voor de Knldbolland^ehe en Zeeuwüehe Eilanden. Zaterdag 12 Juli 1919. Am Ure m iu iümaïr Tweede Blad te Ml IN HOC SÏGNO VINCES DRIE BLADEN. jaargaïlg 2510 W, B0EKH-0VEN Zonen, Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franca toe te zenden aan de Uitgevers Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Ceat bij vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar, AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12Vj Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRRDAGMORGFN 10 UUR. Dit nummer 'beataaï uil Heden werd te Sommelsdijk, uitgaande van de Vereeniging „Fokkersbelang" de aan gekondigde fokpaardeudag gehouden. Massa's toeschouwers waren op de terreinen aanwezig terwijl „Sempre Cresendo" het ge heel opluisterde. De volgende prijzen werden uitgereikt: Af deeling Merriën zonder veulen 4 jaar en ouder. Ie Prijs „Refugié' oud 7 j. Stambr.A. 3137 eigenaar L v, d Boogaart te Oude Touge 2o Prijs „N aiede Lombeek" oud 7 jaar stambn. B 1694 eigenaar L. Slis, Oude Tonge. 2e Prijs „Horella d'Olsene" oud 5 jaar Stambn. B 2049 eigenaars Gebr. de Bruijn, Mookhoek. 3e Pr$j8 „Madam", oud 9 jaar, Sfamb.n. A 3823, eigenaar D.M0S Johsz., Den Bommel. 3ePrijs„Meta" eigenaarJ. Roodzantjz. Dirkstand. 4e Prijs „Cato" oud 6 jaar Stambn. A 3835 eigenaar P, J. v. Gilst te Zwijndrecht. 4e Prijs „Mira de He" oud 5 jaar Stambn. eigenaar Joh Koert Middelharnis. -Eervolle vermelding kregen: „Bertha"oud 8 j ar Stambn. A 2022 eigenaar L. v. d. Bo- aardOudeTonge. „Diana" oud 5 jaar Stambn. 'B 2061 eigenaar A. j. G. v Rossum Oolt gensplaat. „Armlde" oud 10 jaar Stambn. B 1159 eigenaar T, L. Pons Zwfjndrecht „Flora" oud 4 jaar Sta nbn. B 2702 eigenaar G, L. Warnaer Janz Dirksland. „Agata" oud 7 jaar Stambn. B'l 172 van denzelfden eigenaar. „Ari- nemie" oud 4 jaar Stambn. 7643 A eigenaar C. J. Lodder Jz. Goedereede. „Hermlna" Stambn. B 296 eigenaar C. D. Gebugs Me lissant. Afdeeling Merriën met Veulen. Ie Prfls „Alice de Thielt" oud 5 jaar Sfamba. B 2030 -eigenaars Gebr. Smits, Strjjen. 2e Prijs „Mireille de Braine'/oud 6 jaar Stambn. B 1865 eigenaar D. M^s Johsz. Den ommel. 2e Pijs „Marie" eud 9 jaar Stambn, A 6520 eigenaar A. Verhoeve Stellendam. 2e Prijs „Madam" oud 7 jaar Stambn. A 2988 eigenaars Gebr. Smits Strijen. 3e Prijs „Marie" oud 6 jaar Stambn. A 3818 eigenaar L. Warnaer Melissant. 3e P ffs „Christine" oud 8 jaar Stambn. B 1182 eigenaar L. de Graaff Sommelsdljk, 4e Prijs „Kora" oud 7 jaar Stambn. A 2024 eigenaar L. de Graaff Sommelsdijk. Eervoile vermelding kregen„Altesse de Middel" oud 7 jaar Stambn. B1170 eigenaar J. P. Timmers Middelharnis. „Flerté" oud 5 jaar Stambn. B 2158 eigenaar G. v. Es Nieuwe Tonge. „Roos" oud 8 jaar Stambn. A 6356 eigenaar L. Kiuifhooft Strijen. „Martha" oud 4 jaar Stambn. B 2705, eige naar L. Bosschieter Dirksland. „Emma" ond 7 jaar Stambn. A 2025 yau dezelfde eigenaar. Afdeeling Merrieveulens le Prijs Merrieveulen geboren 20 Febr. Moeder „Madam", eigenaar Gebr. Smits, Strijen. te Prijs Merrieveulen geboren 28 April, Moeder „Ailce de Thielt", eigenaar Gebr. Smits te Strijen. 2e Prijg Merrieveulen oud Moeder „Kora", eigenaar L. de Graaff, Sommelsdijk. 3s Prijs Merrieveuien oud 6 weken, Moeder „Coquette d'Ohourg", eigenaar D. M^s Johs.z, Den Bommel. 3e Prijs Merrieveulen van Tilla, B 2392, Eigenaar Van Pallandtpolder te Middelharnis. Eervolle vermeldingen „Altesse de Mid del" oud 3Vj maand, Moeder „Altesse de Middel",'eigenaar J, P. Timmer», Mlddelhar- fclaVeulen van „Greta", eigenaar Van Pallandtpolder, Middelharnis; „Marie", oud 10 weken, eigenaar 1Warnaer, Melissant; „Nellle", Moeder „Roos", eigenaar L. Kiuif hooft, Strijen. Afdeeling Hengstveulen. Ie Prijs „Bertha", eigenaar A. J G. van Rossum, Ooltgensplaat. 3e Prijs Hengstveulen, Moeder „Christine", eigenaar L. de Graaff, Sommelsdljk. Afdeeling drie-jarige Merriën. 2e Pi ijs „Lava II", eigenaar L. Warnaer, Melissant. 3e Prijs eigenaar H. Kranen donk, Simonshaven. Eervolle vermeldingen „Favorite", eige naar A. J G. van Rossum, Ooltgensplaat; „eeriette", eigenaren M0s—Koert, Som mels- dijk; „Laborieuse" als voren; „Lyeronne", eigenaar C. D. Gebul3 Jz., Melissant. Afdeeling twee jarige Merriën. Ie Prijs Clara", veulenboek 3968, eigenaar L Slis, Oude Tonge. 2e Prijs „Nonpy", veulenboek 4829, eige naar D Mijs Johsz., Den Bommel. 2e Prijs „Nelly", veulenboek 4684, eigenaar D. Mijs Johsz., Den Bommel. 3s Prijs „Louise", veulenboek B 4837, eigenaar L. Warnaer, Melissant 3e Prijs „Nancy", veulenboek B 0692, eigenaar L. Warnaer, Meilssant Eervolle vermelding: „Januie",yeulenboek A 3967, eigenarenMQs—Koert,Sommelsdljk; „Lidie", veulenboek B 4060, eigenaren Mijs- Koert, Sammeisdjjk; „Coresse", eigenaar Johan Koert, Middelharnis. Afdeeling Jarige Merriën. 2e Prijs „Gablerrette" eigenaar Johan Koert Middelharnis. 3e Prijs „Trfafje" Veulenboek 7366 eige naar J. Overdorp Nieuwe Tonge Eervolle vermelding: „Dena" Veulenboek 2317 eigenaar J. Overdorp Nieuwe Tonge. „Jacobine" Veulenboek 7007 eigenaar Wed. A. Jacobs Ooltgensplaat. Afdeeling twee-jarige Hengsten, le Prijs „Faro" eigenaar J. Koert Middel harnis. Eervolle vermelding „Mauk" eigenaar als voren. Afdeeling één-jarige Hengsten. le Prijs „Riraaldo" eigenaar Johan Koert Middelharnis. 2e Prijs „Albert" eigenaar Johan Koert Middelharnis. 3e Pr0s „Belio Melis" Veulenboek 11141 eigenaar L. Warnaer Melissant.' Eervolle vermelding: „Bel" eigenaar Johan Koert Middelharnis. „Tatieur Ros" eigenaar Q. J Buijs Melissant. Paarden in Span van één eigenaar. le Pr^s „Madam", Stamb.n. A 3823, eige naar D. Mijs Johz., Den Bommel. 2e prijs „Nialede Lombeek", Stamb.n. B 1694, eigenaar L. Slis, Oude Tonge. 3e Prijs „Marie", Stamb.n. A 3818, eigenaar Lecndert Warnaer, Melissant. 4e Prijs „Bertha", Stamb.n. A 2022, eige naar L. y. d. Bogaard, Oude Tonge. 5e Prijs „Flora", Stamb.n. B 2702, eigenaar G. L Warnaer Janz., Dirkr.land. 6e Prijs „Keppe", Stamb.n. B 1191, eige- naa s Gebr. Smits, Strijen. 7e Prijs „Emma" Stamb.n. A 2025, eigenaar L. Bosschieter, Dirksland. 8e Pr§s „Hermine", Stamb.n, B 296, eige naar G D Gebuijs, Melissant. Eervolle vermelding: „Mina", Stamb.n. A 3822, eigenaar A. J. G. van Rossum, Qoltgensplaat. Loten van Merriën van één of meer Eigenaren. le Prijs: „Keppe", Stamb.n. B 1191 ^Ma dam", Stamb.e. A 2988; „Alice de Thirlt", Sfamb.p. B. 2050„Roos*. Stamb.n. A 6356. Eigenaar Gebr. Smits, Strijen. 2e Prijs„Emma". Stamb n. A 2025„Lies", Stamb.n. A 3083; „Flora", Stamb.n. A 3828; „Nelly", Stamb n. A 3214 Eigenaar L. Bosschieter, Dirksland. 3e Prijs„Mina", Stamb.n. A. 3822 „Fovorlete", Stamb.n. B.„Diana", Stamb.n. B 2061„Bertha", Stamb.n. A. 4595. Eigenaar A. J. G. van Rossum, Oolgensplaat. 4e Prijs: „Maria", Stamb.n. A 3818; „He lena, Stamb n. B 1153; „Bertha", Stamb.n. B 1158; „Sara", Stamb.n. Eigenaar Leendert Warnaer, Melissant. 5e Prijs: „Madam" stambn. A 3823; „Mi reille de Braine" stambn. B 1865;,.Coquette D' Obourg" stambn B 1863; „Nickel Anna" stambn. A 2021. Eigenaar L Mijs Johsz., Den Bommel. 6e Prijs: „Flora" stambn. B 2702; „Fata Morgana" stambn A 7627„Lissette" stambn. B 1169; „Agatha" stambn. B 1172. Eigenaar G. L Warnaer Janz. Dirksland. Hengsten ter opluistering. le Prijs „Cambrinus II" eigenaars Vereen. „Sommelsdljk en Omstreken". 2e Prijs „Blérlot" eigenaar „Hengstenver- een. „Qost-Fiakkee" te Ooltgensplaat. 3e Prijs „Claudius" eigenaars Gebr. Bak ker te Middelharnis. 4e Prijs „Braman" eigenaar C. D. Gebugs Jïfl. te Meilssant. 5e Pr0s „Iadigèae du Neerhoff" eigenaar Gebr. Joppe Gzn. te Sommelsdljk. 6e Prijs „Leopold" eigenaar P. J. Segers Den Bommel. 7e Prijs „Lord" eigenaars Gebr. de Bak ker te Middelharnis. Concours Hippique. le Prijs „Keetje" G. Warnaer Dirksland. le Prijs „Cadans" H.J. van Nleuwenhulzen Ooltgensplaat. le Prijs „Kee" Joh. Mijnders Melissant. 2e Prijs „Mina" H. Noordermeer Nieuw- Helvoet, 3e Prijs „Senette" W. Rosmolen Den Bom mel. 4e Prijs „Joma" Gebr. van Heemst Som melsdljk. 5e Prijs „Vos" Jan Kardux Cz. Dirksland. 6e Prijs „Marie" D Breen Goedereede. 7e Prijs „Ka" Johan Mijnders Melissant. 8e Prijs „Jet" Amt. van Vugt Thz. Oude Tonge. 9e Prijs „Christien" Jul. Meijer Sommels dljk. 10e Prijs „Calsina" Kr, den Hollander Hz. Dirksland. 11e Prijs „Flora" joh. Slis Middelharnis. VERSLAG der Algemeeae Vergade ring van de Centrale Vereen, van Flakkeesche Landbouw vereenlgingen (Flakkeesche Boerenbond) gehouden Donderdag 10 Juli 1919, voormid dags half 10 in het Hotel Spee te Sommelsdijk. -50 De Voorzitter, den EdelAchtbaren heer J. Overdorp, opent de vergadering met de volgende rede: „Waar het mij door Gods gunst gegeven is op deze vergadering een blik op het jaar dat achter ons ligt te werpen, zij met vol doening geconstateerd, dat de opbrengst der Landbouwproducten ondanks het gemis aan kunstmest, middelmatig is geweest en de hooge prijzen de uitkomst van het bedrijf voordeelig hebben gemaakt. In, het vereenlgingsleven kwam weinig bij zonders voor wat u uit het jaarverslag zal blijken. Alleen wil ik hier vermelden, dat ons geacht bestuurslid, den heer Van Schouwen, niet aaawezig is, daar hij her. tel van ge zondheid buiten het eiland zoekt. Ik ben ver zekerd u aller tolk te zijn, wanneer ik hier verklaar, wjj hem noode op onze vergadering missen en een spoedig herstel toewenschen. Mocht ik op onze wintervergadering voorop stellen: weg met de crisisbureaux, die als onkruid de moestuin bederven, het doet mij genoegen dat de Minister van Landbouw krachtig en met bekwamen spoed dat werk ter hand heeft genomen en spoedig naar het schimmenrijk zal zijn verdwenen. Hij ver dient daar zeker voor onzen dank, want dat zulks geen gemakkelijke taak is, kan ieder begrijpen die weet hoeveel rijk bezoldigde heertjes zich aan hun positie vastklampen. Een stelsel van willekeur en bevoorechting waarvan wij in de geschiedenis geen voor beeld kennen, kan door niemand worden be geerd dan de belanghebbende zelf. .Veel wil ik er niet meer van zeggen, maar slechts met een enkel voorbeeld aantoonen. In het jaar verslag van de Provinciale orga nisatie van veilingen in Friesland lees ik dat een vergadering werd gehouden met de Heer Mansholt op het Bureau Crisiszaken, 30 Jan. 1918 en dat daar werd bereikt de peen niet aan „Bieta" behoefden afgeleverd te worden maar aan de Drogerij en Buitenland voor goeden prijs. Is er ooit grooter bevoorrechting mogelijk, terwij! de een de peen beneden productie prijs moet afleveren aan de „Bieta", opge richt onder hooge goedkeuring van deHoll. Maatschappij van Landbouw, werd de andere Nederlander toegestaan ze voor hooge prijs te verkoopen. Ik vermoed dat het Noorder- bloed bij den Heer Manshold meer gewerkt heeft dan zijn rechtvaardigheidsgevoel. Waar wij thans in ons bedrijf geleidelijk tot het normale terug keeren, al blijft de toestand nog onzeker, komt vanzelf de vraag naar voren: heeft de Landbouwstand in deze jaren niets g-leerd, zal ze het verenigings leven aan enkele overlaten, waarvan vele nog buiten het vak, hoe dikwijls zijn daardoor niet adviezen gegeven strijdig met onze be langen als gevolg van geheele onbekendheid met het landbouwleven. En al is misschien een directe actie als voorheen niet meer nooüig, wij kunnen als men met ons medeleeft nog genoeg nuttig werkzaam zijn. Laat men toch bedenken dat nog steeds aan de Ministeries krachten werk zaam zijn, die de Landbouwers niet goed gezind zijn, ik wli daarvoor slechts verwijzen naar de afname van de laatste aardappelen, die men op kosten van de boeren naar de drogerij wil zenden, handelingen die een donkere schaduw werpen op het beleid van den Minister van Landbouw, en w$ zullen dan ook niet rusten alvorens hier recht is geschied. Pakken niet donkere wolken zich samen boven de hoofden van werkgevers en -nemers, en kan hier nog niet veel gedaan worden, niet om als geharnaste strijders tegenover elkander te staan, om elkander te vinden en te begrijpen en wederkeetlg te waardeeren En vrager, niet verder onze aandacht de wet van Minister De Vries op de vermogens vermeerdering, Wij kennen haar inhoud nog niet en daarom is het onmogelijk er thans reeds tegen op te komen maa? komt ze tot stand dan zal waarschijnlijk op onevenredige wijze de landbouw er de dupe van worden en het bedrijfsleven ernstig worden geschaad. Het Mond- en Klauwzeer, bedriegen de teekenen niet, wordt weder op kunstmatige wqze naar het oude systeem teruggestuurd, geen vee sterft thans of het is aan Mond en Klauwzeer. Wordt het geen tijd om op elke gemeente in overleg met de handelarbri- tragecommissie's te vormen, evenals die in de groote graanhandel bestaan, om kleine geschillen op die wijze te beslechten. Verder hebben wij de ingestelde Pacht- commissie, de acht urige werkdag en de Rail verkaveling, van zooveel belang voor Ouddorp. Van een onzer afdeelingen kwam nog de vraag in om gezamenlijk voor geheel Flakkee de kunstmest in te koopen, iets wat zeer zeker een ernstig onderzoek waard is Eenige jonge landbouwers, oud-leerlingen van de Landbouwcursus kwamen dezer dagen met plannen voor den dagtot oprichting van een proefveld, een sympathiek idéé dat onze steun onder nadere voorwaarden verdiend. Ziedaar mijne heerets heb ik In breede trekken u doen zien dat nog een groot ar beidsveld voor ons open ligt, waar wij nut tig werkzaam kunnen z0n en waarbij de Vereen van Nederl Akkerbouwers ons nog van grooten dienst kan wezen, maar bovenal hebben wij noodig een krachtig medeleven van de leden in de Vereeniging, de actie moet gevoerd worden van onderen op. Met deze woorden, verklaart spr. de verg. voor te z0n geopend. De Heer Slikke uit Rotterdam wordt door den Voorz welkom geheeten. Daarna voorlezing vau het verslag van den toesfand der Vereeniging over het jaar 1918-1919. „Na vier jaren van onnoembare zorg en moeite, veroorzaakt door den vreeselijken wereldoorlog, mogen wij bij het opmaken van het Een-en-twir.tigste Jaarverslag tot onze groote vreugde gewagen van vrede, voor zooverre daarmede bedoeld wordt, dat geen wapengeweld meer Europa's bodem verwoest. Echter wordt den horizont ver donkert door den onvrede welke binnen onze landpalen, tot zelfs op ons goede eiland voortvreet, waardoor onze taak, ajj 't in anderen vorm, niet minder zorgelijk is dan voorheen. Rapporten en conferentiën, welke daarmede verband houden werden door ons meermalen opgemaakt en bijgewoond. De groei onzer Vereeniging bewijst, dat deze organisatie in een behoef.e voorziet. Het aantal leden steeg van 1223 tot 1253 Het afgeloopen boekjaar gaf voor 't Dage- ljjksch Bestuur nog geen ontlfcsting waar onophoudelijk hun aandacht werd gevraagd voor de ingrijpende veranderingen welke door de veranderde toestanden werden te- weeggebracht. Er werden 6 Bestuurs-, 6 Hoofdbestuurs- en 2 Algemeene vergaderingen gehouden. Aan de te Sommelsdijk gehouden keuring van het Belgische trekpaard werden door ons met uwe toestemming, 2 prijzen, resp. groot f- 50,— en f 25,verleend. Deze keu ring slaagde boven verwachting, terwijl het overduidelijk bleek, dain ons eiland keurig, fokmateriaal aanwezig is en bovendien uit kwam in welke richting moet worden door gefokt. Op een door Z Exc. den Minister van Land bouw verleende audiëntie werden door ons tal van grieven naar voren gebracht, waar van het resultaat op verschillend gebied spoedig openbaar werdo.a. werden de door de Groenten-Centrale opgelegde geldboeten ingetrokken en de gestorte bedragen terug gegeven. Als tegenprestatie vroeg Z Exc. ons om koren, waaraan dank zij uwe welwil lende medewerking kon worden voldaan. In tal van adressen aan de Regeering en aan verschillende crisis-bureaux worden door ons naar voren gebracht of verzocht: het niet leveren van beendermeel voor phosphaat het indpen van den Kroningspolder te Stel lendam; het rietgors te Ooltgensplaat; de levering van brandstof voor de meekrapfa- brieken te Ouddorphet schatten en wegen der granen en de bepaling van het natura gewicht ter plaatse van Levering; het vel len van vroege Eigenheimers het late betalen van aardappeleneen adres inzake het stil liggen van korenmolens; het sorteeren van aardappelen en circulaire No 191. In confeientie met den heer Regeeriugs- commlssaris werden verschillende misstanden besproken en getracht deze op te heffen, ter wijl vervolgens krachtigen steun werd ver leend aan de Regeering tijdens de revoluti onaire woelingen in November. De veevordering is voor zooverre dit bin nen ons bereik lag op de meest voordeelige wijze voor Flakkee verloopen. Tal van vergaderingen werden door een of meerdere leden van 't Bestuur bijgewoond, zoo van 't Ned. Landbouwcomité ais de V. N. A. De vereenvoudiging der zich steeds uit breidende administratie zou zeer bevorderd worden, wanneer H.H. Secretarissen steeds binnen den kort mogeipen t0d de gevraagde adviezen of iuformatlën verstrekken, waartoe op deze plaats een ernstig beroep wordt ge daan. De finantieele toestand is, dank zij de herziene contributieregeling, minder zorg wekkend dan voorheen. Wij blijven vertrouwen op de medewer king der Afdelingsbesturen, waardoor on gestoord kan worden voortgewerkt aan de vrijmaking van den landbouw." Wordt goedgekeurd, Ingekomen stukken. Schrijven afd. Herkingen waarin zfl wpt op de slecht gekozen datum waarop deze verg. wordt belegd, versoek dit in de toe komst die te willen voorkomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede dat er een schrijven is ingekomen van de pachtersver. uit den Haag, waarin kennis wordt gegeven vau de samenstelling eener commissie ten doel hebbende bezwaren betreffende het land bouw- en akkersbedrijf kenbaar te maken. De heer Warnaer zal als afgevaardigde der Flakkeesche Boerenbond daar heen gaan. Voorz. verzoekt om event bezwaren ter tafel te brengen die langs dezen weg kunnen worden Ingebracht. Verscheidene leden vragen alsr.u het woord. Hoofdzakelijk wordt gewezen op het foutieve pachtstelsel, waarin vele leemten zfln Zoo als korte termp van huur, en tijdig opzeg gen der pacht, overlijden huurder waarbij de pacht ophoudt, enz. Uitvoerig worde al deze punten besproken. Hierna wordt het verslag voorgelezen van de finantieele toestand der vereen, over het jaar 1918-1919.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 3