voor «Ie KmiiilioIIaiiilsegie en ZSeeuwiscIie Eilanden K iarl f| I ïen. Zaterdag 19 Juli 1919. M"" Jaargang N*. 2512 igd Antirevolutionair O'tgmm Tweede Blad I I I I lTSErv^ en SI r) DAM agd li [Dirksland loudster, BINNENLAND. INGEZONDEN, GEMEENTERAAD. weg nee m vrienden en (zonder)ijk te afscheid en oe te toe. H 1ST EROM. T IN HOC SïGNO VINCES W. BOEKHOVEN Zonen Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. 1 AUG. ping kunnende id er kinderen. Icog loon. Br. lppostkantoor, tad. 16258 8UITENLARD. j scour ant. BOTTERDAM. 11 'l ii '1 fUIJZEN (tan Schouwen 16282 Melissant njn Vrouw n] B. DEN en kome ïoemt 16285 IS, SfO. 1© Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDUK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN I21/, Cqnt per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zQ beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DJNSDAG- en VRIjDAGMORGFN 10 UUR. 16284 vacantie ergeet niet V-tabletten leid, keel- pakken om i>ben als zij een doosje den trein. Gedeponeerd tkaodelsmerL FRANKRIJK. Maandag 14 lull was de nationale feestdag voor Parjs. Ditmaal zou het allen overtref fen wat Parijs ooit had gezien, 't Zou de dag zijn waarop de overwinning werd ge vierd. Uit de «provincie" waren honderdduizen den gekomen om dit grootsche feest bij te ■^wonen en de meesten van hen, de vorigen - Sf ig reeds gearriveerd, hadden den nacht van Zondag op Maandag eenvoudig onder de hoede der sterretjes, voorzoover die sche nen, doorgebracht. Het moest wel een onplezierige nacht ge weest z|n, want er viel een dikke koude regen en de temperatuur was 's avonds ge lijk die van einde October. Volgens sommlger raming was de bevol king verdubbeld en bedroeg toen ruim 7 miiiioen menschen. Reeds te acht ure had de eerste plechtig heid plaats. Poincaré, de president der Repubiiek Clémencea.ueen gewoon soldaat; een ma troos; een Elzasser en een Lotharinger leg den kransen neer aan den voet van het rouw- monument ter eere der dooden. Te haif negen begon het feit van den dag: De schitterende optocht van een soldaten- stoet, 20.000 man sterk en samengesteld uit gedeeiten van al de legers, die aan de zijde der Entente gestreden hebben. De opstelling was bij de Maillot-poort. Vandaar ging bet langs de Avenue de la lp|firande Arméé, Are de Triomphe, Avenue des Champs Elysées, Place de la Concorde. Rue Royale, de groote boulevards tot aan de Piace de la République, Na een rustpoos op die piaats keerden de detachementen naar de kazernes terug. De weg, dien de stoet had afgelegd was onge veer zes en een halven kilometer lang. Twintig militaire muziekkorpsen verhoog den de feesteUke plechtigheid. De stoet werd geopend door een escadron van de republikeinsche garde met de trom petten. Daarop volgde maarschalk Foch met zijn staf. Dan afvaardigingen van legers der bondgenooten in alphabetlsche volgorde: Amerika, België, Engeland, Italië, Japan, Griekenland, Polen, Portugal, Roemenië, Servië, Siam, Tshecho-Slowakfle. De eerste vier groote mogendheden droegen een vrij groot aantal vaandels in den stoet mee en werden elk bovendien door een bataljon en een detachement matrozen vertegenwoor digd. De kleine mogendheden waren elk door een compagnie en vaandels vertegenwoor digd. Dan volgden: maarschalk Pétian, en zijn stafde generaals Pétian, Castelnau, Debe- ney, generaal Berdoulat, de militaire gou verneur van Parfls, met hun staven. Achter deze groote legeraanvoerders volgde het Fransche leger, d.wz. alle een en twintig legercorpsen waren vertegenwoordigd elk met z|n vaandels. Aan het hoofd van elke groep ging de generaal, die bij het totstand komen van den wapenstilstand het bevel over de legercorps voerde. Eindelijk kwamen nog het Fransche kolo niale leger, het bezettingsleger In het Oos ten, het leger uit Afrika en Marokko met de vaandels en de generaals Esperey, Nivelle en Lyautey. Volgden tenslotte de marine, de artillerie met de vaandels en een batterij van 75de cavalerie; auto-kanonnen, auto- mitrailleurs «n tanks. Negen tanks vertegenwoordigden de negen regimenten aanvalswagens. Overal langs den weg tribunes De Franschen hebben er dan ook slag van om zulke dergelijke feesten in elkaar te zet ten, maar ook dit kunnen ze de beurzen der provincialen snjden. De prijzen die waren ontzettend. 'fi'3une> tangs den weg waar de op tocht heenging, was verpacht voor 100.000 irancs en de pachter wist de plaatsen, stuk voor stak, weer te na-verpachten, zóó dat r»er francs voor kreeg De verkoopers van periscopen deden goede zaken. Zij verkochten die dingen voor 3 trancs en zoo konden de menschen meer naar achteren over de hoofden van de genen die voor hen stonden heen, toch de stoet zien voorbg rijden. En wat er in de winkels, inde restaurants enz. gevraagd werdt: was ergerlijk. De prijzen zijn met 100, 200, ja met 500 pCt. naar boven gesprongen en velen meen den, als 't eenmaal Maandag is, dan zijn er geen prijzen meerdan is prijs al wat er gevraagd wordt. Bloedwoeker werd er genomen, 't Gaat gewoon aile grenzen te buiten. En de slachtoffers betalen maar f «Waanzinnig" werden de prijzen genoemd. Als een bewijs, hoe hoog die woeker wel gestegen is, diene het feit, dat twee socia listische afgevaardigden sea wetsontwerp hebben ingediend, om zulke woekeraars en speculanten, met name zij, die de prijzen der levensmiddelen zoo opdrijven, ter dood te veroordeelen en het vonnis binnen 24 uren uit te voeren ook Doch dat doet thans niets aan het feest af. En toch het was niet alles feest jubel, het Fransche volk herdacht ook zfin dooden, de milioenen gevallenen in die 4'/j jarigen krijg. Eerst tegen 't vallen van den avond, was er een fakkeloptocht met treurmuziek, die door verschillende hoofdwegen van Parfls trok en waarin de voornaams te mannen van Frankrük meeliepen. Zoo ging het naar de Are de Triomphe Daar stond een groote rouw- en herinne ringsstellage opgericht, ter eere der gevalle nen daar werden te hunner eere verschil lende redevoeringen gehouden, terwijl ten slotte den ganschen nacht een rouwnacht bleef opgesteld. Ook was het voorstel gedaan, om ergens op de uitgestrekte slagvelden op Ie graven het lijk van een onbekenden poilu: van een gevallen soldaat, van wien men nietjs weet, geen naam, woonplaats, afkomst, niets er zfjn vele zulke graven in Frank rijk de gevallene zeif moet anoniem zijn en blijven, juist om in hem te beter den Franschen oidaat te kunnen eeren. Dat doode lichaam zou dan met de groot ste eere en onder den rouw van het gansche volk naar Parijs naar het Pantheon worden overgebracht, waar Frankr§ka groote man nen begraven liggen, om daar in de schaduw van het graf van Napoleon I te worden bij gezet. Ter eere van al de gevallenen. Ondanks dót alles wacht heel Frankrijk met spanning op den dag van a.s. Maandag 21 Juli, want tegen dien datum is een pro- teststating van 24 uur aangekondigd die de regeering met alle middelen zal bestreden, indien zij gaat ontaarden. BELGIË. 19 Juli worden de nieuwe postzegels (de Koning met den helm op het hoofd) in om loop gebracht. De reeks bedraagt 14 ver schillende waarden. Er zijn drie grootten, de 1, 2 centiem zijn van het klein formaatdie van 5, 10, 15, 20, 25, 35, 40, 50 en 1 en 2 fr. van het middelbare formaat; die van 5 en 10 fr. van het groote formaat. ENGELAND. De overwinningsmarsch door Londen, Zaterdag, belooft niet minder schitterend te zullen worden dan de feestviering van Maandag te Parfs. Voorop gaan de detache menten der geallieerden, in alfabetische volg orde. Eerst de Amerikanen, drie bataljons met generaal Pershing aan het hoofd, dan de Belgen, aan wier hoofd generaal Gillain gaan zal, dan de Franschen, Italianen, Japanners (alleen officieren), Polen, Poriugeezen, Roe menen, Serviërs, Slameezen en de Slowaken. Bij de Engelschen gaat Beatfy aan het hoofd der marineafdeeling en Haig met zijn gene raals leidt de legerdetachementen. Aile af- deeiingen van het leger zullen vertegenwoor digd zijn. Er z«n maatregelen genomen om de ge wonden en de weezen van gevallen strflders een goede plaats te geven om den optocht voorbij te zien trekken. De belangstelling van bulten is zoo groot, dat er al sinds dagen geen plaatsje in een der Londensche hötels meer is te krijgen.De kamerverhuurders, in de city zoowel als in de ivoorsteden, beleven een gulden t|d. Er worden echter, In tegenstelling met wat te Parijs het geval was, weinig klachten gehoord over onredelijke opdrijving van de prijzen^ DUITSCHLANB. Naar de KOlniscke Votkszeitung meldt, heeft de firma Frledrich Krupp, hare vroegere affuiten werkplaatsen nrs 6 en 7 ingericht voor de fabricatie van locomotieven en spoorwagens. Deze afdeeling kan jaarlijks ongeveer 300 zware locomotieven met ten ders en 2500 zware 15-ton'spoorwegwaggons fabriceeren. De Pruisische staat heeft de firma-nu de levering van meer das 1000 lo comotieven en meer dan 2000 waggons jaar- lij ks gewaarborgd Aan deze staatsorder kan de firma echter, naar zij meedeelt, in het beste geval slechts een paar procenten ver dienen. De overblijvende winst komt de Duitsche staatskas ten goede, welke echter, niet het risico voor het mogelijk verlies wenscht te dragen. Ia verband daarmede wil de firma thans ook van andere zfjde or ders ontvangen, opdat zij de werkplaatsen ten volte zal kunnen uitbuiten en daardoor onkosten gering zal kunnen maken. Per vliegmachtue naar de godsdienst oefening. Het was natuurlijk slechts een kwestie van tijd dat de vliegmachine In dienst der kerk zou worden gesteld Het eerste bericht dienaangaande lezen wij in «The Christian Commonwealth" van 9 Juli. Rev. A. W. R. Little, vicaris te Blackpool. Zondag 6 dezer preekte hij 's morgens te Blackpool in de dankgodsdienstoefening, vandaar ging hij per trein naar Blackburn, waar hij wederom preekte. Hierna spoedde hü zich per vlieg machine naar Blackpool terug om een preek te houden bij den openlucht-dankdienst op het Princess Parade. Knuppels voor de Conservatieven. Aan de deur van de zaal waai de Duitsch- nationalen hun partij-dag hielden, werd een reclameblljet uitgedeeld, waarin een Duitsch- nationale firma een soort knuppel aanprijst, die vee! ÜJkt op den bekenden en gevreesden gummistok der politie, maar nog vreeselijker in uitwerking en nog eenvoudiger te han- teeren is. De firma meent, dat dit ransel-in strument voor vele mannen en vrouwen, leden der Dultscb-notionale partij van belang kan zijn. Immers het is in den tegenwoordigen, onzekeren tijd ten zeerste aanbevelenswaardig dat zij, ten gevolge ysn hun politieke over tuiging of maatschappelijke positie aan aanrandingen blootstaan, zich een dergelijk wapen aanschaffen. Proefexemplaren staan ter beschikking, echter slechts voor leden der Dultsch-natio- nale partij. Zooals de Spartaclsten met handgranaten, zullen dus eerlang wellicht de politieke vol gelingen van Westarp en Heydebrand met knuppels gaan argumenteeren. Plattelandspartij. Het bericht in de pers, dat de heer F. Bos, lid van de PiattelandsparflJ, zijn ontslag zou nemen als lid der Tweede Kamer, is in zoo verre juist, dat de heer Bos zich bereid heeft veklaard, ten behoeve van den heer K. Dilllng, Inspecteur der Ned Heide-MpiJ. No 3 der lfist, zijn zetel beschikbaar te stellen. Bij bedanken is echter opvolger van den heer Bos, de heer A. Braat, te Hekelingen, RAAD VAN ARBEID. Thans als slot nog enkele wenken voor den werkgever betreffende de Invaliditeitswet. Zijn de premies voor de vijf loonklassen vastgesteld en de arbeiders naar den aard hunner werkzaamheden ingedeeld In deze klasien, dan dient de werkgever zich op de hoogte te stellen van de rvaarde der premies, welke hij voor zijn arbeiders moet betalen. Zooals thans nog de Invaliditeitswet aan geeft, mag de werkgever een deel van deze premie op den arbeider verbalen, doch de voorgestelde wflziging brengt de premie geheel ten laste van den werkgever Nu moet Iedere week bij het uitbetalen van het loon het premiez?gel op de rentekaart geplakt worden. Wordt dit verzuimd, dan is de werk gever aansprakelijk vo r de gevolgen. Ongetwijfeld zuHen dikwijls de arbeiders vergeten hun rentekaart mede te brengen, hetgeen dan tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Hierin voorziet de wet ook. De arbeiders mogen hun rentekaart aan hun werkgever in bewaring geven en kunnen, zoo ge wenscht, daarvoor een bewijs van af gifte vragen. Dit is zeer aanbevelingswaar dig, vooral in groote bedrijven, waar vele arbeiders zijn. Bestaat het loon van den arbeider geheel In verstrekkingen in natura, dan Is de arbeider verplicht zijn rentekaart tegen bewijs van ontvangst aan den werkgever ter hand te stellen. Worden de rentekaarten door den werk gever bewaard, dan behoort deze er ook voor te zorgen dat de kaarten op tijd wor den opgezonden naar Raad van Arbeid, ter vervanging van nieuwe Op de rentezegels moeten duidelijk met inkt worden aangeteekend de dag, de maand en het jaar, waarop het zegel geplakt i3. Andere teekens of woorden mogen niet op de rentekaart worden aangebracht. Zou het dagteekeuen der zegels te veel moeite en bezwaren opleveren, dan kan door het bestuur der Rijksverzekeringsbank toestem ming gegeven worden aan bedrijven, waar meer dan 25 aibeide'S in dienst zijn, hier van af te wfjken in die gevallen, waar de werkgever de rentekaarten in bewaring heeft. Is de werkgever houder van de kaart, dan is hij verplicht bij overlijden van den be trokkene, de kaart binnen 7 dagen na het overlijden aan den Raad van Atbeid op te zenden. Mochten voor den werkgever nog kwes ties onduidelijk zijn, dan kan men steeds aan den Raad van Arbeid inlichtingen vra- gen. VERSLAG van de Gemeenteraadsver gadering op 10 Juli j.l. te Rockanje, 's morgens 10 uur. Aanwezig waren aile leden. De voorz. opent de vergadering en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke goedgekeurd worden. De volgorde der stemming wordt: J. Snoeij 2. W. v. d. Polder3 J. v. d. Linde 4. W. v. d. Linde; 5. J. de Vries; 6 K.Nieuwland en 7. J. van Beesten. Aan de orde van öehand Iing zijn le. Het Proces-verbaal der kasopneming. De voorz. vraagt of iemand dit wil inzien. Niemand Goedgekeurd. 2e. De ingekomen goedkeuting van Ged. Staten van de geldieeningen, van de begroo ting 1918—1919 en de schoolgelden. 3e. Ingekomen verzoek van Mej. D. de Knegt, om verlenging van ziekteverlof met attest van Dr. Groene woud De bespreking hierover geschiedt In gesloten vergadering; na opening is besloten haar voor een jaar een gratificatie te verleenen van f850. 4e. Bespreking over aanstelling van eea schoolarts. Wat betreft het salaris stelt de heer Nieuwland" voor dit in een volgende vergadering te bepalen. Goedgevonden. 5e. Een ingekomen verzoek van de ge meente Oostvoorne, om een 3e leerkracht te mogen aanstellen aan de openb. school te Tinte. Met algemeene stemmen wordt dit goedgevonden. 6e. Verzoek van eenlge neringdoenden om de afgeschafte kermis weer in te voeren. De voorz. zegt hier tegen te zijn, wijl weer toelatiag van de kermis achteruitgang zou zijn. Het verzoek wordt met algem. stemmen verworpen. 7e. Een aanvraag van de Centr. Woning bouwvereniging om een voorschot van f 22QOO voor den aankoop van bouwterrein wordt toegestaan en men zal het aan de rijkskas aanvragen. 8e. Een rapport van de Commissie tot Electr, verlichting. Uit dit rapport blikt, het besluit der Comm. om alle verdere stappen voorlooplg uit te stellen. B. en W. stellen voor om de commissie te verzoeken toch nog verdere maatregelen te blijven nemen voor het beoogde doel, waartoe de Commissie bereid Is. De heer J. v. d. Llnd - stelt voor den EdelAchtb. Heer Rambonnet als advl- seerend lid aan de commissie toe te voegen, waartoe men met algem. stemmen besluit. Een schrijven van de Centr Commissie ter voorziening van electricltelt en waterleiding waarbij 5 cent per inwoner gevraagd werd, werd niet toegestaan. 9e. Werd het schoolgeld vastgesteld op een bedrag van f 116,30. 10e. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerl. Stand In de plaats van burgem. E. v. W. Bf| aclamatle wordt burgemeester Ran.bonnet benoemd. 11e. Een commissie: de heeren K Nieuw land, J. van Beesten en J de Vries, tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen gemeenteraadsleden, verklaart bij monde van den heer de Vries, dat ze* in orde zijrs. 12e. Ees schrijven van de Kloetcommissie om geldelijke steun ter bestrijding van de ramp. Op voorstel van den heer J. van Beesten wordt aangenomen, met 6 tegen 1, om f50 uit de Gemeentekas hiervoor toe te staan. Hiermee was de agènda afgehandeld en volgde: De rondvraag. De heer W. v. d. Linde vraagt hoe het s'aat met het distributie-personeel. De voorzitter zegt hierop: dat h9 na overleg met den Directeur van het Distributie bedrijf van deze gehoord heeft^dat hij het na 15 Juli alleen af kan. Daarom besloot men tegen dien termijn mej. M. Visser eervol ontslag te geven. De voorz. wil dit in volgende vergadering behandelen, als hij namelijk eerst weet hoe groot de werkzaamheden nog zijn 't Welk wordt goedgevonden. De heer v. d. Polder zegtwe hebben nu een mooie begraafplaats, wordt ze ook goed onderhouden De Voorz. zegt hiernaar te zullen gaan zien. De heer v. d. Polder vraagt hoe het staat met een request indertijd bij den Raad inge komen over het bouwen van een school in de helboek. De voorz. zegt hierop niet te kunnen antwoorden, daar hij toen nog niet in deze gemeente was, maar h(j zal er naar onder zoeken. De heer J. v. d. Linde vraagt hoe lang het al geleden is dat de Commissie inzake de Tramverbinding iets heeft gedaan tot ver- wezeniflking van hun plan Spr. zou het goed vinden er weer aan te beginnen. Alzoo wordt eenparig besloten. Een verzoek aan burgemeester Rambonnet om plaats te willen nemen in de commissie. Wfii Z E A. gaarne wil meewetken ter ver krijging der verbinding neemt hij gaarne ais lid der commissie plaats. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering. Verslag van het verhandelde in de Spoedeischende Openbare Raadsver gadering op 11 Juli 1919, 's avonds te half acht te ROCKANJE. De Voorz. opent de vergadering en verzoekt het lezen der notulen te willen uitstellen tot de volgende vergadering. Wordt besloten. Aan de orde is het vaststellen van het ter rein voor aankoop, om daarop te bouwen een burgemeesterswoning en daarbfj behoo- rend uitpad. De Voorz. izegt dat de heeren K. Nieuw land en J. Snoeij het terrein hebben opge nomen. Na eenige discussie er over, stellen B en W. voor om het te koopen en wel ter breedte van 25 M. en de lengte zooals het pe ceel is, *oodat de oppervlakte 2000 M2 zal bedragen a f 1.50 pet M2. Ook de uitweg van den heer W. v. Buuren ter grootte van 80 M2 voor dezelfden prijs. Met algemeene stemmen wordt tot aankoop besloten. De Voorz. vraagt, wie hierover nog iets heeft. De heer W. v. d. Polder raadt spoed aan met het passeeren der acte. De Voorz. is ook voor spoed maar Ged. Staten moeten den aankoop eerst goedkeuren. Daarna wordt het bouwen der woning even besproken maar tot een volgende ver gadering aangehouden. De Voorz zegt dat in de vergadering van gisteren bij de bespreking Inzake het te ver leenen voorschot van f 2200 voor de Cen trale woningbouw, b3 de voorwaarde tot het verleenen vergeten is een strafbepaling te voegen bij niet nakoming der voorwaarde. Er werd besloten de boete te stellen op f 5000. Verder doet de Voorz. mededeellng aan den heer W v. d. Polder, naar aanleiding van zijn vraag la de vergadering van gisteren over de begraafplaats, dat bij zal trachten, om die een aanzien te doen geven zoo fraai mogelijk. Hij stelt daarom voor in a.s. herfst of lente tot meer beplanting over le gaan, waartoe men besluit. De heer K. Nieuwland wflst op het on ooglijk aanzien yan het hek. De heer Snoef] zegt hierover met den schilder te hebben gesproken. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Burgemeester de vergadering. 'tfl :<-£*■ i! ij til i

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3