«K iaat 21 Woensdag 4 Juni 1919. Antirevolutionair w Orgaan IN HOC SIGNO VINCES vaan", otterdam. Ons Indisch bezit. LAND- EN TUINBOUW, BINNENLAND t ter dam. waar f 32,50, illeen in extra iken en pitch asie i 14,25, en hooger. kasten f 7,25, 8 75, f 10.50, A pet. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers 30 Mei 1819 30 Mei 1919 pstraat in prijzen [RDAM, (kelen. 13.75, 16.50 en f39.— 145.— 5EEGRA&MA- ANTEN, WIE- GESTIKTE en en 1.70 p, ton cl SSEN, 3, Rotterdam. BUITENLAND. Het record alaat echter dt bepaling, dat 84"1® Jaargang N®. 3499 I. voor de Znidhollandscbe en Zeeuwsiche Eilanden. JOOO. - PIOUW) aar, mits drie ad op dezelfde ij ruim 85 kan die bij storting ihtend. agmiddag van Deie Courant verschil nt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent by vooruitbetaling. BUITENLAND by vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12'/j Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z(j beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRljDAQMORGFN 10 UUR. ordt bekend ge- erdam, waar men eeren vanaf Fi. 60 Kapokmatrassen, paar. Ledikanten ?KOOP in prach- RA KORTING, idean. 15813 Lig1: 't Was dezer dagen feest te Hoorn, West-Frieslands oude hoofdstad, in Noord Holland Herdenking vaD de stichting van Batavia door den Hoorn- schen burger, koopman, krijgsman en staatsman Jan Pieterz. Coen aldaar geboren op 8 Jan. 1587, maar op 30 f'JeiG1916 als grondvester van 't Gezag r. Indische be ittingen aangemerkt. 'Van 16011607 was hij op een kantoor te Rome, om daar voor den handel te worden opgeleiden trad toen als onderkoopman in dienst der Compagnie. Deed in 1612, maar toen als opperkoopman, zijn tweede reis naar Indië. Werd ia October 1613 boekhou der-generaal van alle Indische Neder landsche kantoren en president van de kantoren in Bantam en Djacafra In 1614 directeur generaal van alle kanto ren en op 25 October 1617 Gouverneur- Generaal. In 1610 was er te Djacatra een factory gesticht, een handelsterrein, en in 1618 zag hij zich genoodzaakt ter bescherming daarvan, een fort te bouwen. Maar dat fort werd in 1619 belegerd, door de inboorlingen; en de door list krijgsgevangen gemaakte be velvoerder, van den Broek, na de ver ing de weer in bezit-neming van öat fort, vrijgelaten. Maar niet alleen heroverde hij zijn fort, en beschutte daardoor meer dan ooit zijn gestichte factory, maar verwoestte ook 't brand punt van 't verzet tegen zijn gezag d i. van de Oost-Indische Compagnie, en bouwde op de pninhoopen de stad Batavia, nu nog de hoofdstad van de Oost-Indische bezittingen De stad Hoorn vierde Vrijdag j 1. feest, omdat 't gold hun burger Jan Pietersz. Coen, die 300 jaar dat voor Neerlands volk zoo belangrijke feit tot stand had gebracht. En de koning n, als altijd bij zulke Landshistcrische herinneringen tegenwoordig, legde een bloemstuk op 't standbeeld, dat te Hoorn reeds lang voor dezen is opgericht en sprak i Mijnheer de Burgemeester en leden van den raad van Hoorn. Deze historische dag vereenigt ons binnen de muren van West-Friesland's aloude hoofdstad, wier grooten burger wij wenschen hulde te brengen op den dag waarop hij voor 300 jaar den zoo belangrijken mijlpaal zette op zijn roem volle levensbaan. Herdenking van de stichting van Batavia beteekent her denking van de grondlegging van het Ned. gezag over den Indischen Archipel. Van haar dagteekent de band, die de onderling zoozeer verscheiden volken, die er tallooze eilanden samenbrengt onder de heerschappij van Westersche rechtsbeginselen en vereenigt onder een bestuur dat met toenemende be wastheid gericht is op de verzorging van hunne geestelijke, stoffelijke en staatkundige belangen. En voor ons vaderland ont sluit zij een periode van groote econo mische ontwikkeling en van verhoogde teekenis °P internationaal terrein; een periode waarin veelszins tot ont plooiing kwamen de eigenschappen, die ons volk hebben groot gemaakt en die net zijn eigen plaats onder de natiën neaen veroveren, eigenschappen die op zoo schitterende wijze waren vereenigd in Jan Pieterszoon Uoen. Zoo staat hij voor onzen geest, die sterke in wilskracht en geloof, die met geringe gebrekkige hulpmiddelen het schijnbaar onmugelijke wist te bereikeD, wiens volharding door tegenspoed slechts kon groeien, wiens stoere zee manschap onzen varensgezellen door ahe tijden heen ten voorbeeld gestrekt heeft. Wij kunnen Jan Pieterszoon Coen niet gedenken zonder die hulde uit te strekken tot onze wakkere zee lieden en visschers, welke zich niet het minst in den jongsten tijd waardige navolgers van den grooten zeevaarder getoond hebben. Wij staan hier op een stuk van het erf onzer Vaderen, waarvan alles ons spreekt van den strijd waaruit wij als vrij en eensgezind volk ons eene roem volle en voorspoedige toekomst schiepen Dezelfde goede eigenschappen, welke het de toenmalige moeilijkheden deden te boven komen, zullen ook thans onze kracht zijn bij het overwinnen van de bezwaren van onzen tijd. Moge onze gemeenschappelijke arbeid ten behoeve van eene ons verleden waardige toekomst van onze Noorde lijke eilanden tot waar onze Zuidelijk ste grenspalen staan, in Zeeuwsch- Vlaanderen en in Limburg, bewijs af leggen van onze saamhoorigheid en onze ondeelbaarheid. Daartoe sterke ons God. Natuurlijk is er in dis .300 jaar een totale ommekeer gekomen in de ver houdingen van 't Bruine Ras tot onze Regeering. De Koningin heeft er niet van gerept en de Burgemeester van Hoorn heeft er ook over gezwegen, maar de Geschiedenis bladen vermelden, dat Coen was een niets ontziend man van geweld, die zeer lichtelijk tot harde en strenge maatregelen zijn toevlucht nam en in zijn streven om de baat zuchtigs Compagnie tevreden te stellen, voor niets terugweek. En wie durft te ontkennen, dat, in 't raam van onzen tijd die feiten be zien, op zeer veel in de houding der Oost Indische Compagnie valt af te dingen. Wat de Koningin zei over ons Koloniaal Bestuur, geldt 't Heden. Thans zijn de onderling zoozeer ver scheiden Volken op die legio eilanden, zich slingrend als een smaragd om den Indischen Oceaan thans zijn ze onder de heerschappij van Wester sche rechtsbeginselen en vereenigd onder een bestuur, dat met toenemende bewustheid gericht is op de verzorging van hun geestelijkestoffelijke en staat kundige belangen Maar in ouden Tijd was de toestand een beetje anders. En geen wonder, want de „Westersche begrippen" zelf waren toen anders; maar ook de In dische bevolking en de daar heerschende primitieve toestanden waren hemels breed verschillend van de huidige. Er is een Koloniale Kwestie geweest, die den Parlementairen strijd in Neder land j '.ren lang beheerscht heefteen Koloniale Kwestie over de vraagWat is Nederland voor Indie Is het Exploi tant van of Voogd over dat onkundige goedige en lijd ame volk. EndeNeder- iandsche finantiën dreven op de Indische batige sloten van de mijnproducten en plantages, Dtór geschiedde het werk door de Indiërs, en hier streek mende winsten op. En 't is de eere der A.-Rev, partij, dat ze met vuur en geestdrift in en buiten de Kamer tegen zoon Koloniaal beleid gestreden heeft 't Is na 1870 veranderd Heel wat veranderd en verbeterd En 't is ook niet't minst te danken aan de Liberale kopstukken, welke in lndie de ellende hadden aan schouwd dat door deze Indische speci aliteiten, door deze eertijds Indische ambtenaren, hier in de Kamer op de onhoudbare toestanden is gewezen. De Arbeid der Indiërsde belastingde plichten en zoo weinig rechten de straf fen hun sociale en staatkundige on mondigheid, en ook hun vele gebreken werden ontvouwd ten aanhoore van heel Nederland en Indie En door die openbaarheid van zulke debatten in Kamer en Pers gingen ook hoe langs zoo meer in Jndie de oogen open onder de eenvoudige bevolking. Er is veelj gebeurd, veel veranderd in lndie. Ook in Nederland jegens die Koloniën. En 't zou een verfrissching van den geest zijn, eens te herhalen, wat in de laatste 20 jaar voor dat Indische Volk gesproken en gedaan is, En lndie is niet meer de politieke en sociale verschoppeling. Er is geen geld zucht meer in ons Koloniaal Departe ment. Minister Idenburg pree geld. maar ontvangen uit de Koloniën, neen dat niet meer. En de leuze der Democratie wordt door eigen bevolking aang heven. Er is Kiesrecht Er is een Volksraad, waarin allerlei Indiërs zittiüg hebben. Er komen Ambachtsscholen, inrichtin gen voor Handelsonderwijs; er komt Westersche Cultuur. En de leus is ge hoord Een vrij lndie. maar onder be seherming van Nederland! Wat een tegenstelling met de dagen van Coen. toen druk en politieke overmacht triom feerden. Toch had ook die Tijd zijn goede zijden. Confl'ct voorkomen Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Zooals we reeds mededeelen, dreigde er een corflict te ontstaan tusschen de land bouwers en arbeiders In de Haarlemmermeer. Gelukkig mogen we aannemen en vertrou wen, dat dank zij het beleidvol optreden van de burgemeester Mr. Slop, die desgevraagd zQn bemiddeling had aangeboden, het ge vaar geweken is. Jongstleden Woensdagavond had in hotel De Landbouw te Hoofddorp weer een ge combineerde vergadering plaats van de be sturen der Landbouw- en arbeiders-organi saties. Mede aanwezig waren Mr. Slob en hoofdbestuursleden van den Katholieken, Protestantschen en Modernen Bond van vak arbeiders. Na een zeer kalme en zakelijke bespreking is men tot een vergelijk gekomen. De ar beidsdag is voorloopig bepaald op lCF/i uur (van 5Vi tot 6, ouden tijd, twee schafturen in de zomermaanden, en het uurloon vast gesteld als volgt: van 15 Maart—1 Mei 40 cent, van 1 Mei —1 Augustus 45 cent, van 1 Augustus—15 November 55 cent, van 15 November—15 December 45 en van 15 December—15 Maart 40 cent. Voor overuren wordt 0.15 per uur meer betaald. Bij de 8toomdorschmachine zal worden betaald In den zomer 60 en in den winter f 0.50 per uur. Ook voor het z g. aangenomen werk werd een regeling getroffen. Aan het eind der vergadering, had de bur gemeester den dank te aanvaarden van de vertegenwoordigers der arbeiders, voor de tactvolle wijze waarop deze z|n bemidde ling had weten uit te voeren. Ook vau landbouwerszijde was «en ovef het optreden van Mr. Slob ten zeerste te vreden. Laat ons hopen, dat de rust en vrede in onzen stillen, vruchtbaren Haarlemmermeer polder bewaard moge blijven, tot heil van beide partijen en van de geheele bevolking. Daar is nu trouwens alle kans op. Gedwongen leening. Naar wordt vernomen Is binnenkort de indiening te verwachten van een wetsont werp tot het aangaan van eene leening ten laste van den staat ten bedrage van 400 mil- lioen gulden. De leening zai ditmaal een ge dwongen leening zijn. De plicht tot deelne ming aan de leening wordt opgelegd aan bezitters van vermogens van f 20,000 en hooger. De gelukkige bezitters van zulke vermogens zullen van den ontvanger der registratie een kennisgeving ontvangen, waar- by hun het bedrag dat zQ in de lrenlng heb ben te nemen, wordt medegedeeld. De kening zal vermoedelijk 5 pet. rente dragen. Geheime diplomatie, autocratie, absolutis me, dat waren de doodelijke kwalen, die Duitschland over de wereld had gebracht en waarvan de lijdende menschheid alleen verlost kon worden, als de „democratieën" der Entente dt zege behaalden in hun wor steling voor recht en vrijheid. Deze en meer dergelijke leuzen hebben ge durende den oorlog de wereld op kookhitte gebracht, zoodat ten slotte bijna heel het menschdom samenspande, om door de ver nietiging van Duitschiands macht het kwaad in den wortel aan ts tastea en II naai uit te roeien. Met het gevolg, dat het vereenzaamd#, door zQn bondgenooten in den steek gela ten Duitschland eindelijk een loodje leggen moest. Eu de vry gevochten volkeren over eigen lot beslissen mochtenWat dan in de praktijk bleek te beteekenen, dat vier heeren, met absoluter macht bekleed dan keizer en tsaar, in de Pransche hoofstad bijeenkwamen, en naar de grofste willekeur de grenzen der staten bepaalden en met het lot van millioenen speelden, geiyk een kind met zyn houten soldaatjes. Deze vier heeren, die volken en mseschenrassen naar hun hand dwingen, brutaler nog dan Alexan der de Groote, Ceasar of Napoleon, laten zich slechts lelden door het „groote" be ginsel: „halen wat er te halen Is-r" en daaraan hebben niet alleen de vijanden, maar ook de neutralen zich op te otteren. Het nieuwe Rijnvaartverdrag, waarbij ook ons landje op het nauwst betrokken is, staat in dat teeken. Tot nu toe gold het tractaat van Mann heim van 1868, dat de rechten en plichten der Rijnoever-staten regelde. Nu door de annexatie van Elzas-Lotharingen Frankrijk als nieuwe oever-staat optreedt moet dit ge- wljzigd worden. In het aan de Duitschers overhandigd „vredes'-verdrag hebben de heeren-vier de regelen voor deze wijziging gedicteerd. De Centrale Commissie, die het verdrag van Mannheim zal herzien, moet bestaan uit 2 Nederlanders, 2 Beigen, 2 Zwitsers, 2 Engelschen, 2 Italianen, 4 Duitschers en 4 Franschen, terwijl Frankrijk bovendien den voorzitter kiest en alzoo 5 vertegen woordigers krijgt. Wat hebben België, Italië en Engeland er mee te maken? Geen zier; zij zijn evenmin oeverstaten als Japan en B azilië. Maar door deze combinatie krijgen de Geallieerden sa men 11 stemmen en Nederland, Zwitserland en Duitschland, die bijna uitsluitend by de kwestie betrokken zyn, samen 8. Zoodat de heeren in alles hun zin kunnen doordrijven. Er zyn echter meer van die „rechtvaardi ge" bepalingen. Frankryk en België krygen het recht, om water van den Rijn af te tappen voor be staande en toekomstige kanalen. België voor het nog aan te leggen „Ryn-Maaskanaal", dat geen ander doel heeft, dan de handel van Rotterdam naar Antwerpen te verleg gen. genoemde Commissie haar rechtsgebied zou mogen uitstrekken over de zij kanalen en vaargeulen ter verbetering van de van na ture bevaarbare gedfcelters van den Rijn, of ter vereeniging van zulke stroom deelen. Consequent doorgevoerd, beteeke^d dit, zoo ais de heer Coiyn terecht opmerkte, dat N deriand dankcaar aanvaarden mag, wat Brussel, Parijs en Rome besluiten over de havens van Rotterdam, over Zwolle, over heel den Nederlandschen waterstaat. Maar 't is Immers de bescherming der kleine staten, die de. dictators van Versail les tot zulke daden inspireert Nederland zal echter wQs doen, deze be scherming beslist te weigeren. F. D. Ontploffing by Brussel. Ten govolge van een brand ontstaan in de Kruitfabriek te Haeren hebben twee ge duchte ontploffingen plaats gehad. By de explosie zyn er verscheidene doodea en ge wonden opgenomen en naar de hospitalen ondergebracht. De brand die de ontploffing veroorzaakte is ontstaan in een bggebonw van de fabriek. Verscheiden fabrieken en huizen in den omtrek zyn ingestort, in het bijzonder ma gazijnen van het Nationale Comité. Groote hoeveelheden goederen zQn daarbij vernie tigd. De militaire gevangenis van Vilvoorde op het oogenblik in gebruik als opslagplaats van levensmiddelen voor het leger, is in brand geraakt. De schade beloopt vele mil- lioenen. volgens een latere opgaaf zyn er by de ramp van Haeren zes dcoaen, zes vermisten zeven zwaar gewonden, en honderdvijftig lxhtgewonden. De schade Is onbereken baar. De vredesvoorwaarden der geallieerden aan Oostemyk Te Si. Germain zyn de vredesvoorwaar den met uitzondering van de militaire be palingen, die beueffende herstel en de fi nancial alsook zekere bepalingen omtrent de grenzen aan de Oostenriksche gedelegeer den overhandigd. Voer zoover de bepalingen nog niet ge reed z|n, zullen die zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. Gemakshalve is het Oostenrijkse!» ver drag precies zoo ingerieS*t ais bet Duitsche en op vele plaatsen daaraan gelijkluidend. Door het verdrag wordt Gastenryk een staat van ongeveer 6 millloen inwoners, be woond een oppervlakte van 50 h 60 duizend vierkante mijlen. Oostenrijk erkent de vol ledige onsfbankeiykheid van Hongarije, Trjfcho Siuwakyeti en den Zuld-S avischen staal en andere streken vroeger eveneens tot de Oostenrüksch-Hongaarsche monarch.e be- hoorend, met een bevolking van ruim 50 miilioen zielen en een oppervlakte van 261,000 vierkante myien af. Het aanvaardt het volkerenbond verdrag en de arbeidswetgeving, doet afstand van zijn rechten buiten Europa, verplicht zich tot demobilisatie van al zyn strijdkrachten, zoo wel ter zee als in de lucht. Verder erkent het het recht der geallieerde en geassocieerde regeeringen zyn onderdanen, die zich schul dig gemaakt hebben aan schending der oor- logswetten en gebruiken te doen terechtstaan en aanvaardt met betrekking tot de econo mische betrekkingen en vrijheid van door voer dezelfde bepalingen als die welke daar omtrent in het Duitsche verdrag zijn vervat. Hier volgt een samenvatting der voor waarden 1 (Volkerenbond) en 12 (arbeidsverdrag) zyn geheel gelijk aan de Duitsche vredes voorwaarden, evenals 6 (kiygsgevangenen en graden) en 10 (luchtvaart), terwijl 13 (waarborgen van tenuitvoerlegging) niet in het verdrag met Oostenrijk voorkomt. 2 (grenzen). De Noordgrens tegenover Tsjecho-Slowaklje volgt de bestaande be- stuursgrens, welke vroeger Bohemen en Moravië van Opper- en Beneden-Oostenrijk scheidde, met slechts eenige geringe wijzi gingen. De Zuidgrens met Italië en den Zuid- Slavlschen *taat zal later door de voornaam ste geallieerden cn geassocieerden worden voorgesteld. De oostgrens loopt zoo, dat Marburg en Rrdhersburg aan dm Zuld-Slavischen staat komen. De Westelijke en Noordwestelijke grenzen met Beieren, alsmede die met Zwit serland en Hongarije biyven onveranderd. 3. (politieke bepalingen) Oostenryk aan vaardt de grenzen van Bulgarije, Griekenland,

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1