instelling openen, aan de Voorstraat A 226. Als Directeuren van deze vestiging zuilen optreden de Heeren A. Tiggelman en J. Zaaïjer Pzn. De Nationale Bankvereeniging werd in de loop van 1916 met medewerking vandeRot- terdamsche Bankvereeniging opgerieh met het doel om een provinciaal bankbedrijf te vestigendaartoe nam zfj bereids velschil lende oude en bekende bankiersbedrijveu over. De Hoofddirectie, bestaande uit de Heeren Mr. J. H. Geertsema Wzn., C. J. E. de Bor des, E. Th Gee3ink en A B A. van Ketel, is evenals de Centrale Administratie, geves tigd te Utrecht. Het kapitaal en de reserves bedragen f 7,500,000. De Nationele Bankvereeniging heeft thans kantoren in de navolgende plaat sen Alkmaar, Almelo, Alphen a/d Rfjn, Amers foort, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Barneveld, Bodegraven, Borculo, Boskoop, den Brie!, den Burg (Texel), Coevorden, Culemborg, Delft, Doetlcbem, Dokkum, Dordrecht, D ach ten, Ede, Emmen, Enschedé Frantker, Gel- dermalsem, Goes, Gorkum, Gouda, Groenlo, Groningen, Haarlem, Hariingen Heerenveen, den Helder, Hengelo (O Hoogeveen, Hoogt- zar.d, Hoorn, Hulst, Katwijk, Leeuwarden, Leiden, Lochem, Meppel, Middelburg, Nij megen, Oostburg, Puimerend, Ridderkerk, Steagen, Schoonhoven, SHedrccht, Sneek, Stadskanaal, Terneuzcn, Tholen, Tiel, Uit hoorn, Utrecht, Veenendaal, Vüssingen, Wiï- dervanb, Winschoten, Woerden, Ymuiden, Zeist, Zierikzee, Zutphen, Zwijndrecht, waar bij per 1 Augustus dan nog Middelbands komt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Hoof delijke Omslag is over dit jaar 40 hooger dan oyer 1918. Op bon 247 is deze week verkrijgbsar 37a ORS suiker en op bon 14 der kïnderkaart idem. De verordening op het heffe» van weeg- loom n is goedgekeurd terug ontvangen De zware regens dsr laatste dagen heb ben het graan, voornamelijk de rogge op den groud doen zakken. Het is te hopen dat droogte in mag treden, teneinde groqte scha de voorkomen worert. OOLTGENSPLAAT. De rekening van de inkomsten en uitgave» dezer gemeente over het jaar 1918 liggen van 24 Juli tot en met 6 Augustus ter gemeentesecretarie voor ie der ter inzage en is tegen betaiiug der kosten verkrijgbaar. In de week van 28 Juli tot 2 Augustus is verkrijgbaar 3'/i ons suiker. OUDE TONGE. Den heer G. Tiggelman alhier is naar men verneemt, benoemd tot Stadsreiniger te Leiden, met ingang van 28 Juli a s. Den heer D. H. verwonde zijn pois met het vallen door een ruit zoodanig, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Het land gelegen in den Sui?spclder en in huu^ bij den heer P. C. van kempen is bij afslag door hem gekocht voor f 1415 per gemet. Bij het grassnijder verwonde P. v. N. zich zoodanig aan zijn baud, dat hij zün werkzaamheden niet bon voortzetten. NIEUWE TONGE. Door zijne Exceliectie den Heer Minister van Justitie zijn tot on bezoldigd Rijks-Veldwachters alhier aange steld de heeren A. Vulaart Az. polderbaas van den polder Kllnkerland en A. v. Alphen Gz. nachtwaker. Jl. week is er een begin gemaakt met het bestellen der cichoriefabriek De Onder neming" alhier. Naar men verneemt zal door den heer Rijks-Ontvanger alhier, gedurende de maand Augustus geen zitdagen worden gehouden. Behoudens enkele uitzonderingen gaan van de Militie »aar Landweer over de lich tingen 1913 en ouder en zulks met ingang van 1 Aug. e.k. Gelijk overal bevinden zich ook in deze gemeente veel personen zonder werk. Ook ziin hier nog va- andere gemeenten arbeiders aan het vias piukken - C. R had het ongeluk in de sloot te recht te komen. Met een nat pak moest hij huiswaarts ketren. HERRINGEN. De wonderen der natuur. Bij de» landbouwer P. Slis ond»r deze gemee?.te staat eer. peereboom, dit voorjaar zelfs laat geplant, thans met vrucht beiaden voor de twee e maal in vollen bloei. Werd dezen zomer door het laten uit diepen der slooten ea wateringen de werk loosheid zooveel Rioge'ijktegeugegaan,thans mag niet werden ontkend dat alhier eenigen zot'der werk zQn wat in dezen nog steeds duren tijd zeer onaangenaam is te noemen. Nog steeds blijft het overzetveer alhier voor reizende vrermdelingen blikbaar zeer aantrekkelijk daar er door velen gebruik van wordt gemaakt om verder per fiets de pro vincie Zeeland te bezoeken. B1RKSLAND, Daar het blijkt, dat velen die brusnbfoodfeaarten hebben, wittebrood in piaats van bruinbrood den bakker ontvan gen, wordt men er op gewezen, dat dit zeer nadeelig voor de gemeente- es Rijkskas is, omdat op de bruinbroodbons een groote toeslag moet worden verleend Dit is met witbfoodbons niet in die mate het geval. Ais men bminbroodkaarfen verlangt, zal men daarvan ten spoedigst ter gemeente-secretarie aangifte moeten doen, omdat zonder aangifte zrt worden aangenomen, dat men uitsluitend wit-broodkaarten wenscht. Onder zeer groote belangstelling beeft Donderdag op de nieuwe begraafplaats te Ooste beek de teraardebestelling plaats gehad van hit stoffelijk overschot van mr C. Zaaijer, burgemeester van Renkum. Behalve de leden van den raad met de wethouders en de gemeente-secretaris waren aanwezig jhr. S. van Citfeis, commissaris der Koningin in Gelderland; de oud busge- meester vass Renkum, jhr. Nedermijer, ridder

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3