I' Advertentiën. I f 25-iarii KUnmUl 11 mm 81IQBOEGOT flint I Vraagt steeds bij Uwen leverancier OUDE SlflK Adrianus vandenEelaart Distilleerderij Likeurstokerij (zeer oude Genever) Korte Haven 29 -- SCHIEDAM GEMENGD NIEUWS. Vertegenwoordigers gevraagd UIT DE PERS. MARKTBERICHTEN. Mr Cornells Zaaijer, Mr, Cornells Zaaijer, een SMIDSKNECHT MEUBELMAGAZIJN 16186 van Jol) Born •fl en J| Cornelia Johanna Schoonejonp TERSTOND GEVRAAGD bekend met boerenwerk en hoefbeslag. Adres A. v d, DOEL, Smederij Nieuwe Ton ge. 16314 Terstond gevraagd goed bekend met boerewerk en hoef beslag, bg M. VAN DONGEN, DREI- SOHOR (Zeeland.) 16318 MIDDELHARNIS Telefoon No. 29 Ruime keuze in Meubelen. Goede kwaliteit, Lage prijzen. i52se j M, ai emakkel|ker van zijn taak af te komen. En nóg een sterker voorbeeld: In den kring der openbare onderwijzers Daar is een gedeelte nog steeds aan 't na- mopperen over de salarlswet van min. De Visser, waarover onze blzondere onderwijzers zich zoo verheugen en door meer dan éen was mondeling en schriftelijk de idee ge opperd, om 't nu in de school met zijn plichten niet zoo nauw te nemen en wat men noemt „lijntjes te trekken". Zeker, 't waren aarts-mopperaais Maar „de Bode" achtte het dan toch nood zakelijk expres een artikel te schrijven; om den collega's het ongeoorloofde van een dergelijke handelwijze onder 't oog te brengen. Het zou dan ook ongehoord zijn Om eigen kwade iulm te vieren, zou men er het veelgenoemde „volkskind", waarvoor men altijd zeide te blaken van liefde, een voudig aan wagen. Dat werd de dupe van alles. Hoe 't zij, 't verschijnsel is vrij algemeen. En de leiders der arbeiders zien ook wel in, hoe fataal het is, wijl de gansche maat schappij, en dus ook de arbeidersklasse er onder lijdt. Ieder ban dat zelf uitrekenen! Als b.v. een zelfde ploeg kolendelvers thans in gelijken tijd slechts van de hoe veelheid kolen naar boven brengt, als voor been, dan heeft men voor dezelfde hoeveel heid kelen thans U/a maal zooveel arbeiders noodlg. Dus ook l'/i maal zooveel arbeidsloon. Ieder kan dus nagaan, hoe reeds alleen déardoor de prijs der kolen stijgen moet. En als dan 't verschijnsel algeméén is, dan weet men tenslotte niet, waar 't met de prijzen heen moet. Komt er dan tenslotte invoer uit andere werelddeelen, w^ar nog meer ouderwetsche toestanden heerschen; invoer tegen lager prijzen, dan kan bovendien werkeloosheid er ook nog 't gevolg van zijn. Men zocht nu naar genezing. In Engeland, gelflk in Duitschland zuilen de leiders der vakverenigingen zich tot hun arbeiders wenden, om hun 't een en ander eens goed uiteen te zetten en tot de vroegere krachtsinspanning aan te sporenvooral bij den verkorten werktijd toch, mag men vragen dat de arbeider zich ten volle aan zijn werk gééft. 't Is te hopen, dat 't wat baat. Maar ik vrees er eenigszins voor We hebben hier te doen met een gevaar lijke, geestelijke besmetting en daar helpen verstandelijke redeneeringen en argumenten niet veel tegen. Ge kunt het zien aan Frankrijk. Met zijn gering geboortecijfer. Daarover is al zooveel geschreven, ge waarschuwd, het Fransche volk wéét zeer wei, dat het zichzelf naar den afgrond helpten alevel gaat het met zijn ver keerde praktijken voort. Want het kwaad zit in het hart. En dat laat het verstand praten Zoo nu is het ook hier. Reeds in een vroegere periode hoorde men het gezegde: Het werken is voor de dom- menl maar toen was dit nog meest ironie. In steeds breeder kring echter gaat men in den arbeid een kwaad zien, waaraan de mensch zich onderwerpt, omdat hij niet an ders kan. En men vloekt en verfoeit dien arbeid vaak, omdat de vruchten er van vaak anderen, naar men zegt, ten goede komen. Wat heeft de christen hier tegenover een dure, schoone, maar moeilijke roeping! Ook hier weerde „antithese". Arbeid op zichzelf is en blijft 'n zegen. Waarvoor we onzen God moeten dénken, al hebben we ten voile het recht op goede arbeldsvoorwaarden aan te dringen en als 't moet, er voor te strijden. En dan de „vrucht van den arbeid" In de eerste plaats, dat wij met de onzen, zij 't ook op nog zoo bescheiden wjjze, be hoorlijk kunnen ieyen. Daarover zijn allen het eens. Maar dan komt 't groote verschil De socialist staart zich blind op de „meer waarde", op de stoffelijke voordeden van ónzen arbeid, die soms een ander ten goede komen. En daar mag ook over gepraat. 'n Aandeel in de winst voor den arbeider, zou in sommige bedrijven wellicht de werk lust doen toenemen. Maar de christen ziet het toch énders. Hij spreekt van zijn „goddelijk beroep". En als h(j dht getrouw vervult, met él zijn kracht, gelijk de engelen dienen in den he mel, dan noemt hij dat „genade" en hij wéét het „hunne werken volgen hen" en hij rekent in de eerste plaats niet met de over winst van den patroon, maar met het „ge nadebrood", dat de Hcere hèm geven zal in dien dag. Wie zóo leeft, kan niet lijntrekken. Omdat hl arbeidt, met zijn God! UITKIJK. Mr. Troelstra houthakker. De heer Troelsira is thans bezig in de „Socialistische Gids" uiteen te zetten hoe hij de wereld wen3cht te vormen. HQ wil voorlooplg alleen met ons land beginnen om een staal te geven van zijn machtig kunnen. Maar allicht blijft het daar niet bij. De Engelsche schrijver Wells heeft gezegd, dat „now everything becomes fluid", nu al les vloeibaar wordt„the world is plas tic for men to do what they will with it" De wereld is kneedbaar geworden, men kan er van maken wat men wil. En de heer Troelstra denk stellig: de man waar van Wells spreekt ben ik. Hij gaat nu nog eens even na of het mo gelijk is dat er hier als ia Duitschland een gemengd kabinet wordt gevo md, met man nen uit verschillende partijen, ook uit de socialistische partij. De heer Troelstra komt tot de conclusie, dat dit afgesneden is door de November-gebeurtenissen. Hij heeft aan de andere partijen toen een kans gegeven. Maar dat gaat nu niet meer. Het is uit. De „overwinnaai" van November wil van overleg niet meer weten. Verder vraagt hij of de Koningin zal kun nen worden gehandhaafd. Dit had in Novem ber misschien gekund. De machtige man in ons land, de Neder- iandsche Lenln of Bela Kun, is echter thans besloten om onze koningin niet meer te Gulden, HQ had haar ia November nog wel willen zien als presidente van de nieuwe républiek. Maar dat is nu uit. Weg er mee. In de derde plaats is de Eerste Kamer niet te handhaven. Ook de Raad van State niet. En ten siotte kan de politieke organisatie door het proletariaat, dat tot de macht ge komen is, niet worden gchandhnafd. Vee! moet direct worden afgeschaft en veranderd. En dat gaaf natuurlek niet langs den parlementairen weg. Vandaar dat de bijl der revolutie komen moet om alles weg te kappen. Eerst dan kan men tot nieuwen aanp ant overgaan. Dat alles wordt neer geschreven niet door een man die geestelijk gekreukt is door zijn mislukkingen en vergissingen, maar die door zijn grooten hoogmoed verleid, zich verbeeld het recht te hebben ons volk te tyraniseeren en van te voren ons vertelt hoe hij het heb ben wil. Zelfs „Het Volk" schijnt er van geschrok ken te zijn. Het blad zei boven al dit fraais van zijn chef: een parlementaire oplossing mogeiijk, terwijl het artikel juist aan geeft, dat een parlementaire oplossing niet moge- l§k is als men tenminste alles wil wegkap pen, wat de heer Troelstra daartoe aanwijst. Hij stapt thans door den Nederlandschen tuin en teekent met een krijtstreep aan wat omgekapt moet worden. Alsof hij de meester in Nederland is. En de sociaal-democraten luisteren, als men van slavenzielen verwachten mag, met grooten eerbied en onderdanigheid. Het is wat fraais. Het is maar goed, dat wij weten wat vol gens Mr. Troelstra kaphout is. Maar het is nog beter dat wij even nagaan, wat er, als de bijl van Mr. Troelstra kapt, nog meer verdwijnt. Dan verdwijnen ook de wet en het recht. Niemand heeft das nog eecig recht dan wat hem door Mr. Troelstra wordt gelaten. De schrikkelflkste willekeur heerscht. De grofste dwinglandq. Dan verdwijnt alle burgerrecht. Dan ver dwijnt de vrijheid van consciëntie, dan ver dwijnt ons recht op de vrije school en de vrije kerk. Dan verdwijnt alles wat in een 3tr^d van eeuwen is opgebouwd. Heel de Nederlandsche tuin wordt een woestenij. De heer Troelstra en na hem de heer Wijn koop gaan aan het kappen. Zij laten ten slotte niets staan. En als zij aan een nieuwen aanplant toe zijn, dan ontbreekt hun de kracht. Zij heb ben ook niets om aan te planten. Laat ons volk dus wel zien waarheen de hoogmoedige dwaze droomen van Mr. Troel stra ons zullen heenleiden. En laat men wel bedenken, dat dit hoog moedig geschreeuw geen leege klank is. Er is waarheid in de woorden van Wells. Het is niet onmogelijk, dat een man als de heer Troelstra de gelegenheid tot kappen krijgt. De bijl ligt er En al heeft zijn hand er zich eens vergeefs naar uitgestrekt, een tweeden keer kan hij meer resultaat hebben. Ons voik moet niet inslapen maar zich sterk maken. Ons blijft dreigen het vreesel&kste kwaad wat ooit een man over ons volk bracht, de schrikkelljkste ellende, waarvan onzr histo rie ooit gewaagde. (N. Pr. Gr. Ct.) „Volksvoorlichting, Meer dan eens hebben we er op gewezen, hoeveel waarde gehecht moet worden aan de voorlichting van het S.D.A.P. hoofdorgaan, Het Volk Weer een voorbeeld: Onder het opschrift: „De waarde van ministeiswoorden", schreef Het Volk verleden week „Minister van IJsselsteijn heeft de vorige week in de Kamer weten te bewerken, dat de motie Sannes, tot verlaging van den broodprijs op het peii vóór de jongste verhooging, verworpen werddoor aan te kondigen dat den volgenden dag de wit- tebroodprijs met 10 pet. zou dalen. Achteraf blijkt hiervan niets waar te zijn. Niet alleen kan de verlaging van den wittebroodprljs pas later intreden, n.l. wanneer het verbakken van het in prijs verlaagde meel begint, maar daarenboven zal de prijsverlaging niet 10 pet bedragen, doch slechts 2 cent op een wittebrood van 800 gram. En daarenboven heeft de minister verzuimd mede te deelen, dat hij voor veie gemeenten, waaronder alle grootere, den prijs van ongebuild meei verhoogd heeft, waardoor de prijs van het bruinbrood met 1 cent per brood van 800 gram stijgt. Het geloof in de woorden van Min. van IJsselsteijn zal hiermee voor het vervolg niet versterkt zijn." Van hetgeen Het Volk aan den Min. van Landbouw in den mond legt 13 ongeveer niemendal waar, zoo toont de Nederlander aan. Minister Van IJsselsteijn heeft op 10 Juli In de Kamer gezegd: (Hand. bladz. 3001) „Intusschen Is op het oogenblik zooveel graan uit Zuld-Amerika gekomen, dat de prijs van het meel inde Staatscourautxan hedenavond gebracht wordt van 40 op 36, dus een daling van 10 pet. Het Is een mengsel van Noord- en Zuld-Amerlkaansch graan; het brood daaruit gebakken, kan dus 10 pet. goedkooper worden." Hier staat geen woord in van „den volgen den dag"; hier wordt alleen geconstateerd, dat wanneer van het nieuwe meel brood gebakken wordt, de prijs met 10 pet. kan dalen. En waarvan hangt dat af? De minister zeide in repliek(Hand. 3007) „Wat den prijs van het brood betreft, wanneer de prijs van bloem naar bene den gaat, dienen vóór alles de coöperatieve vereenigingen te zorgen, dat ook de prfls van het brood naar beneden gaat. Die hebben dien prijs tamelijk wel in handen iaien die eenvoudig den broodprijs lager maken, dan volgen alle bakkerijen wel." Daarvan spreekt Het Volk niet. (Onze Courant). Zwendel Gelijk bekend, heeft de chefvaa het Maasstation te Rotterdam in den nacht van 12 op 13 dezer bij de politie aangifte gedaan, dat uit een loods op dat station drie kistjes gestolen,waren, die zooals later ver luidde, een waarde van tweemaal honderd duizend gulden aan edelstcenen zouden be vatten Het onderzoek, dat de politie van hier naar aanleiding van deze aangifte instelde, heeft haar op het spoor gebracht van een heele zwendelaarsbende, die gepoogd heeft oplichting op grooten schaal te plegen Te Amsterdam woont een koopman, die tijdens den oorlog greote zaken gedaan heeft in Kaapsche robijnen. Die robijnen werden vermengd met diamantboert (afval van dia manten) en dan in Duitsahland gebezigd bij het slijpen van de zielen van het geschut Toen de oorlog afgeloopeu was, bleef hij met een groote partg van deze Kaapsche ro bijnen zitten, die nu veel van hun waarde verloren hadden, ja haast geen geld konden opbrengen De koopman gaf een anderen koopman consignatie voor den verkoop Dit gelukte niet en te vergeefs werd er in Enge land, Zwitserland en Amerika mede geleurd Men wenschte evenwel aan geld te komen en nu werden andere middelen beproefd. Nog een zwendelaar, dien de eigenaar geheel in zijn macht had door middel van accep ten, werd aan het werk gesteld. Nu werden de robijnen met stoomboot dienst naar Utrecht verzonden met het voor nemen ze onderweg te laten stelen, doch de stoomboolkapltein durfde dit niet aan en ook deze diefstal mislukte alzoo. Teneinde raad hebben de zwendelaars toen de drie kistjes met robijnen bij notarieele akte later, verhandelen. Daartoe werd een Amsterdamsche notaris in den arm geno men. Zij maakten den notaris wij?, dat deze Kaapsche robijnen een waarde hadden van f 204,450, waarop deze de drie kistjes, waar in zich deze schat bevond, in een tijtuig onder geleide van vier bedienden en een paar wakers van den nachtveiligheidsdienst naar zijn kantoor in Amsterdam liet brengen en van daar naar een café Voorzien van de notarieele acte hadden de zwendelaars nu geen moeite om te Am sterdam bij een bekenden firma de robijnen verzekerd te kragen veor het vervoer per spoor naar Rotterdam inbegrepen het ver voer uit tot in het huis. De verzekering ge schiedde op Hollandsche condities, vrij van molest, incluis diefstal en vermissing tot een bedrag van f 204,425, Het vervoer zou plaats hebben in drie collies. Besloten werd om de robijnen onder het vervoer naar Rotterdam te laten stelen. De Amsterdamsche zwendelaars stelden zich in verbinding met den directeur van een detectlevenbureau. Deze„,zou voor de dieven zorgen. De kistjes, met robijnen in Rotterdam aan gekomen, werden daar gebracht in hotel Coomans en hebben daar ongeveer 4 we ken in het magazijn gestaan. Terwijl zij daar stonden, heeft men nog getracht er een Amerikaan in te laten loopen, maar deze ging niet op den koop in hoewel men niet naliet, met de verzekeringspolls te schermen Toen ineens werden zij naar het station Maas vervoerd en daar gestolen. Nu was in hotel Coomans een man gelo geerd, die de kistjes niet uit het oog liet gaan Zoodra zij daar weg waren, maakte hij dadelijk alarm Het onderzoek naar de kistjes heeft aan het licht gebracht, dat z(j op een vracht wagentje van de Oosterkade naar een hofje in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam zijn vervoerd Daar zijn ze weer afgehaald en sedert spoorloos verdwenen De inspecteur van politie die met het on derzoek belast is, had juist daags, voor den diefstal gepleegd werd, op den Coolsingel een spoorwegbeambte in gezelschap gezien van een beruchten inbreker en het was juist dezen spoorwegbeambte, die op het Maas- staiion de kistjes weg liet halea, alihansde gelegenheid daartoe voor de dieven open stelde, door zich te verwijderen. Die spoor wegbeambte is aangehouden en de dieven van de drie kistjes, de bekende Rotterdam- sche inbrekers Th. W., J. van K. en zekeren V„ zijn opgespoord. Voorts zijn de drie Am sterdamsche kooplieden, dlegdeze zwendei- partij op touw zetten, aangehouden, als ver dacht van poging tot oplichting. Het is hun niet gelukt de verzekerings maatschappij voor een paar ton op te lich ten. N. R. Ct. Een stamboom Te Gennep deed een 26- jarige man aangifte van de geboorte van zijn zoon in het bijzijn van den grootvader en van den overgrootvader van den jongen spruit als getuige In het hol van den leeuw Te Tongelre bij Eindhoven werd een persoon op het stelen van fruit betrapt, in den tuin van den veldwachter. Ons gebit. Van alle organen van het menschelijk lichaam is niets zoo aan verval onderhevig als het gebit. Geen wonder, dat de tandartsen goede zaken maken. Op 100 volwassenen komt er slechts één voor, die een gezond gebit heeft. Zelfs de zoogdieren, die in de onmiddel lijke nabijheid van den mensch leven, zooals de honden en de kat, ja zelfs het varken, lijden aan kiespijn. En dit verval dateert niet van vandaag of gisteren. Sedert de oudste tg den heeft de mensch aan kiespijn geleden. In het „Archiv-für Anthropologiee wijst Lenbössek er op, dat de oudste schedels uit de steegperlode gezonde tanden vertoonden. Toen dit ras echter door de kortschedel werd verdrongen, begon de ellende. In het neolitisch tijdvak, in de brons- en ijzerperiode neemt het tandbederf steeds toe. De schedel3 vertoonen sporen kaakabcessen en dit gebit is ver van fraai. Tijdens de volksverhuizing had 80 pCt. der bevolking een slecht gebit. Thans is dit cijfer reeds tot 90 pCt. ge stegen en over een paar eeuwen zal men wellicht den mensch met een gaaf gebit als een rariteit beschouwen. De staking der Landarbeiders. De sta kers in Oostelijk Groningen hebben met 812 stemmen voor, 727 tegen, 47 blanco en 15 van onwaarde, het voorstel der Bemiddelings commissie aangenomen en zullen heden en morgen het werk hervatten. De overeenkomst wordt morgen te Groningen vastgesteld. Ook is aanvaard de loonregeling voor de veen kolonie op den grondslag van de loonrege lingen in Oostelijk Groningen. Over 1918/19 worden van 1 Mei 1919 tot 1 Mei 1920 de loonen als volgt geregeld Voor de arbeiders met emolumenten in één- schaf tswer k over de maanden Augustus en Sep tember met 7'/2 cent over de overige maan den met 5 cent verhooging. Door de 2'/a cent extra in de maanden Augustus en September vervalt de vergoeding voor den borrel. Voor aüe arbeiders wordt het uurloon In tweeschaftswerk met 2',/j cent extra verhoogd. Atie vrouweriloonen worden met 2'/2 cent per uur verhoogd, jongere en minderwaar dige werkkrachten worden naar everredig- held betaald Oogstwerkzaamheden worden 15 pet. hooger betaald, dorschmachlnearbeld wordt met 7'/i cent per uur verhoogd. Inbe grepen de vergoeding voor den borrel, die in 1918/19 in uurloon is omgezet, bedaagt de verhooging 5 cent. De waarde van den raid- dagkost wordt bepaald op een gulden. Be staande gewoonten en gebruiken blijven overigens onveranderd. In die afdeelingen, waar voor kunstmest zaaien een verhooging per baal bestaat, zal ook deze verhooging met 15 pet. vermeerderd worden. in Oostelijk Groningen haalt men nu weer ruimer adem; de toestand was er gedrukt en de onderlinge verhouding tusschen werk gevers en werknemers heeft zeer geleden. MIDDELHARNIS. Centrale Groenten- en Fruitveiling van Goeree en Overflakkee. 23 Juli 1919. Aafdappelen 13 cent per Kg. Poters 5—7 cent per Kg. Perziken 3—20 cent per stuk, Bloemkool 3—16 cent per stuk, Ra barber 7—8 cent per b03, Andijvie 9—11 cent per bos, Wagenaars, 40 cent per Kg. Kro ten 7 cent per bos, Komkommers 2—6 cent per stuk, Peulerwten 28 cent per Kg. Selderij 3 cent per bos, Meloen 30—70 cent per stuk, Tomaten 33 cent per Kg. Tomaten (gescheurd) 7 cent per Kg. zure Appels 40 cent per Kg. ROTTERDAM, 22 Juli 1919. Op de heden in het Veilingslokaal der Rotterdamsche veiling, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeierenf 13,35 tot f 16,00 Idem (klein)tot Eendeieren18,50 tot 19,— Ganseierentot Kalkoenelerentot Kievitseierentot Middenprijs f 14,72. Aanvoer 78800 stuks. Den 3den Aug. hopen onze gelief- ■m de Ouders Heden ontsliep tot ons groot leed, onze lieve Man, Vader en Zoon, Burgemeester van Renkum, in den ouderdom van 46 jaren. Geen bloemen. Eenige en aigemeene kennisgeving. Oosterbeek, 21 Juli 1919. C. E. ZAAIJER—Rutgers van der loeff. J. ZAAIJER. M E A. ZAAIJER. M. ZAAIJER. E. J. ZAAIJER. Hilversum. Dr. J. ZAAIJER Azn. H. N. ZAAIJER-van Weel. De begrafenis zal plaats hebben te Oosterbeek Donderdag 24 Juli; vertrek van het sterfhuis 2 uur. 16311 3K hunne •ég te gedenken. •gg Hunne dankbare kinderen, JR LEENTJE ADRIANA. m J- BREUR— Verloofde. H HUIBRECHT. ADRIANA. Joh. v. GRONINGEN— Verloofde. HERMINA. HERMANUS. JACOB. -Ik Middelharnis, Juli 1919. 16312 Heden overleed onze geliefde Neef de Edelacbtbaie Heer Burgemeester der gemeente Renkum, Oud-Burgemeester van Dirksland, Me lissant en Herkingtn, in den ouderdom van 46 jaren. Dirksland. Mej. M. L. ZAAIJER. Weduwe W. ZAAIJER- de graaff, MR. A. ZAAIJER. Apeldoorn. Wedr Dr. A. ZAAIJER- Steenberg. Mej. E. J. ZAAIJER. Goes. 16310 MR. H. C. J. ZAAIJER. I. ZAAIJER—Dominicus. Oosterbeek, „'tMaarland"21 Juli 1919. - 82 De arbe den 8-urlg in alle be overgangsi met alles zeggen. 8-urendag Bij de weinig op de W$r.k( ernstig kii heeren Dr werkweek het 45 uui zou verm geëindigd meerderen Zij, die begroettei productie apiaken fc Alleen productie Ik gelo zal zign, intensief, Zal het die bepei ik je aanc De Ne: kend als is van willen v. laten, feit steeds sp bat is Maar meentewe Er won Nemen sche pol het algei goeden n ris van een sehrf in gedoe nakomen verlaten 1b ben eens, di ernstige wijst, z< moest z: lust om Nu is dat, was makkelij! lust- dot heeft hi wachtina; zullen v: léagelijb neme jongen, heeft, w van de over te den jon? sen, igatrekk gen een die her leeren vraag, den wer gebrach den of tedienst antwoor neming ijver er ga's. V hooren niet tev collega': waarlijk van Ar palen sl ger geb Wij it mond v mensch\ spreekt te sprek wordt moet z meenen taten ii beidslijt naast dan krl een not Maar product erger reel ac vreugdt Over penhors Overijst formeer ren. Hi gende dersvre niet mi droef ft Wat Den het mai iets bei Het heeft ei wet op

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2