Zaterdag 26 April 1919. 348te Jaargang N\ 2488, Antirevo In tionair Orgaan voor de Zaldhollandiclif en Zeenwsclie Eilanden. Eerste Blad. Wataehteronsligt IN HOC SIGNO VINCES „HET GOUDEN HEET", procriëtair H. c. f. y. i. LEE-Moonen. ÖP DEI UITKIJK. W. BOEKHOVEN Zonen, %tte «sukJien voor stè Redactie bestemd. Advertentie» es» *er«lere Administratie irane® te «end©» «s© KJ starteder». De Kamer heeft vacantie genomen tot 6 Mei. Ze is voor 't eerst saam gekomen in haar nieuwe samenstelling op 17 Sept. En de vraag is niet onge past: »Wat ligt daar tusseheDc. Wat is er in dien tijd in ons Vaderland op staatkundig gebied voorgevallen Vraag ons niet om een stukje Wereldhistorie, niet naar de Centrale Staten en hun inzinking, niet naar het viktoriegekraai der Entente en het program van Wil son, dat geen stuur of richting meer geeft aan de zoogenaamde Vredescon ferentie, niet naar de teleurstellingen, welke zich meester gemaakt hebben van alle volken over den Machtsvrede, die den Rechtsvrede heeft verdrongen, niet naar de Republieken die zijn gesticht, waar eertijds Keizer- en Koninkrijken verbonden sloten, niet naar Aziatische Volken, die toegang vroegen ter bijeen komsten te Parijs. Over de Wereldge schiedenis van dit half jaar zwijgen we. De indruk, welke al die omkeeringen op ieder heeft gemaakt, is zoo ver bijsterend, zoo pijnigend, zoo wereld schokkend, dat men met eenige beving der vingeren zich neer zou zetten om in vogelvlucht al die tragedieën, die treurspelen van Volkeren en Staten, te beschrijven. Er is veel gebeurd sinds September 1918, En geen enkele Staat in of buiten Europa is ontsnapt aan de geweldige gevolgen van den vier jarigen oorlog, die te land en ter zee, te lucht en ondergronds is gevoerd met een titanische- inspanning en een al steeds stijgenden haat en wraakzucht, totdat een uitputting, een inzinking intrad, die nog jaren hare jammerlijke gevolgen voor individuen, organisaties volken, staten en standen en klassen, overheden en onderdanen, finantienen productie zal doen gevoelen. In Nederland was op 17 Sept., toen de Kamer geopend werd, nog betrek kelijke rust. De Troonrede stond in kalmen en kalmeerenden toon. De Sociale Verzekering werd als hoofd schotel aan 't kiezersvolk, met ambitie gepresenteerd. Maar Duitschlands legermacht trok zich voor Amerika's troepenaanwas, in grooten haast terug, en onze Regeering, bang dat de Duit- sche legerhorden over onze Zuidgrens zouden heenschuiven, trok in Zeeland de algemeene, de periodieke en de bij zondere verloven van korten duur in. 't Was begin October. En op 't eind stond de Harskamp in Ede in lichter laaie, 't was 't sein tot soldatenrebellie, maar ook van een ontmaskering van aller droeve toestanden op militair ge bied, maar ook van een niet meer schuchter, maar al te l®uut en ondoor dacht verlangen om hier in 't democra tisch geregeerde Nederland met zijn pas verworven Alg. Kiesrecht, de Duit- sche revolutionairen na te bootsen, 't Werd echter een Sociaal-Democratische Revolutie op acht dagen zicht. Een Revolutie, die acht dagen lang iepraat werd in Kamer en Vergaderingen. Een Revolutie, die 't Christenvolk nochtans de oogen opende, dat een nieuwe tijd was aangebroken, waarin de arbeiders in alle landen niet alleen een politieke maar ook een sociale omkaering ver langden. De politieke ommekeer was in regelmaat en orde verloopen, althans in Nederland, en we denken om de rustige kamerverkiezingen in Juni 1918, maar de Sociale ommekeer had met dezen politieken geen gelijken tred ge houden. Er was Alg. Kiesrecht in Ne derland, elk had deel aan 's Lands RegeeriDg en invloed op 't Parlement, maar niet ieder had deel aan de Soci ale Welvaart; 't Kiesrecht was Alge meen, maar het volle Sociale deel des Levens was niet Algemeen. Er was een antithese tusschen ieders Staatsin vloed en ieders invloed op sociaal ter rein. Die antithese moest althans eeni- germate weg. En 't Leger werd gede mocratiseerd, de opperbevelhebber ver dween, de soldaten kregen zeggenschap in militaire commissies over voeding, cantine, soldij, straffen, organisaties, vergoedingen enz. enz., de demobilisatie trad in, de steuncomités kregen han den vol werk en tal van in Novb. ontslagen soldaten, handen vol geld. De democratie werd een rage, een po litieke sport. De partijen hielden een wedren in 't verspreiden van klinkende verkiezingsprograms over afschaffing der Eerste Kamer, een 8-uren werkdag, een Algemeen Vrouwenkiesrecht, een Parlementaire Commissie voor Buitl. Zaken, verhooging van Loonen en duur- tetoeslagen, bedrijfsorganisaties en wie weet niet wat al meer. De Marine moest opgedoekt. Het Leger afgeschaft. De Staatsexploitatie uitgezet. En de Regeering moest gaan zorgen voordel- ging van een te kort ad 29 millioen, voor nieuwe onderwijsgaven ad 35 millioen, voor sociale verzekering ad 25 millioen, voor 60 millioen nieuwe wet geving, voor 97 millioen aan aflossing en rente van crisisuitgaven. Is samen i 250 millioen, alies en alles, omdat Duitschland kapot geslagen was, en men in Nederland van de Duitsche Re volutie niets weten wou. Daar revo lutie, hier verregaande Democratie, af te betalen in zooveel en zooveel milli- oenen guldens. Daar: bevochten Revo lutie! Hier afgekochte en met een somma van 250 millioen afbetaalde Democratie. Daar woest ontketende Revolutie, doch in bloed gesmoord. Hier Democratie met zilveren ketenen vastgelegd. En de S. D, A. P. en de revolutionaire groepen verloren aan in vloed, want Neerlands volk is goedig, als 't het woord Democratie maar hoort en een Regeering aan 't roer ziet, die dat woord bewondert, maar van Re volutie wil 't niet weten. Daarom waren de Statenstemmingen der Regeering gunstig, 't Was een half jaar van ge weldige emoties! Van zenuwschokkend gebeuren. Van nationale geesteskwel ling over Heden en Toekomst. En nog is 't eind der misere niet te zien. Motel M©sSsrtsrasif Gedampt® Boerenstoiger 03 A6358 14739 Direct nabi de Hoofdsteeg, ü©afi«irdsas®. DINERS f 1,— en hooger. LOGIES oogt ONTBIJT f 1.25, f 1.50, en f 1.75 Tel. no. 1532. Aanbevelend, Het door ieder aanbevolen adres. Deze Courant verschint eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent b(J vooruitbetaling. BUITENLAND bi vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202.» ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naaf de plaatsruimte die zi beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. -* V Wat zegt Dr. Schokking van de Zil veren Koorde? Dr. Schokkitig is Ned. Herv., welbekend b|] alle Herv. kerkleden. In verband met de Geldersche Statenstemming, waarin dat Chr. Hist. Comité wees op de roofzuchtige Anti's, die wilden tornen aan de „historisch verkregen, finantleele rechten der Ned. Herv. Kerk* schrijft dr. Schokking in de „Geref, Kerk" van 10 April het volgende korte maar zeer belangrijk citaat: „Er is nog in het parlement een recht- sche meerderheid, en ook bij de llnksche groepen een zekere bezadigdheid. Maar de tgd kan wel eens zeer snel ko men, dat de staatsmacht geheel In handen van de uiterste llnkschen kwam, en deze zouden, óf den financieelen steun ineens kortweg" afbreken, óf de kerk aan zulke verplichtingen willen onderwerpen, dat om des gewetenswllle alle band verbro ken moest worden." Precies hetzelfde standpunt der Anti's 1 Haaste men zich om de zilveren koorde door te snijden, voor de Europeesche Bols- jewieksche geest zich van de Kerkkapkalen door Wetswijziging meester maakt. Op fi- nancieele, zeer korrekte en rechtvaardige afrekening tusschen staat en kerkelijke uit- keeringen moet aangedrongen worden. Nu kan 't nog. Later is 't te laat. De Antirev. partij heeft dit ook om andere redenen, reeds in 1878 gevraagd; de Chr. Hist. eere-Voorzitter, mr. Lohman, vraagt 't ook, de confessioneele dr. Schokking vraagt het Nu in dezen revolutionairen tfjd, waarin men de kerkelijke goederen durft in te pal-, mende Geref. Bond van de Ned. Herv. predikanten en leden heeft 't al bepleit Haaste men zich. De Grondwetscommissie der Antir. party, een 3 weken geleden In gesteld, heeft 't gewichtige punt ook op haar werkprogram gezet naast de kwesjies van Troonopvolging, Eerste Kamer, Vrouwen kiesrecht enz. En bij zoo'n Landatoestand, waarin alles roept om afrekening van den Staat, gaangde Chr. Hist, in Gelderland de menschen nog wijs makendie leelijke Anti's tornen maar aan de zilveren koorde, 't Is wel onnoozel I 't Pleit niet voor Gelderlands kiezersvolk, dat ze zoo weinig op de hoogte zinvaude stroomingen des levens. Ds. v. Grieken had op 't Kerkje-spelen der Chr. Hlst. gewezen, men herinnere zich ons vorige artikel uit de Waarheidsvriend. Het Prov. Comité in Gelderland, en de Chr. Hist, in Brabant hadden er „Ned. Herv." ouderlingen, „Ned. Herv." notabelen enz. enz. bij te pas gebracht. Het Chr. Hist. verklezing8werk stond daar in 't teeken der Herv. Kerk, ook in verband met Art. 20 van ons Antirev. program n.l. de afrekening, de vereffening, de kapitaliseering van de aan de Kerken toekomende gelden. Tegen dat onwaardige gedoe van Kerkjespelen bij een Statenstemming, een zuivere politieke arbeid, toornde 't Blad „De Waarheidsvriend". En zeer terecht. De „Nederlander" van 19 April J.I., hoofd orgaan der Chr. Hist., bestrijdt, althanspoog/ het te bestrijdenmaar 't is een groot-mislukt artikel. De Ned. wringt zich in allerlei bochten om dat kerkelijk gedoe nog wat goed te praten en, is 't won der haalt er, ten einde raad, zelfs nog een door dr. Kuiper geschreven briefkaartje bi. Eerlflkheidshalve voegen we er aan toe, dat de Ned. aan dat Geldersche Comité nog eens duidelijk maakt, dat ze van die „his torische rechten der Ned. Herv. Kerk" en de „Rijkstractementen" geen helder begrip hebben en dat 't Program der Chr. Hist, heelemaal niet- bang is om even als de Anti's het befaamde Art. 171 der Grondwet te wijzigen en dat mr. Lohman in 1912 dat al beproefd heeft; ook wijst de Ned. er op, dat 't Geldersche Comité zich vergistte, toen 't aan de kiezers wou wijsmaken, dat de Chr. Hist, een Christelijke Openbare School begeeren. De Ned. noemt dat „minder juiste beschouwingen", maar op Flakkee noemen ze dat: „je wist er niemendal van, je begrijpt je eigen program niet": en de Soc. zou zeggen„je liegt het." Maar behalve die ruiterlijke aanwflzing der Geldersche „misstanden" en onkunden met hun eigen Chr. Hist, program, is heel 't artikel van de Ned. tegen de Waarheidsvr. een mislukking. Waarheldsvervalsching, kiezers bedrog, daaraan hebben de Chr. Hist, zich of uit onkucde, of met opzet schuldig ge maakt. De Ned. kan 't niet goedpraten, al vraagt ze ook verschooning voor de Gel dersche onwetendheid en onklare inzichten in doel en streven der Chr. Historischen. De Waarheidsvr. had den spijker raak gesla gen I Weg met zoo'n ongaar politiek gedoe I Nadruk verboden. Nu zeg ik vooruit: dit is fantasie Hij woonde, al sinds jaren, ergens in Duitschland .het doet er niet toe waar, maar 't is een niet onvermaarde, bloei ende provinciestad. En hij had er goed zin brood. Er was voor vrouw en kinderen heel waC noodig, maar God had hem begiftigd, met een ongestoorde gezondheid en nu de oudste drie volwassen en de andere twee de school jaren voorhg zijn, 13 hij 't ergste te boven, hoewel 't hem ook nooit aan iets ontbro ken heeft. Oorspronkeiflk is hij hier niet vandaan. H| is een zoon van het land; van de schrale heide. Zijn vader was daar schoolmeester en zijn hart gaat nog open, als hij denkt aan zin jonge jepgd, aan de wide vlakten,, waarin hij dwaalde, aan de geurige dennen- bosschen en de bloeiende boekweitakkers. Maar dat is in een ver, ver verleden I Al vri jong verliet hi het ouderli'k buis, om elders in de leer te gaan en toen hi volleerd, voor zichzelf optreden kon, dwong de noodzaak hem wel om meer te blijven in de opeenhooping van menschen en zoo kwam hy hier. Maar hi aardde hier eigenlik nooit Ja, óók omdat hi geen stadskind was, maar dit is toch het eenige niet en zelfs het voornaamste niet. Hi heeft in het ouderlQk huis een vrome opvoeding gehad, en God heeft die willen zegenen voor zijn gansche leven. Jezus Christus is hem dierbaar geworden. Hi heeft, als eenmaal Luther, leeren gelooven de vergeving der zonden. De hemel werd zyn vaderland en zijn aardsche leven een pelgrimsreis. En daardoor isf hij een vreemdeling, om niet te zeggen een éénling in deze stad. Want men rekent hier met God r.iet Het is hier een moderne fabrieks- en in dustriestad, in de laatste dertig jaren ge groeid en groot geworden, maar nu ook trotsch op eigen kracht, prat op eigen heer likheid, Gode de eer niet gevende en roo- kende aan de goden van den modernen tid, waaronder het eigen-ik op den hoogsten troon zit. De kerken staan er nog, maar ze biqven troosteloos leeg. De klokken luiden, doch niemand komt. Enkele vormen van den godsdienst wor den nog in acht genomen, maar het wezen ontbreekt. En daarom ook is hi hier niet thuis. O, als hi 'n enkelen keer een uitstapje maken mocht naar zin geboortedorp en daar nederzitten mocht In 't godshuis, in die be kende omgeving, onder 't gehoor van den ouden leeraar, die den vollen Raad Gods predikte, tot zaliging van zondaren, dan was hem dit een Ellm op zin levenspad, met twaalf waterfonteinen en zeventig palmboo- men. Overigens was .hi meest op zin eigen gezin aangewezen. Al ging het dan gebrekkig, hi zocht zin kinderen te onderwizen in het Woord en op te voeden in de leering en vermaning des Hceren. Maar acher was zooveel tegen hem Vaak ontbrak hem de tid, soms de kunde. Sphool en kerk werkten tegen. En dan de omgeving, de gansche atmos feer, waarin zin kinderen van der jeugd af verkeerdenach I niet van allen mocht hij gelooven, dat zij de goede keuze hadden gedaan I Wel hingen ze aan 't ouderi?k huis. Hun hartelijke liefde verkwikte hem. En Immers, ook in de harten dergenen, bi wie nog geenerlei vrucht gezien werd, was het zaad gestrooid en de Heere was machtig het op Zin tid te doen opwassen. Zoo ging het leven stil voort Tot daar, opeens de oorlog uitbrak. Ook hi was, als alie vaderlanders, van Duitschland'8 goed recht voor zichzelf over tuigd, de keizer zou geen oorlog begin nen, als het niet móést. Maar bange gedachten vervulden zin hart. En hi kon niet Instemmen met de op winding, die in de stad heerschte en met de trotsche overwinningskreten, die niet anders brulden dan van „Siegalsof het eind van den kri'g reeds vast stond. Zelf was hi boven de dienstjaren uit. Maar zin beide zoons vielen in de termen om met de millloenenlegers mee uit te trek ken, de een, gehuwd, met zelf reeds 'n paar kinderen, de ander, zijn steun in 'tbe- diijf. De eerste ging min of meer met den ernst van den man, die zin gezin achterlaat, de ander in jongensachtige onbezorgdheid, 'n toekomst tegemoet, die.hem Immers zooveel afwisseling beloofde 't Eerste oorlogsjaar ging vri stilvoorbi. Toen, bi 't begin van het tweede, trof de eerste slag: zin jongste, zin naamgenoot en trots, door 'n bom wreed uiteengereten... Slechts de heugenis bli'ft. Maar zelfs de plek, waar bi viel, kennen ze nietl Zoo ging verder het tweede jaar voorbij. Steeds meer rouwdragenden kwamen er in de stad, maar tot zin smart moet de man, die God vreest, het erkennen, dat het volk wel geslagen werd, dat het ook wel pin voelde maar zich niet keeren wilde tot Hem, die het sloeg Zoo kwam het derde jaar aan. 't Jaar dat hi nooit vergeten zal 't Begon met de oudste dochter, altid 'n zwak meisje geweest en met bizondere zorg behandeld, ze vermagerde, verzwakte, werd koortsig: „Tuberculose* is 't oordeel van den arts. „Stil liggen, goede verpleging en vooral sterke voeding, dan zal 't misschien nog ten goede keeren Aarzelend zei het de medicus. Ach, hi wist ook wel, de ligging en de verpleging, daar zou niets aan ontbre ken Maar de voeding in een land zonder vet en zonder melk en zonder kracht- voedsel Toch was 't zin plicht het te zeggen. En wat hy' als medicus doen kon, dat zou hi voor hen doen. Maar achdat is niet veel Ais er nu eenmaal niet is, kan er ook niet gegeven worden. En de woekerprizen, waarvoor in den smokkelhandel nog wel Iets te bekomen is, zijn voor een gewone burgerbeurs niet om te betalen. Zoo gaat het ai maar achteruit. Eerst langzaam, als de kwaal geheel de overhand gekregen heeft, elke week sneller en eer de winter half om was, heeft de man zin dochter naar 't kerkhof gebracht. Toen kwam de ramp met zin oudsten zoon. Ook door 'n viandeli&en granaat getrof fen, ver in 't Oosten lag hi in 't hospitaal. Bleef in levenmaar voor immer invaliede, ongeschikt geworden voor zijn vroeger beroep, vau 't begin af iets anders moetende leeren, om straks tenminste Iets te kunnen doen tot het onderhoud van zin gezin. 's Vaders hoofd begon zich te buigen en zin haren grisden sterk. Maar erger nog was 't met zi'n vrouw. Als een goede moeder had die altid den grootsten last van de ontberingen gedragen, tot ze eindelik Instortte en als een mechte- looze aan haar bed en stoel gebonden was. Toen nu 't jongste kind, door ondervoe ding Ja, Ik weet, dat het wat eentonig wordt. Maar 't Is dan ook een „fantasie" Toen het jongste kind óok verschijnselen vertoonde van de stille pestilentie, die juist ia 't verzwakte lichaam haar gunstigste aan- valskans heeft, deed de vader al het moge- like, om tenminste dat leven te sterken. Stak er zich zelfs voor in schulden. Doch waar weinig is, hddlt men niet veel Toch knapte 't kind schinbaar wat op toen plotseling de Spaansche Griep als een oordeel over 't land ging, ook héér aantastte, ineens geweldig teisterde „Weinig weerstandvermogen I mompelde de arts. 'n Week later bracht de vader zin doode ten laatste rustplaats. Eén dochter rest hem nog. Benevens zin vrouw, die sukkelen bl|ft. Zoo kruipen de maanden langzaam om. 't Wordt steeds donkerder in 't vaderland,

Maas- en Scheldebode | 1919 | | pagina 1