Woensdag 30 April 1919. 34ste Jaargang N°. 2489. Toor «le Znldhollandiche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De Socialisten op hun Peaschcongres. Drieven uit het Centrum. Het socialistisch Congres zou zoo min als andere Congressen bijzondere aandacht verdienen, waren er geen Novemberrelletjes geweest, die hun schaduw zelfs wierpen op de Staten stemming En ware er geen zooge naamde Eenheidsmotie ter tafel ge bracht, waarover de Bladen eertijds ijeds 't hunne hebben gezegd. Die /tie luidt 1. Het Congres begroet met geest drift den val der autocratische regee ringen in Oost- en Midden Europa en de opkomst der arbeidersklasse in de leiding der volkeren, 2. Was de wereldoorlog de ineen storting van het imperialistisch stelsel der bourgeoisie, van de revoluties in Europa kan worden verwacht dat zij don grondslag leggen van het socialis tisch stelsel der werkende klassen. Bij hun welslagen is het levensbelang van allen betrokken, die van eigen arbeid met hoofd en hand moeten leven. 8. De partij dient rekening te houden met de mogelijkheid, dat de revoluti onaire beweging, die nog vele jaren kan duren, zich naar West Europa zal uitbreiden. Hierop zullen de inhoud van -het vredesverdrag, het barakter van >n Volkerenbond, de kwestie der ont wapening, de mate van verwezenlijking der overal gestelde arbeiderseischen en de verdere ontwikkeling der revoluties in Rusland en Duitschlandvan grooten invloed zijn. Reeds thans stellen de Engelsche arbeiders eischen van so cialisatie van bedrijven en zeggenschap in da fabriek, die vèr boven de gewone vakeischen uitgaan. Overal in de ar beidersklasse breekt zich de overtuiging baan, dat een nieuwe tijd is aange broken, die aan de oude knechtschap een einde zal maken. 4. In dezen stand van zaken openen zich ook voor de arbeidersklasse van Nederland nieuwe mogelijkheden, niet slechts tot verovering van belangrijke sociale hervormingen en verderen uit bouw der democratie, maar ook tot ingrijpende wijziging van het maat schappelijk stelsel in socialistische rich ting. Het is de historische taak der S. D. A. P. in dezen de leiding te ne men. 5 Als normale strijdmiddelen hand haaft het congres de wettige methoden der democratie: organisatie, parlemen taire actie en propaganda. Het protesteert tegen den economï- schen en geestelijken dwang, vooral van katholieke zijde op de arbeiders klasse uitgeoefend, om haar in de po litiek van reactie tegen onze beweging «en gelijdeiijke ontwikkeling te bevor deren, te steunen. Het congres stelt «r v°°r Bevolgen verantwoordelijk. y°01 het geval, datrevolutionaire sitiaties de partij voor de vraag moch- Verder zal het volk in zijn geheel zoo spoedig mogelijk gelegenheid moe ten hebben den nieuw te scheppen toe stand vast te stellen. De partij hand- oawt het democratisch beginsel, dat zij ook op het sociale leven wil toe passen. Niet slechts volgt dit uit het wezen der sociaal-democratie, maar het zal ook alleen op die wijze mogelijk zijn, het economisch leven, waarvoor elke partij die de macht in handen heeft, de verantwoordelijkheid draagt, in stand te houden en in socialistische richting te ontwikkelen. 1. Het congres draagt het partijbe stuur op te bevorderen, dat het aan staand internationaal socialistisch con gres zich uitspreke omtrent de wijze van socialisatie en omtrent de vormen van organisatie, waardoor den econo- mischen groepen in het volk hun ver tegenwoordiging gegeven endenoodige zelfstandigheid bij het voeren der ge socialiseerde bedrijven gewaarborgd wordt. 8. Ten slotte wijst het congres erop dat de overgang naar het nieuwe stel sel met te minder schokken zal gepaard gaan, naarmate in alle kringen de his- torischenoodzakelijkheid daarvan klaar der wordt beseft en de eenheid in de arbeiderklasse grooter is. Hoofdzaak in deze motie, en ze lok ten het hoofddebat uit, waren de pun ten 5 en 6 n.l. de normale en abnor male strijdmiddelen der socialisten. De normale waren: organisatie,parlemen taire actie en propaganda En de ab normale zouden afhangen van den toe stand moest 't dan revolutie, om daarbij het sociale leven om te keeren en eich meester te maken van de Staats macht en de sociale instellingen. Die motie is natuurlijk met algemeene stemmen aangenomen. Zelfs de meest bedachtzamende meest gematigden; de revisionisten en burgertak denken- ken; die in hun hart èn optreden in Kamer en Staten wars zijn van onwet tige middelen, maar met de Bourgeoisie wiilen samenwerken in doraocratischen zin tot opbouw der misdeelde Lagen in onze-Samenleving zelfs zij heb ben die „slangenmotie", die „kuit-noeh- vischmotie", die „Januskopmotie voor orde en toch weer geen orde", aan vaard. Hun tegenstemmen kan en kon toch niet de revolutionaire geest be zweren, die 't Congres omzweefdemet Troelstra als middelpnnt van allen, die vooral sinds November, en ziende naar 't Oosten, leven in den rampzaligen roes van revolutie en geweldadigen so cialen en politieken ommekeer, 't Is den moriaan gewasschen, ,om aan men schen, die in den Klassenstrijdleer van de jeugd af zijn opgevoed, te willen boodschappen, dat. er Vrede moet zijn door Recht; en dat in Nederland er geen reden is, om zooals in 't Oosten, een nieuwen staat van zaken door ge weld door te drijven. Het Socialisme is van huis uit opstandig en die op standigheid kan en zal ze niet verlie zen, zelfs als de groote Kladderadatsch gekomen is en 't Oommunisme over de - heele linie is uitgeroepenwant dan gaan de socialisten elkaar vereten en verteren, zooals ze 't nu de Bourgeoi sie pogen te doen, De voorproefjes er varen we nu al in den strijd em de macht over de Arbeidersklasse tusschen Wijnkoop en Troelstra; we zien den onderlingen haat in DuitschlandtusBchen meerderheids- en minderheidssocialisten, tusschen Onafhankelijken en Sparta- cisten. We zien 't in Italië, waar een groot gedeelte der partij wars geworden is van de bekende Internationales, en zich aansluit bij de Russische Interna tionale. We zien 't in Engeland, waar ze 't voorbeeld van "Italië volgen. Over al, in alle Landen, afgedacht nog van 't radikaalste onder de radikalen n 1. de Russische Belsjewiki, is er tusschen de Socialisten onderling haat en afkeer, 'i Is in Belgie zoo 't Is in Frankrijk aoo. En dat komt, omdat die menschen in een dampkring van Haat zijn opge voed. Is nu de haatkoeling aan de Bourgeoisie maar gepieegd (zie naar Rusland en Hongarije en Beijeren en Berlijn), dan beginnen ze in eigen in gewanden te wroeten, en dan 't is op 't Paascongres zoo flink gezegd door Bonger dan worden de groot ste vijanden van den Chaar. de echte zuivere Democraten en Socialisten door de Bolsjewiki in de gevangenis getrapt, nog dankbaar, dat ze 't leven mogen behouden, zoolang 't dan nog duurt. Het Socialistische Congres heeft niets nieuws te berde gebracht. Ze zijn op standig ze waren opstandig en ze zul len 't blijven. Ze wachten slechts op de mooiste gelegenheid; op 't gelukkigste oogenblik en dan gaan en slaan z# er op los! En de drijvers voeren dan hun arme schapen ten verderve wat ze helaas niet zien. Nederland zal bij revolutie een nog vreeselijker bloedbad zien dan in andere Landen. Want was er in andere auto- kratisch geregeerde Landen nog aan leiding om de »onderdrukking< af te werpen en ander# politieke en sociale instellingen in 't leven te roepen;hier in Nederland is daar geen reden voor. Wat hier nog ontbreekt aan Recht voor een volstrekt nog-niet-onderdrukte bevolking, kan en zal door welke Re geering ook, aangevuld en verbeterd worden, onder 't Hooge beleid onzer Koninginne en vooruitstrevende Minis ters en Kamers en Staten en Raden En als de Socialist dan toch nog, on danks dat betere politieke en sociale leven, moord en roof en rebellie gaat plegen, dan zal de tegenstand ontzet tend zijp, Dan wordt het geweld tegen geweld^ haat tegen haat; en de meest ijselijke gruweldaden zullen daarvan 't ontzettend gevolg zijn. O wee! een getergde Bourgeoisie en een getergde Arbeidersbevolking, die door Socialistisch geweld zou geterro riseerd worden. Het Socialisme zal verstandiger doen, het Nederlandsche Volkskarakter te leeren kennen. Want we gelooven, dat het Socialisme, als 't probeert opstand te maken op onrede lijke gronden, vermorzeld zal worden. 't Socialisme kan nut stichten. Kan stormbal zijn, kan voorlichter zijn bij conservatieve duisternis, kan misstan den aanduiden en opruimen. Alles wel En dan kan 't zegenend weldoen. Maar geen Socialisme kan geduld, dat op onwettige wijze zijn doel wil bereiken. Die ingeschapen lust tot re bellie moeten ze bedwingen, zooals elk mensch zich bedwingen moet, die ver keerde toestanden ziende, weet, dat Keulen en Aken niet op 1 dag zijn gebouwd. Er dient geduld te zijn. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent b(j vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12»/. Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zq beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Alie atufckea ae B©4»etie Aa-*er*e»iifc» e» teraere Aa»#*»!»**»**® &r«ta&»e ce «e«ae» e»a» ac Uitgever*. mj'*! Hen me^ andere dan wettige middelen de politieke macht te verore- ^ren, zal zij voor alles hebben te over wegen, of zij hiervoor voldoende steun vmdt in de arbeidersklasse en daar bniten. Di. v. d. Kooi en de Socialisten. In de Pers staat: Een der leden van de partgafdeellng te Zul- llchem wenschte lid te worden van de Ned. Herv. Kerk. Na door den predikant, dg. Van der Koog, eenigen tijd onderwezen te zgn in de leerstelling der Hervormde Kerk kwam het dominé ter oore, dat zijn leerling lid is van de S. D. A. P. Onzen partijgenoot werd in overweging gegeven als iid van de partg te bedanken daar zulks onvereenlgbaar werd geacht met het lidmaatschap der Hervorm de Kerk. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven ontving onze partijgenoot het volgende, schrijven „De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te van Zuillchem oordeeld het lidmaat schap der S. D. A. P. onvereenlgbaar met de leer der Ned. Herv. Kerk, met de re glementen dier kerk en met de H. Schrift, en maakt daarom bezwaar M. van der Maas lid der S. D. A P. volgens zgn eigen be kentenis, en kan de Kerkeraad hem dus niet tot der gemeente aannemen". Ds. v. d. Kooi stond eertijds te Ouddorp. De Ned. Herv. Kerkeraad van Zuiiichem, waar ds. v. d. K. nu is, weigert 't lidmaat schap der kerk, want volgens dat college is 't Socialisme onvereenlgbaar met de Leer en de Reglementen en de H. Schrift. Eigenaardig: Waarom noemt men de H. Schrift 't laatst Het socialisme is in strfjd met de Leer, met de Reglementen en met de H Schrift. Een gewoon Christen zou ais lid der Kerk, eerst om de ft. Schrift den ken, als grondslag van alle leven, en vooral als grondslag van 't Kerkelijk leven, waar van Christus 't Hoofd en Fundament is. Maar in Zuiüchen denkt men eerst om de Kerk leer, dan om den Reglementenbundel, en ten slotte, om de H. Schrift, 't Is eigenaardig om Gods Woord achter 't Reglementboek te zetten. Doch wat wil nu die Kerkeraad 't So cialisme uit de Kerk houden Dat kan de Herv. kerk niet en nooit. 't Zit er al een kwart eeuw op zijden kus sens. 't Staat er met toga en baret, 't Pre dikt er 't Evangelie en 't houdt er 'sHeeren Avondmaal, 't Doopt er en neemt lidmaten aan, al jaren en jaren. Een S. D. A. P.-do- minee was veldprediker. Wil Zuiiichem daar tegen in oppositie ko men Maar dan kan die oppositie wel voort gezet worden tot alie kerkel|ke ambten en colleges I Want ieder Kerklid Is tot, alls be noem- en beroepbaar. En waarom mag een Liberaal wel, en een Socialist niet toegela ten worden. Ze zijn van dezelfde geestelijke familie, allemaal de Rationalistische kinde ren der Franscbe Revolutie, die de H. Schrift slechts voor 't Gemoed eenige waarde toe kennen Maar als de „Socialisten" geen lidmaat mogen worden, dan de ChristelQkfc-Soeialis- ten met hun Blad „de Blijde Wereld" óók niet. De Christelijke-Socialisten zijn ook S. D. A. P.-ers; staan ook onder leiding van mr. Troelstra. Nochthansds. Bakker, de veldprediker, was lid dier fractie en socialistisch predikaat, over wien Het Volk bij zijn dood een zeer verheffende so cialistische lijkrede hield. En ds. Kruqt is 't bekende lid der 2e Kamer en ds. de Jong, beiden zijn Ned. Herv. do minees. Zij noemen zich Christen-Socialisten, en ziehier hen grogram: De Bond van Christen-Socialisten strijd4 voor 1. Gemeenschappelijk bezit van grond en productiemiddelen. 2. Regeling van bedr|f en beheer door de voortbrengers. 3. Productieve associatie. 4. Afschaffing van de monarchalen re- geeringsvorm. 5. Schelding van kerk en staat. 6. Opheffing van het erfrecht. 7. Annlleering der staatschulden. 8. Algemeene en algeheele ontwapening. 9. Opheffing van burgerwachten, leger en vloot en koloniën. 10. Afschaffing van allen dienst- eeds (belofte) dwang. 11. Revolutionair-Socialistische zelfbe vrijding der Indiërs. De Bond van Christen-Socialisten w§st de regeering op haar taak om te zorgen voor 1. Doelmatige middelen- en wonigvoor- ziening. 2. Productieve arbeid voor werkioo- zen. 3. Bestaanszekerheid voor alle landge- nooten bij ziekte, ongevallen, invaliditeit, ouderdom, zwangerschap, onvoldoend in komen. 4. Opheffing van indirecte belastingen invoeringen van sterk progressieve belas ting op inkomens en vermogens, zoomede belasting op goederen in de doode hand. 5. Kosteloos vr| onderwfs. 6. Vrijheid van vergadering, demonstra tie, pers en woord. 7. Gewetensvrijheid ook inzake krijgs dienst. 8. Burgerrechtelijke en staatsrechtelijke gelijkstelling van man en vrouw. 9. Afschaffing der Eerste Kamer. 10 Geleidelijke invoering van den6-uren dag. 11. Opheffing der stakingswetten 1903. 12. Plaatselijke keuze èn verbod van dranbfabricage, 13. Openbaarheid van alie bultenland- sche betrekkingen. 14. Invoering van het volksreferendum. 15. Onvoorwaardelijde toepassing van het acylrecht. Wie dat program leest, zal toestemmen dat 't nog rooier is dan Troelstra en heel zijn lijfgarde, 't Is zuiver Wfnkoopiaansch 't Is een Boisjewikl-program. Trouwens zoo praat ds. Kruljt in de 2de Kamer ook. HQ is nog veel erger dan Troeista, Schaper, Vlie gen, Wibaut enz. enz. Die ds. Kruqt is op en top revolutionaireen Novemberklant met zeven duivelen in zin huis, waar Troelstra er dan nog maar de helft heeft. Ook nog veel te veel, natuurlijk 1 want je verdrijf ze niet zoo makkelik al heb je er maar één tot je last. En voor zoo'n program met al haar agita tie en progrageering is verantwoordelijk ds. Kruljt en ds. de Jong, Ned. Herv. dominees, 'n Leider dezer groep, is, naar we meenen.door den bevelhebber der prov. Brabant uitgezet, wegens oproerige toespraken tot de gemo- biliseerden. In elk geval 't was een dezer predikanten, de naam doet er minder toe. En zulke revolutionairen, die zelfs de Staatschulden willen vernietigen en daarmee diefstal plegen aan alien en aan alle Ge stichten, die van hun fondsen moeten leven, zulke menschen zijn Predikers in de Ned. Herv. Kerk, Of dan een Socialist niet mag .aangenomen" worden maar late men dan eerst de dominees afzetten. Eerst de lei ders aanpakken, die verleiden. Dan de dwa- lende schapen, die misleid worden, 75 Amictl Eenheid wil zeggen, dat er geen twee heid is, geen drieheid is, dat de zaak, het ding of de persoon één ondeelbaar geheel vormt. Zoo is het te lezen in leder woorden boek dat is nuchter Hoilandsch zoo vat ieder verstandig mensch hef op. Het moge een eigenaardig begin voor mijn brief zijn, maar het kan toch geen kwaad op dit doodeenvoudige eens de aandacht te vestigen. Want de laatste maanden is met die een heid raar omgesprongen in de wereld. Ais, wat we zien, inderdaad eenheid is, das wordt het hoog tijd dat de redactie achter dit woord in de woordenboeken ge wijzigd wordt I Men ziet het aan de vredesconferentie te Versailles. Bericht op bericht, dat uit „officleele* koker kwam (men weet dat de besprekin gen niet openbaar waren I) sprak van roe rende eensgezindheid. Dat dit inderdaad niet het geval was, is den laatsten tijd uitgekomen. Want bij een roerende eenheid dreigt Wilson niet met naar Amerika te vertrekken en iaat bQ de Geor ge Washington niet vroeger naar Brest ko men. BQ een veelgeroemde eenheid in den Raad van Vier blijft hQ niet eenvoudig uit dien Raad weg. Het is wel een eigenaardige eenheid, die er tegenwoordig op nagehouden wordt De S.D.A.P. in ons land is ook een een heid. De party zegt het zelf. Dus zal het wel waar zijn. Maar niemand zal bet ontkennen, dat dit toch een bqzondere eenheid is. Toen Mr. Troelstra in November over stag ging en revolutie predikte, kwam de eenheid schitterend ultl Een groot deel wilde hem blindelings volgen, maar een ander deel schrok voor deze ontzettend# consequentie terug. En zfl vroegen aan den heer Schaper, (deze heeft het zelf op bet

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1