Zaterdag 5 Juli 191Ö, voor de Zuidhollandsclie en Keenviicbe Eilanden. Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCES Gods woord tot aiie. dinpn nut. „HET GOUDEN BERT, Pïriêtair R. C. F. T. i. LEE-Moonoa. INGEZONDEN, n tirevo luHon it M8i® Jaargang IN*. 2508 tjrgmm W. BOEKHOVEN Zone n, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Hotel Restaurant DINERS f 1,— en hooger. 15871 LOGIES MET OMTBIJT f 1.26, f 1.60, en f 1.75 Tel, no. 1632. Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. OP GE! UITKIJK. Deze Courant verschgnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling BUITENLAND bg vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSLHJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN I21/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIjDAGMORGFN 10 UUR. Er is, ondanks alle afval en veler lei verzet, een kracht des Evangelies, En we deoken om vier belangrijke verschijnselen, die zich in Nederland thans openbaren. We denken om 1. da roering in de Ned. Herv. Kerk om te scheiden. 2. den Bond van religieuzen. 3. de publieke toenaderingtotRechts door hoogstaande Liberalen, 4. de Zending voor wie zelfs door mr. Cort v. d. Linden en den S. D. A. P. H. H. van Kol le Kamerlid, de hulp, wegens geldnood, wordt ingeroepen. Er zijn nog andere, meerdere ver schijnselen, die er op wijzen, dat de toekomst in Nederland op politiek en godsdienstig terrein, behooren zal of aan Rechts of aan Rood. Tot een Op standing of tot een Val is de Heiland in de wereld gekomen, en 't schijnt of juist de Wereldoorlog komen moest, om naast de afschuwelijkheden, ja daar door, de oogen te openen voor 't groote Tekort aan Waarachtig Chris tendom in de Christbelijders, maar ook voor de revolutionaire beginselen, die •a\ zoolang smeulden in de van Gods Woord, ontvreemde, kerkvijandige, der materialistisch opgevoede Landskin deren. Dwaze mensch, die bij zoo'n reuzen zoo'n giganten strijd, als er in Neder land. en in Europa aanstaande is, met 't onnoozelste gezicht ter wereld.' nog zeggen durft: „Ik ben neutraal.",' Zeker, 't zijn nog slechts aan de overzijde, eenige honderden hoogstaan de mannen en vrouwen, die hun in zicht publiek maakten, die een nood schreeuw gaven dat Nederland een som bere toekomst tegen gaat, als 't Rose 't Rood, 't Bolsjewisme, t wel theo retisch. maar niet praktisch overwon nen Materialisme, moet blijven door kankeren in het Nedérlandsche Volks leven; maar de kleine massa van hel derzienden is nog slechts het beg n. ofschoon een waardevol begin, dat een nog grooter waardevol, slot beteekent Want beginselen werken door; ideeën banen zich altijd een wegmeeningen onder het Volk verspreid kriigen aan hangers, en door tegenstand nieuwen uitweg, als een stroom door rotsblokken en nauwten belemmerd. Wat is er in een minimum van tijd. sinds 't laatste kanonschot op debioe derige oorlogsvelden is gehoord niet een maximum van geweldige, op U aan rennende feiten en gebeurtenissen, ge zien. In Duitschlandde R. Kath. fractie ter hulp geroepen door de S. D. A. P. om als Regeeriogspartij naast haar plaats te nemen om Orde en Rust in 't zoo geteisterde Vaderland te herstel len tegen Ooafhankelijken Spartacisten en Bolsjewieken. En dat feit, zoo zel den ter tafel gebracht is toch van zoo groot"! beteekenis; niet om daarmee een toch mogelijk altijd samengaan van Rood en Rechts te illustreeren, want dan zou zoon illustratie veel op een karrikatuur gaan lijken, op een bespotting. Maar wel om te bewijzen, dat een Roode alleenheerschappij ab soluut niet in staat is om de uitgebro ken revolution te bedwingen, juist omdat er te veel banden liggen tusschen So cialisten en Spartacisten, die niet zoo gemakkelijk verloochend kunnen wor den en dan ook oorzaak zijn geweest van 't drieste optreden der Spartacisten en hun kornuiten gevolgd door een weifelende houding van de S. D. A. P. en achtervolgd door nog wreeder op treden ten slotte van heide zijden. De R. Kath. kracht heeft Orde en rust ge handhaafd uit beginselde S. D, A, P, heeft ze gehandhaafd om haar eigen levenswil, wat echter in die spannende tijden eensluidend was met 't welzijn van 't Duitsche toekomstige volksleven. Gods Woord is tot alle dingen nut. En 't zijn in Nederland de Christe lijke en R. K. vakorganisaties geweest, die den troon hebben gestut. En 't zijn in Nederland de mannen van de Belijdenis, die een oproep heb ben gedaan tot alle Kerkleiders der N H. Kerk, om nu toch eens getrouw te zijn, en ais 't niet anders kan, deze Kerk te smaldeelen in tweeën, waarbij Belijdenis en Kerkgoederen een rol zul len vervullen, 't Is een geweldige strijd die thans in de Ned. Herv. Kerk uit gebroken is; en al zijn er te Utrecht nu al predikanten die angstig olie op de golven werpen en roepen en ma nen tot vereeniging, want dat alle vroe gere pogingen tot scheiding-èn toch- onder-één dak, mislukt zijn .als de teekenen ons niet bedriegen, staan we in de N. H. Kerk voor groote din gen vrucht van den Oorlog, ja, maar, dan toch ook van een nog die pere overtuiging, die met Gezag van Gods Woord en Macht der Kerk over de geesten, die rondwaren, in zeer nauw verband staat. Wij gaan op dit hoogst belangrijk stuk Kerkhistorie, dat afgewikkeld staat te worden, niet verder in. In een Kerkelijk orgaan zouden we daar gaarne onze hoopvolle verwachtingen over mogen uitspreken, doch hier is 't de plaat niet voor. 't Zijn in Nederland de religieuzen, die een federatief verband met elkander hebben gelegd. Voelende den Band aan God, hoewel los van een:ge Kerk en scherp beiijueude dogma's der Kerk, roepen ze aan elkaar om wederkeerigen steun, om tegelijk in hooger en inniger Gods vereering, elkaar meer te waar- deeren en den tegenstander te kunnen braveeren. 't Zijn in Nederland eeuige verlichte Liberale kopstukken, die 't publiekelijk geschreven hebben, dat zij breken met hun oude, relation en beginselen, en dat zij met Rechts van nu af ea voor taan willen en zullen samenwerken om 't monster der Revolutie te beteu gelen, ja, ook dat, doch dit is slechts negatief werk; maar ook om positief in voortdurend verband met Rechts de Evolutie of ontwikkeling onzer Grondwet en democratische Staatsin stellingen te bevorderen. Das is de kracht van Gods Woord, die door de Rechterzijde gezien wordt. Want die omgezette Liberale overtuiging is »'t Geloof* dat »uit 't Gehoor* is, en dit wederom door het Woord, waarvan de Rechterzijde niet opgehouden heeft te getuigen, dat 't de beloften des tegen- woordigen en toekomstigen levens heeft beloften van vloek voor de vertrederg ©edaaapts BoereanSetgsr 63A, 6311 14739 Direct nabij de Hoofdsteeg, - zijner ordinantiënen beloften van zegen voor degenen, die ook op politiek terrein dat Gods-en Woordgezag willen handhaven 't Is in Nederland, dat de Oud- minister van Bion. Zaken mr. Cort en de Voorz. onzer 2e Kamer mr. D. Pock en mr. de Louter, professor aan een Staatsacademie, en mr. R. Meesen H. H v. Kol, e.a. een liberale*, maar echt-christelijke oproep doen om de Zending n.l. 't Nod Zendelinggenoot schap de Utr. Zendingsv., de Rhijnsche Zending en 't Sangi en 'lalaut Comité met 57000 gld. te steunen. Zeker ze'z ggen, dat het belang van onzen kolonialen naam daartoe drijven moet; maar ze zeggen ook, dat 't een ramp zou zijn voor de inheemsche be volking xvan Indië. hunner geestelijke ek stoffelijke en moreele ontwikkeling, indien het Zendingswerk moest inzakken. Die liberale inzichten zijn aan Gods Woord ontleend en aan de kracht van dat Woord in 't Zendingswerk, waar zelfs deze liberale mannen met eere en lof van gewagen. Zendingswerk is 't Gods Woord brengen èn dat is zegen en welvaart en geluk en orde en vei ligheid en rust brengen, waar eertijds alle beschaving ontbrak, 't Zijn nog maar enkele publieke verschijnselen van den dag; maar er komt meer. Als de fechool-rechtsgeiijk heid er isals de Kerk zich weer meer bswnst wordt van haar sociale en politieke taak bij 't branden der huidige vraagstukken, dan komt er meer. Nu zien we nog door een spiegel.in een wat duistere rede, zegt de Apostel met eenigsziDS andere bedoeling, maar dan zullen we zien van aangezicht tot aan gezicht, die eertijds onze tegenstanders waren. Nadruk verboden. 't Wis een groot, somber gebouw. Oud! ea ouderwetscb, ea midden in een dichtbevolkte stadsbuurt, waar het in den tegenwoordigen tijd zeker niet meer zou zijn geplaatst. Maar 't stond er vlak bij 't water. En ook dicht bij 't spoor, 'n paar rails verbonden zelfs het achterterrein met het ran geer-emplacement, zoodat een waggon zon der moeite vlakbij gereden werd. Het was een soort van veem. Een opslagplaats voor allerlei goederen. 't Gebouw was mud en mudvol. In den laatsten tijd waren er tal van zaken opgeslagen waarop de omwonenden volstrekt niet gesteld waren, en die hen met bange vrees vervulden. D-oog hout ia groote hoeveelheid. Vele vaten met teer, lijnolie enz. Groote pakken tabak, touw, pluksel en zoo al meer. Zelfs ging de sprake en de Ingewijden wisten, dat het waarheid was dat er een groote hoeveelheid buskruit geborgen was. Men sprak ook van dynamiet. En van nóg gevaarlijker stoffen. Maar geen enkel pretest hielp. Er we.d zoogenaamd een onderzoek inge steld, waaivan h:t eeuige resultaat wa3.dat er nog een paar bliksemafb-lders op het gebouw werden gezet, maar overigens bleef alles gelijk het was. En waarlijk, de bevolking wénde aan 't gevaar. Zcoaïs die op de helling van den Kloet. 't Was nu immers al zooveel jaren goed gegaan; 't scheen toch niet zóó erg te zijn, ais de zwartkijkers wel hadden voorgegeven of anders waren de voorzorgsmaatregelen zóó volkomen, dat het gevaar niet erger was dan overal elders. Toen, opeens! wis daar de ramp. .Brand I" riepen de verschrikte buren. rand in het veem Maar er was niets meer tegen te doen Het was een brand waar geen blusschen meer aan was. Niet alleen het veenr, maar het gansche stadskwartier er om heen, brandde af ea uit: dagen lang duurde de brand en de verwoesting was ongeloofelijk, terwijl helaas I ook sneRsehenlevens te be treuren vieien. ,Wie heeft dién brand veroorzaakt Dat werd nu de algemeene vraag. Verschillende personen werden beschuldigd en men maakte .zich over die vraag zeer druk maar van hen, die in dat veem, jaren lang, de meest brandbare stoffen en goederen in onbeperkte hoeveelheid hadden opgestapeld en dus feitelijk oorzaak waren, dat hst zoo branden kón, naar hen werd niet gevraagd. Alleen naar den man, die tenslotte, moed willig of per ongeluk, de vonk had laten vallen, waardoor al dat vlatagraag spul in brand gevlogen was. Tot zoover de historie van het veem. Met den wereldoorlog is 't net zoo. .Wie heeft den brand ontstoken?" Dat is de vraag, de .schuldvraag" als men zegt, waarmee de wereld zich bezig houdt en zij heeft een koortsachtigen haast, om daarop het antwoord te geven. Alsof dèt er iets toe doet I De groote vraag moet thans zijn, hoe men de gevolgen van den brand het best te boven komen kan. Maar neen: „Wie heeft het gedaan?" Dat kan alleen de Historie uit maken. Als alle gegevens ter tafel liggen I Hoeveel ja rèn heeft het na den oorlog van '70 en '71 niet geduurd, eer de geschie denis van het Emser telegram bekend werd, zonder welke er toch immers over't ontstaan van dien krijg iui8t oordeel te vellen was. De Entente deed 't ai heel naïef. Die maakte er eenvoudig een vredei-artlke! van, dat de DuUschers al'één schuld hadden aan het uitbreken van den oorlogsbrand en au die teekenden, kan de Entente natuurlijk uitroepen: .Ziet ge wel? ze zeggen'tzélf Doch aan zulk een bekentenis, niet zonder „pijn eo banden" afgelegd, hecht de buiten staander niet veel waard?. Van veel meer beteekenis, mag thans, nu de vrede gesloten is en de brand voor- loopig tenminste gebluscht is, de vraag heeten wie of in den loop der jaren zooal de brandbare stoffen hebben bijeen gebracht in het Europeesche veem. Daar is wel wat over te zeggen Es dan moeten we eerst met onze ge dachten terug naar den vrede van 't jaar 1871, toen Duitschland de provinciën Elzaa en Lotharingen aan Frankrijk ontnam. 'k Zal me nu niet verdiepen in de vraag, of die grensprovireiën, wat haar historie bstreft Duitsch of Fransch zijn; ik voor mij geloof wel dat Duitschland dan de oudste b'ieven heeft. Maar dat is thans de vraag niet. In het jaar 1871 werden deze provinciën zeer tegen den zin der bewoners van Fran krijk losgescheurd en daardoor kreeg „ia belle France" een gevoel, alsof z0 van een harer kinderen beroofd was. Dat heeft zij nooit kunnen vergeten. En wat Clémenceau zei, toen hem de tijding werd gebracht, dat de Duitschers teekenen zouden„Hierop heb ik 49 jaar gewacht", dat was eenvoudig gesproken naar het hart van 't gansche Fransche volk. Er waren in 1871 Duitschers genoeg, die van die Inlijving niets geen heil wachten. Maar 't militaire gezag zette dóór. Het kou Metz en Straatsburg voor de ver dediging van het Duitsche vaderland niet missen. Dit is een doorgaande fout gebleven. Het militaire element en al wat er mede in verband stsat, heeft In Duifgcfoland veel te veel macht gehad. De militair is een slechte politicus. Dat is ook hier wel bewezen Had Duitschland in '71 Frankrijk ongerept gelaten, nooit zou dit democratische land met het tsaristische Rusland tot een verbond gekomen zijn en de omsingdingsmethode van koning Edward van Engeland zcu lang niet zoo goed gelukt zijn als thans. Toen Duitschiand E. L. eenmaal had, kon het dit gewest goedschiks niet meer terug geven dat het E" L. genomen heeft, is een groote politieke fout geweest. En zóó kwam de brandstof in 't veem. Doch ook anderen droegen ze ijverig aan, Niet het minst Rusland, gelijk uit de stuk ken, door de bolsjewikl publiek gemaakt, zoo duidelijk blijkt Rusland, in Oost-Azië vastgezet. Rusland, dat het met Engeland iu Midden- Azië op 'een accoord had gegooid, waarbij eik eigen jachtveld kreeg. Rusland, dat uu in Zuid-Europa al de Slavische volkeren onder zijn bescherming nemen wilde en eindelijk den wensch van Peter den Groote wilde vervullen, door zijn vlag te pianten daar, waar eeuwen lang des sultans zetel stond: in Konstantinopel. Dit gaf botsing met Oostenrijk. En daardoor met Duitschland. En zoo werden na 1905 zorgvuldig alle toebereidselen getroffen, dat Rusland als het eenmaal zoover w&s, met z^jn millioenen Duitschland verpletteren kon. En achter alles en allen zatEngeland. Meu moet dit goed begrijpen Ik wli daarmee volstrekt niet zeggen, dat Engeland den brand aangestoken heeft; 't kèn in 't eind misschien blijken, dat in Juli '14 Duitschland tot den oorlog dreef en Engelavd tegenhield ik weet het niet maar daar heb ik het nu niet overhel gaat uu alléén over 't bijeenbrengen van brandstof. Eu öéiraan deed Engeland meel Het kón zeer wei begrijpen, dat een groote, opkomende mogendheid als Duitschland, met geweldig toenemende bevolking en zich steeds uitbreidende industrie noodig had koloniaal bezit; plaats voor uitbreiding. En dkt gunde Engeland zijn concurrent niet. Altqd weer, op aiie plaatsen der aarde, vond Duitschland John Buil op zijn pad, den nooit verzadigde I Engeland kén geen tweede naast zich dulden. Het heeft eerst Holland overmocht. Nadat het, in bond met onze Republiek, de wereldmacht van Spanje en Portugal verslagen had. Naderhand heeft het de Fransche vloot vernietigd, onder Nelson in den slag bg Trafalgar. Toen had het de wereldjacht alléén, 'n Eeuw lang kwam geen mededinger op. Tot d macht van "Duitschland wies En nu zullen we 't es héél kras zeggen: Laat het zóó zqn, dat nooit in 't hoofd van eenieen Brit de gedachte opgekomen is Wq -móétep Duitschland nekken, anders wordt het ons de baas dan leefde toch onbewust in 't hart van',tgansche Engelsche volk de idee dat Duitschland en Engeland op den dóór niet zoo naast elkander konden voortbestaan. Brandstof, van alle zgden I Ook dit vooral niet te vergeten Elk hooger beginsel, in den ond?dingen omgang der volken, verloor zqn kracht. Men voelde zich saSm geen chrisien-r.atiën meer. Er wan geen goddelijke wét meer, die klem had op de coasder.fiën. Eigenbelang, mate rialisme, mammonisme heerschten volkomen. Het peil zónk; eik jaar meer. De brandstof werd steeds gevaarigker. Tot tenslotte de vonk er in vielen nu, na v0f jaar, Europa wanhopig bg de puinhoopen staat 1 Vragend, of herstel nog mog luk is UITKIJK. RAAD VAN ARBEID. Invaliditeitswet. In een vorig opstel is een en ander be handeld wat van belang was voor den ar beider; hieronder volgen eei:ige verplichtin gen, welke de werkgever noodzakelijk moet weten. Wat verstaat de wet onder werkgever Onder werkgever wordt verstaan ieder, in

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1