m mm is BUITENLAND. OFFICIEEL GEDEELTE. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. PLAATSELIJK NIEUWS VISSCHERIJ. POSTERIJEN BEMEENTERIAO. V Ai m ■fv w De totale Ontvangsten bedragen f 2154,04 De totale Uitgaven bedragen 1644,877, iPl: ail Goed slot f 509,16l/i Volgende vergadering wordt met goed keuring der leden weer te Sommelsdijk ge houden. Wordt voorgelezen schrijven der vereen, gericht aan de R. T. M., waarin ten harer kennis wordt gebracht dat een snellere dienst van Rotterdam naar Middelharnis en omge keerd noodzakelQk is, idem het lokaal ver keer voor Fiakkee. Wordt gewezen op de ongeschiktheid van het hoofd station te Rot terdam. Een betere verlichting der trams en stations is dringend noodig Deze en meer andere grieven die bij de RT.M. in komen is hoofdzakelijk het gevolg van het «ervoer der passagiers en goederen tegelQk. Een splitsing hiervan in zou veel stagnatie voor komen. Een breed spoor op de lijnen zou vooral voor Fiakkee enorme verbetering aanbrengen.; Het Rekest luidt als volgt: Sommelsdijk, 10 Juli 1919. Aan de Dlrettie dei Rotterdamsche Traifiweg-Maatschappy te Rotterdam. De Centrales Bond van Fiakkeesche Landbouwvereenigingen vergadert op 10 Juli 1919 in het Hotel Sp-e te Sommels dijk vertegenwoordigt 1409 leden, allen landbouwers en wonende in Fiakkee, be sluit eenparig ter uwer kennis te brengen Dat een snellere dienst van Middelhar nis naar Rotterdam en omgekeerd in 21/» uur eens of tweemaal per dag een drin gende eisch des tijds is. Dat een dienst van aankomst v.m 8 uur te Rotterdam niet gemist kan worden. Dat een groote verbetering in het lokaal verkeer voor Fiakkee zou zijn, als den omweg Middelharnis—Midelharriis haven voor de verbinding van het Oostelijk met het Westelijk deel kwam te vervallen. Dat de Willekeurige wijze, waarbij men de passagiers van Ooltgensplaat naar het Hoofd Ooltgensplaat loopende heenstuurt, tot vele klachten aanleid ng geeft Dat een vergrooting van het zooge naamde Hoofdstation in de Rozestraat (Rotterdam) hoogst noodig is. Het station is in alle opzichten onvoldoende, zoowel voor de vertrekkende, ais voor de aanko mende reizigers. Voor de bediening van alle vervoer is dit station ten eenenmale ongeschikt. Een betete verlichting der trams voor Fiakkee is zeer noodig, en aan de stations. Deze en meer ande;c grieven, die bij U over de exploitatie inkomen, is naar onze bescheiden meening voor het meerendeel de oorzaak, dat het passagiersvervoer te gelijk plaats heeft met vervoer van de goederen. Een splitsing er van zou o.i. voorkomen het ongeregeld vertrek der trems en het daaruit ontstane vervelende wachten aan de havenplaats en de stations Mocht in de toekomst tot breed spoor op uwe lijnen kunnen worden overgegaan, zou dit sneller vervoer onze landbouw producten waarbij overlading te Rotterdam niet meer noodig zou zijn, voor Fiakkee een enorme verbetering aanbrengen." Nog enkele grieven worden door leden aangebracht. Hierop komt punt 9 der agenda aan de orde. Warnaer zet uiteen wat men met de nieu we zaaizaadregeling wil. Den Heer Slikke spreekt over de keuringsdienst, eerst te vel de en per monster. Eenheid is hierin, ook noodzakelijk. Zoowel voor het Noorden als het Zuiden van ons land. Deze keuringsdienst moet een nationaal karakter dragen. De heer Slikke wijst ook op de dringende noodza- keigkheid, gezamelijk in te koopen en ook gezamelijk te verkoopen. Verschillende leden vragen naar aanleiding hiervan het woord. Komt ter tafel de questie over het lang durig wachten op^de afrekeningen over ge leverde aardappelen. De heer Slikke zegt dat er een ernstig protest tot den minister is gericht. Uit een en ander blijkt, zegt voorzitier, dat er werk genoeg zal zijn. Voorzitter, zegt de beer Slikke, dank voor zijn bereidwillig woord. Twee Heeren (afgevaardigde Groninger boerenbond) vragen het woord om te mo gen spreken naar aanleiding van de Staking die er heerscht onder de Landarbeiders. Voorz. kan hier tot zijn spijt niet aan het woord laten komen, aangezien de vereen, zich te dier opricht op een neutraal stand punt plaatst. Nadat de heer Silkke nogmaals dank is gebracht voor zijn aanwezigheid, sluit de voorzitter de vergadering. De „Raad van Vjjl' is dan nu definitief gaan zitten op de stoelen der Heeren-Vier. De .Vier" zijn definitief huistoe gegaan. Wilson zwalkt op den Oceaan. Lloyd George heeft z{]n Britten reeds op gekikkerd met het vooruitzicht dat deDuit- sche keizer te Londen in levende lijve te rechtstaan zal. De „Vier" hebben 't „groote" werk ge daan. Den vrede met Duitschland geteekend. Maar wat er nu voor de „Vflf". de vijl ministers van Buiienlandsche Zaken, over bluft, is feitelijk nog heel wat moeilijker en ingewikkelder, dan 't werk der Heeren-Vier. Nog heel wat vredesverdragen moeten wor den opgesteld. Nog heel wat kwesties opgelost. Honderd-en-een moeilijheden moeten over wonnen worden 't zal ongetwijfeld nog maanden en méénden duren, eer de laatste zitting kan gesloten worden. 't Gansche „Oosten" staat nog in laaien brand. De Turksche, Bulgaarsche, Grieksche, Armeensche, Servische, Zuid-Slavische, Mon- tenegrijnsche, Roemeensche, Poolsche, Oekra- ïensche, Lettlsche enz. enz. kwesliën moeten worden opgelost en wie zal in dien doolhof altijd het juiste pad vinden Neem de eerste de beste: de Turksche kw68tiea Dat gaf al dadelQk 'n paskwil, In alle deftigheid kwam daar te Parijs een Turksche deputatie aan, om met de Vredes conferentie te praten en te hooren, wat de sa tot haar te zeggen had. Het waren al te naïeve pasja's! Zij wilden de heeren te Parijs er van overtuigen, dat het Turksche volk nooit, néén nooitmet de Dultschers op had. Het zijn de vroegere machthebbers, de mannen van „Eenheid en Vooruitgang", die het volk in den oorlog hebben gesleept. Wel. u, die zijn thans weggebezemd., Eu nu kwamen die oolijke Turken vragen, dat thans de rekening met hun volk maar als vereffend zou worden beschouwd. Dat echter viel hun bitter tegen. Hun werd te verstaan cegeven, dat zij voorloopig wel naar hun land konden terug- keeren en daar afwachten tot ze zouden ge roepen worden, vooreerst was de zaak van Turkije nog in iang niet aan de beurt. Maar ze kregen 'n voorloopig antwoord. Dat nóch malsch, nóch moedgevend wasl Hun werd toch namens de Vredesconferen tie alvast te verstaan gegeven, dat de Turk sche natie zich niet kan onttrekken aan de veraniwoordeiqkheid voor de daden van haar vroegere regeeringen en, al moet men erken nen, dat de opmerkingen in zeer vrieatielij- ken iooa waren gesteld, de Entente heeren lieten daarop de harde waarheid volgen, dat het Turksche volk de bekwaamheid miste om over vreemde rassen te heerschen. Overal is de vestiging van de Turksche heerschappij gevolgd door een afneming van den materlëelen voorspoed, en daling van het beschavingspeil, terw|l de verdwijning van het Turksche gezag steeds detegenover- gestelde uitwerking had. Van een herstel van het heterogene Turk sche rijk kan dus geen sprake zijn. Daérmee konden de Turken naar huis. En nu is dezer dagen de heer BratianU? minister-president van Roemenië eveneens onverrichterzake huistoe gegaan. Hg was volstrekt niet in z'n element Aan een groot Parijsch blad heeft hij ver teld, dat hg naar Boekarest teruggaat; dééi zijn ontslag nemen zsl als minister en zich dan verder van deheele boel niets meer aantrekt. Wel een bewijs, dat het Roemenië in Pa- rgs nu juist niet gaat, gelijk het dit zerf wel zou willen. En 't heeft er zoo z'n best voor gedaan I Is niet Roemeniës knappe koningin opzet- telifk naar Parijs gekomen Indertijd, om bij de Groote Vier te pleiten voor haar land en stamhuis Bovendien: Roemenië is geen vijandI Integendeel, het heeft mtê tot de En tente behoord; het heeft er veel voor moe ten lijdeneea groot deel van het land is, als men weet, door de Duitschers veroverd geweest en wel heeft Roemenië destijds den afzonderlijken vrede van Boekarest gesloten, maar eenvoudig wijl het niet anders kón Roemenië mocht dus véél verwachten. En als bondgenoot; en als „kleine nalie". En hoor nu, waarover- Bratianu klaagt I De kwesiies, Roemenië betreffende, zegt hij, werden dikwqls besproken geheel buiten de Roemeensche afgevaardigden óm Dat is zeker wei het toppunt. Bij u, over u en zonder u I" En dat doet de Entente niet 'n vijand aan, maar 'n bondgenoot. Nu moeten we aan aiie kanten billijk zgn. We hebben bij Roemenië te doen met een Balkan-mogendheid en die hebben zoo ge raffineerd de gewoonte aangenomen van te overvragen, dat de Entente of liever de Heeren-Vijf méér dan Salomo's wijsheid zou den moeten bezitten, om al die volkeren precies tevreden te* stellen. Roemenië komt er nog niet slecht af! Het krijgt Aessarabië terug van Rusland En van Hongarije een groot stuk grond-" gebied, ook door vele niet Roemeniërs be woond het wordt daar voor die buurt be paald een „groote" mogendheid. Maarmisschien is er iets an ders, dat Roemenië slecht aanstaat. De Entente toch heeft zich verstout, om bepalingen van binnen landsch regeerbeleid voor Roemenië vast te stellen. Zij heeft nl. beschermende regelen vastgesteld voor de niet-Roemeensche minderheden in bet rijk van koning Ferdinand en dat staat de Roe menen heel slecht aan. Nu is dat 'n vernederende handelwijze- Dan stemt ieder graag toe. Elk is liefst baas In eigen huls. Méérals 't nu eenmaal van publieke bekendheid is, dat ergens een voorzoon of stiefdochter gewoon dag aan dag mishandeld wordt, dén bemoeit de publieke opinie zich toch wel met zoo'n geval en eischt, dat de Overheid optrede en ingrijpe. iets soortgelijks is hier het geval. Nergens zfln de Joden percentsgew-qs, zoo talrijk als in Roemenië, maar nergens ook worden zij zóó s echt behandeld. En dat tegen alle recht in. Want reeds in 1878, op 't Congres van Beriqh, heeft Roemenië alïerplechtigst beloofd, te zullen zorgen, dat de Joden een mensch- waardig bestaan kregen- en dat hun in alle opzichten récht zou worden gedaan. Dikwijls is het hieraan herinnerd. Steeds liet het alles op z'n beloop. En de Joden hadden 't nerge s slechter dan déér. De Entente weet dat net zoo goed als iedereen en nu er behalve Joden, oek Hon garen en Duitschers onder de Roemeensche schepter zullen komen, nu wilde de Entente blijkbaar en déérin kunnen we haar geen ongelijk geven, waarborg, dat die verschil lende nationaliteiten niet de voetveeg zullen worden of blijven van den Rocmeenscheh bojaar, groot-grondbezitter of landlord. En daarmee laat de Entente niet spelen. Het is haar volkomen ernst. Dat schijnt Bratianu ie begrijpen; hij is bang dat hij straks In zijn vaderland de „kwade pier" wordt; dat men hem verwijten zal zijn land de strop om den nek te hebben laten doen en daarom verdwijnt hij maar liefst van 't tooneel eer die donderbui los berst. Ziehier èèn der moeilijkheden. En zoo krijgt de „Raad-van-Vijf" ze bjj dozijnen! Fr. D.. Hindenburg aan Foch. Generaal-veldmaarschalk Hindenburg heeft een eigenhandlgen, open brief gericht aan maarschalk Foch. Het schrijven is gedateerd „Kolberg 3 Juli" en luidt als volgt „Mijnheer de Maarschalk. De oorlog is ten einde. Het Duttsche volk is besloten de zware voorwaarden, die het door den vrede zijn opgelegd op zich te nemen. Ook het leger, met de officieren aan de spits, is be reid voor de eerlijke naleving van dezen vrede ieder, ook zelfs het hardste, persoon lijke offer te brengen, voor zoover zfjn eer dsarblj niet wordt benadeeld. Maai een sol daat, die niet voor zijn Oppersten Krijgsheer wien hg mannen-trouw gezworen heeft op komt zoo'n soldaat zou dien eerenaam niet verdienen. Zoolang er op de wereld nog iets wordt, gehecht aan echte soldaten-: eer, zullen vijand en vriend deze opvatting huldigen. Ook deze oorlog heeft trots de hardheid, waarmee hg gevoerd moest wor den, aan beide zQden voorbeelden gewekt var» hoog-redelijk denken en gevoelen als soldaat, voorbeelden, die bewijzen, dat b)J alle beschaafde volken de gemeenschappe lijke eerbegrippen niet afsterven. Als soldaat met de langste dienstjaren en als indertijd eersten militairen raadgever van mijn Keizer en IJonlng, beschouw ik het ais mijn plicht, uit naam van het oude Dultscbe leger aan v, mijnheer de opperbevelhebber als opperste vertegenwoordiger van de le gers der geallieerde en geassocieerde mo gendheden, deze regelen tot u te richten, en u te verzoeken, er voor te ijveren, dat wor de afgezien van da cisch tot uitle vering van Z M den Keizer. Als hoogste leider van een leger, dst eeuwenlang als kostbaarste lichting de tradities heeft hoog gehouden van ware soldateneer en ridderlijke geest, zult u onze opvattingen naar waarde weien te sehatten. Om deze schandeigke vernedering van ons voik en ons leger ver wijderd te houden, ben ik bereid, elk offer te brengen. In de plaats van mijn Keizerlij ken en Koninklijken Krijgsheer, stel ik mij daarom hierbij ie persoon ten volleen volledig ter beschikking van de geallieerde en geasso sieerde mogendheden. Ik ben er van overtuigd, dat iedere andere officier van het oude leger bereid is, hetzelfde te doen. Aanvaard, mijn heer de maarschalk de betuiging van mijn buitengewone hoogachting (w, g.) Hindenburg, generaat-veldmaarschaik. Noodweer te Weenen. Maandag is het in den omtrek van Weenen noodweer geweest. In de voorstad Himberg heeft een windhoos de zwaarste boomen ontworteld en de daken van de huizen afge rukt telegraafpalen braken af. Bij Weldling, ook een voorstad, heeft geweldige hagelslag in twintig minuten den geheelen oogst ver nietigd. De schade is niet te schatten. De gewezen Kroonprins. Ritmeester Arnold Richöerg, gewezen ondonnansofficier van den kroonprins, heeft aan Clemenceau geschreven, dat hij zich beschikbaar stelt, om te bezweren, dat de kroonprins ten eerste voor den oorlog politie ke bemoeiingen ondersteunde, welker ver wezenlijking het uitbreken van eenEuropee- schen oorlog onmogelijk zouden hebben ge maakt; ten tweede, in den herfst 1914 poogde vredesonderhandelingen met Frankrijk in te leiden, en ten derde, dat hij in 5917 plannen bepleitterdie ten doel hadden door bemiddeling van Engeland den vrede te herstellen. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in de loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 288, Suiker tot een gewicht van 0.35 K.G. (voor kinderen beneden het j;ar zal geldig zijn de bijzondere bon no. 7). Sommelsdijk, 11 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen, De BURGEMEESTER van MIDDELHAR NIS maakt bekend, dat voor de week van 14 Juli 1919 tot en met 19 Juli 1919 zal worden beschikbaar gesteld: Op bon 62 350 gram Suiker. Middelharnis, Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Strafzitting van Dinsdag 8 Juli 1919. De minderjarige L. v. d. B. te Sommels dijk werd wege-.s verduistering veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. NIEUWENHOORN,* 10 Juli. Tuinbouwver- eeniging. Peen f 3,50, selderij f 1, per 100 bos, doperwten 20 et, peulen 8—24ct,,snq- biet 10 ct., groote boonen 7 ct, witte bes sen 25-31 ct.,roode bessen 31—33 ctkruis bessen 18—33 ct., schoolmeesters 9—97sct., blauwe 10 c per K. G.andflvie f 140—1 60 per 100 stuks. SOMMELSDIJK. Door A. Brinkman zijn twee woningen staande aan den dubbelen Ring onderhands gekocht. Op het gors is een bolvormig voorwerp aangespoeld waarvan de aard nog niet kon worden vastgesteld. Het is geheel van ijzer gemaakt, en weegt ongeveer 20ki!o en heeft een doorsnede van ongeveer een halven me ter. De Brandstoffen Commissie Middel harnis, Sommelsdijk en Nieuwe Tongemaak- bekend dat op Bon Z A en B der Brandstof fen kaart een eenheid kolen wordt verstrekt van af Dinsdag 15 Juli tot Zaterdag 19 Juli. Pr ij zen met gepast geld betalen. Antrachiet f 3,38 Kolen 3,02, eierkolen 2,84 per eenheid. MIDDELHARNIS. Door het bestuur van het ziekenfonds zfln de eerste stappen gedaan tot oprichting van een ziekenhuis. Door een'ge arbeiders alhier is onder ling aangekocht eene dorschmachine. Den heer J. Struik is door de leden van 't stembureau toegelaten als lid van den raad inplaats van den heer J. C. Bom, STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op bon 245 is deze week verkrijgbaar 37a ons sui ker en op bon 12 der klnderkaart idem. Het Kohier van den hoofddijken om slag ligt gedurende vijf maanden voor een ieder tec Gemeente-secretarie ter inzage. Er is alhier bij D. een postduif aange komen met aan de rechterpoot een stalen ring, gemerkt No. 3 2 X 5684 en aan de linkerpoot een gummi ring, gemerkt B. O. Z D. De handel begint zich weer te herstel len. wat o. m ook blijken kan uit het feit dat onze vroegere dorpsgenoot Vroegindeweij raar Zweden is vertrokken voor de afsluiting van contracten. DEN BOMMEL. Bij verschillende ingeze tenen does' zich onder de varkens gevallen van Mond- en Klauwzeer voor, hoewel ge lukkig nog geen enkele met doodelijken af loop. OOLTGINSPLAAT. Het Primitief Kohier van den Hoofdelqken omslag ilgt gedurende vijf maanden voor ieder ter inzage en wei van 19 Juli tot 9 Dec. a s. Tot Voorzitter van de Zangvereeniging Halleluja is gekozen dhr. P. Ne els. Ir, de week van 14 tot 19 Juli is ver krijgbaar op bon 175 drie en een half ons suiker. OUDE TONGS. Als een bezonderheid kan worden gemeld, dat alhier deze dagen geen enkel schip in de kaai lag Naar men beweerd is het 12 jaar geleden, dat 200 iets is voor gevallen. Dinsdagavond reed de kar van J. de L. alhier geladen met groente, In een sloof. De meeste groente ging verloren, zoodat dit een heele schadepost is Naar men verneemt zai Dr. C. Arends alhier zich metterwoon ir< Middelharnis ves tigen in de praktijk van Dr. P. C. Cleijndert, in de laatstgehouden raadsvergadering zijn de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden onderzocht en in orde bevonden. NIEUWE TONGE. Door de thans heer- schende mond- en klauwzeer, worden de ingezetenen aangeraden hun melk opiekoo- ken. B| den landbouwer A. v. E. slaat een peerenbcom voor de tweede maal in vollen bloei. Bij publicatie is bekendgemaakt, dat personen, die bij inkwartering van Militairen etc inkwartiering moeten verschaffen. HERRINGEN Ook deze week is aan elk gezin 100 stuks turf verstrekt. Thans was de prijs 50 cent goedkooper en gebracht op f 1,25, Het Bestuur van de Onderlinge Dorsch- vereeniging is aldus saamgesteldJn. Melis sant, voorz, P. Snijders, secr. en A. v. d. Velde, penn. Door gebrek aan oude worden ook al hier allom nieuwe aardappelen gedolven. Zeer goed van aanzien en van smaak blijken deze zeer klein van stuk te zjjn. DIRKSLAND. Deze week is weder een schip turf gearriveerd. Ze is thans goedkooper. Tegen den prijs van f 1,25 per 100 stuks kon ieder ze halen. MELISSANT. Verleden week werd de brand spuit geprobeerd en was in orde. Voor de jeugd een heel pretje. Verscheidene jongens keerden dien avond met een nat pak huis waarts. De heer P. Nagtenaal heeft zijn woon huis met schuur onderhands verkocht aan W. v. d. Wetf voor f 4500, De heer S, v, d. Sande is op 1 Juü be vorderd tot Rijkskierk 3e klasse op het Kan toor der Registratie en Domeinen te Eindho ven. Zaterdag meldden zich op de vergade- dering der muziekvereeniging „Tot nut en genoegen" 12 oude leden aan. Het distributiebureau, thans ter Secre tarie is alleen des Maandagsmorgens van 9 12 uur geopend. Deze week had (den) een (ige) onbeken de^) de aardigheid des nachts de bessen vara C v. d. V. af te plukken. STELLENDAM. De 18-jarlge J. K. alhier had het ongeluk tijdens het turf dragen in de haven te vallen. Het liep zonder onge lukken af. Door schipper Joh. Slis alhier is een vaartuig aangekocht (M.A. 39) om daarmede alhier de visscherij uit te oefenen. AanL. v. d. Vlugt alhier, is vergunning verleend, ingevolge de hinderwet, tot het plaatsen van een motor. OUDDORP. Een jeugdige fietsrijdster tui melde even buiten het dorp van den hoogen bant in een sloot met weinig water en veel modder. Een beetje schrik en vuile kleederen waren het gevolg van de buiteling. Een klein meisje van B. in de Smou- zenhoek werd aangereden door een motor rijwiel. Zij bezeerde zich aan het hoofd en aan een beentje Het zoontje van R. kwam uit het bekje bij de woning, en wilde de straat oversteken om naar de O. school te gaan, toen het in aanrak ng kwam meteen voorbijrijdendefiets. Het mondje en de tanden werden erg be zeerd, zoodat de geneesheer de wond ver binden moest. Het is druk met den pluk en de afleve ring van de zwarte bessen. Van de week werd bij bekkenslag bekend gemaakt, daj de prijs 90 cent de kilo was. Die hooge prijs is voor velen een fortuintje. Er zijn er, die honderd, tweehonderd en meer kilo's te leveren had den. HELLEVOETSLUIS. Woensdag vertrok Hr. Ms. Buffel naar Vlisslngen (zij zal daar als wachtschip dienst doen) waarmede het laat ste schip uit Hellevoetsluis vertrokken is, zoodat er geen marine meer aanwezig is, behalve het hospitaal en het mijuengebouw en torpedo-atelier, waar slechts een 40-tal militairen werkzaam zijn, die in het voor malige cantinegebouw z|n ondergebracht. Wat het vertrek der marine wil zeggen moge uit het volgende blijken Alleen uit Hellevoetsluis zijn 1500 perso nen vertrokken. Zeer vele woningen staan leeg, ook in de aangrenzende gemeente Nieuw-Helvoet, waar een groot getal mili tairen woonde. Vele pogingen werden reeds door dever- eeniging „Welvaart" gedaan, om hier de industrie te doen opleven. Tot op heden had zij geen noemenswaardig succes. Zij hééft nu gevraagd, om een groot terrein, hetGla- els genaamd, te mogen gebruiken ten be hoeve van en voor industrieele doeleinden. Het is te wenschen, dat de pogingen mogen slagen, daar Hellevoetsluis than3 elke bron van inkomen mist. De Gem rente was aan gewezen op inkomsten van Oorlog en Marine, 't Was niet mogeigk de Gemeente uit te breiden daar Hellevoetsluis ommanteld was het plaatsen vaa een tak van Industrie werd verhinderd door de Vestingwet. Uit ecnbll- lijksheidsoogpunt zullen de Departementen in Den Haag, Hellevoetsluis nu schadeloos moeten stellen. (Msb.) ROCK4NJE, De prijs der bessen is hier zeer ho g. Op de laatste veiling werd 85 c. voor 1 Kiio zwarte bessen betaald. Tot nog toe de hoogste in Nederland. Vrijdag 4 Juli j.l. had alhier plaats de icstaiatie van den WeiEd. Gestr. Heer Bur gemeester J. F. L. E. Rabonnet. Door de gemeen ieraadsleden en een eere- wacht van paardrijders werd de Burgemees ter afgehaald var, Oostvoorne. Om ruim half elf kwam men In Rockanje aan. Hierna werd de Burgemeester door den heer SnoelJ, le wethouder io de randtaal begeleidt. In korte bewoordingen verklaarde deze den burge meester sis geïnstaieerd, waarop deze de ambtsketen werd omgehangen. De Burgemeester nam toen het woord en bracht,allereerst dank aan H. M de Koningin voor zijne benoeming. En daarna betuigde deze zijne ingenomenheid, met de schitteren de ontvangst, daar het de verwachting ver te boven was gegaan. Men kent eikaar ech ter niet eo zoo kan men ook elkander te genvallen. Alle goede voornemens zijn even wel bij Z EdelAchtb. aanwezig. Nieuwe dingen die in het belang der gemeente zul len zijn, zullen ingevoerd worden. Men moet niet a! het oude omver werpen en ook zich niet alleen op het oude houden. Het laatste is even verkeerd als het eerste Hierna werd de burgemeester voorgesteld aan genoodig- den, waarna men overging tot de gemeente raadsvergadering. BRiËLLE. In de gehouden Bestuursverga dering der zieken- en begrafenisbus „Een dracht en Vlijt" te Brielle we. d als bode van genoemde bus gekozen de heer Jac. van Rij in de plaats van den heer J. Over de Linden welke ontslag aangevraagd had, wegens zijn benoeming als Concierge op het bureau van den Raad van Arbeid alhier. Deze week werden de graven derGor- cumsche Martelaren bezocht door 540 bede vaartgangers uit Elshout, 540 uit Delft en 850 uit Rotterdam. VIERPOLDERS. Als souvenir heeft de heer J. Klem een barometer gehad van 't bestuur van de Boerenleenbank en de Veeverzeke ring als erkentelijkheid voor de bewezen diensten als kassier en penningmeester. J. Berkhout is 25 jaar doodgraver ge weest en mocht van he' gemeentebestuur een armstoel ten geschenke ontvangen. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers is de vorige week 6 dagen gevischt met gemiddelde var.gsten van 100 K.G. per dag en per vaartuig. De geheele vangst werd aan de pellerijen afgeleverd. DEN BOMMEL. Gedurende de m-andjunl 1919 werden alhier behandeld Verz. en ontv. telegr. 91verz. en ontv, tel oproepb. 4verz en ontv. gesprekken 169. MELISSANT. Gedurende de maand Juni werden op het hulptelegraaf en telefoonkan toor behandeld 90 telegrammen, 167 Gesprek ken en 9 Telefoonoproepberichlen. yERGADERING van den Raad der ge meente Stellendam op Dinsdag 8 Juli, 'snam. 3 uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren Jb. van Seters Wz. en Kievit. Na opening worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Blokhuis, daarbij verzoekende, eene betaling van f 50 voor sfjn advies inzake gasverlichting. (In- dertqd is een gecombineerde vergadering gehouden over het oprichten van een gas fabriek door 1de gemeentebesturen van Oud dorp, Goedereede en Steltendam, daar heeft de heer Blokhuis van advies gediend). Wordt in handen gesteld van B. en W. Wöfdt medegedeeld dat bij de laatste kas- opneming in bas was f 449,90. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1918. Dit zal ter viste gelegd en opgezonden worden naar Heeren Gedeputeerde Staten. Mededeeling van heeren Gedeputeerde, dat het belastbare Inkomen van mej. L. Lodder van f 2400 is gebracht op f 1720. Een schrijven van den heer A. v. d. Doel te Sommelsdijk, als laagste inschrijver voor de niet gegunde, van gemeentewege, aanbe stede arbeiderswoningen, verzoekende, hem te willen betalen 3 pet. vergoeding voor ge maakte kosten. Wordt in handen van B. en W. gesteld. Aanvrage van ontslag van den heer C. v. Buren, als le onderwijzer aan de O.L.school alhier. Wordt verleend tegen 10 Juli 1919. De heeren M. Keizer en P. Roon worden benoemd tot nazien der geloofsbrieven van de gekozen ieden, benoemde heeren vinden de zaak in orde, dus de gekozenen zijn toe gelaten. Benoeming van een helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L S. Wordt benoemd Mej. P. B. van Dongen Mej. M. v. Koppen had haar sollicitatie te laat ingezonden. De openbare zitting wordt geschorst en wordt overgegaan tot geheime zitting. Na heropening wordt voorgesteld de hui zen opnieuw aan te besteden en wel zoo- ala het bestek nu is gemaakt. Dit voorstel wordt aangenomen De heeren Keijzer, Ble- mond en Roon worden benoemd tot het na zien der rekening over 1918. Bij de rondvraag komt de heer Roon terug op wat hfi op een vorige vergadering beeft voorgesteld, nl. op het besluit, waarbij de f 100, wet-Ketelaar over 1918 aan de onder- wijzers souden worden uitbetaald, te ver nietigen, zullen woi De Vooj stel nog De heer niet kan dit voorst tijd sterk uit te bet, ze niet stemt toe zégt dat en dat de verorc nu beslist De Voo niet behai Seters, aanwezig zijn die h De hee het voors De heer nen de kunnen komsten, onderwijz En, nu geven, ga zulks die' De Vo< belasting wel uit d De hee was geg worden betreft m h ele bel teekend, schen wc over de de verorc hfi gelijk De bec sluit van heeren G De Vot Hollcman vernemen dat het n De hee Hg dacb keuring De Voc De hec llchtlnger Wannei was dezi Staten heden af vonden. De Vos sproken gaan. De hee meening seter hac 'sluit omi HQ zal zaal ver] niet volt; dan met Als de is de v zegt daa Voorzittr voorstel ook gebe De he omtrent van de dat daar De Vo GO

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 4