PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. VSSSÖHERIJ. POSTERIJEN. Hongarije. Polen, Roemenië, den Zuid-S'a- vlschen Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakljë, zooals die zijn of zullen worden vastgesteld, het doet afstand van al zijn rechten op land streken, die hoewel thans buiten zijn land palen, nog niet aan eenigen staat zijn toe gewezen, erkent de volledige onafhankelijk heid van den Tsjecho-Slowakische staat met inbegrip van het autonome gebied ten Zuiden der Karpaten. De juiste grens sal vastgesteld worden door een veldcommissie van 7 leden, waarvan 5 te benoemen door de geallieerden en 1 door elk van twee belanghebbende staten. Tsjecho-Slowaklë verbindt zich met de ge allieerden een verdrag te sluiten ter bescher ming van de ras-godsdienst- en taal-mlnder- heden en ter verzekering van vrijheid van doorvoer en billijke behandeling van andere naties. Oostenr^k erkent ook de volledige onafhankelijkheid van Zuld-Siavië. Voorts gelden, wat dezen staat betreft, geheel dezelfde bepalingen als voor Tsjecho- Slowakije. Roemenië stemt in een gelijkluidend verdrag dfi bescherming der minderheden en vrijen doorvoer toe. Oostenrijk erkent en eerbiedigt de volle onafhankelijkheid van alle tot de vroegere Russische rijk behoord hebbende gebied, aanvaardt definitief de opheffing van het verdrag van Brest-Litowsk en van alle andere verdragen, gesloten sedert de November-re- volutle van 1917 met alle regeeringen of po litieke groepen van het vroegere Russische rijk De geallieerden behouden zich vooruit naam van Rusland herstel en voldoening van Oostenrijk te eischen naar de beginselen van het vredesverdrag. Voorts stemt OosfenrSk toe in de opheffing van het verdrag van 1839 met België, waarbij het land tot ónzijdigen staat wordt verklaard en eveneens in de op heffing der onzijdigheid van Luxemburg. Ook de te treff n regelingen tusschen de geal lieerden en Turkije, als ook Bulgarije worden door Oostenrijk aanvaard alsmede die tus- schen de geallieerden en Dultschland nopens Sleeswijk-Holstein Voorts verbindt Oostenrijk zich door een reeks bepalingen ertoe zijn instelling in over eenstemming te brengen met de beginselen van vrijheid en recht en erkent, dat de be scherming der minderheden een zaak van internationaal belang ie, waarover de Volke renbond jurisdictie heeft. Na de bepalingen omtrent afstand van zijn rechten en titels cp territoir buiten Europa, volgen die omtrent Egypte en Marokko, China en Slam, welke gelqk zijn aan die met Dultschland. Mültare, maritieme enluchtvaartbepallngen De militaire bepalingen worden voorbe houden. Alle OostenrQksche oorlogsschepen, duik- booten en vaartuigen van de Donauvloot moeten aan de geallieerden worden uitgele verd; 21 met name genoemde hulpkruisers worden ontwapend en als koopvaardijschepen ingericht, alle in aanbouw zijnde oorlogs schepen gesloopt. De afbraak ervan mag al leen tot industrleele doeleinden binnenlands dienen. Alle marinebewapeningen, munitie en ander oorlogsmateriaal moet aan de gealli eerden worden uitgeleverd. Gedurende drie maanden mag het draadloos station te Wee- nen alleen handelsberichten overbrengen onder toezicht der geallieerden. De gruwelen te Klef. Over de ongehoorde gruwelen in Kief be richt „Golos Rossij" De stad bevond zich gedurende de laat ste twee maanden onder de onbeschrijfelijke terteur. De uitvoerende commissie, die alle macht in handen had, bestaande uit misda digers en vroegere spionnen van het oude regime, liet het tot nog toe voorgevallene achter zich. De terdoodbrenging van burgers vond op klaarlichten dag midden op straat plaats. Bij huiszoekingen werden de hoofden der gezinnen op de straat gebracht en zoo voor de oogen der huisgenooten doodgeschoten. Niemand is zijn leven zeker en allen zijn overgeleverd aan de willekeur van enkele raddraaiers. SOMMELSDIJK, Het zoontje van F. v. E. werd zoodanig een steen tegen het hoofd gegooid, dat geneeskundige hulp noodzake lijk was. Van J. v. d. M. is een varken in nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. Doordat het mes uitschoot had de sla gersknecht J. H. het ongeluk de top van zijn vinger te snijden. Op het gors onder deze gemeente ster ven vele runderen aan een nog onbekende ziekte. De bouwknecht A, R, had het ongeluk zoodanig met een scheermes in zijn hand te snijden dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. Nogmaals wordt er aan herinnerd dat de onlangs bestelde sokken op het distri butiebureau kunnen worden afgehaald. MIDDELHARNIS. Toen de arbeider A. K- Zaterdag per fiets naar bet land zou rijden had hij 't oageluk met fiets en al in de sloot terecht te komen en moest met een nat pak huiswaarts keer n, om zich van droge kleeren te voorzien. Den heer P. Mans gekozen als raads lid heeft voor deze benoeming bedankt. Den heer L. Auperlee heeft een woon huis staande aan den achterwég, onderhands gekocht van Mej. Boeter. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deern ma- bloem alhier heeft opgebracht f 15,88. Alhier komen gevallen van mazelen voor, gelukkig van onschu'digen aard. Door v. E. en H. is wederom een schip aangekocht, ten einde dit voor gemeenschap pelijke rekening te bevaren. Op de zomerbrardïtr ffenkaart Is deze week verkrijgbaar 75 K.G. eierkolen voorf3 15. De werkman F. Wesdijk aihler, had het geluk, met bietenwlcden bij W. een gou den tientje te vinden. Voorwaar een buiten kansje I DEN BOMMEL. Maandag 9 Juni a s. zullen de secretarie en het Distributiekantoor ge sloten zijn. ZIJ die, hoewel wel een formulier In geleverd hebbende, nog niet in h t bezit fjjn van ten bewijs daarvan, worden ver* zocht dit zoo spoedig mogel|k ter secretarie in ontvangst te nemen. NIEUWE TONGE. De Heer C. de Gast, alhier, heeft de woning van dhr. G. van der Kroon, onderhands gekocht. Óp bon no. 238 is bi] winkeliers boek- weitmeel verkrijgbaar gesteld. OUDE TONGE. Donderdag viel de doch ter van de wed. A. Z. in een moddersloot. Ze werd spoedig uit haar onaangenaame positie eerlost. Deze week Is de alhier bestaande Bond van GedemobiUseerden ontbonden. Deze week is op bon 75 en 76 ver krijgbaar suiker en havermout- Door het slaan tegen den arm van M. K. bezeerde J. H. zijn duim zoodanig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Aan den Weger van weegbrug 1 alhier den heer J. Overbeeke, Is met ingang van 1 Aug. a.s eervol ontslag verleend. DIRK3LAND. Het Distributiekantoor zal voortaan voor het publiek geopend zin op Dinsdag, Donderdag en ZaterdJg van 9—12 uur voormiddags. Maandagmorgen tuimelde een kind van L. B. uit de stoel waarbij het zulke wonden bekwam dat geneeskundige hulp noodig bleek. Voor de Vereeniging van Oud leeil. van L. W. C. op G en O. „Ceres" hield de WelEd. Heer Joh. A. Vreeswijk, Dierenarts Oude Tonge te Oude Tonge op 27 Md j.l. een lezing over het onderwerp.Aanwending van Serum als geneesmiodel." Door Spr. werd op duidelijke wijze het verschil tus- sehen Natum geaezing en kunstgenezing uit eengezet Verschillende voorbeelden wer den aangehaald en behandeld Spr. wees er op dst een dier, dat een bepaalde ziekte gehad heeft in het bloed, stoffen gekregen heeft, die bacteriën welke die ziekte kunnen veroorzaken, kunnen dooden, maken het dier dus min of meer onvatbaar. Daarna kwam de bereiding en het gebruik van Serum ter sprake hetwelk eigenlek de zelfde werking heeft als bloed van een dier dat een bepaalde ziekte reeds gehad heeft dus onvatbaarheid bewerkt. Na het beant woorden van nog eenlge vragen wordt de Verg door de Vlce-Voorz. onder dankzeg ging gesloten. HERKINGEN. Wederom doet zich in deze gemeente een geval voor van diphtheritcs, Ditmaal in de woning van J. v. d. V. Heden Woensdagavond te 6 uur oude tijd hoopt alhier in een der lokalen van de O. L. School een spreker op te treden, met het doel definitief een arbeidersvereniging tb) te richten. Omtrent de aardappel- en ajuingewas sen blijven nog steeds ongunstige berichten inkomen. De meeste" landbouwers behouden van het laatste hoegenaamd niet over. STELLENDAM. Onder het vee, loopende op de gorzen van C. J. de Rooq alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. OUDDORP. Een huis en erf in den Oost- dijk, waarin tot op heden een bakkerij is ge houden, is verkocht voor f 2000. Over eeni gen tijd, zal de bakkerij er uit verdwijnen, het ouderwetsch blazen op den horen door den bakker zal ophouden en de Oostctijksche menschen zullen uit Goêiêê of Ouddorp hun brood moeten bet.ekken. De zalmvisscher v. d. B werd zoo door een pieterman gestoken, dat hg geneeskun dige hulp moest Inroepen. L I, Donderdag hebben veel vreemde lingen onze gemeente bezocht, a.m. de leer lingen van de H. B. S te Mlddelharnis en van die te Brlelle. Ouddorp is in dezen tijd ook op zijn mooist. De koude «achten en het scherpe dro ge weder houden het ontkiemen van veel zaad en het opgroeien der kleinere gewas sen zeer tegen, voornamelijk op de kleilsn- den. Algemeen wordt naar regen en warmte verlangd. Die Betty heeft wat op haar geweten. Met Goede Vrijdag wilde zij ons uit de kerk houden; voor ruim een week stoorde ze ons In onze nachtrust, en heden (Maandag) gun de zij osts het middagmaal niet Voor de vierde m&al was er brand, thans ia een droogkast. Onze spuitgasten worden geoe fend als bij de Amsterdamsche brandweer. In een uur tflds was de brandspuit uitgerukt, schoon gemaakt en opgeborgen en de brand gebluscht. HELLEVOETSLUIS. Voor het examen van kommies bij 's Rfks belastingen inv. en acc. is geslaagd de kommies te water N. A- van K.ulen alhier. Onze vroegere stadsgenoot J Con- standse {hans bij de gemeentebelastingen te Viissingen is thans als zoodanig benoemd te Hilversum. Volgens mededeeüng v/h loodswezen zgn in hei zeegat van Goeree verschillende spitse en stompe tonnen verlegen. De pantserschepen .Holland" en .Noord-Brabant" z|n uit de sterkte van de zeemacht afgevoerd. Ter distributie Is deze week verkrïg- baar bon 272, 0.35 K.G. suiker; bon 273, een stuk scheerzeep; bon 27, 5 K.G. klei aard. bon 2 der kindersuikerkaart. Tot veler genoegen kunnen wij mede- deelen dat het zwembad voorloopig hier blijft. Het zal nu spoedig in gebruik geno men worden. NIEUW HELVOET. In de Dinsdag gehou den ledenvergadering der burgerwacht zijn benoemd tot hopliedenH Wondergem en P. van Strlen. Tot vaandrigsC. Vlielander, J. Hillegehekken, H. C Kramer, C.v.d. Heu vel, L. Lageweg en W A. v. d Linde. Tot voormannen P. H. Verpoorten en J. D. van Rij voor Sectie 1,P Silvester en L. Touw Lz.' voor Sectie 2, Joh. Maasdam en A. J Groo- teöboer voor Sectie 3, D. Roeloffs en A. Hokke voor Sectie 4D Langerveld en D. de Snafler voor Sectie 5 W. vsn Strlen en J. Goedegebuure voor Sectie 6. Voor de burgerwacht is in totaal bSeengehracht f 266,70. Het ledental der burgerwacht is aangegroeid tot 143 personen. De gasprijs is voorloopig bepaald op 19 cent per M3 over de maand Mei. Als bij nadere overeenkomst met de gasfabriek de prijs lager «al worden gesteld, zal het te veel betaalde worden teruggegeven, BR1ELLË. Het Vrouwenkoor „Looft den Heer" alhier, Directeur de heer L. de Klerk behaalde op het concours te Oudenhoorn op Hemelvaartsdag een tweede prijs in de eers»e afdeellng De garnizoecs-zwem- en badinrichting alhier is wederom vanaf 2 Juni geopend. Ten behoeve v n de verpleegden in 't Geuzengestlcht .Wilhelmus van Nassauwen" alhier werd een bedrag ontvangen van f 74,35. Bij verschillende winkeliers is in de week van 1 juni tot en met 7 juni verkrijg baar gesteld, oude bonboekje op bon 294 5 K G. aardappelen, nieuwe b nbockje op bon 173 2 H G. kalizeep, op bon no. 7 van de kinderkaart idem, op boe 175 2 H G jam a 6 ct per H G op bon 177 3,5 H G, suiker, op bon 3 van de kinderkaart idem, op bon 179, 5 H.G. rijst 21 ct. per posd. ZUIDLAND. De milit, D. van Eijbergen en P. v. d. Velden worden deze week overge plaatst van het 2e Reg, Huzaren te Tilburg naar de Veld Arti lerie te Breda om aldaar als Treinsoldaat te worden opgeleid. Zij die de laatste Kostwinnersvergoe ding genoten zonder inlevering van een Groene Kaart, mogen deze weer terugbetalen, voor velen een tegenvaller, waar het meeren- deel van het geld wel besomd was. SPIJKENISSE. Op de bonnen isdeze week verkrijgbaar 100 gram rijst, 100 gram jam, 350 gram suiker en twee stuk kalizeep. Gedurer.de de maand Juni en waar schijnlijk ook Juli zal het electrisch licht met branden, vanwege te maken herstellin gen aaa motor en dynamo. De nieuwe dy namo is reeds gearriveerd en kan desnoods direct worden gesteld. Hemelvaartsdag is in de Geref. Kerk eene vergadering gehouden om te komea tot oprichting van-een afd. van Patrimonium. Ds. H. Z, de Mildt leidde de matige be zochte verg. Een 17-tal personen traden als lid toe. Een voorloopig bestuur werd ge kozen, bestaande uit de heerea H. Villerius, L. Villerlus, Jac. Kweeket. Da op de vorige week plaatsgrijpende afslag van drie perceelen weiland werd dit in combinatie gemijnd door den heer T, v. d. Linde, alhier en de tegelijkertijd plaatsheb bende aislag van een blok woonhuizen van wijlen de Wed. M. Keisteeg werd gemijnd door dhr. A. Korengevei. De van Rijkswege verstrekte kinder kousen es sokken zijn gearriveerd en zullen deze week voor gegadigden worden be schikbaar gesteld. Verslag van het verhandelde van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Dinsdag 27 Mei des v.m. te 9% uur. Aanwezig met den Voorzitter alie leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: ingekomen stukken. R kenirg Weeshuis. De rekening van het Weeshuis, dienst 1918, nagezien door dc heeren L. Braber Brn en D, Huizer wordt onveranderd goedgekeurd tot een ontvang van f729 18, een uitgaaf van f 1158,74 slui tende alzoo met een nadeeling saldo van f 429 56, onthoudende de heeren A. Koppenaal en M H. va^ Paasse zich van medestemming over dit besluit, ais zijnde leden van ge noemde instelbng De rekening van het Algemeen Burgelijk Armbestuur, nagezien door de heeren A. Koppenaal en M H. van Paasse, wordt on veranderd goedgekeurd tot een ontvasgvan f556 5üV2, een uitgaaf van f545,9 sluitende alzoo met eeu batig slot van f 11,413/i. ont houdende Burgemeester en Wethouders zich van medestemming over dit besluit, als vormende het bestuur van genoemde Instel ling. De Voorzitter zegt de Commissie dar.k voor onderzoek en rapport. Een schreven van Qed. Staten, goedgekeurd terugzendend tot het doen van enkele af- en overschrijvingen. Een mededeeling van de postadministratie dat een tractenunt van f 150 voor de tele- foonkantaorhoudster voldoende wordt geacht. Een missive ten geleide van het goedge keurde besluit tot het aangaan eener con- versieleenkg groot f 17000, af te lossen in hoogstens twintig jaren. De Voorzitter biedt vervolgens den Raad het kohier van de hondenbelasting aan, waaruit blijkt, dat er 26 honden van de eerste klas en 10 van de tweede klas zijn, zoodat het kohier in totaal bedraagt f93. Het primitief kohier vsn den hoofdelljken orrfslag wordt opgemaakt. Aan het dageiijksch bestuur wordt de rege ling van enkele af- en overschrijvingen overgelaten. De Heer L. Braber Bzti. verzoekt het da- gelijksch bestuur een tweetal putten in de straat, één bij Peekstok en een bij I. v. Blèrt te laten herstellen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van bet verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der gemeente HERKINGEN, ge houden op Vrijdag 23 Mei des voormiddags 9 30 uur. Afwezig de heer A. Mans met kennisge ving en een vacature. Voorz de EdelAchtb. Heer burgemeester L. de Winter. De voorz. opent de verg met gebed en doet door den secretaris de notulen der vo rige vergadeilig voorlezen welke onver anderd worden goedgekeurd en getee- kend. Vervolgens wordt van de navolgende in gekomen stukken mededeeling gemaakt. Ie Missieve van H H. Ged. Staten, In houdende goedkeuring van In de vorige verg. gedane af- en overschrg vingen, be treffende de Gemeentebegiooting. 2e. idem bcri'ht van ontvangst der Alge- meece Politieverordening met de daarin aan gebrachte wflzigingen. 3e. Proces verbaal van door B en W. ge dane opname van boeken en kas der ge meente, waarbij na vergelijk van Ontvang en Uitgaaf ia de gemeentekas moest en bleek aanwezig te zijn de söm van f 1380,32s en in die der Armenkas f 1465,91. 4e Wordt krachtens publ catie in bet Staatsblad de gemeente in de keus gesteld het wapen der gemeente te behouden of daarvoor eeu ander op te geven. Aigtmeen wenscht de Raad zich met het oude tevreden te stellen. 5e. Verzoek van de Distr. Aibeidbeursom eenlge financiëelïn steun te moge* ontvan gen uit tie kas der gemeente. De voorz zegt dnt tm vorige jare daarvoor f 5 is gegeven. G£en der leden ziet voor deze gemeente eenig belang la dezen, en wordt dientengevolge daarop afwijzend be schikt. 6e. Adres van de Afd. Ned Boud van Onderwijzers voor Midddharnis en Omstre ken om de geiden die krachtens de Wet van 23 Febr. 1918 In de kas der gemeente wor den t-rug ontvangen aaa de onderwijzerste doen toekomen. De voarsr. zegt dat eenlge gemeenten op het eiland dergelijke bepalingen hebben ge maakt, de anderen daarentegen niet. Ook be spreekt hij den duurderen levensstandaard en spieekt s!s zijr. meening uit nog niets van verandering in dezen te bespeuren en zelfs nog meer duurt* te verwachten Na ampele bespreking wordt eenparig be sloten niet op hrt verzoek in te gaan. Daarna worden de navolgende besluiten met algeme ne stemmen genomen. a De benoeming van een aachiwseht dia slechts voor een jaar en dus tot 1 November is geschied, aan ie houden tot een volgende vergadering en deze eerst nader door B. cn W. ie bespreken. b. Voor het tekort van het Lcvensmidde- leisbedrijf f 1500 voor 9/io een geldlaening bl particulieren aan te gaan 5'/j en '/ia directeiljk te brengen op de Begioo- itng. e Het Distributiebedrijf met 1 Juli a.s, op te heffen daar behalve brood en mogelijk nog eens rijst alles is vervallen. d. De nadere regeling van het tracteraent van telegrambesteller bij B. en W. nader te overwegen en in een volgende vergadering te behe delen. e. Evtnzoo de benoeming van een 2de helpster aan de O. L. School vooralsnog uit te stellen totdat de wenscheüjkheid daar van zal zijn gebleken. Op verzoek vaa eenige personen na mens een groep arbeiders, de O. L. School eenmaal af te staan, om de gelegenheid hen te openen daarin een spreker te iatm op treden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz de openbare en gaat de verg over in geheime zitting tot vaststelling van het Kohier Hoofd. Ómslag. Verslag van hef verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente STELLENDAM, op Dinsdag 27 Mei 1919. Aanwezig alle lecien uitgezonderd den Heer Kievit. ^oorzitier de Burgemeester Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een sch-ljven van Heeren Ged. Slatea daarby ter kennisneming toezendende een uittreksel uit het Kon. besluit van 11 April 1919, waarbg aan de gemeente Stellendam ontheffing wordt verleend van den risch gesteld in het 4a' lid van art. 48'der Lager Önüeiwijswet voor het tijdvak van 1 Januari '18 tot 1 Sept. '18. Aangenomen voor ken nisgeving. Een schrijven van Heeren Ged, Staten daarbij ter kennisr.emicg toezendende het rapport van den Heer Inspecteur voor de Volksgezondheid te 'sGravenhage, inhou dende verschillende aanmerkingen tegen de door den Raad ter gcedkeuring ingezonden w^zigisg der verordening op de Volkshuis vesting in deze gemeente, met verzoek te bevorderen dat aan de gerezen bedenkingen worde tegemoet gekomen Burgemeester en Wethouders stellen voor hieraan niet te voldoen en Heeren Ged. Staten de gemaakte opmerkingen nader te weerleggen. Wordt eenparig goedge/onden Een schrijven van den Heer A. van den Doel te Sommelsdijlc, daarbij in overweging gevende hem ais laagste inschrijver voor den bouw van tien arbeiderswoningen het werk alsnog te gunnen, zij het ook na overeenkomst met wijziging van bestek. Voorzitter deelt mede hierop nader In deze vergadering terug te willen komen. Alsdan deelt de Voorz. nog mede dat met 1 Juli as. afloopt de verpachting der visscherij ia de haven en stelt voor deze wederom voor 3 jaien bij publieke inschrijving te verpachten, waartoe eenparig wordt besloten. Verder niets meer te verhandelen zijnde voor de openb3»e vergadering wordt over gegaan tot geheime zitting ter vaststelling van het Kohier Hoofdeiijken Omslag voor het dienstjaar 1919, geweest Indien hfl dit ook gedaan had in het door hem aangeven staatje Alsdan had het door hem duidelijkheidshalve aangege ven staatje wel wat duidelijker geweest. De inzender schrijft over de onbillijkheid doordat'2 zetels welke rechtens behe oren op lijst 2 worden tor gewezen door v/ederem toepatsir.g van artikel 99, 2e lid, aan een volgende lijstergrotp of lijst. We zouden willen vragen wiens schuld i is dat, dat deze twee zetels voor die partfj verloren gaan O i. mede de schuld van hen die s'echts die èèce Candida t gesteld heb ben. Plaatselijk met de toestanden bekend z^nde, wetende, dat het een „gewilde" can- didsst is en alzoo vervrachtende, dat bij ruim den kiesceeler zou haleu, ja zelfs zoo veel stemmen cp zich zou laden, dat hij neg twee plaatsen verwerft voor an. eren, had het beter geweest indien de personen die hem candidaat stelden een vijftal can- didaten meer hadden gesteld. Men moet toch bij de candidaatstcllir.g rekening hou den met den tijd voor hoelang de persoen zit. Het kan 4 jaren zijn, maar ook korter en wie moet hem dan opvolgen Hieruit blijkt, dat (laten we maar eens een winkel- nerende uitdrukking bezigen) steeds een paar candidaten „in voorraad" moeten zijn. Niet alleen liet gebeirde te Katwijk. Maar hoe vind de inzender het bepaalde in de Kieswet, dat bij de toewijzing van zetels op de overschotten, ook dat aantal stemmen moet worden megerekenri, dat meer bedraagt dan 50% van den kiesdeeler. Is drt dan ook geen gebrek in die wet In deze gemeente was de kiesdeeler 66. De A R. en U L partij hadden handen vol week om den kiesdeeier te halen, terwijl een S.D A.P.er, die slechts 47 stemmen cp zich verwoivcp had is gekozen verklaard. Ook hierover had tóe inzender wel eenig licht mogen verspreiden. Ziet U eens naar de gemeente Tholen. Daar had de A R. partij minder stemmen dan de U L. en toch worden er aan eerst genoemde partij meer zetels toegekend dan aan de Liberale partij. Dat is toch ook niet in den haak. Nu weet ik wel, beter zoo dan andersom, doch dat is toch riet de verte genwoordiging van iedere strooming of richting tot stand brengen in dier voege, dat zij zoovee! mogelijk juist geëvenredigd is aan den invloed, waarover deze richting te beschikken heeft. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. J. G BOEKHOVEN. Hasselt. (O.) Spijkenisse, 29 Mei 1919. Mijnheer de Redacteur Wil u zoo goed zfjn om onderstaande r<--— gelen in uw veelgelezen blad als Ingezonde Stukje te plaatsen Bij voorbaat mqn dank. In het nimmer van Woensdag 21 Mei wordt er melding gemaakt in de rubriek „Kerknieuws" van een vergadering ten einde eene knapenveieenigiïig op te richten, ge houden te Zu dland. Daarin z.egt de leider o.a. van dien avocd dat wij ons niet moe ten laten vervoeren tot de idee om te gaan Evangsliseeren, gelijk dit bij het Ned. Jong. Verbond het geval is. Wanneer de spreker met dat woordje: „wij" bedoeld de aanwe- z gen yan dien avond of anders de knapen, dan moet ik de spreker gelijk geven. Maar anders ben ik met die uitdiukking het vol strekt niet eens. De inzender van dit stukje is ook lid van het Ned. Jong. Verbond. En ik kan dit Evangeliaeeren. dat idte, nog niet zoo verkeerd noemen. Een Jongelings- Vereenigicg heeft ten doel, onverschillig welke, om de uitbreiding van Gods Konink rijk te bevorderen en dit kan geschieden door Schiiftverspreiding, volgens mijn inziens dan Evangelisatie, ten tweede door een per soonleken omgang met iemand te zoeken, die nooit op een vereeniglng of kerk komt. en zoodoende trachten iemand voor derw Heere en het werk voor onze Jong. Ver. tew- wlnnen, en ten derde door dit alles te too- nen door een Godvreezende levenswandel. Dan Evangeliseert men op drie verschillende manieren. Het Evangelieseeren behoort niet alleen door „de kerk" te geschieden, maar wij allen mosten Evangeliepredikers zijn in onze eigen omgeving, volgens het woord van onzen Heiland: Gaat dan henen,predikt hc-t Evangelie aan alle creatuuren. Dus in de eerste plaats in onze eigen om geving, want dat is wel het meeste noodig nietwaar? Onze Jongellngs-Vereenigingen willen trschten om anderen die van den Heiland tot nu toe weinig of niets gehoord hebben, hen daartoe in kennis te brengen en zoodoende trachten hen van een eeuwig verderf te bewaren En daartoe is het „Evangdieastit-middel" zal ik het maar noemen, een uitstekend middel. Want ik voor mij vind het vergaderlokaal of de con sistoriekamer riet voldoende om ons werk te verrichten. Er moet buiten de vereenlging gewerkt worden, zoodat ook de jongeling van het Ned. Jong Verbond gerust het mid del van Evangelisatie mag gebruiken, ten einde zijn heerlijk doel te bereiken dat hg zich voor oogen stelt. BH voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte verblijf ik hoogachtend, Uw dw. dn., H. VERMEER. OUDDORP*. In de afgeloopen week heb ben de garnalenvisscheis gemiddeld onge veer 400 kg. garnalen per vaariulg gevangen en aan de pellerijen tegen 22 ct. per kg. afgeleverd. Gebrek aan een fiksche bries verhïhderde de zeevlsschcrs groote vangsten te maken. De drie weren leverden 18 zalmen van 8 tot 22 pond, welke alle naar het Kralingsche- veer werden o; gezonden. STELLENDAM*. In de afgeloopen week vingen de garnalenvisschers van 500 tot 700 kg. per vaartuig, waarvan 260 manden naar het buitenland zijn verzonden. Dc copie vin Ingezonden Stukken, die niet gs- siasts! zijn, wordt niet teruggegeven. Butter- verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de in het nummer van 24 dezer van de hand van den heer D. C. O. Boekhoven te Katwp voorkomende ingezonden bijdrage over „De praktik der Kieswet" neemt ondergeteekende de pen op om ook over deze zaak iets te schrijven. Niet, dat hij het niet met den inzender eens is; dat zij verre, maar toch, gelijk de inzender durft beweren, dat er aan de mees te nieuwe wetten gebreken kleven, zoo durft ondergeteekende beweren, dat ook zijn stuk veel aan duideigkhrid te wenschen overlaat. Wij zijn niet van plan om critiek uit te oefe nen op het geschrevene, doch we wenschen toch nog iets aan te vullen, wat blijkbaar door den inzender vergeten is te melden. De scbrlvcr bedeelt zeker met het aantal te Katwijk uitgebraente stemmen het aantal GELDIGE stemmen. Wij hebben natuurlijk z8n cijfers nagerekend en dan kan dit niet anders. Ook weet de inzender toch zeker wei, dat de overeenkomstig artikel 50 der Kieswet tot een groep verbonden lijsten 6 en 8 eerst in bet proces-verbaal vermeld moeten worden, zoodat het mu i, beter ware NIEUWE TONGE. Over de afgeloopen maand Mei 1919 werden aan het Hulp Te legraaf- en Telefoonkantoor alhier behan deld: 116 Telegrammen, 365 Telefoonge-

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 2