voer de Knidholtandüeiie en SKeeuwsehe Eilanden, Woensdag 88 Mei 1919 dntirewlvtimwir 848tc Jaargang N\ 2497 Orgmmm Onderwijswet, IN HOC SIGMO VINCES RECHTZAKEN. ilOEZOlUEÜ STOKKEN, GEMEENTERiAD. PLAATSELIJK NIEUWS W. BOEKHOVEN Zonen, Al ie stukken voor de Redactie ioestemd, Adveïteniiën en verdere Ad min is tralie franco loe te zenden aan de Uitg'evers. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel, BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DïENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIIDAGMORGFN 10 UUR. Z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Een en andermaal schreven we over de Nieuwe Onderwijswet en Salariswet die al zoovele pennen in beweging en zooveel tongen losgemaakt heeft. Beide J Jfcvetsontwerpen, aanstonds, hoewel nu J Afzonderlijk ingediend, ineen gestren geld, tot één wet verheven, zullen zijn en blijven de Glorie van dr. de Visser, den minister van Onderwijs. Nu, de Chr ouders met de Chr. onderwijzersde Schoolbesturen en alle belangstellenden iu 't Chr. Onderwijs zullen hem dank baar zijn voor de eindelijk volbrachte Pacificatie of Bevrediging. Want dat be beteekent wat, hetgeen er geschieden gaat. De Salarissen van de schouders der Besturen af. De salarissen verhoogd met 50—100% Een betere opleiding der Onderwijzers. Of zooals de Staats commissie het uitdrukte: „Het stelsel, dat in de voorstellen der Staatscom missie het onderwijs is uitgewerkt, be rust op vergoeding van het bijzonder, vormend lager onderwijs uit openbare kassen naar den zelfden uaatstaf als het overeenkomstig open "3aar onderwijs. Ten aanzien van het aan lager onderwijs voorafgaand be waarschoolonderwijs is eenzelfde stelsel aangenomen. Het bijzonder onderwijs dat voor deze geldelijke voorziening in aan merking zal komen, moet aan even hooge eischen van deugdelijkheid vol doen als aan 't openbaar onderwijs worden gesteld. Alleen dan is 't ver dedigbaar, dat uit de openbare kassen op deze wijze wordt geput en aan 't bijz. onderwijs de gelegenheid wordt ge schonken tot breeders ontwikkeling omdat dit deel van het onderwijs dan zelfs voor een grootdeel, het peil der volksontwikkeling mede bepaalt." Ja, dat was in 1889 al de taal der Pacificatie, hoewel toen nog in haar kinderlijk leven. Toen werd do eerste subidie gegeven aan de Bijz. Scholen ook met steun van weldenkende Libe ralen, die^ in 1917 van het Kamerlid Lieftinck t moesten hooren»Stom ge noeg dat ze dat gedaan hebben Maar ze hébben t gedaan, welke ook hun be weegredenen mogen geweest zijn en 't strekt ze tot eere, zooals 't Lief tinck tot schande strekt, zoo'n uitroep aan hun adres te richten. En na 1889 toen eenmaal 't beginsel der rechtsge lijkheid in de Lager Onderwijswet vast lag, had slechts de Tijd dit idee nog wat te koesteren en 't nader te brengen in de harten en hoofden der eertijdsche tegenstanders. Totdat 't ooft rijp was 0Q geplukt kon worden. Niet alsof alle uiterlijke en innerlijke tegenstand tegen de Rechtsgelijkheid verdwenen ware en ou, tsgenzin bezworen, (want in gekankerde tegenzin van Vader op Kind tegen e0n begonnen aanval, en tegen scheiding brengende Godsdienstige be ginselen, en tegen onze en in de poli tiek afbrekende actie en invloed, wordt nooit vergeten en blijft een zweer) maar de omstandigheden, de erkenning van t noodzakelijke, van „'t kan nu een maal niet meer anders 1" hebben den doorslag gegeven, En zoo komt er nuf nolens volens, of de tegenstanders wil len of niet willen een nieuwe toestand met nieuwe eischen En waarom 't voor al gaat? Bij 't formuleeren van die eischen is de grondslag van 't B. Ondw het behoud van de vrijheid van richting, de opvoedkundige zelfstandigheid onaange tast gebleven, evenals de eischen, voor deugdelijkheid van 't Openbaar onder wijs gesteld, met de eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, niet in strijd mogen kooien. Deugdelijk onderwijs in Bijz. en Openb. School, met gelijke plichten en gelijke fi- nancieele rechten, maar in heide Insti tuten de opvoedkunige richting als Van ouds gehandhaafdd. i. 't B. O. leeft zich uit in zijn Christelijke opvoedings leer; bewaart zijn Christendom van klasse tot klasse als 't oude, heilige pand, doch ook de Op. Sch, blijvevan klasse tot klasse haar oude, wettelijke neutraliteit handhaven. De twee geestesrichtingen blijven. Het geestelijk fundamont, waarop bei de Soorten scholen staan, tast niemand aan. Maar in den Opbouw, ia 't uiter lijke komt verandering. Bouw- en In richtingskostende jaarwedden van 't Onderwijzend personeel en de overige exploitatiekosten waaronder dan de kos ten van dageüjksch onderhoud der ge bouwen, de leer- en hulpmiddelen wor- delen saamgevatal die uitgaven gaan van de schouders der Schoolbesturen af en komen aan Rijk of gemeente. En de Waarborgen voor 't Goed On derwijs worden verstevigd. Er komt een betere opleiding der onderwijzers. Er komt een beter Schooltoezicht. Er komt een Onderwijsraad als Commissie van Toezicht in hoogste instantie. Er komen Gelijke regelen voor Bijz. en Op. ond. in 't belang van gezondheid der kinde ren; bouw en inrichting der loka len. Er komt gelijkstelling in iedere Ge meente, ten aanzien van den leeftijd der toelating van de leerlingen. Maar er zijn nog andere Waarhor gen, de zoogenaamd gelijkwaardige waarborgen; want de benoeming van onderwijzers aan B. Scholen moet voort aan geschieden na overleg met den Schoolopziener. Dat is iets nieuws in onze Chr. Scholen. Tot heden bleef de Schoolopz. buiten elke benoeming. Er komt een betere Rechtspositie voor de Openbare onderwijzers. Toezicht van den Onderwijsraad of liever de beslissing bij een kwestie over 't Leerplan der Chr. School komt in handen van dien Raad, Dat wil zeg genGeen subsidie mag aan een Chr. School geweigerd worden, als 't Leer plan niet voldoende ware, tenzij eerst de Raad te 's Hage, daarover hebbe beslist. Verscherpt wordt 't toezicht omtrent het minimum kinderen dat in de B. School moet aanwezig zijn om subsidie te ontvangenniet meer 15 Januari geeft den doorslag, maar 't Gemiddtld aantal kinderen op 't eind van een kwar taal Zoo gaan we dus een Nieuwe Tijd tegemoet. Met gelijke rechten en plich ten. Moge 't Chr. Onderwijs er de zege ningen van ervaren. Lezing van den heer Lamers, Seer. v. d. Bond van Ned. Onderw. op 24 Mei te Sommelsdp. De heer Ossendorp was verhinderd ge worden en in z|n plaats trad de heer Lamers op met 't zelfde onderwerp: „De zelfstan digheid van den klasseonderwijzer. Na een inleidend woord van den Voorz., sprak de heer Lamers het volgende: „De zelfstandigheid van den onderwijzer" is een onderwerp, dat heel 't streven van den Bond in een paar woorden samentrekt. Wie op voeder is, aan het onderwijs en de opvoeding groote waarde toekent, moet dat punt als het hoofdpunt van den onderwijzersstrljd aanvaarden. De historie werpt daar een bij zonder licht op, omdat in ouden tijd toe standen heerschten op onderwijsgebied, die we nu geheel zijn ontgroeid. Oudtijds waren er behulpsels, kweekeiingen in de school, die Hoofd en Onderw^zer van zooveel uiter lijke bezigheden onthieven; doch er is een gansche ommekeer in dezen toestand geko men; de kweekeling is onderwijzer gewor den, heeft z$n taak ernstig opgevat en on derwijst nu, terwqf 't Hoofd nu 't uiterlijke doet, als ramen dichtdoen en deuren open schuiven. De Wet heeft met die veranderde toestanden geen rekening gehouden De Wet houdt in eik opzicht het Hoofd de handen boven het hoofd. Hij is de man; zijn woord beslist; zijn beslissing geldt voor de Auto riteiten. De goede resultaten van 't Onder wijs worden aan hem gedankt, terwijl de kiasseouderwgzer die aan dat en dat be paalde kind, in die en die klasse de mooie resultaten gewrocht heeft, geen ietter dank ontvangt. Hei Hoofd I Het Hoofd 1 alles, en de klasseonderwijzer zoo weinig in tel, of schoon deze vaak meer presteert dan het Hoofd, dat ambulant is, en in zijn kamertje zit. Door de veranderde omstandigheden, waarb^ ook de onderwpzer een factor van beteekenls is geworden, is opgericht de Bond van Ned. Onderwijzers, die vraagtQeef ons onze rechten als onderwijzer, waar we ook onze plichten kennen in de School. Geef ons zeggenschap in de Schoolvergadering; ver plichte de Wet elk Hoofd, niet omzoomaar eens naar ons te luisteren, maar ten slotte ons advies aan den laars te lappen als van geen waarde; maar de Wet verplichte elk Hoofd, de besluiten der Schoolvergadering op te volgen. Die besluiten, genomen door 't gezamenlijk personeel, moeten opgevolgd warden. Dat is onze elsch, voortvloeiend uit 't begrip zelfstandigheid, dat wij najagen. We willen controle en er is volop controle op ons werk; maar we willen ook medezeg- giogschap in de school. Wij willen de Hoof- delooze School. De School, waarin de School vergadering beslist. Waarin Hoofd en On derwijzers ieder één stem hebben. En elke onderwijzer moet zich als opvoeder In zijn klasse kunnen uitleven ten bate der School en ten bate van 't kind. Ook op finantleel gebied vragen we zelf standigheid. Neg hcogcre salarissen dan thans. Die van heden zijn veel te laag, en wat de Minister geeft is iets, wat nog nergens op lijkt. We moeten de Autoriteiten gaan gewennen aan nog hoogere traktementen dan de Wet Visser geeft. Treedt dus toe tot den Bond. Eendracht maakt u sterk, 't Gaat om de paedagogische en financieele zelfstandig heid van den klasseonderwijzer. Om zijn hooge persoonlijkheid. Bij geschillen treedt de Bond voor U, hoe duur 't proces ook zij, dat met een Gemeenteraad moet gevoerd worden, om recht te verkrijgen. De Bond staat voor den klasseonderwijzer in alle op zichten op de bres. Een sterke Bond oefent invloed op de Kamer. En wil de Kamer niet hooren, dan zijn er nog middelen, die thans nog niet gebruikt zijn, maar gebruikt zullen worden. De Voorz. sloot de Vergadering, want de bat was er niet. Slechts een enkele vraag werd gesteld. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrfldag 23 Mei 1919. Heden werd geëischt tegen F. O. jaar te Oude Tonge voor het niet voldoende bijhouden der loonlijsten van de R.V.B.f 10 boete subs 10 dagen hech tenis. In deze zaak was T. W. Flpre ge- tuige. K. M. (niet verschenen) voor f 5 boete subs 5 dagen hechtenis. L. N. v. H. (niet verschenen) als voren f 5 boete subs f 5 dagen hechtenis. L. M. en J. v. D. (niet verschenen) als voren f 5 boete of 5 dagen hechtenis ieder, C. S. (niet verschenen), J. P., 24 jaar en L W. S. te Oude Tonge hadden op 4 April een met hout beladen wagen gereden over dat gedeelte der voorstraat aldaar, dat b 9 nieuwe Politieverordening verboden was over te rijden. Elsch ieder f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. D. v. d. V en J. V. (niet verschenen) als voren. Eveneens f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. J. B. Dz. 30 jaar te Ouddorp. Voor het zaaien van 61 aren zaaiuien meer als hem was toegestaan. Beklaagde ontkende. De opgaaf van het aantal aren was te veel. Aangehouden tot 4 Juli. C. K, (niet verschenen) te Dirksland Get. der Weduwe verklaarde dat beklaagües hond achter een haas liep (wat reeds meer 13 voorgevallen) en dat beklaagde daarbij zijn hond aanzette. Eisch f 20 boete snbs 20 dagen hechtenis. H. v. d. L., J. v. d. L. en T. B. uit Oud- do?p allen niet verschenen. Get. S. V., on bezoldigd Rijksveldwachter t« Ouddorp, ver klaarde dat de beklaagde naar eieren zocht in de duinen aldaar. Hij constateerde dit feit uit hare handelingen. Eisch f 5 boete subs 5 dagen hechtenis. H. B., 30 jaar, koopman te Ouddorp had op 10 April op een misthoorn loepen bla zen juist voor een Huwelijkstoet en die stoet als Heraut geopend, daardoor tot hinder geweest van die betreffende fami lies. Getuige J. M. arb. te Ouddorp lichtte dit nader toe. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. M. B. (niet verschenen) voor f 5 boete of dagen hechtenis. P. 52, jaar, Caféhouder den Bommel had op 21 Mei de3 avonds half twaalf nog 5 bezoekers in zijn café niettegenstaande 't toen sluitingsuur was. Eisch f 5 boete ©f 5 dagen hechtenis. H, v. d. L. (niet verschenen) voor f 10 boete subs 10 dagen hechtenis. J. D. (niet verschenen) voer f 10 boete snbs 10 dagen hechtenis. J. H. 62 jaar, winkelier te Oaddorp had op 9 April 1919 niet voldaan aan zijn stem plicht voor de Provinciale Staten. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. W. L„ (niet verschenen) voor f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. J. F. L. (niet verschenen) voor f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. G. J. (niet verschenen) voor f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. H. v. E. 44 jaar kleermaker te Stellendam had op 5 April zijn stemplicht niet ver vuld. Beklaagde beweerde op een andere plaats te zijn. Eisch f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. T. 68 jaar, landbouwer te Goedereede kwam in verzet tegen het vonnis van dit Kantongerecht voor het werpen van cicho reiwortels op een der dijken onder Stellen dam. De Rechtbank eischte bekrachtiging van dit vonnis. Uitspraken 4 Juni 1919. D# copie van Ingezonden Stukken, die niet ga llaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid vau Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur t Verzoeke beleefd eenlge plaatsruimte In Uw blad voor onderstaande, waarvoor bij voorbaat mij" dank. Nog steeds wachten wij wier Uien min der opbrachten dati "8Va cent, op eene uit- keering uit de kas der veiling, welke hen zou gelijkstellen met degenen die iu Januari veilden. Bijna iedereen is het er over eens dat zulks volgens rechten en billijkheden zou moeten geschieden. Om tot dat doel te geraken heeft het daarvoor opgerichte Comité alles gedaan wat mogelijk was, doch tot heden zonder resultaat. Thans is aan het veilingbestuur aange vraagd zoo spoedig mogelijk eenalgemeene vergadering te willen uitschreven, ten einde daar bg stemming uit t« maken wat met de meerdere opbrengst der uien zal moeten ge beuren. Binnen veertien dagen zal deze vergade ring worden gehouden. Het doel van dit schrijven is om alle le den der veiling, welke voorstanders zijn voor gelijke uitbetaling der uien, aan te sporen beslist deze vergadering te bezoeken en er natuurlijk voor te stemmen dat de meerdere opbrengst zal gebruikt worden voor een gel^ke uitbetaling. Misschien zullen er enkele leden zijn, wel ke zullen trachten om u tegen te laten stemmen doch Iaat u daardoor niet vet lei den, doch stemt alleen voor datgene wat recht en billijk is. P. V. D. BOOGAARD. Verslag van het verhandelde in de Openbare raadsvergadering der ge meente DEN BOMMEL op Maandag 19 Mei 19i9 des n.m. drie uur. Aanwezig behalve dhr. W. J. Rosmolen alle leden. In behandeling komt 1. Ingekomen stukken. NI. schrijven v/h bestuur der opgerichte zangvereeniging meisjesvereeniging met verzoek voor de wekel§ksche vergaderingen over het gymnastieklokaal van de O. L. S. No. 1 te mogen beschikken. Met aig. stem men wordt hierin bewilligd. 2. B. en W. bieden het gem. verslag 1918 aan, wat bij de raadsleden zal circaleerea. 3. Tot leden voor de schattingscomm. op de inkomstenbelasting voor het tijdvak 1 Mei 1919—30 April 1923 worden herbenoemd de heeren Brinkman, Knoop, M^s, Rosmolen. 4. Met algemeene stemmen wordt tot wijziging der begrooting dienst 1918 over gegaan en na eenige bespreking ook tot den bouw van 16 arbeiderswoningen. 5. Tenslotte worden het kohier Hoofd, omslag en hondenbelasting vastgesteld. Niets meer te behandelen zijnde voor de Openb. verg. wordt de vergadering gesloten om over te gaan in geheime zitting ter be handeling reclames hoofdei, omslag. SOMMELSDIJK. De onlangs op het dis tributiekantoor daar de ingezetenen bestelde sokken zijn heden gearriveerd. Woensdag middag van 2—4 uur kunnen zij worden af gehaald. MIDDELHARNIS. Zaterdagavond storte een gedeelte van het dak van de schuur van L. v. d. M. naar beneden, er hadden geluk kig geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Door den heer P. Wielhouwer is on derhands gekocht het woon- en winkelhuis, waarin vroeger was gevestigd de Apotheek van wijlen den heer A. Teepe. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de brandstoffencomniissie is aan elk gezin alhier een brandstoffenkaart uitgereikt voor het zo merseizoen, aan elke kaart zitten 12 bons van V» eenheid brandstoffen. De heer W. kwam met een potje verf op de fiets gezeten van het dorp. Bij de schooi gekomen, reed hij van den Molendijk, raakte zijn stuur kwijt era kwam in het wa ter terecht. Het warme weer maakt een der gelijk bad niet onder alle omstandigheden ongewenscht. Er bestaan hier plannen een arbeiders- vereeniglng op te richten. Sinds eenige dagen wordt tot groot ge noegen van vele ingezetenen om 8 uur 's avonds (oude tijd) de klok weer geluid. Met ingang van i Juni a.s. wordt de gasprijs van 25 op 22 et. per M.3 gebracht. Óp bon 139 is deze week verkrijgbaar 3'li ons suiker en op bon 6 der kinderkaart idem. DEN BOMMEL. Uitslag verkiezing raads leden den Bommel. Gekozen: J. C. Borg- dorff A R., A. Donkersloot arb., B Jongeling Azn. A R., J. Mooijaart Lib., P. Terhoeve Kath., A. J. de Weerd R.C., D. Hermans arb. De ingezetenen wordt bekendgemaakt dat voor 31 Mei a s. de graan en aardappef- verzamellngformulieren ter secretarie inge vuld teruggeleverd moeten worden. Deze week is op de bonnen niets ver= krijgbaar.

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1